3)e CeidóeSotvta/nt katholiek dagblad voor leiden en omstreken meuwj aar Aan het Koreaanse front woedt een slag bergen in de Benelux uit de impasse Directeur: C M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN ZATERDAG 30 DECEMBER 19S0 42ste JAARGANG No. 12170 (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Z All Q IEDER JAAR legt de aarde een kring kring van ongeveer 938,9 millioen kilometer om de zon af en wij met haar. Een rond getal van één milliard zou de boekhoud-kundigen meer vol doening schenken. De ruim 100.000 kilometer, welke eraan ontbreken, bewijzen eens te meer dat bij het be palen van de draaiing van onze huis- en-tuin-planeet andere maatstaven golden dan de Napoleontische. Er is en de kleine man van Corsica zou daar ongelovig van hebben opgeVa- ken met Napoleon geen rekening gehouden. De aarde rent dit milliard kilome ters af in 365 dagen, 5 uur, 49 minu ten en 45,98 seconden. Als dus mor genavond de torenklokken met bron zen klank en de pendules met bla tend geluid de twaalf slagen van mid dernacht laten horen, is het jaar nog lang niet voltooid. Het nieuwe jaar gaat pas in (we leven in het tweede niet-schrikkeljaar) Maandagmorgen te ongeveer 11 uur. althans volgens de Nederlandse rekening. Ieder land viert Nieuwjaar weer op een ander tijdstip, en de dag. waarop de ..Wes terse" wereld van het ene in het an dere jaar stapt, is geheel willekeurig gekozen. De Chinezen, de Mohamme danen, de Israëlieten, en ook de Kerk hebben een andere datum dan de eer ste Januari. DE instelling van het burgerlijk Nieuwjaar is meer een voor schrift van administratieve aard de boeken worden afgesloten en er komen nieuwe kalenders en zak agenda's uit dan een aanduiding, dat er buiten de wereld of, helaas ook op de wereld, iets zou verande ren. De instelling ervan komt tevens tegemoet aan de menselijke behoefte eens even een punt-komma in zijn le ven te zetten alvorens er éen uitroep teken of een vraagteken achter wordt geplaatst ten bewijze dat we ons zin netje hebben volgeschreven. Ook deze punt-komma als rust-pauze is waan. Op het ogenblik, dat we deze woor den aan het papier toevertrouwen, is de aarde weer 30 kilometer voortge- suisd. Tegen de tijd, dat de pendule op de schoorsteen morgennacht haar twaalf slagen heeft volgemaakt is de aarde reeds 360 kilometer het ..nieu we jaar" binnen-gerold Zij zal. mo gen we aannemen, terug-keren op hetzelfde punt van haar baan rond de zon, maar zij zal nooit meer terug keren op hetzelfde punt in de ruimte loze ruimte. Want ook de zon en de aarde in haar gevolg ijlt voor uit: En het sterrén-rad van de Melkweg, waartoe de zon behoort als één van de milliarden sterren, hangt óók niet stil! Er is nergens een hou vast voor het mensdom, dat op gena de of ongenade rondzwiert door de oneindigheid en door de eeuwigheid, welke eeuwige oneindigheid haar in alzijdig zwijgen omvaamt. DE denkbeeldige gebeurtenis, dat het ene jaar in het andere voort vloeit ,is het ogenblik, dat het eeuwi ge en oneindige de mens bizonder sterk aangrijpt. Hij voelt zijn kort stondig leventje opgenomen op de golfslag van de oceaan zonder gren zen, welke ongemerkt en aan alle kanten overgaat in het uitspansel van het tijdeloze. De mens voelt zich op dat ogenblik klein. Omdat iemand zich niet graag klein voelt, en nog minder gaarne eraan wordt herin nerd, dat zijn dagen op aarde zijn ge teld, overstemt hij dat korte tijdstip van bezinning door het knallen van champagne-kurken of door het knal len met losse flodders. De folklore heeft uitgegraven dat al dat lawaai bij de jaarwisseling oorspronkelijk ten doel heeft de boze geesten te ver drijven en verre te houden van het Nieuwjaar. De meeste mensen gelo ven niet meer in het bestaan van boze geesten waarin zij ongelijk hebben. Het toegepaste verdrijvings. middel lijkt echter ook ons, die wèl aan boze geesten of duivels geloven, niet doeltreffend. Het bij de jaarwis seling verwekte lawaai is geworden een vreugdevol en luidruchtig ver welkomen van een nieuwe levens periode. Voor die vreugde-uitbarsting geeft het naderen'' jaar. menen we. nóg minder aanleiding dan het vo rige. L een weet, nooit meer te zullen terugkeren op dat punt van de eigen beperkte ruimte, welke him in het leven is geschonken, evenmin als de aarde ooit nog zal terugkeren naar dezelfde plaats in het heelal. Ook het leven is een rusteloos bewegen, een rusteloos streven, dat uitloopt in de eeuwigheid. Ieder mens, hoe klein en nietig hij zich op Oudejaarsavond ook voelt, vermag toch iets, wat de kracht en de macht van de milliarden ster ren verre te boven gaat. Hij kan achter-om zien naar de jaren, welke zijn voorbij-gevlogen. Hij kan het filmpje terugdraaien in zijn herinne ring en met de vinger de debet- en creditzijden van zijn persoonlijke boekhouding nagaan. Hij kan de goe de en kwade daden, welke hij heeft verricht, controleren nochtans zon der er een oordeel over te vellen. Het oordeel is niet aan hemzelf. Het oor deel is nog veel minder aan zijn medemensen. Het oordeel is alleen en uitsluitend voorbehouden aan God. die „harten en nieren" doorgrondt en oordeelt met de weegschaal, welke op de rechtvaardigheid en op de barmhartigheid trilt en siddert in zui ver evenwicht. Boek der Wijsheid is de aarde niet meer dan „een stofje", een „dauw druppel". In de sneeuwbui van schit terende sterren is de aarde slechts een donker vlokje, waarop wezentjes wonen, welke alleen door een sterke microscoop zijn te ontdekken. Niette min zijn deze wezentjes, mensen ge heten, van hoger orde dan het heelal. Het zijn wezentjes in wie de stof. waaruit het heelal bestaat, gehuwd is aan zo volkomen aan de stof vreemde begrippen als verstand en vrije wil, als goed en kwaad. God heeft het zo gewenst. Hij heeft in een nog hoger orde wezens geschapen zonder verbinding met de oerstof. Deze wezens, de engelen, zijn kernen van stralend verstand, die uit vrije wil God verheerlijken. Er zijn ook talrijke engelen, die hun vrije wil hebben misbruikt en zichzelf God waanden. Terstond werden zij ge straft en hun lichtglans van liefde veranderd in duistere haat. Het zijn de boze geesten of duivels, die ook het eerste mensenpaar op aarde heb ben verleid tot de verschrikkelijke hoogmoed: „Indien gij van deze vrucht eet, zult ge aan God gelijk En de mens at. En terstond werd de gehele aarde dacht, dat de hoge God, die het heelal en alles wat er in leeft, schiep en schept op een wenk van zijn Wil, mens werd om door goddelijke nede righeid de menselijke hoogmoed te beschamen. Door de vernedering van zijn barmhartigheid werd het ban vonnis van zijn rechtvaardigheid daadwerkelijk gewijzigd in wat men zou kunnen noemen, een voorwaar delijke straf. Een eeuwig geluk wacht degenen, die Gods geboden liefhebben een eeuwige duisternis wacht hen, die zijn genade versmaden, die voorthol len op de weg van de hoogmoed, waartoe de duistere geesten hen me de aandrijven. In de Kerst-beschou wing werd er reeds op gewezen, dat het „geheim der ongerechtigheid" blijft voortvreten, ondanks dat uit Bethlehem het Licht straalt, dat „iedere mens verlicht, die op deze wereld komt". Het is weliswaar zo, dat alle mensen van alle tijden zwaar-op-de-hand zijn geweest niet zonder reden overigens. Nog nimmer echter heeft de slang van hoogmoed en haat tegen God zozeer de geesten der mensen vergiftigd als rond deze jaarwisseling. Het nieuwe jaar moge ons op onze hoede vinden tegenover de boze geest, die zich sluw verhult als „een engel van licht", voor ieder goedwillende evenwel onmiddellijk te ontmaskeren is. De Naam, welke op het octaaf van Kerstmis onze Nieuwjaarsdag voor het eerst of ficieel aan de wereld werd bekend gemaakt, die Naam zal de verderf engel niet willen eren. Die Naam welke in het korte evangelie klinkt als een Nieuw- jaarsklok van goede hoop en goed ver trouwen, luide voor ons allen het jaar 1951 in tot een Zalig Nieuwjaar van vrede binnen en vrede buiten. OEDEItT DONDERDAG WOEDT IN DE BERGEN vau Midden-Korea een hevige slag. Aan een tienduizend Noord-Koreanen, die om een oprukkende Zuid-Koreaanse divisie heen getrokken waren, gelukte het tot op vijftien km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad door te breken. Volgens welingelichte militaire kringen gelukte het de Noor delijken de verbindingslinie van de hoofdgroepen der betrokken Zuid- Koreanen af te snijden Het Amerikaanse luchtwapen werd hierop in gezet en wierp Donderdagavond munitie uit voor de Zuid-Koreanen. In bevoegde kringen is men ech ter van mening dat, gezien de on geschiktheid van het bergachtige gebied ten Oosten van Tsjoensjon voor een offensief op grote schaal deze aanval deel uitmaakt van een serie peilingen zoals reeds veertien dagen lang door de tegenstander worden gedaan De aanvallers schijnen uitsluitend Noord-Koreanen te zijn, die na de geallieerde opmars van October jl. in Middcn-Korea achterge bleven zijn en zich tot guerilla-troe pen aaneengesloten hebben. LEER OM LEER. De Chinese communistische rege ring heeft bevolen alle eigendom men van de Verenigde Staten in China en alle particuliere en com merciële Amerikaanse bankdeposi to's in beslag te nemen. Tsjoe En-lai, de minister van bui tenlandse zaken, heeft gezegd, dat Roem vertrokken „Probleem niet zo erg belangrijk'' „Het probleem Nieuw-Guinea is op zichzelf niet zo erg belangrijk. De overdracht van de souvereiniteit over dit gebied aan Indonesië zou de enige goede oplossing zijn, welke bevorderlijk is voor de ontwikke ling in Indonesië, voor een gunstige ontwikkeling van de samenwerking tussen Nederland en Indonesië en tenslotte voor de algemene situatie in de wereld, voor zover Indonesië daarbij betrokken is". Dit zei mr. Mohammed Roem de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Gisteren is hij naar Djakarta ver trokken, vergezeld van de andere leden van de Indonesische delegatie bij de conferentie over Nieuw-C nea. „Goede diensten van derden zijn voor ons alleen aanvaardbaar, wan neer dit zou geschieden op basis van souvereiniteitsoverdracht", zei mr. Roem verder, voordat hij vertrok. „Wij hebben de goede diensten van de Unci in feite afgewezen." Sedert het einde van de conferen tie heeft mr. Roem weinig contact gehad met Nederlandse of andere kringen. Alleen heeft hij gisteren met de zaakgelastigde van Pakistan over de conferentie gesproken. Overeenkom si ever het Landbouwprotocol T^A EEN TWEE-DAAGSE ministeriële bespreking op het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag zijn de delegaties van België, Nederland en Luxemburg tot overeenstemming gekomen met betrek king tot het in October in Luxemburg gesloten Landbouwprotocol. Dit zal op 1 Januari 1951 in werking treden. De ministers van Landbouw van België en Nederland, resp. de heren Heger en Mansholt, hebben na af loop der besprekingen, die eerst om 6 uur gisteravond een einde namen, meegedeeld, dat zij zeer verheugd waren over de resultaten der be sprekingen. Deze werden in con structieve geest gehouden en met vol begrip voor de betekenis van de internationale weerslag, die deze zou den hebben. geval, dat een minimum prijs niet In de tweedaagse ministersconfe- wordt toegepast en of wanneer geen rentie is men het volgende overeen unanieme beslissing wordt genomen. gekomen: Het stelsel der minimum-prijzen, zoals in de eerste alinea van artikel 4 van het Protocol is opgenomen, be treft de prijzen, die werkelijk gelden in het importerende land voor de pro ducten, waarvan de kwaliteiten, soor ten en variëteiten zijn vastgesteld door de competente instanties. Teneinde de toepassing van de mi nimum prijzen, conform aan de be schikkingen in artikel 4 te verzeke ren, zal een permanente delegatie van drie landen, van de commissie voor de landbouw, visserij en voedsel voorziening er mee belast worden om de prijsontwikkeling geregeld te vol gen. De vaststelling, welke door deze delegatie volgens de gebruikelijke pro cedure van de commissie voor land bouw, visserij en voedselvoorziening wordt gedaan, met betrekking tot de werkelijke prijzen die beneden het vastgestelde niveau liggen, brengt automatisch met zich mee, dat het importerend land de bevoegdheid heeft de import van de producten, waarvan de prijzen onder het mini mum liggen, stop te zetten. Dit in af wachting van een beslissing, welke de commissie, die binnen drie dagen bijeenkomt, kan nemen of van de be slissing, welke de conferentie der mi nisters zal kunnen nemen met betrek king tot de problemen, die haar wor den voorgelegd. Op dezelfde wijze zal een mogelijk herstel van de prijzen op het vastgestelde niveau, automa tisch aan het exporterend land de bevoegdheid geven de uitvoer weer op te nemen. De regering van het importerend land dat daarbij belang heeft, zal vrij zijn elke maatregel te nemen in het Deze maatregelen kunnen zijn een eventueel contingenteren of de stop zetting van de invoer van dt desbe treffende producten, voor het geval dit land deze onontbeerlijk acht voor het beveiligen van zijn belangen, on der voorbehoud van de toepassing van de maatregelen, waarin aan het slot voorzien wordt. Pleven stelt ver trouwenskwestie René Pleven, de Franse minister- presi ient, heeft gisteravond dc kwestie van vertrouwen verbonden aan het voorstel van de regering om 740 milliard francs aan nieuwe be lastingen te heffen voor de financie ring van de bewapening. Tevoren had de Nationale Verga dering de begroting voor de bewa pening (740 milliard) aangenomen met 416 tegen 180 stemmen Het ver hogen van de belasting (o.a. inkom stenbelasting) om de 740 milliard te verkrijgen, ontmoet zeer veel te genstand. In de nacht van Zaterdag op Zon dag zal er worden gestemd over het aanvaarden van de belastingheffing. deze n.aatregel bedoe.d was als re présaille voor een soortgelijke maatregel door de Verenigde Staten op 16 December genomen met be zittingen van het communistische China in Amerika. Men scnat het bedrag, dat onder deze Chinese maatregel valt op be langrijk mindër dan 100 millioen dollar. PAUSELIJKE HULP VOOR AMBON Namens Z.H. de Paus heeft de pauselijke internuntiatuur te Djakar ta 4000 rupiah aan de pastoor in Am- bon gezonden, ter leniging van de nood der bevolking. Van de zijde van de internuntiatuur werd aan Aneta meegedeeld, dat blijkens de jongste berichten uit Ambon de pas toor, de zusters en broeders van de R.K. Missie in goede welstand ver keren, de gebouwen intact zijn. ge bleven en dat van de zijde van het leger de grootst mogelijke medewer king wordt ondervonden. MGR. RERAN ZAL BERECHT •WORDEN Volgens de Vaticaanse radio zal mgr. Beran, de aartsbisschop van Praag, in Januari a.s. berecht wor den door een Tsjechoslo waaks hof. Vijf andere bisschoppen, onder wie die van Bmo, Litemerice en Zlin, zouden waarschijnlijk tegelijk met hem terecht moeten staan. De lokstem van Grotewohl Verzet van Schumacher De persdienst van de WesLDuitse sociaal-democratische partij publi ceert een artikel van Kurt Schu macher, voorzitter van die partij, gewijd aan het Sowjetinitiatief tot het houden van een vierlandencon- ferentie en aan Grotewohls schrij ven aan kanselier Adenauer. Schumacher schrijft dat „Moskou slechts het doel nastreeft van een verenigd Duitsland onder Russische heerschappij, met andere woorden: een door Duitsers bewoond Rusland op te richten." Na te hebben verklaard, dat de brief van Grotewohl te Moskou werd geschreven, voegt de sociaal democratische leider er aan toe: „De Sowjetregering heeft voor de inter nationale conferenties steeds ge bruik gemaakt van de tactische ma noeuvre van de Duitse eenheid. Schumacher beschouwt elk toege ven aan die tactiek als een afglijden van de enige weg die naar de Duit se eenheid kan leiden: eën onver biddelijke houding van West-Duits- land in verband met de voorstellen, die het terzake heeft gedaan". WACHT AAN DE GRENS. Hoe wel de Verenigde Naties hel uitbre ken van een oorlog in Griekenland kondén voorkomen, noodzaken grensincidenten de waarnemers van de Verenigde Naties nog steeds tot uiterste waakzaamheid. Hier onderzoekt een waarnemer van de Verenigde Naties klachten van Griekse grensbewoners over vermeende ontvoering van kinderen. MISLUKTE PROFETIE OP ZOEK NAAR „DE STEEN". Allerwege zoekt men in Engeland naar de „kroningssteen", die dezer dagen uit de Westminister Abdij te Londen werd weggehaald. Daar men een vermoeden had, dat de steen in het riviertje de „Serpentine" in Hy de Park gedeponeerd zou kunnen zijn, werd het water 's avonds nog door politiemannen in boten bij het licht van schijnwerpers 17 éR DE ZON voor de laatste maal in 1950 zal zijn ondergegaan, zal Nieuw-Gumea deel uitmaken van de Verenigde Staten van Indonesië". Dat was een voorspelling van Soe- lcarno bij het begin van het jaar. Er zit een dubbele onwaarheid in: voor eerst zijn er geen Verenigde Staten Staten van Indonesië meer, waar van Nieuw-Guinea deel kan uitma ken; en vervolgens is de kern van de voorspelling ook niet bewaarheid. De Nieuw-Guinea-conferentie te Den Haag is mislukt, Nieuw-Guinea blijft onder Nederlandse souvereiniteit. Men kan niet zeggen, dat de 0 mislukking van de confe rentie een donderslag bij heldere hemel is geweest; integen deel: het zou al een wonder zijn ge weest als zij niet mislukt was. Beide partijen stonden diametraal tegen over elkander en de Indonesiërs wa ren naar Nederland gekomen met slechts één opdracht, nl. Nieuw-Gui nea binnen te halen. Zij wilden van geen concessies of compromissen weten, hetgeen zij ook moeilijk kon den doen, na al de voorspellingen en stellige uitspraken van Soekar^o, die zich zozeer 'had vastgelegd, dat hij moeilijk meer terug kon. Door telkens en telkens te herhalen: Wij moeten Irian hebben en wij zul'en 't hebben en door te dreigen met re presaille-maatregelen tegen de in Tndonecië wonende Nederlanders en tegen Nederlandse onderneming?n. heeft Djakarta in Nederland een stemming gekweekt, welke allesbe halve bevorderlijk was voor een toe gevende houding Wie het onderste uit de kan wil hebben, kriigt het lid op z'n neus is een bekend Nederlands spreekwoord, en wie al'es of niets wil hebben, kan ..niets" krijgen a!s het „alles" hem niet gegeven kan worden. Het grootste gedeelte van het Ne derlandse volk staat ongetwijfeld achter de regering, nu zij de al te veel eisende Indonesiërs met le°e henden naar huis heeft gestuurd. Velen zijn toch al geschrokken van de com- Een Schots blad heeft brieven ont vangen, waarvan de schrijvers be weren de kroningssteen uit West minster Abbey weggenomen te heb ben en waarbij teruggave van de steen aangeboden wordt onder voor waarde, dat de steen in Schotland blijft. BENOEMING BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Rector van het Instituut St. Jeroen te Noord- wijk, de weleerw. heer P. J. van Bakel. promis-voorstellen, welke de Neder landse regering had gedaan, doch welke door de Indonesische delega tie zijn verworpen. Een voorstel bijv. om de souvereiniteit over Nieuw- Guinea over te dragen aan de Neder lands-Indonesische Unie is een zeer vèr-gaande concessie, welke zo zy door Djakarta was aanvaard wel eens grote tegenstand in het Neder landse parlement zou hebben ont moet. T\E VOORSTELLEN, welke de Ne- derlandse delegatie ter conferen tie heeft gedaan, zijn de volgende: Het eerste voorstel beoogde een ge mengd bestuur over Nieuw-Guinea, uitgeoefend door een gemengd Nieuw-Guinea-raad, evenwel met behoud van de Nederlandse souve reiniteit. Toen dat niet aanvaard werd, kwamen de Nederlanders zelfs tot een voorstel, dat strekte tot overdracht van de souvereiniteit aan de Unie met behoud van het Nederlandse bestuur. Dit tweede voorstel demonstreert allerduidelijkst, dat de Nederlandse regering een uiterst tegemoetkomen de houding heeft aangenomen en dat haar dus geenszins het verwijt treft van al te grote halsstarrigheid. De Indonesiërs wezen echter bei de voorstellen af. Zij konden met niets anders tevreden zijn dan met de overdracht der souvereiniteit aan Djakarta. Als enige tegemoetko ming kwamen zij met toezeggingen omtrent garanties ter waarborging van de Nederlandse belangen in Nieuw-Guinea. Op zichzelf zijn zulke garanties al een vrij magere tege moetkoming. omdat iedere staat, die aansprak maakt op de titel van „rechtsstaat" al vanzelf de waar borging van andermans belangen behoort te garanderen. Maar in het onderhavige geval was het hele maal geen wassen neus, gezien de „waarborging" der Nederlandse be langen in Indonesië zelf. Djakarta is niet eens in staat om de levens der Nederlanders op Java te garan deren, laat staan op Nieuw-Guinea. Bij een dergelijke stand van za ken was er geen overeenstemming te venvachten, zodat men uit elkaar ging. De deur werd evenwel niet dicht geslagen, want Nederland was en is nog bereid om de onderhande lingen voort te zetten met bijstand van de UNCI. Er was een tijd, dat de UNCI zeer in trek was bij de Indonesiërs, nl. verleden jaar. toen zij haar „goede diensten" vooral verleende aan Djokja en ons vaak zeer „kwa'Je diensten" bewees. De rollen zijn thans omgedraaid en Djakarta kan de UNCI op het ogenblik niet bijster waarderen. De UNCI heeft zich nl. vermeten om een rapport bij de Vei ligheidsraad in te dienen inzake Ambon en dat kan. Djakarata maar moeilijk verkropoen. De Veiligheids- I raad heeft de UNCI met haar rap port weliswaar in haar hemd laten staan, maar voor Djakarta is de TTN Cl geen „persona grata'* meer. Bo vendien is de hele Nieuw-Guinea kwestie volgens Djakarta een „bin nenlandse aangelegenheid", zodat het te voorzien is, dat de Indonesi sche regering niet op het voo-stel zal .ingaan en de goede diensten" van de UNCI zal afwijzen. Op het ogenblik is het rusti" in Indonesië, van represailles of boycot acties is nog niets gebleken Ma'r in Makassar li°t een N.-G"inea-brigade: zal die zich ook rustig houden of zullen wij in het nieuwe jaar een in vasie van deze brigade op Nieuw- Guinea beleven7 Te ho^en is het .niet, we hebben toch al zorgen ge- ,noeg mee te dragen naar het nieuwe jaar. Kaue^'e... De levenswijze Augustinus waar- uwt: „Allerlei ondeugden zijn oor- r-Tc, dat de mens slechte dingen ,'dnet; maar de hoogmoed heeft boven dien dit eigene, dat zij de goede han- elingen aantast cn waardeloos maakt".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1