Verbouwing Krelagehuis na enige discussie aangenomen De LT.B. en de ondernemers in het Bloembollenbedrijf Maq iedereen vissen in de Reeuwijkse Plassen? DINSDAG 19 D'-CEMBER 1950 1>K I.EIDSh COUKAN1 TWEEUE BLAD - PAGINA 1 Bloembollencultuur D ,E 210e ALGEMENE VERGADERING van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, die gistermiddag in Haarlem werd gehou den, leverde twee belangrijke besluiten op, met name de verbouwing van net Krelagehuis en de verhoging der contributie. Beide besluiten werden genomen naar aanleiding van twee desbetreffende voorstellen aan het hoofdbestuur, dat in zijn voorzitter, jhr. mr. O. van Nispen, een warm pleiter vond voor deze voorstellen. Contributie-ver hogng kwam er ook door De voorgestelde verbouwing van het Krelagehuis bracht, zoals te ver wachten was, de nodige discussie met /ich mee. Zoals men zich zal herin neren wilde het hoofdbestuur mach tiging om een verbouwing en verbe tering van het Krelagehuis tot stand te brengen. Daarvoor wilde men aan wenden de toegezegde aanbieding van de gemeente Haarlem (ƒ70.000. en voor het verder benodigde bedrag een obligatielening sluiten, benevens een hypothecaire lening. De architect had de bouwkosten geraamd op 270.00.— buiten de vernieuwing van de verwarmings- en ventilatie- inrichting. welke ƒ85.000.zou vra gen. De afdeling Lisse wilde als eer ste rog niet veel zeggen, maar zag liever nog een nadere toelichting" van de voorz. tegemoet. De afde ling Voorhout wees het voorstel resoluut van de hand. Niet alleen vond de afgevaardigde van deze af deling het benodigde bedrag bij zonder aan de hoge kant, maar oo- vendien merkte hij op: „Als ]e een oud gebouw gaat verbouwen, blijft het een oud gebouw". Spreker 'oracht nog naar voren, dat er toch al zoVeel van de vakgenoten wordt gevraagd en hij memoreerde m dat verband de bouw van de Hille- gomse beurs. Daarnaast was hij bevreesd, dat het volgend jaar weer een contribu tieverhoging nodig zou zijn. De Bloemendaalse afgevaardigde was meer informatorisch en hij wil de wei eens weten, welke de schuld was van het huidige Krelagehuis Hij vroeg zich verder af, of 't GJ3.C' niet in de kosten zou kunnen bijdragen, voorts welke de verhouding was tus sen obligatielening en hypothecaire lening. Wat dat laatste betrof, moest do voorz. mededelen dat het hoofdbe stuur zich daar nog niet in verdiept had. De schuld van het Krelagehuis bedraagt thans f 40.000.en om trent de suggestie inzake het C.B.C. kon de voorz. wel verklaren, dat men zich maar geen illusies moest maken. Jhr. Van Nispen deelde vervolgens mede. dat in de begroting 1951 een grote post onvoorziene uitgave is uit getrokken, waardoor de kosten voor de verwarming en ventilatie voor het grootste deel gedekt zouden kunnen worden. De verbouwingskosten zouden kun nen worden gedragen door de ver- .ïuui van zalen. Indien de vergadering het voorstel van het hoofdbestuur zou verwerpen, dan zou zulks onder meer betekenen, dat de ƒ70.000.van de gemeente Haarlem verloren zoude./, gaan, terwijl men ook gedwongen zou zijn het pand in de Wilhelmina- straat te blijven betrekken, waar an ders huur van zou kunnen worden getrokken. Daartegen werden in de vergade ring nog verschillende bezwaren ge- maant, maar bij stemming werd het voorstel toch aangenomen met 236 tegen 110 stemmen. Onder de tegen stemmers waren o.a. die van de afde'- lingen Warmond, Sassenheim, Voor hout, Lisse, Noordwijkerhout, Hille gom, Heemstede en Bennebroek-Vo- gelenzang. Contributie-verhoging Het voorstel tot verhoging van de contributie kreeg al dadelijk het no dige commentaar van de afd. Lisse. Deze afdeling kon er zich wel mee verenigen, maar meende, dat daarme de art. 24 uit de statuten werd aan getast Zij diende dan ook een mo tie van orde in, waarin er op aange drongen werd het voorstel van de agenda af te voeren tot de volgende vergj iering, waarbij dan tevens de wijziging van genoemd artikel aan de orde zou kunnen komen. De contribu tie-vernoging kon dan ook ingaan, maar met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1951. Een en ander hield verband met de kwestie van de stemmentabel en hoe wel de voorz. het wel eens kon zijn met de afd. Lisse, toch meende hij te n.oeten adviseren het bestuursvoor ste' aan te nemen. Hij wilde dan de verzekering geven, dat de artikelwij ziging in de volgende vergadering behandeld zou worden. De motie bleef desondanks toch aan de orde, maar werd met 280 te gen 86 stemmen verworpen. Bij de behandeling van het eigen lijke voorstel kwam de afdeling Was senaar met een spitsvondige aardig heid De leden van Bloembollencul tuur moeten indien zij hun lid maatschap willen opzeggen in 25 zaken over geheel Nederland dat doen vóór 15 December. Zij zou den nu niet kunnen bedanken van wege de contributie-verhoging, om dat men de 15e December reeds was gepasseerd. De voorz. toonde zien echter zeer mild door te verklaren, dat men uiterlijk tot 31 December zou kunnen opzeggen. Overigens kon hij zich niet indenken, dat een bollen- kweker zijn lidmaatschap zou op zeggen. De afd. Langedijk kwam met een amendement om een extra-klasse bij de contributie-indeling in te voeren, maar lat werd bij stemming door de vergadering verworpen. Ook Warmond kwam met een amendement en het bestuur bleek naai* aanleiding daarvan bereid om ingeval een firma in handen was van vader en zoons vanaf de derde firmant de helft van de contributie te heffrn Hec voorstel werd tenslotte aange nomen met 241 tegen 102 stemmen Met alle ijver kon de vergadering de beeroting 1951 aanvangen, welke de nodige goedkeuring kreeg. Op desbetreffend verzoek publice-j ren wij de volledige tekst van dit gedeelte van de rede van de voor zitter van de L.T.B., de heei Kamp- schöer (gehouden op de algemene bondsvergadering op 11 December j.!.), waarin hij sprak over de R.K. Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf i.o. Spreker benutte tenslotte dit ope ningswoord om scherp te reageren op een publicatie betreffen it een door de R.K. Vereniging van Onder nemers in het Bloembollenb- rijf (in oprichting) verzonden circulaire, waarvan o.a. in het vakblad „de Ho- baho" een korte samenvatting is weergegeven. Indien, zo zei de voorzitter, deze weergave inderdaad juist is, .dan wens ik hiertegen scherp te prote steren, omdat in deze circulaire en kele geheide onwaarheden voorko- Wij zijn. zo zei spr., zo ver gegaan als wij maar enigszins konden gaan, om die Katholieke bollenkvvekers, die zich steeds afkerig hebbe. ge toond van hun principiële organisatie de L.T.B. of steeds geweigerd heb ben daarin actief mee te verken, de toetreding tot onze organisatie te vergemakkelijken Wij hebben gehoor gegeven aan de wens van onze Bisschop om te komen tot een bollenkwekersgroe- pering binnen de L.T.B. met juridi sche zelfstandigheid. De door het Hoofdbestuur ontwor pen Statuten zijn in de onlangs ge houden vergadering van onze Vak groep Kwekers, hoewel /anuit de vergadering ernstige bezwaren daar tegen naar voren werden gebracht, zonder één stem tegen ianvaard. omdat onze principieel georganiseer de bollenkwekers de wens van onze Bisschop hebben willen stellen bo ven hun persoonlijk gevoelen en bo ven hun eigen inzicht. Het zou mij thans te ver voeren, aldus de voorzitter om hier op alle onderdelen van genoemde circulaire in te gaan. Op één punt zou ik echter in ieder geval met grote nadruk willen wijzen. In de circulaire wordt erop gewezen, dat de Vakgroep Bol lenkwekers door aanneming van het nieuwe statuut geen wezen lijke verandering heeft onder gaan en dat het Hoofdbestuur van de L.T.B. een veto-recht behoudt voor alle besluiten van de nieuwe vereniging. Dit is een volkomen ver draaiing van de feiten en een grove onwaarheid. Vooreerst heeft de Bollen-onder- nemersvereniging van de L T.B vol komen het recht om zelfstandig te beslissen over de eigen bedrijfsaan- gelegenheden zonder enige inmen ging of veto-recht van het Hoofd bestuur. Vervolgens heeft het H.B alleen het recht om zich te verzetten tegen xle uitvoering van besluiten die in strijd zijn met de algemem Bonds- belangen of met de belangen van andere groeperingen. Bij blijvend meningsverschil zal de kwestie wor den voorgelegd aan een arbitraire commissie, die in onderling overleg zal worden benoemd en die uitein delijk het beslissingsrecht heeft. Er is dus geen sprake van een veto recht van het H.B. en het doet ons leed, dat op onze goede bedoelingen door de heer Freriks en de zijnen op een dergelijke unfaire wijze wordt gereageerd. Wij hopen, dat genoemde heren nog tot een beter inzicht zullen ko men, maar de eerste voorwaarde hiervoor zal zijn, aldus de voorzit ter, dat zij wat waar is, ook waar durven noemen, want in dal geval zullen zij tot de erkenning moeten komen, dat de eigenlijke reden waarom zij zo afkerig zeggen te staan tegenover de L.T.B. in werke lijkheid niet bestaat. NACHTELIJKE WINTERSCHOON- HEED. Dit sprookjesachtige beeld strekte zich uit voor de eenzame automobilist, die, na de sneeuwval door de nacht reed. De schijnwer pers van de auto werpen een schit terend licht op de besneeuwde bo men en de weg, die als een zilve ren lint onder hem door glijdt KIND BIJ HET GLIJDEN DOOD GEVALLEN De negenjarige Harry Kusters kwam gistermorgen bij het baantje glijden zo ongelukkig te vallen, dat de dood onmiddellijk intrad. Het ongeluk gebe-rrde voor de R.K. Jongensschool te Duistervoorde bij Deventer. Israels terugkeer in eigen land Het Genootschap NederlandIsraël heeft in het Indisch Instituut te Amsterdam een bijeenkomst gehou den, waarop de gezant van Israël bij de Beneluxlanden, dr. H. Namir, die speciaal daarvoor uit Brussel naar Amsterdam was gekomen, gesproken heeft over problemen van Israël. In zijn toespraak belichtte de ge zant vele problemen, waarmede het jonge Israël te kampen «heeft. Hij vertelde hoe de Joden door de eeuwen heen steeds de wens hebben gekoesterd terug te keren naar Pa lestina. In de afgelopen 2000 jaar is Palestina nooit het echte vaderland geworden van een ander volk. De volkeren, die er heersten, Ro meinen Syriërs, Arabieren, waren slechts „op doortocht' Maar nu heeft Israël de oude vaderlanders weer opgenomen. Het gebied, waarin de Joden daar leven is 20.000 vierkante kilometer groot, dat is kleiner nog dan België, en de helft daarvan is woestijnland. Op dit gebied waren in 1948 700.000 Joden. Thans, twee jaar later, is het antal opgelopen tot een millioen 250.000. Er zijn, zo ging de gezant voort, nog een millioen 400.000 candidaat- immigranten uit diverse streken. Men zou menen dat het een onmogelijk heid was deze allen op te nemen. Zeker zal het zeer moeilijk zijn, maar wanneer men bedenkt, dat Pa lestina vóór de tijd van Christus 3 millioen inwoners telde, zal het niet op onoverkomelijke moeilijkheden stuiten minstens dit aantal, maar misschien zelf nog veel meer te her bergen, wanneer men daar gebruik maakt van de moderne techniek De gezant sprak ook nog over de politieke moeilijkheden die zich in Israël voordoen. Het grote leed dat er bij de Arabische vluchtelingen heerst ziet de gezant als een gevolg van hun eigen agressie. West-Friesland zonder Hulleplooister Een van de noodzakelijke be werkingen van de West-Friese boerinnekap is het plooien. Dit is een heel apart werk dat niet thuis kan gebeuren. Men laat dat daarom doen door de zg. hulle- plooisters, die daar een beroep van maken. Echter, het beroep van hulleplooister gaat uitster ven. De een na de ander ver dween, tot alleen nog overbleef mej M Bos te Wognum. beter bekend als „Ma Bos". Zij behan delde alleen de huiletjes uit ge heel West-Friesland. Behalve haar is er niemand meer, die de kunst van het plooien verstaat of het wil leren. Mej Boss moet nu ook om ge- Mej. Bps moet nu ook om ge leggen en met haar besluit is de kans groot geworden dat de boerinnekap ze1 verdwijnen, om dat er straks niemand meer is, die de hullen kan plooien. Meer dan veertig jaar heeft zij haar werk gedaan met behulp van een oud instruments dat veel van een mangel weg heeft. De afwerking geschiedt met een bijzonder gevormd mesje, waar mee de hulleplooister de buiten ste plooitjes aanbrengt. Mei Bos vindt het jammer, dat ze met het werk moet ophouden. Intussen bezorgden haar klan ten, die geen van allen ionger dan 80 jaar zijn, haar de laatste tijd nog volop werk. Tot op he den stuurden ze nog al hun be schikbare hullen om toch nog maar 'n paar jaar voort te kun nen. Het aantal draagsters van de West-Friese boerinnekap wordt door overlijden steeds kleiner. Om een erfenis van 160 millioen Te Amsterdam werd Zaterdag jl. een vergadering gehouden van de Thiery-erfgenamen Vele leden de zer familie waren aanwezig, en op deze vergadering werd, omdat de statuten veroudero waren, een nieu we Vereniging dei Nederlandse Thiery-erfgenamen gesticht. In 1776 ovei'eed te Weren de hofschoenma- ker TMery, die net fabelachtige ver mogen van 50 millioen kronen na liet Dit bedrag werd gedeponeerd op een ban* te Venetië, en na de óooc van de hofschcenmaker maak ten verschillende personen aanspraak op deze erfenis. Ooi- in Nederland woonuen verscniliende mensen die meenden iecnt te hebben op de Thie- ry nalatenschap. Reeds jaren geleden werd door de ze Nederlanders een vereniging opge richt „ter behartiging van de belan gen van de familie Thiery". Het voorlopig bestuur van de nieuw opgerichte vereniging is samenge-. *=teld uit de heer B. C. Panhorst te Alkmaar die een verre naneef van de Weense millionair zou zijn, mej. Elsa Jagerman, de heer W de Vleer, de heer H. Jagerman en de heer G. Thiery Er werd besloten dat alle geboorte- acten der belanghebbenden aan het pestuur moeten worden overgelegd Men schat dat de huidige waarde van le erfenis 160 millioen gulden bedraagt Voorts ligt he; in de bedoeling dat het bestuur een maandelijks perio diek zal uitgeven „De Gids der Thiery's" genaamd. Dit orgaan zal de leden der vertniging van de gang van zaker op de hoogte houden. MAN TE WATER GEFIETST EN VERDRONKEN Gisteravond omstreeks negen uur is de 51-jarige courantenbezorger J. W. uit de Eendrachtstraat te Rotter dam door de gladheid van de weg in het water van de Scheepmakers haven terechtgekomen. Een schip per, die niet kon zwemmen, heeft ge tracht de man met een vaarboom te redden, doch deze boom bleek te kort te zijn. Nadat men de man op het droge had, is nog kunstmatige ademhaling toe gepast. maar de ongelukkige bleek inmiddels te zijn overleden. DE „RIJNDAM" OP DE HELLING. Het nieuwe turbine-passagiers schip „Rijndam" van de Holland Amerika Lijn op de werf van de „Dok en Werf Mij. Wilton-Feyen- oord N.V te Schiedam. De „Rijn dam" is heden te water gelaten. De doopplechtigheid zal worden ver richt door mevrouw C. Tjarda van Starkenborgh-Stachouwer-Marburg. Melkprijs nog twistappel De Stichting voor dc landbouw is het nog steeds niet met de Regering eens over de prijs van de melk, die zoals men weet voor de boeren verlaagd is tot 17 Vi cent. Minister Mansholt hfeeft bij de be handeling van de begroting van landbouw in de Tweede Kamer de motieven van de Regering genoemd en daarna is er een bespreking ge weest met de minister-president en de ministers van economische zaken, van financiën en van landbouw. De Stichting voor de landbouw heeft daarbij de motieven van de Regering onderzocht, weliswaar niet tot in de tails, maar de minister van landbouw heeft de Stichting er in ieder geval niet van kunnen overtuigen, dat zijn motieven juist zijn. Zo staat de Stich ting nog steeds op het st^ndnunt, dat haar mening niet door de Regering is weerlegd. ALLE MARGARINE MET VITAMINE. Met ingang van 17 December is het margarine-fabrikanten verboden margarine voor binnenlands gebruik af te leveren, welke niet tenminste 20 internationale eenheden vitamine A per gram bevat. Met dit besluit maakt het bedrijfschap voor marga rine vetten en oliën een eind aan de mogelijkheid van misleiding van het publiek, waartoe het verplichte opschrift tot verme ding van het vi- tamine-geha'te niet voldoende is. Binnenkort zal er dus uitsluitend ge vitamineerde margatine in de han del zijn. mede met het oog op de volksgezondheid. Daar tengevolge van de concurren tie gevitamineerde margarine reeds verkocht wordt tegen de eerct voor ongevifamineerde margarine gelden de prijs, behoeft deze maatregel thans peen invloed op de prijs der margarine tc hebben, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw mede. TREINMOTOREN VASTGESNEEUWD. Gedurende het weekeinde zijn 28 electrische en diesel-electrische trein stellen van de Nederlandse Spoorwe- I gen defect geraakt door het instui- j van van sneeuw in de motoren. In de I revisieloodsen te Amsterdam en Leid- I schendam werd met dubbele ploegen aan het herstel gewerkt, zodat zij gis termorgen zij het gedeeltelijk, weer dienst konden doen. Verschillende treinstellen waren niettemin incom pleet. Een en ander had onder meer tot gevolg dat de directie der N.S. gistermorgen niet per extra-trein, zo als gebruikelijk, maar met de gewone j treinverbinding in Vlissingen arri veerde voor de opening van het nieu we station. OUDE VROUW NEERGESLAGEN. Een 69-jarige vrouw is Zaterdag in haar woning aan de Jonker Frans straat neergeslagen. Zij werd zwaar bloedend door buren, die haar had- deri horen roepen, onder aan de trap gevonden. Voor zü bewusteloos werd, heeft zij een buuuman. de 61-jarige J. S. als de dader aangewezen. Deze werd gearresteerd, doch ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Mag er in de Elfhoevenplas te iteeuwijk zonder schriftelijke toe stemming van de rechthebbenden worden gevist? Deze vraag kreeg de Rotterdamse rechtbank gistermiddag iD hoger beroep te behandelen. Het centraal Ned Hengelaars Ver hond stelde zich op het standpunt, dat dit zonder toestemming mag, omdat de visserij wet de bepaling bevat, dat vissen met één hengel is toegestaan in .bevaarbare en vlotbare stromen". De voorzitter van de Goudse afde ling van deze bond ging daarom in de Ilfhoevenplas vissen. De overtreding was begaan en deze principiële kwes tie kwam toen voor het kantonge recht te Gouda. De ambtenaar van het O-M. eiste een boete van 7.50, maar de kantonrechter ontsloeg de visser van rechtsvervolging, waarna de ambtenaar in hoger beroep ging. Voor de hengelaar, de 58-jarige timmerman N. C. W. uit Gouda, die niet was versohenen, trad. als ge machtigde op de heer C. Muit Den Haag, een bekende figuur in henge laarskringen. De Elfhoevenplas. die voor 98 pro cent aan de gemeente Reeuwijk be hoort en verpacht is, was volgens de mening van enkele getuigen niet be vaarbaar, ondanks de vele plezier vaartuigen. die de plas bevolken. Ook de gemiddelde diepgang van de en kele vletten en pramen, die er varen of het Reeuwijkse verlaat naar de plas passeren, kwam ter sprake. Zo zou de dieogang, aldus enkele getui gen, van deze scheepjes ca. 40 cm. bedragen, hoewel, volgens anderen, er ook vaartuigen met een diepgang van 60 tot 90 cm. gesignaleerd "wa ren. De officier van justitie, mr. dr. M. S. van Oosten, meende dat wanneer de Elfhoevenplas openbaar water zou zijn, het hek van de dam is. want, zo vroeg hij zich af, hoeveel dergelijke plassen zijn er niet? Hij achtte de ba sis, waarop het vonnis van de kanterr- rechter rust, te smal en zijn stel-ige overtuiging was, dat deze plas geen bevaarbare stroom is. Hij eiste een boete van zes gulden, subsidiair drie dagen. M., die zelf de verdediging voerde, wees op twee dergelijke gevallen een betrof hemzelf die voor de Rotterdamse rechtbank waren be handeld o.a. het vissen in de „Vlist", en waarbij de verdachten in het ge lijk zijn gesteld. Volgens M. brengt ieder vaarwater zijn eigen vaartui gen mee, zo ook de Reeuwijkse plas sen en hij staafde zijn bewering met enkele voorbeelden. Hij was van me ning, dat deze plassen door vier of vijf beroepsschippers worden beva ren. De uitspraak werd bepaald op 3t December a.s.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5