2)e CcicAóeSoii^cmt De Nieuw Guinea-conferentie zonder resultaat Ned. adviseert bemiddeling UNCI Jndaneóië aziiatig.de attea af nietó Onder Eisenhowers bevel Stil langs 38e breedtegraad De Fransen moeten werken De Chinezen in Tibet Incident aan de Joegoslavische grens Spanning te Djakarta De atoombom Win Jen waaien om Helgoland Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOK LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12168 Wie het onderste uit de kan wil hebben (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 /GISTERMIDDAG hebben dé voorzitters van de Nederlandse en de Indonesische delegatie ter Nieuw-Guinea-conferentie in Den Haag ver klaringen afgelegd over de bereikte resultaten, welke een negatief karak ter dragen. Volgens de verklaringen van de voorzi r der Nederlandse delegatie hebben beide delegaties moeten vaststellen, dat de onderhan delingen, die ten doel hadden de staatkundige status van Nederland Nfeuw- Guinea te bepalen, niet binnen het vooraf bepaalde tijdvak het beoog de resultaat hebben opgeleverd. DitPundige status van Nederlands Nieuw- landse delegatie met zich, dat de Nederlandse souvereiniteit en de status quo gehandhaafd blijven, en dat het geschil niet is opgelost. Daar echter beide partijen zich verbonden heb hen om door vreedzame en redelijke middelen haar geschil tot oplossing te brengen, heeft de Nederlandse re gering zich rekenschap gegeven van de vraag op welke wijze een oplos sing alsnog zou kunnen worden nagestreefd. Voorgesteld werd de onderhandelingen zodra mogelijk voort te zet ten onder de bijstand van de Unci of een ander orgaan, dat aan partijen goede diensten zou kunnen bewijzen. Omtrent dit voorstel heeft de Indone sische delegatie verklaard, dat haar instructies haar niet toelieten zich daarover uit te spreken. Nederlandse voorstellen Eerder was van Nederlandse zijde- voorgesteld om een Nieuw-Guinea raad te vormen, waarin Nederland en Indonesië paritair zouden zijn verte genwoordigd. In deze raad zou door het Nederlandse bestuur over Nieuw Guinea jaarlijks verslag worden uit gebracht over staat en ontwikkeling van Nieuw-Guinea. en deze raad zou bevoegd zijn besluiten te nemen ten aanzien van het in Nieuw-Guinea te voeren beleid. In dit voorstel zou de Nederlandse souvereiniteit gehand haafd blijven totdat het ze'fbeschik kingsrecht door de bevolking van Nieuw-Guinea zou zijn uitgeoefend en zou ook Nederland Nieuw-Guinea blijven besturen met inachtneming van besluiten, welke de Nieuw-Gui- nearaad zou nemen. Dit voorstel werd door de Indonesische delegatie niet aanvaard. NIEUWE POGING. Daarna heeft de Nederlandse rege ring een tweede poging gedaan om het geschil te overbruggen. De Ne derlandse regering stelde voor om. onder handhaving van het Neder lands bestuur over Nieuw-Guinea, de souvereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea op te dragen aan de Nederlands-Indonesische Unie. die dan door middel van haar organen Zodra generaal Eisenhower zijn hoofdkwartier zal hebben ingericht, zullen alle Britse troepen in Duits land, Oostenrijk en Triëst onder zijn bevel worden geplaatst, zo wordt of ficieel meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken zal generaal Eisenho wer waarschijnlijk omstreeks 15 Ja nuari in Europa aankomen. Nadat hij met verschillende vertegenwoordi gers der Atlantische mogendheden contact zal hebben opgenomen, zal hij beslissen over de definitieve plaats van zijn hoofdkwartier. Het Astoria-hotel te Parijs, waar de ge neraal voorlopig zijn intrek zal ne mén, zal niet zijn hoofdkwartier worden. de samenwerking tussen Nederland en Indonesië ten aanzien van Ne derlands Nieuw-Guinea zou kunnen verwezenlijken en daardoor het pro bleem uit de sfeer der antithese zou kunnen brengen in de sfeer der coö peratie. Tot haar leedwezen heeft de Ne derlandse delegatie ook op dit voor stel niet de instemming van de Indo nesische delegatie .unnen verkrij gen. De Nederlandse delegatie, aldus de verklaring van haar voorzitter, hand haaft het door haar gedane voorstel f Unci-bijstand) en ziet daarop alsnog gaarne het antwoord van de Indone sische regering tegemoet. De Nederlandse delegatie zegt er kentelijk te zijn voor het feit. dat de Indonesische delegatie voor deze on derhandelingen naar Nederland heeft willen komen. Het was de Nederland se regering een voorrecht haar in Ne derland te ontvangen. INDONESISCHE VERKLARING. De uiteenzetting van de voorzitter der Indonesische delegatie eindigt met de verklaring, dat de Republiek Indonesia haar aanspraak op West- Irian blijft handhaven op grond van het feit, dat dit gebied deel uitmaakt van het grondgebied van Indonesië; dat de status quo over West-Irian, die volgens de Ronde-Tafelconferentie slechts met toestemming van Indone sia zou voortduren, van deze dag af wordt voortgezet, evenwel zonder evenbedoelde instemming van de zij de der Republiek Indonesia. De voorzitter verklaarde boven dien van mening te zijn dat de con ferentie beëindigd moet worden, aan gezien reeds voldoende van gedach ten is gewisseld en alle mogelijkhe den bereids zijn overwogen. De delegatie van de Republiek In donesia betuigt aan het slot van de beëindiging dezer conferentie na mens haar regering haar oprechte dank voor de door de Nederlandse regering verleende gastvrijheid ge durende deze conferentie. TERUG NAAR DJAKARTA. Naar het A.N.P. verneemt zal de Indonesische delegatie Vrijdag a.s naar Djakarta terugkeren. BRITSE STAPPEN. De Britse ambassadeur te 's-Gra- venhage, Sir Philip' Nicholls, heeft in de afgelopen dagen de beide delega ties gewezen op het belang van En geland bij een vriendschappelijke re geling, aldus heeft de officiële woord voerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren ver telaard. In diplomatieke kringen te Lon den betreurt men het zeer, aldus Reuter dat er nog geen oplossing ge vonden is. Men vreest, dat het bestaan van een ernstig Nederlands-Indone sisch geschil nog meer zal bijdragen tot de onevenwichtige toestand van Zuidoost-Azië als geheel. Engeland stelt zich geen partij in het conflict. Het streven van de En gelse regering is er alleen op gericht eén diplomatieke breuk tussen Ne derland en Indonesië te voorkomen. Amerikanen denken het uit te kunaen houden J!7EN ONHEILSPELLENDE STILTE hangt nog steeds boven het Ko- reaanse front langs de 38ste breedtegraad. Alleen de luchtmacht is actief. Honderdduizend man, afkomstig uit het geëvacueerde bruggen hoofd Hoengnam, hebben de verdedigingslinie van de troepen van de Uno verstrekt. Énkele kilometers ten Noorden van de 38ste parallel hebben de geallieer de verkenners een nieuwe concentra tie van Chinese troeoen waargeno men, waarbij zich ook Noordkoreaan- se eenheden bevinden. De hoofd macht van het Chinese leger bevindt zich rondom de stad Joentsjon, 10 km. ten Noorden van de grens. Hoge officieren op het hoofdkwar tier te Tokio geloven, naar Reuter verneemt, dat de troepen van de Uno als zij de lucht en de zee beheersen en wat tanks en kanonnen betreft ver in de meerderheid zijn, het on bepaalde tijd tegen wel tien miljoen Chinezen kunnen uithouden, zonodig op een front van 200 km. rondom het oude bruggenhoofd in het Zuiden tussen Taegoe en Poesan. Men schat dat de vijand op het ogenblik 444000 man aan het front neeft staan en dat hij in zijn achter hoede nog beschikt over 277.000 man In Mandsjoerije wafchten bovendien nog ongeveer een millioen man op het bevel om Korea binnen te ruk ken. SEOEL WORDT GEëVACUEERD. Nu de grote aanval van de Noord Koreanen op Seoel elk ogenblik ver wacht kan worden, verlaten vele in woners de stad. Vluchtelingen, die hun bezittingen op een wagen hebben geladen, moe ten per boot overgezet worden, daar de brug door de oorlogshandelingen verwoest is. Het paard evenwel heeft voor de inscheping weinig animo, zodat met man en macht ge werkt moet. worden, om het dier aan boord te krijgen. HET GEHEIM VAN NIEUW GUI NEA. Zijn de oude Egyptenaren of enige van de verloren stammen van Israël in de oudheid zelfs zo ver naar het Oosten als Nieuw Guinea geëmigreerd en zijn zij opgegaan in de autochtone bevolking van het eiland? Dit is een anthropologisch vraagstuK, dat waarschijnlijk nim mer zaï worden opgelost, daar geen der inboorlingen van Nieuw Guinea de schrijfkunst verstond. Maar er zijn in Nieuw Guinea overblijfselen van cultuur, folklore en gelaats eigenschappen, die tot een dergelij ke theorie leiden, hoewel de geleer den er tot dusver geen bewijs voor gevonden hebben. Wij zien hier Vader Ross van de Katholieke Missie in het afgèlegen Mt. Hagen in het Centrale hoogland van Nieuw Guinea in gesprek met twee inboorlingen, wier gelaat een definitieve Egyptische karakteristiek vertoont. Zelfs de wijze, waarop zij hun haar opmaken, is gelijk aan die van het Oude Egypte. De theorie luidt, dat. toen hun voorvaders op Nieuw Guinea landden, zij door vij andige stammen die toen aan de kust woonden, naar het binnenland werden gedreven. Voor hun onafhankelijkheid Te Lake Success zijn twee rappor ten van de geallieerde opperbevelheb ber in Korea, gpneraa1 Douglas Mac- Arthur ontvangen waarin <hij mede deelt dat de Chinese communisten klaarblijkelijk de rechtstreekse ver antwoordelijkheid op zich hebben genomen voor het gehele Noord-Ko- reaanse front, terwijl de Noord-Ko- reanen naar Mandsjoerije worden ge- '.onden en aldaar worden opgeleid. In zijn rapporten, die de gebeurte nissen in Korea in November j.l be handelen. zegt Mac Arthur o.m „De enige militaire macht van betekenis, waarmede de verbonden troeppn in Korea thans te maken hebben, is het communistische China. Geen enkele bewering, dat „Chinese vrijwilligers de Noord-Koreanen in beDerkte ma te zouden helpen" of welke andere uitvlucht ook heeft thans ook maar de geringste waarde behouden On- wederlegbare feiten leveren het be wijs dat de regering te Peking haar troepen heeft opgedragen Korea bin nen te trekken en de verbonden troe pen aan te vallen. Sneeuwval belemmert opmars Volgens een officiële woordvoer der van het „persagentschap van de Noord-Oostelijke grens", dat door de Indische regering wordt beheerd, is het Chinese offensief in Tibet, als ge volg van de hevige sneeuwval, tot stilstand gekomen. „De propaganda-oorlog gaat echter onvermoeid voort Te Rima. een der tig kilometer van de Indische grens gelegen Tibetaans stadje, zijn pam fletten ontvangen, waarin wordt me degedeeld dat „de Chinese commu nistische troepen Tibet binnen ruk ken om het te bevrijden van Britse en Amerikaansé invloeden". De woordvoerder verklaarde ver der nog dat niets er op wijst dat de Chinese troepen voornemens zijn In dia aan te vallen. „Doch de Indische regering heeft alle voorzorgsmaatregelen genomen om de voornaamste, uit het Noord- Oosten naar India leidende wegen, te beveiligen". Petsche, de Franse minister van I Financiën, heeft het Franse volk op- I geroepen „de weg van inspanningen en opoi Cc-ringen" te kiezen. Hij ver- dedigde in de Assemb ée de speciale herbewaceningsbegroting van 355 milliard francs. I Zijn col1-- van Defensie, Moch, zei: .lecere Fransman zal één maand van het jaar moeten werken voor ons bewapeningsprogram, doch daarmee verzekert hij zijn onafhan kelijkheid." Het regeringsvoorstel voorziet in I aanzienlijke belastingverhoging. De defensiecommissie uit de Assemblee wenst een gedeeltelijk tekort te la- i ten blijven bestaan. Petsche echter waarschuwde te- gen „de methoden van Schacht," die vooruitgreep cp toekomstige ont vangsten. Het heffen van belastin- gen was de "nige manier om de be- wapening te financiëren. Anders I kreeg men inflatie, waardoor de las ten der minst-draagkrachtigen het zwaarst zouden treffen, 1 Moch zei. dat men niet moet wach ten op een mogelyije vier-mogend- I heden-conferentie. Frankrijk worde niet de dertiende satelliet der Sow- I jet-Unie. Frankrijk zal in 1951 naar schat- I Officieel is medegedeeld, dat Joe- ting 29 procent van zijn begroting go-Slavische grenswachten gisteren bestemmen voor zijn defensie, tegen j „een persoon in een Roemeens uni- I procent in 1950 Het wil 10 divi- I sies hebben tegen het einde van 1951 form hebben doodgeschoten 600 me- 15 tegen het einde van 1952 en 20 ter binnen Joego-Slavisch gebied aan tegen het einde van 1953. de grens met Roemenië. Het incident gebeurde bij het dorp Radojevo. In een later door de Joego-Slavi- sefte regering uitgegeven communi qué wordt medegedeeld, dat de be wuste „persoon die naderhand een officier van het Roemeense leger bleek te zijn, door twee soldaten was vergezeld, die in totaal veertig scho ten losten. „De drie Roemense mili tairen waren verschillende malen ge waarschuwd, dat zij de Joego-Slavi- sche grens hadden overschreden, doch zij bleven doorlopen" Woensdag eerder op de dag had de Joego-Slavische regering haar am bassadeur te Boekarest verzocht de Roemeense regering te vragen le den te benoemen voor een gemeng de Roemeens Joego-Slavische com missie, die een onderzoek naar het grensincident zou moeten instellen. De Joego-Slavische autoriteiten zijn gewoon de bijzonderheden van grensincidenten eerst twee of drie dagen na dato bekend te maken. Dat zij nu hier van zijn afgeweken en reeds dezelfde dag tot volledige pu blicatie zijn overgegaan, toont, vol gens Westerse waarnemers te Bel grado, aan, dat de Joego-Slavische regering het voorgevallene een grensincident van meer dan gewone betekenis acht. In Djakarta was de toestand heden gespannen, nadat het eerste nieuws over de impasse in de besprekingen omtrent Westelijk Nieuw-Guinea te Djakarta bekend werd. Soldaten en militaire politie door kruisten in vrachtwagens, jeeps en op motorfietsen de stad. Bewapende politie bewaakte de gebouwen, waar Nederlandse firma's gevestigd zijn. Vele Nederlander-s te Djakarta hebben in de afgelopen weken ano nieme brieven ontvangen, waarin zij met represaillemaatregelen bedreigd werden, terwijl de huisvrouwen de laatste maanden voedselvoorraden zouden hebben aangelegd. Een hoge Indonesische autoriteit zeide heden te vrezen, dat de Neder landers „alle goodwill" in Indonesië zouden verliezen. Hij voorspelde het einde van de Nederlands-Indonesische Unie. Indo nesië zou zijn aanspraak niet opge ven, „zelfs indien er twee, vijf of tien jaar nodig zouden zijn om Wes telijk Nieuw-Guinea te krijgen". DJAKARTA TEGEN STAKINGEN. Woensdagavond heeft de Indonesi sche regering een communiqué uitge geven, waarin zij zegt, dat zij niet kan toestaan dat dreiging met sta kingen of aanmoediging tot stakin gen, alsmede intimidaties de atmos feer in de samenleving beïnvloeden en dat zij daarom hiertegen geëigen de maatregelen zal nemen. DE ONVEILIGHEID OP JAVA. Verleden week Dinsdag heeft tus sen Tsjisaat en Parankuda nabij Su- kabumi een bende een overval ge pleegd op een gezelschap, bestaande uit negen Indonesiërs, twee Chine zen. een Europeaan en een Europese dame. Het gezelschap reisde in drie gesloten personenauto's. Voor zovei op het ogenblik be kend, zouden alle inzittenden bij deze aanslag om het leven gekomen zijn. Vermoedelijk is roof de drijf veer geweest De auto's zijn in brand gestoken. Aneta verneemt voorts, dat alle ad ministrateurs en employé's van on dernemingen in deze streken zich hebben geconcentreerd. Van de on dernemingen rond Sukahumi wonen zij tegenwoordig in hotel .Merdeka" (het voormalige hotel Tjipelang) in Sukabumi en de administrateurs van de ondernemingen rond Tüba'tak wonen tezamen in een hotel in Tji- badak. MET GRIEKENLAND GAAT HET BETER. De eerste Zuid-Slavische gezant in Griekenland sedert vier jaar, Rados Jovanovitsj, heefv gisteren zijn ge loofsbrieven aan koning Paul over handigd. Daarmede is het herstel dei- normale betrekkingen tussen beide landen voltooid. In Belgrado heeft de nieuwe Griekse gezant, Spiro Ca- pentanides, zijn geloofsbrieven aan maarschalk Tito overhandigd. Aansluiten N.-Guinea-conf. Nieuwe vorderingen in de Ver. Staten Sumner Pike, fungerend voorzit ter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, heeft Woen-- dag te Calais, in de Amerikaanse staat Maine, verklaard, dat de Ver enigde Staten in de komende jaren nieuwe vorderingen bij de vervaar diging van atomische wapens zullen maken, die Sowjets er van zul len weerhouden al te agressief op te treden". „Niets", vervolgde Sumner Pike, „zou in Korea kunnen worden ge wonnen door aldaar van de atoom bom gebruik *e maken. Dc Verenigde Staten hebben de beschikking over andere wapens, die aldaar op even afdoende wijze kunnen worden aan gewend en die niet zo kostbaar zijn als de atoombom". Sumner Pike verklaarde verder, dat de Verenigde Staten „met de ont wikkeling van atomische waoens een definitieve voorsprong op dë Sow- jet-Unie hebben". „Doch". voegde hij hieraan toe, „wij weten niet hoe ver de Sowjet-Unie op dit gebied is gevorderd". STRAALJAGERS BEWAKEN NEW YORK. Door de leiding der Amerikaanse luchtmacht is Woensdagavond* me degedeeld, dat straaljagers, die on der alle weersomstandigheden kun nen opereren, dag en nacht in voort durende „staat van gereedheid" worden gehouden, om New York en het industriële Oosten der Verenig de Staten te bewaken. Óe studenten zitten er weer te bibberen De Britse autoriteiten te Cuxhaven hebben arrestatie-bevelen uitgevaar digd tegen twee Duitse studenten, die gistermorgen vroeg voor ae tweede maal binnen één week ge land zijn op Helgoland. Zij deden dit uit protest tegen de voortgezette oefenbombardementen van de Engel se luchtmacht op dit verwoeste eiland, waar geen sterveling meer woont. De studenten komen uit Heidel- berg. Het zijn de 21-jarige George von Hatzfeld en de 22-jarige René Zendensdorf. De vorige week hesen zij op het eiland de vlaggen van Helgoland, Duitsland en Europa, maar de ijzige storm dwong hen toen terug te keren. Gistermorgen wisten zij echter weer aan de aandacht der kustwacht te ontsnappen en landden zij op nieuw op Helgoland, thans vergezeld van twee leden der vereniging van Helgolanders. Een vijfde Duitser, die zich sinds Zondagavond op het eiland bevindt, is de taxi-chauffeur Dreier, gewezen verslaggever. Hij nam vijf dekens, een primus en voedsel voor vijf da gen mede. Men gelooft, dat het vijftal zich verbergt in de ruïnes van een vroe gere schuilkelder, waar zij enige be schutting vinden tegen de koude winden die over het troosteloze ei1 and gieren. De afgelooen jaren heeft de bevol king van Helgoland, die in balling schap lan^s de Noordzeekust leeft, herhaa'delijk verzocht, om naar haar woonplaats te mogen teru"keren. Britse autoriteiten denken, dat de ac tie der studenten slechts h°t be»in is van een grote camna°ne, die bekos tigd wordt door ..zekere welgestelde mensen te Hamburg". Het betreden van HeWand is strafbaar krach^ns de geallieerde verordening no. 91. Kaltest ie... De waarde van een mens is zelden voor de tijd waarin hij leeft. Die staat eerst op uit het beeld dat hij nalaat.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1