f36.50 PHILIPS RADIO f tfWLium CctWal EGYPT. REGENMANTELS SCHOONWATER, Haarlemmerstr. 79 Het orkest zonder naam*... RADIO STERREN** Kersvers soldaat datje fZeut EN HET BETOVERDE KASTEEL^ iSSEv- Wasserij SPRONK AUeutvjaaKóudve'ctetitieó MAANDAG 11 DECEMBER 193# ofc LOUKAN1 1WEEUE BLAD - PAGINA Enige maanden geleden publiceer den wij een interview met aalmoe zenier Groenendijk, die toen juist teruggekeerd uit de tropen, in Nieuwkoop een korte pauze hield, voor hij aanving met zijn nieuwe taak: Het organiseren en centrali seren van het G 3 werk in Neder land. Ter herinnering volgt hier nogmaals een korte uiteenzetting van het doel en de middelen van deze jonge actie. De burger, die militair moet wor den, treedt met een onbewust onbe- hagelijkheidsgevoel het „ruwe ka zerneleven" tegemoet. Zijn naaste betrekkingen zien hem met een bang hart vertrekken en iedere bui tenstaander warmt het vuurtje nog wat op, door de meest absurde ver halen. Is het slachtoffer eenmaal in de „beruchte kazerne'* ingeburgerd, dan glimlacht hij over al die schrik- verhalen. Hij ziet dan jongens, zo als hij er zelf ook een is. Jongens, die vaak achter een grote mond een klein hartje verbergen, waarin een grote liefde schuilt voor hun meisje, hun werk en him idea len. Het zou echter te optimistisch zijn, de kazerne als een lusthof voor te stellen en al de verhalen over haar naar het rijk der onmogelijk heden te verwijzen. De foutieve stemming, die er soms vooral de eerste tijd, kan heer sen, moet echter meer in het „onbe hagelijke," dan in het „verdorven" gezocht worden. De meeste jongens komen door de dienst, voor de eerste keer in hun leven, als een zelfstandig lid in de maatschappij te staan. Het ver trouwde- beschermende kringetje, waarin zij tot dan toe geleefd heb ben, waarin zij mogelijk een mid delpunt gevormd hebben, valt weg en zij zien zich plotseling geplaatst in een omgeving, waar alle stro mingen van een maatschappij ver tegenwoordigd zijn Ideeën, die hij had, moet hij wijzigen, vooroordelen opheffen en sympathieën accepteren. Daarnaast is er natuurlijk-evenals van het leven niet kan of wil zien en tegen wier levensopvatting de goedwillende en principiële militair met kracht stelling dient te nemen. Tussen al deze bedrijven door, wordt de ex-burger militair gevormd en ook dat gaat niet altijd zonder moeilijkheden. Om al deze acties een juist verloop te doen hebben, dient de militair geestelijk geleid te worden en al hoewel een aalmoezenier en domine aanwezig zijn, om de diverse stro mingen op te vangen, alhoewel er Goddank nog voldoende comman danten te vinden zijn, die met een grote dosis enthousiasme verder kij ken den een model-appèl en het hoogste aantal punten op de schiet schijf, toch staan al deze figuren in feite buiten de innerlijke hervor ming. men zou kunnen zeggen; re volutie, van de kersverse soldaat. Wie hier wel nauw bij betrokken is, wie deze strijd wel ziet, mee maakt en zo nodig zelfs kan ingrij pen, is de man naast de militair, z'n „slaapie," de man, waarnaast hy in de burgermaatschappij, een zeker percentage dat het goede en mooie exerceert, en waarmede hij in de cantine kaart. Deze man is in staat, om zyn kammeraad te helpen, onop vallend en doeltreffend; deze man kan hem over een „kankerbui" heenhelpen; deze man moet in de ware zin des woords een wapenbroe der voor hem zijn en als het no dig is, op zijn beurt de helpende hand van de geholpene grijpen. Het kweken van deze geest is het doel van de G. 3 actie. Geen slaande fanfares, geen vro me spreuken, eeen eloedvolle rede voeringen, geen opbouwende beto gen, alleen maar de dóódsimpele dingetjes van alle dag, een kleine handreiking bij een lastige inspectie, een opgewekt gezicht, als de „ouwe" juist aan het bulderen is geweest en de gehele compagnie straf heeft, 'n dolle avond op poten zetten, als de stemming lam ligt en dit alles in een natuurlijke sfeer. Deze stille actie, met mogelijk overweldigende resultaten staat op populaire wijze beschreven en toe gelicht in een boekje, getiteld: „Je kans in het leger," dat wij een de zer dagen van het bureau geeste lijke verzorging ontvingen. Alle militairen in actieve dienst en ad- spirant-militairen zjjn het van harte aanbevolen. Het werkje is aan te vragen bij; Aalmoezenier P. C. Gi'oenendijk, Prinsegradit 32 Den ïlieuure. uitqxurm. Parijs vous parle, door Jan Brusse, uitgave van Ad. Don key, Rotterdam, met teke ningen van Jan van Keulen, druk Plantijn, Rotterdam. Jan Brusse is een jong Nederlands journalist, die na de bevrijding naar Fx-ankrijk trok. Hij schrijft „boule- vax*d-copie" over Parijs en houdt een wekelijks radiopraatje. De beste stukken en praatjes heeft hij thans in een boek verenigd, zonder dat ex- van een bepaalde samenhang sprake is. Het is ook veel te oppervlakkig om een goede indruk te geven van 16. Freek Frek wil ook een kist met gouden munten. Freek Frek trok dus zijn beminnelijkste gezicht en stevende op Ootje Teur af, die met handen vol geld stond te spelen. „Ha vriend!" begon Freek Frek. ..Wat heb je daar toch in je hand? Het rinkelt zo leuk! Laat eens kij ken." „Leuk hè?" zei onze listige schrijver. Dat is geld. Weet je wel? Centjes, om van alles mee te kopen Ik heb hier een Hele kist vol! Alle maal van echt, zuiver goud." „Geef mij d'r wat van!" vroeg Freek Frek vriendelijk. „Dat is goed", sprak Ootje Teur, „maar dan moet jij mij eerst eens vertellen, wat er met dit kasteel eigenlijk aan het handje is. Er ge beuren hier zulke vreemde dingen! Hoe komt dat?" „Dat weet ik niet," antwoordde Freek Frek ;iug. uaar weei ii; geen fluit van. Eerlijk niet heus!" „Dan kan ik je ook geen kist met echte gouden munten geven", zei Ootje Teur, schouderophalend. „Wat zei je?" vroeg Freek Frek met glinsterende ogen „Hoorde ik je zeggen: een hele kist vol met.... Wacht even. dan zal ik je laten zien wat er aan de hand is!" het leven in Parijs en van verschil lende toestanden in Frankrijk. Le zers, die beide niet kennen, zullen er misschien hun schouders voor op halen. Maar voor wie iets van het prachtige Frankrijk gezien heèft en de wonderlijke sfeer wist te proe ven van zijn hoofdstad, die zal door het lezen van dit boekje opnieuw door de Franse ban gegrepen wor den. Weer zal hij vertoeven in St. Germain des Prés, op de butte van de Montmartre of op een van de on telbare gezellige terrasjes. De char me van 't Parijse leven zla hem op nieuw overvallen en veel van des schrijvers indrukken zal hij als de zijne herkennen. De soms ietwat te luchthartige toon zal hem niet de ren, omdat het geheel voor hem een herinnering is aan de stad, die vele goede herinneringen waard is. Rechter Thomas, door Fran cois Pauwels, uitgave van A. J. C. Strengholt, Amster dam, uit de reeks „De Co- medie van het Recht". Pauwels is geen onbekende op het gebied van de rechtzaken, misdrij ven, gevangenissen en psychologi sche achtergronden van deze za ken. Reeds verschillende romans ver schenen van zijn hand en Rechter Thomas (derde druk) is opnieuw een bewijs, dat de auteur zijn stof ter dege meester is. Met milde spot he kelt hij soms bepaalde toestanden op het gebied van de criminologie, maar nooit bijtend scherp. Hij weet de problemen, botsingen en conflic ten duidelijk te stellen en er meestal \ook een oplossing voor aan te geven. Daarom is Rechter Thomas meer dan een gewoon verhaal, in boeiende stijl geschreven. Rechter Thomas krijgt een jongeman voor zich in de beklaafdenbank, die een rijwiel ge stolen heeft. De knaap herinnert hem aan zijn overleden zoon en dit is aanleiding voor de rechter, om zich meer dan nodig met het geval te bemoeien. Bepaald moeilijk wordt het, wanneer de knaap ontvlucht en bij Rechter Thomas onderdak vindt. Laat ons het boeiende verhaal, waar in vooral de liefde van de rechter voor zijn zoon treffend naar voren komt, niet verder uitspinnen. Het zij voldoende te zeggen, dat Rechter Thomas voor de ietwat critische le zer meer dan ontspanning is. Een boek, waaraan hij bijzondere herin neringen bewaren zal. Tot de rand van de afgrond. Leo Brady, Uitgeverij Hèt Spectrum, Utrecht. Dit boek van de Amerikaanse schrijver Leo Brady is geen trein lectuur, die gelezen wordt en vlug vergeten; het is een roman, welke de lezer bij blijft, niet alleen om het niet alledaagse onderwerp, maar ook om de fascinerende stijl en sugges tieve verteltrant. Het is het verhaal van een doodslag, nog wel een dood slag op een pastoor, gepleegd met het bronzen crucifix van diens lesse naar. De jongeman, die de daad pleegde, was een niet al te even wichtig lid van de maatschappij en wilde niet anders dan zijn gestorven moeder een grootse begrafenis verze kerenzonder geld. En in een vlaag van woede sloeg hij de pas toor dood. Maar dan begint de helse marteling, die iedere moordenaar min of meer zal moeten doormaken. De vlucht, de angst voor de ontdekking, de wroeging, de achterdocht, de jacht van de speurders, de wurgende greep van allerlei toevalligheden, totdat tenslotte de bekentenis als een bevrijding van een obsessie wordt gevoeld. Het hele zieleproces van de moordenaar wordt meesterlijk be schreven en zo suggestief, dat de le zer zich in het verhaal voelt opgeno- ^nen als in een boeiende en meesle pende film. Van het gegeven is trou wens een film gemaakt, waarvan eni ge opnamen als illustratie dienen van het boek. In de stroom romans van twijfelachtig kaliber, jvelke in deze dagen worden aangeprezen, is Het boek is vertaald door André dit er weer eens één van formaat. Noorbeek. VEILIG VERKEER. Die kindersterfte moet verminderen. Snelverkeer, denk om de kinderenf Heden, op het feest van Maria Onbevlekte Ontvangenis, overleed in het Diaconessenhuis te 's Gravenhage, na een kortstondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden onze zoïgzame Man, Vader. Behuwd en Grootvader 9595 Dr. Ir. EGBERT HERMANUS MICHIEL BEEKMAN m. i. in de ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam, K A. V. BEEKMANLEWENDOWSKI Noordwijk aan Zee. 8 December 1950. Villa Denneweelde, Boerhaavewe^ 12. De plechtige Requiemmis zal worden gehou den in de H. Sacramentskerk, Nassaulaan, te Delft, Dinsdag 12 Dec. a.s. te 10 uur, waarna de teraardebestelling zal plaats hebben vanuit de Kerk op de R.K. Begraafplaats, Kanaalweg. te Dèlft, te ongeveer 1 uur. Geen bezoek. Heden oveïleed tot on ze diepe droefheid, voor zien van de H.H. Sa cramenten der Sterven den, mijn geliefde Echt genoot en der kinderen zorgzame Vader, de Heer DIRK ZANDVLIET in de ouderdom van 64 jaar. 9598 Namens de fam., M. ZANDVLIET— DRAAISMA De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden in de St. Willibi-orduskerk te Oe^gstgeest op Don derdag 14 Dec. a.s. te 9.30 uur, waarna de be grafenis op het R. K. kerkhof aldaar. Rozen kransbid den: Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond te 8.30 uur Borneostraat 25. Enige en algemene kennisgeving. Heden nam Onze Lieve Heer in Zijn Engelen schaar op. na een lang durige ziekte. onze jongste lieveling en Broertje WILLY in de aanvallige leeftijd van 6 maanden W. C. Verhoeven C. VerhoevenBaart Chrisje Mary Leiden. 10 Dec. 1950. Anna Paulownastr. 38a. Liefst geen bezoek. De Gezongen Engelen- mis Woensdag 13 De cember a.s. in de paro chiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef te 8-15 uur. waarna de begrafenis vanuit de kerk te 9 uur op de R.K. Begraafplaats „Zijl poort." 9594 Heden nam God tot zich onze lieve Klein zoon en Neefje WILLY in de nog jeugdige leef tijd van 6 maanden. Namens de familie, I. BAART Lange Schoolsteeg 6b. Leiden. 614 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lij den. in het St- Elisa- beth-Ziekenhuis te Lei den. na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, onze innig geliefde Dochter. Zuster en Ver loofde RINA in de jeugdige leeftijd van 25 jaar. Ph. Lek W. LekValentün Kees en verloofde Flip en verloofde Joop Maïtin Corrie Riet Jaap Piet Willy Riekie Tonny Th. J Verlaan verloofde. Langeraai-, 8 Dec. 1950. De H. Uitvaartdienst zal plaats hebben op 12 Dec. &.s. 's morgens 9.30 uur in de Parochie kerk van de H. Hadrxa- nus te Langeraar. waar na de begrafenis in het familiegraf op het R.K. Kerkhof aldaar. 9585 Kwart over acht Ro- zenkransbidden aan het sterfhuis. WARMOND Abonnementen en Adver tenties worden aangeno men door: i. SIKKHMC ""•—isstraat S. Met grote blijdschap en dankbaarheid jegens O. L. Heer hebben Elsje. Niki, Martientje en Hansje een zusje gekregen, dat ge noemd is LIES JE Bij het H. Doopsel ontving zij de namen ELISABETH MARIA MARTIN VISSER M. E. VISSER- VAN DER MEEL, Leiden. 9 Dec. 1950. Hyacinthenstraat 4. 9597 Abonneert U op het Parochieblad par Jaar. f4.50 par kwartaal f 1.20 per maand f0.40 Bureau: Papengracht 32, Letdeir Telefoon 20935 Onder voortdurende controle! Het huis waarin U woont, is gebouwd onder deskundig toezicht. Over de kwaliteit van Uw voeding waken de keurmeesters. Is het dan niet wat onnaden kend, als U de inhoud van Uw linnenkast toevertrouwt aan een wasserij, die U geen enkele garantie geeft voor deskundige en voorzichtige behandeling? Onze wasbehandeling staat onder voortdurende scheikundge controle. Slijtage van Uw was kan bij ons dan ook practisch NIET voorkomen. En toch is Wasserij SPRONK niet duurder dan gewone wasserijen. Soacrr op Uw linnenkast! Laat ons Uw was doen GEBRS. VASEN WITTE SINGEL 14 Vanaf heden tot en met 23 December is de gelegenheid opengesteld tot het opgeven van NIEUWJAARS ADVERTENTIES die worden geplaatst in ons nummer van Zaterdag 30 December tegen gereduceerd tarief. De prijs bedraagt: 115 m.m. 11.50 •Ike m.m. meer (0.12 Deze advertenties kunnen, behalve bij onze admi nistratie, ook worden opgegeven bij de plaatselijke agenten en bezorgers in de stad, echter uitsluitend tegen contante betaling. In verband met de samenstelling van dit nummer is spoedige opgave gewenst. Na 23 December wordt het gewone tarief ad 15 ct. per m.m. in rekening gebracht. DE DIRECTIE voor dames, geheel gevoerd, vanaf De moderne lichte muziek, op rhythme gebouwd, Iaat toch ruimte voor persoonlijke virtuositeit, die alle mogelijkheden van ieder instrument uitbuit. philips radiotoestellen geven u de fijnste toonnuances in de eigen klankkleur van ieder instrument perfect door. Philips radiotoestellen verbinden u feilloos met alle amusement, alle cultuur, alle nieuws, dat de wereld van vandaag te bieden heeft. BX 594 AEen kwaliteitstoestel in prachtigt kast. Volkomen natuurgetrouwe weergave van ieder, nuance in muziek of woord. Zes golf bereiken. Ze- nauwkeurige afstemming door bandspreiding en afstemoog. Prijs f. 360.- N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN STADSGEHOORZAAL Dinsdag 1 2 December a.s. - 8 uur Cabaret Miniature o.l.v. Harry BrenJc, presenteert U de Jan de Cler, Guus Jansen TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter gïootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De Drijs bedraagt f 150. uilsluitend tegen contante retaling. LANGERAAR Abonnementen jn Adver tenties werden jangeno- men door: J. V. d. PML Langeraarseweg 232. I Truus Koopmans De Notenkrakers De 2 Kabó's Rijk de Gooyar Piet Eekel Prijzen der plaatsen f.2.— en f 1.50.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8