Zschten^eker EMIGRANTEN Prinsesjes in Sankt Antón aangekomen LAXEER-AKKERTJES Televisie in aantocht in hun nieuwe vaderland Australië, het land van de woningnood Tasmanië wil ook graag emigranten Weer Ned. boter naar V.S.? DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 Dfc LEIDSh CUUKAN1 TWEEDE BI-AD - PAGINA 1 De dorpsharmonie was ai naar huis gegaan Sankt Anton was er zich gister avond nauwelijks van bewust, dat de Arlbergexpress, die om twee en twintig minuten over zes in het sta tionnetje binnenliep, enige ieden van het Nederlandse Koninklijk Huia naar het Oostenrijkse wintersport plaatsje bracht. Wel hadden de kranten reeds enige dagen geleden de voorgenomen komst van het ko ninklijk paar en de prinsesjes aan gekondigd, doch in de loop >'an de dag hadden zoveel tegenstrijdige oe richten de ronde gedaan, dat eigen lijk niemand nog op een nar er re kende. De 30 man sterke dorpshar monie gekleed in nationale kleder dracht, die 's middags om kwart over ee:i (bij het binnenkomen van de eerste expresstrein) besteld was, was weer naar huisgestuurd. Zo kon het gebeuren, dat slechts zeer weini gen getuige waren van de aankomst der prinsesjes, die, in haar grijze bontmanteltjes, nieuwsgierig door de ramen van de express naar bui ten gluurden. Beatrix nam de leiding Prinses Beatrix nam onmiddellijk de leiding over haar zusjes. Als eer ste stapte zij uit de trein, nam prin ses Margriet stevig aan de hand mee en resoluut stapte zij te midden van de andere reizigers, die hier uitstap ten, over het perron naar de uitgang van het station. Geen ogenblik tij dens de korte wandeling naar hotel Post bleef zij staan. Rechtstreeks lie pen prinses Beatrix en haar zusjes de ingang van het hotel binnen, de hall door en onmiddellijk naar de lift. Maar drie minuten later reeds waren ze alle drie terug om onder aan de trap een praatje te maken met een paar goede vrienden: Rudi Matt en Ludwig Tscholl, de Oosten rijkse skileraren, die met hen zul len optrekken. En toen bleek, wat prinses Beatrix reeds had gevreesd: de skischoenen waren vergeten. Ru di Matt wist ook niet waar ze waren. Hij hadze in de afgelopen winter bij het vertrek uit Val d'Isère inge pakt en bij de bagage voor Soestdijk gelegd, maar de prinsesjes hebben ze thuis niet kunnen vinden, zodat er morgen wel drie pagr nieuwe schoenen zullen moeten worden aangeschaft, alvorens-zij van de Gal- zig naar beneden kunnen suizen. Een strenge leraar. „Als er dan toch nieuwe schoenen moeten komen, dan ook maar meteen nieuwe ski's" vond Rudi Matt. De oude ski's zijn al weer een paar jaar oud en behoorlijk afgelopen. „Ludwig zal voornamelijk als be geleider van de prinsesjes fungeren" zegt Rudi en hij voegt er aan toe: ,,En geloof me, hij weet er de wind ónder te houden. Het eerste jaar hadden de meisjes een goede ski leraar, maai- ze konden met hem doen wat ze wilden. Dat zal met Ludwig niet gaan. Dat heeft hij het vorig jaar al bewezen. De prinsesjes hebben dat begrepen, ze doen wat hij haar zegt en houden van hem zegt Rudi Matt. „En dat is ook nodig, want het zijn me er een paar" voegt hij er aan toe. De prinsesjes logeren op de twee de verdieping van hotel Post. Eigen lijk was dat alles, wat de directeur van het bezoek afwist. „Reserveer tweede verdieping" was het verzoek geweest. Maar dat alleen de prin sesjes zouden komen, dat had hij niet gedacht. Hij was er een beetje over teleurgesteld. Zoals trouwens iedereen in Sankt Anton. Maar prin ses Beatrix bracht wat meer hoop: „Misschien komt moeder in de eer ste dagen van Januari" De Prins wordt zelfs nog eerder hier in Oos tenrijk verwacht. Het vroor gisteravond zeven gra- merken .tegen verstopping OORLOGSBUIT OP KOREA. Onder het oorlogsmateriaal, dat door de troepen van de Verenigde Naties op de Noord Koreanen werd buitgemaakt, bevinden zich ook tal rijke stukken gemotoriseerd geschut van Russische makelij. Bij de evacuatie van Hoengnam zijn de verbonden strijdkrachten er in geslaagd behalve het eigen materiaal ook de oorlogsbuit mede te nemen. den in Sankt Anton. Er ligt een prachtig pak sneeuw, waarop het uitstekend skiën is. Het plaatsje is dan ook overstroomd met buitenlan ders, die hier enige weken verpozing komen zoeken. Alleen in hotel Post kan men al 12 verschillende natio naliteiten bijeen vinden. Gedurende de Kerstdagen misten zij node de skilift, die wegens het uitvallen van een transformator buiten werking was gesteld. Deze is echter weer hersteld. HUURADVIESCOMMISSIES Na opheffing met 1 Januari van de prijzenbureaux voor onroerende za ken in de bestaande vorm, zullen de huuradviescommissies de taak ten aanzien van de vaststelling van de huurprijzen overnemen. De kantoren van de hoofdingenieurs-directeur van de wederopbouw en de volks huisvesting in de onderscheidene provincies zullen fungeren als prij zenbureaux voor onroerende zaken in het ambtsgebied. Op verzoek van de rijkspolitie te Heer (Limburg) hield de politie van Eindhoven een 27-jarige man aan, die zich in Heer schuldig had ge maakt aan het stelen van costuum- stof. Bij zijn aanhouding wist de verdachte zich bij het verlaten van zijn woning los te rukken. De achter volgende politieagenten losten twee waarschuwingsschoten, maar de ver dachte rende door. Een derde schot raakte hem in het dijbeen. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. Exploitatie nog niet in kannen en kruiken Onze Radio-medewerker schrijft ons: Omdat de P.T.T. radio-zender te Lopik zijn voltooiing nadert, ver wacht men, dat reeds eind April kan worden begonnen met uitzendingen van televisie. Het feit dat Philips intussen televisie-toestellen in de handel brengt, wekt de veronderstel ling, dat deze industrie met het ex periment mee zal doen. In kringen van de Ned. Radio-unie hebben wij geïnformeerd, of de Om roepen reeds tot deelneming zijn uit genodigd, of daartoe hebben beslo ten. Het feit, dat men de Cinetone-. studio's te Duivendrecht niet als uit- zendgelegenheid heeft aanvaard, geeft te denken omtrent de bereid heid van de vier grote Omroep-orga- nisaties. zich aan het kostbare expe riment te wagen, temeer omdat wij hoorden verluiden, dat de Regering, die zeer gereserveerd is. voorlopig niet geldelijk zal bijspringen. Toch zullen millioenen moeter. worden ge in vesteerd. Reeds is sprake van medewerking door middel van de Nozema en van bijzondere belangstelling vanwege de Ned. Bioscoopbond. Waar intussen ook drie of vier amateurzenders voor televisie werk zaam zijn, komt het ons gewenst voor. dat deskundigen spoedig rap port uitbrengen over de maatschgp- pelijke en morele kant van televisie uitzendingen. Ook Omroepen en Bioscoopbond zullen voor de inhoud van zulk een rapport geïnteresseerd zijn bii het bepalen van een algemene gedragslijn. Vergeefse tocht Tw.ee mannen, afkomstig uit Heer len, vertrokken ruim een week ge leden naar Adelaide. Dat is welis waar een behoorlijk eindje van Bot- hurst vandaan, doch in Australië kijkt men niet op een paar honderd mijl. Na negen dagen, kwamen beide mannen terug, dood vermoeid en veel vermagerd. Ze hadden veel ge lift, een sport die ook hier druk be oefend wordt, weinig gegeten en in twee nachten niet geslapen. Dat alles zou niet zo erg zijn, in dien hun „missie" vervuld zou zijn geweest. Waar zou die „missie" in Australië anders uit bestaan, dan zoe ken naar een huis? De mannen wa ren aardig wat „pondjes" kwijt en bovendien een illusie armer; de il lusie dat er wel een huis te krijgen zou zijn. Men zou zelfs al tevreden zijn geweest met enkele kamers te gen behoorlijke prijs. Niets daarvan. Het krijgen van werk leverde geen moeilijkheden op, maar men wil toch graag z'n gezin bij zich hebben. Weliswaar mogen de gezinnen wanneer de man elders werkt, vrij wel een onbeperkt? tijd in het kamp blijven wonen, doch vooral hier in het nog vreemde land is het zeer ge wenst dat de gezinnen bij elkaar zijn. „The Sydnev Morning Herald" schreef over dit feit dezer dagen een artikel zulks naar aanleiding van een klacht door een emigrant in een Hollands blad geuit. Maar het Australische blad merk te op, dat men nu eenmaal kan we ten hoe het hier met de huisvesting gesteld is. En toch is het merkwaardig, dat vele emigranten die het kamp ver laten, kans hebben gezien voor het gezin een accomodatie te vinden. De één heeft een paar kamertjes bij de baas in huis gekregen, de an der mag in de schuur trekken. Een veel begeerd en gebruikt ob ject is een garage van plaatijzer. In New Scouth Wales kan 'men voor een jaar vergunning krijgen in een garage te wonen, officieel moet dan begonnen zijn met een eigen huis te bouwen, doch meestal wordt de ver gunning nog wel voor een jaar ver- De Nederlandse journalist, die als emigrant naar Australië is vertrokken en van wiens hand wij reeds eerder brieven publi ceerden, schrijft ons thans uit Bathurst, waar hij met zijn ge zin is neergestreken. Natuurlijk heeft hij dezelfde exwaring als iedere emigrant in Australië, nl. de woningschaarste. Over dit probleem vertelt hij in zijn jong; ste brief. lengd, indien blijkt dat men voor die bouw nog geen geld heeft. Ook de caravan is hier zeer in trek en vooral kleine gezinnen vin den daarin een weliswaar beperkt, doch in elk geval goedkoop onder dak- De speciale caravan-kampen bieden een behoorlijke accomodatie. Zo tracht een ieder op eigen wijze zich en zijn gezin een dak boven het hoofd te bezorgen. De klacht, dat gezins-hereniging voor velen een utopie is, is in elk geval sterk overdreven Althans, zolang de ge zinnen niet al te groot zijn. Er is mij een geval bekend, dat een gezin met 13 kinderen emigratie vergun ning werd geweigerd, omdat daar voor geen woongelegenheid te vin den zou zijn! Kamerverhuurders zijn niet ge charmeerd op gezinnen. Men heeft op dit moment nog te gen dat de vacantïes zijn begonnen, die -tot eind Januari voortdui-en. Alle pensions in de steden zijn dus bezet, doch ook het vinden van werk geeft thans groter moeilijkheden, doordat veeJ directeuren of bedrijfsleiders af wezig zijn. Bovendien schijnt het feit dat men personeel vóór 1 Janu ari aanneemt gevolgen te hebben in zake het geven van vacant'es in het volgend jaar. De meeste emigranten zijn op het o^enbliV d?" oo^ aan^e- wfen op hetgeen het Emnlo-"ment Office w°et a^n te bi°den. d^ch ver der wordt een afwachtende hiding aangenomen, voorzover de fipan- "Jën zulks tolereren. Want, daarmee is het bij alle emi granten heel slecht gesteld. Tenzij men clandestien geld mee heeft kun nen n?men. „Uitgeklede emigranten De algemene klacht van de emi grant is wel, dat men in Nederland eerst volkomen wordt, „uitgekleed" alvorens te mogen emigreren. Voor een land met een zo grote over-be- volking, een zonderlinge methode die bovendien hier voor de emigran ten funeste gevolgen heeft. Imrr:ers, doordat men vrijwel niet over geld beschikt, is het verkrijgen van een woning en dus bespoedigen van de gezinshereniging, ernstig vertraagd. Voor aankoop of huur van een ca ravan is geld nodig, idem voor ga rage om van bouw van een eigen huis niet te spreken. Weliswaar ver leent de Australische regering be langrijke credieten die wel tot plm. 70% van de bouwkosten ener wo ning kunnen lopen, doch enig geld moet men toch bezitten. En dit wordt door de houding der Ned. re gering vrijwel onmogelijk gemaakt. Ook van Australische zijde wordt dit feit als een grief tegen de Neder landse emigratie regeling aange voerd. Indien men emigranten b.v. een jaar vrijstelling van belasting zou geven dan wel dat betaalde be- drag restitueren, zou men in staat zijn althans enig geld mee te kun nen nemen, indien althans de Devie- STRIJD OM EEN ZEVENJARIGE JONGEN. Pleegmoeder wenst het kind niet af te staan. In Assen woont het Ned. gezin M., dat vijf kinderen heeft, waarvan de cudste, de zevenjarige Nanno Sjoert in Duitsland verblijft bij een pleeg moeder. Ondanks herhaalde pogingen der ouders is het nog steeds niet ge lukt het jongetje terug te krijgen. In 1943 waren de ouders beiden ge dwongen werkzaam in Bremen. Toen werd Nanno Sjoert geboren, maar daar aan de baby weinig zorg kon worden besteed, werd het kind voor 40 mark per maand tijdelijk bij pleeg- cudei's, het echtpaar U. ondeirge- braoht. Toen in 1944 de geallieerden Bremen naderden, ging vader M. naar het echtpaar U. om zijn kind te halen, doch hij kwam voor gesloten deur. Ook na de bezetting van Bre men was het echtpaar U. in de stad niet te vinden. In 1945 vestigde M. zich weer in Nederland. Hij vernam toen uit brieven van kennissen, dat het echtpaar U. gescheiden was en •het kind bij de pleegmoeder verbleef. Vele brieven werden hierop aan ver schillende instanties geschreven, ook het Rode Kruis bemoeide zich er mee, doch alle pogingen bleven zonder re sultaat. Frau U. is ongeveer twe ejaar ge leden in Assen bij het echtpaar M. geweest. Zij gaf toen te kennen dat zij niet van plan was het kind af te staan. Sindsdien zijn er weer vele brieven naar vele instanties geschre ven, doch voorlopig zit de Nederland se jongen Nanno Sjoert nog in Duits land. Minister Mansholt op glad ijs Minister Mansholt is op Tweede Kerstdag bij het schaatsenrijder ge vallen, waarbij hij zijn rechterpols brak. De minister van Landbouw verklaarde, nadat de pols was ge spalkt, dat hij zijn werkzaamheden normaal zal verrichten en Donder dag deel zal nemen aan de Benelux- ministerconferentie. (N. v. d. D.) Melkprijsverlaging ongemotiveerd Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw, in volledige overeenstemming met het bestuur van de Kon. Ned. Zuivelbond, blijft van mening, dat de regering de ver laging van de garantieprijs voor melk (van 18 ct. op 17H ct. per liter) ge- baseei'd heeft op niet-houdbaar ge bleken motieven, zo schrijft het hoofdbestuur dier stichting in een verslag aan de Tweede Kamer aan gaande de besprekingen ter zake met de regering over genoemd onderwerp. Het hoofdbestuur schijnt te vrezen, dat in feite andere motieven dan de door de regering opgegevene van financiële aard, alsook in verband met de loon- en prijspolitiek van doox-slaggevende betekenis zijn ge weest. Met zorg constateert het hoofdbestuur voorts, dat bij vele boeren in toenemende mate de op vatting gaat heersen, dat een voort gang op de weg naar verdei-e ratio nalisering van de bedrijfsvoering voor hen geen'zin heeft .indien de overheid reeds bij voorbaat bij haar prijsstelling de meerdere resultaten van de nog aan te brengen bedriifs- verbeteringen gaat wegnemen. Een en ander zou de onrust in de land bouw sterk hebben doen toenemen en het vertrouwen in de regering hebben geschokt. zen-voorschiften ook op dit punt werden gewijzigd. Een bedrag van plm. 1000 voor een gezin van drie personen is wel zeer onvoldoende om iets te kunnen beginnen in Austx-alië. Degenen die een eigen woning willen bouwen, zoeken dan ook wel hun heil in combinatie-arbeid, d.w.z een metselaar zoekt een tim merman en andere vakmensen oo, waarna men gezamenlijk voor - elk een woning tx-acht te bouwen.. Om dat het arbeidsloon ook in Auslralië een belangrijke factor is, kan men op diQ w'ize goedkoper bouwen. In dit opzicht wordt van R.K. zii- de door Pater Maas in Svdnev reeds "oed coördinerend werk verricht, #at nog wel uitbreiding zal onder gaan Bovendien is er een hotel, ten dienste v?n ongehuwden of mannen die voorlopig alleen naar Australië kwamen, en daar dan voorlopig on dex'dak kunnen vinden. De Austra lische regering laat bouwen zoveel als mogelijk is: de bepalingen ziin vrij ruim, doch materialen zijn slecht te krijgen, vooral nok wat het gewenste hout betreft. Twee Neder landse bouw-firma's hebben op dracht gekregen in Melbourne vier blokken van 49 flats te gaan bou wen met een bouwprijs van ruim 1 no 000 p. sterling. Doch. in hoeverre Ned. emigran ten d°arbij gebaat zullen zijn, staat te bezien. Kerstfeest in de zomer. Het „Welcome Visitor" onder welke titel Radio 2 U.W. op 17 Dec. een vraaggesprek uitzond, dat is gehou den rr/et de kapitein van cTe „Siba- jak" kapitein C. Goedewaagen uit Den Haag, betekent helaas niet, dat een woning voor de a.s. emigrant gereed staat! En daarover piekert momenteel menigeen in het kamp. Het waren de Kex-stdagen die dit onderbraken. Toen vierden we ook hier in het kamp het feest van Christus' geboor te. In de kerken werd in verschil lende talen de Blijde Boodschap verkondigt. Voor de ruim zeven honderd kinderen van de totaal ze ventien honderd Nederlandse emi granten, die hier zyn, was er een feestmiddag! Toestanden net als in Nederland D |E AARTSBISSCHOP VAN HOH AIJT IN TASMANIë, MGR. ERNEST TWEEDY, was voor enkele da gen in ons land met kennelijk geen andere bedoeling dan om te zien of er onder de vele katholieke granten geen waren, die in Tasma nië een zekerder toekomst zouden willen gaan zoeken. Tasmanië is een eiland zo groot als Nederland, ten Zuiden van Au stralië gelegen, het is een van de staten van Australië en heeft slechts 218.000 inwoners, dat is dus even veel als b.v. de stad Utrecht. De be volking is geheel Europees, daar de oorspronkelijke bevolking reeds in de negentiende eeuw door de kolo nisten werd uitgeroeid. „Ik voel mij hier best thuis", zeide Mgr. Tweedy aan de verslaggever van het K N.P., „het regent hier al even veel als in Tasmanië en de temperatuur is zowat hetzelfde. Mij dunkt, dat Nederlanders zich an dersom gauw thuis zullen voelen in Tasmanië." toestemming geven om niet-katho- lieke scholen te bezoeken. Er zijn twee middelbare scholen, en een huishoudschool voor meisjes en een ambachtschool voor jongens. Het katholieke leven is er goed georga niseerd, er zijn verenigingen voor arbeiders, jongens, meisjes, studen ten enz De Australische bisschop pen besteden veel aandacht en ook veel geld aan het werk der immigra- RUIMTE VOLOP, WERKLIEDEN SCHAARS. Als men dan inderdaad hoort, dat de voornaamste uitvoerproducten van Tasmanië eijn: aax'dappelen, pe ren appels; dat de veeteelt er groot is met uitvoer van boter kaas, wol enz., dan voelt men zxch indexdaad nie., zo ver van huis, alleen is het land wat meer bergachtig en over al heeft men meren, zeide Mgr. Tweedy. Wat de mogelijkheden voor emi granten betreft, die zijn er veel en met goede vooruitzichten niet alleen voor boeren, maar misschien nog meer voor goede vaklieden. Aan bouwvakarbeiders is er groot ge brek, evenals aan electro-technische arbeidskrachten vanwege de grote hydraulische centrales, die daar on danks de meren en de rdfeen nodig zijn voox de watervoorziening Ver dere mogelijkheden bieden de pa pier- en.de mijnindustrie. De enige moeilijkheid is daar, hoe kom ik aan een huis. Er is ruimte genoeg, slechts 1/3 is bewoond, ook materiaal, maar het corps bouwvak arbeiders is te klein. Bouw een eigen huis zo groot als je zelf wilt, nie mand zal je hinderen. Om deze moeilijkheid te onder vangen is er een transitkamp voor emigrantenfamilies. „De Nederlanders zullen niet de enige 'mmigranten zijn. wij hebben bij ons reeds een groot aantal Polen, Litauers, Tsjechen en Hongaren, verplaatste personen van achter het IJzeren Gordijn, verder hebben En gelsen wel enige voorkeur vooral omdat door de overeenkomst tussen Engeland en Australië de condities voor hun overtocht en eerste ver blijf goed geregeld zijn, maar wij, en nu spreek ik als katholiek bis schop, zouden toch wel heel graag katholieke Nederlanders hebben". KATHOLIEKEN ZEER WELKOM. Het aantal katholieken is er niet groot, slechts 40.000 op de 218.000 in woners; er zijn 53 priesters met de zielzorg belast. Alle katholieke kin deren gaan naar katholieke scholen en voor degenen, die te Ver af wo nen, trekken zusters met een Cara van het land rond om ovei-al lessen te geven. Ouders, die hun kinderen op niet-katholieke scholen doen, zijn ipso facto uitgesloten van de Sacramenten; alleen de bisschop kan Oudejaars-JNaehtmis Alleenin gestichten Krachtens Pauselijke volmacht heeft Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem toegestaan, dat uitsluitend in ge stichten, waarover een rector is aangesteld, in de nacht van 31 Dec. 1 Jan. te middernacht een H. Mis wordt opgedragen. Alleen de inwo- nenden zullen hierbij vertegenwoor digd mogen zijn. De voorwaarden zijn: dat men met inbegrip van de H. Mis, minstens 2 uur bidt tot God en tot de'Allerheligste Maagd Maria ten Hemel Opgenomen, tot intentie van Z.H. de Paus, in 't bijzonder voor de vrede. Het verdient aanbeveling, de plechtigheid reeds te 11.00 uur of te 11.30 uur te laten aanvangen. DUPLEXWONINGEN. Tot 1 October 1950 werden in to taal 6750 duolexwoningwet-woningen goedgekeurd en aanbesteed. De extra-voorzieningen om deze wonin gen als dunlexwoningen geschikt te maken vereisten een bedrag van t 5.547.685.hetgeen neerkomt op gemiddeld f822.per woning. In 1948 kwamen 646 dunlexwonin gen gereed en in 1949 1249. In de eerste 9 maanden van 1950 kwamen 3355 duplexwoningen gereed. Tot 1 October zijn dus in totaal 5250 du- ulex-woningen gereed gekomen. Hierin zijn de particuliere duplex woningen begrepen. DE WONINGBOUW IN SEPTEMBER In September 1950 werden bouw werken goedgekeurd voor een to taal-bedrag van 122.7 millioen. Voor de maand Augustus 1950 was dit een som van 164.7 millioen, zodat in Sep tember voor een aanzienlijk lager be drag goedkeuringen zijn verleend dan •n Augustus 1950. In September 1950 werden 6528 (Augustus 1950 9273) woningen goed gekeurd. De prijs waarvoor gegund werd bedroeg in September 1950 gemidde'd 8.180.per woningwetwoning. In Augustus bedroeg dez prijs 7.850. De gemiddelde classificatie-inhoud bedroeg in September 249 m3. (in Augustus 247 m3.). Het totaal aantal in deze maand goedgekeurde woningen kan naar de wijze van financiering als volgt wor den gespecificeerd: woningwetbouw 4311. herbouw-financiering 407, finan cieringsregeling 1948 897, premiere geling 1950 192. andere wijze van fi nanciering 721, totaal 6528. tie. „De regering", zeide Mgr. Twee dy, „wil een blok Europese produc tiviteit bouwen aan de Oceaan die Australië van het machtige en drei gende Azië scheidt, wij willen er eeix krachtige katholieke kern overbren gen Enige moeilijkheid vormt wel het feit, dat de neutrale vakbonden een soort monopolie uitoefenen, zodat strikt katholieke vakbonden nog niet mogelijk zijn, doch gedeeltelijk wordt dit reeds ondervangen door de katholieken, die er vooi worden opgeleid om een hoge functie in die vakbonden te bekleden en velen hebben reeds een voorname post be zet. De levensstandaard in Tasmanië is vrij h-jog en de lonen zijn goed. Al met al is Tasmanië een land, waar katholieke emigranten zeer welkom zijn, waar zij ook zeker een bestaan zullen vinden en waar zij zich niet behoeven over te plaatsen in een onwennig klimaat of een ge heel ndere samenleving. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Landbouw zijn mo menteel sterk van mening, dat de regering der Ver, Staten overweegt om voor het eerste kwartaal van 1951 op beperkte schaal de invoer van boter uit Denemarken, Neder land en Nieuw-Zeeland toe te staan. Dit zou voor het eers' weer boter- export naar de V.S. gijn na ruim 10 jaar, aldus U.P. De voorraad boter van dc regering slinkt zo snel, dat hij misschien al in een maand is uitgeput. Een ambtenaar verklaarde, dat het ministerie niet bereid was import quota beschikbaar te stellen voordat de huidige voorraad is uitgeput. 80 PCT. VAN ONZE INVOER IN NOVEMBER DOOR UITVOER GEDEKT. Tex*wijl onze invoer in November vergeleken met de vorige maand met 39 millioen verminderde, kon onze uitvoer zich vrijwel volle dig op het hoge peil van October handhaven. Als gevolg hiervan steeg het dekkingspercentage van 76 in October tot 80 in November. TOESLAG OP DE VERVOER- TARIEVEN BIJ SNEEUW EN GLADDE WEGEN. Door do directeur generaal van het verkeer is bepaald, dat met in gang van 27 December in het inter- locaal vervoer de maximumprijzen, welke volgens de betreffende prij- zenbeschikkingen voor wegtrans port mogen worden berekend, tot nader aankondiging, met ten hoog ste 25 zullen mogen worden ver hoogd, indien bij het tcnuitvoerleg- gen van het vervoer hinder wordt ondervonden van sneeuwval en/of gladde wegen. In het locaal vervoer zal deze verhoging ten hoogste 10% mogen bedragen. Staangelden, laad- en ioslonen en andere bijkomende kosten mogen echter niet worden verhoogd, SOCLflVL ECON. RAAD TE GROOT OPGEZET? De begroting van de Sociaal-Eco nomische Raad is naar de mening van het lid der Tweede Kamer, de heer Krol (CH) te hoog. In schrifte lijke vragen aan de minister van Econ. Zaken wijst de heer Krol er op, dat voor dc voorzitter van dé* raad is uitgeti'okken een salaris van 10.857 per jaai-, benevens een re presentatietoelage van 1828 per jaar- De heer Krol vraagt of het ver antwoord is deze bedragen toe te kennen aan de voorzitter van de raad, wiens functie geen hoofdbe trekking geacht mag worden en die daarnaast nog de betrekking van hoogleraar vervult, terwijl b.v. de voorzitter van de Eerste Kamer, geen andere vergoeding ontvangt dan 50 per vergadering. Verder wil de Sociaal-Economi sche Raad niet minder dan 29 secre- tariaats-ambtenaren in dienst ne men terwijl b.v. de Tweede Kamer haar taak weet te vervullen met be hulp van een griffier, drie commie- zen-griffiei en tien administratieve ambtenaren. Is de minister bereid te bevorde ren, aldixs de heer Krol, dat de be groting van de Sociaal-Economische Raad aanzienlijk wordt verlaagd al vorens daaraan de koninklijke goed keuring wordt verleend?

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5