;5Pj|eióse HuTspoif# Interessante K.A.V.-avond met Kerstgedachte tot slot kunst in öe sleutelstAö Vorst duurt voort terugkerende Ir. Riemens over het behoud van Tuinbouw-cultuurgrond VRIJDAG 22 DECEMBER 1950 DU LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Een deels interessante, deels stem mige avond hebben de leden van de Leidse K.A.V. gisteravond gehad in de ietwat kille zaal Maria Gijzen- steeg, waar de voorzitster, mevr. H. Af, van Oyen-Kerkhof hen in groot aantal mocht verwelkomen Eerst was het woord aan drs W Kusters, die heel in het kort een uit eenzetting gaf over de betekenis van de P.B.O. voor de vrouwen. Na er op gewezen te hebben, dat in het be drijfsleven een samenbundeling van werkgevers, werknemers en kapi taal-verschaffers nodig is, om een verhouding te kweken van mens tot mens, belichtte spr. de taken van be drijfschappen en productschappen, om vervolgens te spreken over het alles overkoepelend orgaan: de So ciaal Economische Raad. De betekenis toonde spr. aan, door er op te wijzen, dat de arbeider nog steeds te veel afhankelijk is van economische windvlagen, nog niet als volledig mens in het bedrijf staat en geen zeggenschap heeft in het economisch leven. De PB.C. zal hierin verandering moeten bren gen. Maar daarvoor zijn mannen nodig, die verantwoordelijkheidsge voel bezitten voor werk en maat schappij, van welke laatste ook hij de bouwer is. In deze sfeer moeten reeds de kinderen worden opgevoed en dat behoort tot de taak van het gezin. „De regering heeft de eerste stap gezet; de volgende is voor onze rekening!" „Het Volksweekblad". De tweede spreker was pater Con- cordius van Goirle O. Cap,, uit E'ndhoven, hoofdredacteur van „Het Volksweekblad", dat sedert 52 jaar door de paters Capucijnen wordt uitgegeven, Spr. rechtvaar digde deze activiteit door er op te wijzen, dat ook de Capucijnen tot taak hebben de Goddelijke waarheid uit te dragen. Dit nu willen zij doen op moderne wijze, op een „papie ren preekstoel'', degelijk en popu lair, zich niet uitsluitend, maar wel in het bijzonder tot de werknemen- de stand richtend. Kerstgedachte. Na de pauze bracht de geestelijk adviseur, pater dr. Calasanctius, zijn Kerstprogramma, dat na de avond voor het Gilde enigszins was gewij zigd. Spr. weidde uit over het we zen van Kerstmis in de diepste be tekenis als een feest van Gods lief de tot de mensen, die tastbare wer kelijkheid werd in Christus' komst op aarde. God heeft de mensen-in- ballingschap nog eenmaal een kans willen geven en gaf Zichzelf, volko men en zonder enig voorbehoud. Heeft deze gedachte wel eens ooit iets in ons uitgewerkt?, vroeg spr. zich af, of is zij steeds zo snel gegaan als zij komt? -De romantiek en poë zie van Kerstmis echter raken er wel af door de harde kanten van het leven Maar blijvend moet zijn de verbondenheid met Christus, Die als kind tot ons gekomen is. Deze Kerstgedachte werd nog na der uitgewerkt in afwisseling met een kunstzinning programma. Pa- ALPHEN AAN DEN RIJN REKENINGEN DER GEMEENTE BEDRIJVEN, OVER 1949. De rekening van de gasfabriek sluit over 1949 met een verlies van f 61.299,58, terwijl de rekeningen van het electriciteitsbedrijf en van de waterleiding een winst aangeven van resp f 69.584.37 en f 9.716,75 Het verbruik van steenkolen steeg, de gasproductie daalde daarentegen. Het gasverlies steeg van 7.97% in 1948 tot 8 68% in 1949. De onder houdskosten bedragen f 70.671,08 overschreden de raming met f 16.939.08: Het teruglopen van de gasopbrengst per eenheid verbruikte hoeveelheid steenkolen vond zijn oorzaak in de verslechtering der ovens laag luchtgehplte der kolen en verbetering der gemiddelde gas- kwaliteit. Het gasverlies is inderdaad aan de hoge kant maar is in verhouding tot de gasverliezen in 1946 (15.34%) en 1947 (14.19%) reeds belangrijk verminderd. In verband met de om standigheid dat het onderhoud in de oorlogsjaren en de eerste jaren daarna niet in voldoende omvang heeft plaats gevonden en er dus in de daarop volgende jaren veel ach terstallige onderhoudswerken waren uit te voeren, is de aanvankelijke opgestelde raming overschreden. DE ATOOMWAPENINDUSTRIE IN DE SOWJET-UNIE. De Sow jet-Unie is druk bezig met de ontwikkeling van atoomwapens, aldus hebben de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie. Gordon Dean, en de enderdirecteur dezer organisatie, Carleton Shugg, deze week in een be sloten zitting van de toewijzingscom missie van de senaat meegedeeld. Volgens Shugg staan op het nieuwe Amerikaanse atoomprogramma min stens zes nieuwe fabrieken". Hij noemde een fabriek te Paducan in Kentucky en een nog te bouwen fa briek bij Savannan in Georgia. Naar aanleiding van een vraag van een senator antwoordde Dean. dat de vijf atoomcommissies en deskundi ge geleerden het er over eens zün, dat in de Sowjet-Unie een atoomex plosie plaats vond, zoals in Septem ber 1949 werd bekendgemaakt, en dat de Sowjet-Unie over faciliteiten beschikt „en over ondemocrati sche methoden om van deze facilitei ten gebruik te maken" die Ameri ka bewijzen, dat het programma van de Sowjet-Unie niet traag wordt af gewerkt. ter Leo O. Cap., zorgde voor een muzikale omlijsting met gramofoon- platen en zong het Middeleeuwse „Het viel eens Hemels dauwe". „Sint Jozef had wat geld op zak", het zo innige kerstgedicht van Jac ques Schreurs, werd door mevr. de Groot voorgedragen, waarna mevr. Uphoff „Kerstmis" van G. Wijde- veld zegde en mevr. Zaalberg met „Pastorale" van Jan Engelman ver volgde Mevr. G. van Dongen-te Nijenhuis verleende ook deze avond medewerking en zong het „O Kin- deke Klein" van J. S. Bach gevolgd door Max Regers „Wiegelied" en tenslotte het stemmige „Gloria in Excelsis" van Cath. van Rennes, Scheurs' „Engelen". door pater Calasanctius, en een „Kerstballade", gedeclameerd door mevr. Pelgrim, completeerden dit fijnzinnige kerst programma, waarin de heer J. A. Tolenaar aan de piano begeleidde. Mevr van Oyen dankte alle me dewerkenden, onder aanbieding van een kerstbakje aan mevr. van Don gen, vooi deze prachtige avond, die de leden een zuivere sfeer voor het naderend Kerstfeest heeft bijge bracht. NOORD WIJKERHOIIT ONGELUKKIG GEVALLEN. Mej. L. kwam gistermorgen dooi de gladheid zodanig te vallen dat zij een zware hersenschudding be kwam. De toestand laat zich ernstig aanzien. Zij is voorzien van de laat ste H. Sacramenten. LEIDERDORP GEMEENTERAAD. In de raadsvergadering van gister avond deelde de voorzitter meae dat de suggestie van de heer de Graaf (C. H.) inzake rioolzuivering en -afvoer, aan de hand gedaan in een der vorige raadvergaderingen, was besproken met ir. Christiaanse. Indien het riool water kan worden geloosd in de put die zal worden gegraven voor de aan leg van de nieuwe rijksweg, die de Hoofdstraat ter hoogte van de Geref. Kerk zal kruisen, zal naar het oor deel van ir. Christiaanse kunnen worden volstaan met een voorzuive ringsinstallatie en zal een besparing van kosten kunnen worden verkre gen van ongeveer 100.000. Dat de heer de Graaf zich heeft vastgebeden in de kwestie betreffen de rioolzuivering en vuilnisberging, bleek overduidelijk uit de discussie, die volgde op het voorstel van B. en W. om met de gemeente Nieuwkoop een overeenkomst aan te gaan betref fende berging van huisvuil. B. en W. hadden diverse mogelijk heden onder ogen gezien en waren tot de slotsom gekomen, dat binnen oe gemeente geen afdoende oplos sing meer te vinden was. De heer de Graaf had echter met enkele perso nen hierover gesproken en was tot de conclusies gekomen, dat er nog wel mogelijkheden waren. De heer J Rijnsburger wil, volgens spreker, het vuil gaarne gebruiken voor sloot- dèmping. Na een uitvoerige bespre king namen B. en W. hun voorstel terug teneinde deze zaak nader te onderzoeken. Bij de ingekomen stukken was een motie van de Raad van Finsterwolde aan de regering om de voorgenomen maatregelen tegen die gemeente niet door te voeren met verzoek daaraan adhaesie te betuigen. eD raad nam dit stuk z.h.s. voor kennisgeving aan. De gemeenterekening 1948 werd nader vastgesteld met een batig slot op de gewone dienst van ƒ22.783.49. De gemeenterekening 1949 werd voorlopig vastgesteld met een nade lig slot op de gewon-- dienst van 9.741.84. De voorzitter deelde me ae, dat met inachtneming der ach terstallige inkomsten en -uitgaven over 1949 de rekening een nadelig slot zou opleveren van f 6077.95. De werkelijke kosten per leerling voor het openbaar gewoon lager on derwijs over de jaren 1948 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana Marianne d. van P F. Stouten en H. W. Witten. Eli zabeth Engelina Maria d. van H. T. van der Zon en E. E. Boef. Dirk z. van J, C. Plug en A. Laman. Johan nes Adam z. van W. J. Schelvis en A. C. P. Otto. Jitske Reijndina d. v. J. van der Laan en R. Lambooij. Geertruida Petronella d. van N. den Toom en A. Capel. Jan z. van J. Nag- tegaal en M.C. P. van der Luijt. Jo hanna Derkjen d. van J. Pen en G. W. Kuiper. Renée d. van A. Heems kerk en C. J. de Zwijger. Overleden: P. Thoma man 87 j. Ondertrouwd: A. J. v. d. Berg jm. 29 j. en R, van Leeuwen wed. 35 j. D. v. d. Burg jm. 22 j. en C. van Po- lanen jd. 320 j. H. J. Kikkert jm. 22 j. en M. A. v. d. Born jd. 20 j. J. Mou nts gesch. 28 j. en M. Nieuwenburg jd. 20 j. P. W. Ranselaar jm 25 j. en A. M. A. Willebrand jd. 24 j. J. van Rijn jm. 28 j. en E. H. Schagwein jd. 21 j. B. Sinteur jm. 32 j. en L. Zwei stra jd. 29 j. S. G. van Vliet gesch. 40 j. en J. C. van Putten gesch. 31 j. A. G. van den Berg gesch. 39 j. en M. M. C. van Es jd 39 j. C. A. M. Ros- dorff jm. 31 j. en A. C. J. van Haas teren jd. 28 j. P. H. Driessen jm. 30 j. en L. J. Rietmulder jd. 24 j A. Duk jm. 24 j. en J. van den Boo gaard jd. 213 j. Fr. de Haas jm. 24 j. en M. C. F. Versteeg jd. 25 j. P. Kooreman gesch. 37 j. en C. Broo- mans jd. 24 j. J. C. van der Linden jm 22 j. en M. J. G. Vavier jd. 20 j. H. Ranselaar jm. 49 j. en W. Hen driks jd. 36 j. K. Seriier jm. 28 j. en A. H. Bijlstra jd. 24 j. W. de Vrijer jm. 23 j. M. E. Janssen jd. 22 j. t 2177.28, terwijl beschikbaar was ge steld 1470.18. Over 1949 bedroegen deze cijfers voor 79 2/3 leerling res pectievelijk /2089.61 en f2071.33. Het crediet in rekening-courant met de Bank voor Ned. Gemeenten weit voor 1951 vastgesteld op 65.300 gulden. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling' van de verordeningen op de heffing van het vergunnings- °t> verlofsrecht werd z.h.s. aange nomen. Hetrecht voor het verlenen van een vergunning voor de eerste maal werd van 100 op f 170 ge bracht, het hote'vergunningsrecht van 25 op f 45 per jaar en het verlofsrecht van I 25 op f 45 per jaar. Voor de bestaande vergunnin gen heeft deze wijziging, volgens t vcoistel van B. en W. geen beteke nis. Het ontwerp-partiële-herziening van het tuitbreidingsplan en he ontwerpbebouwingsregeling voor de bebouwde kom werden, zonder be raadslagingen 7. h. s. vastgesteld, evei.als le 6e wijziging der begro ting 1950 Dc hee Evoxterman (R. K.) was deze vergadering afwezig. De voorz. KERSTCONCERT VOOR LEIDS KUNSTCENTRUM In de Boerhaavezaal werd gisteren, een Kerstconcert voor het Leids Kunstcentrum gegeven door mevr. Willy Koopsvan Rigteren, alt, Henk Geirnaert, piano en Enne van Ham, cello. Onze stadgenote Willy Koops had een groot aandeel in dit concert, dat niet overdadig bezet was. Die er waren evenwel interesseerden zich allen buitengewoon voor wat ten ge hore gebracht werd en dat was niet weinig. De zangeres begon, hierbij door Henk Geirnaert gesecundeerd, met de aria „Bereite dich Zion" uit het Weihnachtsoratorium van Bach. Onmiddellijk valt de mooie donkere stem op, die een grote belofte in houdt. Zij is nog bezig serieuze stu dies te maken bij Jan Keiser, die haar zeker brengen zal, waar zij we zen moet, en haar geluid vrij zal ma ken, en rustig beheerst. Natuurlijk brengt een eerste optreden moeilijk- C'jmplimerherdc hem niettemin met zijn oencei ir,f tot a'gemeen procu ratie- ncuder bij de Twentse Bank te Leiden. Donderdagmiddag te 2 uur werd m de raadzaal onder leiding van ar chitect ir. Vogel uit Amsterdam aan besteed de bouw van de Bloembollen- beurs. De heer D v. Egmond, voorz. van de Stichting, heette de aanne mers welkom en bizonder de burge meester. De architect dankte de bur gemeester voor het ter beschikking stellen van de raadzaal. De uitslag was als volgt: Fa. E. Schuit te Hillegom f 679.000 Aan nemersbedrijf Seijsener te Hillegom f 657.000.Boelen en Van Isteren, Den Haag f 611.000.Int. Gew. Be tonbouw Mij., Breda f 605.000.—; N V. Werninck, Leiden f 602.000.—; Gebrs. van der Putten, Heemstede 594.200.Riinlandsche Beton bouw, Delft f 590 800.—; Fa. Anto- nissen, Amsterdam i 584.622.N.V. Amsterdamsche Ballast MijAmster dam 583.666 Bataafsche Aann. Mij. v. d. Wal, A'dam f 579.799. Gebrs. Kwaaitaal, R'dam 575.700. Gebrs. Meijerink Bouwbedrijf, Am sterdam 575.165.—NV. B V.M., Zaandam 560.000.Fa. Faas, Am sterdam 550 000.Fa. Evei'S, Bloe- mendaal f 543.760.Gebrs. Thu- nissen, Heemstede 536.300.Filips Bouwbedrijf, Haarlem f 531.380 N.V. Bouwbedr. Nijverheid, Oegst- geest f 522.150.N V. Panagro, Warmond f 518.300—. De begroting was f 526.000.De gunning werd aangehouden. En de Leidse K.J.M.V. heeft Woens- Vrijdag 22 December. dagavond jaarvergadering gehouden ,n „De Harmonie Ruim 30 leden We hadden het u eigenlijk gisteren al moeten vertellen. Wist u. dat B. en W. van Leiden vergunning gegeven hebben voor het open houden dei- winkels, gisteren- en hedenavond tot 9 uur? U heeft dus vanavond nog gelegenheid kerst-inkopen te doen. Uit Roosendaal ontvingen we het bericht, dat onze oud-stadgenoot, de heer W. Eduard, aldaar bevorderd is van controleur tot hoofdcontro leur van 's Rijks Belastingen. Morgenmiddag tussen 2 en 4 uur bestaat voor het laatst gelegenheid de volle opplakvellen van de Kath. Leidse Harmonie om te wisselen voor toegangskaarten tot het Kerstfeest op 2e Kerstdag in „Den Burcht". Zulks kan geschieden bij „Transex" op de Kaasmarkt. Reeds nu kondigen wij de jaar- luisteren naar jaarverslagen van se cretaris en penningmeester. Het be stuur zette plannen uiteen voor de komende vastenavond-viering op 4 Februari a.s. in „Den Burcht" en voor het 25-jarig bestaan, dat op 1 April gevierd zal worden. Hedenmiddag om vijf uur in „Het Guldenvlies" neemt de heer L. A. Mennes, directeur van de Markt- en Havendienst te Leiden, afscheid van zijn werkkring. U leest daar morgen meer over. Gisteravond heeft „Ons Toneel" een opvoering gegeven van „Hun Kind", voor leden en donateurs in „Den Burcht". Dit spel van J. van Ekelen paste goed" in de sfeer van het naderend Kerstfeest en alle spe lers deden hun uiterste best om er heden mede, waaraan wij dan ook een paar ongelukjes van foute inzet ten wijten. Dat is 't ergste niet. Waar wij de zangeres op willen wijzen is: zich toe te leggen op een dieper be grip van de teksten. Zij vertolkte drie van de mooie Weihnachtslieder van Peter Cornelius. Wij wensten bij die mooie stem wat meer warmte en gloed, en meer dictie. De liederen van Duparc zijn voor deze jonge zangeres nog wat zwaar. In de Fran se liederen van Debussy en Diepen- brock gevoelden wij naast wat meer charme, toch weer een gemis aan diepgang. Het hogere register, dat mooie tonen bevat, wordt hier meer malen flatteus aangewend. Tenslotte kregen wij nog twee voor ons onbe kende liederen van de Falla, die ver reweg 't beste slaagden en haar veel succes opleverden. Henk Geirnaert zorgde voor een discrete begeleiding. In samenspel hoorden wij deze met Enne van Ham de cellosonate g kl. terts van Beethoven vertolken, dat een werk uit diens jongere tijd is Piano en cello concerteren samen in partijen van gelijke waarde en bete kenis. Van Ham is amateur en is heel muzikaal. Hij ontwikkelt een gave toon, die niet zozeer sterk is, maar heel welluidend. Hij heeft een gedistingeerde trant van musiceren, maar kan en mag wat meer kleur op zijn palet aanbrengen. De pianopar tij is brillant en de cello had nog wel eens moeite zich tegenover 't voortvarend klavierspel te handha ven. De vloeiend natuurlijke gang in dit mooie ensemble-werk houdt tot 't eind toe de aandacht geboeid. Een geestdriftige ontvangst viel de exe cutanten ten deel, wat zich in veel applaus uitte. J. Kortmann. SAMENZANGAVOND VOOR K EN O. In de Kleine Zaal van de Stadsge hoorzaal waren Herman Stenz en mevrouw Tilly StenzLening trouw op hun post, om aan velen te leren v/at mooie en wat goede muziek is en hoe men zingen moet. Aan die velen ontbraken er nog velen en deze hebben ongelijk want behalve dat zo'n samenzangavond nuttig is, is deze ook prettig, opgewekt en be schaafd en hiervan komt de eer toe aan de heer -en mevrouw Stenz. Zij een bekwame, bescheiden accom- pagnatrice, hij een geborep leraar, geduldig en vriendelijk. Het koor van K. en O. dat wekelijks studeert zong gedisciplineerd, duidelijk en mooi van toon meerstemmige liederen Dan weer gingen ze voor aan de mede werkenden in de zaal en niet werd gerust voor het gewenste resultaat was bereikt. Ook zes vernleegsters van 't Academisch Ziekenhuis zon gen fris en onbevangen een paar mooie liedjes en „Zang zij onze leus" gemengd koor uit Voorschoten, dat onder mevrouw Stenz studeert, slaag de best in een paar a cappella liede ren. Zo wisselden de koren elkaar af, in ernst en luim De meerstem mige canon werd terdeee onder han den genomen. Wij kunnen niet nala ten, de samenzangavonden onder de bekwame leiding van Herman Stenz en zijn trouwe helpster warm aan te bevelen. a. I. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD. (Vervolg). De subsidie aan de muziekkorp sen zou de heer Biansjaar willen toekennen zonder de verplichting twee muzikale rondwandelingen te maken. Hij bepleitte overleg met de besturen der verenigingen. Weth. de Neef zeide dit gaarne toe. Bij behandeling der subsidie aan jeugdverenigingen vroeg de heer Kerkhof, of met de gemaakte op merking in een vorWe vergadering rekening werd gehouden. Weth. Dijsselbloem antwoordde cvredfgend B, en W zullen zich afd. Leiden, de R.K. Bond van Kap persbedienden. Deze wordt gehou den op 23 Jan. a.s. om half acht in 1949de „Kleine Burcht", Nieuwe Rijn 19. werden z.h.s. vastgesteld. Over 1948 Vele attracties zullen het meer se- was voor 711/3 leerling uitgegeven rieuze gedeelte afwisselen. een goede vertolking van te geven, or Dat ziJ daarin zyn geslaagd, bewees over de wijze van verdeling van de vergadering aan^van ^„St. Cosmas het hartelijk applaus na afloop. De subsidie beraden. Het resu'taat hier- .i. *%-»- n j r.r voorzitter bood de gebruikelijke sur- j van zal aan de raad worden mede- WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LICHTE VORST. Over het algemeen zwaar be wolkt met plaatselijk wat lichte sneeuw of motregen. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Over wegend lichte vorst. In de algemene luchtdrukverde ling komen thans maar weinig ver anderingen voor. Een uitgebreid ge bied van hoge luchtdruk strekt zich uit van West-Siberië over Rusland naar Scandinavië. Dit hogedrukge- bied begint zich nu steeds meer in Westelijke richting uit te breiden, waardoor een verbinding tot stand komt met een ander hogedrukgebied boven Groenland. Aan de andere kant neemt het Azoren-hogedrukgebied geleidelijk in betekenis af, waarbij het zich nog wat verder naar het Zuiden terugtrekt. De Oceaan-de pressies volgen daardoor een koers over de Golf van Biscaje en het Ibe rische Schiereiland naar de Middel landse Zee. Hierdoor wordt boven geheel West-Europa de Oostelijke luchtstroming in stand gehouden. Daar het echter tot diep in Rusland niet meer dan ongeveer vijf graden vriest, kan de vorst niet belangrijk in betekenis toenemen. Alleen tijdens opklaringen kan plaatselijk de tem peratuur tot onder min vijf graden dalen. Het ziet er naar uit. dat de nu heersende luchtdrukverdeling nog verscheidene dagen zal standhouden. milUailen prises aan. Laatste Berichten gedeeld. STADSKOK. I Mevr. Kramer stelde voor, 150 ^ubsidie toe te kennen aan de ver- 1 eniging voor Maatschappelijk werk. Dit voorstel werd verworpen. KERSTVIERING TEN PALEIZE SOESTDIJK. Inkomsten. Op do maandelijkse vergadering van dc afdeling Leiden en Omstre ken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke gis teravond onder leiding van de heer J. H. Riemens in „Het Gulden Vlies" werd rehouden, o.a. bijgewoond door de wethouder van Openbare Wer- doet. Dat de tuinbouw 'n zeer inten sieve industrie is, waarmede terdege rekening moet worden gehouden, blijkt o.a. uit het feit, dat alleen al in het Zuid Hollands Glasdistrict per jaar 250.000 toen kolen worden verbruikt. Voorts kan in dit district de gemid- ken, de heer A. J. Jongeleen, heeft delde opbrengst op pl.m. 100.030 per de rijkstuinbouwconsulent, ir J. M. jaar en per H.A. worden gesteld; ook Riemens, gesproken over het actuele loopt in verschillende tuinderijen onderwerp, wat of men kan doen tot de kapitaalinvestering op tot 600.000 per H.A. Nadat spr. er op gewezen had, dat de overheid inderdaad open oog heeft coor deze moeilijkheden gaf hij te kennen, dat het een nationaal be lang is dat de agrarische stand in tact wordt gehouden. Spr. achtte het noodzakelijk, dat wanneer een agra riër van zijn grond moet verdwijnen, hem daarvoor in ruil een zeker niet minder stuk goede cultuurgrond wordt gegeven. Spr. weidde uit over de resultaten van bodemkartering. In aansluiting op deze lezing werd een film vertoond, die een indruk gaf van de moeilijkheden en de oolos- sing, die men daaraan heeft gege ven. In deze vergadering, welke voor de pauze bijgewoond werd door de van een ernstige ziekte herstellende voor zitter, de heer Joh. Jonker Sr., wer den tot bestuurslid herkozen de he ren J. Entrop en N. de Leeuw. Aan een aantal cursisten van de t.uin- bouwwintercursus werd een diplo ma uitgereikt. In het begin merkte ir Riemens op, dat die vraagstuk, met het oog op de wcn'n w en hel aantrekken van industrieën, in het middelpunt der belangstelling staat en wees er op, dat het de agrariërs niet onver schillig laat, welke grond hiertoe bestemd wordt. Voor al in de z.g.n. randstad Holland is dit vraagstuk zeer knellend. Tal van uitbreidings plannen. de aanleg van vliegvelden en verkeerswegen in dit district maken het noodzakelijk, dat rijk, provincie en gemeentebesturen naar expansie-mogelijkheden uitzien. Het feit, dat in de beide Hollanden de meest intensieve tuinbouw wordt aangetroffen en nagenoeg de helft van de Nederlandse bevolking hier is samengepakt, maken de oplossing van dit probleem nog ingewikkelder en is oorzaak, dat juist hier een bot sing tussen de stenen- en glazenstad (warenhuizen en kassen) zich voor- Bij behandeling der inkomsten vestigde de heer van Nieuwkoop er r\ ry nn t-» u i I aandacht op, dat heffen van ver- rJu5 23 Dec?"I^ fal op enigingsrechten te verkiezen zijn paleis Soestdyk om half dne een boven rioolbelasting doch k kerstviering met het gezamenlijk j g£nleente door G. S. niet gedwon- Sr i! f® K-p - k'? V-"' ,waarblJ Igen worden tot het heffen van riool- H-M. ,de K°n>ngin het Kerstevange- belasting over, te gaan? De heer lie zal voorlezen en 2.K.H. de Prins B'ansjaar sprak zich uit tegen het een korte toespraak zal houden. heffen van reinigingsrechten Een gedeelte van deze viering zal De heer Vallentgoed vroeg of per radio worden uitgezonden, via alles wel ls na»e?aan en beo-c 'd tot Hilversum II Zaterdag om hall driegedeeltelijk dekken van het tekort Zaterdag COMMUNISTISCHE SAMEN ZWERING IN CHILI DOOR TOEVAL VERIJDELD. Door de politie is medegedeeld dat een samenzwering der communisten, die ten doel ha din geheel Chilie wan ordelijkheden te veroorzaken, door een voortijdige, ontploffing in een ge heim arsenaal nabij Santiago is ver ijdeld. Het Arsenaal was door de commu nisten gebouwd; het speelde een rol in hun voornemens om sabotage te bedrijven in de vitale Chileense in dustrieën. Na de ontploffing is een onderzoek ingesteld. Er wordt scherp toezicht gehouden op de samen zweerders en hun „buitenlanlse me dewerkers" Tenslotte verklaarde de politie nog dat de Chileense communistische par tij zijn leden in het geheim heeft op gedragen onrust te verwekken in de vakverenigingen, die juist zijn ver wikkeld in een aantal loongeschil- len. Men zou toch tot heffing van ge deeltelijk reinigingsrechten en ge deeltelijk tot rioolbelasting kunnen overgaan. Er werd hieromtrent echter niet over voldoende gegevens beschikt. Weth. Dijsselbloem vond de vraag van de heer van Nieuwkoop een ern stige vraag B. en W. hebben zich wel bedacht en goed geinformeerd alvoren met dit voorstel te komen. Iedere belasting is onsympathiek. B. en W. hebben naar een vorm ge zocht, waarin ook de proeressie tot uiting komt. Iedereen draagt bij naar draagkracht. Deze tegemoetko ming maakt de belasting meer aan nemelijk. In het vorderen van reini gingsrechten en het heffen van riool belasting bestaat volgens spr. ge vaar. Spreker raadde de raad aan het voorstel van B. en W. aan te ne men, omdat de gemeente dan heeft voldaan wat redelijk kan worden ge vraagd. Na repliek en dunliek werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. De heer Blomsma stelde bij het betreffende volgnummer voor de belasting op dansvernraak te bren gen op 33MDe heer Kerkhof on- Met het troepenschip „Zuider kruis", dat op 31 Dec. te Rotterdam wordt verwacht, keren de volgende militairen huiswaarts: Korp. J. K. Krebert, Bodegraven; M. W. de Lange, Alphen ad. Rijn; H. S. v. d. Meer, Woubrugge; C. Mooy. Noord wijk; M. Oudshoorn, Alphen a. d. Rijn; Sold. I C. Snijder, Katwijk a. Zee; A. A. C. Spruit, Sas- senheim; C. Francken, Katwijk ad. Rijn; G. P. Hendriksen, Roodborst- straat 52, Leiden; H. Hogerbrug, Bos koop; J. M. Knetsch, Stieltjesstr. 29, Leiden; J. A v. d. Stokker, R. Vis serstraat 26a, Leiden; B. G. Vermey, Nieuwkoop; E. A. Th. Vonk. Leider dorp; L. H. v. Wissen, Leidschen- dam; L. v. d. Bent. Katwijk; J. Boo gaard, Nieuw-Vennep; G. C. Keere- weer, Leiderdorp; A. A. de Leeuw. Alphen a. d. Rijn; A. Massaar, Leid- schendam; J. v. d. Oever, Katwijk a. Zee; G. Remmerzwaal, Katwijk a. Zee; D. v. Rijn, Katwijk a. Zee; C. v. d. Spek, Haarlemmermeer; p. J. v. Steijn, Lisse; W. de Vos, Magda- lena Möonstr. 16. Leiden; Ie luit. Epskamp, Hoge Rijndijk 37, Leiden; A. J. Eykhoff, Leidschendam; G. Hardus, Boskoop, N. Janssen. Rijn- saterwoude; A. J. Koot, Rijpwcte- ring; J. Leegwater, Haarlemmer meer: J. A. Nederstigt. Noordwijker- hout; 2e luit. N. G. Reyneveld, Co- betstraat 14, Leiden; J. J. Deyn, Haven 6, Leiden; J. Disseldorp. Hooarmade; W. v. d. Eikel, Rijnsburg A. W. v. Honk, Haarlemmermeer; H. J. Middelkoop, Nieuw Vennep; M. J. Oorthuis, Hillegom; J. J. Quist, Haarlemmermeer; J. Spies, Tollenstraat 1. Leiden; I. K. Ver- straaten. Voorschoten; Th. J. Wijs man, Oegstgeest; C. J. Zonneveld, Voorschoten; D. Zuilen. Hillegom; D. J. Gorkum.Alnhen a. d. Rijn; N. v. Groeningen. Morsstraat 31. Leiden; H. Heetveld. Marnixstr 18. Leiden; A. J. den Hollander. Voorschoten; C F. F. Schwartz. Vondellaan 21, Leiden; korp. G. F. v. Vlaanderen. Korenlaan 11, Wassenaar: four. A. Gravekamo, Oegstgeest; P. Romijn Oegstgecst. dersteunde dit voorstel, dat met 8 te "en 4 stemmen werd verworpen. Bij de kapitaaldienst stelde de heer Blomsma voor de post uitbreiding straatverlichting van 20000 te ver minderen. Ook dit voorstel werd ver worpen. Dp heer van Mameren stelde voor aan de stichting Oud-Poeljes4 de huurverhoging -/an 15 pet. niet toe to passen. Weth. Dijsselbloem ontraadde die voorstel en het werd prompt verwor pen Le verordening op de R?ini,gings- rtchier nam de Raad na een korte gedar htenwisseling aan. Hiermede was de begroting afeo- hai celd, doch i on in zijn geheel niet in stemming ?ebracht worden, omdat O' er een voVnummer dc stemmen bar-clen gestaakt. In een te houden vergadering op 27 Dec. wordt opnieuw gestemi. 'OORSCHOTEN Twee trams in botsing. Woens dagochtend omstreeks kwart voor negen is bij „De Knip" een tram van de N.Z.HV.M,. komende uiti de rich ting Den Haag op een tram, die bij de halte stond, gereden. De bestuur der van de rijdende tram zag wei op tijd de tram staan, maar meende nog iets te kunnen optrekken. Door tot nu toe onbekende oorzaak schoot de tram door en ramde de voorganger. De bestuurder schoot met zijn hoofd door de voorruit maar kwam er met enkele onbeduidende wonden af. Ook de passagiers bleven gespaard voor ernstige verwondingen. Het tram verkeer was natuurlijk ernstig ge stagneerd. De N.Z.H V.M. zag zich zelfe genoodzaakt bussen in te leg gen om het verkeer te onderhouden. Reeds eerder in de ochtend had het tramverkeer stagnatie ondervonden, omdat in Leiden enkele wagens ontspoord waren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2