eióse hutspot/# Herman Kleibrink maakte film over „De Valk" een kunst m öe sleutelstaö De breedtegraad overschreden? VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 L)E LEIUSE COURANl EERSTE BLAD - PAGINA LEIDENS LAATSTE WALMOLEN „Een pareltje in de halsketen rond Leiden", ja, dat is de Korenmolen „De Valk". Achttien van die parel tjes zijn in de loop der tijden ver dwenen, maar deze ene is gebleven. Iedere Leidenaar kent „De Valk" en niemand zou willen dat ook deze laat ste molen verdween. De heer Herman Kleibrink heeft een documentaire film vervaardigd over de Valk, en die gisteren voor de eerste maal vertoond voor vrien den en bekenden in de Lakenhal. Als titel gaf de heer Kleibrink aan zijn film: „Geschiedenis en bedrijf van een oude walmolen in de stad Lei- rten'\ Een gemakkelijke taak was het niet iets te filmen van de geschiede nis, maar toch is de vervaardiger er in geslaagd daarvan een aardig beeld te geven. Allereerst verschijnt op het doek een kaart van Leiden, waarop duidelijk wordt aangegeven de stads uitbreiding van 1610. Verschillende documenten tonen de voorgeschiedenis van de molen, en tenslotte verschijnen enige reproduc ties van de oude molen op het doek. Dat aan dit korte fragment veel zoe ken in het Stedelijk Archief is voor afgegaan, is wel duidelijk. Was de heer Kleibrink in dit eer ste gedeelte gebonden aan de platen, ir, het tweede gedeelte kon hij zijn beelden zelf kiezen, en dit is vaak cp voortreffelijke wijze gedaan. Het beeld van de molen gezien door de bloeiende boom b v., is prachtig. Het tweede gedeelte: „De molen in bedrijf" begint bij de boer, die bezig is het koren te maaien. Na gedorst te zijn, wordt het graan naar de mo len gebracht om gemalen te worden. Wat er allemaal geschiedt voordat de korrels tot meel zijn gemalen is te veer om hier te vertellen: dat er nog zoveel aan vast zit, zou men niet ver moeden. De heer Kleibrink heeft bij het vervaardigen van deze film veel steun ondervonden van diverse ge meentelijke instanties, zoals de Brandweer, de dienst van Gemeente werken en het Gemeentearchief, als mede van de molenaar, de heer A. van Rhijn. Het resultaat is een knap stuk1 werk, dat zeker waard is in bréde kring bekendheid te verwerven, en dat getuigt van een artistieke blik goed vakmanschap en liefde voor ae film en het object. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Gijsberdina M. d. van K. Kikstra en N. W. Verhulst, Johanna M. H. d. van L. J. van Leeuwen en J. van Kuijeren. Antonius J. C. z. van C J. Verlaan en J. P. van der Geest, Johannes P. M. z. van C. W. Driessen en M. J. A. Helversteijn, Wouter M. z van J. Bos en K. Swets Krijn D. z. van J. van der Plas en T. Remmelzwaal, Margaretha d. van J. L. van Nieuwkoop en M. Ver does. Ondertrouwd: A. Botter jm. 31 jr. en A. B. M. Kaulingfreks jd. 24 jr., P. Brandt jm. 25 jr. en A. M. H. T van Dijk jd. 20 jr., A. Dubbelde- man jm. 30 jr. en A. D van Es jd. 25 jr., J. T. Fuchs jm. 29 jr. en C. L. Cival jd. 29 jr., J. Groeneweg jm. 27 jr. en A. G. Soeterbroek jd. 29 jr., C. T. de Groot jm. 28 jr.'en P. H. Ruitenbeek jd. 31 jr., G. Sajtos jm. 31 jr. en S. de Jong jd. 27 jr., A. J. J. van den Zanden gesch. 35 jr. en E. C. F. Spruit jd. 30 jr., G. T. A. van Mierlo jm. 25 jr. en J. W. M. Heuzen jd 23 jr., H. J. van der Weijden jm 30 jr. en J. M. G. van Bers jd. 22 jr., L. Polane jm. 22 jr. en M. Singeling jd. 20 jr., J. L. Vrij jm. 21 jr., en L. Warmond jd. 22 jr. Getrouwd: G. J. J. van Tol jm. en T. C. M Witkamp jd. Overleden E. de Boer wed. van Sierat 79 jr., A. Slok wed., van Ho- gendoorn 76 jr., W. Stavleu wedn. 75 jr., J. Rovers man 63 jr., J. T. Corba soon 5 dagen. OFGSTGEEST Op het te Den Haag gehouden vakexamen in naaldvakken zijn ge slaagd de dames: mej. G. J. S Ra- vensbergen voor lerares, mej M L. Henkes voor coupeuse, mej. J. Ho fwoning, A. van Bladel en A. de Hoog voor costumière: mej. A Imt- horn voor lingerie. Allen zijn leerlin gen van mej. v. d. Kaay. - "r- LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Doctoraal exa men Ned. Recht J. B. N. Ruben den Haag, J. A. Hartogh Hei is v. d Lier Rijswijk; voor het aanvullend docto raal examen Ned. Kecht J RietsciieJ GJtSM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 11 December 1950 heeft bepaald, dat een herizening van het partiële-uit- breidingsplan „Leiaen Zuid-West", vastgesteld bij besluit van de ge meenteraad van 26 Januari 1948 en goedgekeurd bij besluit van Gedepu teerde Staten van de provincie Zuid- Holland van 22 Februari 1949, No. 434/2. wordt voorbereid. 9712 Bovenbedoeld plan heeft betrek king op gronden, voornamelijk be grensd aan de noordzijde door het Galgewater en de Toussaintkade. aan de westzijde door de Kortevliet, aan d zuidzijde door de Trekvliet en aan de oostzijde door de Trekvliet, Zoe- tcrwoudseweg en het goederenem placement der Nederlandse Spoor wegen. Leiden, 15 December 1950. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. Loco-Burgemeester. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat Ge deputeerde Staten dezer provincie bi.i hun besluit van 2 December 1950. G.S. No. 2, hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit van 28 Augustus 1950 vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding voor de Ge meente ten aanzien van gronden be grensd door de Mariënpoelstraat, de van Swiètenstraat en de Boerhaave- laan. 9711 Het goedgekeurde, plan ligt voor een ieder "ter inzage ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Wer ken (kamer No. 111). Leiden, 15 December 1950. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. Loco-Burgemeester. MET KERSTMIS BROOD VOOR DRIE DAGEN TEGELIJK. Een bemiddelaar tussen werkge vers en werknemers in het bakkers bedrijf te Leiden heeft tussen beide groepen overeenstemming kunnen bereiken, inzake het broodbakken op Kerstmis. Practisch alle bakkersbe drijven hebben er in toegestemd op tweede Kerstdag niet te bakken, zo dat het publiek op Zaterdag 23 De cember voor drie dagen tegelijk brood zal moeten nemen. Dit ge schiedt om de bakkers en hun be dienden gelegenheid te geven de avond van eerste Kerstdag in de fa miliekring door te brengen. Woensdagmorgen na Kerstmis zal reed* om 8 uur vers brood verkocht mogen worden. RESIDENTIE-ORKEST onder leiding van Hans Münch Het concert van gisterenavond stond onder leiding van de Zwitser se dirigent Hans Münch, die hevig enthousiast en druk gebarend de spelers in 't orkest aanvuurt of tot beheersing aanzet. Hij is een orkest leider, die de partituren op z n duim kent en de diverse werken uit 't hoo*d diri»°ert. Hii begon met Beet- groot en fel, zodat de Leonore in deze werk. dat wij allen al vele malen hebben gehoord en bewonderd. Hans Münch is een knap dirigent, maar druk en onrustig. De dynamische tegenstellingen en accenten waren groot en fel. zodat deLeonore in deze opvatting vreemd aandeed. De MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 Dec Vee. Aange voerd; 9 fokstieren, 7 slachtstieren, 60 kalf- en melkkoeien f 550950, handel traag: 139 varekoeien e.a. f 450—700 handel traag; 180 vette koeien f 7751000, 2.20—2.70 per kg., handel vry goed; 34 graskalve ren f 160275, handel slepend; 15 vette kalveren; 90 slachtkal veren 4070, handel vrij goed; 300 vette schapen f 90—130, handel stug; 1519 vette lammeren 75—110, handel stug; 54 zeugen; 332 schrammen t 60—110, handel matig; 467 biggen 1828, handel matig; 3 paarden; 11 bokken en geiten Kaas. Aangevoerd: 32 par tijen Goudse kaas, le srt f 225230, ?e srt. 221224; 7 partyen Leidse kaas le srt. 200—202, per 100 kg. Handel matig. DELFT, 14 Dec. Vee. Aanvoer 22 runderen. 51 nuchtere kalveren, 156 varkens. 577 biggen, 5 schapen, geen geiten. De pryzen waren voor de nuchtere kalveren f 4055, big gen 1826. 'opers ttot 70.rund vlees per kilo slachtgewicht f 2.20— 270. Varkens per kilo levend ge wicht 1.401 60. Handel voor de runderen willig. Nuchtere kalveren ook willig. Varkens en biggen sle pend. Vrijdag 15 December. Wat kunnen sommige mensen toch wreed zijn! Wie zou het over zich kunnen verkrijgen, om ergens bij eenvoudige mensen een stel mooie konijnen uit de schuur te stelen. En dat een week voor Kerstmis! Toch gebeurt zoiets. Nog wel in onze goe de oude Sleutelstad. Gisteren, uit een schuurtje van een familie aan de Rijn- en Schiekade. De politie werd er van in kennis gesteld. Maar dat zal in dit gevai niet veel helpen. Laat net in ieder geval een waarschu wing zijn vooi allen, die konijnen hebuen en met Kerstmis een boutje op tafel willen zien. Er zijn kape.s op de kust, weest dus voorzichtig. Laat de hokken niet buiten staan, maar in de schuur, en doe alles ste vig op slot! Ondertussen druppelen nog gere geld berichten binnen van Leide- naars, wier poes plotseling verdwe nen is. Ook voor Kerstmis! Eet sma kelijk. Wilt u Mimi vooral goed bin nenhouden? In „De Harmonie" werd het theo retisch gedeelte van het vakbe kwaamheids-examen voor het opti- tieris-bedrijf gehouden. Van de 48 candidaten zijn er 26 geslaagd. Na af loop van het practisch examen zul len we de namen publiceren. Wat we gisteren schreven voor de dekenale parochie, geldt vandaag voor de St. Petrus-parochianen. Ook bij hen wordt morgenmiddag aange beld door de jeugd, die de liefdes gaven voor Kerstmis komt halen. Het gaat hier om de met minder aards slyk bedeelde gezinnen, die men voor Kerstmis met een feeste lijke verrassing te verblijden. Alle geldelijke bijdragen zullen dankbaar aanvaard worden Wilt u uw pakketjte tijdig klaai leggen, zodat de opha lers, die een druke dag zullen heb ben, niet behoeven te wachten? De Leidse Accordeonvereniging „Accordanto" gaat a.s. Maandag avond om 8 uur in „Den Burcht" een openbare lesavond houden met een programma vol van bekende namen: Offenbach, Schubert, Strauss. Bo vendien komt Accordanto's ensem ble met populaire melodieën. Maar a.s. Maandagavond heeft ook het K.A.B.-gewest Leiden een bij eenkomst. Niemand minder dan ce bekende dr. Olierook, directeur van de Ontwikkelings-centrale van de K. A.B. zal spreken over „De verant woordelijkheid van de katholieke ar beider in deze tyd'in de „Kleine Burcht" Nieuwe Rijn 19. Alle be stuursleden, ook van vak- en onder afdelingen, zijn welkom. -Deze ver gaderingen mogen zich steeds in een grote belangstelling verheugen; dit zal ongetwijfeld ook nu het geval zijn, wanneer zo'n bekend spreker als dr Olierook het woord voert. Postduivenvereniging „De Vrien denclub" houdt a.s. Zondag, de eer ste hoktentoonstelling in het club gebouw 2e Binnenvestgracht 12A. De Toneelvereniging „DeSleutel spelers". personeel van de Sted. Lichtrfabrieken. bestaat 5 jaar. Zon der kleerscheuren is men de eerste 5 jaar doorgekomen en steeds won nen de uitvoeringen aan kwaliteit. We denken slechts aan de mede werking bij „100 jaar Gas". Het lus trum wordt morgenavond in de Schouwburg gevierd met „Als de klok waarschuwt....", een vrolijk mysterie in 3 bedrijven van R. en C. H. Feenstra Dc Tuintjes-vereniging „Ons Be lang' heeft zichzelf gisteravond be graven met een afscheids-avond in „Den Burcht". Voorzitter Joh. v. d. Bos liet de. voornaamste gebeurte nissen de revue passeren waarin de activiteiten gedurende 14 jaar tot uiting kwamen. Daarna was het woord aan de toneelgroep „De Schets", dat enige schetsjes en een pantomine opvoerde. De Manakura Serenaders brachten Hawaiian-mu- ziek, de twee Pohny's speelden ac cordeon en mr. Dixy goochelde. Con ferencier A van Polanen lijmde dit alles aan elkaar De heer J. Gerrit- sen, voorzitter van de gelijknamige woningbouwvereniging, dankte de tuintjesverenipina van Ons Belang'' voor alles wat tot verfraaiing van de tuinen werd gedaan. De Commissie voor Cultureel Werk neemt deze taak thans over. Natuurlijk zouden alle leden van het R.K. Operettekoor „St. Cecilia" hedenavond naar Toonkunst gaan om te repeteren Maar daar moeten zij nu juist niet zijn. Vandaar dit bericht. Te beginnen met hedenavond zullen de repetities in het vervolg gehouden worden in de school aan het Leven- daal ingang Krauwelsteeg. Nu het weer sneeuwt en de straten glad geworden zijn, mag Stadskok wel een waarschuwing laten horen, die speciaal voor de jeugd bestemd is. Hij kan zich heel goed voorstel len, dat de schoolgaande jeugd van deze sneeuwval gebruik maakt om sneeuwballen te gooien Het is een gezonde sport, je wordt er warm van en je handen gaan tintelen. Maar laten de jongens en meisjes dan al leen elkaar tot mikpunt nemen, ge*n oudere mensen en zeker geen wielrij ders. Wie met deze gladheid op fe fiets zit, heeft alle aandacht nodig om niet te glijden. Een sneeuwbal kan in zo'n geval levensgevaarlijk zijn. Het zou niet de eerste keer zijn, dat de fietser door een sneeuwbal viel en onder een auto terecht kwan of zo lelijk kwam te vallen, dat hij zich ernstig bezeerde. Daarom deze waarschuwing' Wilt u, die dit leest, het de lieve jeugd nog eens goed onder de aandacht brengen? STADSKOK. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN SAMENWERKING KRUISVERENIGINGEN Op initiatief van de plaatselijke afd. van Volksherstel zijn destijds de besturen van Het Wit Gele Kruis, Het Groene Kruis en Het Oranje Groene Kruis in principe overeen gekomen de afzonderlijke materiaal- depots op te heffen en gelijktijdig in te brengen in een te stichten een traal magazijn. Deze reorganisatie is inmiddels doorgevoerd met de hulp van N.V.H. er de gemeente. De bouw van een magazijn annex consultatiebureau voor de t.b c.-vereniging kreeg zijn beslag, evenals de instelling van een beheerslichaam. Voor het aanschaf fen van nieuw materiaal schonk de N.V.H. een bedrag van 6500. De nieuwe stichting draagt de naam „Stichting Centraal Magazijn voor Ziekenverpleging Kruishulp Bodegraven" en haar arbeidster rein omvat behalve Bodegraven ook Spaanse pianist Gonzalo Soriano so- lieerde in het 3e pianoconcert van Beethoven. Jong nog in jaren is hij een respectabel pianist, eenvoudig, hoogst muzikaal. Hij speelde iwet grots bezieling, beschikkend over een voortreffelijke techniek. De aan slag welluidend, de toon en opvat ting mogelijk wat romantisch, de fiorituren prachtig. Ook de cadenz mocht er zijn, en niettegenstaande zijn temperament was zijn wederga ve toch beheerst. Zijn succes was enorm. De begeleiding deed wat on rustig aan. In het tweede deel van het programma is de dirigent veel beter bevallen, de moderne muziek ligt hem veel en veel beter dan de klassieke Beethoven. Dat bleek o.a. uit „Mathis der Maler" een meester werk van de hoogstbegaafde compo nist Paul Hind°mith. Deze orkest triptiek werd geïnspireerd door het beroemde altaarstuk van Math'as Grünewald, een machtig suggestief werk, waarvan de dirigent een im posante reproductie gaf. Het orkest was volkomen ingespeeld en rea geerde onmiddellijk op de meester lijke directie. Met de brillante uit voering van Strauss' Till Eulenspie- gel's lustige Streiche werd het twee de hoogtepunt bereikt, waarop de aanwezigen met langdurige ovaties hebben gereageerd. J. Kortmann Last van Ken a wen f Mijnharde'» Zenuwtabletten helpen U er overheen de gemeente Zwammerdam en De Meije. Zwammerdam heeft een eigen magazijn, dat wordt aangevuld uit het hoofdmagazijn te Bodegraven. Het doel is het verstrekken van ver- plegingsartikelen aan gezinnen, wel ke deze om medische redenen be hoeven. Het beheerslichaam bestaat uit af gevaardigden van de aangesloten verenigingen. De afgevaardigden van N.V.H. worden door drie jaar be noemd. Zij zijn niet herkiesbaar en in hun vacatures zal niet meer wor den voorzien. Met uitzondering van de gem. vertegenwoordiger worden alle leden door het bestuur benoemd met dien verstande, dat voor elke vacature een voordracht van drie oersonen moet worden gedaan Het dagelijks bestuur wordt geko zer. uit de aangesloten kruisvereni gingen. Het is momenteel als volgt samengesteld de heer K Steiin, voorzmevr. M. J M. Verhoef- Schuttelaar. secr.. de heer J. H. J. van Loo, penningm. Belangrijk zijn de bepalingen, uit het huishoudelijk reglement. Uit drukkelijk is bepaald, dat de leden van de kruis ver. het recht hebben gratis gebruik te maken van verple- girgsartikelen op vertoon van een schriftelijke aanwijzing van arts. wijkzuster of verloskundige. De aan vrager moet minstens een maand als li' zyn ingeschreven. Niet leden kunnen materiaal krijgen door een geldstorting ten bate van de stich- tingskas. Deze regeling behoeft nog de sanc tie van de ledenvergaderingen der drie kruisverenigingen. ROET IFA RENDS VEEN Muzikale familie. Op 28 Decem ber zal er in de zaal van de wed. v. d Geest een uitvoering worden ge geven door de Bouwmeesters uit Woubrugge. Dit muziekensemble be staat uit 12 personen n.l vader, moe der en 10 kinderen. Al een attractie OT> zich! AI.PHEN AAN DEN RIJN Ernstige val. In de nacht van Dondudag op Vrijdag heeft de r-iim zestigjarige mej van Zw. aan 1e Oudsr.ocrnse.veg het ongeluk gonad in het donker an de trap te vallen Zjj liep daarbi' een ernstge hersen schudding op en enkeit gekneus ie ribben. Dr. van Wermeskerke ver leende de eerste hulp Wilhelmina Ver.Chr. Oranje ver. Er zijn aanwijzingen, dat er een verandering zal komen in de verhouding van de Wilh. ver en de Chr. Oranjever. Wel zal er samen werking blijven bestaan bij de vie ren van zuiver nationale feesten, maar de jaarlijks te houden feesten in Augustus zullen vermoedelijk een aangelegenheid worden voor de Wilh. Ver. CHINEES-COMMUNISTISCHE KRIJSGEVANGENEN BIJ HAM- HOENG. Een lid van de Ameri kaanse Militaire Politie bewaakt een groep krijgsgevangenen, die bij Hamhoeng gevangen zijn genomen. Zij zeiden, dat ze blij waren krijgs gevangen te zijn gemaakt. ANP Telefoto. UIT DE OMGEVING NOORDWIJK V. V. V NOORDWIJK VOORUIT. Een zeer bewogen rondvraag. Onder grote belangstelling ver gaderde gisterenavond in het Palace Hote. de V.V.V- onder presidium van de heer Wenckebach. In zijn ope ningswoord deelde de voorz. mede, dat punt 6 en 7 der agenda: a een voorstel tot de secretaris-benoeming van een werkkracht voor het Bloe- men-comité en tevens hulp voor het Informatiebureau, b. aanstelling van een mannelijke directeur-beheerder vooi het Informatiebureau, c. de machtiging van de vergadering als in b bedoeld en contributieverhoging voor 1951 thans wel besproken kon den worden doch niet vastgesteld. Medio Januari zal wederom een Algem. Verg. worden be'egd. waarop de begroting wordt aangeboden en rekening houdend met de bespreking van deze avond, zullen genoemde voorstellen dan ter beslissing wor den voorgelegd, In korte tre.cken schetste de voorz de werkzaamheden van het afgelo- pesn seizoen, waarbij hy vooral dank bracht aan B. en W en de gemeen- 'e-architect voor de grote medewer king ondervonden bij het tot stand- komen van het nieuwes Informatie bureau. Door de heer v. d Staak was een overzichtelijk rapport opgesteld over de gehouden Bloemenfeesten in 1950 In deze feesten zitten nog meer mo gelijkheden, om Noordwijk als bloe- menbadplaats een nog grotere be kendheid te geven in binnen- en bui- ten'and. Het verslag Informat'e Bu reau over 1950 gaf op duidelijke wij ze iveer, we'k een machtig werk daar is verzet: 2092 adviezen waren ver strekt voor verhuur van huizen, 290 voor villa's en 2331 voor pensions, ingekomen waren 4309 brieven en 4868 telefoonaanvragen, terwijl 7100 algemene inlichtingen werden ver strekt. In totaal werden 21490 per sonen geholpen. In de rondvraag werd door de heer v. d Wilk allereerst zijn voorstel naar voren gebracht betreffende een werkkracht voor het Bloemencomité en hulp in het Informatie-bureau De door hem voorgestelde hulp zou het overbeladén B'oemen-comité op doel matige wijze van vee! werkzaamhe den kunnen ontlasten. Deze functio naris zou tevens voor eigen koeten ter rondleiding een auto beschik baar stellen, waarvoor alleen de benzine kosten zouden moeten wor den vergoed. In een lijvig rapport, waarvan van te voren geen kennis was gege ven aan het bestuur, bracht hierna de heer v. d. Wilk een z. i. aantal tekortkomingen naar voren over het beleid van het bestuur, in-mnder de voorzitter, waardoor besluiten tot stand zijn gekomen die in strijd zijn met het voorzitterschap. Hij waarschuwde dat de homoge niteit in het bestuur verre te zoeken was en het in de V V. V. niet goed ging Mocht hierin geen verandering komen dan zou hij zich genoodzaakt zien zijn functie als secretaris neer te leggen. Men kan zich indenken, dat dit rapport vele tongen losmaakte. Na ampele besprekingen werd besloten, dat bet bestuur onder leiding van de cre-voorziter, burgemeester G. F. W. van Berckel, de geuitte beschul digingen ten spoedigste zal bespre ken en hierover in de vergadering van 15 Jan. 1951 nadere mededelin gen zal doen. Nadat nog enkele suggesties wa ren gedaan inzake de contributiere geling en het eventueel benoemen van een directeur-beheerder voor het Informatiebureau werd deze zeer bev/ogen vergadering gesloten. KATWIJK Boomplantdag. De leerlingen van de school Parklaan werden gis teren op initiatief van de Chef Ge meenteplantsoenen de heer K. F. Rombouts aan het werk gezet, om jonge bomen en planten rond het terrein bij de school Parklaan te plaatsen Dit is bedoeld om bij de jeugd liefde voor natuurschoon bij te brengen. Elk dezer leerlingen krijgt ook voor de toekomst '.yn at- deling te verzorgen, zodat verwacht wordt, dat er onder de leerlingen een ijver zal ontstaan voir eigen tuin. Een en ander geschiedde mo de onder leiding van het hoofd der school de heer Seinstra. VOORHOUT IJsclub. In de traditionele ge zellige sfeer/hield de IJsclub in café Boerhaave haar jaarvergadering Het keurige verslag van de secr. werd niet applaus beloond en ook tegen over de penningmeester was de ver- Laatste Berichten Winter offensief verwacht Volgens een woordvoerder van het Zuid-Koreaanse leger hebben communistische troepen heden de 38ste breedtegraad overschreden. Men verwacht, dat de ten met inzet van meer dan een kwart millioen man een groot win teroffensief zullen beginnen. De Zuid-Koreanen deelden offi cieel mee, dat dc communisten Haedjoe, ongeveer 13 km ten Noor den van de breedtegraad hebben be zet en daarop doorstootten naar Kaesong, ten Zuiden van de breed tegraad. De Zuid-Koreanen deden geen me dedelingen over de sterkte van de aanval. Ook zeiden zij niet of de communisten Chinezen of Noord- Kor eanen waren. In betrouwbare militaire kringen te Seoel gelooft men echter, dat de communistische troep dit enkele honderden Noord-Koreaanse parti- sanen bestaat. Men gelooft, dat dc hoofdmacht der Chinese troepen nog ten minste dertig km verder Noorde lijk is. gadering dankbaar gestemd, omdat deze kans had gezien, na een jaar vol feesten vanwege het 50-jarig ju bileum, een batig saldo over te hou den van 36.27. In de verlotingskas was nog een batig saldo van f 36.27. Door de heer A. Augustinus werd medegedeeld, dat de kascommissie boeken en bescheiden in goede orde nad aangetroffen. Voordat verkiezing plaats had, nam de voorz. het woord, in deelde de vergadering mede dat hij zijn can- oidatuur nu beschikbaar stelde voor jongere krachten. Het bestuur wilde hier niets van weten, trouwens de vergadering ook niet, zodat hij prompt weer werd herkozen, onder donderend applaus. Ook de heren P. v d. Berg Czn. en J. Verdegaal wer den met alg. stemmen herkozen. De heer P. v. Werkoven gaf een verslag over de bijgewoonde algemene ver gadering in Rotterdam. Hier werd nogal propaganda gemaakt voor het irainingsfonds. Besloten werd uit de kas 10.voor dit doel te bestem men. Op verzoek van de heer J. v.' d. Bent werd een collecte gehouden voor het fonds tegen dê kankerbe strijding, welke 25.— opbracht. Indien er ys mocht komen, zal er buiten de wedstrijd om de grote wis selbeker ook een wedstrijd uitge schreven worden om een kleine be ker, alleen onder leden. De winnaar wordt de eerste keer direct eigenaar. Tot slot werd een kaartje gelegd en gelijktijdig een verloting gehouden. NOORDWIJKERHOUT K.A.B. In de bioscoopzaal van café „de Zwaan" had de K.A.B. gis teren een culturele avond georgani seerd. Het was een buitengewoon leerzame en boeiende causerie met lichtbeelden, welke dr. Julien hield. Hy leidde de aanwezigen door de vlakten van Oost-Afrika, om het land, maar vooral het volk te leren kennen. Na afloop dankte voorz. Dui venvoorden' dr. Julien voor diens prachtige lezing. SCHEEPSBERICHTEN CAMERONIA (rep) Djakarta Rotterdam 14 Dec. van Portsaid; CYRENIA (rep.) PireausMarseille 14 Dec 140 m. O.Z.O. Messina; MA- LOYA DjakartaAmsterdam pass. 14 Dec. Port Sudan; SANANA, Rot terdam—Djakarta 14 Dec. van Colom bo near Belawan; VOLENDAM, 15 Dec. te Djakarta van Sydney; CAME- ROINA (rep.) 23 Dec 22 uur verw. Rotterdam van Djakarta; DORSET SHIRE 17 Dec 7 uur verw. Hoek v. Holland; KOT A GEDE 14 Dec. van Portsaid Djakarta-Rotterdam; WEL TEVREDEN Rotterdam-Indonesië 13 Dec. Port Wettenham naar Djakarta; WILLEM RUYS DjakartaRotter dam pass. 14 Dec- Point de Galle.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3