S)e £ekW(2ou/fca/nt Gaat Djakarta de Unie opzeggen De motie ligt al klaar Grote aanval op Seoel begonnen Verbonden legers naar nieuwe stellingen teruggedrongen Moskou wil wel eens praten Maar alleen over Duitse problemen WLS-ÊêL ^faè ra WOENSDAG 3 JANUARI 1951 42ste JAARGANG No 12172 -Wil Djakarta deUnieopzeagen? (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UET KABINET-NATSIR, dat gisteren bijeenkwam om het rapport van minister Roem over de mislukking van de Nieuw-Guinea-conferen- ♦le te bespreken, zou het in principe eens zijn met opzegging van het Uniestatuut, zo werd in welingelichte kringen te Djakarta aan Aneta ver zekerd. De vraag is echter wanneer het statuut zou moeten worden opge zegd. Hadjar Dewantoro, een der initiatiefnemers tot het opstellen van de motie tot annulering van het Unie-statuut, heeft na afloop van bespre kingen met fractieleiders van het parlement tegenover Aneta ver klaard, dat de motie zeker zal worden ingediend. De tekst van de ontwerpmotie luidt: „Hét parlement, gehoord heb bende, dat de onderhandelingen be treffende de souvereiniteitsoverdracht van West-Iriari aan Indonesië op een impasse zijn uitgelopen, omdat de Ne derlandse regering niet van zins is de overgang te doen geschieden, over wegende, dat deze Nederlandse stap een schending betekent van het prin cipe van de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië, dat het gehele gebied van het voormalige Nederlands In- dië omvat, dat de Nederlandse daad een continueren betekent van het ko lonialisme over een deel van Indone sië, hetgeen strijdig is met het Hand vest van de V.N., dat de Nederlandse daad samenwerking tussen Indonesië en Nederland niet meer mogelijk, al thans moeilijker maakt, mep end dat de Indonesische regering alles in het werk moet stellen om het voortbe staan van het kolonialisme tegen te gaan, heeft besloten er bij de rege ring op aan te dringen om: ten eer ste de Nederlands-Indonesische Unie te annuleren en ten tweede andere overeenkomsten als vrucht van de R. T.C. nader te beschouwen en te-be studeren, of zij door de Nederlandse daad nog kunnen worden n-ageleefd". bovendien slechts rechtmatig zijn volgens de regels die gelden bij in ternationale verdragen, indien rede nen van algemeen staatsbelang een der partijen hiertoe nopen. Deze redenen dienen inderdaad zeer dringend tezijn, te meer omdat het Unieverdrag zelf geen opzeg gingsclausule bevat. Indien een der partijen onrechtma tig het verdrag zou opzeggen, aldus meende men verder, ofwel zich in de practijk niet zou houden aan de be palingen van de Unie. zou men te ma ken hebben met een contractbreuk. De andere partij zou dan kunnen overwegen de zaak voor te 'leggen aan het Internationale Hof van Ju stitie. Er zou ook een andere oplos sing denkbaar zijn. zo zeide men ten slotte, namelijk omzetting van het Unieverdrag in een ander internatio naal verdrag. Dit zou echter alleen in onderling overleg en met instemming van bei de partijen kunnen geschieden. EEN AMERIKAANSE STAP? EENZIJDIGE OPZEGGING ONMOGELIJK. Volgens United Press hebben diplo matieke autoriteiten te Washington te kennen gegeven, dat de Ver. Sta ten wellicht spoedig door interventie een poging zullen doen om de im- -.Eenzijdige opzegging van het I Passe tussen Nederland en Indonesië Unieverdrag is niet mogelijk. Alleen over de toekomstige status van in onderling overleg zou men tot op- Nieuw-Guinea op te heffen, heffing van de Unie-verhouding kun- nen komen", aldus vernam het A.N. I P. in Den Haag. Een verzoek, om opzegging zou door j partijen gezamenlijk moeten worden I besproken. Een zodanig verzoek zou HET ALGEMENE communistische offensief, dat op Nieuwjaarsdag werd ingeluid, heeft de defensie-linievan het verbonden leger ten Zuiden van de 38ste breedtegraad in Zuid-korea over de gehele linie terugge drukt. Oeibongjoe, 18 kilometer ten Noorden van Seoel ging verloren, Tsjoentsjon, een verkeersknooppunt in het midden van het schiereiland werd prijsgegeven en in de Oostelijke sectoren trokken de verdedigers c-veneens terug. Chinese en Noord-koreaanse patrouilles zitten het acht ste leger, dat terugtrekt op voorbereide nieuwe stellingen dicht op de hielen. De communistische hoofdmacht die aan onafgebroken lucht aanvallen blootstaat, neemt niet aan de achtervolging deel. De Zuid-Ko- reaanse regering heeft Seoel reeds verlaten; een stroom vluchtelingen trekt naar het Zuiden. VREDES-PATROUILLE UN KASH MIR In Azië en in het Midden- Oosten heeft de Organisatie der Ver enigde Naties reeds verschillende conf icten kunnen voorkomen of doen bijleggen. Om na te gaan, of een overeenkomst, betreffende het sta ken van het vuren door geen der partijen zal worden geschonden pa trouilleren speciale waarnemers van de Verenigde Naties onafgebroken in het grensgebied. Een Vredespa- trouiJJe trekt door het bergachtige gebied van Kashmir. Eisenhower neemt commando over Groot-Brittannië heeft formeel alle troepen, welke het voor de verdedi ging van West-Europa heeft aange wezen, onder commando van gene raal Eisenhower gesteld. Dit betreft meer dan drie Britse divisies, die op het ogenblik in West-Duitsland. Oos tenrijk en Triëst staan. Deze week nog zal Eisenhower naar Parijs gaan. waar hij zijn hoofd kwartier zal vestigen. Daarna zal hij een bezoek brengén aan de hoofdste den van de Atlantische landen, om na drie weken naar Amerika terug te keren, waar hij verslag zal uit brengen. AURIOL NAAR TRUMAN. De Franse president en madame Auriol worden 27 Maart te Washing ton verwacht voor een officieel be zoek aan president Truman. Van officiële zijde is medegedeeld, dat hét hier in de eerste plaats' een be leefdheidsbezoek geldt, dat president Auriol echter tegelijkertijd.in de ge legenheid zal stellen met president Trumcfn en de Ministers Marshall en Achesón van gedachten te wisselen óv?r de kwesties als de Europese defensie, de West-Duitse herbewa pening en Indo-China. President en mevrouw Auriol zul len logeren op „Blair House", de tij delijke ambtswoning van president Trurpan. President en mevrouw Auriol zul len omstreeks 3 April ook een be zoek aan Canada brengen alvorens de terugreis te aanvaarden. NATIONAAL MONUMENT GE SCHONDEN. In de nacht van 1 op 2 Januari is uit het voorlopig Na tionaal Monument op de Dam te Am sterdam de deksel van de urn, die dg aarde bevat uit Limburg, ont vreemd. De daders zijn nog onbekend, evenals de motieven, die tot de dief stal hebben geleid. Rechts de urn met de aarde uit Limburg; zonder deksel; links de urn uit Drente. Radio-Moskou heeft gisteren het Sovjet-antwoord op de gelijkluidende nota's van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk bekend ge maakt en het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft me degedeeld te verwachten, dat de Westelijke „Grote Drie'' spoedig een bespreking zullen houden over het antwoord op de jongste Sovjet-nota. De Sovjet-Unie gaat in haar antwoord accoord met een inleidende con ferentie over het opstellen van een agenda voor de viermogendheden- conferentie. Deze bijeenkomst zou ir, Moskou, Parijs of Londen, doch niet in New York gehouden moeten worden. Ook zou het overleg bepaald moeten blijven tot de Duitse problemen. De Sovjet-Unie verwerpt de Wes telijke verklaring, dat de besluiten van Praag geen basis kunnen vor men voor een democratische oplos sing van het Duitse probleem, ont kent dat Oost-Duitsland wordt her bewapend en voert aan, dat West- Duits- and in onderhandeling is ge treden over het verkrijgen van een geregeld leger binnen Atlantisch verband. Ten slotte beschuldigt de Sovjet-Unie de Westelijke mogend heden van het vertragen van de bij eenkomst van de ministers van Bui tenlandse Zaken. WEINIG HOOPVOL In Washington verwacht men, dat de regering der V. S. zich zal ver zetten tegen het aanvaarden van de Sovjet-voorwaarden tot het honden van een viermogendhedenconferen' tie. Autoriteiten van het departement van Buitenlandse Zaken zijn niet hoopvol gestemd, dat er enige merk bare ontspanning zal optreden in de verhouding Oost-West als gevolg van de Sovjet-nota. Zij stellen vast,dat de Sovjet- Unie haar standpunt handhaaft in zake 1) het beperken van hpt over leg tot problemen, die Duitsland aan gaan èn 2) het stelen van de Duitjse ontwapen ingskwesti'g als eerste agen dapunt. Men verwacht ev'enwgl niet, dat er een officiële verklaring uitge geven zal worden, voordat de ver tegenwoordigers van de Grote Drie het gezamenlijk weerwoord opge steld hebben. B - - ;^g9| ipij| 1|H j ir Bi BS Br 1 I ~i9i LONDEN IETS MEER OPTIMISTISCH. 5s. Press verneemt uit Londen, dat'de Sovjet-nota naar het oordeel van de EngeJse regering, „niet zuiver propagandistisch" is. De Engelsen ne men aan, dat de mogelijkheid voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken opengelaten wordt. Engelse woordvoerders zijn over het algemeen hoopvol gestemd. In zijn huidige vorm wordt de Sov jet-nota noch als een aanvaarding noch als een verwerping beschouwd. De Sovjet-Unie zal haar nota nog in* ruirpe mgte moeten toeljchtgn, vopr pr ook maar sprake kan zijn van een voorlopige bijeenkomst van vertegenwoordigers der „Grote Vier". Men wijst er ook te Londen op. dat hpt Sovjet-voorstel zich beperkt tot het openen van besprekingen over uitsluitend1 Duitse vraagstukken. Eén van de gevolgen van zulk een vier-mogendheden-conferentie zou zijn, dat de Europese landen ge neigd zouden zijn hun aandacht van het Verre Oosten af te wenden en meei te richten op de problemen van Europa zelf. Dit zou voor de Sovjets het voordeel hebben van tijdwinst, terwijl zij in staat zouden zijn zich thans met de 'eiding van de commu nistische expansie tot het Verre Oos ten te beperken- FRANKRIJK: NIET NEGATIEF. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat „de So vi et-nota niet negatief is en de deur open laat v-oor een vier-mogendheden-besore- king". De nota zou onder meer be ogen West-Duitsland te verstaan te geven, dat eenheid van het land te bereiken was zonder herbewapening en de Franse openbare mening sug gereren. dat het dwaasheid zou zijn een Duitse herbewaping te steunen. Mijnramp in Hongarijë Bij een hevige ontploffing in een i kolenmijn in Hongarije zijn 81 per sonen om het leven gekomen. Veer tig mijnwerkers werden gered. De oorzaak van de ramp is nog niet vastgesteld. Hoe bestrijdt men de Kerk? Zes recepten van Moskou Raaio-Vaticana riep Dinsdag om dat in Moskou dertig miitiqen pam fletten zijn gedrukt, waarin zes ma nieren worden aangegeven om de R. K. Kerk te bestrijden. De pam fletten worden thans in de Sovjet- Unie en in de andere volksdemocra tieën verspreid. De zes manieren zijn: 1. Het scheiden van bisschoppen en priesters van de gelovigen. 2 Er mogen in geen geval martela ren worden geschapen, daarom moe ten de gearresteerde prieiters, mon niken en kloosterzusters van „schan delijke misdadenworden beschul digd. 3. Ook onder de priesters moet de klassenstrijd worden verbreid. Dit moet geschieden door de armere priesters tegen de prelaten op te zetten. 4. In elk land moeten kleine gods dienstige groeperingen, die geen deel uitmaken van het voornaamste kerk genootschap in dat land, worden ge steund. 5. Het gezag over kerkelijke in- stel.ingen en aangelegenheden moet aan de staat worden getrokken, door communisten in de leiding van gods dienstige organisaties en verenigin gen te benoemn. 6. De ver-schillende orden moeten worden vernietigd, „want zij zijn bij uitstek de steunpilaren van het Pauscom en der R. K. Kerk". Het nieuwe Amerikaanse Congres BELANGRIJK PROGRAM Het 82ste Congres, dat vandaag bij eenkomt, zal besluiten moeten nemen die niet alleen van invloed zullen zijn op het leven van alle Amerikaanse staatsburgers, doch ook op de gang van zaken in de gehele wereld. In het nieuwe Huis van Afgevaar digden hebben 234 democraten, 199 republikeinen en 1 democratisch li beraal zitting. Het fundamentele programma van het pieuwe Congres zal het volgen de omvatten: 1. Uitbreiding vap het militaire ap paraat in al haar geledingen door het de beschikking te geven over meer manschappen, wapens en ander oor logsmateriaal waaraan het behoefte zou kunnen hebben indien onver wacht een conflict zou uitbreken. 2. Voortzetting van het programma voor de bewapening van bevriende mogendheden. 3. De organisatie van een doeltref fende luchtbescherming voor de bur gerbevolkir.g. 4. Het heffen van hogere en nieuwe belastingen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt te Kalimpong vernomen, dat de Dalai Lama Dinsdag de stad Jatoeng, aan de grens tussen Sikkim (een in het Himalaja-gebergte gelegen Indi sche staat) en Tibet, heeft bereikt. Het Tibetaanse staatshoofd werd in een verscheidene kilometers ten Noorden van Jatoeng gelegen kloos ter een grootse ontvangst bereid. Noordelijke speerpunten, die langs de hoofdweg in Zuidelijke richting oprukken, hebben Woensdagmorgen vroeg stellingen van de verbonden troepen twaalf K.M. ten Noorden van Seoel aangevallen, aldus de jongste berichten van het front. Chinese strijdkrachten hebben langs de hoofdwegen een massale aanval tegen Seoel van het Noord oosten. Noorden en Noordwesten uit ingezet. Naar schatting 10.000 Chinezen vie len bij het aanbreken van de dag een Amerikaanse divisie ten Zuiden van Oeijongboe aan, nadat zij de vooruit geschoven observatieposities van de divisie onder de voet hadden gelo pen. De Verenigde Staten hebben te kennen gegeven, dat zij een drastisch optreden van de UNO zullen verlan gen tegen de Chinese communisten, indien deze hun offensief ten Zui den van de 38ste breedtegraad voort zetten. De gedelegeerde der Verenig de Staten, Ernest Gross zal de zaak aanhangig maken in de politieke com missie der Assemblée, die vandaag bijeenkomt. De voorstellen, die Wash ington aan de Algemene Vergadering doen zullen belangrijk verder gaan dan de resolutie der zes mo gendheden, waarin de Chinezen wer den aangemaand, zich terug te trek ken- Gross heeft de gedelegeerden van India, Sir Benegal Rau, die een lei dende rol heeft gespeeld bij de po gingen, tot een bemiddeling te ko men, laten weten, dat de Verenigde Staten niet zullen deelnemen aan enige wapenstilstandsconf eren tie of voorgestelde vredesbesprekingen met de Chinezen, indien hun aanval voortduurt. Nader wordt gemeld, dat de ver bonden troepen op Korea zich terug getrokken ntbben op een verdedi gingslinie 13 km- ten Noorden van Seoel onder druk van honderddui zenden Chinezen en Noord-Koreanen die de 38ste breedtegraad overtrek ken. Een woordvoerder van het achtste Amerikaanse leger heeft te Tokio medegedeeld, dat 300.000 man Chi nese en Noord-Koreaanse troepen de breedtegraad hebben overschreden en dat er nog meer ter versterking onderweg zijn. Aan het centrale front worden ge vechten gemeld bezuiden Hongtsjon, 40 km. ten Zuiden van de 38ste breed tegraad. Als de communisten hier kunnen doordringen, bestaat de kans dat zij een qmtrekkende beweging rpaken in Westelijke 'richting op Seoel aan De V.N.-commissie van drie voor een stakqn van het vuren ir> Korea zal vandaag aan de politieke com missie van de \/.N. rapport uitbren gen van haar pogingen om een einde te maken aan de gevechten op Ko rea. Naar vernomen wordt, bevat het rapport slechts een opsomming van de gebeurtenissen, zonder aanbeve lingen wat betreft nieuwe s'appen. Verwacht wordt, dat de politieke commissie na jnet horen van het rap port zal word n verdaagd. De 12 Aziarische en Mic]den-Oosteliii:e lan den, die de oproep tot staking van hét vuren hebben gesteund heb ben gisteravond op een bijeenkomst besloten de politieke commissie te vragen aldus te handelen. S-r Bene gal Rau van India woonde deze bij eenkomst zij, nadat hij een half uur had gesproken met de leider van de Russische delgatie bij de V.N., Ja cob Malik. Op de agenda van de politieke commissie staan de Chinese inter ventie in Korea de Russische klacht over Amerikaanse agressie tegen China en de kwestie-Formosa. STRATOCRUISER VERONGELUKT Een vliegtuig van het type strato- cruiser is vandaag op London Air- port verongelukt. Volgens de eerste berichten zijn er negen doden en ge wonden. Het Franse persbureau AFP meldt echter uit Londen, dat er gee-> pas sagiers aan boord van het vliegtuig NIEUWJAARS- INZET HET NIEUWE JAAR is wel goed ingezet, dat moet gezegd wor den! De wereld' krimpt nog van de stevige handdruk, waarmede de Chi- nezenleider Mao zijn „heilwensen" op Nieuwjaarsdag vergezeld deed gaan. Hij kneep zó hard. dat dc verbonden legers zich ijlings moesten terugtrek ken op nieuwe stellingen, hetgeen een wat beter klinkende uitdrukking is voor .teruggeslagen worden". Moskou stuurde een schriftelijke wens in dc vorm van een antwoord nota op de voorstellen van de 0 Grote Drie. Dat was een min der hardhandige Nieuwjaars groet dan van Mao, doch de vraag is, of zij minder gevaarlijk is. Eén van dc gevaarlijke kanten bijv. is, dat er verscheidene mensen zijn, die er nog blij mee zijn, dat het Kremlin zo half en half heeft toegestemd in het hou den van besprekingen, zonder zich af te vragen, welk spel Moskou daar mede speelt. Eén van de voorwaarden van de Russische inschikkelijkheid is, dat op die conferentie alleen gesproken zal worden over de Duitse problemen, waardoor meteen voorkomen wordt, dat er eventueel ruilobjecten ter ta fel worden gebracht, waarover Mos kou liever niet wil spreken. Korea bijv is zo'n ruilobject; volgens Rus sische opvattingen gaat het goed in Korea en is er geen enkele reden om Mao met besprekingen dwars te zit ten. Over Duitsland wil Moskou echter graag eens praten. Dat is reeds ge bleken uit het voorstel van Grote- wohl aan Adenauer, om met hem een gemoedelijk gesprek te hebben over de Duitse eenheid. Het herstel van de Duitse eenheid is het lok-aas om West-Duitsland af te houden va$ deelneming aan het Westerse defen siepact. De voortvarendheid, waar mede het Atlantische Pact thans van tanden wordt voorzien, is een doorn in het oog van Moskou. Voorkomen moet worden, dat West-Europa tot een stevig eenheidsbloc aaneenge smeed wordt en daarom wordt alles gedaan om de samenstellende delen van elkaar los te weken. Bij de zwak ste broeders wordt begonnen. „Niet meedoen, jongens", klinkt een waar schuwing uit het Oosten aan de Westduitsers, „want anders komt er van jullie hereniging niets terecht". En dc Fransen wordt in het oor ge fluisterd: „Laat die Duitsers to?h weg uit jullie legers. Je kunt ze nooit vertrouwen. Laten wij samen, oude bondgenoten als wij zijn, liever vre delievend gaan praten. Dat is beter dan al die oorlogstoebereidselen". Het is zó duidelijk, welke kant Mos kou op wil, dat men zich moeilijk kan voorstellen, hoe het mogelijk is, dat er nog politici gevonden worden, die in het antwoord van Moskou een hoopvol teken zien. Het is één van de vele valstrikken, waarin de Sovjet-Unie de Westerse wereld reeds herhaaldelijk heeft we ten te vangen. Al zou er met de hele Viermogend- hedenconferentie reen ander resul taat bereikt worden, dan dat de Wes terse wereld uit angst om de Russi sche „bereidwilligheid" te ontstem men de opbouw van de West-Euro- pese defensie wat liet verslappen, dan zou de conferentie ruimschoots voldoende vrucht voor Moskou heb ben opgeleverd. Is er niet een groot vertrouwen nodig om tóch te volharden en te waren en dat de bemanning onge-blijven op de post waarop men zich- deerd is. 1 zelf heeft gesteld?

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1