>jlp|£eióse hotspot/# Kath. Onderwijzers spraken over contracten met ouders Kinderhuis van zusters Carmelitessen werd uitgebreid en gemoderniseerd 'ONDERDAG 21 DECEMBER 1950 UE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - EAGINA 2 Het was een ongebruikelijk uur, gisteravond om half zev.en, waarop de leden van „St. Auguslinus. Ver eniging voor R.K. Onderwijzers", afd. Leiden en Omstreken, bijeen kwamen in de bovenzaal van socië teit „Araicitia" aan de Steenstraat. De bespreking van dc agenda O.I.Z.- vergadering, evenals de indienirg voorstellen K.O.V.-^ en algemene vergadering, kon geen uitstel lijden. Dit ongebruikelijk uur was er waarschijnlijk oorzaak van. dat dc heer S. Neefjes uit Noordwijk, voor zitter van de afdeling, niet zo'n groot aantal leden als gewoonlijk mocht verwelkomen. De vergadering was cr echter niet minder gezellig door. Vooral niet toen de bespre- kingspunten Ouderavonden, Ouder commissies en Schoolbestuur aan de orde kwamen. Het was de bedoeling om inzake deze punten tot een voor de afdeling representatieve rr/ening te komen. Ouderavonden Verschillende sprekers wezen op het voor en tegen van ouderavon den, die zij al of niet hadden bijge woond. Enerzijds hoort men, dat er zelfs een goochelaar nodig is, om de ouders te trekken, en van dc andere kant, dat men deze instelling niet graag zou willen missen om het con tact met de ouders te bewaren. Op gemerkt werd, dat aangehaalde ouderavonden geslaagd waren voor wat het programma betreft, niet om het contact. In voorkomende geval len zal een persoonlijk contact en het gesprek onder vier ogen tussen ouders en onderwijzer, steeds nodig zijn. Andere voorbeelden wezen uit, dat er ook goede resultaten te beha len zijn, b.v. daar waar verschillen de onderwijzers en de godsdienstles- gevende kapelaan korte toespraak jes houden, waaron telkens gedach tewisseling mogelijk is. De samen werking tussen ouders en school zou hierdoor in ieder geval versterkt worden. De meningen bleven verdeeld en voorzitter Neefjes, die dergelijke avonden van groot nut achtte, kon de vergadering slechts in zoverre met zich mee krijgen, dat men ten aanzien van de ouderavonden het volgende wilde form'ulerenOuder avonden moeten niet voor alle scho len verplicht gesteld worden; iedere school dient zelf uit te maken, of dergelijke avonden al dan niet ge wenst zijn. Dat ouderavonden, mits goed georganiseerd, een nuttig ef fect kunnen hebben, wilde de verga dering niet en bloc onderstrepen. De meningen bleven verdeeld. Oudercommissies. Over de oudeicommissies kon men korter van stof zijn. Men achtte de instelling daarvan niet gewenst, om dat het verens r'e wet onmogelijk is een deel der werkzaamheden van het schoolbestuur aan de ouders over te dragen. De samenstelling brengt bo vendien moeilijkheden met zich mee. Wel waren dê leden eenstemmig van mening, dat ouders invloed die nen te hebben in het schoolbestuur, evenals trouwens de onderwijzers zelf. zij het dan, dat de laatsten slechts een adviserende stem zouden hebben Een voorstel in deze geest werd ingediend voor de algemene vergadering. Bij de bespreking van de O.I.Z.- agenda, verklaarde de Leidse afde ling zich tegen opheffing van de op*- U sprak over een prima sigaar; kwaliteit in cle prij zen van 15 en 20 ct. Natuurlijk bij 1 cent I Sigarenmagazijn V y A. v. LEEUWEN. vb. A. Somerwil Azn. HOGEWOERD 24 - TELEF. 20816 BIOSCOPEN. De films voor de komende weel; zijn aoo; de Kath. Film-Lentrale als volgt gekeurd; Casino'; a.n in Bagdad" jaar. ,It had to be you", alle leeftijden. Lido: „Assepoester", alle leeftij den. Luxor: „De bruid was een man", alle leeftijden. Trianon: „Hallo. New York!" 18 j. Rex: „Tarzan finds a son". 14 j ratie-verzekering en accepteerde de premie-verhoging van 1 pet. Als af gevaardigden werden aangewezen de heren Castenmiller, Zandvliet en v Veldhoven. Bij de rondvraag werd de sugges tie naar voren gebracht: gedaan te krijgen, dat kinderen getest woiden. alvorens in de eerste klas toegelaten te worden. Na testing kan de school keus bepaald worden. Hierna sloot de heer Vreeburg, vice-voorzitter, deze geanimeerde vergadering, die halverwege door de voorzitter verla ten moest worden. Ten bate van het T.B.C.-fonds. De grote zaal van „Den Burcht" was gisteravond ge-heel gevuld met I.eidse markt-kooplieden en hun fa milie-leden, toen de heer J. D. de Koning, bij ontstentenis van de voor zitter, allen een hartelijk welkom toeriep. -Speciaal gold dit welkomst woord de heer R. J. Meyer, commis saris van politie, de heer L. A. Mens, directeur van de Leidse Markt- en Havendienst, en diens opvolger, de heer M. Weima uit Leeuwarden. Het cabaret-progromma werd ge opend met accordeonmuziek van Henny Chouffour, waarna het Duo Bela, humoristen, de zaal enige ogen blikken kwam vermaken, om vervol gens plaats in té ruimen voor dc be kende parodist-sneltekenaar NicholJs, die zijn nummer weer uitstekend wist te brengen. Voorts zagen we de Elec- tro-boys aan het werk met goede acrobatiek', Sukkelman kwam een verhaaltje vertellen en de Samaa Eilanders brachten Hawaiïan-muziek Willy Lagas, zich noemend de Leidse Lou Bandy, besloot de eerste helft. Na de pauze sprak de heer de Ko ning namens de Leidse afdeling van de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en-Rivierhandel har telijke dankwoorden tot de heer Mennes, die per 1 Jan. a.s. met pen sioen gaat. Spr. bood een staande schemerlamp aan en bloemen voor mevr. Mennes. Ook de heer A. Se- gijn, kramen-verhuurder, bood een geschenk- aan, eveneens vergezeld van bloemen voor de echtgenote van de scheidende directeur. De laatste dankte voor dit harte lijk afscheid en hoopte nog lang in Leiden van zijn pensioen te mogen genieten. De heer Mennes wees op de uitstekende verhouding, die steeds tussen de kooplieden en hem ge heerst had. De eersten hebben steeds begrepen, dat het nodig was, wan neer spr. soms „neen" moest zeggen. De heer Mennes zeide veel respect te hebben voor de wijze, waarop deze kooplieden hun boterham verdienen en herinnerde aan wijlen de heer H. Zoutendijk, die buitengewoon veel voor zijn vakgenoten heeft gedaan. Behalve de reeds genoemde artis- ten, traden na de pauze ook Peter Smidt, „pianowonder", en de Cow- boy-Serenaders, met hun guitaren, cp. Onder leiding van de heer P. Breddels tenslotte werd de avond met een bal besloten. „The Melody Boys" verleende 'hierbij muzikale medewer king. Het batig saldo van deze avond was bestemd voor het T.B.C.-fonds van de Centrale Vereniging, waarvoor ook de verloting diende, die na de pauze werd gehouden. De bekende auteur Anthony van Kampen sprak Dinsdagavond in „Den Burcht" over zijn boek „Het laatste bivak", onder auspiciën van boekhandel B. de Kier. De schrij ver vertelde over de Baliemvallei op Nieuw Guinea, waar dit boek, als vervolg op „Jungle Pimpernel" zich afspeelt, over de jonge BB-ambte naar, die vol idealisme naar Nieuw Guinea vertrekt, om daar bescha vingswerk te verrichten, en over de Amerikaanse ontdekker Archbold, die als archeoloog de grote vallei ontdekt. Hij vindt daar een onbe kende stam bergpapoea's, die een hoog cultuurpeil bereikt hebben. De Amerikaan moet zijn reis af breken, waarop dr. Jean Victor de Bruyn een vliegtocht maakt, om de bronnen van de Baliem op te sporen, en in hetzelfde mysterieuze gebied terecht komt. Tenslotte beschrijft van Kampen hoe achter het be sneeuwde Oranje-gebergte Reitsma na een vreselijke tocht in de vallei aankomt en de papoea's medische hulp verleent. Deze interessante lezing werd met verschillende goede lichtbeelden nog verduidelijkt. LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. Nuovo Quartctto Italiano. De leden van de Kunstkring hoor den in de Gehoorzaal (die zich bo ven verwachting voor strijkkwar tet leent) het „Nuovo Quartetto Ita liano in een programma van Mo zart, Beethoven, Schubert. Onge looflijk mooi, enthousiast .en accu raat musiceert dit viertal eminente kunstenaars, die alles uit 't hoofd spelend een ongeëvenaard samen spel geven: alles even fijn, in even wicht gehouden en van de grootste soepelheid. Niets te bemerken van de studie, die aan dit sublieme sa menspel vooraf gegaan moet zijn en hoogstwaarschijnlijk nog dagelijks wordt beoefend. Vóór de pauze: „Adagio en fuga in C", van Mozart. Een heel apart stuk, waarin men de Mozartiaanse charme en lichtheid mist, dat niettemin ook prachtig is, en herinnert aan Friedemann Bach. Dan het geweldig doorwrochten „k artet in Bes op. 130" van Beet hoven Vol extase en toch zo medita tief werd ons de dichter en wijsgeer Beethoven gegeven met de grootste beheersing, niet alleen van de eigen partij, maar ook die van de anderen. Zeldzaam lenig, en van innerlijk schoon Ten slotte „Quartet in Bes op. 168" van Schubert. Alles even fijn; rhythmisch dynamisch gescha keerd en innerlijk gebonden aan de structuur/ Van begin tot einde een boeiende en bloeiende wijze van musiceren in geestelijk contact met de grote schrijvers van de Werken. Zulk een lichte touche te geven be hoort tot de moeilijkste opgaven, die .nen een strijkkwartet kan op leggen. Onze grote bewondering hiervoor! Hun succes was stormach tig en dit deed de vier kunstenaars besluiten een Serenade van Hugo Wolf als toegift te spelen. Wij hopen dit kwartet, een volgend jaar weer te mogen horen. J. Kortmann. DE KERSTNACHTMIS EN DE HORECABEDRIJVEN In het bericht van gisteren staat vermeld, dat de Kerstnachtmis voor werkgevers en werknemers in de Horeca-bedrijven om half drie aan vangt. Dit is niet juist, het moet zijn half twee. Donderdag 21 December. Het moet voor de 5-jarige J. A. van D„ wonend in de Langestraat, niet prettig geweest zijn, zo vlak voor de Kerst-vacantie, om gistermiddag uit te glijden in de school Rapenburg 131. Het ventje kwam zo lelijk te val len, dat hij zijn linker scheenbeek brak en door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht moest worden. We willen het direct toegeven, dat er de laatste dagen maar weinig Hutspot is. Dat zijn d.3 donkere da gen voor Kerstmis, ook donker voor Stadskok, althans wat zijn kokerij be treft. Overigens natuurlijk niets dan ycht: drie vrije Zondagen!! De Stucadoors-contactcommissie te Leiden wil ook weer eens van zich laten horen en belegt daartoe a.s. Zaterdagavond in Den Burcht" een gezellige avond voor onze stucadoors met hun aanhang. Het cabaretgezel schap „Wereldstad", ons onbekend, zal de menigte komen vermaken. Waarna een dansje toe. En de Bedrijfscommissie voor het Bakkersbedrijf, de federatie van Voor een talrijk publiek werd gis teravond onder auspiciën van K. en O. de eerste van een tweetal opvoe ringen gegeven van „De dood van een handelsreiziger" door de toneel groep „Comedia". Dit stuk werd reeds eerder uitvoerig door óns be sproken. AMSTERDAMSE UNIVERSITEIT. Aan de Rijksuniversiteit te Am sterdam slaagde voor het doctoraal examen klassieke letteren de heer P. H. W. Schoonheid uit Leiden. BRIDGE BEDRIJFS-COMPETITIE. De uitslagen van gisteren luiden: Lichtfabrieken IIRotogr. 99102, P.T.T.Twentsche Bank 120101. werkgevers in het bakkersbedrijf voor Leiden en omgeving heeft be- sloten met beide Kerstdagen geen brood te bakken of af te leveren in Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Zoe- terwoude en Voorschoten. De samen stelling van het brood, aldus bericht de bedrijfscommissie ons, zal zodanig zijn, dat er van oud brood geen spra ke behoeft te zijn. Hetgeen Stadskok vurig hoopt. Woensdagmorgen zal er om 8 uur vers brood vei'kocht wor den. Het bestuur van de K.A B.-toneel- vereniging „Vondel" is thans als volgt samengesteld: J. Verplancke, Marnixstraat 1, voorziter, Th. A. de Does Oude Singel 214, waarnemend secretaris, in verband met ziekte van de heer A. de Bolster, en P. Hooge- l boom. Leuvenstraat 33. penningmees- j ter. Bij bovengenoemde adressen kunnen K.A.B.-leden zich aanmelden als lid van de toneelgroep. Het personeel van de Leidse Wol spinnerij organiseerde een kaartwed- strijd om vleesorijzon. Eerste werd J. Dapper, gevolgd door G. Horn, J. Crama, W. Ramelaar, Th. van Haa ien, J. le Febre, J. van Leeuwen, G. Pardon Na afloop van de geanimeer de avond werd een woord van dank gesproken tot de heer Wentink voor de spontane medewerking STADSKOK. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaafd vo:r het candidaatsexa- men Indologie (taalk.) R. A. Lopu- lalan Lei en; voor het. doctoraal-exa- men Ind. (een.) A. A Trouwborst Wassenaar, W. J. H. Kouwenhoven Heemstede; Voor het doet. examen Seemitische lett. A. Sarlouis Leiden; voor het pron, examen Godeeleerd- heid K. van Otteren Alphen aan den Rijn, mej. E. L. Hajek Leiden; voor het doet. examen Ned Recht T. de Jong Den Haag; voor het candi- dartsexamen Kunstgesch. mej. E. A- M. E. Tholen Den Haag, mej. C. L. Bouma Leiden (cum laude). Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Administratiefrechtelijke WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LANGZAAM WEER TOENEMENDE VORST. Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk enige lichte sneeuw of motregen. Overwe gend matige wind tussen Zuid oost en Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Nulliteiten" de heer D. van der Wel geboren rte Rotterdam en thans wo nende tc Haarlem. Gepromoveerd tot doctor in de Wis -en Natuurkunde op proef schrift getiteld :„Monograph on the Foraminifera of the Type-Lccality of the Maestrichtian" mej. A .M. Visser geboren te Batavia en thans wonende te Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina d .van H. de Rijk en J. van Steenwijk, Catharina J, d. van J. P. la Lau en C. A. C. Geeve, Paulus z. van P. van Oos- terom en A. den Duik, Ida A. d. van W. Fokker en L. M. Warmen- hoven, Wa.therius J. W. z. van P. L. Boqrman en M. L. A. Jaspers, Hendrikus J. z. van L. J. van Vliet e.n A. W. M. Nouwens, Saskia I. d. van L. P. Walburgh Schmidt en W. C. Clotsche, Bevendina J. d. van J. Kershof en L. Goosen, Paul E. A. z. van A. F. E. van Lith en C. C. W. van Berge Henegouwen. Getrouwd.' A. Hoekstra jm. en J. van der Luit jd„ J. van Dijk jm. en J. W. Affourtit wed., J. Sloos jm. jm. en W. E. Deijn jd., D. Ravelli jm. en A. Swaanen'burg jd., J. Vlie- I land jm. en J. Verlind jd„ I. Boom jm en M. A. Overdijk id„ P. C. van de Griend jm. en W. R. van Goor jd., H. S van Iterson jm. en J. M. van der Reijden jd., H. Mul der jm. en C. van Po'anen jd., J. van der Peppel jm. en J. de Rui ter jd., H. S. Vreedenberg gesch. en J. M. van der Beek jd., G. van Eygen jm. en M. van Snoeren gesch. Overleden; A. Kruithof huisvr. van C. Bos 51 jr., E. H Stoffels huisvr. van J. van Zanten 25 jr., J. Zaalberg man 73 jr., J. E. van Lam- baart wed. van W. van Benten 99 jr.. A. J. C. Verlaan zoon 6 dagen, A. v. M. r'o RiHder do«v.+or 24 iaar, C. Cebcl huisvr. van J Zaalberg 74 jr., J. C. Dieohuizen wed. van G. de Wit 77 jr., A. Ruiigrok man 79 jr., C. H. Tegelaar huisvr. van J. Brus- see 51 jr., W. Rijken man 83 jr., M. Zorgdrager huisvr. van P. J. van Campen 40 jr. De vervulling van een lang en vu rig gekoesterde wens werd gister middag bekropnd, toen pater S. Booms O.F.M. in het Kinderhuis van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest gistermiddag de nieuwe verdie ping inzegende, die in de afgelopen maanden op het oude gebouw is ge zet. Het Te Deum Laudamus, dat na dien tijdens het plechtig Lof in de kapel werd gezongen, zal alle zusters uit het hart zijn opgeweld Vol van dankbaarheid, nu eindelijk deze uit breiding tot stand gekomen was. Deze uitbreiding, waaraan bijna een jaar gewerkt is, betekent niet op de eerste plaats, dat de zusters nu meer kinderen zouden kunnen opne men. De capaciteit van het huis is weliswaar iets vergroot, maar de eer ste en belangrijkste bedoeling van de ze uitbreiding was toch meer ruimte te verkrijgen, om het geheel wat royaler en gerieflijker te kunnen in richten. Vooral de slaapzalen der kin deren waren overvol en tussen de rijen van bedjes kon men zich nau welijks bewegen. Hieraan moest een einde komen. En nu is het dan zo ver! De fa. Bik ep Brede veld voerde het werk keurig uit. Op de vleugel, grenzend aan de Caeciliastraat, is de oude schuine kap van de eerste verdieping afgebroken en vervangen door een recht plafond, waarop een nieuwe ruime zolderver dieping met grote frisse dakkapellen werd gebouwd. In deze nieuwbouw is een slaapzaal voor 24 meisjes, be nevens een isoleer-kamertje voor be smettelijke zieken, ingericht. Ook op het trappenhuis werd een verdieping gezet, aan de andere zijde waarvan eenzelfde slaapzaal voor 24 jongens werd gebouwd, eveneens met een iso leer-kamertje. De hierdoor vrijgekomen ruimte op de eerste verdieping kan daarna an ders worden ingericht. Op de eerste plaats hebben de zusters gezorgd, dat de grotere werkmeisjes beschikking kregen over een ruime, gezellige zit kamer, met aangrenzende aparte bad kamer. De oude slaapzaal van de kleine meisjes werd woonkamer en aan de andere zijde van het trappen huis kon, dus eveneens op de be staande en gemoderniseerde eerste verdieping, een frisse slaapzaal voor de allerkleinsten worden ingericht. Twintig grappig kleine witte bedjes rijen zich hier aaneen. Het lijkt een vergrote uitgave van het sprookje Sneeuwwitje en de zeven dwergen! Zelfs het beertje mag mee naar bed! (links). Voordat de kleintjec naar bed gaan, worden zij' door een der zusters en een kinderverzorgster goed onder handen genomen en flink ge wassen (rechts). (Foto's: „De Leidse Courant"). Aan de sanitaire inrichting werd grote zorg besteed en met veel vol doening wees moeder ij overste ons op al deze verbeteringen. De meeste kinderen, die hier ver blijven, worden aan de goede zorgen der zusters toevertrouwd, omdat de moeder wegens ziekte of verblijf in een ziekenhuis, sanatorium e.d., niet voor hen kan zorgen. Een groot aan tal verblijft er slechts enige weken of maanden, anderen echter verschil lende jaren. De kleinsten zijn nau welijks eèn jaar oud. Momenteel verblijven er ongeveer 70 kinderen, jongens en meisjes, waaronder verschillenden broertje en zusje zijn. Het aantal aanvragen tot plaatsing is altijd groot. Geluk kig, dat er nu door deze uitbreiding en modernisering, iets meer ruimte verkregen is. Wellicht kunnen er nu weer enige kinderen geplaatst wor den. Laatste Berichten VERLIEZEN VAN VERBONDEN TROEPEN. De strijdkrachten der V N. heb ben in de periode van tegenslag tus sen 27 November en 12 December 12.975 verliezen geleden, die van de Zuid-Koreaanse manschappen niet inbegrepen, aldus een communiqué van generaal MacArthur. Tot de verliezen worden gerekend doden, gewonden en vermisten. De zwaarste verliezen weiden geleden door de Amerikaanse tweede infan- terie-divisie (4131), grotendeels bij de terugtocht van het Tsjongtsjon- front in Noord-West-Korea. Daarna komen de twee divisies, die bij de terugtocht uit het Tsjosin-bekken be trokken waren, namelijk 2891 verlie zen bij de eerste mariniersdivisie en 2097 bij de zevende infanterie-divi- MARKTBERICHTEN GOUDA, 21 Dec. Kaas. Aan voel- 110 partijen. Prijzen: 1ste soort 2.23—2.28, 2e soort 2.18—2.22, ex tra kwal. tot 2.31 per kg. Handel kalm. TER AAR, 20 Dec. Groente. Witlof I 4152 cent, idem II 2437 cent, idem sctek 17—22 cent, andij vie 14 cent. witte kool 5 cent, rode kool 6 cent, kroten 8 cent, spruiten 5661 cent. idem afw. 17 cent, uien 8 cent alles pej kg, selderij 7 cent per bos, knolselderij 13—20 cent per stuk. boerenkool 1.10 per bak ROELOFARENDSVEEN, 20 Dec. Groenten Tomaten 2242, glas- andijvie 22—39, kropsa ƒ1 610— 14.10. witlof I 35—45, idem II f 10— 22, spruiten 52 per 100, boerenkool 0.801.00 peï kist. Cen g-etuiye 1 die niet &pxak Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 37) Zij schudde ongeduldig haar hoofd. „Ik zou toch lievef hebben, dat u heenging, dokter Jardine," zei ze opgewonden. „Werkelijk, ik meen 't. Ik wilde het liefst alleen zijn. Ge loof niet, dat ik ondankbaar ben. Ik ben werkelijk zeer erkente ijk voor hetgeen u voor mij heeft gedaan, maar ik zou toch liever hebben, dat u nu heenging." Natuurlijk viel hierop niets meer te zeggen. Zij was niet bepaald on gesteld of hulpbehoevend en waar schijnlijk gevoelde zjj zich zeer normaal, Hartelijk schudde ik haar hand en vermaande haar, zich vooral voor wagens en paarden in acht te ne men, waarna ik mijn weg naar de stad vervolgde. Terwijl ik voort wandelde, over- woog ik, wat een zonderlinge ge schiedenis het toch was. Inderdaad was het dan ook een verbazende samenloop van omstandigheden, dat ik die vrouw op deze afgelegen plaats moest ontmoeten. Ik had haar een paar dagen gele den op de Hampstead Road vaarwel, gezegd en het had er toen alle schijn van, dat zij te Londen zou blijven. En nu ik er voet aan wal zet, is zij bij wijze van spreken de eerste, die ik zie. En toch was de toevallig heid, welke haar even sterk had ge troffen a's mij, bij nader inzien niet zo buitengewoon als het wel leek, hetgeen met toevalligheden meestal het geval is. Het enige zonderlinge in deze zaak was, dat ik mij in Folkestone bevond. Wat mevrouw Samway betreft. waarschijn1 jjk had haar man haar gevraagd, naar Parijijs te komen en ging zjj nu naar de boot, die aan stonds moest vertrekken. Wat mij meer raadselachtig voor kwam was, dat zij zo verlangend was van mjj af te komen, tot ik opeens aan mijn ongedekt hoofd, mij gekreukte das, boord en overige wanordelijke k'eding dacht. Dit bracht mij op het idee naar I een winkelstraat te gaan en te zien, I cf ik iets aan mijn uiterlijk kon kon verbeteren. j Door de aankoop van een nieuwe hoed, een boord, een paar manchet- I ten, een das, een paar handschoe nen en een wandelstok, herleefde in mij weer een sprankje van gevoel van eigenwaarde. Ik voelde zelfs 'n tjjging, om nog een paar uur een Folkestone te blijven en op mijn gemak ergens thee te gaan drinken. Doch een soort plichtsgevoel en een grote moddervlek op mijn jas, de den mij tenslotte besluiten, onmid dellijk naar huis terug te keren. Overeenkomstig deze beslissing zond ik een telegram aan mijn hos pita, zocht in een spoorboekje en had weldra zekerheid, dat de trein naar Londen over twintig minuten vertrok. I Ik begaf mij naar het station en stapte in de gereedstaande trein. Er waren voor deze trein maar weinig reizigers en toen ik mij, voorzien I van een ochtendblad, in de hoek van een coupé had genesteld, begon ik met de spreekwoorde'ijke onge zelligheid van de Engelsen waar te 1 maken en mijzelf te feliciteren dat ik geen medereizigers in mijn com- Ipartiment had. Ik had echter die gelukwens niet 'behoeven te lanceren, want juist op het ogenblik van vertrekken stapte een oudachtige geestelijke bij mij binnen. Of deze teleurstelling nog niet groot genoeg was, zette hij zich recht tegenover mij neder. Ik had bijna aan de verleiding toegegeven, in een andere hoek plaats te ne men, want ik weet in een trein nooit, waar ik met mijn lange be nen heen moet. Het leek mij echter te onbeleefd en dus schikte ik mij maar in het onvermijdelijke. Mijn geestelijke vriend was een niet alledaagse man met een forse gelaatsuitdrukking, die tevens iets geheimzinnigs openbaarde; een hoe kig gebiedend gelaat en een kleine zeer scherpe Romeinse neus. Bij nadere beschouwing, kwam ik tot de beslissing, dat hij. of een Engels geestelijke, of 'n Katholiek priester moest zijn. Uit zijn manier van doen, scheen mijn laatste veronderstelling de meest waarschijnlijke, want nauwe lijks had de trein het station ver laten, of hij haalde een boek uit zijn zak, dat veel op een gebeden- boek geleek, en begon op een blad zijde, die met een rood lintje was gemerkt, te lezen. Ik sloeg hem met nieuwsgierige belangstelling gade, want zijn ma nier van lezen was bijzonder eigen aardig. Het scheen cf hij het bijna werktuigelijk deed, zoiets als uit gewoonte. Terwijl hij las, bewogen zich zijn lippen en nu en dan hoorde ik een zwak gefluister, waaruit ik op maakte, dat hij vlug las. Wat echter het allervreemdste in zijn manier van lezen was, vond ik, dat als hij met onbestemde blik uit het portier raampje keek, zijn lippen voortgin gen zich met onverminderde snel heid te bewegen. Absoluut plotseling bleek hij aan het slot van een soort hoofdstuk ge komen tezijn, want zelfs terwijl z'n lippen zich nog bewogen, legde hij 't rode lintje op de plaats, waar hij had opgehouden te lezen, sloeg het boek dicht, en stak het heel be daard in zijn zak. Toen zijn ogen niet langer aan zijn boek gebonden waren, kon ik mijn waarnemingen niet langer voortzetten en bepaalde mijn aan dacht zich verder tot mijn eigen zaken. Onwillekeurig stak in mijn hand in de zak van mijn jas, om m'n pijp en tabakszak op te duiken en ont waarde een staat van zaken in ge noemde zak, welke op zijn zachtst genomen niet anders dan een vrese lijke warboel kon genoemd worden Ik had dat, toen ik mijn inkopen deed al opgemerkt. De zaak was eigenlyk, dat ik op het kantje af zonder mijn spullen het schip had verlaten. Op het laatste ogenblik, toen ik al in het bootje was gestapt, herin nerde zich de kapitein, dat mijn boeltje nog in de kom was. In aRe haast was hij toen naar de kajuit gegaan en had de inhoud van de kom in mijn jaszak laten glijden. Ik vond het nu een geschikte ge legenheid cm de collectie te sorte ren en alles in respectieve zakken hun oude plaats terug te geven. Ik keerde mijn jaszak naast ito ij op de bank om, waardoor een eige naardig allegaartje voor de dag kwam: messen, potloden, lucifer doosje, s'eutels, een paar kleine me- ctsche instrumentjes en nog ver schillende voorwerpen, waaronder ook het gouden relikwiekastje. Mijn medereiziger tegenover mij was, geloof ik, vol belangstelling voor mijn uitstalling, niettegen staande h(j zich prachtig hield, alsof mijn bestaan hem totaal onbekend was. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2