S)e £eidóe0oii/tci/nt Benelux- perikelen NEDERLANDSE POLITIEK Tito voelt zich niet gerust Crisis in de Benelux-politiek Van het Korea-front Communistische druk het Oosten in Djakarta houdt zich rustig Italië gaat wapens smeden Het plan-ScSuman KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12169 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 LJET schijnt deze week in Den Haag een ogenblik te hebben gespan nen in de boezem van het kabinet. De onenigheid betrof de Nieuw-Gui- nea-kwestie. Naar verluidde zouden de ministers van de Partij van de Arbeid verder hebben willen gaan met een bepaalde overdracht van de souvereiniteit over dit gebied dan huil collega's van de K.V.P. en na enige aarzeling zouden de ministers Stikker en 's Jacob zich tot het standpunt van de P. v. d. Adminis ters hebben laten overtuigen. Op de tweede Kerstdag waarden zelfs geruchten over een kabinetscrisis door de Residentie, de katholieke mi nisters zouden apart hebben verga derd om hun houding te bepalen en eerst op het laatste ogenblik zou mét de beide bekende Nederlandse voorstellen de eenheid zijn hersteld. Deze voorstellen waren: 1. Overdracht van de souverei niteit over Nieuw Guinea aan de Ne- dat toegeven nog voordelen te kun nen verwachten. Nu is de regering opnieuw in on derhandeling getreden en is zij in ze- keie mate weer met toegeven be gonnen Zij het ook nog maar op een wijze, welke de Indonesische rege ring met haar eis van alles niet wel kom kan zijn. Maar nu is het zaak niet ver'ler te wijken voor al of niet bedekte bedreigingen, die reeds eer- ders werden gehoord. Een eensgezin de politiek is noodzakelijk. En er mag niet verder meer achter de feiten worden De kroningssteen in de vijver? De Londense politie heeft met behulp van schijnwerpers in de Ser pentine in Hyde Park te Londen een vorwerp ontdekt, dat de uit de West minster Abbey vermiste konings steen zou kunnen zijn. Na vruchteloos pogen, om kettin- derlands-Indonesische Unie, met be- gen om 5t onder water liggende voor houd van het Nederlands Gezag. I werp te bevestigen, heeft men het 2. Voortzetting der onderhande- werk voor de nacht onderbroken en lingen onder bijstand van het orgaan ter plaatse een boei en een wacht- der Verenigde Naties voor Indonesië post acbterge'aten. ot een ander geschikt orgaan. Eerder op de dag had de polMe in Het eerste voorstel is door de In- het naburige stadsdeel Kensington donesische delegatie reeds yerwor- een vrachtauto aangetroffen, waar pen. Het antwoord op )|het tweede mee de steen hoogstwaarschijnlijk voorstel moet nog Worden afge- j werd vervoerd .Deze auto was op 23 wacht. Dec. gestolen uit een fabriek in de xxx Schotse stad Glasgow. Dit versterkt Het eerste voorstel nu moet weltheorie, dat de daders Schotten lichtelijk verbazing wekken. Het waren* kan zijn, dat de Nederlandse Rege ring vasthoudend aan het eenmaal ingenomen standpunt geen andere uitweg, zag en begrijpend, dat Indo nesië dit niet zou aanvaarden het tweede voorstel tot voortzetting der onderhandelingen daaraan toevoeg de. Zo was in ieder gev.al de goe de wil gebleken. Maar ook dan blijft er een lichte verbazing, want bij een souvereiniteitsoverdracht aan de Nederlands-Indonesische Unie moet toch het allei eerst de vraag opko men waar deze souvereiniteit zou blijven, indien het feit zich zou voordoen, dat deze Unie zou komen weg te vallen, een mogelijkheid, welke geenszins denkbeeldig be hoeft te worden genoemd. Dan zou deze souvereitniteit, in dien zij werkelijk ware overgedra gen, volkomen in de lucht komen te hangen. Bovendien zit er aan dit voorstel nog een andere kwalijke kant. Een kant, welke de zaak van de Unie zelf niet ten goede komt. Het komt ons namelijk voor, dat dit voorstel op Indonesië de indruk zou kunnen maken, dat de Nederlandse regering zich in de Unie oppermach tig voelt. En het zal toch wel niet de bedoeling van de Nederlandse re gering zijn geweest deze indruk bij haar deelgenoot te vestigen. Het andere voorstel: voortzetting van de onderhandelingen ónder bij stand van een orgaan der Verenigde Naties zal de Indonesische regering thans wel niet zo welkom zijn als vroeger toen het om Indonesië zelf ging en zij op de steun van de Ver enigde Naties kon rekenen. Hoe dus dit geval zal uitpakken is nog niet Zijn buren bedreigen hem TNE SOVJET-UNIE EN HAAR SATELLIETEN koesteren plannen om Zuidslavië te verzwelgen Aan onze grenzen hebben zij legers opge steld die tezamen 660.000 man tellen. Wij worden bedreigd. Dat zei maar schalk Tito gisteren in de rede die hij hield bij het indienen van de be groting in het Zuidslavische parlement. Hij deed een beroep op de bevolking van de landen van de Komin- form om hun leiders ertoe te brengen, een einde te maken aan het dreigen met oorlog en terug te ker menwerking. Tito beschuldigde de landen van de Kominform, met name Roeme nië, Hongarije en Bulgarije ervan dat zij grote legers op de bëen brengen, hetgeen een grove schen ding betekent van de vredesverdra gen. „Wij wensen vrede", zei Tito. „Maar niet tot elke prijs. Dat zou de slavernij betekenen. Ik ben een te genstander van toegeven aan agres sie. Geen regeling in de trant van München heeft ooit werkelijk vre de gebracht, doch slechts slavernij van de zwakken ten bate van de sterken" Van de begroting van Zuidslavië wordt bijna 17 pet. gereserveerd voor de landsverdediging. Die uit gaven worden, aldus Tito, noodza kelijk gemaakt door de oorlogsvoor bereidingen van de leden van de Kominform, wier politiek door Mos kou wordt gedicteerd. Van Juni 1948 tot 15 December 1950 hebben die staten 1397 grens incidenten veroorzaakt.' Volkomen Nederland verwacht uitstel Landbouw protocol HpE DEN HAAG is gisteren een sp oedvergadering bijeengekomen van Nederlandse en Belgische delegaties over het in October te Luxem burg gesloten Landbouwprotocol. De vergadering was van Belgische zyde aangevraagd, omdat men wilde voorstellen de datum van in werking treding van dit protocol (1 Januari) uit te stellen. De vergadering kwam gisteren niet klaar, zoals gehoopt was, zodat vandaag moet worden voort gegaan. De Nederlandse minister-pre sident, dr. W. Drees, verklaarde on omwonden, dat Nederland in ieder geval vasthield aan 1 Januari als da tum van inwerkingtreding, zoals op de conferentie van Luxemburg door de drie regeringen werd overeengekomen. WANTROUWEN JEGENS NEDERLAND. Van Belgische kant werd er op ge wezen, dat de Belgische boeren het landbouwprotocotui in zijxx gevolgen vxeesden. De punten warén: arbitra- de Nederlandse land- én tuinbouw producten en de fraudulexxze impor ten beneden de minimumprijzen. De Belgische senaat, daax-toe aan gespoord door de Belgische bóeren- bond, had geëist, dat de regering met Nederland opnieuw hex ,ana :-o-\v px*otocol zou bespreken en zou trach ten de arbitrageregeling te doen ver vangen door een adviesregeling. De senaat zag in arbitrage een aantasting w van de Belgische souvereiniteit. Het te overzien. Zullen er bedreigingen }- «doeken ^a^ men van Belgische komèn van Nederlandse belangenxn zijde vreesde, dat, wanneer Neder1 and Indonesië? De Indonesische regering I .L.,ade bedoelingen mocht hebben bij zegt van niet, maar zeggen en doen de Export van zijn landbouwpx-oduc- of niets doen zijn twee verschxllende j ten naar België, de arbitrageregeling zaken. geen waarborg biedt voor de beëiri- j dinging van deze export, omdat de *70ALS de zaken nu staan is de Ne- s gehele procedure op zijn minst twee krachtig verzet van Nederlandse, kant. De Belgen schenen hierop te staan vanwege de frauduleuze im porten van Nederlandse land- en tuinbouwproducten, welke importen volgens de Belgen plaats vinden doch waarvan het bewijs door hen tot dus- gé-regeling voor geschillen over de yer n*et werd geleverd. De practijk vast te stellen xhinimumprijzen voor *s> dat de Be.gen plotseling de in- derlandse regering niet bereid toe te geven aan de Tp"1 "^sische eisen. Tenminste niet geheel. Of nog niet Wie a tiet zeggen? En kan mén hierop helemaal gerust Z1^Indertijd begon de Nederlandse régering-Schermerhorn bij monde van Frof. Logeman ook met de uit spraak „Praten met Soekarno_is on vruchtbaar én onwaardig' maanden zou duren. Minister Mansholt heeft, om alle Belgisch wantroifwen uit de weg te ruimen, aangeboden een aparte con ferentie te houden mét Ëe'gisché en Nederlandse deskundigen om over dit punt té spreken. Thans zou volgens hem blijken, dat men het hierover eens moest zijn en dat Nederland geen kwade be- Dat zij dóelingen heeft, alsmede, dat de arbi- tóén jaar in jaar uit telkens meer trage-re^e1 in» in het belang is van móest toegeven kon men wellicht nog de Belgische landbouw. -..^..1.1tnoiimaliop hnit.pm- T~)p Rplp'isrhp minist.p vérklai-én uit de toenmalige buiten landse verhoudingen, maar de poli tiële van het achter de feiten aan lopen. is <oen fataal geweest. Wij kwamen steeds iets te laat om van De Belgische minister van Land bouw deelt mede dat België zich het recht voorbehoudt alle importen stop te zetten onder elke omstandigheid. Ook deze Belgische eis stuitte óp HET GEHEIM VAN NIEUW GUI NEA. Deze vrouw uit het district van het Kutubu-meer in Nieuw Guinea, draagt haar kind, zoals all inboorlingen in Nieuw Guinea doen Haai" gelaat vertoont semitischc trekken, dóch de geleerden hebben tót dusver niet kunnen vaststellen óf enige van de verloren stammen van Israël in de oudheid zelfs zover naar het Oosten als Nieuw Guinea zijn geëmigreerd en daar opgegaan ;n de autochone bevolking. Rechts een andere inwoner van neuw Guinea: een inboorling uit de buurt van Rabaul. Deze man liijkt meer op een neger. Hij ge bruikt zijn doorstoken oor als pij- penrek en zijn haardos als potlood houder. van een bepaald product vól komen stopzetten, wanneer zij frau duleuze import vermoeden. Tegen dezé rigoureuze maatregel maakt Nederland bezwaar. De verwachtingen over het resul taat van de conferentie zijn, dat de Belgische ministers hun voorstel tot uitstel van de inwerkingtreding van het landbouwprotocol zullen intrek ken. Daartegenover zal Nederland bereid zijn de Beugen tegemoet te komen wat de arbitrageregeling be treft. Nederland schijnt bereid te zijn de arbitrage-instantie te vervangen door een adviescommissie, waarvan de ad viezen voor de regering niet bin dend zijn. Wa+ de fraduleuze imoor- ten betreft, deze zaak schijnt men in een aparte conferentie tussen de béi de xninisters van Landbouw te wil len regë'ëri. OOK ÏMTVDGF.ANTEN IN DIENST. De Australische regering onder handelt op het ogenblik mét een aantal Europese landen, waaronder tot de vroegere vreedzame sa- in strijd met die vijandige houding voert de Sovjet-Unie een belache lijke vredes-propaganda. Wanneer de Russen van vrede spreken, be doelen zij „houd je stil en wacht tot wij je komen verzwelgen". Tito is de vijfde Zuidslavische po liticus die in een belangrijke rede zegt, dat Zuidslavië zich gereed moet houden om zich te verdedigen. Het feit dat de maarschalk dit jaar zelf de begroting indient (anders liet hij dat door een van zijn ministers doen) bewijst hoe ernstig de eider van Zuidslavië de toestand inziet Tenslotte oefende Tito critiek op de grote mogendheden zowel de kapitalistische als de communisti sche wegens het verspillen van kostbare tijd aan nutteloze twisten. Hij pleitte voor een samengaan van de gehele wereld, die oprecht en energiek voor een werkelijke vrede moest werken. Dat zou de koers zijn, die Zuidsla vië zou volgen. PLANTER VERMOORD. De vorige week Woensdagavond is de heer M M. Jansen, emn'ové van de koffieondememing „Soem- ber Djambe" in het Djemberse in zijn woning op de onderneming overvallen en vermoord. De heer Jansen, die in zijn voor kamer zat te schrijven, werd van achteren door een onbekend aantal kerels aangeval'en en met een slag- wanen om het leven gebracht. Het slachtoffer is 24 jaar. VERDACHTEN OVERVAL OP JAVASCHE BANK GEARRESTEERD. DE PRINSESSEN IN SANKT AN- trix zich na aankomst in Sankt An- TON. Met haar zusje Margriet ton naar het hotel, waar zij verblijf stevig aan de hand gevolgd door houden. prinses Irene begeeft Prinses Bea-ANP Tele-foto. De politie te Surabaja heeft na een nauwgezet onderzoek in ver schillende hotels, een drietal perso nen gearresteerd, die ervah verdacht v\> en bij de ovrva' op de Java- sche Bank betrokken te zijn geweest Het zijn een Indische Nederlander en twee Indonesiërs, behorende tot het bankpersoneel. Enige van de be- ^WARE COMMUNISTISCHE DRUK heeft de strijdkrachten van de V.N. op de Oostelijke flank van het front in Korea terrein doen verlie zen, aldus heeft het Amerikaanse achtste leger medegedeeld. Sommige eenheden van de V.N. trokken ongeveer vijftien km. terug en een batal jon in zijn geheel meer dan vier k.m. Er wordt melding gemaakt van gro tere concentratie van communistische troepen aan het centrale en Ooste lijke front en van verplaatsing van kleine groepen Chinezen Oostwaarts uit Kaesong, 55 km. ten Noordwesten van Seoel, naar Korangpö, 50 km. ten Noord-oosten van de Zuid-Koreaanse hoofdstad. Van communistische zijde ging men voort net te pogen de plaats en de sterkte van de een- trokken daders zouden zi'ch"reeds heden der verbonden groepen aan het Westelijke front te peilen, buiten Java bevinden. Pol tie bewaakt [Nederlandse gebouwen JN DJAKARTA, waar de spanning na de vruchteloze conferentie over Nieuw-Guinea bijkans voelbaar is. heerst uiterlijk rust. Ongeregeldhe den hebben zich tot dusver niet voorgedaan, maar wel staan overal gewa pende politiemannen voor Nederlandse gebouwen geposteerd, terwijl In donesische troepen en militaire politie in vrachtwagens, jeeps en op mo torfietsen door de straten patrouilleren. Van stakingen of demonstraties tót boycot-acties jegens de Nederlanders is, volgens Aneta, geen sprake noch in Djakarta noch in de omgeving van deze stad. Doch bij wijze van voorzorg hebben de Engelse inwoners van de stad alvast de Britse vlag op de kap van hun auto's geplaatstDe politie heeft echter „speciale orders" gekregen om op te treden tegen mogelijke ordeversto ringen. MAKASSAR STAAKTE. In Makassar op Celebes heeft gis- vteren intussen wel een demonstratie Nederland, over een machtiging om plaats gehad, die volgens de berich- onderdanen van deze landen in ten een ordelijk verloop h?d. Rond Australië onder de wapenen te kun- I 70.000 arbeiders namen deel aan de- nen roepen .De Australische minis- ze betoging, die eén protest was te- ter van defensie, Mc. Brid-e, heeft gen de Nederlandse weigering om dit gisteren meegedeeld. Nieuw-Guinea af te staan. Voor Atlantische delensie verneemt, laten weten, dat zij graag zou zien dat Iialië onmidde- lijk begint met het uitvoeren van zijn plannen om per jaar voor een waarde van honderd millioen dollar aan wapenen te produceren. De productie zou de Atlantische defensie ten goede komen. Het State Departement heeft de Italiaanse regering (niet officieel) te verstaan gegeven, dat de Verenigde Staten financiële steun zullen ge ven. De grootte daarvan is afhanke lijk van de resultaten van het Ita liaanse productie-programma. De Italiaanse regering hoopt in 1951 mei de productie voor de West- Europege herbewapening te kunnen beginnen. Op het programma staat de ver vaardiging van térugstootloze gewe ren, mortieren, mitrialleurs, grote hoeveelheden munitie en transsport- voertuigen. REKENSCHAP IN PLAATS VAN RUSTKUUR. meen van niening, dat deItaliaanse communistenléider zijnreis naar Moskou heeft aanvaard op bevel van zijn superieuren in het Kremlin en dat hij in plaats van een rustkuur te ondergaan verantwoording zal moe ten afleggen over de wijze, waarop hij de communistische partij in Ita lië heeft bestuurd en tot een van de meest gematigde van Eurpa heeft ge maakt. De leiding van de partij is nu in handen van mannen, die voor de richtlijnen van Moskou meer begrip zullen tónen en deze met meer on derdanigheid ten uitvoer zullen bren gen. Togliatti wordt beschouwd als de leider-in-naam. die Moskou nog niet Togliatti heeft afgedaan. Deze wil afzetten vanwege zijn pérsoon- overtuiging wint in Italië steeds meer lijke prestige bij vele Italiaanse com- en meer veld. Men is dan ook alge-1 munisten. De stoet marcheerde naar het kan toor van de gouverneur, waar zij een verklaring afgaf met de eis dat de overeenkomst van de RTC wordt op gezegd en dat de Nederlands-Indone sische Unie wordt ontbonden. Met uitzondering van de vitale bedrijven werd in Makassar overal gestaakt. SOEKARNO ZAL EEN REDE HOUDEN. President Soekarno zal zo ver neemt Aneta van welingelichte zijde in de rede, die hij op 30 December ter gelegenheid van de herdenking van Mohammeds geboortedag zal uit spreken, ook het vraagstuk-Nieuw- Guinea aanroeren. Met premier Nat- "ir heeft hij reeds de kwestie bespro ken, nadat eerstgenoemde kort tevo ren een onderhoud had gehad met de Amerikaanse ambassadeur Merle Cochran. Intussen heeft premier Moh. Nat- sir tegenover AP verklaard, dat hii waarschijnlijk volgende week in het ••priemen t een verklaring over Nieuw-Guinea zal afleggen, die wel eens naar hij liet doorschemeren - een „krachtproef" voor zijn kabi net zou kunnen betekenen. Hij zei verder, dat Indonesië thans niet voor- TWEEVIJFDE VAN MAO'S LEGER IN KOREA. Twee vijfden van de gehele mili taire macht van Rood China staan thans in Noord-Korea en in Zuid- Mandsjoerije gereed voor de storm loop op de linie der geallieerden, al dus een mededeling van generaal MacArthur te Tokio. De opperbevel hebber der UNO-troepen verwacht tussen 1 en 10 Januari een flankaan- val van 19 Chinese divisies. MacArthur is van oordeel, dat tien Noordkoreaanse divisies gebruikt worden om de richting waarin de Chinese aanval zal losbarsten, te maskeren. De militaire voorbereidingen, die Rood China voor de slag treft, dra gen een nationaal karakter. Volgens betrouwbare bronnen heeft de Chi nese regering in Peking een bedrag van acht milliard zilveren dollars (Ongeveer vier milliard Amerikaan se dollars aan de huidige koers) uit getrokken voor 1S51. Dit is de om vangrijkste militaire begroting uit de geschiedenis van China. EEN VASTBESLOTEN AANVAL? Nadere berichten van het front duiden er op, dat Noord-Koreaanse divisies een vastbesloten aanval zijn begonnen. Er zijn geen berichten over deelneming van Chinese troepen aan deze aanval. De Noordelijken hebben het cen trale gedeelte van het front van de verbonden troepen ingedeukt. Zij be reiden een aanval voor op het Wes telijke gedeelte /an het front tèn Noorden van Seoel. Volgende maand hoopt men de overeenkomst over het plan-Sehu- man te kunnen ondertekenen. Alleen enige politieke kwesties moeten nog worden geregeld, zoa's het aantal afgevaardigden van de deelnemende landen in de Assemhlée en het Ho^e Gezagsorgaan van het plan-Schu- man. Daarover zal een beslissing wor- nemer»<5 is de kwestie Nieuw-Guinea den genomen op een spoed'g te hou- ter arbitrage aan de V.N. of enig an- den bijeenkomst van de ministers dere derde macht voor te leggen Van bu:t^ianriSe zaken van Frank- Voorts ontkende hii dat Indonesië in rÜk±- de .Westduitse republiek, Italië zake Nieuw-Guinea opnieuw contact met Nederland zou zoeken. Overigens zei Natsir: „Ik ben niet vèrbaasd over de mislukking van Den Haag. Wij zullen (thans) van alle diplomatieke middelen gebruik maken om ons doel (de volledige overdracht van Nieuw-Guinea) te be reiken". en Benelux. Ko-iieP-tie... „Onze schaamte is de scherpe prikel, die ons van rykdim tot be schaving omhoog brengt".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1