Het bloedig incident te Bandoeng Als Nieuw-Guinea niet wordt overgedragen »Een flinke stap vooruit« Laatste brug opgeblazen Kardinaal van Preysing overleden VRIJDAG 22 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12165 Directeur: C M v. BAMhKSVKLD. Hoofdredacteur: L. C. J. ttOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Irrdonesisch boycot dreigement Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd„ f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p.^nm^Telefoontjes^^30 De Indonesische lezing van het geval DE INDONESISCHE militaire commandant van Bandoeng, overste Amon, heeft aan Aneta medegedeeld, dat hij ten aanzien van het geza menlijke communiqué, dat zou worden uitgegeven over de gebeurtenis sen op het sportterrein te Bandoeng, niet tot. overeenstemming kon ko men met de Nederlandse commandant, overste Van der Hurk. Over ste Amon heeft thans een communiqué uitgegeven. Overste Van der Hurk is naar Djakarta vertrokken om overleg met generaal Scheffelaar te plegen. ON-DEMOCRATISCH INSTITUUT rVENALS verleden jaar bij de be- handeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer is er ook dit jaar weer een goede dosis critiek geleverd op een instelling, welke onze democratisch gezinde afgevaardigden maar moei lijk blijken te kunnen waarderen. Die critiek gold de B.V.D. met wel ke letters de üinnenlandse Veilig heidsdienst piepgt te wjrden aange duid. Deze critiek gold met op de etrste plaats dt alweer verhoogde uitgavenpost, welke nu reeds tot bo ven de twee millioen is opgelopen. Het gold meei de gedachce wat Kan de B.VJD. mei dit geld ajlemaa* v/el doen in strijd met onze demccratiscne levensvormen? Vooral de socialistische neer Goed hart is bepaald gebeten op deze in stelling, want wéér kwam hij »ret allerlei voorbeelden aandragen /an het slechte soort, juist zoals hij een jaar te voren ook al had gedaan Dot waren aUemaal domme dinger, die de JJ.vD deed Hij verbood zij:, personeel de omgang mei menien var ae Partij van de Arbeio, hij aai zelfs getracht een vakvereniging een circnic-'re op te dringen en uit te ge ven welke dooi de B.V.P was sa menges'eld en dat soort van dingen meer. Dat waren zo de bewijzen, dat de B.V.D. een aantasting bete kende van onze democratie. IV/flEN kan afzien van de vraag of al deze dingen, die de heer Goed hart vertelde, wei allemaal .luist zjjn. Verleden jaar werd hij met soortgelijke verhaien danig op de vin gers getikt, zodamg, dat een goed deel van deze verhalen oedenkeiijk op roddelpraat ging lijken. Het komt er ook minder op aan of al deze dingen waar zijn. De B.V.D. is eer stens een jonge dienst, met perso neel dat in vele gevallen nog niet ge heel geschoold is. Daar worden na tuurlijk fouten gemaakt, zoals ieder een dqt doet die werkt. Tweedens moet deze dienst krachtens zijn aard in het geheim werken en dat prikkelt uiteraard de fantasie rond deze dienst. Het gaat hier echter tenslotte bij alle critiek op deze dienst om of hij er in onze democratie zijn moet of niet. Nu is men het er óók in de Ka mer algemeen over eens, dat deze dienst er in de huidige omstandighe den moet zijn Maar om ons democra tisch recht ongerept te handhaven eist men nu controle op deze dienst. En dit nu is volmaakt onjuist. Deze dienst heeft in wezen een vol strekt ondemocratisch - karakter. Toegegeven. Maar men moet niet proberen iets wat nu eenmaal in we zen ondemocratisch is democratisch te maken door openbare controle. Doet men dit toch, dan frustreert men het karakter en het wezen van deze dienst en kan men hem even goed opheffen Deze dienst vooral om de dreiging van de vijfde colon ne een nieuwe vorm van ondermij ning van een staatsbestel, tegen te gaan. Deze vijfde colonnes werken nu eenmaal in het geheim. Wil nu een Veiligheidsdienst daar met succes tegen optreden dan zal hij 't óók in 't geheim moeten kunnen doen. En als hij dan ieder ogenblik voor zijn ge dragingen in de Kamer ter verant woording kan worden geroepen, maakt men het werk van deze dienst ten enemale onmogelijk. Als deze dienst er zijn moet, moet men hem ook laten werken. Minister Teulings heeft het de Ka mer duidelijk gezegd: „men moet het doen of men moet het niet doen, maar als men het doet moet men het goed doen". Sn dat men het nrioet doen, daarvan is iedreen, die het goed meent met ons land, wel van over tuigd. DETEKENT dit nu, dat men deze dienst dan maar zijn gang moet laten gaan? Betekent dit, dat er dan maar in het geheel geen controle moet zijn en men alles maar moet slikken? Allerminst. Ten eerste is het ge vaar voor ondemocratisch handelen niet zo heel groot, omdat deze dienst geen executieve bevoegdheid heeft. Maar overigens, als men deze dienst eenmaal aanvaardt, en men hem ook wil laten werken, moeten de volks vertegenwoordigers op een andere wijze dan in het openbaar hun taak aangaande deze dienst vervullen Er is een re^erin^ dus ook een minis ter van Binnenlandse Zaken, die op democratische wijze het 'ertrouwen heeft van de Kamer. Heeft zij of een der ministers dit niet dan kan de Kamer die regering of die minister met de haar geëigende midd°len na~r huis zenden. Maar als de Kamer dit vertrouwen aan de minister van Bin nenlandse Zaken heeft gegeven, dan heeft zij dit ook gegeven aan zijn be leid betreffende deze Veiligheids dienst. Dan moet zij er ook op ver trouwen. dat de minister zal ingrij pen, indien de leiding van deze dienst zou optieden op een wijze, welke niet zou kunnen worden geto lereerd. Zou hij dit niet doen en ook dan die leiding handhaven, dan h^eft de Kamer altijd nog de correctiemo gelijkheid van het opzegpen van het vertrouwen in deze minister. En ove rigens kan zij mei haar klachten naar de minister persoonlijk gaan, waartoe minister Teulings de Kamer zeer beslist heeft uitgenodigd. In de dreiging van deze tijd is deze ondemocratisch- dienst nu eenmaal noodzakelijk. Men late haa» bestaan én werken. Op deze wijze gezien be hoeft daartegen niet zo groot be zwaar te worden gemaakt. En het misbaar dat de P. v. d. A. vooral over deze dienst heeft gemaakt .lijkt ons dan ook meer te liggen in de poli tieke sfeer van dsze part'i zelf, die meent bij de B.V.D., minder goed te staan aangeschreven. Ook daarom is het misbaar dat gemaakt werd, on juist geweest. HOUDT HET OF HOUDT HET NIET? DE VRAAG VAN DE DAG. Niet zodra komt er ijs in vaart of sloot of de jeugd is er bij om te proberen of het sterk genoeg is. Feitelijk moeten we zeggen: mannelijke jeugd, daar de meisjes voorlopig liever de rol van toe schouwer bij dit min of meer ge vaarlijke spelletje vervullen ïiplli In het communiqué van Amon wordt o.m gezegd, dat tijdens de wedstrijd een groep leden van de APR1 (Indonesische strijdkrachten) toegang tot het terrein verzocht, welk verzoek een woordenwisseling en een handgemeen tot gevolg had. Daarbij raakte een lid van de APR1 gewond Een officier van de Ko ninklijke Landmacht en leden van de militaire politie trachtten tussen beide te komen, doch vergeefs. Eni ge leden van de APRI zochten een heenkomen en vluchten naar een JOEGO-SLAVIë HOUDT REKE NING MET EEN AANVAL Generaal-majoor Djoero Loncare- witsj, een lid van maarschalk Titos legerstaf, verklaarde Donderdag avond dat Joego-Slavië in de huidi ge wereldsituatie de mogelijkheid van een aanval van de Kominform- landen niet uitgesloten kan achten Generaal Loncarewitsj beschuldig de Burgarije Hongarije en Roeme nië ervan, dat zij grotere legers had den dan door de vredesverdragen is toegestaan. HR. MS. „VAN EWIJCK" EN „DU BOIS" IN DEN HELDER AANGE KOMEN. Wederom zijn twee fregatten in de haven van Nieuwe- diep aangekomen, die de Ameri kaanse Regering aan Nederland heeft overgedragen. Het waren Hr. Ms. „Van Ewijck" en Hr Ms. „Du bois", die na de aankomst werden geïnspecteerd door Commander L. Holden, namens de Amerikaanse ambassadeur en door de Comman dant Zeemacht Nederland Vice Ad miraal J. J. L. Willinge. Bij de aankomst in de haven van Nieuwediep: op de voorgrond Hr. Ms. „Van Ewijck'; op de achter grond Hr. Ms. „Dubois". AZIATISCHE LANDEN ACH1 INDONESIë In de wandelgangen van het In donesische parlement vernam Ane ta, dat er naar gestreefd wordt, dat de dertien Aziatische landen, die ge zamenlijk met Indonesië de zgn. dertien landen-resolutie inzake Ko rea ondertekenden aan de zijde van Indonesië zullen staan bij de oplos sing van het vraagstuk-Irian. Paki stan verklaarde reeds als eerste ver dediger van Indonesië te zullen op treden, mocht het vraagstuk-Irian een internationale kwestie worden. Het dreigement van de boycot ZOLANG WET EN RECHT worden geëerbiedigd en in acht genomen, zal de Indonesische regering geen speciale of buitengewone beperkin gen opleggen met het oog op een eventuele activiteit van het Indone sische volk tot boycot van Nederla ndse belangen. Zo luidt een verkla ring van Pellaupessy, de Indonesische minister van voorlichting, die gisteren te Djakarta is verstrekt. De voorzitter van het strijdcomité Latoemahina, heeft op een vergade ring te Makassar gezegd, dat in ge heel Indonesië op 28 December de monstraties zullen worden gehouden in de vorm van een algemene sta king. Tevens zal de opzegging van de overkomst der Ronde-Tafel-con- ferentie worden geëist. Dezelfde dag zal de boycot van Nederlandse prp- ducten beginnen. Die zal echter niet tegen vitale bedrijven zoals scheep vaart-, vliegtuig-, electriciteits- en gasmaatschappijen zijn gericht. Soemitro. de Indonesische minis ter van handel heeft verklaard, dat hij persoonlijk tegen uitvoering van elke boycot is met betrekking tot de kwestie Nieuw-Guinea. En dat zo wel om morele als practische rede- ADENAUER Besprekingen over Duitslands bijdrage De drie geallieerde Hoge Commis sarissen in West Duitsland en de Westduitse bondskanselier, Konrad Adenauer, hebben Donderdag te Bonn een bespreking van 5 uur gehad over de Duitse bijdrage tot de defensie van West-Europa. Adenauer verklaarde na de conferentie, dat „wij een flinke stap vooruit"' heb ben gedaan. Geen der dee'nemers wide na afloop tegenover de pers een verklaring afleggen. Een pers conferentie, die Adenauer Vrijdachochtend zou houden, werd afgelast. Men verwacht, dat de besprekingen begin Januari zullen worden her vat. Men neemt aan, dat de Hoge com missarissen Adenauer op de hoogte hebben gesteld van het besluit van de Atlantische raad om de herbewa pening van een beperkt aantal Duit sers toe te staan onder voorwar den, die de garantie geven, dat er geen nieuw Duits nationaal leger of een Duitse generale staf zal wor den opgericht» Het algemene plan ls. zoals be- u« gewoonlijk welingelichte bron kend, dat de Duitse strüdkrachten »e Londen wordt vernomen, dat de zullen worden georganiseerd in ge- I De Atlantische verdediging Plan van drie zones vechtsgroepen van ongeveer 6000 man en in totaal 150.000 man zul len te len Adenauer op zijn beurt zal de ge allieerden ongetwijfeld hebben ver teld. wat de Westduitse republiek als tegenprestatie verlangt voor her bewapening. Bonn wenst o. a. een vei igheidsverdrag in plaats van het bezettingsstatuut. lantisch Pact en de militaire chefs de vorming van drie afzonderlijke verdedigingszónes overwegen, n. 1. een centraa.-Europese zóne onder persoonlijke leiding van generaal Eisenhower, een Noordelijke zóne (Scandinavië en Oostzeehavens) on der een bevelhebber, die onderge schikt aan Eisenhower is en tenslot te het Middcllandse-Zeegebied on- Het is niet waarschijnlijk dat de der Britse leiding. AMERIKAANSE BOMMEN WERPERS VOOR INDO-CHINA. De Verenigde Staten zijn bereid dertig bommenwerpers van het ty pe B-26 naar Indo-China te zenden om de Fransen te helpen in de strijd tegen de Vietminhbeweging. Het Franse vliegdekschip ,Dix- mude" heeft enige weken geleden ongeveer 48 Amerikaanse jachttoe- stellen naar Indo-China gebracht Verder hebben de Verenigd.; Staten voldoende uitrusting en munitie verstrekt om de Fransen in staat te stellen twaalf bataljons Vietnaine- zen ie vormen voor de strijd .eg en de Vietminh. LABORATORIUM VOOR „VREED ZAAM ATOOMONDERZOEK" Het laboratorium voor „vreed zaam atoomonderzoek", voor do voorbereidende werkzaamheden waarvan de programma- sn oegro- tingscommissie der Unesco reeds gelden heeft uitgetrokken waarschijnlijk in Frankrijk. Zwit serland. Nederland of Belgie worden gebouwd, aldus heeft de Franse commissaris voor de atoomenergie Frangois Perrin, te Bombay ver klaard Men verwacht, dat het plan op de volgende bijeenkomst van de Raad van Europa zal worden goed gekeurd. Het niet-politieke labora torium zou het grootste van deze soort in Europa worden. DE EERSTE „VLIEGENDE AUTO". De Amerikaanse regeringsinstan tie voor luchtvaartzaken heeft een „certificaat van luchtwaardigheid" verleend aan de eerste vliegende auto" ter wereld, die zijn bestaans recht heeft bewezen. De uitvinder. Robert Fulton, wil onverwijld met de vervaardiging op grote schaal be ginnen. Hij hoopt zijn „vliegende auto's" tegen een bedrag van zes duizend dollar in de handel te kun nen brengen. Met het protype zijn reeds twee jaar lang geslaagde proeven geno men. De auto wordt, door het be vestigen van vleugel, staart en schroef, dat in enkele minuten kan geschieden, een vliegtuig In de lucht bereikt de „vliegende auto" een gemiddelde snelheid van 175 ki- lometer. bij een verbruik van onge- veer dertig liter benzine. Bij gebruik als auto wordt acht kilometer gere den op een liter benzine De wijze I van besturing is op het land dezelf- de als in de lucht. geallieerden het gehele bezettings statuut buiten werking zullen stel len. omdat daarmee de jurdische ba sis voor de aanwezigheid van de ge allieerde troepen in West-Duitsland zou komen te vervallen. Het woord is nu aan de Duitse en geallieerde deskundigen, die bin- Het definitieve plan zal eerst wor den opgesteld, als Eisenhower in Europa is aangekomen. Deze zal 'n tijdelijk hoofdkwartier in Parijs vestigen, maar in welingelichte krin gen meent men, dat de generaal zijn permanente hoofdkwartier meer naar het Oosten wil inrichten, nenkort zullen beginnen met het Straatsburg wordt in deze kringen van besprekingen over de zeer waarschijnlijk geacht. omvang van de Duitse bijdrage tot de defensie. Het resultaat daarvan dan later worden besproken op een nieuwe bijeenkomst van de Hoge commissie en kanselier Aden auer Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat de Atlantisch' dichtbij gelegen post van de APRI, waarna zij bewapend terugkwamen. Vervolgens vuurden zij in het wilde weg, waardoor vijf personen dode lijk werden getroffen Leden van de Nederlandse en van de Indonesische militaire politie poogden zonder re sultaat een eind aan het vuren te maken. Na enige tijd kon de om singeling doorbroken worden, waar na op bevel van Amon de APRI-le- den werden weggevoerd. Het com muniqué besluit, dat tegen even tueel schuldige leden van de APRI maatregelen zullen worden geno- Naar aanleiding van het commu niqué van overste Amon deelde de woordvoerder van het Hoge Com missariaat desgevraagd aan Aneta mede, dat er in dit stadium geen be hoefte wordt gevoeld aan een afzon derlijke uiteenzetting van Neder landse zijde Slechts wenste de woordvoerder er de nadruk op te leggen, dat vast staat. da. tijdens de incidenten door militairen van de Koninklijke Land macht geen schot is gelost. OVERVAL OP JAVASCHE BANK TE SURABAJA. Op de Javasche Bank te Suraba- ja is een aanval gedaan, waarbij 3,8 millioen rupias werder» buitgemaakt. De bewapende rovers kwamen op het ogenblik, dat de kluizen ge opend waren. Onder de vijf rovers bevonde-i zich één Europeaan en een Indo-Europeaan. De portier werd neergeslagen. Het bruggenhoofd Hoengham De bezetting van het bruggenhoofd Hoengham, in Noordoost-Korea, die door meer dan 100.030 communisten belaagd wordt, heeft zich terugge trokken op een kleiner defensie-ge bied, dat gemakkelijker te verdedi gen is. Het garnizoen blies de laat ste brug, die van het Zuiden uit toe gang verleent tot de omsingelde ha ven, op, en biedt taaie tegenstand om zijn linies te handhaven met steun van het scheepsgeschu' en marine- vliegtuigen, die de vijand met bom men en boordwapens bestoken. Generaal MacArthur deelde mede, dat het verbonden leger in Noord- te Brussel niet tot een besluit is Aorea, de Zuid-Koreanen buiten be- gekomen over instel ing van de functie van le'der van de militaire productie in Europa. Diplomaat, kerkvorst en strijder van Berlijn, is gisteravond tengevolge van een hartaanval plotse ling overleden. De katholieken van Berlijn en Oost-Duitsland hebben door de dood van hun zeventigjarige kerkvorst een groot leidsman verlo ren op een kritiek ogenblik. Voortdurend heeft kardinaal van Preysing uitdrukking gegeven aan zijn vast besluit de rechten der katholieken in Oost-Duitsland tot het eind toe te verdedigen tegen de toenemende druk van het communisme, zoals hij vroeger pal stond tegen het natio- naal-socialisme. Professor Dovifat van de West- Lerlijnse universiteit eerde de over leden kardinaal gisteravond voor de Noordwestduitse Radio-omroep als „een der geduchtste tegenstanders "an het totalitaire Oostduitse regiem en zijn anti-kerkelijke politiek". Dat de strijd tussen Kerk en staat in Oost-Duitsland zijn hoogtepunt nog niet heeft bereikt is voor het grootste deel te danken aan kardinaal von Preysing's diplomatieke optreden. Als diplomaat van het koninkrijk Beieren is kardinaal von Preysing, die 30 Augustus 1880 geboren werd op het landgoed van de familie von Freysing Lichtenegg-Moos te Kron- winkel in Beieren, zijn loopbaan be gonnen. Hij was verbonden aan de Beierse ambassade in Rome, toen hy in 1908 een schitterende toekomst in de wereld vaarwel zei om zich voor te bereiden op het priesterschap. Na vier jaar studie in de theologie werd de jonge von Preysing in 1912 pries ter gewijd. In zijn eerste priester jaren was hij onder meer domprediker in München. In 1932 werd mgr. von Preysing bisschop van Eichstadt en 3 jaar later aartsbisschop van Berlijn. Van Berlijn uit leidde mgr. von Preysing de strijd der katholieken te gen het nationaal-socialisme. Her haaldelijk deed hij felle aanvallen op de anti-kerkelijke politiek der na zi's in zijn preken en herderlijke Berlijn werd door Göbbels verboden cm de anti-nazi-artikelen, welke mgr. von Preysing hierin schreef. Aan de aartsbisschop zelf durfden de nazi's niet te raken, maar wel troffen zij hem diep in een van zijn mede-hel pers, prelaat Lichtenberg. De laatste wens van de kardinaal is dan ook geweest, dat hen begraven wordt op de Luisenbegraafplaats naast deze verloren vriend. in 1945 benoemde de Paus mgr. von Preysing uit erkentelijkheid voor zijn grote verdiensten tot kardinaal. Even onverzoenlijk als mgr. von Preysing tegen de nazi's geweest was, moest kardinaal von Preysing nu weerstand bieden aan het opdringen de communisme. Onbevreesd stelde hij de wreedheid aan de kaak van de Oostduitse concentratiekampen; standvastig verzette hij zich tegen de pogingen om het kerkelijk leven in een hoek te dringen In het begin van dit jaar bereikte de strijd tus sen het communistisch regiem en de Kerk een kritiek punt toen de kar dinaal de geestelijkheid van zijn bis dom in een rondschrijven aanspoor de geen verklaringen te tekenen tot steun aan de „vredesactie van het communistische Oostduitse „Nationa le Front". „Een echte herder van de Duitse katholieken, in het bijzonder die in de Sovjet-zóne, is heengegaan", ver brieven. Het officiële kerkblad van klaarde prof. Dovifat. icnouwing gelaten, 12.975 manschap pen verloor aan gesneuvelden, ver misten en gewonden tijdens het mas sale tegenoffensief van de Chinezen, dat 16 dagen duurde, van 27 Novem* ber tot 12 December. Zeven Ameri kaanse divisies verloren 11.964 man en de andere strijdkrachten var de Verenigde Naties 1.011 man. Com mandanten te velde schutten, dat de communistische verliezen over het zelfde tijdsverloop het tienvoudige bedragen. Het ministerie van Defensie te Washington maakt bekend, dat de Amerikaanse verliezen op 15 Decem ber 36.421 man bedroegen, van wie 5.518 gesneuveld ,25.587 gewond en 5.311 vermist. De nasleep van de verliezen, aldus MacArthur, was reeds tot uiting ge komen in de waarneembare vertra ging van de vijandelijke opmars. TWEEDE VREDESOPROEP AAN PEKING. De commissie van drie, die moet trachten het vuren in Korea te doen staken, heeft naar thans bekend werd, Dinsdag Peking een tweede boodschap gezonden waarin om een wapenstilstand wordt gevraagd. De eerste nota werd verleden week Za terdag verstuurd. In de nieuwe nota wordt verklaard, dat onderhandelin gen over het geheel der problemen van het Verre Oosten zouden kunnen volgen nadat in Korea een wapen stilstand zou zijn afgekondigd. Volgens een mededeling van een woordvoerder der Amerikaanse dele gatie in Lake Success, zcuden de Ver enigde Staten zich in beginsel met een onderzoek van hei geheel der problemen eens verklaard hebben. KcPLI&it^e... Want het is nooit de vraag, wat het leven óns heeft te bieden, maar wat wij bieden aan het grote levens geheel.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1