S)e ÊcldóeSoii^cmt Een Chinees luchtoffensief verwacht Bertha Hertogh weer thuis Overweldigende belangstelling voor het schuwe meisje Bevin gelooft niet aan oorlog In het gewe'd van de storm VRIJDAG 15 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12159 Directeur: C. IVL v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEiN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Wat zal Truman morgen aankondigen? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Overigens betrekkelijke rust op Korea EEN WOORDVOERDER van de Amerikaanse luchtmacht heeft te Washington verklaard, dat er aanwijzingen zijn, dat de Chinese lucht macht een luchtoorlog op grote schaal gaat voeren. In het Donderdagavond door het hoofdkwartier van generaal MacAr- thur te Tokio uitgegeven communi qué wordt o.m. meegedeeld dat de laatste eenheden van de verbonden troepen in Noord-Oost-Korea, de mannen van het afgesneden tiende Amerikaanse legerkorps die het bruggenhoofd van Hoengnam. waar de inscheping der geallieerde troe pen plaats vindt, verdedigen, een communistische strijdmacht. die door de geallieerde stellingen was gedrongen, heeft terug geworpen. Het in Noord-West-Korea opere rende, achtste Amerikaanse leger is, in de nabijheid van de 38ste breedte graad, drie tot vijf kilometei gevor derd, waarbij krachtige tegenstand, vermoedelijk van Noord-Koreanen, werd ondervonden. De geallieerde luchtmacht was, ondanks de bewolking en regens. Donderuag als gewoonlijk in actie. Van kust tot kust werden samen trekkingen van communistische troe pen, bevoorradingscentra en con- vooien aangevallen. Trumans rede van morgen Hooggespannen verwachtingen Volgens sommige ambtenaren van de Amerikaanse regering zullen de maatregelen die getroflen zullen worden na de rede van president Iruman van het Amerikaanse volk een inspanning vergen, die te verge lijken is mei die gedurende de tweede wereldoorlog. De legeringspersonlijkheden gaven te verstaan dat de rede van de pre sident gevolgd zal worden door de op^ehting van een leger van v»er mil.lioen man, mogelijke militaire credie'fn van 100 milliard dollar, een vrijwel totale industriële mobilisa tie, eeD strenge controle op de Ame rikaanse economie, sepaard met een gedeeltelijke controle op de prijzen en Lonen en tenslotte, een aanzien lijke verhoging van de belastingen. Detwee grote New Yorkse oci- tenblyden de onafhankelijke „New York Times" en de republikeinse ,.New York herald Tribune" stem den hedenochtend in met de nood zakelijkheid van de maatregelen, die wacht worden na de rede van presi dent Truman. Beide bladen verklaren: „Eindelijk zal men tot daden overgaan, het is hoog tijd". STRIJDKRACHTEN VAN DE V.N. ONTRUIMEN LAATSTE BRUG GENHOOFD in NOORD-KOREA. Troepen van de Verenigde Naties worden met hun materiaal inge scheept aan boord van de evacuatie schepen aan het Hoengnam-bruggen- hoofd. In totaal werden hier 60.000 DE VOORWAARDEN VAN CHINA. Radio-Peking heeft gisterenavond China's voorwaarden voor vrede in de Stille Oceaan bekend gemaakt, zoals deze zijn vervat in het com munistische „Volksdagblad" Zij luiden: 1. Terugtrekken van de .Ameri kaanse aanvalstroepen" uit Korea en Formosa. 2. Beëindiging van de „omsinge ling van China". 3. Beëindiging van alle met de wa pens ondersteunde expansie-politiek en oorlogsvoorbereidingen DE AMERIKAANSE VERLIEZEN IN KOREA. De Amerikaanse verliezen in Ko rea bedragen tot acht dezei 33.878. Hieronder zijn 5258 gesneuvelden, 607 aan hun verwondingen bezwe- kenen en vijt aanvankelijk vermis ten, die thans omgekomen blijken te zijn Er zijn 5.143 vermisten en 22.870 gewonden. NIEUW OPDRINGEN DER CHINEZEN Volgens door New Yorkse radio stations aangehaalde telegrammen uit het bruggenhoofd van de V.N. in Noord-Oost-Korea zijn de Ch:nezen een grote aanval tegen de Ameri kaanse en andere troepen aldaar be gonnen. Generaal MacArthurs hoofdkwar tier heeft Vrijdag in een communi qué meegedeeld, dat de oewijzen zich opstapelen, dat de grote massa van he. communistische leger op dringt tegen het terugtrekkende achtste Amerikaanse leger. „Uit de niet opdrogende bron in Mandsjoe- rije blijft de Chinese communisti sche mankracht toestromen in Ko rea". aldus het communiqué, dat als operatiegebied van de communisti sche troepen met name de streek Majon-Koksan-Intsjon noemt. Mobilisatie Amerikaanse hulpbronnen Eis van Dewey Thomas Dewey, gouverneur van New York en „titu air hoofd" van de Amerikaanse „National Republican Party" heeft in een radiotoespraak i„de mobilisatie van de Amerikaanse hulpbronnen" geëist Hij drong aan op het treffen van de volgende maat regelen: Een algemene registratie voor de nationale dienst van alle Amerikaan se mannen en vrouwen boven de 17- jarige leeftijd; Het opbouwen van een leger van 100 divisies met een bijna twee maal zo grote sterkte als die van een Sov jet-divisie; het onmiddellijk oproepen van 25 divisies van de „National Guard" (de territoria e macht); de versterking van de luchtmacht tot tenminste 80 groepen; het uit de reserve nemen van a'lle marinevaartuigen en het reserveren van 24 procent van de Amerikaanse productie capaciteit te behoeve van de defensie; Het wereldcommunisme, aldus De wey, voerde onder leiding van de Sovjet-Unie een meedogenloze oor log tegen de gehele vrije wereld Slee.M indien het optreden der Ver enigde Staten van verstrekkende' aard was zou men het Sovjet-getij kunnen keren. Spanje, Duitsland. Joego-Slavië en Japan dienden in geschakeld te worden om te voorko men dat de wereld in handen van wilden zou geraken. Wij moeten het denkbeeld, dat Rusland minder dan de gehele we re'd wenst, laten varen", zo ver volgde Dewey. „Wij moeten even eens het stupide idee 'aten varen, dat wij met Stalin aan één tafel kun nen gaan zitten om tot zaken te ko men terwijl wij zwak zijn en hij sterk is." Land na land had dit met Hitier geprobeerd en was verzwol gen en hetzelfde geval deed zich thans bij Stalin voor. Duitslands defensie-bijdrage De drie Westelijke hoge commis sarissen in West-Duitsland hebben kanselier dr. Konrad Adenauer Don derdag medegedeeld, dat zij hem op de hoogte zullen houden van de be sprekingen over de West-Duitse de fensiebij drage, die de volgende week te Brussel zullen worden gevoerd. Adenauer verklaarde: „Dit is een belangrijk besluit, dat ons in staat zal stellen eveneens onze Duitse voorstellen te doen". BERTHA HERTOGH IN NEDER LAND. De K.L.M. „Constellation" PH—TRO (Maastricht) met boord o.a. Mevrouw Hertogh en haar dochter, is gisteravond op Schiphol, waar honderden belang stellenden aanwezig waren, om het meisje te verwelkomen, geland. Boven: Mevrouw Hertogh en Ber tha onder aan de landingstrap. Onder: In het restaurant op Schiphol, v.l.n.r. Bertha Hertogh. Mevrouw Hertogh en de heer Her togh. DE THUISKOMST van de 13-jarige Bertha Hertogh, die in gezelschap van haar moeder gisteravond uit Singapore op Schiphol aankwam, heeft zeer grote belangstelling getrokken. Tientallen journalisten, aller eerst uit Nederland, maar ook uit Ejigeland en zelfs Australië, waren op de luchthaven bijeen. Toen het K. L.M.-vliegtuig „Maastricht" om vijf minuten over half negen landde, be vonden zich 90 persmensen, onder wie 22 buitenlanders, op het vlieg veld. Op het terras voor de afhalers, op de eerste verdieping van het sta t ionsgebouw, stonden honderdenmen sen, zes rijen dik, over een lengte van zeker 100 meter, de aankomst van het vliegtuig gade te slaan. Schijnwerpers en camera's Om kwart voor negen zette Bertha haar eerste schreden op Nederlandse bodem. Talrijke schijnwerpers deden het vliegtuig, dat om tien minuten over half negen voor de aankomst hal van het stationsgebouw op Schip hol tot stilstand kwam. in een fel licht baden. Bertha en haar moeder stapten als laatsten uit. Nauwelijks was zij de trap afgedaald of haar vader snelde op haar toe en omarm de haar. Enige ogenblikken stonden Bertha, haar vader en haar moeder omstrengeld op het platform, temid- oen der honderden, die deze langver beide aankomst gadesloegen. Temidden van haar ouders liep Bertha, die gekleed was in een bruine jas en een muts van dezelfde kleur, naar de douanehal, terwijl tientallen blitzlampen flitsten. Bertha liep met de ogen naar de grond geslagen tus sen haar ouders in. Slechts een ogen blik wendde zij het gelaat naar de cameramensen en journalisten, op verzoek van haar vader. Het meisje was duidelijk onder de indruk van de overstelpende belang stelling en ook mevrouw Hertogh. die in de ontvangsthal van net comité uit Bergen op Zoom een bos bloemen had gekregen ,was zo ontroerd en overstuur van de doorstane emoties, dat zij niet in staat was te spreken. De heer Hertogh las een verkla ring voor en daarna begaf de familie Hertogh zich naar een wachtende auto voor de laatste étappe van deze hele lange reis .die Bertha weer thuis bij haar familie bracht. Gedurende het gehele oponthoud in het restaurant van Schiphol zat de kleine Bertha, die eerder de in druk maakt jonger dan ouder dan 13 jaar te zijn, stilletjes op de bank naast haar moeder, nauwelijks rea gerend op het onophoudelijk flitsen de blitzlicht. Europese verdediging moet versneld worden Ik geloof niet, dat de huidige grimmige tijden tot oorlog zullen leiden. Ik betwijfel zeer, of Rusland zich in een oorlog zal storten. Wij weten op grond van al onze iniichtingen tamelijk goed, dat China deze strijd in Ko rea werkelijk wil beëindigen"; zo verklaarde gisteren Bevin, de mi nister van buitenlandse zaken, in het Engelse Lagerhuis, waar debatten werden gehouden naar aanleiding van Attlee's reis naar Washington. MOSKOU ZIET DE CHINEZEN GRAAG VECHTEN. Attlee had zelf de debatten geopend met een rede, die voor vele Lager huisleden een teleurstelling was. Zij voegde nJ. niets toe aan hetgeen reeds bekend was. Bevin verk.aarde verder, dat hij wel geloofde, dat de Sovjet-Unie de strijd in Korea wi'.de doen voortduren Ook zeide Bevin nooit te hebben ge loofd, dat Rusland China in de UNO wilde zien opgenomen. Stalin zo meende Bevin, wilde China ge bruiken om ons tot de strijd te dwin gen. Het eou het Kremlin goed van pas komen, als het Chinese man schappen kon gebruiken om Ameri ka bezig te houden, zonder dat één enkele Russische soldaat op het slagveld in o'e strijd werd gebracht. Er ligt een groot terrein open voor het verstrekken van inlichtingen en propaganda, teneinde te verhinderen, dat de Chinezen zich permanent op één lijn stellen met de Sovjet-Unie. CHURCHILL: MEER SPOED! Nadat Attlee had gesproken nam Churchill a s leider van de oppositie het woord Hij sprak over de be treurenswaardige traagheid in de vooruitgang- van de Europese verde diging. Na het Kerstreces wenste hij een volledig debat over de defensie, dat gedeeltelijk met gesloten deuren zou moeten worden gehouden. Over Attlee's reis naar Truman zeide Churchill: het bezoek van de premier aan Washington heeft niets dan goeds gedaan. Maar het overleg had eerder moeten geschieden. Chur chill betreurde het. dat de verzeke ringen van Truman geen waarborgen bevatten, dat Amerika de atoombom niet zal gebruiken alvorens zijn bond genoten te hebben geraadpleegd. Men moet geen voorbarige hoop koesteren omtrent het slagen van eventueel te voeren onderhandelin gen over Korea. Een politiek van „sussen" kan voor een sterke goec grootmoedig zijn. Helaas verkeren wij met uitzondering van de atoom wapens in een zeer zwakke positie en dat zal waarschijnlijk nog ver scheidene jaren duren. Het is te betreuren, dat Engeland zelf geen atoombom heeft kunnen maken. Amerika is het recht gegeven op een basis voor bommenwerpers in Oost-Engelar.d. Des te meer is het noodzakelijk, dat Engelands positie bij het bepalen, wanneer de atoom bom zou moeten worden gebruikt, duidelijk wofdt omschreven. Churchill eindigde met een her nieuwd beroep op de regering om de ijzer- en staalindustrie niet te natio naliseren. SCHEPEN IN NOOD Elf schepen verkeerden gisteren in nood; acht daarvan ondergingen in de Golf van Biscaje het geweld van een hevige storm. Twee opvarenden van de Britse „Blairclova" sloegen volgens een te Den Haag opgevangen radio-bericht, overboord. Het Griekse schip „Agios Spyri- don", dat, zoals gemeld, in nood ver keerde, is thans veilig. Drie opvarenden (twee mannen en een vrouw) van de Agios Spy- ridon", die over boord waren gesla gen, zijn later door een Frans mo torschip. opgepikt. Drie opvarenden van een klein Italiaans schip zijn over boord ge slagen. Het Nederlandse, 493 ton meten de motorschip „Koningshaven", drijft nog steeds, op een afstand van ongeveer negentig mijl van Oues- sant, stuurloos rond; sleepboten zijn onderweg om hulp te bieden De 153 ton metende Nederlandse sleepboot „Noord-Holland" en de ruim tien duizend ton grote „Oran- jefontein" meldden, dat een red dingsboot er een ponton over boord zjjn geslagen. De Franse vissersboot „Jany Pier re" is vergaan. De lijken van vier der opvarenden zijn in de buurt van La Rochelle aan de Franse Atlanti sche kust, geboren. Vier andere op varenden worden nog vermist. „Slamat datang di roemah" stond onder het „welkom" op de erepoort, die de buren voor de woning van de familie Hertogh aan het Emmaplein te Bergen op Zoom hadden opge steld. Dat was de welkomstgroet voor Bertha, wie aldus in het Maleis een welkom thuis werd toegeroepen. Toen om 11.38 de auto's arriveer den, waarin Bertha en haar moeder door papa en enige leden van het co mité van Schiphol waren gehaald, klonk een oorverdovend hoerageroep uit de menigte, die de afzetting had verbroken en met moeite op een Heine afstand van de woning kon \Vorden gehouden Schijnwerpers stonden opgesteld voor een kleine lilmopname en de lampen van de fo tografen flitsten op het moment, dat Bertha uit de auto sprong en door naar zusje Corrie in de armen werd opgevangen, om dan springende tus sen haar zusjes en broertjes in de woning te verdwijnen. Het was •-lechts een kort moment en weinigen hadden Bertha gezien. De politie had de grootste moeite de woning vrij te houden. Bertha verscheen even voor twaalf uur tussen haar zusjes en broertjes voor het open raam van de bovenver dieping, waar zij de luide toejuichin gen van het publiek met een lach en een armzwaai beantwoordde In de loop van de dag werden vele geschenken bezorgd, waarmee Ber tha door de Bergenaren wel is over laden: een volledige wintergarderobe. japonstoffen, hoedjes, schoenen, on- derkleding enz. Mohammedaanse boycott Mohammed Karim Gani, president van de Mohammedaanse Liga te Sin gapore, heeft te Koeala Loempoer (Malakka) verklaard, dat alle Mo hammedaanse landen zal worden ver zocht een boycot van de Nederlan ders te steunen, totdat Bertha Her togh „teruggekeerd is tot haar eigen volk". Er wordt in Januari 1951 te Ka- ratsji een Mohammedaanse wereld conferentie gehouden ;op deze con ferentie wil Gani steun voor zijn denkbeeld verwerven. Voorts wil hij de Indonesische re gering ter conferentie vragen de be trekkingen met de Nederlandse re gering te verbreken. Ten slotte wil de delegatie van Ma lakka naar de conferentie te Ka- ratsji de Mohammedaanse landen en daarmede bevriende staten verzoeken hun havens en vliegvelden voor Ne derlandse schepen te sluiten. Donderdagavond werd vernomen, dat Bertha Hertogh ,die herhaalde lijk heeft verklaard Mohammedaanse te zijn geworden, al haar met de Mo hammedaanse godsdienst in verband staande bezittingen, namelijk de ko- ïan, een gebedsmatje, en kleding stukken, zoals die door Maleise vrou wen worden gedragen, te Singapore heeft achtergelaten. PROTEST VAN PAKISTAN. Met ministerie van Defensie van Pakistan heeft een mededeling aan de pers verstrekt van de volgende inhoud: „Een vliegtuig van de K.L.M.dat volgens de dienstregeling in Karatsji moest landen, is Woensdagavond van India rechtstreeks naar Djaran door gevlogen. Op de vraag van de ver keerstoren van het vliegveld van Ka ratsji, waarom er geen tussenlanding werd gemaakt, gaf de gezagvoerder slechts ten antwoord, dat zijn maat schappij hem had verzocht recht streeks naar Djaran te vliegen' In de mededeling wordt gezegd, dat de luchtvaartautoriteiten van Pakistan aan de plaatselijke verte genwoordiger van de K.L.M ver zocht hebben om uitleg, daar het doorvliegen een schending betekent van de internationale gewoonten en overeenkomsten. OOK DAT NOG! Te Djakarta is een Bertha Her- togh-comité opgericht, dat de „echt genoot" van Bertha, Adabi, wil steu nen bij zijn pogingen om Bertha te rug te krijgen, aldus „Merdeka". Tot de oprichters behoort o.m. een oom van Bertha. K.al'iett'j.e... Wie smart en beproevingen bij er varing kennen, leren het geringste levensgenot ook waarderen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1