Begin 1952 verdwijnt de overgang Rijnsburgerweg Rector L.P.M.Vester viert zijn koperen priesterfeest DINSDAG 12 DECEMBER 1950 'SE COURAN'l De hoofd-ingenieur van de Ned. Spoorwegen, ir. A. Plomp schrijft ons: In de uiteenzetting van de stand der ueidse Spoorwerken m uw blad van 11 November ju wordt een te opti mistische voorstelling gegeven om trent het tijdstip, waarop het wach ten voor de overwegbomen van de Rijnsburgeroverweg tot het verleden zal behoren; dat tijdstip wofdt op 1 September 1951 of over 10 maanden gesteld, terwijl dit volgens het arti kei afhanke.ijk zou zijn van het ge reedkomen van de „hulptunnel" in de Rijnsburgeroverweg. Ten einde misverstand weg te nemen, volgt hieronder een uiteenzetting van de te verwachten gang van zaken op de overweg Het ligt in de bedoeling in de aan vang van '52 hoog te rijden op 2 sporen aan de Westzijde van het dan nog smalle hoge emplacement; op dit tijdstip worden de lage spo ren buiten dienst gesteld (met uit zondering van enkele convooien per dag, we ke gedurende enkele maan den nog laag moeten rijden en waar voor dus de sluitbomen nog moeten blijven, zonder echter noemenswaar dige hinder te veroorzaken), en is dus de overweg-misère achter de rug. Om echter hoog te kunnen rijden moet tijdig de hoge baan gereed zijn zodat daarop de sporen gelegd en de electrische bovenleiding aangebracht kan worden Daarvoor zou ongeveer 1 Juli 1951 het verkeer van de over weg afgenomen moeten worden om ook het hoge zandlichaam aan te kunnen brengen. STADSNIEUWS Als voortzetting van het Winter- programma, organiseerde Maandag avond de E.H.B.O.-Raad, in de grote zaal van den Burcht, een filmavond, die gezien het gebodene, zeker als ge slaagd genoemd mag worden. Ai was de opkomst niet zo over weldigend als de vorige avond, aldus de heer J. Siegtenhorst, toch deed her spr. een groot genoegen zoveel belangstelling te zien, ook al was het nu geen cabaret-avond. A.R.K.A.-leden! Wie zou niet graag gratis een weekend in Drankenburgh willen doorbrengen! Geeft u vóór de ]4e a.s. schriftelijk als gegadigde op, en komt op de vergadering van de 15e Dec. a.s. in het Gulden Vlies om 3 u., waar van de gegadigden drie personen door het lot zullen worden uitverkoren. De voorzitter, mr H. J. Dirks, houdt die avond een cau serie over zijn Rome-reis en het hoofdbestuurslid, de heer P. M. Son- trcp, zal aanwezig zijn om vragen over actuele onderwerpen te beant woorden. Morgenavond om kwart voor acht. wordt ter voorbereiding van het Rprstfeest, een advents-wake gehou den. voor alle dames en meisjes van de Hartebrug-parochie. Allen, zonder uitzondering, worden verzocht op tijd aanwezig te zijn en vooraan in de kerk plaats te nemen. Een belangrijke kaderbijeenkomst van de K.A.B. wordt hedenavond ge- nouden in het R.K. Militair tehuis. Als spreker zal optreden de Ver- bondsbestuurder Jac. Alders met het onderwerp „De toekomst van ons volk". Verwacht worden al de be stuursleden van Vak- en Onderafde lingen, Propagandisten en Commis sieleden. In ons bericht van gisteren om trent het ovei-lijden van de heer P. J. Broekhoven, vermeldden wij abu sievelijk dat hij voorzitter was van de examencommissie van de Vereniging van Belastingconsulenten. Dit moet zijn: de Bond van Belastingconsulen ten, een ander lichaam dan de Ver eniging. KYNOLOGIE-SUCESSEN VOOR „RIJNLAND" TE UTRECHT. Op de Zondag te Utrecht gehou-. den jubileum-clubmatch van de Ne derlandse Schotse Terrierclub be haald.. de Schotse terrier Henco" van mevr A. A. J. Smits van den Broek uit T eiden de eerste prijs met de kwaliiicatie uitmuntend Henco werd tevens beste van alle reuen boven 18 maanden. Irene van de Berry's Ho~ve, eveneens van mevr. Smits, behaalde de tweede prijs met zeer goed en werd op één de beste van all'- teven boven 18 maanden. De hev J. J. van Koolbergen, uit Boskoop, secretaris van de jubile rende v reniging, werd wegens zijn verdiensten voor de Kynologie door de. Raad van Beheer, honoris causa, tot keurmeester benoemd. Voor ..Rijnland" was het derhalve weer een succesvolle dag. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacoba d. van J. Ruijg- rck en L. Haamke, Johannes A. G. z. van S. W. Berk en P. J- Ange- vaare, Elisabeth M. d. van M. W. Visser en M. E. van der Meel, Frans Th. C. H. z. van J. H. Visser en C. W M. Vosters, Arendje I. d. van P. de Mol en C. T. Hus, Jan z. van H. H. van Es en T. J. de Groot, Johannes z van T. Stoof en H. J. jaos uea -z sn^upuoH 'l-iaqsis en L. de Graaf, Willem P. z. van H. C. D. den Hertog en M. Polak, Leen- dert L. z. van D. van Duijvenbode en C. J. Klaassen. Getrouwd: J. J. Cramer jm. en M. J. Stigter jd., C. P. Hcogeveen jm. en M. Gieling jd., J. P. W. Kriek jm. en M. C. Otten jd. Overleden; G. J. Comelisse man 49 jr., F. A. van Kleef man 68 jr., W. C. Verhoeven zoon 6 maanden, H. I. Holst Pellekaan huisvr. van van Leeuwen 34 jr., J. M. van Rui ten huisvr .van Roest 79 jr. Echter is op 1 Juli 1951 de nieuwe grote onderdoorgang nog niet gereed, zodat het verkeer nog niet van de overweg afgenomen kan worden In tegendeel het verkeer moet nog tot ongeveer 1 September 1952 op de overweg blijven, wijl eerst dan de nieuwe onderdoorgang geheel gereed kan zijn. Om nu toch de twee hoge sporen ook ter plaatse van de overweg te kunnen leggen, terwijl het verkeer pr op gehandhaafd moet blijven, wordt er een tijdelijke overbrugging over de overweg gebouwd; deze zal ongeveer 1 September 1951 gereed moeten zijn, op welk tijdstip ook de aansluitende hoge banen op hoogte zijn om de sporen door te kunnen trekken Na 1 September 1951 gaat .liet overwegverkeer dus onder die tijdelijke overbrugging door; doch de creinen rijden tot begin '52 nog laag dus blijven tot laatstgenoemd tijd stip het verkeer nog bemoeilijken Eerst in begin '52 komt de dag, door U als de „gloriedag" betiteld. Gaarne zag ik dat deze rechtzet ting in uw blad zal worden opgeno men Chef Bouwbureau Leiden, De Hoofdingenieur. w.g. A. PLOMP. (Dus geen tien, maar veertien maanden, wat voor de vee geplaagde Leidenaars, na zoveel jaren, niet zo veel verschil zal maken! Red). Toneel ver. „T.I.G." recipieerde De Toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen'-, welke in de lange rij van Leidse amateurverenigingen reeds veel van zich heeft doen spre ken, herdacht Zaterdagavond met een zeer druk bezochte receptie in „Royai" aan de Doezastraat haar vierde lustrum Temidden van een schat van bloe men heeft het bestuur velt geluk wensen in ontvangst moeten nemen De heer P. Fuchs, die namens de af deling Leiden van de Natu de feli citaties aanbood, herinnerde o a aan de prestaties, welke „Tot Ieders Ge noegen" in de loop van deze 20 jaar op toneelgebied heeft geleverd. Spr. verwachtte, dat T.I.G. op de ingesla gen wec zou voortgaan. Nadat de heer Fuchs nog de gelukwensen van .Nut en Vermaak" had aangeboden spraken na - hem de heer H. v. d. Broek, voorzitter en regisseur van de Tonee» /ereniging „Sempre Avan- ti", de heer A. P. H^'jkoop van „Lei- toca", een vertegenwoordiger van de Reisvereniging „ZilfaVooruit" uit Voorschoten van welke vereniging T.I.G.'s voorzitter, de heer A Arent- sen, eve^.-jens het presidium be kleedt. een afgevaardigde van „De Blyspe rs" dp heer D. Cornet van de Harmoniel .pil T. D. en vele anderen. Deze recin*ie werd om 9 uur onderbreken met een serenade van de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" die het in een muzikale hulde zoch» Namens deze kapel bo> den de hei„n Bij en Rietkerken de gelukwensen aan. Aan het einde van deze receptie sprak de b°er A. Arentsen, die als voorzitter regisseur T.IG. thans 20 jaar i.aeft geleid, een hartelijk dankwoord, waarin hij er de nadruk op legde, dat T.I.G. er steeds naar heeft gestr~efd om het spelpeil zo hoog mogelijk op te voeren Spr. deel mede, dat de toneelvereni ging.,fet Nicwe Toneel" die deze avond een uitvoering verhinderd was aanwezig te zijn, T.I.G. nad verrast met eer 'auwertak. Zeer .in het bij zonder dankte hij „W.Wvoor de gebracu*° serenade en de vertegen- woordib„' van „Z'^a Vooruit" voor de aangeboden medaille. Bestuur en leden b,oven h: ma nog enige tijd in de g zellige ontspanning bijeen, om elkander met de vele donateurs hedenavond in de Stadsgehoorzaal wederom te ontmoeten op een fees telijke herdenkingsbijeenkomst. Jubileum-feestavond. In aansluiting op de receptie van Zaterdag, werd gisteravond in de flink bezette Stadsgehoorzaal een ju bileum-feestavond georganiseerd, welke door de heer W. J. v. d. Horst, voorzitter van de feest-commissie, werd geopend met welkomstwoorden tot vertegenwoordigers van de N.A, T.U., zusterverenigingen, „Werkmans Wilskracht" en de T. en D.-Kapel, le den en donateurs. Spr. deed een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. toen hij het bestuur op het podium riep en elk der leden een bestuurs- insigne aanbood. Het feestgeschenk bestond voorts uit een naamlijst van 29 nieuwe donateurs. Speciale woor den werden gericht tot de heer A. Arentsen, die reeds 20 jaar voorzitter en regisseur is, vanaf het ontstaan van de vereniging. Ook mevr Arent sen werd in deze hulde betrokken; zij ontving bloemen, terwijl de voorzit ter een herinnerings-geschenk mocht ontvangen. „W.W." ontving ,als dank voor de serenade van Zaterdagavond, een bij drage voor het Uniformen-fonds. Na mens de zusterverenigingen De Blij- spelers en Het Nieuwe Toneel werd r.og het woord gevoerd. Toen eindelijk was de beurt aan Minerva's Cabaret-revue met „De beste uren van je leven' waarin Kostja van Katwijk de welbespraak te conferencier was, die vooral met z'n Amsterdams getinte humor veel vrolijkheid teweeg bracht. We zagen voorts Han Samethini met z'n accor deon, Cobi Bouwmeester met Stoet Haspel in enige schetsjes en de Ruba- ties als drie muzikale clowns, die de zaal kostelijk vermaakten. De heer A. de Groot kwam het laatst aan bod, toen hij met muziek van Harry Raidav's Attractie-oi'kest het bal-tot-slot verzorgde. GEM. AANKONDIGING VETTE VARKENSMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis. dat de vette varkensmarkt, wel ke gehouden zou moeten worden op Dinsdag 26 December 1950, zal wor den gehouden op 27 Dec. d. a. v. 9617 BENOEMING PRIVAAT-DOCENT. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is dr. D. A. van Krevelen, te 's-Gravenhage, tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de kinder-psy- chiatrie. HET SCHOUWSPEL. „Je bent maar eens jong". Voor de tweede maal in dit seizoen werd thans onder auspiciën van Het Schouwspel en door de Toneel groep Nederlandse Comedie een opvoering gegeven van het blijspel „Je bent maai eens jong". De schrijver Taylor tekent in dit stuk op originele wijze de huiselijke drama's, die zich afspelen in de nog al zonderlinge Frans-Canadese fami lie Bonnard Hoofdzakelijk worden de moeilijkheden veroorzaakt door c zoontje Bibi. dat me. har ne' ki - heid tracht te achterhalen wat liefde en waarheid nu eigenlijk is. Het ge- gr van zijn huisgenoten werkt niet bepaald verhelderend op zijn proble men, maar papa weet t^ns'o'te toch de oplossing te brengen. Bij het zien van dit stuk denkt men onwillekeurig aan „Je kunt het toch niet meenemen". Alle voorval len worden luchthartig beschreven, maar het geheel heeft toch een bij zondere bekoring. Er straaH warmte van uit en wij geloven, dat dit be langrijk is in een tijd, waarin het to neel zo vaak wordt gebruikt om cy nisme te spuien. De vertolking van Henk van UI sen, als Bibi en Fons Rademaker a> de charmeur Desmonde waren zeer goed. Hans Bentz van den Ber? speel de de vaderrol met warmte, daarbij uitstekend terzijde cestaan door de geroutineerde actrice Mimi Boesnach als mama. Johan Fiolet maakte van de dronkaard Louis een kostelijke figuur. De opvoering viel zeer in de sma*>k wat wel het duidelijkst bleek uit het hartelijk applaus aan het slot van de avond. AFFICHE-PRIJSVRAAG V.V.V Enige tijd geleden maakten wij reeds melding van een Affiche-Wed strijd, welke door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Lei den werd uitgeschreven onder de leerlingen van de Leidse Nijver heids-, U.L.O. en Middelbare scho len. Het bestuur der V.V.V, wilde op deze wijze onder de Leidse Jeugd grotere bekendheid verspreiden over het V.V.V.-werk en tevens een inzicht verkrijgen, in hoeverre het oorspronkelijk tekentalent nodig voor het ontwerpen van een affiche, onder de oudere schooljeugd tot uiting zou komen. Veel steun werd bij dit initiatief van de leerkrachten der verschillende scholen ondervon den. Het aantal en de kwaliteit der in zendingen heeft alle verwachtingen verre overtroffen. Niet minder dan 91 ontwerpen werden ingezonden, waaronder vele orgineel van opzet en uitwerking. Was het oorspronkelijk de bedoe ling de inzendingen in een schoollo kaal aan het publiek ten toon te stel len, thans bleek een grotere opzet alleszins verantwoord Het V V.V - Bestuur vroeg en verkreeg de me dewerking van de Directie der „La kenhal", zo dat deze interessante cc "ectie ontwerpen gedurende de Kerstvacantic in ons Stedelijk Mu seum „de Lakenhal" zal zijn te be zichtigen. Nadere mededelingen hierover volgen nog. Zaterdagmiddag, 23 December a.s. zal wethouder J. C. van Schaik, in tegenwoordigheid van inzenders en genodigden, deze tentoonstelling of ficieel openen. Bij die gelegenheid zal dan tevens worden bekend ge maakt, welke inzenders door de Ju ry een prys werd toegekend. Met een plechtige H. Mis, om ne gen uur opgedragen in de stemmig versierde kapel van het St. Liduipa- huis, werd hedenmorgen de viering ingezet van het koperen priester feest van rector L. P. M. Vester. De kapel was geheel gevuld met zusters en kinderen van het huis, familiele den van dc jubilaris en genodigden. Rector Vester werd bij het opdra gen van de H. Mis geassisteerd door rector H. Sondaal als diaken en pater Benschop, Kruisheer, als subdiaken. Deken A. Homulle, pastoor Th. Beu kers en cm.-pastoor Hermans hadden op het priesterkoor plaats genomen. Een koor van zusters en meisjes zon gen zeer verdienstelijk de twee stemmige Mis. Bidt, broeders...." Na het Evangelie hield rector Son daal een korte predikatie, uitgaande van de tekst „Orate fratres...." „Bidt, broeders, opdat mijn en uw of fer Gode welgevallig zij". Spr. schet ste de gevoelens van een priester, die zijn priesterwijding herdenkt, vervuld van dankbaarheid, blijd schap, ernst en vreze. Spr. werkte dit nader uit en tekende de opdracht van de priester, in het bijzonder van de wereldgeestelijke om dit leven, deze wereld, op te heffen naar de hemel, te doordringen van het bovennatuur lijke en om naar het voorbeeld van Christus het aardse en het natuurlii- ke aan te wenden en te gebruiken, om daarmede andere de ogen te ope nen voor de waarheid en wie strui kelden weer een vaste weg te geven voor hun voeten. Er is een wondere en vreemde te genstelling. Alles is volmaakt, he mels en heerlijk in de nieuwe schep ping die van Christus uitgaat. Maar de priesters zijn, als de gelovigen, mensen, met zwakheid omgwen. Daarom is het nodig, dat gy bidt voor uw priesters, zoals zij bidden voor u." Receptie. Na het feestelijk ontbijt werd in een der zalen van het huis receptie gehouden. Namens de vele verenigingen en organisaties, waaraan rector Vester verbonden is, werd het woord ge voerd door de heer St. Menken, die de jubilaris niet zomaar een rector van het huis noemde, maar een werkfiguur in Leiden en ver daar buiten. Spr. herinnerde aan de veel zijdige activiteiten van rector Ves ter, niet alleen voor de R.K. Am bachtsschool, maar ook vooral voor de jeugd in sport- en jeugdbeweging. Bovendien voor Verbum Dei en de verschillende andere verenigingen als de Kath Harmonie, waarvan de jubilaris in verborgenheid de tam- bour-maitre is,. Maar bovenal aldus dc heer Menken, zijt ge priester, die steeds zeer bijzonder de samenwer king tussen priester en leek bevor dert, daarbij eerlijke critiek op prijs stellend „Blijf nog lang" besloot spr., „de herderlijke tambour-mai- tre van vele en gewichtige zaken in stad en omgeving". Namens alle verenigingen bood de heer Menken een geschenk onder couvert aan. Het is ondoenlijk namen van per sonen en verenigingen te noemen, van hen die hun gelukwensen kwa- ST. ADELBERT-VERENIGING. De St. Adelbert-vereniging heeft gisteren haar jaarvergadering ge houden, welke, in alle gemoedelijk heid, een enigszins bewogen verloop had! De vrucht van deze bewogen heid, was dat de contributie blijft gehandhaafd op 12.50, doch van de leden, van wie verondersteld mag worden, dat zij een groter bijdrage tot bloei van de vereniging kunnen geven, zal verondersteld worden, dat zij die vrijwillige verhoging ook inderdaad zullen geven. De aftre dende bestuursleden, de heren Van Dongen en Gründemann, werden, daar geen tegen-candidaten waren voorgedragen, herkozen verklaard. De adjunct-secretaris van het hoofd bestuur, mr. J. A. Guskers uit Den Haag, gaf een overzicht van de werkzaamheden van het hoofdbe stuur. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN GROOTS WINTERFEEST DER WILHELMINA VERENIGING- Alphen aan den Rijn worstelde lange tijd met gebrek aan vergader ruimte voor grote gezelschappen. Het meest werd dit gemis gevoeld door de grotere verenigingen, waar van we met name kunnen noemen de Wilheimina Vereniging en de Christelijke Oranjevereniging. Deze laatste had het vorig jaar bijv. niet minder dan 7 avonden nodig om haar leden een winter-uitvoe- ring te kunnen bieden. Door de aanwezigheid van het .Avifauna-paviljoen is echter in deze behoefte ruimschoots voorzien. Nu de W V. haar duizenden leden eveneens een gezellige winteravond wilde geven, is de directie van Avi fauna bereid gevonden hiertoe haar volle medewerking te verlenen cn wel op loffelijke basis, zoals de voor zitter, de heer W. A. Lam, dit in zijn openingstoespraak gisteravond ter inleiding van de eerste der drie winterfeestavonden dankbaar me moreerde. Als tolk van de dank van de vereniging werd aan mevr. v. d. Brink, die deze dag toevalligerwijze haar verjaardag vierde, een bou quet bloemen aangeboden. Nadat de penningmeester, de heer P. Groenhart nog een opwekkend woordje had gesproken voor het be zoeken van de in Januari a.s- te hou den algemene ledenvergadering, waarop belangrijke beslissingen de W. V. te wachten staan, werd de feestavond geopend met het zingen van het Wilhelmus. Hierna ving het vermaarde Radio- \ango-orkest van Malando aan met het muzikale programma, waaraan medewerkten de gewaardeerde zan geres Ann Sander en de zanger Frans Wanders Goede waar behoeft geen krans gold behalve voor Malando. ook voor de „gevierde" man van deze avond Robin Richmond, de populaire B. B. C.-Hammond-organist. Minder geslaagd was de conferen cier Pisuisse met zijn scherts en praatje, welke weinig geestig en ori- ginee: waren. Echter, des te beter was Pisuisese en daarin lag voor al zijn verdienste in zijn voor drachtkunst! John Vree met zijn clown-achtige voorstelling „Mens of pop", oogstste veel succes, evenzo zijn „medewerkster". Piëtro Nakaro, Nederland's meest gewaardeerde goochelaar, die we eer der in de Sint Josephzaal mochren zien optredei, zorgde ongetwijfeld voor de hoofdschotel van de avond Het is fantastisch wat deze goochel kunstenaar in de korte tijd, die hem kan worden toegemeten, wist te bie den met zijn internationale goochel- show, hierbij geassisteerd door twee jonge dames. De waardering steeg ten top toe Nakaro als slotnummer in het toch al sprookjesachtige, ge zellige en intieme „Avifauna-pavil joen" een echte sprookjestuin te voorschijn goochelde met veel bloe men. lampions duiven, vlaggen en te midden daarvan een lieftallige jonge dame! Het was een geslaagde avond. men aanbieden. Van 12 tot 2 uur kwam een bijna onafgebroken stroom van receptiegangers de jubilaris fe liciteren. Laatste Berichten MONTGOMERY EIST DIENSTTIJD VAN TWEE JAAR. Volgens een officiële woordvoer der van de Belgische regering heeft veldmaarschalk Montgomery, voor zitter van de defensie-commissie van de West-Europese Unie. vandaag de eis gesteld dat alle landen van het Atlantisch Pact een militaire dienst tijd van twee jaar instellen. REEDS 10 DODEN TE SINGAPORE Tegen de middag bedroeg het aantal doden te Singapore volgens onbevestigde berichten tien Van de zijde van het ziekenhuis werden de namen van vier gedode Britten ver schaft; twee Indo-Europeanen, een Indiër cn de drie overige lijken moesten nog geïdentificeerd worden. o STAAT DER NEDERLANDEN GEDAGVAARD. Het bureau Zuid-Molukken deelt mede, dat thans een nieuwe dagvaar ding tegen de Staat der Nedenanden is uitgebracht, waarin ten behoeve van alle op Java verblijvende Am- bonnese oud-KNIL-militairen en hun gezinnen afvloeiing en wegvoering naar Nieuw-Guinea wordt gevor derd. In de dagvaarding wordt o.m. ge steld, dat de militairen nooit in ken nis zijn gesteld van het hun, ingevol ge de overeenkomst van 14 Juli 1950, toekomende recht om naar Nieuw- Guinea af ie vloeien. De behandeling van dqze nieuwe zaak geschiedt ge lijktijdig met de reeds ter zitting in kort geding voor de president der Haagse Rechtbank aangebrachte zaak op 16 December a.s. om 10 uur. De zaak van de Ambonnese mili tairen dient tevens in kort geding voor de voorzitter van het militaire ambtenarengerecht op Woensdag 13 December a.s. om 15.30 uur. BOSKOOP Parochieavond. Ondanks storm en regen waren veie parochianen Zondagavond aanwezig in het R- K. Verenigingsgebouw, waar oud-kape laan W. J de Jonge een causerie zou houden over zijn Rome-reis, welke dooi de parochie was aangeboden. Doqr zijn benoeming te Wassenaar was de kapeiaan niet meer in de ge legenheid geweest hiervoor te bedan ken Dit geschiedde nu Zondagavond, waarbij de kapelaan tevens iets ver telde van zijn reis-indrukken en er varingen. Twee filmpjes met licht beelden verduidelijkten het gespro ken woord, waarin meerdere verma kelijke ervaringen werden medege deeld. Interessant was de beschrij ving van de audiëntie bij Z. H. de Paus cn van de verschillende ker ken. HAZERSWOUDE Ontploffing. Maandagmiddag had er een ontploffing plaats. Een in een half afgebroken molen staande ruwe oliemotor, die hett overtollige water uit de Katpolderweg pompt, is uit eikaar gesprongen Gelukkig was de machinist J. van Vliet Hzn., die de motor drijft, niet in het gebouw aan wezig. De stukken van de motor la gen overal verspreid. De polder op zichter de heer J. Dekker, was spoe dig ter plaatse en nam maatregelen. Door middel van c-en tractor pro beert men nu om het overtollige wa ter uit de polder te pompen. NOORDEN K. V. P Door de K. V. P. werd er in de zaal van Kuijf een bespre king gehouden om een cursus te or ganiseren: „spreken in het open baar". Er zullen 17 lessen gegeven worden van 2 uur. Er gaven zich di rect al een dertigtal leerlingen op, zodat besioten werd Donderdag a.s. te beginnen. ZOETERWOUDE (H. R.) Uitvaart H. v. d. Poel. Heden morgen vond in de parochiekerk O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen aan de Hoge Rijndijk de uitvaartdienst plaats voor de zielerust van de heer H. v .d. Poel, die dezer dagen op 76- jarige leeftijd overleed. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door een zoon van de overledene, de wel- eerw. zeergeleerde heer G. v. d. Poel, leraar aan het seminarie te Heemstede. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op verschillende afdelingchefs van de „Nederlanden van 1845" waai de overledene agent van was. Bo vendien het bestuur der vereniging voor Ziekenhuisvcnpleging en vele vrienden en kennissen van de over ledene. Een drietal kransen dekten de kist. NIEUWKOOP E.H.B.O. De pl. afd. der E.H. B.O. vierde gisteren haar le lustrum in de zaal van de Koker. De avond werd door de voorz., de heer A. Blij- leven, geopend, die in een geestige speech de aanwezigen verwelkomde en daarna, beurtelings met de an dere bestuursleden een overzicht gaf van hetgeen in de afgelopen vijf jaar door de vereniging is gepresteerd. Vervolgens werd opgetreden door de „Cupido's" uit Aarlanderveen, welk gezelschap op sublieme wijze de avond vulde met zang en muziek, waar tussen door de E.H.B.O.-ver. demonstreerde. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagkavond. Opgemaakt te 10 uur). REGEN OF SNEEUW. Aanvankelijk op vele plaatsen opklaringen, later half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen- of sneeuwbuien. Zwakke tot'matige veranderlijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Voor het eerst in hun geschiedenis zijn de Staten van Zuid-Holland in een hotel te Scheveningen bijeenge komen. Bij gebrek aan eigen verga derruimte vergaderen de Staten meestal in de Ridderzaal of in het gebouw van de Eerste Kamer. Deze lokaliteiten zijn op dit ogenblik evenwel niet beschikbaar, zodat nur een andere ruimte moest worden uit gezien. De keuze is gevallen op dc grote zaal van hotel Kurhaus te Scheveningen. Hier- begon hedenmorgen de twee de gewone zitting 1950 van de Pro vinciale Staten. De rangschikking van de fracties was dezelfde als in het gebouw van de Eerste Kamer. Het meubilair behoorde aan het ho tel met, uitzondering van dc zetels van de voorzitter en de griffier, die uit de provinciale griffie afkomstig zijn. De stenografen hadden de bar van het hotel als hun werkvertrek ingericht. Als eerste punten op de agenda kwamen voorstellen voor, die betrek king hadden op polderreglementen en de subsidiëring van enkele mo lens. Mr. G. J. C. Schilthuis (Arb.) ver klaarde namens Gedeputeerde Sta ten, dat alleen d-e molens in stand gehouden zullen worden, die karak teristiek zijn voor het Zuid-Holland se Landschap. Er zijn nog 235 wind molens in deze provincie. De Middenstand in October Daling in omzet De gegevens, welke door het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand werden gepubliceerd met be- rekking tot het omzetverlnop in de detailhandel in October j.L, brengen aan het licht, dat in verscheidene branches ten opzichte van de vooraf gaande maand een belangrijke omzet daling is ingetreden. Het feit, dat in October de inter nationale verhoudingen iets minner gespannen schenen heeft hiertoe on getwijfeld bijgedragen Vele deelne mers aan de omzetstatisticken be richtten, dat een deel van de be\ol- king tot verbruik van dc in voor- taad genomen goederen overging. Met name was zulks het geval in net kruideniersbedrijf, in de dctiilhanilel in tabaksfabrikaten en in het drogis- tenbedrijf. Ook de detailhandel in textiel en die in schoeisel behaalden tengevolge van dc vervroegde aanko pen in September belangrijke lagere omzetten. Van Augustus op September lie.oen de omzetten in de grote steden van ons land over het algemeen snel ter op dan in de dorpen en op het plat- eland. In October was het omzetver- loop in de laatstvermelde groep ver koopplaatsen daarentegen minder on gunstig dan die in de eerstbedoelde ondernemingen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Dec. Vette Varkens. Aanvoer 268 stuks. Prijzen 1 72— 1.75, lichte 1.631.70 en zeugen 1601.66 per kg. licht gewicht. Handel goed. ROTTERDAM, 12 Dec. Vee. Aanvoer 4964 stuks; 845 vette koeien, 1439 gebruiksvee, 35 vette kalveren, 171 graskalveren, 831 nuchtere kal veren, 171 varkens, 616 biggen, 221 paarden, 11 veulens, 541 schapen, 83 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien f 2.40—2.60, 2.10—2.30 en 1.902 10, vette kalveren 3.00 3.20, 2.60—2.80 en f 2.10—2.40 per kg.; graskalveren 340—240—180; nuchtere kalveren 605550; big gen 454030; slachtpaarden 1.70 1.60 1.55 per kg.; schapen f 110 —9060; lammeren 958065; kalf koeien 960800700, melkkoeien idem, varekoeien 575525475: vaarzen 650—600—500; pinken 450400325. Vette koeien aan- voev als vorige week, handel tame lijk, prijzen iets hoger; vette kalve ren aanvoer iets groter, handel vlug. prijzen iets hoger; graskalveren aan voer iets minder, handel stil. prijzen vooral voor slacht iets stijver; nuch tere kalveren aanvoer als vorige week, handel stug, prijzen stijgend; biggen aanvoer ruimer, handel traag, niet geheel prijshoudend; slachtpaar den aanvoer iets groter, handel flauw prijshoudend; schapen en lam meren aanvoer als vorige week, han del stug, prijzen iets hoger, kalf- koeien en melkkoeien aanvoer ge woon, handel matig, prijzen als vo rige week; varekoeien aanvoer ta melijk, handel redelijk, prijshoudend: vaarzen en pinken aanvoer als vori ge week. handel slepend. prijzen constant. BODEGRAVEN, 12 Dec. Kaas. Aangevoerd 152 partijen. Prijzen: lc soort 2.212 27. 2c soort 2.17 2.20, zware soort tot 2.31 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3