uTspoT Apostolaat in werkmilieu van katholieke arbeiders kunst in óe sleutelstad Wil je helpen DINSDAG 19 DECEMBER 1950 Ub LEIUSfc. CUUKANl EERSTE BLAD - PAGINA 3 K A B.-kader, gewest Leiden Voorzitter J. H. v. d. Ploeg: uit Zoe- terwoude mocht dan in zijn openings woord niet zo buitengewoon tevreden zijn over de opkomst, gisteravond op de kaderbijeenkomst van de K.A.B., gewest Leiden, dr. J. Olierook, direc teur van de K.A.B.-Ontwikkelings- centrale, was dat wel. „Ik ben ver rukt over deze opkomst! U moest eens weten hoe weinig er soms ko men. Maar hoe klein het aantal ook is, de ijverigen vormen een Gideons- oende en het is fantastisch wat daar mede te bereiken valt. Een kleine elite van actieve mannen zijn, met Gods hulp, in staat de overwinning te behalen". Tevreden of niet, de bovenzaal van de „Kleine Burcht" was vol, toen dr. Olierook, na deze inleiding, begon te spreken over „De verantwoordelijk heid van de Jcatholieke arbeider in deze tijd". Spr. schetste de onheil spellende toekomst en wees er op, dat niets zo funest is als angst in de da gen van spanning. Want zijn wij machteloos? Wij kunnen toch de wa penrok Gods aantrekken. Wij zijn nooit machteloos, Wanneer we de strijd voeren met gebed en de daad, ons bewust van de onschatbare waar de van ons menszijn, van de gemeen sohap en bovenal van de wereld-om spannende gemeenschap der Kerk. De wereld is in revolutie. Er wordt een gigantische strijd gevoerd, ogen schijnlijk om de macht, maar in diep ste wezen een strijd voor of tegen Christus. In deze strijd moet ieder een meevechten om de eindoverwin ning te behalen. Deze strijd wordt voornamelijk ge voerd op sociaal en economisch ter Geen massa-mens. Tenslotte weidde spr. uit over het begrip „massa-mens", de mens, die zich niet laat leiden door zijn ver stand en vrije wil, maar die gemak kelijk met anderen meeloopt. Of wij massa-mensen zullen zijn of niet, daarvan hangt de toekomst at. Zal het de ten hemel strevende gothiek zijn van onze katholieke levensbe schouwing, of het stomme beton van het wereldse materialisme? Wij moe ten in het stralende zonlicht van onze kath. beginselen sociale wezens zijn, met een eigen inzicht, met gemeen schapszin en een gemeenschappelijk oeleven van dezelfde doelstellingen. Helemaal opgaan in de strijd, bereid er offers voor te brengen. Het komt er niet zozeer op aan, wat we, zelf doen, maar wat er gemeenschappelijk gedaan wordt. Geen instrument kan gemist worden in het orkest, ook niet in het concert van óns dagelijks le ven! Hartelijke dankwoorden van de voorzitter en enige vragen, die uit voerig beantwoord werden, waren het oinde van deze leerzame kader-bij eenkomst. Dinsdag 19 December. V, ouwuul v De Leidse politie verzoekt ons me- rein. Zal de toekomst een gemeen- j de *e delen, dat de verkeersijomleg- schap zijn van het Communisme? Of verband met ae verbouwing de prachtige opbouw van menselijke GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergaderingen van de Raad zullen, behoudens af wijking wegens onvoorziene om standigheden, worden gehouden op de Maandagen 15 en 22 Januari. Op 22 Januari en volgende dagen zal worden behandeld de begrotmg van inkomsten en uitgaven en van de takken van dienst voor het jaar 1951. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Godgeleerdheid, H. K Stautte- ner Den Haag, W. A. Bos Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Elisabeth J. d. van J. H. Ruiten en E. B. Waglau, Jacobus G. z. van J. Heemskerk en A. van der Sleet, Pieter z. van T. Huisman en E. Asztemborska, Reinier J. P. van R. Lancel en T. de Ridder, Johannes C. z. van J. van Duijn en M Mes, Pieternella J. d. van D. v. Pijlen en N. Leendertse, Maria J. d. van F Piepenbrink en J. A. Al kemade, Arie z. van J. H. van Oort en T. Z. Alphenaar, Alwine S. d. van D. M. Gordijn en M. E. de Mooij, Johannes V. M. z. van G. M. Berk en B. P. Vink .Paul F. z. van P. W. Otto en H. Buis. Overleden: J. A. Franken wedn. 83 jr., L. Kluvers man 67 jr., L. A. Ranselaar huisvr. van Boelee 84 jr., H. Stuivenberg man 73 jr., E. J. Kerlen zoon 3 jrl, J. Kloepper vr. 78 jr., H. C. Swagers dochter 2 jr., C. Boot man 54 jr. Getrouwd: J. Kop jm. en A. van der Zeeuw jd., P. van Duijn en A. Brouwer jd. persoon.ijkheid. Zal iedereen een deel van de goederen der aarde be zitten? Of zal heel het bezit in han den zijn van de Staat en van enkele staats-bonzen? Hierom gaat de strijd en zij, die deze voeren met de diepste overtuiging, zullen winnen. Belangstelling voor sociale zaak- Maar als wij zwak zijn in het beie ven onzer godsdienstige beginselen, kan het zijn, dat in Europa voor eeuwen het Christendom verdwijnen zal. „Hebt daarom toch belangstelling voor onze grote sociale zaak", riep spr. uit. „We hebben nu de P.B.O. Maar tonen we ook in staat te zijn ae verantwoordelijkheid in het be drijf te dragen?" Spr. werkte de so ciale en economische medezeggen schap nader uit en wees er op, dat de werknemer geen eindbeslissingsrecht kan eisen, omdat hiermede het eigen domsrecht zou worden aangetast. Onze verantwoordelijkheid als ka tholiek in het werkmilieu is ontzag lijk groot. Want wat bereiken we als de kerken vollopen, maar het maat schappelijk leven ontkerstend wordt? Wat is er in Europa van echt Katho licisme overgebleven? Gelukkig klinkt hier en daar een reveil. Maar wij hebben de verantwoordelijkheid voor ónze tijd. Er. we zijn aan het afzakken! Wij moeten hiertegen ingaan, door apostolaat in ons werkmilieu. Daar kunnen we spreken met anderen. Het moet mogelijk zijn, dat het Chris tendom het moderne heidendom over- van de Trekvaartbrug, gewijzigd is. Voortaan zal men vanaf de Nieuwe Mare naar de Lammerenmarkt rijden langs de linkerzijde van het gebouw van de G.G. en G.D. en dus niet meer rechts. Uit de richting Steenstraat naar de richting Nieuwe Mare moet voortaan gereden worden over de Oude Vest. Een en ander houdt ver band met de stoornis, die het verkeer de auto's van de G.G.D. in de weg legt. Willems Goossens Volkstoneel komt op Tweede Kerstdag in de Leidse Schouwburg met „Schipper naast God", het toneelstuk van Jan de Hartog, dat reeds in vele landen is gespeeld. Goossens speelt zelf de hoofdrol van „Joris Kuiper". Tenslotte willen we u nog vertel len, dat de Leidse Smalfilm Liga ajs. Donderdagavond een bijeenkomst heeft in „In den Vergulden Turk". Leden vertonen hun eigen filmpjes, o.a. H. Kleibrink, die met zijn «Ko renmolen De Valk" komt. Bovendien moet een nieuwe secretaris gekozen worden. Het bestuur stelt de heer W. Eduard, van Bemmelenstr. 32, als candidaat voor. Het Leids Kunst-centrum laat weer van zich horen. Op 21 Dec a.s. wordt in de Boerhaavezaal, Vrouwenkerk- koorsteeg 12, een Kerstconcert eege- ven door Willy Koopsvan Richte- ren, alt, Henk Geinaert, piano en Enne van Ham, cello. Het programma vermeldt o.a. werken van Bach, Beet hoven, Duparc en Da Falla. De Leidse K.J.M.V. houdt morgen avond jaarvergadering in „De Har- j monie". Breestraat Niet alleen alle le- j den, maar ook de toekomstige K J. wint. Het eist echter van ons de daad,M.V.'ers worden beslist verwacht. op ons werk, in onze ontspanning, bi. -- - - En morgenavond is er tevens een alles Onze grootste macht ligt m he. Cabaret-avond, om kwart voor acht voorbeeld. En wanneer we dat alle: toepassen, zal het aanschijn de vernieuwen. K.A.B. ST. PETRUS-PAROCHIE. Goed geslaagde Meer Vreugde Avond j Er heerste gisteravond een genoe- j gelijke stemming in de benedenzaal van de „Kleine Burcht", waar de K. A.B. van de St. Petrus parochie een Meer Vreugde-aVond hield. De voorz. de heer Nicolaï, onderbrak het gezel lige geroezemoes, om de avond te openen. Hjj betreurde het, dat wegens de verbouwing van het Antonius- elubhuis déze feestelijke bijeenkomst over twee avonden moest worden verdeeld, waardoor het onderling contact van de K.A.B.-ers uit de pa rochie niet in zijn geheel mogelijk was. „De Graspiepers" traden het eerst voor het voetlicht cn zc deden het goed. Muzikaal stond dit ensemble reeds lang op behoorlijk peil, maar de laatste tijd is er kennelijk aandacht besteed aan de „versiering". Het is nu eenmaal zó, dat de wijze, waarop men zijn programma opdient, een be langrijk onderdeel is van het succes. De zang- en toneelclub „Jubilate" vulde het grootste deel van de avond. Vooral de zanguitvoering was erg mooi en de keuze der liederen ge tuigde van goede smaak. De afd. toneel had het gezocht in een stuk, dat men het best kan ka rakteriseren met een lach en een traan. De eerste nam de belangrijkste plaats in. „De Knoedel" de titel van het spel hield verband met de haar dracht van de hoofdfiguur. Dat was een oude juffrouw, die op een zolder kamertje van een beroepspension op grappige en echt menselijke wijze een stel meisjes bemoederde. Alles wat er op deze avond te zien en te beluisteren was, vond veel waardering bij de aanwezigen Van avond wordt de uitvoering nogmaals aegeven met dit verschil, dat de mu zikale omlijsting van „De Graspie pers" wordt overgenomen door de Gibaba's". Voor de liefhebbers zijn in „Den Burcht", voor de Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel. Willy Lagas zal confe- rencier zijn, het duo Bella treedt op. de Cowbov-Serenaders spelen. enz. Allemaal ten bate van het TBC- fonds. STADSKOK. LEIDSE BRIDGECLUB „D D.S." In de 2e ronde van de .parencom petitie van „D.D.S." werden de vol gende uitslagen verkregen: Groep Zwart: heer en mevr. Scheffers-Gebr. Van der Zanden 5545 y2 pnt; Leenhouts en Kuil man-Waasdorp en Plouvier 5545; heer en mevr. Been-dames van In- gen Schenau en Rijnbende 5347; Van Delft en Schimmer-Rijnbende en Baggen 5248; Verboog en ZandvlietL. van Berge Henegou wen en Dieben 50 49 Dé stand aan de kop luidt: 1. Dames Van Ingen Schenau en Rijnbende 115 p.; 2. Verboog en Zandvliet 110 p.; 3. heer en mevr. Been 1^ p.; 4. Van Delft en Schim- me r 10 p. Groep Groen: heer en mevr. Eich- hornheer en mevr. Van Heusden 47 !4 24)4 p.; Van Leeuwen en Schuyt heer en mevr. Hemerik 43 28 J4 mevr. Cleveringa en Borleffsmevr. Aalbersberg en W. van Berge Hene gouwen 40 J431 >4; heer en mevr. De la Courtheer en mevr. Kan bier 36 Vi35 y2. Stand aan de kop: 1. Heer en meVr, Eichhorn 91 y, p.; 2. heer en mevr. De la Court 75 p.; 3. mevr. Cleveringa en Borleffs 74 p. Groep Rood: heer cn mevr. Van der KlipGebr. Van Tuyn 65 J4 34 !r p.; mevr. Leenhouts en Par- mentierdames Seis en Den Holder 5842; dames Guldemond en Van Berge HenegouwenElshof en Van Ommen 5644; Plouvier Sr. Lange- meierSchölvinck cn' Noordman 54 46; dames Leenhouts en Verstraa- tcndames Landzaat en Van Al phen 52J447 p. Stand aan de kop: 1. Heer en mevr. Van oer Klip 120y. p.; 2. Schölvinck en Noord man 112*4 p.: 3. mevr. Leenhouts en er nog kaarten aan de zaal verkrijg- Parmentier 106y. p.; 4. Plouvier Sr. baar. en Langmeier 10534 pnt. v OEGSTGEEST GOED SPEURDERSWERK VAN RIJKSPOLITIE. Enige weken geleden was ingebro ken in een der nieuwbouw wonin gen aan de Aikemaüeiaan te Oegst- geest, bewoond door de fam. B. De aader had zich tijdèns de afwezig heid van de bewoners toegang ver schaft door het boren van een gat in het kozijn van de tuindeuren, waarna hij met een schroevendraaier de spanjoletsluiting van de deur wist te openen. In de woning werd alles overhoop gehaald en een groot aan tal sieraden, ter waarde van onge veer 1000.benevens een fototoe stel werden vermist. De politie stond aanvankelijk voor een raadsel. Vin gerafdrukken waren niet achtergela ten en een onderzoek met een speur hond had ook geen gunstig resultaat. In de avond van Zaterdag jl. werd wederom op dezelfde wijze ingebro ken in een perceel aan de Spaarga renstraat, bewoond door mevr. J. Hier was eveneens alles doorzocht, doch er werden alleen een kruik je never en enige pakjes sigaretten ver mist. De politie begon toen haar on derzoek in Leiden, daar vermoed werd, dat de dader uit die richting kwam Bij een gesprek met de Leidse recherche, herinnerde een der re chercheurs zich, dat enkele dagen ge leden in een fabriek een fototoestel te koop aangeboden was. In samen werking met deze rechercheur zette de politie van Oegstgeest het onder zoek voort en kon dezelfde avond het toestel achterhalen. Dit bleek inder daad het bij de inbraak vermiste toe stel te zijn. De koper een zekere F., uit Leiden verklaarde het toestel te hebben gekocht van een zekere S uit Warmond. De politie van Oegst geest begaf "ich daarop naar War mond en in samenwerking met de Rijkspolitie aldaar werd bij v. S. een huiszoeking verricht. Hierbij werd de boor, waarmede de inbraken waren gepleegd, gevonden, terwijl ook het grootste deel der sieraden te voor schijn kwam. v. S ontkende eerst, doch viel al spoedig door de mand Mutatie in K.V.P.-fractie. De heer Th. J. J. v. Beek heeft ontslag genomen als raadslid in verband met het feit, dat hij beroepsofficier is ge worden. Zijn opvolger is de heer J. Th. v. Vugt. WARMOND NIEUWE 1NRIJ GROOT SEMINARIE. Door de Warmondse burgerij j werd bij het 150-jarig bestaan van het Groot-Seminarie een „entrée" op papier aangeboden. Van lijnen op papier is de nieuwe inrij thans in lijnen van natuursteen on brons uitgevoerd. Aan weerszijden van de (verbreden) dam door de vijver zijn bronzen lantaarns op sokkels van natuursteen verrezen, welke in kunstzinnige eenvoud waardige wachters vormen voor het Groot- Seminarie. Het geschenk, waaraan de Warmondse burgerij in naar vele schakeringen bijdroeg, is ontworpen door architect Siebers uit Breda. RIJNSATERWOUDE Zeer tragisch sterfgeval. Zater dagmiddag ontving de familie het ontstellende bericht dat aan boord van het S. S. „Oranje Fontein" plotseling is overleden mevr. J. W. KnelangeKoek. Maandag 11 Dec. vertrok de kwe ker R. Knelange met zijn 26-jarige echtgenote en éér kindje met de „Oranje Fontein", om te emigreren naar Zuid Afrika. Naar wij vernemen, heeft men zich in verbinding gesteld met het schip, waar werd medegedeeld, dat men de haven van Cassablanca zal aandoen, waar de begrafenis zal p.aats vinden. Woensdag half 10 zal in de parochiekerk tc Leimuiden de plechtige uitvaartdienst gehouden worden. VOORHOUT Geboren: Willibrordus A. C- z. v. E. W. v. d- Lans en A A- C. v. d. Berg. Anna E. G. d. v. H. J. v. Beek en A. E. van Loon. Maria G. L. C. d. v. L. M. C. Meijl en G. C. van Vor- 1 selen. CON AMORE. Weihnachlsoratorium. In een overvolle Gehoorzaal heeft Con Amore" gistenen Bach's „Weih- nachis-oratorium", uitgevoerd De verzameling choralen, recitatieven en aria's door de schrijver voor zes ver schillende kerkelijke feestdagen in de Kersttijd bestemd werd als Weihnachts-oratorium ten gehore ge bracht. Het Christelijk Gemend koor „Con Amore" heeft onder leiding van Simon Jansen een opmerkelijk goe de prestatie geleverd. Simon Jansen leidde met strakke hand en het koor zong markant, zuiver en gediscipli neerd. De toewijding waarmede ge werkt werd, was groot en de geest onder de koorleden zeer devoot. De koralen waren heel, heel mooi de contrapuntische, gefigureerde koren waren strak-rhythmisch, maar kun nen in voordracht nog winnen. Het Haarlem's Orkest begeleidde wat mat. van klank en was in gelijkheid niet altijd vlekkeloos De trompetten had den zwaar werk. maar hadden zich behoorlijk voorbereid. Van de solis ten voldeed de altzangeres Annie Hermes het meeste. Zij heeft een dankbare partij met prachtige aria's, die zij voortreffelijk on stijl realiseer de. Jo Vincent was de sopraan soliste. In dit werk heeft de sopraan niet eel te doen - en wat zij te zingen heeft spreekt niet onmiddel'ijk tot de toehoorders maar de echo aria heeft zij zo mooi gezongen, dat men heel en al onder de bekoring kwam van haar grote gaven. De we dergave van de echo was voortref felijk Han La Févre, had de zware tenorpartij Hij reciteert goed, maar in de coloraturen (die inderdaad vre selijl moeilijk zijn) is ziin geluid klankloos. De bas Care! Willink heeft een soepel mooi geluid. Hij zingt zeer voorzichtig waardoor niet a'les tot z'n recht komt. Valentiin Schoonder- beek verrichtte zijn taak aan de cem- belc met vee' nauwgezetheid De techniek van Simon Jansen toont aan dat hij als Bach-dirigent uitmunten de kwaliteiten heeft. Het was een mooie uitvoering, waarvoor grote be langstelling was en welke met ge spannen aandacht gevolgd werd J. Kortmann. HILLEGOM- rijwielhandelaar ontmaskerde inbreker. Bij de rijwielhandelaar P. Holle man aan de Treslonghstraat werden regelmatig artikelen uit het maga zijn gestolen. H- gaf daarvan aan de politie kennis. Holleman bracht een alarminstal latie aan, die geen direct succes had, want de diefstallen bleven zich her halen. Hij besloot toen 'n alarminstallatie onder zijn bed aan te brengen. Aan gezien er nog een mogelijkheid be stond, dat de inbreker kon vluchten voordat Holleman de afstand van z'n bed tot het magazijn had afgelegd, bedacht hij nog iet anders: hij mon teerde een fototoestel zó, dat als de deur naar 't magazijn geopend werd er 'n blitz amp aanflitste en de inbreker dus gefotografeerd werd. Toen de volgende morgen te half 7 het alarmopparaat waarschuwde, sprongen vader en zoon 't bed uit en holden naar 't magazijn. Geheel verbouwereerd vertoonde j zich de schuldige, die door de schrik j van de blitzlamp de moed niet ge- j had had nog te vluchten. LEIDS A CAPELLA KOOR. Iskar Aribo heveft 't voornemen in de Remonstrantse kerk cfp 22 De cember a.s. een Kerstconcert te ge ven met 't Leids a Capella Koor. Een orkest, saamgesteld uit cuiige Leid se dames cn heren verzorgt de bege leiding. Enkele beroepsmusici ver sterken dit ensemble. Bram Mart ij n is de organist. Rahcl Mengelberg, harpiste. Hans Smalt, Joh Feit kamp, fluiten en Antora Domernik, fagot geven hun zeer gewaardeerde medewerking. Het programma vangt aan met Bach-Motet „Lobet den Herrn". Dc blaasinstrumenten spe len de stemmen mee. Uit de moder ne litteratuur wordt oen instrumen taal werk van Jolivet uitgevoerd door harp fluit en fagot Jolivet is een van cLe kunstenaars van „La jeu ne France". Van Benjamin Britten, eigentijds Engels componist „Te Deum-Fentival", oen muzikaal ge bed, gebaseerd op de zangwijze van de Angllikaanse Kerk. Mevrouw Rcnsink-Zaalberg, zingt hierin de sopraan-solo. Dan gaat 't program- na terug naar een voorloper van Bach naar Joh. Crüger. Uit 't fluit- harpconcert van Mozart wordt 't Andante gemaakt, en van Krump- holz tijdgenoot van Schubert een romantisch duet voor fluit cn harp. Mooie Kerstliederen ontbreken al lerminst en de grootse Gloria uit Bach s ..Hohe Messe", welke voor Kerstmis werd gecomponeerd, be sluit dit belangwekkend Kerst programma. J. Kortmann. „ARRCODANTO" GAF OPENBARE LES. Vijf en twintig enthousiaste accor deonisten, waaronder enkele zeer jeugdigen, die sinds 2 Maart deel uit maken van de opgerichte Accordeon vereniging „Accordanto". gaf gister avond in dc geheel gevulde Burcht zaal een openbare les. De voorzitter,' de heer S. Swanenburg, heette allen welkom, in het bijzonder een aantal manschappen van de Soc. Med. Dienst dat voor deze avond een uit nodiging had ontvangen. Onder lei ding van de heer Lauw Boellaard opende „Accordanto" het program ma met de „Wien bleibt Wien-mars" een pittige inzet, gevolgd door de con cert-ouverture „Elly" van R. Wasse naar, een werkje, waarin wij ons konden overtuigen van de ernstige wil van Accordanto, om ook in dit genre goed voor de dag te komen. Uiteraard zocht het gezelschap het deze avond voor het merendeel in enige populaire stukjes, waarvan wij o.a. noemen „Standehen" van Schu bert en „Vineta Glöcken" van Lind- say-Theimer. Uit alles bleek, dat Ac cordanto op de goede weg is. Een vereniging met nog vele mogelijkhe den, welke het op dit terrein bij een zorgvuldige studie nog ver kan bren gen, en die ook enkele goede solis ten in haar midden heeft. Na aflooo volgde een gezellig samenzijn. De aanwezigen toonden zich hoogst dankbaar voor het programma. *l*oen wij Zaterdagavond door een vieze sneeowbrei naar dc achouvo burg glibberden, werd in een steegje onze assistentie ingeroepen door een vrouw. Zy was er een van het kor date type, dat kans ziet een stuk of tien kinderen degelijk op te/voeden en tegelijk twee werkhuizen plus 6 wasjes van anderen verzorgt. Het ging om Gerrit! Gerrit had zich in de loop van de middag naar de markt begeven en was sindsdien niet weergekeerd. Nu gebeurde dat wel meer. Êr waren maar twee mogelijkheden: Gerrit zat in het kroegje in dc steeg of bij Din ges. Ging de vrouw hier naar binnen en wss Gerrit er niet, dan werd er ogenblikkelijk opgebeld naar Dinges. Voor Gerrit een tip, dat hij tippelen moest. Dat was zo de service van dc kastelein. Onze medewerking in deze kwestie was erg simpel. Met een uitgebreide persoonsbeschrijving van Gerrit stap* ten we het kroegje in. Was hij er, dan zouden we binnen blijven; was hij er niet, dan zouden we ogenblikkelijk terugkeren. En Gerrit was er! Hij voerde een nogal luidruchtig gesprek. ,Ik zeg tegen die vent ik zeg, hebben ze jou allebei je be- nc-n weieens gebroken. En hij begon 'm meteen tc knijpen. Ik zeg: Anders wil ik het wel doen. Want ik ben voor niemand bang Voor jou niet, vior je hek familie niet. voor...." Toen ging de deur open. „Gerrittt!snerpte een stem. Hij kromp in elkaar als een kanarie aan de Noordpool. „Daar is je vrouw. Gerrit!", zei de kastelein op een toon, of hij een heel gezellig bezoek aankondigde. Zo doen kasteleins altijd, als ze denken, dat het mis kan gaan met hun inven taris. Gerrit keek weemoedig naar zijn glaasje, dat nog half vol was, maar hij waagde het niet er nog aan te komen. Hjj strompelde naar de deur en we hoorden hem zeggen: „Ik wou alleen maar even. Hou je mond' zeide vrouw tegen hem. „Naar huis en naar bed!" Teger. ons zei ze: „Dank u wel." Dat had ze beter niet kunnen doen. Want nauveüik- had het echtpaar de kroeg verlaten, of een stelletje kerels begon z»ch heel kleunerig aan ons op te dringen. Met een biljart queue in de hand hebben we. tactisch achteruit schuifelend de deur weten te bereiken. „Vuile verrajer!", riep de kaste lein. Met lie rieuwo smet op ons blan ke gemoed zijn we door de modderige sneeuw naar de schouwburg gerend. FLIP. Laatste Berichten PLOJHAR VERKRIJGT ERE-DOCTORAAT IN THEOLOGIE De universiteit van Praag heeft aan de Tsjechoslowaakse minister van Volksgezondheid, de geexcom HIHHHHHHpHi municeerde Plojhar, De inbreker-dief is een jongmens j ere-doctoraai verleend in de theolo- uit Hillegom, die door een oudere kameraad was aangezet tot de inbra ken. De laatste had 'n sleutel van het magazijn weten te krijgen, zodat het binnenkomen gemakkelijk was. In de loop van tijd was vee extra zak geld op deze wijze binnen gekomen. gie. In aanwezigheid van talrijke geringsautoriteitcn huldigde dc de ken van de theologische faculteit, Prof. Sanda. de verdiensten van Plojhar. Deze huldiging van een afgeval priester door de theologische Bij 't ontwikkelen bleek, dat hetfaculteit var. de universiteit, die foto-apparaat schitterend had ge- 1 eens katholiek was, zal de ogen der werkt. Indien de inbreker was ge- Tsjechoslowaker. zeker hebben ge vlucht zou de foto de politie vol-1 opend voor de droevige gang van doende gegevens hebben verstrekt zaken aan deze universiteit, die door om de schuldige te vinden de Tsjechoslowaakse regering is ge- MINISTER GÖTZEN GAAT NAAR I DE WEST. De heer L. Götzen, minister zonder portefeuille, zal op 19 Januari 1951 oor een kort bezoek naar Suriname en de Nederlandse Antillen vertrek ken. De minister zal in Suriname be- prekmgen voeren over enige aspec ten voor de verdere ontwikkeling van dat deel van het Rijk. Het bezoek aan de Nederlandse Antillen geldt oesprekingen van financiële en eco nomische aard. EEN M1LLIOEN VOOR TEXELS NOORDPUNT. De noordpunt van Texel wordt zo zwaar door de zee aangevallen, dat een kostbaar bastion het polderland moet beschermen. De totale kosten van deze kustverdediging zullen on geveer een millioen. gulden bedragen. Het Rijk heeft zich bereid verklaard, een belangrijk deel van de kosten oor haar rekening te nemen, terwijl ook de provincie diep in de buidel tast. Door de polder Eierland moet nu een bedrag van 200.000 gulden ge fourneerd worden. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling het nieuwe centrale militaire hospitaal te Utrecht, gele gen in Oog in Al, uit te breiden met ruimte voor een tweehonderdtal bed den. Het oude militaire hospitaal aan de Spingweg zal dan kunnen worden verlaten. In de loop van het volgend jaar hoopt men met de werkzaamhe den te kunnen beginnen. ARBEIDSUUR BAKKERS. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 19 Dcc Vette Varkens. -- Aanvoer 235 stuks. Prijzen: zware 1.^21.77, lichte 1.631.70 en zeugen 1.551.65 per kg. levend gewicht. Handel vrij goed, ROTTERDAM, 19 Dcc: Vee. Aanvoer 5238 stuks. Vette koeien 1025. Gcbruiksvee 1554, kalveren 40, grasxalveren 185, nuchtere kalveren 849, varkens 190, biggen 389, paar den 214, veulens 4, schapen 711, bok ken of geiten 77 Prijzen: vette koeien 2.25—2.45. 1.95—2.15, f 1 85—1.95 en vette kalveren 3.00—3.20, f 2.60 2.PÖ 2.102.40 per kg.; graskal veren 340240180; nuchtere kal veren f 635752; biggen 4540 —30 slachtpaarden 1.701.601.55 per kg.; schapen f 1109060; lem- merei 958065; kalkoeien en melkkoeien f 980300700; vare koeien 570—520—470; vaarzen 650 -600—500, en pinken f 450—400— 325. Vette koeien aanvoer groot, han del slepend, niet geheel prijshoudend; vettr kalveren aanvoer als Vorige week handel vlot. prijshoudend; graskalveren aanvoer als vorige week. hande, stroef, prijzen onver anderd; biggen aanvoer k'einer. han del traag, prijzen constant; slacht paarden aanvoer als vorige week, handel lui. prijshoudend: schapen aanvoer ruimer, handel stug, prijzen vooral niet hoger; lammeren, alsvoor; kalfkoeien en melkkoeien aanvoer als vorige week. handel stil, de beste iets stijver in prijs verder onveran derd. varekoeien aanvoer flink, han- Naar wij vernemen is in het ge- r;~-------- organiseerd overleg van werkge-1 traag niet geheel prijshoudend; ;atie» in i j'0"/e,V" P'nkf,n nanV0" j0"1 handel flauw prijzen onveranderd. vers- en werknemersorganisaties in het bakkersbedrijf besloten, dat dc normale arbeidsduur in de a.s. Kerstweek 38 uur zal bedragen. OPLICHTERSBENDE GEARRRESTEERD. De Haagse recherche heeft weder om een wijdvertakt en geraffineerde oplichtersbende, te 's-Gravenhage ge arresteerd, die zich gedurende twee jaar aan oplichting heeft schuldig gemaakt. Een Rotterdamse zakenman en een Haagse dame waren hun slachtoffers en werden in de loop van deze twee jaar voor 750.000 gulden door de he ren opgelicht. Twee a drie weken geleden kwam de recherche hen op het spoor en arresteerde zes man. Een zevende werd enige dagen geleden te Barce lona aangehouden. Om zijn uitleve ring is gevraagd. Het was de recherche opgevallen, dat verschillende personen in café's in de Haagse binnenstad en elders buitengewoon grote verteringen maakten, terwijl men zich afvroeg wat deze mannen eigenlijk uitvoer den. Het onderzoek leidde naar de Rotterdamse zakenman cn de rijke Haagse dame. Er kwam aan het licht, dat zij ettelijke malen bezoek hadden gehad van leden van een complot, die hen hadden weten over te halen gelden af te staan voor de zag. finan ciering van een tapythandel, het op richten van fabrieken voor sigaren aanstekers, kinderspeelgoed, schenk- kurken etc. waarbij zij voorspigel- den, dat er grote winsten zouden worden gemaakt. BODEGRAVEN, 19 Dcc Kaas. Aanvoer: 125 partijen Prijzen: lsté soort 2.23—2.30, 2de soort f 2.18 2 22 per kg. Handel kalm. LISSE, 13 Dcc Gladiolen veiling. - 14, 12, 10 en 8: Abu Hassan 13.60, 11.10, 3.10, 1.65; Acca Lauren- tia 5.35, 4.35, 2.—, 1.10: Alas ka 5—, 4.20, 1.80, 0 90; Bloem fontein 5.45. 4.60, 2.20. 1.10; Clingendaal f 5.—, 4.60, 2.10, 1.10, Gen. Eisenhower 6.20, 5 00, 3.60, 1.85; Graf Zeppelin 4.40, .75, j*1.8T 3.7 f 0.90: Hokus Pokus f G 80, 5.75, g. not, g. not.; Hop- man's Glory 7.10, 6.15, 4.50, g. not.; Java 5 45, 4.50, 2.10, geen not Joh. vtn Konijnenburg 6.60, f G 50, 3.—. 1.20; Majuba 7.40, f 6.80. 2.90, f 1-30; Mascotte 5.30, 4.60, 2 40, f 1.15; Nieuw Europa 5.15, f 4.—. 2.35, f 1.10; Plcary 9.f.0, 8 60. 4.75, 3.—; Rosa van Lima 4.80 f 3.85, 2.10. 1.10; Sal man's Glory geen not., 9.05, 4.60, 1-50: Salman Joy geen not., 7.20, 2.40 1 30; Silentium 6.30. f 5.63, 2.10, 1.10; Sneeuwprincess 3.60. 2.30, 1.20, 0 90: Van Tienhoven 5 4.65 2.—. 0.95. Biigoer: Lilium Orange Triumph 18/ 11.40 en 16/18 f 5.80; Llllum Regale 22/ 10.80; 20/ 15.—; Mont- bretia Crocus Miaflora 2.35. roelofarendsveen, 18 Dec Bloemen. Tulpen: Crown Impe rial 8595 cent, Red Piersón 90-—95 cent. Early Queen 0.901,25, White Sail SC -95 ceat, Krelage 1.00—141 en Sèkct 31 cent per bos; Hyaefn- r.hen f 24per 100. Am. Aanwinat 19—35 lit cn Hef CO 16—30 co:.' per bos; Cyclamen 50—55 cent per pot.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3