Geheimzinnige stilte aan de breedtegraad De resolutie der 13 staten West-Europa's verdediging Bertha Hertogh op reis naar Nederland WOENSDAG 13 DECEMBER 1950 42slc JAARGANG No 12157 Directeur: O. M. v. HAAIFKbVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ftUUZca KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (PRIJZEN VANAF 1 JANUARI 1951) Er hangt weer 'n steer van afwachten aan de breedtegraad Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Massa's Chinezen blijven binnenkomen Een onwezenlijke, geheimzinnige stilte hangt over de stellingen van het achtste leger, even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Zullen de Chi nezen alle gevechtshandelingen bij de parallel stopzetten? Zullen zij zelf halt houden en het gereorganiseerde Noord-Koreaanse leger de aanval laten voortzetten? Of zal de Aziatische mensenzee opnieuw in beweging komen en als een springvloed op de verdedigingslinies der UNO-strijdkrachten losbeuken? De komende twee of drie dagen zuhen uitsluitsel op deze vra gen moeter geven. Reeds dagen heeft men niets meer van de vijand bespeurd en de enige schoten, aan dit front gelost waren afkomstig uit de jachtgeweren van een paar Britse officierren, die op fazanten schoten. Verkenningen te land en van vliegtuigen uit tonen echter aan, dat de Chinezen ten Noorden van de grens tussen Zuid- en Noord-Korea voortgaan met het bijeenbrengen van een immense legermacht. Divi sie na divisie wordt naar net front aangevoerd, hoofdzakelijk 's nachts met het oog op de geallieerde bom bardementen. In net Noordoosten, bij het brug genhoofd rond de havenstad Hoeng- ham werd gisteren ook vrijwel niet gevochten. De Chinezen hebben on geveer 100.000 man troepen rond het bruggenhoofd samengetrokken. De grootste bedreiging vormen echter de duizenden Koreaanse vluchtelingen, die trachten dit nog door de UNO-troepen bezette ge bied binnen te dringen üe bevel hebber van het 10e légerkorps, ge neraal Almond, heeft burgers de toe gang tot het bruggenhoofd streng verboden, mede met het jog op de vele guerilla's die altijd met de vlucntelingen meetrekken om de UNO-troepen in de rug te kunnen aanvallen. Eveneens met het oog op de vei ligheid der troepen moeten de oor logscorrespondenten hun kopij al vorens deze te verzenden, voortaan aan een militaire censor voorleggen. „WRAAKPLOEGEN" IN ZUID- KOREA. Naar gemeld wordt doen Noord- Koreaanse „wraakploegen" aansla gen op anti-communisten in Zuid- Korea. In de afgelopen Jagen zijn in Seoel alleen gemiddeld 18 per sonen per nacht gedood. SAMENZWERING TEGEN MACARTHUR? Agenten van de Amerikaanse con- traspionnage te Tokio stellen een onderzoek in naar een samenzwering om generaal MacArthur, de opperbe velhebber dei Verenigde Naties, te vermoorden. De Japanse politie heeft twee poli tiemannen 'n de stad Halsjinoe ge arresteerd op verdenking, dat zij met communisten een aanslag op de ge neraal hebben beraamd. EVACUATIE UIT NOORD-KOREA In de haven Hoengnam in het Noord-Oosten van Korea wordt een begin gemaakt met de inscheping van 60.000 man Amerikanen en Zuid-Koreanen, waartoe een armada van schepen der V.N. gereed ligt. BERTHA HERTOGH VOOR HAAR VERTREK NAAR NEDERLAND. Een gelukkig lachende Bertha Her- togh met twee vriendinnetjes tijdens •-.haar verblijf in het klooster van „De Goede Herder" te Singapore in af wachting van haar vertrek naar Ne derland. Attlee's bezoek aan Truman Premier Attlee heeft in het Britse Lagerhuis gezegd: „Ik heb goede hoop dat de strijdkrachten van de V.N. zich in Korea zullen handhaven" Over zijn besprekingen met Truman zéi hij: „Wij hebben Vele onderwer pen besproken op politiek militair en economisch terrein en ik geloof, dat wij op alle punten vorderingen hebben gemaakt. Wij zijn er in grote mate in geslaagd onze zienswijze met elkaar in overeenstemming te bren gen". „Wij waren het er over eens, dat agressie moet worden tegengehouden, maar tekens, dat alles moet worden gedaan om uitbreiding van het con flict te voorkomen". Over het verschil in standpunt wat betreft de erkenning van de rege ring van Peking en de Chinese ver tegenwoordiging in de V.N. zei Attlee: „Wij verwachtten niet, dat wij dit verschil van inzicht in een paar dagen uit de weg konden ruimen". De verdediging van het Westen bleef de eerste, taak van alle leden der Atlantische gemeenschap. De spoedige benoeming van een opper bevelhebber in het Westen zou meer dan iets anders de versteviging van de defensie bevorderen. Het hoofddoel van de besprekingen te Washington was geweest oorlog te voorkomen. Over zijn bezoek aan Canada zei Attlee, dat er hoge mate van over eenstemming met Canada bestond over de besproken kwesties Truman deze week voor de radio President Truman zal Vrijdag- of Zaterdagavond een radiorede uit spreken voor het Amerikaanse volk, waarin hij de internationale toestand en de binnenlandse maatregelen zal bespreken, die naar hij meent nodig zijn om de oorlogsdreiging tegemoet te treden. DE HEILIGE PLAATSEN VAN JERUZALEM. Uruguay, Engeland cn Amerika hebben in de Algemene Vergadering der V.N. een compromis voorge steld teneinde 't Zweedse plan voor een beperkte supervisie door de V.N. op de Heilige Plaatsen van Jeruza lem „aanvaardbaar voor Arabieren en Joden" te maken. In plaats van een commissaris der V.N., zoals in het Zweedse plan werd voorzien, stel len zij een „vertegenwoordiger der V.N." voor, die de algemene inter nationale belangen ten aanzien van de Heilige Plaatsen zal vertegen woordigen. Het Zweedse plan is be doeld als voorlopige regeling. De Sowjet-Unie zeide zich te zullen ont houden, daar het plan niet voor Ara bieren en Joden aanvaardbaar was De Libanon Brazilië en Grieken land steunden een Belgisch voorstel, dat een verdere bestudering der Kwestie voorstaat. SPOEDBLHAINDELING IN DE UNO De UNO zal het plan der dertien Aziatische landen voof een wapenstil stand in Korea met de uiterste spoed behande ën. Gisteravond besloot de politieke commissie aan de behandeling van de daartoe strekkende reso lutie voorrang te geven boven alle andere kwesties. Alleen de vijf landen van het Russische blok waren er tegen. ..China," zéi siï Benegal Rau, „heeft mij verzekerd dat het zelf geen oorlog wil, maar „dat de oorlog as opgedrongen door Amerika en Verenigde Naties" CHINA'S VERTEGENWOORDIGING De Algemene Vergadering van de „CHINA VREDELIEVEND". „Bijna een generatie lang" zo ging de afgevaardigde van India verdei', „is China geteisterd door oorlogen nu eens van de ene, dan \yeer van de andere kant. Het is daarom gemak kelijk te begrijpen, waarom liet Chineses volk nu geen oorlog wil, en een tijd van vrede zou verwelkomen Wij mogen tegelijkertijd niet verge ten dat de verschrikkelijke rampen die de Chinezen hebben doorstaan hen onredelijk wantrouwig hebben gemaakt en hen agressie doen vre zen, waar deze niet bestaat. In feite is er een tendenz om een Monroe- leer voor China te ontwikkelen.' Jacob Malik (Rusland) zag de noodzaak van een spoedbehandeling van het 13-landen-plan niet in. .Waarom zou men de ene resolutie voorrang geven boven de andere?" vroeg hij zich af. TEKST DER RESOLUTIES. De tekst van de ene Aziatische resolutie die gesteund wordt door Afghanistan, Birma. Saoedisch Ara- bië Egypte, Indonesië India, Iran, Irak, de Libanon, Pakistan en de Philippijnen, Syrië en Yemen luidt: „De Algemene Vergadering, met diepe bezorgdheid kennis genomen hebbende van de toestand in het Verre Oosten en verlangend, dat on middellijke stappen worden genomen om een einde te maken-aan de strijd op Korea, en dat verdere acties uit gevoerd woiden voor regeling van de bestaande geschillen in overeen stemming met de doelstellingen en de beginselen der Verenigde Naties, verzoekt de president van de As semb'ée een commisrie van drie personen in te stellen waarvan hij zelf ook deel uitmaakt, om de basis vast te steden, waai'op een bevre digende wapenstilstand in Korea kan worden gesloten, en zo spoedig mo gelijk aanbeve'ingen aan de Alge mene Vergadering te doen". De tekst van de tweede resolutie, die eveneens is ineediend door bo vengenoemde landen (echter met uitzondering van de Philippijnen) luidt: „De Algemene Vergadering ken nis genomen hebbende van de ern stige toestand in het Verre Oorien en overwegende, dat het voortduren van deze toestand waarschijnlijk de wereldvrede en -veiligheid in ge vaar brengt, beveelt aan, dat de vertegenwoor digers der navo'gende regeringen (de namen zijn nog openlaten om dat de Algemene Vergadering dez^ .vertegenwoordigers" moet aanwii- zen Red.) zo spoed'g mogelijk bijeen zullen komen en aanbevelin gen 7"iien doen voor een vreedzame regeling in overeenstemming met de doe'ste^moon en beginselen der Ver- °nigde Naties". ARRESTATIE VAN BERAN ONTKEND. De berichten van het Vaticaan, dat aartsbisschop Beran uit zijn paleis te Praag is weggevoerd en naar de ge vangenis overgebracht, worden in ge zaghebbende TsjechoSlowaakse kringen ontkend. Het uitstel der Benelux-Unie Betalingsbalans het zwakke punt Hef uitstel van de ministersconfe rentie der Benelux heeft in de afge- .open dagen vele pennen in bewe ging gebracht en vele veronderstel lingen doen maken. Van zeer deskundige zijde deelde men ons mee, dat het verzoek uitstel dezer conferentie is uitgegaan van de Nederlanders. In de eerste plaats waren het technische rede nen. die tot dit verzoek noopten. Verenigde Naties heeft een speciale"-Noemen we in dit verband 4 leen commissie ingesteld, waarin zeven J- J~' *t:-c-*:- landen zijn vertegenwoordigd. De commissie, die zo spoedig mo gelijk zal vergaderen, heeft tot op dracht gekregen de Algemene Ver gadering concrete aanbeve ingen te doen ter oplossing van de vraag door welk bewind China in de Verenigde Naties moet worden vertegenwoor digd zij zal nog in de huidige zit ting der Assemblée verslag van haar bevindingen moeten uitbrengen. reeds de Nieuw-Guinea conferentie. Inmiddels zijn er nog tal van vraag stukken op te lossen wil men straks komen tot een verwezenlijking van de Economische Unie Het belangrijkste motief is echter de positie van onze betalingsbalans. Nederland zal op de ministersconfe rentie, die volgende maand naar a'le waarschijnlijkheid zal worden gehou den aan België duidelijk moeten ma ken, op welke wijze wij onze beta- Accoord over Duitse deelneming Na twee geheime zittingen hebben de stafchefs van de twaalf landen van het Atlantische Pact gisteren definitieve overeenstemming bereikt over het plan om Duitse brigades op te nemen in de Afantische strijdmacht. Vandaag oespreken de stafchefs de militaire en po itieke kwesties, aan de inschake ing der Duitse troepen- eenheden verbonden, in een gecom bineerde zitting met de plaatsver vangende Atlantische Raad. Onder meer uilen aan cc bevoegdheden en de omvang van het opperbevel der Atlanusche strijdmacht in Europa worden vastgeste'd terwijl ook de inschakeling van bestaande regionale groepen. zoals de West-Eui-opese Unie - ter sprake zal komen Intufj-ep hebben officiële Duitse zegslieden te Bonn verklaard, dat bondskanselier Adenauer (zoals door po i+;erf waarnemers a"daar al ver wacht werd) het plan voor „Duitse brigades' voor zijn regering onaan vaardbaar acht. Adenauer bliift vast houden aan het beginsel „geen gelijke rechten, dan ook geen soldaten." De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, heeft Dinsdagavond in de Franse Na tionale Vergadering medegedeeld, dat Frankrijk, Engeland en Verenig de Staten overeen zijn gekomen het vraagstuk ener Duitse herbewape ning ook met de Sovjet-Unie te be spreken. ACHESON NAAR BRUSSEL. Dean Acheson. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is voornemens dit weekeinde naar Brussej te komen voor de bijeen komst van de minister van buiten landse zaken van het Atlantische Verdrag, die op 8 en 19 December al- daai wordt gehouden. Te Londen werd Dinsdag uit gezag hebbende bron vernomen dat gene raal Eisenhower waarschijnlijk nog deze week tot opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa zal worden benoemd. RAPPORT AAN FRANKRIJK. Sir Roger Makins van hei Britse ministerie van buitenlandse zaken is vandaag naar Parijs gegaan om aan premier Pleven en minister van bui tenlandse zaken Schuman verslag uit te brengen over de besprekingen tus sen Truman en Attlee. BERTHA HERTOGH KOMT NAAR NEDERLAND. De beslissing van het Oppergérechtshof te Singapore in de zaak Bertha Hertogh is geval len en het meisje komt nu naar Ne derland. Op de foto zien wij Bertha met een van de zusters in het klooster van ,De Goede Herder" te Singa pore, kort voor haar vertrek Morgenavond op Schiphol verwacht DERTHA HERTOGH en haar moeder zijn Dinsdagavond in het geheim in een machine van de K. L. M. van Rallang (de luchthaven van Sin gapore) naar Nederland vertrokken. Zij brachten de nacht in Bangkok door en zetten de reis vandaag via Calcutta. Karachi, de Perzische Golf en Genève naar Amsterdam voort. Het toestel wordt Donderdagavond om 7 uur op Schiphol verwacht. Het Hof van Appèl had Bertha'svertrek des morgens op basis van een waarborgsom toegestaan. Na de tweede dag van de volksopstand in Singapore stond de balans der slachtoffers op 12 doden en 200 gewonden, onder wie 60 Europeanen. Slechts één persoon van Nederlandse nationaliteit werd ernstig gewond, nl. mevrouw T. H. Hut. Zij kreeg een slag met een fles en liep een schedel- basisfractüur op. Vijftig opstandelingen zitten in de cel. lings balans zo vlug mogelijk sluitend zullen maken. Structueei was deze altijd ten na dele van Nederland. Zulks manifes teert zich ook thans. In 1949 toonde onze betalingsbalans een tekort van 300 mi lioen gulden. In de eerste helft van dat jaar was er een overschot van 200 millioen. Voor dat jaar had de betalingsbalans een vrij gunstig verloop De omvang van de productie, van de investe ringen en van de consumptie waren gunstig en normaai. In 1950 was er voor deze drie een gunstige voortzetting van het verloop. De industriële productie was in October van dit jaar zelfs bijzon der hoog. In 1949 was er een accres aan goederen van 800 millioen. Er was een grote oogst, trewijl deze in de omliggende landen slecht was. Voorts werd er na de devaluatie veel geëxporteerd. In 1950 volgde er, na hetgeen men, een „uitverkoop in 1949 zou kun nen noemen, een grote import, deze viel samen met de iberalisatie, wel ke daarop ook van invloed was Die import was niet ongelukkig, want toen waren de prijzen nog niet ge stegen Korea volgde Onze voorra den werden met 11 mil iard gulden tegen de oude prijzen uitgebreid te gen 800 millioen gulden in 1949. Dat noemde men ons als een van de oor zaken van het tekort op de betalings balans. De betalingsbalans kon telkens slui tend gemaakt worden met de Mar shall-hulp. WELKE MAATREGELEN? Hoe en in we k tempo zal Neder land thans het tekort op de betalings balans moetc-n wegnemen? Samengevat deelde men ons mede dat de consumptie zal moeten dalen dat een deel van de investeringen zal moeten vervallen en de productie moet worden verhoogd Op de weg naar de investering van de interna tionale handel zal Nederland er echter voor moeten zorgen, dat het monetaire evenwicht in stand blijft. België is practisch een importland op agrarisch gebied. Het verschil in consumptie en productie wordt door Nederland opgevangen. Zouden wij meer agrarische producten naar Bel gië wi'len exporteren, dan zou de productie in België moeten vermin deren, want een hogere consumptie is daar niet mogelijk. Nederland en België hangen ten zeerste aan e kaar. Zou de Belgische export naar Nederland wegvallen, dan zouden er voor België grote moeilijkheden ontstaan. Zo wegen de moeilijkheden die ons land met betrekking tot de betalingsbalans heeft voor het grootste deel be treft dit België op tegen de moei lijkheden, die België zou krijgen bij het wegvalen of sterk verminderen van de export naar ons land ONLUSTEN DUURDEN VOORT. Ook in de loop van de Dinsdag kwamen de woelingen niet tot beda ren. De Engelsen georuikten zelfs een helicoptère van de Royal Air Force om traangasbommen af te werpen op de opgewonden Mohammedaanse me nigten. Op de grond openden solda ten tegelijkertijd het vuur om de actie van het vliegtuig te ondersteu nen en de massa's verder uit elkaar te jagen. In totaal patrouilleerden vier batal jons (3600 man) Engelse. Gurkha- en Maleise troepen met 30 gepantserde wagens door Singapore. Slechts wei nig Europeanen durfden zich op straat te begeven. Vooral het Ooste lijk deel van de stad was rumoerig en werd scherp in de gaten genou- den. In de loop van de dag schoten Gurkha', drie Maleiers neer in een Arabische straat Twee oproerlingen stierven spoedig. Ook werden scho ten gelost op -een kleine bende Mo hammedanen, die de Saint Andrew- kathedraal wilden binnendringen. De opstandelingen wisten nog 12 auto's in brand te steken Fen Mo hammedaan wierp een handgranaat en verwondde een voorbijganger. Na donker begon me ook weer flink met stenen te werken, o.m. op een bioscoop. DE WAARBORGSOM. Wat de waarborgsom betreft, die het vertrek van Bertha mogelijk maakte, deze werd door de Neder landse regering gedeponeerd ter grootte van 7500 Straits dollars (9300 gulden). De regering verplich te zich hiermee zorg te dragen voor Bertha's terugkeer naar Singapore, wanneer het eventueel in te stellen laatste beroep in Maart 1951 dit nood zakelijk mocht maken. Bovendyien moet de Engelse ambassadeur in Den Haag zich na verloop van zekere t'id kunnen overtuigen om het meisje lie ver in Nederland is of in Azië. IN HET LAGERHUIS Bertha en de nasleep van haar proces zijn gisteren ook in het En gelse Lagerhuis ter sprake gekomen, waar de minister van koloniën zei, dat de regering van Malakka maat regelen óverweegt om de doorvoer van rubbei en tin te verzekeren. In antwoord op een vraag van Churchill zei de minister, dat ner gens uit gebleken is dat de ongere geldheden door de communisten zijn uitgelokt. De onlusten schijnen, aldus minister Griffiths, rechtstreeks ge richt te zijn geweest tegen Europea nen en Indo-Europeanen. De minister van koloniën heeft in een speciale radio-uitzending gezegd dat de Engelsp regering het handha ven van de wet en orde zo no-'ig met alle middelen die haar ten dienste staan, zal verzekeren. DE TOESTAND IN SINGAPORE. In het Geylangdistrict van Singa pore, in het Oosten van de stad, werd heden ook gedurende de dag een uitgangsverbod opgelegd. De po litie onderzocht de huizen van dit district, dat dicht bij net internatio nale Kallang—vliegveld ligt. In een ander gebied net Arabische kwar tier mcesten ail» voertuigen van dc straat vera wijnen. Hedenochtend werü een politiegroep naar dit gebied gestuurd in verband met berichten, dat zich aldaar een menigte vormde. Toen een groep oproermakers een militaire wagen in brand had gesto ken opende d° politie het vuur Tot op heden is niet eekend ot vandaag 'n het Arabische kwartiei slachtof fers vie: -ii. 1 >e politie deelde later mede, Jet zij de toestand mees*er was. In de stad was het de afgelopen nacht, dank zij de avondklok en de aanwezigheid van sterke militaire ea politie-patrouilles, grotendeels rus- tig. Bij een tocht door de voornaamste Mohammedaanse stadsdelen bleek het deze morgen vrij rustig te zijn. Tot 11.00 uur plaatselijke tijd wa- I ren in totaal 14 personen gedood on der wie vijk Europeanen (één van hen is nog niet peidentificeerd). twee Indo-Europeanen. twee Chinezen en één Indiër Het gemeenteraadslid Pat Johnson, die volgens vroegere be richten gedood zou zyn, bevindt zich in het ziekenhuis. Kal'iMie... In het kleine ligt de kiem van het grote.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1