$?elt M 'Abdijsiroop Militaire oefening De plannen van dit jaar Gemeenschap van zieken en gezonden nee-nAkkertje WOENSDAG 3 JANUARI 1951 tl l.OUKAN I PAGINA 2 Van de onderdelen van lichting 1949 II, vormende een brigadetroep en drie bataljons infanterie, verwacht generaal mr. H. J. Kruis, blijkens een artikel in de Militaire Spectator, tegen 1 April een redelijke graad van geoefendheid. De lichting 1950 II, die een briga- degroep zal vormen, is thans haai oefening in korpsverband begonnen. Deze ploeg wordt dc eerste welke volledig in Nederland is opgeleid. Van de lichting 1951 komt in het voorjaar van dit jaar een halve lich ting in werkelijke dienst. Dc samen stelling van deze halve lichting zal niet veel afwijken van die der lich ting 1950 II. In het najaar komt dan de tweede pïoeg van de lichting 1951 op. De sterkte en samenstelling van deze ploeg zullen, althans dat is niet uit gesloten, enigszins afwijken van die der vorige. Èn dan zal in 1951 weer een be roep moeten worden gedaan op de oudere lichtingen,, op het personeel De actie Helgoland Het hoofd van de Duitse mijnen- opruimdienst te Cuxhaven, von Blanc, is op last van de Britse bezet tingsautoriteiten ontslagen, omdat hij herhaalde malen heeft geweigerd schepen ter beschiking van de duit- se politie te stellen voor de verwij dering van de „bezetters" van Hel goland. Von Blanc heeft geweigerd onder aanvoering, dat het niet zijn taak was politie-maatregelen uit te voe ren. Gisteren bevonden zich ongeveer 15 demonstranten op het eiland. Twee Britse patrouilleboten, die de afgelopen drie dagen met Duitse po litie aan boord naar Helgoland ver trokken zijn", hebben hun bestem ming niet bereikt. Het ene vaartuig kreeg een defecte schroef en het an dere liep aan de grond Zij worden thans gerepareerd. De instigator van de Helgoland- actie, prins Hubertus zu Loewen- stein, die zich op het ogenblik op het eilano bevindt, heeft thans in een schrijven de Britse premier Attlee verzocht persoonlijk voor het herstel van de volkenrechtelijke status van het eiland op te komen. Communisten uit de sleutelposities Het Franse kabinet nam Dinsdag nieuwe maatregelen in het kader van haar zuivering van communisten en sympathisanten uit de belangrijke functies in openbare dienst, aldus wordt in kringen, die in nauw con tact staan met de regering, verno men. Na het ontslag, dat 28 April j.'l., van de communistische atoomgeleerde Frederic Joliot-Curie, als Franse ho ge commissaris voor atoomenergie, is het kabinet thans van plan nog andere wijzigingen te brengen in het diredoraat van de commissie voor atoomenergie De benoeming van een der direc teuren mevr. Irene Joliot-Curie de echtgenote van prof. JoliotCu rie, dochter van de ontdekkers van het radium en zelf een vooraan staand geleerde zal niet worden vernieuwd, aldus genoemde krin gen. De ambtsperiode van de directeu ren liep 1 Januari af DIE LASTIGE GRIEP Een goedaardig soort griep heeft in de industriesteden van Noord-En geland tienduizenden mensen aan getast, waardoor verschillende fa brieken slechts met een gedeelte van haar personeel werken, de handel wordt belemmerd en de apothekers en drogisten met een acuut tekort ^an medicamenten te kampen heb ben. In Wednes (Lancashire) ligt meer dan één-vierde deel van de to talc bevolking te bed. In sommige kleinere steden waren de voorraden medicamenten zo spoe dig uitgeput, dat dringende oproe pen naar nabijgelegen steden moes ten worden gezonden. Reeds om 4 uur in de ochtend had zich in Liver pool voor een apotheek een lange queue van mensen gevormd. In een district lieten de postboden het er bij zitten en moesten schooljongens de brieven gaan bestellen dat meerdere jaren in Indonesië heeft gediend. Zo zullen dit jaar zes bri- gadegroepen achter elkaar worden opgeroepen. Zij zullen een mobilisa tieoefening houden, hun militaire kennis weer opfrissen en uitbreiden en ten slotte oefenen in brigadever- j band. Hun organisatie wordt Amerikaans, tenwijl zij voorlopig met Brits en Ca nadees materieel zullen oefenen. Mocht het Amerikaanse materieel tijdig in voldoende mate aankomen, dan zal ook dit nog bij de herhalings oefeningen worden gebruikt. Er wordt hard gewerkt om het j kamp Oirschoi tijdig zodanig in te richten, dat een gehele brigade daar kan worden ondergebracht. Dc lege ring zal eenvoudig zijn, eenvoudiger in elk geval dan in onze kazernes. Bij de samenstelling der brigades zal zo veel mogelijk het verband, in Indo nesië gevormd, worden behouden. Getracht wordt de beschikking te krijgen over een Amerikaanse officier met oorlogservaring als brigadecommandant, teneinde het instructiekader te kunnen leiden. Behalve het kamp Oirschot is nog een tweede kamp in aanbouw, om te dienen voor legering tijdens de her ha lingsoefeningei.. Dat ligt midden op de Veluwe, bij Stroe. Daar zullen de oefeningen worden gehouden met de troepen, die in de eerste plaats be stemd zijn voor de territoriale verde diging. Hun oefeningsperiode zal wat korter zijn. Deze onderdelen worden eveneens gevormd uit personeel, dat in Indonesië heeft gediend, aange vuld met hen, die in Nederland dien den. Opnieuw hebt U kou gevat en hoest U dagen lang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigt Zxmae-6-taem JKou, Hoest, Bronchitis en Griep-. Hoofdpijn llngez. Med.) IN de prille ochtend van deze win terse dag gaat het Zonnebloem- programma van de K.R.O. voor de duizendste maal door de aether. Vóór Neem heden nog akkers abdijsiroop. de uitzending hebben wy de promo. I tte weldra Uv hoest zal stillen en Uw tm yan bef radio-z^kenbezoek cr pkeel en luchtpijpen zuiveren van prik- oyer aangesproken: „En.... wat zeg kelend slijm en ziektekiemen. Morgen ,-e zelf ef Van?" greeds zijt U zoveelbeterJ^eëen „Dankbaar natuurlijk, heel dank- Ibaar", juicht Van Wayenburg onder j alle voorbereidende drukte door. i„Maar.... zelfs dit getal duizend j heeft mij niets te zeggen, als wij ons i niet bewust zijn van de kracht en de macht en de vreugde van de Zon nebloem-gemeenschap". „Dat begrip: gemtenschap beluis teren wij meer door de radio; maar hoe verklaar je het zelf?", is onze vraag. Van Wayenbrug duikt in zijn ar chieven en legt ons de eerste blad zijde voor van de jongste „Zonzij", het maandblad van de stichting De Zonnebloem. Lees zelf: „De Zonnebloem is een natuurlijke en bovennatuurlijke gemeenschap van zieken en gezonden, waarin, met alle ten dienst staande geëigende geestelijke en stoffelijke middelen, op katholieke grondslag, voor beide groepen, maar voor de zieken in het bijzonder, een geestelijke en indi rect ook een lichamelijke validiteit wordt nagestreefd. De grote, zowel geestelijke als stoffelijke, hulpactie daartoe wordt geleid en gestuwd door de Stichting" De Zonnebloem, voortgekomen uit en nauw samen werkend met het radio-ziekenbezoek van de K.R.O.". „Wij allen en in alles staan aan de zonzij, zegt Van Wayenburg over tuigd; geloof me: je wordt bezeten van dit werk en je houdt er steeds contact door met het leven in de mooiste en volste zin". VERKEERSPROBLEMEN IN DEN HAAG Zeer binnenkort zal het Haagse gemeentebestuur een nota doen ver schijnen, zo heeft burgemeester Schokking in zijn gistermiddag ge houden Nieuwjaarsrede aangekon digd, waarin mededeling zal worden gedaan van de plannen tot vermin dering van de zeer ingewikkelde verkeersproblemen, waarmee Den Haag te kampen heeft. Van forse oplossingen, aldus de burgemeester, gepaard gaande met afbraak en kostbare profielswijzigin- gen, is geen sprake, omdat het in deze tijd niet mogelijk is woonruimte te vernietigen of zeer kostbare wer ken uit te voeren. Incidenteel zal echter met kracht naar het bereik bare moeten worden gestreefd, zodat de roep dat Den Haag een verkeers- onveilige stad is, zal verstillen. AUTO RIJDT DRIE VOETGANGSTERS AAN. Gisteravond om 8.30 uur zijn drie voetgangsters op de Loosduinseweg te 's-Gravenhage ter hoogte van de Fahrenheitstraat door een personen auto bij het oversteken aangereden. De auto kwam van de stad en reed in de richting Loosduinen. Mej. J. G. S. uit de Nunspeetlaan, oud 42 jaar, werd zeer ernstig gewond. Zij moest naar het ziekenhuis Westeinde wor-1 den overgebracht, .evenals de 46-ja- rige mevrouw van der W. uit de Ben- j nekomstraat, die een schedelbasis-1 fractuur opliep. De derde voetgang-1 ster, mevrouw K.B. uit de Heel- sumstraat kreeg een lichte hersen schudding. Zij kon later naar huis te- rugkeren. I Waarschijnlijk hebben de dames bij het oversteken niet voldoende op het verkeer gelet. STEEKPARTIJ IN DEN HAAG. In een woning in de Sumatrastraat te 's-Gravenhage ontstond gister avond een echtelijke ruzie, die ten slotte op een steekpartij uitliep. Het slachtoffer werd uiteindelijk de echt genoot, die door zijn vrouw danig met een mes werd toegetakeld. Hij kreeg snijv/onden in nek en rug, welke in het ziekenhuis Zuidwal moesten worden verbonden, voor hij zich weer goed genoeg voelde om de nacht bij zijn kinderen te kunnen doorbrengen. De echtgenote is door de politie in bewaring gesteld. De Hobby-clubs De Katholieke Jeugdbeweging kent behalve de Verkenners. het Jongensgilde en de Jongensclub ook in verscheiaene parocn.es nooby- clubö. Deze clubs zijn bestemd voor Ka tholieke jongens van ongeveer 1*2 tot 13 jaar Gemeenschappelijk kun nen de jongens door liefhebberijen beoefenen op üe. gebied van tech.i.ek fotografie, tekenen. scheikunde, plant en dierkunde, physica enz. De jongens kiezen zelf het bestuur van 'hun club, zodat de Hobby-O ub een activiteit wordt van jongens en door jongens. De Hobby-clubs zijn opge richt daar sommige jongens niet ge pakt worden door het Verkenners- ideaa' of dat van het Jongensgilde Hun voorkeur gaat uit naar een minder gecompliceerde speelvorm waarbij zij niet gebonden worden door een wet of een belofte Deze omstandigheden hebben indertijd reeds geleid tot het oprichten van de Jongensclubs. Deze staan echter on der verantwoordelijkheid van lei ders. De gang van zaken in de Hob by-club wordt volledig bepaald door de jongens ze'f. Wel is aan elke Hobbv-C'ub een aalmoezenier ver bonden. De meeste clubs zullen uiter aard ook behoefte hebben aan des kundige instructeurs. Het door de jongens zelf gekozen clubbestuur blijft echter de verantwoordelijkheid dragen voor de technische leiding. Evenals de Verkenners en het Jongensgilde hebben ook de Hobby clubs in het Nationaal Hoofdkwar tier van de Katholieke Jeugdbewe ging een eigen Hoofdkwartier ge kregen. Tot aan de eerste algemene vergadering van de Hobby-clubs hebben in dit Hoofdkwartier zitting: J. van Lieshout, Helmond, voorzit ter; H. Kusfers. Utrecht., secretaris; R. de Graaf, He*mond. commissaris van advies en materiaal; J. Klum- per, Amsterdam, commissaris van Propaganda. HEEL GEZIN DOOR GAS BEDWELMD. Het gezin Verbiest, bestaande uit ma.., v.ouw en drie kinderen, wo nende in de Johannesstraat te Ber gen op Zoom werd door medebewo ners bewusteloos in de wonmg aan getroffen. In de woning hing een zware gaslucht, doch de politie com stateerde, dat al' Op basis van geven en ontvangen Vier tot vijf maal in de week houdt de Zonnebloem haar radio-bijeen komsten, nu reeds 1000 keer sinds de eerste kort na de bevrijding, op 3 September 1945. Van Wayenburg prent ons dit in: al die uitzendingen geschieden op basis van geven cn sloten waren. Daarom kwam men tot de conclusie dat er een lek in de leiding moest zijn. Een onder zoek bracht echter geen enkele lek kage aan het licht. Gisteren werd de hoofdleiding voor het huis onderzocht en toen bleek, dat er een breuk in de buis zat. Het gas was door de grond de wo ning binnengedrongen. Het is opmerkelijk, dat juist een jaar geleden ook andere bewoners van dit huis tijdens een vorstperiode door gas bedwelmd zijn geworden en toen ternauwernood aan de verstik kingsdood waren ontkomen. De man en een van de kinderen verkeren nog in levensgevaar". De pseudo-vogelpest heeft zich in Den lip weer uitgebreid. Ook het bedrijf van de heer S. Meyn is nu aangetast. Duizend kuikens zijn reeds onteigend. De burgemeester heeft het vervoer van alle pluimvee in Den lip en Purmerend verboden en bevel gegeven pluimvee, katten en honden op te hokken, vast te leggen of op te sluiten. Van het ver- voersverbod kan de burgemeester ontheffing verlenen. Nog vroeger naar school De bedoeling van de door de mi nister van Onderwijs aangekondig de maatregel tot een tijdelijke ver schuiving van de toelatingsleeftijd voor de lagere school komt hierop neer, dat voor 1951 de mogelijkheid zal gelden, kinderen, die vóór 1 Jan. 1952 6 jaar worden, reeds in Sep tember in de eerste klas der lagere school te plaatsen. Tot nu toe geldt, dat alleen kinderen die vóór 1 Oct. 6 jaar worden naar school kunnen gaan. Door deze maatregel hoopt men in 1952 (wanneer een extra-grote toevloed van nieuwe leerlingetjes verwacht kan worden en de eerste klassen dan overbelast zullen gera ken), de nieuwe aanmeldingen tot normaler proporties terug te bren gen, ten minste als vele ouders van cde gelegenheid gebruik willen ma- oaskranen in hetken om hun kinderen eerder dan voorheen mogelijk was naai' school te zenden, want van enige verplichting is geen sprake. N. v. d. D. Schoolstrijd te Arnhem De strijd om de oprichting van een R.K. Ambachtsschool te Arnhem, die reeds enige malen in de gemeen teraad tot felle debatten aanleiding gaf, duurt onverminderd voort. Nadat de raad al twee keer, zij het met een geringe meerderheid, het verzoek om medewerking had afgewezen, omdat de capaciteit van de bestaande algemene ambachts school ook voor de eerstkomende jaren voldoende werd geacht, heeft de stichting Katholiek Nijverheids onderwijs aan de Kroon een subsi die uit 's Rijks kas gevraagd voor een R.K. Nijverheidsschool voor jon gens. Naar aanleiding van dit verzoek aan de Kroon vragen Gedeputeerde Staten nogmaals het oordeel van de raad. Het is te verwachten, dat er over deze kwestie in de komende raads vergaderingen nog wel een hartig woordje zal worden gesproken. ontvangen; geen zieke blijft daarbij geïsoleerd, maar wordt betrokken in die gemeenschap met de gezonden, waarvan hierboven sprake was. Doch men mene niet dat De Zon nebloem alleen in het rechtstreekse radiowerk besloten ligt. Daarnaast staat het Werkcentrum met zijn tweevoudige hulpverlening: geeste lijk door correspondentie, heilige Missen, Tridua, redactie tijdschrift „Zonzij", redactie boeken, bijeenkom sten en veel meer; stoffelijk door me dewerking van twaalf centrale pos ten, door hulpactie, cursussen, bezoe ken, exploitatie van tijdschrift en door lectuurverspreiding „Over dit alles ware een ganse brochure vol te schrijven, zegt Lex van Wayenburg ons. waar haal ik echter de man vandaan, die dat voor me opknapt? Als hij verzekert, er zelf geen tijg voor te hebben, kijken we eens rond in het vertrek, waar elke nieuwe Zonnebloem tot leven wordt gewekt en waar zulke eminen te medewerkers zitten als Wim Quint, de enthousiaste redacteur van het veertiendaags radioblad en juffrouw Eykhoudt, de secretaresse, die juist met een stapel correspondentie bezig is. Toevallig zien we een van ontvangen brieven: „voor Uw prachtige Zonnebloem-gedachte over de horizontale begrenzing en de ver ticale oneindigheid van een ziekbed, danken we U van harte". Niet-aflatende activiteit. „Je moest eens weten, wat er hier allemaal aan te pas komt", zo roept Van Wayenburg ons terug tot het onderwerp. En hij leest een lijstje voor met activiteiten, zo maar voor de hand weg: Eigen werk „uit het hart van de Zonnebloem"; Mariu als de geeste lijke leidsman van een yriend die in de persoon van Lydwinus een zieke vertegenwoordigt; de vraag- en ant- woordrubriek van Solarius; „Dichter en componist" met werk van jonge auteurs; spreekbeurten en inter views; rubrieken als .„Knip uit, schrijf op", Vitamine Z, stedentoch ten, de boekenplank van Piet Omes, ontspanning door Jules de Corte en het „Verzet-je" op Dinsdag. Natuur lijk vergeet Van Wayenburg zijn eigen pittige praatjes voor de mi crofoon te noemen .opwekkingen als van een psycholoog met een woord van hart tot hart, ondanks de zeer grote verscheidenheid van Zonne bloem-vrienden. De Missie wordt niet vergeten; rondom Sint Nic a?.s wordt een ge weldige cadeau-actie ontwikkeld; in deze dagen zo vlak voor Driekonin gen is er de traditionele Boon-wed strijd en steeds verder ontwikkelen zich de parochiële comité's rond de centrale posten. Al die activiteiten zouden we vaste punten in het radio-ziekenbezoek kunnen noemen. Er is ook het gemon teerde programma, waarin actualitei ten. (bijvoorbeeld dezer dagen nog het aardige praatje met twee Deense dames die in ons land op bezoek wa ren) de uitzending levendig maken. „Wat kaï. verder een persoonlijk woord, een kleine improvisatie over het weer en familie-omstandigheden de stemming bij de zieken opwekken, zegt Van Wayenburg en hoezeer wor den ze getroffen door felicitaties en gebedsintenties". Zelfs het interna tionale meeleven is niet van de jong ste tijd; Zonnebloem-vrienden maken reeds propaganda ver overzee, straks hopelijk helemaal in Australië. Zo hebben we in een half uur tijds een werkprogram van niet te bereke nen duur horen ontwikkelen door een idealist, een oud-collega, die weet wat activiteit voor het radio-pro gramma betekent, maar die vooral uit eigen ervaring de noden en wen sen van zieken kent en ze begrijpe lijk tegemoet treedt, die op zijn ma nier enig lijden weet te verzachten en een apostolaat uitoefent overeen komstig het parocl „Zoek de zonzij" en een treffend liedje van De Corte: .daarom moet je trachten als je kan wat bloemen nu en dan te geven aan een kameraad die misschien wat achteraf in de schaduw staat. Of, zoals Van Wayenburg het zelf zegt: Wil je aan de zonzij staan, kijk dan eerst de zon goed aan. v. OORSCHOT. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur) VORST EN MIST. Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen, weinig wind en op vele plaatsen mist. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen matige vorst, overigens lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. ONTPLOFFING IN BUTAGAS- MAGAZIJN. Vijf leden van het personeel en een voorbijgangster werden gistermor gen min of meer ernstig gewond, toen in het Butagas-magazijn van de firma Voets in de Cromvielstraat te Bergen op Zoom een hevige ontplof fing ontstond. Vele ruiten vlogen aan scherven en steekvlammen schoten omhoog, die alles wat in het gebouw brandbaar was onmiddellijk aantast ten. Het vuur, dat vrij veel schade aanrichtte, werd na een uur bedwon gen De chef-monteur J. Blommerde uit Halsteren en j. van Dijk uit Tholen 'iepen zeer ernstige brandwonden aan gezicht en ledematen op. De be diende J. van Loon, de magazijn chef F. Knop en de monteur J. Kruft. allen uit Bergen op Zoom kregen verwondingen aan hoofd en handen. Zij werden naar het Algemeen Bur ger Ziekenhuis vervoerd. Een juffrouw, die op weg was naar Kantoor en op het moment van de explosie het pand passeerde, werd door een uitschietende- steekvlam aan haar benen gewond. Ook huar kleren vatten vlam. Onmiddellijk schoot huip toe, waardoor erger werd voor komen. SLEE ACHTER AUTO ONDER BUS. Op de hoek van de Woudenbergse- weg en de Choisyweg te Zeist is Maandagmorgen t-en achter een auto gebonden slee met drie kinderen door een autobus van de fa Wed. de Haas aangereden De kinderen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. De chaufJeur van Gemeentewer ken, Van R.. moest met een auto naar Austerlitz en had een sleetje achter de wagen gebonden, waarop zijn drie kinderen mochten „meerijden". Bij liét nemen van de bocht naar de Woudenbervseweg schoof de s'ede te ver naar links door en werd door de van de tegerovergestel ie richting komende autobus aangereden Het oudste kind, een jongetje van tien jaar, werd in zorgwekkende toe stand naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De andere kinderen, een iongen van acht en een meisje van zes jaar had den beiden een bovenbeen gebroken. RECHTSZITTING IN OPEN LUCHT Voor het Kantongerecht te Zaan dam is het te hopen, dat de tempe ratuur op Dinsdag *30 Januari mild zal zijn, want die dag wordt op het terrein van de Lakfabriek v/h Jac. Vis een zitting in de openlucht ge houden. Men wil nu eens gaan uitzoeken hoe het feitelijk zit met de dit be drijf ten laste gelegde verontreini ging van de Zaan, waardoor veel vis zou sterven. Ook zouden sloten in de Kalverpolder zijn verontreinigd, waardoor koeien ziek zijn geworden. Het proces-verbaal zegt, dat olie houdende, afgewerkte bleekaarde in de Zaan wordt geloosd. De di rectie beriep er zich voor de Kan tonrechter op, dat allerlei voor zorgsmaatregelen zijn getroffen, doch dat overmacht soms niet kan verhinderen, dat toch bleekaarde in de Zaan terecht komt. Volgens de verdediger, mr. P. W. van Dijk, is bleekaarde niet giftig, maar werkt zij integendeel zuiverend Bleekaarde wordt b.v. gebruikt voor de zuivering van slaolie. De veront reiniging zou in werkelijkheid zijn ontstaan door vuil water uit het bin nenveld. IJs en weder dienende volgt 30 Januari de ontknoping van het dra ma. Het eerste kentekenbewijs voor motorrijtuigen, dat de oude nummer- bewijzen vervangl op grond van de nieuwe verkeerswetgeving, werci he den verstrekt aan de directeur van het Verbond voor Veilig Vei keer, de heer J. K. Lëijen. Het kenteken is ND0101. £en yetuiqe die niet óptaft —1 Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'^on). 45) Een dergelijke episode speelde zich enige dagen na mijn terugkomst af en 'Taf mij overvloedig materiaal, om mijn gedachten bezig te houden. Ik was op de gele omnibus in Tottenhow Count Raad geklommen en zat bovenop rustig mijn pijp te roken. Opeens zag ik, toen wij Hampstead Road doorreden, 'n dame voor het winkelraam van Robinson, ae lijsten winkel staan kijken. Iets bekends, of aparts in haar voorkomen, deed mij een tweede maal onkijken. Van verbazing zwol len mijn ogen, terwijl de omnibus zich geleidelijk verder verwijderde. Want de dame was niemand anders dan mevrouw Samway, in eigen persoon. Het was werkelijk iets zeer ver rassends. Deze goede dame scheen werkelijk alomtegenwoordig; zo was zij hier, dan weer daar, alsof zij uit de lucht kwam vallen. Schijnbaar was zij in het geheel niet naar Boulogne geweest, of in dien wel, dan moest haar verblijf op het vasteland van zeer korte duur geweest zijn. Maar indien zij niet met de boot was overgestoken, wat deed zij dan in Folkestone? Het was natuurlijk goed en wel, om te zeg gen. dat zij evenveel recht had om te Folkestone te zijn als ik. Dat was volkomen waar, doch hield slechts een gebrekkige gevolgtrekking in en in het geheel geen verklaring. Het was, zoals ik reeds heb gezegd, mijn gewoonte, naar het hospitaal te wandelen, doch deze wandeling van ongeveer vijf kilometer deed ik alleen bij goed weer. Als het regen de nam ik de tram bij de „Duke of St. Albans" en verkortte de lange rit met lezen of bestuderen van mijn medepassagiers. Zo n dag was het, welke volgde op d? wederverschij ning van mevrouw Samway. Ik had een veilige schuilplaats in de tram gezocht en zat een genees kundig boek te lezen. Van tijd tot tijd keek ik eens onwillekeurig op en liet ïr.'ijn blik langs de andere tramgenoten gaan. Od een gegeven openblik viel mijn blik op mijn over buurman, die mij zo aandachtig ga desloeg, alsof hij een inventaris van mijn uiterlijk wilde opmaken. Toen onze blikken elkaar kruisten, keek hij onmiddellijk een andere kant uit, doch toen ik de volgende maal op keek, was ik er volkomen zeker van, dat hij mij op z'n gemak zat te be studeren. Op zichzelf stak daar niet bijzon ders in. Mensen, die in een open baar voertuig tegenover elkaar zitten nemen elkaar onwillekeurig op; dat doe ik zelf ook. Maar toen ik mijn overbuur ongeveer een keer of tien daarop had betrapt, sloeg ik mijn boek dicht en begon ik op mijn beurt hem scherp te fixeren. Dit scheen hem in hoge m'ate te hinderen. Hij ontweek mijn strakke blik en richtte de zijne rusteloos van de ene kant van de tram naar de an dere. Bii die gelegenheid constateer de mij doktersblik een feit, dat mij met nog meer belangstelling de man deed gade slaan. Deze man had. 'wat genoemd wordt, een nystagmus, dat is een eigenaardige weifelende be weging van de oogappel. Wanneer zijn ogen zich vlug van het ene voorwerp naar het andere bewoeen. kwamen zii niet beide onmiddelliik tot stilstand, maar kwam het rech teroog met een soort verticale schok tot rust, alsof de spieren los waren. Deze afwijking komt niet veelvuldig voor, rrraar de eenzijdige is beslist zeldzaam. Het gaat gewoonlijk ge paard met een of ander gezichtsge brek, of een storing in de functie der oogspieren en komt bij mijn werkers nog al eens voor. Niet te verwonderen dus, dat mijn ontdek king tot een scherpe waarneming leidde, die mij de oorzaak van het onderhavige geval wellicht zou kun nen openbaren. Het was de man duidelijk aan te zien, dat hij geen mijnwerker was. Zijn handen, met een gele-vlek-van- sigaretten-vasthouden op de linkei- middelste vinger, waren veel te fijn en hij zag er in het geheel niet uit als een werkman. Dus moest 't aan een of ander gezichtsgebrek toege schreven worden. Toch was hii niet bijziende, want toen wij voorbij een kerk reden zag ik hem door de open deur naar de torenklok kijken en daarh*i op zijn horloge. Toen be merkte ik tevens, dat hij zijn horlo ge met zijp linkerhand uit zijn vest zak haalde. Misschien, had hij een bling oog of ogen van verschillende gezichtssterkte; dit scheen de meest aanneembare verklaring. Nauwelijks had ik dit bij mijzelf vastgesteld, toen mij de gelegenheid werd gebo den het te kunnen constateren. Mijn onafeebroken fixeeren scheen mijn onwilligen patiënt te hinderen, want plotseling haalde hij een krant uit zijn zak, klemde een pince-nez op zijn neus en begon te lezen. Zijn bril gaf mij de gewenste inlichtingen, want ik zag. dat ene glas zeer bol en het andere bijna plat was. Nu het vraagstuk van zijn gezichts vermogen was opgelost, begon ik mij met die gele vlek op zijn middel ste vinger .bezig te houden. Was hij links? Dat 'bewees die vlek niet, of schoon het wel waarschijnlijk leek. Daarna bestudeerde ik de manier, waarop hij de krant vasthield, doch plotseling kwam mij het hele geval zo belachelijk voor, dat ik misnoegd mijn boek opensloeg en begon te le zen. Ik geloof, dat de uitrafel- en speurzin van Thorndijke mij had aangestoken en ik wilde aan die manie volstrekt niet toegeven. Dit gewone geval zou waarschijn lijk geheel uit mijn geheugen ge gaan zijn, indien niet een ander soortgelijk gebeuren een paar da gen later bad plaats gegrepen! Ik wandelde langs Tottenham court Road naar huis terug en had bijna het kruispunt aan het noorde lijk einde bereikt, toen ik mij plot seling herinnerde, dat ik aan mijn 'aatste blaadie van mijn notitieboek je was. De winkel, waar ik ze gere geld kocht, was in Gowerstreet, vlak bij; daarom stak ik onmiddellijk de weg over cn ging de straat in, waar de winkel zich bevond. Op enige af stand zag ik op het trottoir een kleine, doch snel aangroeiende volksoploop; ik drong mij door de mensenmassa heen en vond in hun midden een man liggen, die symp tomen vertoonde van een aanval van beroerte. Ik slaagde er in de welgemeende hulp af te weren, die de omstanders gewoonlijk gaarne verlenen. Zo goed ik kon, hielp ik dc man, tot er een agent van de veiligheids politie verscheen, wie ik beval ter stond een am'bulance-auto te halen Zodra de patiënt was vervoerd verspreidde zioh de menigte en on der het uiteen gaan voelde ik op eens opzettelijk tegen mij aandrin gen. Ogenblikkelijk dacht ik aan een of andere truc van zakkenrol lers, die bij zulke relletjes altijd hun slag slaan. Ik keerde mij met een ruk om. teneinde mijn onmiddellijke omgeving goed op te nemen. Soeci- aal werd mij aandacht getrokken door 'n man van niet te bepalen maat schappelijke positie met een baard. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2