W\adeónufjeA_ iRecepten KERSTFEEST Reusachtige agenda werd in vlot tempo afgewerkt Boe ren nemen geen genoegen met vastgestelde melkprijs DINSDAG 12 DECEMBER 1950 Ub LËIUSE COURAN1 TWEEDE BLAD PAGINA 2 BONDSVERGADERING L.T.B. EEN ZWAAR BELASTE AGENDA moest er gisteren worden afgewerkt op de 31ste algemene bondsvergadering, die de L.T.B. in Haarlem be legde. De belangrijkste punten uit de openingsrede van de alg. voorz., de heer Kampschöer, publiceerden wij gisteren reeds, maar volledigheidshal ve willen wij hier nog melding maken van hetgeen de heer Kampschöer opmerkte naar aanleiding van de veranderde situatie in de bloembol lensector. Noodzaak ingezien van contributieverhoging Zoals men zich zal herinneren, stel de de vakgroep-kwekers op haar laatst gehouden algemene vergade ring het concept-statuten vast voor de nieuw op te richten organisatie van katholieke werkgevers in het bloem bollenvak, welke binnen het kader van L.T.B. zelfstandig naar buiten zou kunnen optreden. De heer Kampschöer nam sterk stelling tegen een circulaire, die in deze dagen door de andere groep kwekers voorstanders van een eigen organisatie buiten de L.T.B., maar aangesloten bij de katholieke werkgeversorganisatie in Den Haag verspreid was. De voorzitter me moreerde alles, wat in deze door de L.T.B. was gedaan, en verklaarde daarbij met nadruk, dat het hoofdbe stuur zo ver gegaan was als mogelijk was. Daarom betreurde hij het, dat deze circulaire was rondgezonden, waarin verschillende onjuistheden om niet te zeggen onwaarheden in vermeld stonden. De contributie-verhoging. Nadat de gebruikelijke agendapun ten waren afgehandeld, kwam het in grijpende voorstel van het hoofdbe stuur aan de orde om de contributie met 20 pet. te verhogen. Algemeen samengevat kwamen de commentaren ongeveer hierop neer, cat men enerzijds wel begrijpen kon, dat deze verhoging noodzaak was, wilde de organisatie op volle toeren blijven draaien, maar anderszijds wa ren daar toch weer de vele lasten van de leden, die een grote moeilijk heid vormden. Speciaal uit de krin gen der fruittelers kwam het verzoek, ot er voor deze categorie (althans wat de tarieven betrof) geen verla ging zou kunnen worden doorgevoerd. Cok werd de vraag gesteld, of de huishouding binnen de L.T.B. wel 2uinig werd gevoerd. Een vergelij king met Brabant en Limburg wees uit, dat daar de contributies veel la ger konden zijn. Maar alle opmerkin gen waren gemoedelijk bedoeld en een applaus kreeg de afgevaardigde, die onomwonden verklaarde, dat de contributie wel met 50 pet. verhoogd mocht worden, als de werkgevers de zelfde sociale voorwaarden wilden krijgen als de werknemers. In zijn antwoord zeide de heer Kampschöer, dat men moeilijk van de L.T.B. mocht zeggen, dat zij op te grote voet leefde (als zijnde de eni ge organisatie in Nederland, die niet ever een eigen auto beschikt Voorts achtte hij de vergelijking met het Zuiden onjuist, omdat daar oe boeren- en tuindersorganisatie tweemaal zoveel leden heeft als de L. T.B., met het gevolg, dat de lasten van contributie e.d. veel meer uitge spreid konden worden. Wat de wijziging van de tarieven betrof, merkt hij op dat zulks een aangelegenheid van de algemene ver gadering is. Wel gaf hij de verzeke ring ,dat deze kwestie de komende maanden onder de loupe zou worden genomen en dat het hoofdbestuur de volgende bondsvergadering met een concreet voorstel zou komen. De heer Elders antwoordde nog op een desbetreffende vraag, dat in ver band met de aparte contributie-hef fing in de bloembollensector binnen kort zal bepaald worden, in hoeverre daarvan aan de L T.B. zal worden af gedragen. Het ligt overigens wel in de bedoeling de heffing centraal te blijven regelen. De vergadering verklaarde zich tenslotte accoord met de voorgestel de verhoging van contributie. Gang van zaken bij L.T.B.- instellingen. De gang van zaken bij de verschil lende instellingen van de L.T.B. werd daarna belicht en het was de heer F. C. H. Schreinemakers. die kon mede delen, dat de omzet van het in- en verkoopkantoor ruim acht millioen had bedragen. Er bestaat een goed contact met de vier andere diocesane bonden Het magazijn in Heilo wordt uitgebreid hetgeen evenzeer noodza kelijk is in Alphen aan den Rijn. De heer A. J. Woerkens merkte op, dat de N.V Zaadhandel en Zaadteelt L.T.B. een van de grootste landelij ke detailbedrijven was. De omzet van pcotaardappelen was toegenomen, in 2940 met 100 pet. en in 1950 met 2C0 pet. De heren G. Verfdonschot en W. van Ommen konden voor een bevre digende gang van zaken spreken bij het boekhoudbureau en het assuran tiekantoor. Eerstgenoemde deelde mede, dat in September de tarieven met 20 pet. waren verhoogd. Een jaar achterstand was nu volledig inge haald. Toespraak pastoor Cleophas. Het feit. dat de bondsadviseur rec tor J. A. G.*van der Hoogte zijn ko peren priesterfeest vierde en derhalve deze vergadering niet kon bijwonen, was oorzaak, dat het vertrouwde ge zicht van de oud-bondsadviseur, pas toor A. H. P. Cleophas uit Waterin gen, achter de bestuurstafel ver scheen. Ofschoon ik reeds vier jaren uit uw organisatie verdwenen ben, zo zeide hij tijdens een korte toespraak, volg ik uw belevenissen nog dagelijks. Nog altijd zijn er moeilijkheden en daarbij demonstreert zich steeds de Oostpriesterhulp Tijdens de bondvergadering van de L.T.B. kreeg de Norber- tijner-pater Van Aken de gele genheid te spreken over zijn ac tie „De Oostpriesterhulp". Hij schilderde de ellende, die mil- lioenen ontheemden in West- Duitsland moeten ondervinden. De priesters staan daar voor een bijna onmenselijke taak en om hun zware lasten wat dragelijker te maken, biedt de organisatie van „Oostpriesterhulp" de hel pende hand. De boeren en tuin ders van Limburg braenten reeds 55.000.bij elkaar, Utrecht volgde dit voorbeeld eveneens met klinkende munt en nu zal het de taak van de L.T.B.'ers zijn te laten zien, wat zij kunnen. De jonge boeren en tuinders zullen bij deze actie worden ingescha keld. noodzaak van een hechte katholieke organisatie, zoals dat de L T.B. is. Pastoor Cleophas sprak nog een hartig woord ten aanzien van de grondpolitiek. In Den Haag, aldus spreker, wordt er steeds verder ge bouwd, ten koste van kostbare cul tuurgrond. Weliswaar liggen er kilo meters vrij in de binnenstad (tenge volge van de bombardementen), maar de binnenstad moet het slachtoffer zijn van plannen en nog eens plan nen. Sprekend over de verhouding van siad tot platteland oefende hij critiek uit ten aanzien van de classificatie der gemeenten, waarvan het onder wijs op het platteland de dupe moest worden. Hier ook lag een taak voor de organisaties en daarom feliciteer de hij de leden van de L.T.B.. dat zij zulk een machtig wapen tot hun be schikking hadden. De middagvergadering. In de middagvergadering kwam een dertigtal voorstellen in behande ling, waarvan wij de belangrijkste zullen vermelden, temeer daar vrij wel ieder voorstel zonder noemens waardig commentaar werd aangeno men volgens het prae-advies van het hoofdbestuur. Daar was het voorstel om L.T.B.- bestuurders, die 70 jaar zijn gewor den, niet meer herkiesbaar te stel len. Er werd aan herinnerd dat het hoofdbestuur daartegenover niet af wijzend stond, maar dat de vergade ring twee jaar geleden een gelijklui dend voorstel afwees. De heer Kamp schöer verklaarde dan ook. dat dit nieuwe voorstel voor de zeventig-ja rigen een stille wenk moest beteke nen, zodat men niet imppratief be hoefde op te treden. Overigens merk te hij nog op, dat in sommige geval len een zeventig-jarige vitaler blijkt te zijn dan een man in de kracht van 7jjn jaren. De kring-Delfland vestigde er de aandacht op, dat in sommige werkne merskringen wordt getracht, om bij de vorming van bedrijfs.schappen •/oor de P.B.O ook in de technische en economische afdelingen paritaire vertegenwoordiging te krijgen De aldeling was dan ook van mening, dat zulks tot iedere prijs moest wor den voorkomen. Vanachter de be duurstafel werd echter naar voren gebracht, dat het compromis gevon den is in de pariteit van het bestuur van het Landbouwschap, terwijl in de afdelingen enz. dis-pariteit is aan vaard. Het hoofdbestuur werd even eens verzocht zich te verzetten tegen het streven van de regering naar steeds grotere productie, wanneer de regering de daaraan verbonden con sequenties alleen door de producen ten laat opvangen. Het hoofdbestuur nam daarbij het standpunt in dat wanneer de regering die verhoging van productie wil stimuleren het zaak zal zijn, dat zij mede risico •leemt en maatregelen bevordert, waardoor reservering en investering mogelijk worden gemaakt. De kinderbijslag voor kleine zelf standigen vormde weer een belang rijk punt van bespreking. Weliswaar heeft de regering in principe daartoe besloten maar tot nu toe is-de reali sering uiterst minimaal. Daarom zeg de het hoofdbestuur !oe in deze rich ting te blijven werken, want geble ken was wel, dat de nood onder de minder-bedeelde agrariërs bijzonder ■boog was gestegen. De kwestie van de grondpolitiek kwam weer aan de orde en er werd stevig aangedrongen op behoud van de cultuurgronden tegen de ideeën van alle mogelijk plannenmakers in. De heer van der Weijden wees de af gevaardigden er nog pens op. dat het van groot belang is, dat men zich voor ieder geval verstaat met de agrarische commissie, die zich daar- r. ede speciaal bezig houdt. De afgevaardigde van Kennemer- and sprak in dat verband nog een hartig woordje, toen hij naar voren bracht, dat de gemeenten de tuin- bouwgronden zo duur mogen kopen, terwijl het de tuinders onmogelijk wordt gemaakt een bedrijf te kopen Hij doelde daarbij vooral op de situa tie zoals die thans gegroeid is in Be verwijk, Castricum en Heemskerk. Nadat de andere voorstellen zonder meer waren afgehandeld, kwam de rondvraag, maar deze bleek tenslotte min of meer sensationeel te worden, doordat daar de beruchte melkorijs ter sprake kwam. Daartoe verwijzen wij naar ons verslag elders. Het was te verwachten, dat de verlaging van de melkprijs voor de veehouders ook in de bondsvergade ring van de L.T.B. niet onbesproken zou blijven En wie gemeend had, dat de vergadering als de bekende nachtkaars zou uitgaan, is tot de ontdekking gekomen, dat de vee houders hun kruit tot het laatste hadden bewaard. De afdeling Houtrakpolder, ge steund door vele andere afdelingen gooide de knuppel in het hoender hok door met een motie te komen, waarin de L.T.B zou protesteren tegen het beleid van de regering, omdat zij alle overleg met de Stich ting van de Landbouw ten spijt, zo wel de prijs van de melk ais die van de gerst had verlaagd. Begrijpelijkerwijs kwam daarop geen ander commentaar dan een stormachtige instemming van de ge hele vergadering, waarbij het hoofd bestuur zich aansloot. Die instem ming was al even groot met het voorstel om tegenmaatregelen te ne men in die zin, dat men niet meer zou deelnemen aan de zgn. bedrijfs voorlichting en de gezondheids dienst. De afgevaardigde van Amsterdam verklaarde zonder pardon, dat zijn vertrouwen in de K.V.P zeer was geschokt Weliswaar had de fractie aanvankelijk geprotesteerd cegen de prijsverlaging, maar daarmede was die nog niet ongedaan gemaakt. De heer Van der Weijden verde digde daarop zijn beleid en gaf weer, hoe een en ander was verlopen. Ook voor hem was de prijsverlaging een bittere teleurstelling en hij be treurde het, dat de minister de ver laging niet gemotiveerd heeft. Met de voorgestelde tegenmaatregelen kon hij het wel eens zijn, maar hij achtte het toch raadzamer overleg te plegen met de andere organisa ties. De heer Groen verdedigde het po litiek beleid van de K.VP maar daarmede kon de vergadering zich niet verenigen. De afdeling Alphen kwam zelfs met enkele resoluties tegelijk, waarin met nogal stevi- ge termen de K.V.P.-fractie te verstaan moest worden gegeven, dat haar houding in deze kwestie niet bewonderd werd. Uitvoerige discussies volgden nog en gepoogd werd tot een redelijk vergelijk te komen. Doch de afge vaardigden van de veehouders ver klaarden tenslotte niet eerder weg te zullen gaan, dan nadat de resolu ties waren aangenomen. De heer Kampschöer stelde voor, dat de inhoud van de resolutie per brief aan de K.V.P. zou worden overgebracht, doch sommigen wa ren bevreesd, dat de kracht er dan vanaf zou gaan. ,;Maar we blijven correct" repliceerde de voorzitter op een desbetreffende opmerking. De heer Groen sprak daarna nog een kort woord en toen bieek, dat hij al die critiek zich persoonlijk aantrok, werd hem van alle kanten verzekerd, dat die critiek alleen de niet-agrariërs betrof onder dc ïwee- de Kamerleden van de K.V.P De Partij van de Arbeid kreeg eveneens haar deel. De opmerking werd althans gemaakt, dat de vee houders de dupe waren geworden van een straf-doorgevoerde partij politiek van die zijde. Wie had ook al weer gezegd: „De landbouw is de pakdragende ezel van de samenleving?" Het deed er niet toe. Maar algemeen was men het er over eens, dat er van de waar dering voor de veehouders niet veel was overgebleven. Mr. Vermeulen wist de gemoede ren tenslotte wat tot bedaren te brengen, toen hij verklaarde, dat er overleg gepleeld zou worden tussen de L.T.B. de Hollandse Maatschappij en de C.B.T.B., zodat maatregelen niet achterweg zouden blijven. Resumerend liep het tenslotte hierop uit: de motie van Hourak- polder c.s. werd aangenomen en de grieven tegen de K.V.P zouden in hoffelijke termen per brief aan het juiste adres worden afgegeven. VOORZITTER WITTE KRUIS EERSTE PATIëNT. Vorige week is te Diemen een nieuw wijkgeoouw in gebruik geno men van het Witte Kruis. Dezer da gen zou de eerste bestuursvergade ring plaats vinden waarvoor de voor zitter een kwartier van te voren op pad ging om de verwarming aan te steken. De burgemeester van Diemen de heer Dallinga en dr. Hartman von den even voor zevenen de voorzitter, die blijkbaar gevallen was, op het tegelpad liggen met een gebroken dij boen. En zo zag men het gebeuren, dat deze ijverige voorzitter in het ge bouw dat twp" te voren was geopend, als eerste patiënt r nen werd gedragen. Per ziekenauto werd hij naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Het zal waarschijnlijk nog wel twee a drie maanden duren voor hij weer volle dig hersteld is. d&tfrC {jJUVt EN HET BETOVERDE KASTEEL^ 16. Freek Frek wil ook een kist met gouden munten. Freek Frek trok dus zijn beminnelijkste gezicht en stevende op Ootje Teur af, die met handen vol geld stond te spelen. „Ha Vriend!" begon Freek Frek. „Wat heb je daar toch in de hand? Het rinkelt zo leuk! Laat eens kij ken." „Leuk hé?" zei onze listige schrijver „Dat is geld. Weet je wel? Centjes, om van alles mee te kopen. Ik heb hier een hele kist vol! Alle maal van echt. zuiver goud." „Geef mij d'r wat van!" vroeg Freek Frek vriendelijk. „Dat is goed", sprak Ootje Teur, „maar dan moet jij mij eerst eens vertellen, wat er met dit kasteel eigenlijk aan het handje is. Er ge beuren hier zulke vreemde dingen! Hoe komt dat?" „Dat weet ik niet", antwoordde Freek Frek stug. „Daar weet ik geen fluit van. Eerlijk niet heus!" „Dan kan ik je ook geen kist met echte gouden munten geven", zei Ootje Teur, schouderophalend. „Wat zei je?" vroeg Freek Frek met glinsterende ogen. .Hoorde ik je zeggen: een hele kist vol met Wacht even, dan zal ik je laten zien wat er aan de hand is!" EEN AARDIG TRAININGSPAK ZO'n LEKKER WARM PAK waar de kleintjes helemaal inzitten, kun nen we best gebruiken. U denkt mis schien, dat het erg lastig is, om dit pak zelf te maken, doch dat valt best mee! De helft van achter- eri voorpand van de broek worden aan een stuk geknipt. Er komt dus geen naad op zij. Alleen wordt aan de linkerzijde een opening voor de sluiting ge maakt. De broek kan door middel van knoop en knoopsgat, doch ook met een treksluiting worden gesloten. Dit laatste sluit natuurlijk mooier af. Eerst worden de naden midden voor en -achter dichtgestikt, daarna worden de beennaden gesloten. Het voetje wordt afgewerkt met een schuingeknipt reepje stof. Onder het voetje door wordt een stevig stukje band gezet, dat met een drukker wordt gesloten. Heeft u nog een stukje stevig elastiek, dan behoeft hier geen sluiting te worden ge maakt. Aan de bovenkant van het broekje wordt nu rondom een zoom gelegd. Tot slot wordt de zijsluiting gemaakt. Van de blouse worden de schou der- en zijnaden gesloten. Daarna worden de mouwnaden dichtgestikt en de mouwen ingezet De onder kant van de mouwen krijgen een zoompje, waardoor elastiek wordt geregen. Heeft u geen elastiek dan kan een smal manchetje voor afwer king dienen Het dubbel geknipte kraagje wordt dichtgestikt, omgevouwen en aan de blouse gezet. Nu wordt de sluiting gemaakt. Deze kan ook met knoop en knoopsgat of met een treksluiting worden gesloten. Men kan de klei nen desgewenst een stropdas op het pakje laten dragen. De muts zal zeker geen moeilijk heden opleveren. Deze bestaat uit twee gedeelten. Het middenstuk en het zijstuk moeten tweemaal worden geknipt. Nu nog een ceintuur om de taille en.het pakje is klaar. Klaargeknipte patronen van dit pakje kunt u onder de letters PT be stellen bij de redactie van „Persbe langenPostbus 35 Utrecht voor de leeftijd van 12; 24 en 46 jaar a 1.25 per postwissel of in postze gels (uitslu'tend lage waarden). Vergeet u niet de letters en de leeftijd op te geven? En géén post zegels op een briefkaart plakken, want die zijn voor ons ongeldig. EENVOUDIG EN CHARMANT. VINDT U HET MOEILIJK zelf een mantel te maken? Ja, 'n japon netje i.' natuurlijk veel gauwer in elkaar gezet dan een mantel.... Bij een japon hebben wij niet met linnen en voering te maken. Toch is het niet zo heel erg lastig om zelf een mantel te vervaardigen, als u maar nauwkeurig te werk gaat, steeds past de naden goed plat perst en linnen tussen kraag, revers en beleg hecht. Het model dat wij hiernaast af- Want wij zouden het moderne meisje van een jaar of tien wel eens willen zien, dat zo iets „aandurfde". Die kleine nesten weten maar al te goed, wat zij wél of niet kunnen dragen en ze zijn er in de ogen van de ouders maar'al te vlug bij, om iets „gek" te vinden. En dus een mutsje! VAN HET VLOTTE KAPJE, dat wij hier afbeelden en dat heel ge makkelijk van een stevig lapje is te vervaardigen, zullen de meisjes dat zeker niet zeggen. Integenceel: zij zullen het gaarne dragen Ons kapje doet dezelfde dier.st als de dikke omslagdoek van groot moeder; het bedekt de oren legen de koude wind, zonder dat het kind he lemaal is „ingebakerd". Ter versiering lieten wij de teke- nares een bloemmotiefje aanbren gen, dat aan het geheel een neg vrolijker aanzien geeft. Het spreekt vanzelf dat ook andere versieringen mogelijk zijn. Ook zon der borduurwerk zal de kleine hel kapje gaarne op nebben. Het patroon van dit kapje kunt u tegen vooruitbetaling van f 0.55 on der no. H 4783 bestellen bij het bu reau „Persbelangen", Postbus 35 Utrecht voor de leeftijd van 2 tot 10 jaar. beelden, is zeer slank afkledend. Er zitten geen zakken op. De ceintuur wordt niet rondom gedragen doch houdt als het ware de twee uitsprin gende plooien van het voorpand vast. De mouw wordt glad ingezet, doch is aan de pols zeer wijd. De ruimte wordt ingerimpeld en in een smal boordje gezet. De rug is geheel plat gehouden. Dit eenvoudig model is buitengewoon charmant en niet te gecompliceerd om zelf te maken. Het patroon van deze mantel kunt u tegen vooruitbetaling van f 1. onder no. H 4743 bestellen bij het bureau van „Persbelangen" Postbus 35, Utrecht, in de maten 40, 42, 44 en 46. Postzegels uitsluitend per brief! VOOR ROODKAPJE. ALS HET KOUD IS zijn er veler lei mogelijkheden. Wij kunnen de kleinen een dikke wollen das om het hoofd binden wij kunnen zelfs de oude omslagdoek van grootmoeder uit de kast opdiepen en daar ons kind lekker warm in wegstoppen. Ja, die mogelijkheden zijn er misschien. voor het Kerstmis is in 't zioht en op beide leestdagen willen we graag alle zorg besteden aan een goede tafel. Enkele eenvoudige recepten die zich daartoe lenen laten we in het onderstaande volgen. WEIHNACHTSSTOLLE. 500 gr. tarwebloem, 50 gr. gist, 1 ei, 100 gr. suiker, 5 gr. zout, 200 gr. weke boter, 3 gr. oranjesnippers, 50 gr. succade, 30 gr. amandelen ge raspte citroenschil, 75 gr. krenten, 150 gr. rozijnen, 1 streek kaneel, na- gelgruis, geraspte nootmuskaat, mes- nunt cardamontpoeder, 1% dl. lauwe melk. Doe de bloem in een kom, maak ju het midden een kuiltje, doe nierin de gebrokkelde gist en meng deze aan met ongeveer de helft van de lauwe melk. Roer er daarna zoveel an de omringende bloem door tot een dik deeg is verkregen. Laat dit op 2/3 van de weke boter en de rest van de melk tot een stevige deeg. Voeg hieraan toe de kren ten, rozijnen, succade en snippers en laat dit deeg dat soepel moet zijn 1 rur rijzen onder een vochtige doek. Vorm op een met bloem bestrooide afel het deeg tot een ronde plak, rol deze met een deegrol uit toi een vvaal. Sla deze dubbel, zorg dat het onderste gedeelte groter wordt dan het bovenste. Druk het deeg goed aan. Leg het brood op een beboterd papier op een bakblik en laat het nog een half. uur rijzen. Bestrijk het met boter en bak de stolle in een hete oven gaar en lichtbruin Laat hem op een rooster uitdampen en be- slrooi hem dik met poedersuiker. Garneer met een rood lintje en een *ckje hulst. PLUMPUDDING. 250 gr. oud brood zonder korst, 3C0 gr. rozijnen, 125 gr. krenten, 150 gr suiker, 150 gr. succade, 250 gr. kalfsniervet, 4 eieren, geraspte schil van x/2 citroen, 1 flinke streek noot muskaat. kaneel, 20 gr. amandelen, Vï dl. rum. Ontdoe de krenten en rozijnen van de steeltjes, was ze. Snipper de suc cade, hak de gepelde amandelen. Kruimel het brood, verwijder de vel letjes van net niervet en trek het uit elkaar. Roer de eidooiers met de suiker glad, voeg alle ingrediënten <oe en roer de massa zéér goed door elkaar. Roer er tot slot het stijf ge slagen eiwit krachtig door en vul de warme puddingvorm, die met boter is ingesmeerd en met paneermeel be strooid, voor met het mengsel. Sluit de vorm stevig af en laat de pudding 6 a 8 uren au-bain-Marie koken. Vul het water telkens Dij, tot even onder de rand van de vorm. Laat de pudding zonder deksel op drogen, houdt hem op een verwarm de schaal, overgiet hem met rum en breng hem brandende binnen. Leg hier en daar een takje hulst als

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6