Plan voor industrie-hallen zal worden uitgewerkt Jtalicmo £e#t yetuiye 1 DINSDAG 12 DECEMBER 1950 Lib LEIDSE CJUUKAN'l TWEEDE BLAD - PAGINA 1 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN De gemeenteraad van Leiden kwam gisteren in openbare vergade ring bijeen Voorzitter: Weth. J. C. van Schaik. Tot lerares aan de Gem H.B.S. voor meisjes werd benoemd dra. A. C. B. Dekking. De verplaatsing van de Meisjes school aan de Breestraat naar de Paul Krugerstraat. De heer Frohwein (V.V.D.) maak te er aanmerking op, dat de post voor de bouw van een clubhuis voor „Oosterkwartier" is overschreden. Spr. drong aan op 'n grote zuinigheid bij het inrichten van clubhuizen en andere gelegenheden van vermaak Toen enige raadsleden hierover in de lach schoten, zei spr.. lat als de Raad door ging met lachen spr.'s fractie zich schriftelijk tot Ged Sta ten zou wenden. De voorzitter merkte op. dat het hier niet betreft een gemeentelijke uitgave doch een geldlening tegen voor de gemeente aannemelijke voorwaarden Bij het voorstel tot verbetering van de rioolwater-zuivering prote steerde de heer Aalders (KV.P.) er tegen, dat door het hoogheemraad schap de Leidenaars worden gelijk gesteld met vervuilers. De 500 woningen. Bij het voorstel inzake het bouwen van 500 woningen aan de Haagweg had mevi. Braggaar-De Does een badgelegenheid in de huizen gemist, een openbaar badhuis en winkelhui zen. Weth. Jongeleen zeide dat het hier een min of meer formeel voor stel betreft, waarbij opdracht wordt gegeven aan architecten Als er in de huizen stortbaden komen, zal er niet veel klandizie meer ziir voor AetherkKn ken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.- 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting 9.00 Nieuws en weerber. 9.10 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram 10.30 Morgendienst. 1100 „Een meester van de oude stempel. hoorspel. 12.10 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Orgelconcert. 13.50 Regeringsuitzending. Jeugduit zending; mej. Regina Zwart: „De brievenbus gaat onen." 14.00 Gram. 14.45 Tenor en gitaar. 15.00 Kamer orkest. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Harmonie-orkest. 18.30 R V. U.: Anton van Duinkerken: ..Nederlandse literatur en volkska rakter." 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.06 Radio-schaakwedstrijtf Noor wegenNederland, 20.06 Orgel en viool. 20.20 Concertgebouworkest en so'ist. 21.10 Gram. 21.30 „De Her vormde kerk na de beslissing der Generale Synode." 21.50 Amuse mentsmuziek. 22 20 „In de schaduw van Moskon." causerie. 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avon do verdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM TI 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.23 VA RA, 19.30 VPRO 20.00—24.09 VARA. 7 00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws en weerber 9.10 Gram. 9.12 Voor ^"isvrouw. 9.22 Gram. 10.00 Schoolradio. 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin"en. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or- gelsüel 12 55 Kalender 13.00 Nieuws 13.15 Omroeporkest. 14.00 „Gespro ken portret." 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Actualitei ten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 „De Economische problemen van Azië," causerie. 19.15 Orgelspe' 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd NoorwegenNe derland. 20.06 Politiek commentaar. 20.15 Accordeonorkest. 20.45 „Gou den Bruiloft," hoorspel. 22.15 Viool recital. 22.45 „Aardolie," causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. een openbaar badhuis overblijven. Er komen ook winkels. De heer Van Dijk (K.V.P.) infor meerde, hoeveel van deze woningen van het normale bouw-volume wor den afgetrokken Weth. Jongeleen zeide. dat het verloop van deze zaak hem wel wat is tegengevallen. Over de kwaliteit van de woningen behoeft de heer Van Dijk niet al te ongerust te zijn Op 't ogenblik is het zo, dat we kun nen rekenen op 50 extra-bouw volume. Als er eenmaal begonnen is, openen zich misschien andere pers pectieven Bij de grondruil met de Leidse Wolspinnerij vroeg de heer Knetsch (Prot.), of, aangezien er slechts een belanghebbende van kan profiteren, het niet mogelijk is een vaste (en dus vee. goedkopere) brug over de Vliet gebouwd te krijgen. Weth Jongeleen zeide overweging toe. Bij het punt aankoop perceel Pie- ter Huibertshof 12 vroeg mevr. Goudswaard (V.V.D.), waarom aan koop in het belang van de gemeen te is Weth Jongeleen benadrukte zon der uitleg te kunnen geven, dat aan koop in het belang van de gemeen te is. Het vervoer van zieken Bij de verordening kosten vervoer gemeentelijke ziekenauto had de heer Van Dijk (K.V.P.) het prettiger gevonden, als ook de vervoerkosten maar voor rekening der gemeente waren genomen De heer Van Weizen (Comm.) was het hiermee eens. De heer Goslings (P.v.dA.) vroeg, of wel veel mensen die kosten zelf moeten betalen. Er zijn zovele fonds-patiënten. De heer Knetsch (Prot.) zegt, dat betaling vervoerkosten meestal neer zou Komen op een douceurtje voor de Rijksverzekeringsbank. De heer Knol (Prot.) was eveneens geen voorstanden van het vervoer voor rekeninf van de gemeente Weth. Menken beantwoordde uit voerig twee door de heer Woudstra (Prot.) ingediende amendementen. De samenwerking met de particulie re zieken-auto-ondernemers is zeer goed en wordt door deze amende menten ook niet verbeterd Spr. voelde er niets voor, hei vervoer voor rekening van de gemeente te j nemen. Er zijn vele dronken men sen die een ongeluk krijgen! Boven dien zou bij gratis-vervoer oneerlij ke concurrentie worden aangedaan aan de particuliere ondernemers. Het vervoer valt meestal niet onder fonds-vergoeding De heer Woudstra trok zijn amen dementen in. De verordening werd daarna z.h st. goedgekeurd. Timmeren op het slachthuis Bij het voorstel tot aanschaffen van enkele werktuigen in 't Slacht huis begreep de heer Van rterson (Prot.) niet goed, waarom een vlak- schaafbank voor deze inrichting no dig is. Er is daar een groot werk op komst. Zal bij de aanbesteding van de verbouwing worden medegedeeld dat de bouwers de beschikk'n? heb ben over deze bank? De heer Van Dijk (K.V Pmeen de, dat er maar heel weinig gebruik van deze machinerie zal woeden ge maakt Kunnen dergelijke werkies niet opgeknapt worden op d" S'ads- timmerwerf? Weth Van der Kwaak verdedigde het voorstel Er wordt jaarlijks f 200 weggebracht aan schaaf en snij- loon. Als er geen machine komt. moet er een hulpje voor de timmer man bijkomen. Er is maar één tim merman aan het bedrijf verbonden De heer Van Dijk vond deze éne timmerman juist een groot bezwaar, om leze machinerieën aan te schaf fen en te bedienen. Weth Van der Kwaak antwoordde, dat deze éne man zo efficiënt moge lijk moet kunnen werken. De heer Van Dijk vroeg stemming. Het voorstel van B. en W werd aangenomen met 313 stemmen. Tegen stemden de heren Van Dijk, Aalders en Van Oyen. Roet. mings-keteis van „Endegeest' zeide de heer Kortmann (K.V.P.) met enige aarzeling zijn stem aan het voorstel te zullen geven, aangezien opnieuw evenals bij het Röntgen toestel een suppletoire begroting moet worden ingediend. Van een adviesbureau mag men verwachten, dat het met volledige deskundige voorstellen komt. Ook de heei Van Iterson (Prot.) "toonde zich ontevreden over het advies-bureau De voorzitter antwoordde, dat het adviesbureau de aanschaffing van deze installatie wel had voorzien, doch ten tijde van het eerste advies waren de nu gevraagde toestellen niet leverbaar De heer Kortmann (KVP) bena drukte, dat in het eerste advies van de wenselijkheid van een roet-in- stallatie niet is gerept. De heer Van Iterson wenste aan tekening van tegen-stemmen. Hierna ging de Raad in geheime zitting Na heropening diende weth. Van der Kwaak spoedvoorsteJen in tot het aangaan van twee geldleningen, groot 70.000 en 100.000. Goedgekeurd. De industrie-hallen. Aan de orde kwam daarna het voorstel tot het bouwen van industrie hallen De heer Frohwein (V.V.D) herin nerde aan de uitwerking van deze planr.en te Uden. De omstandigheden liggen hier ter stede anders. Waar om heeft de gemeente geen voor lichting gevraagd aan de K. van K. en de Leidse Ver. van Industriëlen? Waarom is over dit plan, waar 867 000 mee gemoeid zou zijn, de financiële commissie niet gehoord? Evenmin trouwens als de Gem Ac countantsdienst. Laat men zeer voor zichtig zijn met de in het prae-advies aangevoerde cyfe-rs. Spr. geeft op financiële gronden de voorkeur aan plaatsing in de Cronesteinpolder bo ven die aan de Vliet in tegenstel ling tot het prae-advies Is bij de be rekening rekening gehouden met de grond- en de straatbe'asting. Het Binkhorststraat-plan in Den Haag doet spr. vermoeden, dat de te Lei den te vragen huurprijs te laag zal blijken te zijn en de stichtings-kos- ten te hoog. De gemeente wil de kleinere bedrijven in het te nemen risicc tegemoet-komen maar de huur prijs is voor hen veel te hoog. Maar voor de grote bedrijven te laag; deze zullen ervan profiteren. Ten bate van de precisie-machines zullen de hallen moeten worden onder-ht Spr geeft de raad zich tweemaal te bedenken alvorens met dit plan, fout opgezet, in zee te gaan- Fiasco? De heer Van Iterson (Prot.) be twijfelt. of de voorgestelde huurprij zen zouden eiden tot. een gunstige exploitatie Geen rekening is gehou den met de <?rnnd- en straatbelasting Bij de berekening is uitgegaan van een volled;ge bezetting der hahen v/elke zeer wisselend kan zijn. Sor. het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram EOWiillÉ Is er gebrek aan? De heer Knol (Prot.) vraagt, of e^ gebrek is aan industrie-hallen? Spr. ontkent dit. Spr. grondt zich op de practijk met de kleine bedrijven. De industria isatie komt in hoofdzaak neex op uitbreiding der grote bedrij ven. Veelzeggend is dat nóch het Rijk, nóch de Herstelbank nóch par ticulieren zich voor dit project inte resseren De prijs-berekening van het voorstel is foutief. Het vraagstuk der initia'e kosten is hoegenaamd niet erin verwerkt. Of industrie-hal len dienstig zijn, moet ook bedrijfs economisch bekeken worden. Slechts onderhandelen. De heer Van Dijk (K.V.P.) be grijpt niet, waarom er zo zware be togen worden gedaan Het gaat er om, het college gelegenheid te geven in onderhandeling te treden met ge gadigden Als bij de onderhande'in- gen blijkt dat de voorstellen niet aanvaardbaar zijn, kan de Raad al tijd nog zien Spr. geeft als voor beeld van een bedrijf, dat van de industrie-hallen gebruik had kun nen maken: Smits instrumentenfa briek. Stap in 't onzekere. De heer Van Weizen (Comm.) meent, dat het risico niei kan wor den aanvaard Het niet-deelnemen van het Rijk is een teken, dat we buitengewoon voorzichtig moeten zjjn. Wij doen een stap in het on zekere Een offer waard. De heer Gos ings (P.v.d A.) citeert uit begrotings-verslagen van 1948 en 1949 waaruit blijkt, dat de Raad op Geef de kans. Weth Jongeleen herinnerde eraan, dat uit de Raad herhaalde malen is aangedrongen met een dergelijk voorste) te komen. Het voorstel van de meerderheid houdt niet in: dit gaat nu een industrie-hai kosten. Spr komt er tegen op, dat de heer Frohwein over dit voorstel het woord „banaal" heeft gebruikt. De neer Frohwein: er deugt geen fluit van Weth Jongeleen betoogt, dat de heer Frohwein de cijfers niet juist heeft bekeken Men is gekomen met dat voorstel, omdat er gebrek aan kleine fabrieksruimte is Zijn er geen in 25 zaken over geheel Nederland industrie-vestiging heeft aangedron gen en de wethouder een open oog had voor de moeilijkheden en risico's welke vestiging van "industriehallen medebrengt. Is al die aandrang fout geweest? De gemeente Leiden heefi indirecte voordelen van industrie vestiging en moet daarvoor een offer over hebben Spr. vat dit voorste op als een schema voor onderhandelin gen Bindt de Raad zich aan een be paalde huurprijs? Liever geheim. De heer Knetsch (Prot.) is voor stander van vergroting van werkge legenheid Spr begrijpt niet dat een wethouder dit voorstel met opgave van prijzen Spenbaar in behandeling brengt Het had beter eerst in geheime zitting kunnen worden besproken met het oog op de onderhandelingen Dringend nodig. De heer Aalders (K.V.P.) juicht ondanks de coniunctuur-daling toe dat B. en W met dit voorstel komen Het is dringend nodig in Leiden ruimte voor industrie te scheppen Spr. beval over'eg met de Leidse Ver van Industriëlen aan De heer Schüller (P v d A.) was voqrstander van een gemeentelijke vestieing van industrie-hallen. De minderheid, die tegen is. Wèth Van der Kwaak de minder heid van het college kon ve e opge worpen bezwaren tot de zijne maken Het financieel risico is voor de ge meente groot De laatste jaren is ge bleken, dat er weinig vraag is ee- weest bij verkopingen naar industrie gebouwen Het risico is zeer groot Men moet 9 industrieën vinden, wel ke zich voor 50 jaar binden. Op het voorgestelde huurbedrag zal de in dustrie niet ingaan. Spr is boven dien geen voorstander van „confec- tie-bedrijven": een hal zal door de meesten opgpvat worden als een nood- verb'ijf. Spr had de voorkeur gege ven aan een behande'ing in besloten zitting. Spr is ervoor de industrie te gemoet te komen maar niet op deze wijze. kleine industiieën die gebrek aan kapitaal hebben? Waren de ver kochte panden voor bepaalde indus trieën geschikt? Eer dat B en W met een concreet voorstel in de Raad komen zal er nog heel wat onder handeld moeten worden. Waarom niet de kans gegeven? Deze ha len zijn geschik: voor bedrijven van 35 a 40 personen doch kunnen verdeeld worden. Spr. verbaast zich erover, dit voorste] te moeten verdedigen. Et is door de heren die nu bezwaren op peren zo vaak op aangedrongen. De laatste tijd hebben verschillende industrieën informaties ingewonnen A f dit goorste' niet was gekomen dan zou men er bij de begroting op nieuw op hebben -aangedrongen B en W. zullen wel tienmaal uit hun doppen kijken a'svorens zij met een firma in zee gaan. Het kan best zijn, dat de tegenstanders gelijk krijgen en dat de prijs te duur is Maar geef de gelegenheid tot onderhandelen Als er gegadigden zijn, komen B en W. in de Raad met een omlijnd voor stel. Alweer Ged. Staten. Bij de replieken vond de heer Froh wein het vreemd, dat de weth. van financiën zich niet ach'.er dit p an stelt Spr verwachtte dat dit voor stel niet door Ged Staten zou wor den goedgekeurd Ven' '"ens voerden nog het woord de hr Van Iterson, Knol, Goslings en wc i Van der Kwaak. Na beantwoording door weth Jon geleen kwam het voorste in stem ming Het werd aangenomen met 18 14 stemmen. Voor stemden de K V. P„ de P. v- d. A., en de heer Knetsch (Prot.). De heer Van Weizen (Comm.) had een voorstel ingediend, om op ruime schaal kerst-gratificaties te geven De neer Van Oüen (K.VP zeide. dat eigenlijk een voorstel moest ko men om de steunnormen te verho gen De heer Pina (P v d. A.) wees erop dat deze zaak elk jaar weer terugkomt in de Raad. Weth. Menken zei. dat er telken- jare al een gratificatie wordt gege ven De rpgeling hier is soepeler dan KERSTSTEMMING BIJ ZANGRE PETITIE. De traditie getrouw worden door de leden van het kerk koor te Quedgeley in Engeland eni ge weken voor het Kerstfeest de Kerstliedererf, geheel in oude trant in de open lucht gerepeteerd. Tijdens de repetitie; uit dit tafe reel blijkt wel zeer duidelijk de oud- Engelse Kerstfeer. bijv. te Amsterdam De verhoging van steunnormen is in bespreking. Het voorstel-Van Weizen werd verworpen met 272 stemmen. De heer Van Weerlee (P. v d. A.) ondersteunde een adres van de Ver. Meer en beter schilderwerk" en vroeg overleg met de bedr ij ven-com missie Weth. Jongeleen zei „afdoening" van 't adres en ernstige overweging toe. Bij de rondvraag wees mevr. Brag- gaarDe Does (P v. d. A.) op het wegdek van de Gevangenlaan. Weth. Jongeleen zei, dat het colle ge zich in vei binding had gesteld met de Spoorwegwerken Zoveel moge lijk wordt aan de bezwaren tege moetgekomen. Hierna sluiting. BINNENLAND. Tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote is benoemd nyr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Sta ten van Zeeland De 23-jarige stuurman E. B., woonachtig te Groningen, is in de Zaandamse haven overboord gesla gen en verdronken. BUITENLAND. Een vliegboot van de Nieuw-Zee- landse luchtmacht is kort na de start bij de Samoa-eilanden neergestort. Er zijn zeven personen om het leven gekomen. Acht leden van de beman ning en enkele passagiers konden zier. redden. Het toestel is verloren gegaan Ooggetuigen hebben gisteren verklaard, hoog boven Londen een voorwerp in de vorm van een sigaar in et een lichtende staart te hebben gezien. Het maakte een geluid „als 2 zware bommenwerpers". Volgens sen persoon /ag het voorwerp er uit ah een dunne zilveren huls. Amerikaanse arbeiders hebben geweigerd een lading eekhoornvellen te lossen, welke met een vliegtuig "an de „Pan American Airways" op h_' New Vorkse vliegveld Idlewild wat aang"bracht en die afkomstig was uit de Sowjet-Unie. De eek- h< ornvellen zijn weer naar Londen teruggevngen. Onze binterklaas heeft in New- York een betei onthaal gevonden. Zot dag heeft hij daar oo Hollandse wijze z'n intocht gehouden met zwarte Piet De Nederlandse consul- gei eraal heeft de beide gasten be groet op net Nederlandse consulaat en s Maandags zijn zontvangen door New Yorks burgemeester. Daar na zijn 49 U behoeftige New Yorker- tjes op echte Sinterklaaswijze ont haald. die niet ópstak Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 29) „Twijfelde je er zelf aan op dat ogenblik?" „Absoluut niet," verklaarde ik; „alleen de verdwijning van het lichaam en misschien de veronder stelling van de inspecteur van poli tie, waren het, die mij op het denk beeld brachten, dat ik mij mogelijk kon vergist hebben.'1 „Neen, Jardine," zei Thorndijke hoofdschuddend, „de man was dood. Dat kunnen wij veilig aanne men en op die grondslag moeten wij onze onderzoekingen steunen. De volgende vraag is, hoe is het lijk vervoerd. Heb je de schutting geme ten?" „Neen, maar ik zou zeggen, dat hij ongeveer zeven voet hoog is." ,En wat voor soort schutting is het Is er hier en daar een voetsteun aanwezig?" Ik kan u precies laten zien, hoe de schutting er uit ziet," antwoordde ik „Die schets, welke ik daar aan 't behangsel heb geprikt, is vanaf de zelfde plaats genomen, waar het lijk lag. De schutting aan de rech terkant is die, waartegen ik voor de regen heb geschuild en precies het zelfde als die aan de overkant, waar het lijk overheen getild is." Thorndijke stond op en liep naar de schets, welke ik met punaises op het behangsel had bevestigd. „Dat is geen kwade schets, Jar dine,"' vond hij; „goed van opzet, hoofdzakelijk met een mes gedaan. Waar heb je die vandaan?" Ik moest hem bekennen, dat het doek wederrechtelijk in mijn bezit was gekomen en ik verhaalde hem, op welke wijze het zich had toege dragen. „Ken je de naam van de artiest niet?vroeg Thorndijke terwijl hij de schets van zeer nabij bekeek. „Neen; feitelijk weet ik niets van hem, behalve dat hij met een schil dersmesje werkte en steeds met handschoenen aan.'' Schilderde hij met handschoenen aan?" „Dat is mij tenminste verteld. Ik heb hem nooit gezien," antwoordde ik. „Het is zonderling. Ik heb wel eens gehoord van schilders, die aan hun linkerhand een handschoen de den tegen de muggen en er zyn er ook, die bij felle koude met hand schoenen aan schilderen. Maar deze schets schijnt in de zomer geschil derd te zijn." Nadat hij zyn plaats aan tafel weer had hernomen, zei hy: „Zeg, Jardine, je sprak mij over een soort gouden voorwerpje, dat je bij de schutting had gevonden. Mag ik dat eens zien?" Ik haalde het gouden sieraad voor de dag en stelde het hem ter hand. Hij bekeek het van alle kanten, las de letters, welke er in gegraveerd waren en onderzocht nauwkeurig 't eindje zijden koord, dat aan het rin getje vast zat „Er bestaat geen twijfel" zei hij; over de aard van dit voorwerp, noch over de betrekking er van tot de dode man. Het is natuurlijk een -relikwie en deze voorletters, welke er op gegra veerd zijn, passen volkomen bij de beschrijving, welke je van het lijk hebt gegeven. S. V. D. P. betekent St Vincent de Paul, die zich zeer onderscheiden heeft door werken van liefdadigheid Je hebt, meen ik, medegedeeld, dat die man een priesterboord en bef met een dunne zwarte streep droeg Dat betekent dat hij een lekenbroe der was van een of andere geeste lijke orde van liefdadigheid, waar van St. Vincent de Paul het voor werp van bijzondere verering was De andere letters A. M. D. G. zijn de voorletters van de woorden: Ad majorem Dei Gloriam, het motto der Sociëteit van Jezus. Maar aangezien St Vincent de Paul geen Jesiet was, heeft 't motto waarschijnlijk betrekking op de eigenaar van de relikwie, die mis schien Jesiet of met de Sociëteit be vriend was. Gezien de voorletters S. V. D. P., vermoed ik, dat het in Frankrijk of België is gemaakt. Het heeft waarschijnlijk om zijn hals gehan gen en het zijden koord waaraan "t hing, is waarschijnlijk gebroken, toen het lichaam over dé schutting werd getild. Ik geloof, dat ik het eigenlijk aan de politie had moeten laten zien,'' zei ik. „Ja, eigenlijk wel," stemde Thorn dijke toe. „Maar nu je het niet ge daan hebt, geloof ik, dat het beter is er maar geen gewag van te ma ken.*' Hij gaf het mij terug en ik stak het in mijn zak, met het voornemen het straks weg te sluiten. Enige minuten later begaven wij ons op weg voor onze onderzoe kingstocht. Het is overbodig deze wandeling in bijzonderheden te beschrijven, aangezien ik de lezers reeds een paar maal langs dezelfde weg ge leid heb. Natuurlijk gingen wij naar de plaats waar ik het lijk had gevon den en begaven wij ons recht streeks door de Hampstead Lane naar de plaats, waar ik veronder stelde, dat het lijk over de schut ting was getild. „Ik geloof." zei ik, „dat wij moes ten omlopen en het spoor aan de andere kant volgen." Hij keek links en rechts over de laan en glimlachte. „Zou je voormalige professor sterk in je achting dalen als je hem n wandelcosuum en met een hoge hoed op. over een schutting zag klimmen?" „Neen, helemaal niet," antwoorde ik, „maar het zou wel een beetje gek staan, als iemand anders het zag." „Ik geloof, dat ik die risico wel kan nemen," zei hij. „Er is niemand in de buurt en een kleine lichaamsoefening zal mij geen kwaad doen. Heb je er iets op tegen, dat ik je over de schutting hijs? Je bent een soort buitenmo del, maar dat ben ik ook, zodat wij ongeveer tegenover elkaar opwe gen." Natuurlijk had ik er niets tegen en toen wij ons verzekerd hadden, dat er niemand in de laan aan kwam. ti de Thorndijke mij, met 'n gemak, dat mij versteld deed staan, op. zodat ik binnen twee tellen bo ven op de'schutting zat. Daarna nam hij een aanloopje en zat ogenblikkelijk schrijlings naast mij. Dan gebood hij mij, zijn rech terhand met mijn beide handen vast te grijpen, liet mij langzaam omlaag zakken en sprong mij, toen ik vei lig op de grond stond, ogenblikke lijk na. Ik stond verbaasd over de kracht en de vlugheid van mijn oud-pro fessor en maakte hem mijn compli ment. „Het was niet zo erg moeilijk," zei hij. Natuurlijk zou het lastiger geweest zijn, als ik kleiner was, maar aan de andere kant staat daar tegenover, dat 't zeer onwaarschijn lijk is, dat het lijk van iemand van jouw grootte en gewicht was." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5