Najdorf won het schaak- tournooi te Amsterdam Weer een nieuw Ned.zwemrecord Teleurstelling uitgesproken over melkprijs £e« getuide 1 die niet &pxah —I MAANDAG 11 DECEMBER 1950 UK LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 5 Euwe boekte zijn eerste O in de laatste partij tegen Pilnik Voor do laatste ronde toonde men in tegenstelling met gewoonlijk reeds vroeg veel belangstelling. Dit was begrijpelijk, omdat er nog een theoretische kans bestond, dat Reshevsky met Najdorf gelijk zou ko- iwen, nl. als eerstegenoemde won en laatstgenoemde verloor. Verder was men benieuwd of Euwe zich op de vierde plaats zou handhaven, dan wel door anderen zou worden ingehaald. De partij Foltys—Tartakower, 'n Schotse opening, leverde de eerste remise. Vroegtijdig werden veel stukken geruild en bij de 18e zet was de steling reeds dood. „Fatsoens halve" speelden de meesters nog wat verder en bij de 29ste zet werd de vrede getekend. De tweede remise kwam in de partij Najdorf—van Scheltinga, een aangenomen koninginnegambiet, waarin de Amsterdammer zijn te genstander geen gelegenheid bood voordeel te behalen. Bij de 17e zet stelde Najdorf remise voor. waarme de van Scheltinga instemde. Najdorf was nu met de fraaie score van 15 punten uit 19, zonder een enkele nul, definitief winnaar van het tour nooi. Een daverend applaus brak los. wel niet in overeenstemming met de voor de overige spelers ge wenste stilte, maar begrijpelijk. Vap alle kanten werd Najdorf gelukge wenst en talrijke fotografen moes ten van de triomphator een plaatje maken. Even later een herhaling van deze scene. Golombek en Reshevsky had den in een tarrasch-verdediging van de d4 opening, waarin zich niets bij zonders afspeelde, na 19 zetten tot remise besloten. Hiermede is de kleine Amerikaan winnaar van tweede prijs geworden met 14 pun ten, eveneens zonder een nul, en thans werd hem allerwegen hulde gebracht en konden de fotografen 't moment vereeuwigen. Daarna was de rust min of meer teruggekeerd en konden de anderen hun partijen voortzetten De vierde remise kwam in de par tij SzabadosO'Kelly. Hier koos de Belg de vele jaren van het toneel ver d wen en Tsch igorin-verdedig ing van de d4-opening- De Russen heb ben van dsze verdediging de laatste tijd nogal werk gemaakt, maar veel aanhangers heeft deze voortzetting nog niet gevonden. (1. d4, d5; 2. c4, Ps6). Aanvankelijk scheen de partij een fel karakter te zullen krijgen, maar spoedig veranderde het beeld en na 18 zetten reikten de spelers el kaar de hand. De eerste overwinning viel in de oartij KottnauerPire. een Nimzo- Indische opening met 4. 'dc2. Pirc dron? rrfat zijn koningin de witte stelling binnen en veroverde een pion, dit was echter slechts tijdelijk Later verloor hij definitief een pion en hoewel Kottnauer daarna nog ge- ri^me tijd tegenstand had kunnen bieden, zcu hij op de duur toch heb ben verloren. Hii gaf zieh daarom ma?" dadelijk gewonnen (na 29 zetïpp v De tweede overwinning werd be haald in de partij v. d. Berg—Stahl- berg, een Cambridge Springs varia tie van het orthodox koninginne gambiet. Stahlberg veroverde pion c3, of was het een offer? In het laat ste geval bereikte wit er met zoveel mee. Later had hij een gesteunde vrije d-pion en zag zijn stelling er niet zo kwaad uit. Zoals gewoonlijk hgd hij echter veel bedenktijd ge bruikt en ook nu werd de tijdnood hem noodlottig. Hij verloor een t—r--v pjn,-, pn bü de 30e zet. ziin stelling was hopeloos streek hij de vlag. Hiermede werd Stahlberg winnaar van de 3e prijs met 13]4 punt. Uitere aard moest hij ook even figuurlijk en letterlijk ,.in de zon gezet wor den". Inmiddels begon de aandacht zich te concentreren on de partij Euwe Pilnik, een Gninfeld-Indische. waar in felle strijd werd geleverd. Door de overwinning van Pirc kon Euwe niet vrds*~nn remi^é om zv*b al leen op de vierde plaats te handha ven. Bovendien was de verwachting, dat Gligoric met wit wel van Gud- mur.dsson zou winnen, in welk geval deze eveneens op 12 punten kwam. Euwe speelde dus op winst, zoals men dat noemt en nam1 dientenge volge risico. Onze kampioen, die slechts zelden in tijdnood verkeert, beson nu wat krap in zijn bedenk tijd te zitten en in die omstandig heid is hij geen Najdorf of Reshev sky. Hij sloeg er zich eehter door heen en de na afloop van de zitting bereikte stelling bied hem stellig nog kansen. Na 41 zetten werd de partij afgebroken. Gistermorgen werd de partij voortgezet, maar Euwe moest na 77 zetten de vlag strijken. Door dit resultaat deelt Euwe met Pilnik de zesde en zeven de plaats in dit tournooi. Ook voor de partij DonnerTrifu- novic bestond veel belangstelling. In een Grünfeld-Indische opening trok Donner fiks van leer en ver overde een pion. Deze glorie was echter van korte duur, want niet veel zetten later boette hij de kwa liteit. Maar hij wist spanning in do stelling te houden en met de drei ging de kwaliteit terug te winnen, kon hij het evenwicht der stellin gen herstellen. Na 30 zetten werd tot remise besloten. De oartij GligoricGudmundsson, een Russische opening, vorderde slechts langzaam. De Zuidslaaf ver overde een pion bij iets gunstiger stelling, maar daarmede is men het de taaie IJslander niet klaar. Deze verdedigde zich voortreffelijk, kwam keum door ziin tijdnood h?en. maar hii gongslag te p'f uur leek ons de stelling van de IJslander beden kelijk. En inderdaad paf hij zich vistermorfen gewonnen. Tenslotte werd buitengewoon hardnekkig strijd geleverd in de oartii Rossolimo-—Kramer, een Fran se opening. De Fransman deed wan hopige pogingen om enig voordeel te bereiken echter zonder succes. Kramer verdedigde zich nrachtie on bij het verstrijken van de speeltijd was het evenwicht nop steeds be waard Gistermorgen werd de partij uitgespeeld. Zij eindigde in remis?. verd j De eindstand 1. Najdorf (Argentinië) 15 p.; 2. Reshevsky (Ver. St.) 14 p.; 3 Stahl berg (Zweden) 13*4 p.; 4 en 5 Gli goric (ZuidsJ.) en Pirc (Zuidsl.) 12 p.; 6 en 7. Euwe (Ned.) en Pilnik (Argent.) 11 Vz p.; 8. Rossolimo (Frankrijk) 11 p.; 9. Trifunovic (Zuidsl.) 10M P-I 10. O'Kelly (Bel gië) 9*4 P-, 11 en 12. Donner (Ned.) en Tartakower (Fr.) 8*4 p., 13. Fol tys (Tsjecho SI.) 8 p.; 14 en 15. Gud mundsson CIJsl.) en van Schelt,'nga (Ned.) V/z p.; 16, van den Berg (Ned.) 7 p.; 17. Kottnauer (Tsj. SI.) 6 p.; 18, J9 en 20. Golombek (Gr. Britt.), Kramer (Ned.) en Szabados (It.) 5*/: p. TOT SLOT EEN DINER. Het tournooi is gisteravond beslo ten met een diner in het Victoria- hctel, tijdens hetwelk tal van har telijke woorden werden gesproken, natuurlijk niet in het minst tot de winnaar van het schaaktournooi, de Argentijn Najdorf. Als eerste spreker feliciteerde dr. Miedema, hoofd van het bureau van de Lichamelijke opvoeding en Sport van het Ministerie van O. K. en W., de overwinnaar van dit tournooi en dankte de Nederlandse spelers voor de wijze waarop zij Nederland in dit tournooi hebben gerepresenteerd Dr. Miedema zej voorts, sprekende over de organisatie van het tour nooi: „een activiteit van deze aard heeft voor de Nederlandse schaak wereld ongetwijfeld veel nut. De jeugd vooral zal zich meer tot dit belangrijke spel voelen aangetrok' ken." Hij eindigde met een toast op Najdorf. Mr. de Roos dankte namens de gemeente Amsterdam, omdat het or ganisatie-comité met dit tournooi de aandacht van de gehele wereld op Amsterdam heeft gevestigd. Spre ker noemde Najdorf in dit gezel schap de eerste burger van Amster dam en richtte zich daarna speciaal tot Lodewijk Prins voor diens fanta sie en initiatief, waardoor het tour nooi mede tot stand is gekomen. Tenslotte zegde mr. de Roos de steun van de gemeente Amsterdam toe, indien weer een tournooi van een dergelijke omvang in de hoofd stad gehouden zal worden. Als voorz. van de Italiaanse schaakbond sprak meester Szabados. Hij bracht de groeten over van alle Italiaanse schakers aan hun Neder landse collega's en wijdde veel vriendelijke woorden aan Neder land, de Nederlandse bevolking en het organisatie-comité. „De voorbeeldige wijze, waarop dit tournooi is georganiseerd, Amster dam en Neder1 and waardig, ver dient de dank van de gehele schaak wereld,'' zo zei hij. In een geestige speech in het Spaans Prins trad hierbij op als vertaler vertelde grootmeester Najdorf van do bijzondere dankbaar heid en geestdrift, die hij vorit ^e gens Nederland en het organise rende comité. Najdorf zei, dat hij deze triomf in een zo sterk bezet tournooi als de grootste uit zijn schaakloopbaan beschouwt. „Ik ben er trots op in het gezelschap van deze meesters, Euwe, Reshevsky Stahlberg en' de drie musketiers uit Zuid Slavië (Pirc, Gligoric en Tri funovic), een dergelijk resultaat te hebben behaald,"' zo zei Najdorf. Speciale woorden van dank richtte de grootmeester tot de voorzitter van do K. N. S. M., ir. H. J. van Steenis en de heren van Harten en Prins. Tot slot zei hij: Ik sta op het j punt naar Argentinië terug tc ke- ren, maar ik hoop spoedig in Neder- j land. waar autoriteiten en pers zoveel voor de verbreiding van het schaken doen, terug te komen." Ook de heren H. Eggink, erelid J van de K. N. S. B., H. Kersting, vice-voorz. van de buitenlandse I persvereniging en mr. E. Straat na mens de Nederlandse schaakjourna listen spraken waarderende woorden over het tournooi. De laatste meen de, dat mevr. Najdorf de moeilijkste partij van het gehele tournooi heeft ge6Deeld: „Zij zat iedere avond geduldig aan de perstafel zonder te verraden, dat zij zich zat te vervelen." pe secretaris van het organisatie comité, Lodewijk Prins, reikte ver volgens de prijzen uit aan de prijs winnaars. Mevr. Najdorf werd ver blijd met een typisch Nederlands geschenk, een platelen molentje. De Fransman Rossolimo werd winnaar van de schoonheidsprijs, 'n Portable schrijfmachine. De jurie, bestaande uit de heren Prins, Cort- lever en ir. van Steenis kende hem deze prijs toe voor zijn partij tegen van Scheltinga. Tens'otte bepleitte ir. van Steenis zijn stokpaardje, het invoeren van schaaklessen op de scholen. In dit verband zei hij onder meer: „Schaken heeft meer te maken met wiskunde dan verkeersonder- wijs met aardrijkskunde. Ik hoop aat dit tournooi de jeugd voldoende geactiveerd heeft." „Utile Dulci" Roelofarendsveen. Uitslagen onderlinge competitie. 11de ronde: G. A. v. Rijn—H Bak ker 01; J. v, d. MeerC. P Beuk 01; Th OlijerhoekL. Koppelaar 10; A. p. v. PeltW. Oomen 0—1. 12de ronde: Th. OlijerhoekJ. v. d. Meer, afgebr.; P. SeipJoh. Olijer hoek 10; L, KoppelaarJac. v. d. Meer, afgebr. G. Olijerhoek—H Bak ker 10; W. J. GroenendijkC. P. Beuk 0—1. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 2e KLASSE 38/3. De eindstand van het tournooi om het Nederlands biljartkampioen schap tweede klasse 38/3, te Tilburg gespeeld, luidt als volgt: 1. Storm 12 2096 114 108 18.38 2. Barzilay 12 2004 133 102 14.52 3. Cornelissen 10 1938 133 98 14.57 4. Heytbrink G 1852 116 130 15.96 5. Hooymans 6 1710 140 147 12.21 6. Jüngellng 5 1737 149 85 11.65 7. Bakker 5 1680 168 68 10.— 8. Peetoom 0 1488 138 73 10.78 Storm (Den Haag) promoveert naar de le klasse, terwijl Bakker (Am sterdam en Peetoom (Schagen) de graderen naar de 3e klasse. Het tournooigemiddelde bedroeg 13.23. TAFELTENNIS ALTC. De competitie-uitslagen van de „Algemene Leidse Tafelten nis Club" zijn: Dames 2e kl. PTT 1—ALTC 1 5—5. Heren 2e kl.: ALTC 2Tempo 1 7—3. Heren 3e kl.: ALTC 3Deco 3 10—0. Dames 4e kl.: ALTC 2Deco 3 64; ALTC 3—!KNVB 1 0—10. Heren 4e kl.: BAT 2—ALTC 5; 5—5; ALTC 6—St. Vooruit 3 4—6. Thans op 3x50 m. In het Oostelijk zwembad te Rot terdam heeft een estafette-ploeg van de Rotterdamse Dames Zwemclub een geslaagde aanval gedaan op het Nederlands record 3 x 50 meter wis selslag estafette dames. De ploeg, die bestond uit Ria van der Horst (rugslag), Nel Garritsen (vlinder slag) en Irma Schumacher (borst- crawl), noteerde een tijd van 1 mi nuut 39.7 seconden. Hiermede werd het oude record, dat sedert 28 April 1940 op naam stond van de Amster damse verenigipg ..De Meeuwen" (Irene van Feggelen Alie Stijl en Bep van Schaik) met 1.41.4, met 1.7 sec. verbeterd. De tijden v/elke door de drie tijd waarnemers werden af gé- drukt. waren resp.: 1 39.7, 1.39.7, en 1.39.5. De officieuze persoonlijke tijden van de drie zwemsters waren: Ria van der Horst 35 sec, Nel Gerritsen 36 sec. en Irma Schumacher 29.7 sec. De R. D. Z. heeft thans alle Neder landse estafette records voor dames op haar naam staan. DE TRAINING VOOR DE OLYMPISCHE ZWEMKAMPIOEN- SCHAPPEN 1952. Te Utrecht kwam het bondsbestuur van de K. N. Z. B. met de voorzitters en secretarissen van de kringen van de K. N. Z. B. in vergadering bijeen, De vergadering kon zich verenigen met, het standpunt van de sportoom- missie om de training voor de Olym pische Spelen in 1952 te Helsinki op dezelfde leest te schoeien als die voor de deze zomer gehouden Euro pese kampioenschappen te Wenen Het spreekt vanzelf, dat de sport- commissie hierbij profijt wil trekken uit de ervaringen, welke tijdens de ze training en tijdens de kampioen schappen te Wenen werden opge daan. WATERPOLO WEER NIEUWE SPELREGELS. Ingevolge een besluit van de F.I. N.A. zullen de waterpolospelregels ingaande 1 Januari opnieuw enige Wijzigingen ondergaan. In de eerste plaats zal het horloge weer worden stopgezet bij iedere spelonderbreking en nu niet meer alleen als de bal bui ten het speelveld is. Een andere be langrijke wijziging is de bepaling, dat herhaling van een gewone fout ge straft kan worden als een zware fout. De bedoeling van deze wijziging is, dat kan worden voorkomen dat door herhaalde gewone fouten, de direct ten doel hebben het maken van een doelpunt te voorkomen, tenslotte een zware fout ontstaat, die gestraft kan worden met uit het water zenden van de speler in overtreding. Voorts zal hinderen van een speler bij het nemen van een vx'ije worp worden gestraft met uit het water zenden. IJSHOCKEY BRUSSEL—H.H.Y.C 5—3. De ijshockeywedstrijd tussen Brus sel en HHYC in het kader van de West-Europese beker werd met 53 door Brussel gewonnen. De tussen standen waren 21 02 30. LUIK—ANTWERPEN 8—5 Voor de West-Europa cup werd te Luik de wedstrijd LuikAntwerpen gespeeld. Do gastheren bleven met 85 in de meerderheid. De tussen- scores luiden: 21 42 22. De stand van de competitie om de Onwettige actie niet aanbevolen West-Europa-beker luidt hans: Den Haag 4 4—1 8 34—15 Brussel 5 3 11 7 41—02 Antwex-pen 4 2 11 5 28—18 Amsterdam 3 12 4 16—14 Luik 5 2—3 4 31—32 R.C. de France 2 1 1 2 9—15 Tilburg 22 0 5—20 Am. Leg.team 44 0 15—46 Billancourt Zoals bekend is, heeft Woensdag j.l. een speciaal samengestelde de- légatie van de Stichting voor de Landbouw, met een delegatie uit de ministerraad vergaderd over het landbouwprljsbeleid, in het bijzon der wat de melkprijs betreft. Men weet dat de regering na afloop van deze bespreking haar genomen be slissing niet heeft gewijzigd en de melkprijs heeft gehandhaafd op ze ventien en een halve cent per kilo gram met drie en een half procent vet. Aan de vergadering werd deelge nomen door de minister-president, de ministers van Landbouw van Fi nanciën en van Economische Zaken en hun adviseux-s. Blijkens een thans vex'schenen me dedeling van de stichting voor de landbouw is er zeer uitvoerig ge sproken over het landbouwprijsbe- leid. Van de zijde der stichting is er do aandacht op gevestigd, dat zij onverzwakt haar argumenten handhaaft. Deze logenstraffen naar haar mening de door de regering in de Tweede Kamer aangevoerde mo tieven tot verlaging van de gegaran deerde melkprijs. „Na de teleurstellende regerings beslissing,'' aldus de Stichting, heeft haar dagelijks bestuur zich beraden over hetgeen thans moet geschie den. Hierbij werd vastgesteld dat de Stichting- niet bereid is enige on wettige actie te voeren, In de eer. ste instantie wil zij zich nu wenden tot de leden van de volksvertegen woordiging om hen in te lichten over het verloop van het overleg. Een uitgebreide stichtingsdelega tie vergaderde Dondex*dag j. 1. met de Minister van Landbouw en zijn naaste medewerkers. Ook op deze vergadei-ing kwam de melkprijs weer ter spx*ake. De Stichting heeft de wenselijk heid geuit, dat alsnog deskundigen van overheidszijde en van de stich ting tezamen met het Landbouw Economisch Instituut verschillende technische punten, waarover met de overheid verschil van mening is blijven bestaan, op hun juistheid toetsen. De Stichting acht 't vooral met het oog op de toekomst noodza kelijk, dat omtrent deze verschilpun ten die de grondslagen van de kost prijsberekeningen van het L. E. I. voor melk raken, alsnog een objec tieve en duidelijke uitspraak komt. De Minister had hiertegen geen be zwaar. Daarna gaf de Minister de wens te kennen met de Stichting een be spreking te hebben over de vraag cp welke wijze aan de garantie in zake de bestaanszekerheid verder inhoud zal moeten worden gegeven. De Minister wil zelf dc leiding van deze bespreking op zich nemen. Op deze vergadering werd voorts uitvoerig gesproken over de wette lijke grondslag van dc t.b. c. be strijding onder het rundvee. Met betrekking tot de vraag of dit onderwerp in de toekomst zal dienen te behoren tot die, waarvan de regeling een taak van 't publiek rechtelijk georganiseerd agrarisch bedx-iif zal zijn, bleek in principe overeenstemming tussen dc Stich ting en de Minister aanwezig. De Stichting stelde de Minister in kennis van haar mening met betrek king tot de insteling ener agrarische commissie bij de Socaal Economi sche Raad, die thans op verzoek van de minister wordt voorbereid. Het overleg daaromtrent leidde nog niet tot overeenstemming. Ook deed de Stichting aan de Mi nister mededeling van haar thans reeds vex-gevordex-de plannen inzake de voox'bereiding van een ontwerp algemene maatregel van bestuur tot instelling van een landbouwschap. Tenslotte zegde de Minister toe, het thans ten departement^ voorbe reide ontwerp van wet op kwali teitscontrole van agrarische produc ten aan de Stichting om advies voor te leggen. Aetherklanken De afwezigheid van Reddingshaak of -lijn Kan de dood van uw mede mensen zijn. Leidse Reddingsbrigade DE KATH. WONINGBOUW VERENIGINGEN. Op de vergadering van de K.A.B. in het Aartsbisdom is met algem. st. een motie aangenomen, waarin ge protesteerd werd tegen de uitlating van minister In 't Veld in de Tweede Kamer met betx'ekking tot de wo ningbouwverenigingen. „Vijftig jaar bestaat de Woningwet en al zestig jaar werkt de katholieke vakbewe ging aan de woningbouw". Dat zef de heer Van der Gun, de secretaris van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvcesting, die Zondagmor gen fors heeft uitgepakt tegen de mi nister van Volkshuisvesting, „die met iedereen goede vrienden wil blijven en geen vijanden durft maken"; te gen de Nationale Woningraad, „die denkt de alléén-zaligmakende te zijn". De Nationale Woningraad, aldus de secretaris van het K.I.V., wil te zijner tijd worden toegerust met verorde nende bevoegdheden. „Voor een een zijdigheid, als de minister voorstond, zal het parlement zeker niet te vin den zijn." Dat is de stellige verwach ting van de heer Van der Gun. De Bedrijfsunie „Bouwbedrijf" heeft het Katholiek Instituut voor Volksshuisvesting en de Nationale Woningi-aad verzocht om besprekin gen te openen over de afsluiting van een collectieve arbeidsovereen komst voor het personeel, dat bij de verschillende woningbouwverengin- gen werkzaam is. Dr. H. M. HIRSCHFELD. Dr. H. M. Hirschfeld. die enige weken geleden gedurende een ver blijf in Parijs plotseling ziek werd, inmiddels in zoverre hersteld, dat hij zeer binnenkort naar Nederland zal terugkeren. Dr. Hirschfeld zal voorlopig enige tijd rust houden al vorens zijn werkzaamheden to her vatten. HILVERSUM !I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Mox*gengebed en liturgische kalender. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianospel. 12.55 Zonnewijzer. 13,00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lunchcon cert. 14.00 Viool en piano. 14.30 Gram. 14.50 Kamerorkest. 15.30 Zie- kenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Causerie en gram. 18.15 Reportage. 18.25 Lichte muziek 18.48 Sportpraatje. ,,Dlt is leven," causerie en „Voor de jongeren." 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 „Hier is Europa: Zweden." 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 „De laatste op het schavot," hoor spel. 22.45 Avondgebed en liturgi sche kalender 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting. 9,00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.30 Po pulair concert. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Oi*gcl en sopraan. 12.30 Land-> en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 AVRO-allerlei 13.20 Financiëel weekoverzicht. 13.30 Promenade-or kest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 15.45 „Onze Amerikaanse buren." 16.00 Gram. 16.10 Kinder koor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Italiaans con cert. 19.10 „Paris vous parle." 19.15 Metropole-oxkest. 19.45 „De schoon heid der scheping," causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programa. 21.15 „De antwoord man." 21.30 AVRO-allerlei 21.35 Gram. 22.00 „Goede moed," causerie. 22.15 Pianovoordracht. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 28) „O, maar u moet er vooral geen moeite voor doen en er niet door in ongelegenheid kunnen geraken." „Het is helemaal geen moeite," zei ik. „Ik zal het genoegen hebben nu eens een echte diefstal met voorbe dachte rade te plegen. Maar waar moet ik de buit bezorgen?" Zij haalde een kaartje uit haar tasje en gaf het mij met een glim lachje over. „Zal ik er heus geen last mede hebben? En kan het geen kwaad, dat ik gestolen goed ender mli be rusting houd?" Ik stelde haar op beide punten gerust en nan het keurige steen- druk-kaartje van haar aan, dat haar voor mij in een ogenblik van een vreemde in een kennis verandex'de. Alvorens het in mij portefeuille te bex-gen, las ik vluchtig: „Miss Sylvia Vyne. The Harwthorns, North End." De uitwerking van ons gesprek, had volkomen aan mijn verwach ting beantwoord. Haar opwinding was verdwenen, de kleur op haar gelaat wedergekeerd en zij scheen geheel hersteld. Blijkbaar dacht zij er ook zo over, want zij stond op en zei, dat zij nu wel genoeg was om naar huis te wandelen. Daarna stak zij haar hand uit naar de schilderdoos en 't stoeltje. ,Als u mij niet indringerig vindt, zou ik u gaarne minstens tot aan 't bewoonde gedeelte van de weg be geleiden," stelde ik voor. „Zeer gaarne," antwoordde zij, „als ik u tenminste niet tc lang op houd." Onnodig te zeggen, dat ik deze lieve, bekoorlijke schilderes wel tot het einde der aarde had willen vergezellen. Ik zei echter, dat het in het geheel niet uit .mijn weg lag en ik een oceaan van vrije tijd had. Toen wij Hampstead Lane op wandelden hield ik de verfdoos en het stoeltje stevig vast en sloeg de weg naar „The Spaniards" in. alsof er van een afscheid nemen in het geheel geen sprake was geweest. Wij babbelden en redeneerden on der het wandelen zo gezellig en on gedwongen over schilderen, schet sen en kunst in het algemeen, dat wij, voor wij het wisten, aan het doel van haar reis genaderd waren. Voor een hek van een lief tuin tje bleef zij staan, nam haar schil dersbenodigdheden van mij over en zei: „Goede dag, mijnheer. Ik kan u niet genoeg bedanken voor u-.' vriendelijke hulp en ik hoop, dat ik u niet te veel last veroorzaakt heb." Ik verzekerde haar, dat het mij zeer aangenaam was geweest, haar van dienst te kunnen zijn en nadat ik haar nog eens had gewaarschuwd niet meer zonder geleide die een zame plaatsen te bezoeken, namen wij met een vriendschappelijke handdruk afscheid. Zij ging haar vriendelijk, lande lijk huisje binnen en ik begaf mij vol opgewektheid en in de meest aangename stemming naar mijn ka mers. IX. Thorndijke begint lont te ruiken. Onbehoorlijk laat voor mijn lunch kwam ik thuis en vond tot mijn niet geringe vei'bazing een briefje van j Thorndijke, waarin hij mij vroeg, of I ik. de volgende middag tijd en ge legenheid had hem het plekje te laten zien, waar ik het geheimzin nige lijk had gevonden. Natuurlijk antwoordde ik hem on middellijk en vroeg, of hij direct van het ziekenhuis bij mij wilde ko men lunchen en tevens over het ge val redeneren, alvorens wij onze tocht gingen aanvaarden. Nadat ik de brief had gepest, be gaf ik mij naar het verhuurkantoor, dat het landhuisje op de Heath in handen had, om te informeren, of ik daar de huissleutel kon bemach tigen.. Gelukkig hadden zij daar een du plicaat en zij vertrouwden hem mij toe, op voorwaarde, dat ik hem do volgende dag zcu terugbezorgen. Ik ging echter niet naar het land huis, want ik vermoedde, dat Thorn dijke daar waarschijnlijk ook wel 'n kijkje zou willen nemen en ik bij die gelegenheid de achtex'gebleven schetsen uit de vuilnisbak kon me- denemen. Een telegram berichtte mij de volgende morgen, dat Thorndijke om twaalf uur bij mij zou zijn en do klok had nog niet uitgeslagen, toen hij aanbelde. „Ik hoop niet. dat je het mij kwalijk neemt, dat ik maar zo bij je kom binnenvallen," zei hij, toen het dienstmeisje hem bij mij bin nenliet. Ik verzekerde hem, dat ik het heerlijk vond, dat hij mij een be zoek bracht, waarna hij onmiddel lijk van wal stak. „Het zal je misschien verwonderen waarom ik mij met dit geval inlaat, dat eigenlijk niet bij mij thuisbe- hoort, tenminste naar het schijnt. Doch feitelyk vind ik het als leraar en voor mijn functie in de medische jurisprudentie zeer raadzaam, som mige buitengewone gevallen te on derzoeken. Natuurlijk wordt mijn advies in zeer veel duistere gevallen ingewon nen, maar behalve dat, steek als specialist belang in eLg geval, dat voor mijn branche iets opmer kelijks heeft. „Ik geloof," zei ik, „dot ik er goed aan doe, als ik u, voor wij onze tocht beginnen, alle feiten voorleg." „Precies. Jardine, „dat is juist wat ik vex-lang. Vertel mij alles, wat jc van het geval weet. dan zullen wij trachten onze conclusies ter plaatse vast te stellen." Hij haalde een gx-ote platte staf kaart voor de dag vouwde hem op mijn aanwijzing zo open, dat alleen het gedeelte voorkwam, waarbij wij belang hadden. Vervolgens plaatste hij de kaart tegen de waterkaraf, zodat wij hem beiden goed konden bekijken en maakte bij elk plekje, dat ik hem beschreef een teken. Het is niet nodig ons gesprek hier woordelijk te herhalen. Ik vertelde hem de gehele geschie denis. zoals ik dat reeds aan mijn lezer»: heb gedaan, terwijl ik telkens op de kaart de bewuste plaatsen aanwees. „Het is een buitengewoon merk waardig geval. Jardine," verklaarde hij nadenkend, „vreselijk raadsel achtig en onsamenhangend ook. Want, zoa]s je ziet, lijkt het van de ene kant bezien een toevallige mis daad, terwijl van de ande kant be schouwd, voorbedachte rade sterk de aandacht voor zich opeist. Men zou geloven, dat niemand een mond zal benamen op een plek, die toch per slot van rekening publieke weg is en toch wijst de lange afstand waarop het lijk schijnt weggedragen te zijn en de schijnbaar uitgezochte bergplaats, duidelijk op oen voorop gezet plan." „Gelooft u, dat er geen twijfel be staat. of de man werkelijk dood was?" vroeg ik.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7