De terugkeer van de laatste Ned. soldaten uit Indonesië de Aandrang voorlopig weinig woningen te bouwen Termen voor belastingver laging niet aanwezig geacht Middenstands- „soldaten" Mr. Roem naar Djakarta 2x4 d agen verlof in zicht VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 Ut LElUSt COURAN II fWEEUE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer Bezorgdheid voor Ambonese De Tweede Kamer heeft gister middag de behandeling van de be groting van het departement van Justitie voortgezet. Naar aanleiding van bij de afde ling „bijzondere rechtspleging" door jfcvr. WfTEWAAL VAN STOETWE GEN (C.H.), en de heren ROOLVINK (KVP), STOKVIS (CPN) en VAN DIS (SG) gemaakte opmerkingen heeft minister STRUYCKEN te ken nen gegeven, dat jegens <Je politie ke elinquenten een typisch afzon derlijk beleid moest worden gevoerd. Men doet z.i. de bijzondere rechts pleging om-echt aan als men aanmer king maakt op het verschil in stral- fen in het begin en later. Men moet de politieke delinquenten de weg naar de normale maatschappij niet afsnijden. Naar zijn oordeel heeft het gevoerde beleid toch wel tot een goed resultaat geleid. In verband met een opmerking van de heer Stokvis, dat de uit Rus land teruggekeerde politieke delin quenten zo laag gestraft zijn merkte spr. op, dat in aanmerking is geno men, dat ze in Russische kamoen hebben vertoefd. Tegenover de heer Van Dis gaf hij toe, dat er wel eens onsc.iuldigen in een kamp zijn te rechtgekomen maar daaraan is spoedig een eind gemaakt en men meet het niet voorstellen alsof dit een massaa' verschijnsel is geweest Bij de afdeling „Herstel rechtsver keer" waarschuwde mej. TENDE- LOO (Arb.) er voor, dat de raad voor het rechtsherstel niet blijvend mag v/orden. Zij wilde een salariëring naar de arbeidsproductiviteit der le den van de afdeling rechtspraak van die raad De Minister belichtte de moeilijke taak, waarvoor het beheersinstituut zich heeft gesteld gezien. Het leek nem niel nodig te komen met een wetsontwerp tot schadevergoeding voor ten onrechte onder beheer ge stelden De stemming over de artikelen werd aangehouden in verband met de kwestie der topsalarissen. Het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen. Vervolgens heeft de Kamer zich bezig gehouden met het westontwerp tot het ouder de wapenen blijven van dienstplichtigen. Het betreft de dienstplichtigen, die in 1949 de eer ste oèfening hebben aangevangen en van wie een groot gedeelte reeds na (ir.geveer een hal* jaar te zijn ee- oafend, naar huis zijn gezonden. De regeHng acht het noodzakelijk deze dienstplichtigen althans voor het meiendee' opnieuw in werkel"ke dienst te dren komen. Ze zullen niet langei in dienst worden gehouden dan tot 1 April 1951. De heer HAKEN (CPN) vroeg Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.0024.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en li turgische kalender. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.1u Voor de huisvrouw 9.30 Waterstanden 9.35 Gram. 10.00 Voor de kinderen 10.15 Gram. 10.35 Zang en piano 11.00 Voor de zie ken. 11 45 Gram 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.3U Lar d- en tuir.bouwmededelin- geii. 12.33 Orgelspel. i2.55 Zonnewij zer. 13 f 0 Nieuws en Katho iek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.50 Har monie-orkest. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor 15.10 Kroniek van let teren en kunsten. 15 15 Amusements orkest. 16.20 Gram. 16.30 De schoon heid van het Gregorjaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmprogram ma. 18.15 Binnenlands overzient. 18.25 Gram. 18.40 Regeringsuitzen ding. „Zoeklicht cp de Westerse de fensie." 19.00 Nieuws 19.15 „Dit is leven,' rctualiteiten en sportpraatje 19.27 Metropole-orkest. 19.52 Jour nalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws 20.05 De gewone man. 20.12 Gram. 20.15 „Lichtbaken." 20.40 „Steek eens op, heren." 21.00 Geva rieerd programma. 21.53 „Wat zou U doen?" 22.00 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 SI'uiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.10 Gram. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Blaas- kwintet. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Metro pole-orkest. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd 14.30 Orgelspel. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Gram. 15.45 „Van de wieg tot het graf," cause rie. 16.00 Gram. 16.30 Sportpraatje. 16.45 Utrechts Stedelijk Orkest en soliste. 17.30 „Nederland industriali seert.' 17.40 Voor de jeugd. 1800 Nieuws. 18.15 Hein Festijn. 18.25 Dansorkest. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 „Passepartout," cause rie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd," causerie. 19.55 „Deze week," causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwedstrijd Noorwe gen—Nederland. 20.06 Actualiteiten. 20.15 Gevarierd programma in sa menwerking met het N. I. R. 21.45 Socia: istisch commentaar 22.00 Strijksextet. 22.25 „Onder de pan nen," hoorspel. 22.45 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. de toekomst van ambtenaren welke garantie er is, dat de dienst plichtigen niet langer dan genoem de datum m dienst zullen worden ge houden. De heer WELTER (KNP) zeide. dat hij zijn stem gaarne aan het ont werp zaï verlenen. De Minister van Oorlog, de heer S' IACOE. zeide dat als het nodig mocht wezen de dienstplichtigen lan ger in dienst te nouden, hij weer bij de Kamet zal moeten komen. Maar het ligt niet in het voornemen. Het wetsontwerp werd z.h.s. aan genomen, met aantekening, dat de CPN geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. Verlenging uitzending van dienstplichtigen. Daarna is behandeld het wetsont werp uitzending van dienstplichti gen. De regeling, welke uitzending van dienstplichtigen buiten Europa mogelijk maakt, is tot eind 1950 van kracht. Voorgesteld wordt deze ter mijn voor 3 maanden te verlengen. Deze voorziening zal slechts voor ten noogste drie duizend man toepassing behoeven te vinden. De heei ROOSJEN (AR) zeide te gen het ontwerp zelf geen bezwaar te heoben, maat hij betreurde het, dat hetgeen de minister in de Eerste Ksmer heeft gezegd, zo is weerge geven, dat alle troepen 31 December thuisvarend zouden zijn. Dat heeft ten onrechte verwachtingen gewekt. De regering heeft medegedeeld, ciat 20G0 Ambonnese zielen zullen wor den afgevoerd, maar naar sprekers inlichtingen zijr; er op Java 3000 Am bonese militairen, met hun gezinnen met. in totaal 14.000 zielen Hij drong er op aan da. de regering „de be langen dezer trouwe wapenbroeders beter zal benartigen dan tot nu toe is geschied. De heer FENS (KVP) vroeg de po sitieve verzekering, dat men er met een verlenging tot 1 April af is. Voorts wenste hij een nadere speci ficatie van het aantal Ambonese mi litairen en hun gezinnen en van de anderen. Ook wilde hij weten hoe de regering zich de afwikkeling van de afvoer der resterende zielen denkt. De heer WELTER (KNP) vroeg o.m. of de regering de zedelijke ver plichting erl ent te zorgen, dat de Ambonezen niet in levensgevaar ko men te verkoren. Dp heer HAKEN (CPN) vroeg welke garantie, er is, dat er geen verdere verlenging nodig zal zijn. Minister S' JACOB merkte op, dat de laatste, loodjes het zwaarst wegen. Eind November was er hoop. dat het cortingent Ambonezen afgevoerd kon worden naar andere eilanden, maar daartegen hadden zij bezwaar. Op Java zijn er ♦hans vier kampe menten met 3600 Ambonese militai ren, met 9 000 gezinsleden, totaal 12.500 zielen. De bedoeling is 15 en 17 December Beschermt U tegen kou maar blijft charmant meteen BLOUSE. JUMPER ot VEST Tan DOflKERSTEECT 1 Speciale aldeling le Etage twee groepen ongehuwden naar de Kei-eilanden af te voeren 21 De cember gaat eer. groep van 1.000 man naar Ambon, voornamelijk ongehuw den. Ze gaan met vertrouwenslieden ondei K.L -cewaking derwaarts. Na aankomst op Ambon worden ze ge demobiliseerd. Van de toestand al daar zal afhangen of de rest in ver sneld tempo naar Ambon kan wor den gezonden. De overblijvende 10.600 ''ielen zullen zo snel mogelijk in Januari er Februari hoofdzakelijk naar Ambon gaan Negentig procent kiest voer Ambon De minister hoopt het probleem in die maanden op te lossen, maar zekerheid is niet te ge ven. Mocht een enkele niet naar Am- bon gaan of daar gevaar lopen, dan zullen we onr moeten beraden, zo gai de minister te kennen. Deze maanH komen 744 ex-KNIL- mensen met hun gezinnen totaal 2054 zielen, naar Nederland. Er blijft een kiem detachement achter "0or afwik keling. Van de K.L. waren op 1 December op Java aanwezig 5708 man; 258 wil len in Indonesië demobiliseren, zo dat er 5450 bi ij ven at te voeren. Op het ogenblik zijn er nog 4400. Hier van zullen ze!»oi 400 voor het eind van het jaar afvloeien, zodat op 1 Januai' 4.001* man van de K.L. aan wezig zullen zijn. Daaronder zijn ruim 1000 vrijwilligers. Het tempo, waarin d° dienstplichtigen naar huis gaan ligt binnen het schema van drie maanden De heer WELTER (KNP) vroeg andermaal of de minister de zede lijke verantwoordelijkheid voor het lot der Ambonese militairen aan vaardt. ook als zij op Ambon zijn gedemobiliseerd en de heer HAKEN (CPN) vroeg inlichtingen over moei lijkheden, die er zouden zijn tussen bcwakingstroepen van de K.L. en de Ambonezen. De MINISTER zeide het verant woord te achten de mensen naar Ambon terug te zenden, anders zou- het niet gebeuren. Hij acht zich ze delijk gebonden De verhouding tus sen bewakingstroepen en Ambonezen is goed. Het wetsontwerp is tenslotte z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de C.PN geacht wilde worden te hebben tegeng°stemd. Verkeersfonds blijft in de pot. Tenslotte is het wetsontwerp tot verdere opschorting ,met drie jaren, van het herleven van het Verkeers- fciids z.h.s. goedgekeurd, nadat de he ren SCHILTHUIS (Arb.)., ZEGE- RING HADDERS (WD) en VER KERK (AR) voor herstel van het verkeersfonds hadden gepleit De minister van Financiën de heer LIFFTINCK, heeft betoogd, dat er geen enkel beiang mede is gediend thans weer tot instelling over te gaan. De AR WD kregen aanteke ning, dat zii '—'Hen worden ♦p hebben tegengestemd. Te vijf uur is fle vergadering ge sloten. Arbeid en materialen dreigen te-kort te schieten De grote landelijke Werkgevers- en Werknemersverenigingen in het bouwbedrijf in Nederland, samen vormend de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf hebben er in een adres Mi alle gemeenteraden van Neder land op aangedrongen, om in de eerstkomende maanden zeer weinig woningen in uitvoering te geven. De bedrijfsraad heeft namelijk met grote zorg gezien, dat de aantallen van de in aanbouw zijnde woningen ovei het gehele land na April van dit jaar met sprongen omhoog zijn gegaan, om eind September de 51.800 te passeren. De raac? heeft de vaste overtuiging dat dit aantal veel ho- van nieuwe opdrachten of vergun ningen voor woningen, zullen zij be reiken, dat de reeds in aanbouw zijn de woningen sneller klaar komen. Daarmee kan men voorkomen, dat evenals twee jaar geleden het ge hele bouwbedrijf en daarmee dus de voorziening in de woningnood ern stig in gevaar wordt gebracht, aldus de bedrijfsraad. DEN HAAG HEEFT EEN TEKORT VAN BIJNA 5 MILLIOEN! De dezer dagen te verwachten ont v, erp-begxoting der gemeente 's Gra- venhage voor 1951 wijst een tekort ger ligt dan op dit ogenblik door de 21311 van 4.750.000. B. en W. delen beschikbare arbeiders en met de be-1 me^e« da* hun college alle pogingen schikbare materialen kan worden af- iln het werk heeft gesteld om dit te- gebouwd De arbeidsproductiviteitkor' *e overbruggen. Zii zien daartoe heeft een dalende tendens, de duur1 eck*er geen mogelijkheid. ■'an de bouw van woningen en daar- B en W zijn dan ook van mening, mee de prijzen zullen onvermijdelijk' c'a^ deze gemeente aanspraak kan een neiging tot stijgen vertonen. Bovendien heeft de omstandigheid, dat gemeenten, beschikkend over eel bouwvolume, grote aantallen woningen gelijktijdig in uitvoering hebben gegeven, met zich medege bracht, dat de vraag naar bepaalde vakarbeiders, zoals b.v metselaars en stucadoors. het ene ogenblik veel hogei en enkele maanden later weer lager ligt dan het aanbod. Indien de gemeenteraden de grootste terug houdendheid betrachten in het geven Staten van Zuid-Holland Geen fonds om polderbesturen bij te springen Op de derde dag werd gisteren om van financiële bijdragen ten behoe- elf uur de tweede gewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land in het Kurhaus voortgezet. Nog steeds hielden de Statenleden algemene beschouwingen Van verschillende zijden werden de standpunten der partijen uiteen gezet en werd geantwoord op de par tijpolitieke opmerkingen van de voorgaande sprekers. Het gaf de voorzitter, mr. L. A. Kesper, aanlei ding een volgende spreker aan te kondigen met de opmerking „over dezelfde provinciale begroting is thans het woord aan Achtereenvolgens spraken de le den H. C. Kranenburgh (C.H.), C. van Dijk (C.H.), J. Wildschut (A.R.), H van Weizen (C.P.N.) en S. H. van Eijbergen (.CH.). De heer Kranenburgh betoogde, dat de nazorg bij het buitengewoon onderwijs in een commissie voor on- derwijsaangelegenheden dient te worden ondergebracht. Da nazorg voor maatschappelijke debielen moet met spoed worden gestimuleerd. De hoogbegaafden moeten ook van de zijde van de provincie, indien zij fi nanciële moeilijkheden hebben, wor den geholpen. De heer Van Eijbergen vroeg, of men'wel voldoende de betekenis van de voorbereidende school ziet. Voor de debielen moet er een goede na zorg zijn. Een medicus zal hier met de paedagoog moeten samenwerken. Hij vroeg, of het niet mogelijk is in de provincie een laboratorium voor geestelijk gestoorden in te richten, zo mogelijk met UNO-gela. De heer Damme (Arb.) drong er op aan net werk van de beide ge meentelijke commissies voor de ha vens van Katwijk en Scheveningen te coördineren. De vergadering werd tot kwart over twee geschorst In de avondvergadering kwamen alvorens de begroting voor het dienst jaar 1950 werd aangenomen enige amendementen aan de orde. Door een aantal leden van de K. V P. werd voorgesteld het bedrag on artikel 156 te verhogen met 100.000. Door deze verhoging wilde men een fonds instellen voor de verlenging ve van wegen, niet vallende onder primaire, secundaire of tertiaire we gen, doch die van meer dan locale betekenis zijn. Uit dit fonds zou uit de gewone dienst 1951 f 100.000 be schikbaar moeten worden gesteld Het amendement werd met 48 tegen 12 stemmen verworpen. Zo verging het ook een amende ment-De Monchy (V.V.D.). De heer De Monchy wilde de opcenten grond belasting met tien procent verminde ren en daarvoor de bijdrage aan de i eservedienst met 774.000 verla gen. Het amendement werd met 46 tegen 14 stemmen verworpen. Namens Ged. Staten beantwoord de dë heer Jansen Maneschijn de sprekers. Hij deelde mede, dat bij Ged. Sta ten de gedachte leeft, dat het wen selijk is, dat er commissies van bij stand komen om de Staten advies te geven. Daardoor worden de Staten meer bij het werk der provincie be trokken. Met betrekking tot de industrie financiering is de gedachte nog niet verder uitgewerkt. Spr zei, dat de financiële positie der provincie als een schilderij is met donkere en lichte plekken. De financiële toestand van het ogenblik is zelfs gunstig, maar wij mogen ook niet alleen kijken naar dit jaar maar ook naar de toekomst. Zo kon de piovincie na de bevrijding overgaan tot converteren van oude leningen. Deze gaven grote bedragen oo de re kening. Op het ogenblik is van con verteren weinig sprake. Ten tw_ede noemde hij het wegverkeer. Het aan tal auto's op de weg nam in 1945 en 1946 toe. De opbrengst van de we genbelasting werd daardoor ook ver hoogd. Tezelfdertijd werd de uitvoe ring van werken geremd1 door ge brek aan materialen. Hij merkte op, dat het provinciefonds bestaat uit bijzonder conjunctuurgevoelige be lastingen. Hij vestigde hierna de aandacht op de uitgaven van de provincie, zoals de bouw van het provinciehuis, de biug bij Flakkee, de ontzilting enz. De hoogste post op de begroting is die voor <"eesteskranken 3.1 Millioén tegen ruim 1 millioen in 1946. Men moet rekening houden met verhoging dt'er uitgaven. Het wegenplan moet niet worden ingekrompen, maar mo~t in het nor male tempo worden uitgevoerd Zo heeft het college niet geaarzeld over te gaan tot handhavin" van de voor gestelde opcenten. Hij achtte het niet nodig om over te gaan tot de vorming van een fonds voor de quartaire we gen Het lid van Ged Staten, de heer Bolsius deelde mee, dat met betrek king tot voor- en nazorg van geestes zieken een commissie van onderzoek bezig is. Wat betreft de zeehaven van Kat wijk beeft men een onderhoud mpt d© min-'ster gehad, waarvan men evenwel niet optimistisch is terugge keerd. Ten aanzien van de industrialisatie in de provincie kunnen de Ged. Sta ten in dit stadium nog niets zeggen over een eventuele financiële deelne- ing. Ten aanzien van het vraagstuk van de industrialisatie in het alge meen noemde hij het van belang, dat men daarover ook in verband met de streek- en uitbreidingsplannen zo goed mogelijk is georiënteerd. Van belang is het werk van de commis sie, die door de regering is ingesteld, doch ook de provincie zal te dien aanzien een en ander kunnen doen. In de Haagse raad ziin er door de voorzitter onvriendelijke woorden over Ged. Staten gezegd naar aanlei ding van het uitbreidingsplan van den Haag. Het speet hem, dat be stuurslichamen met elkaar gaan de batteren. Hij deelde mede, dat Ged. Staten den Haag op de meest wel willende wijze geholpen hebben. Den Haag bezit op het ogenblik vol doende plannen, die zijn goedge keurd. Het lijkt hem niet juist reeds thans een bedrag beschikbaar stellen voor het onderhoud van de quartaire wegen. Men zal moeten wachten op het rapport van de com missie-Oud. Het lid van Ged. Staten, de heer Schmal diende in het kort de leden G van Praag (CP.N.) en Vlasblom iS.G.) van repliek. Het lid van Ged. Staten, de heer Sc-hilthuis zei, dat men de taakver- ruiming van Provinciale Staten in cidenteel moet vaststellen. Waar schijnlijk zal de grondwetsherzie ning daarin verandering brengen. Hij noemde het een prachtig middel tot decentralisatie. De vergadering der Staten werd gesloten door de voorzitter met het uitspreken van zijn beste wensen aan de leden bij de naderende Kerst dagen en het Nieuwe Jaar. maken op een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds tot dekking van het begrotingstekort. Den Haag heeft, in tegenstelling tot tal van andere gemeenten tot nu toe geen bijzondere uitkering ontvangen ter wijl de mogeliikheid het tekort uit de begroting zelf te dekken niet meer aanwezig moet worden geacht. Vaste toe'a"e Rëks- en onderwi'zend personeel Naar het A.N.P. verneemt is spoe dig een K.B. te verwachten, waarin de twee salarisverhogingen van vijf procent, welke sinds 1 Januari 1948 gegeven zijn aan Rijks- en onderwij zend personeel zullen worden omge zet in een vaste toelage. De consequentie hiervan is voor de betrokkenen dat de persioengrondslag zal worden verhoogd met W/+ pet. In deze grondslag zal tevens de z.g. Joekes-gulden zijn geïncorporeerd. Daarnaast is een regeling te ver wachten, waardoor betrokkenen geen nadeel zullen ondervinden van het feit, dat gedurende 1950 deze verho ging nog niet in de pensioengrondslag waren opgenomen. Wie er de meeste tienen had Bijna 900 gerepatrieerde militairen hebben in November deelgenomen aan het middenstandsxemane alg handelskennis, gehouden vanwege de Stichting Middenstandsexamen te s-Gravenhage. Aan 35j> cand.idaten, bijna 40 pet. zal het aiploma kunnen worden uit gereikt. De Minister van Economische Za ken heeft als blijk van zijn waerde- ring aan de best geslaagde candidaat van elke examenplaats een boek werk toegekend. Aan de best ge slaagde van het gehele examen zal deze bewindsman een legpenning met inscriptie doe< uitreiken Deze on derscheiding valt ten deel aan J. J Otto te Rotterdam, die te s-Graver.- hage het examen aflegde. Hij ver wierf 52 punten, evenveel als de can didaat E. Lantinga te Assen maar behalde meer tienen zodat aan eerst genoemde de legpenning werd toege kend De bestgeslaagden in de diverse nxamenplaatsen zijn:: Amsterdam, H. J. Braun 51 p., Arnhem, H J. T. Wiggers 47 pt., Assen, E. Lantiga 52 pt. Bergen op Zoom, A. .ie Jonge 50 pt., Deventer, A P. Noorlag 50 ot„ Den Haag, J J. Otto 52 pt.. Leeuwar den, J. van Dijk 45 pt.. Maastricht J. J Hougardy 51 pt., Tilburg A. Mik xeis 48 pt Utrecht, C. van Wendel de Joode 50 pt., Venlo, J. A. U. M. Heysters 42 pt. SNELTREIN BAZEL—DEN HAAG BIJ ST. HUBERT ONTSPOORD. Drie personen kwamen om het leven en vijftien werden ernstig gewond bij de ontsporing van de sneltrein BazelDen Haag nabij het Belgische plaatsje St. Hubert. Een foto ge maakt op de plaats van het ongeval. ANP Telefoto. N. Guinea-conterentie Na afloop van de vergadering der Nieuw Guinea-conferentie van giste ren deelde mr. Mohammed Roem mede, dat hij besloten had, lieden (Vrijdag) naar Djakarta te vertrek ken teneinde met zijn regering over leg te plegen. Roem verwacht Vrij dag 22 December in Den Haag te rug te zijn. In verband hiermede werd besloten de volgende bespre king vast te stellen op Zaterdag 23 December elf uur voormiddags. NEDERLANDSE NOTA. Gistermiddag heeft de conferentie in de Trèveszaal van vijf tot circa Kwart over zes geduurd, waarbij mi nister Van Maarseveen als voorzitter der Nederlandse delegatie een Neder landse nota heeft voorgelezen. Hier na «eeft minister Roem medeaeling gedaan van zijn vertrek naar Djakar ta voor nader overleg. In verband daarmee wordt in regeringskringen verwacht, dat na de mededelingen van minister Roem aan zijn regering, het kabinet te Djakarta ernstig zal overwegen of het wei zin heeft de conferentie in Den Haag verder voort te zetten, dan wel dat men nog een laatste poging zal doen door een nieuw voorstel de conferentie op gang te houden. In ieder geval is nu wel gebleken, dat de opzet der Indonesische rege ring om door de conferentie in Den Haag voor 27 December Nederiands- Nieuw-Guinea aan Indonesië over te aragen, als volkomen mislukt mag worden beschouwd. De Nederlandse regering heeft zodanig voet bij stuk gehouden, dat de onderhandelingen van de Indonesische delegatie tot he den practisch geen resultaat hebben gehad. De situatie voor verdere on derhandelingen wordt ook als kritiek beschouwd. Aan het militair en burgerperso neel werkzaam op de burelen van het ministerie van Oorlog, alsmede aan het personeel der verschillende onderdelen en diensten wordt voor zover de dienst dit toelaat Kerst verlof verleend op Vrijdag 22 De cember van één uur n.m. af tot Dins dag 26 December, laatste reisgele genheid. Voor het personeel van de leger- luchtmacht is een overeenkomstige regeling vastgesteld. Militaire onder wijsinrichtingen zoals kaderscholen en scholen voor reesrve-offiiceren hebben een afzonderlijke regeling. Voor het marinepersoneel geldt in het algemeen de gebruikelijke rege ling: tien dagen winterverlof, te ne men van 18 tot 29 December of van 29 December tot 9 Januri 1951, al naar gelang de dienst zulks toelaat. Het Kerst- en Nieuwjaarsverlof is niet van toepassing voor het perso neel van de Kon. Landmacht, dat woont in de gemeente, welke hun als standplaats is aangewezen. PROVINCIAAL DER MONTFORTANEN NAAR AFRIKA. Pater C. M. Heiligers, Provinciaal der Paters Montfortanen, vertrek: op 19 December a.s. van Antwerpen voor een langdurige visitatie-reis naar Afrika. Hij zal daar Mozambique en de Belgische Congo bezoeken waar talrijke Paters Montfortanen in de missie werkzaam zijn. Tijdens zijn afwezigheid zal de Vicaris-Provin ©ialis, pater M. Goetstein, hem ver vangen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5