flósë HUTSPOT^ Leidse R.K. Jeugd-E. H. B. O. nam de eerste examens af Uitreiking van 117 prijzen bij Tuintjesvereniging „Ons Belang" Pastoor Th. Beukers zegende het clubhuis Garenmarkt in MAANDAG 11 DECEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 1 Leiden beleefde Zaterdagmiddag een primeur! Daarvoor eorgde de R.K. E.H.B.O. „Pcerke Donders", die als eerste in het distriet Zuid Hol land een cursus Jeugd-E.H.B.O heeft opgezet, Waarvan de deelne mers Zaterdag examen aflegden. De Kath. Nationale Bond voor E H B.O in Nederland is de eerste E.H.B O.- organisatie, die zich op dit terrein begeven heeft. Deze cursus Voor 15^-17 jarigen werd in Maart 1.1. begonnen. Leider was de heer C. Ch. v. d. Méér, vnöi* zitter van ,,Pèérké Donders'' die door de bestuursleden mevr. W. van Dam-Borst en de heer Averdieck, met enige andere gediplomeerde le den, werd bijgestaan, DVV concerteerde ACCORDEON-MUZIEK IN DÉ STADSGEHOORZAAL. De grote Stadsgehoorzaal leek Za terdagavond meer op een ijskelder dan op een concertzaal, toen fle Lêid- se Accordeon-vereniging „Door Vriendschap Verenigd" er h&gr jaar lijkse uitvoering gaf, ter gelegenheid- van het 2l-jarig bestaan. Voorzitter F. Zwanenburg kon in zijn openings woord met trots terugzien op het af gelopen jaar, waarin een goed ge slaagd nationaal concours werd .ge houden erl B. en W. opdracht hadden gegeven tot het houden van een openiucht-concert. Spr weidde uit over de culturele waarde van ,,D. V. V." die zich beijvert alleen serieuze 1 muziek te brengen, én deelde mêdë, dat m Maart a.s. eéh concert gege ven zal worden door het Hohlierfn- brieks-orkest uit Duitsland, Ver schil, ende internationale accordeonis ten zullen optreden. Eerst trad het A-corps, onder lei ding van dirigent G. Kftorr, Voor het voetlicht, natuurlijk beginnend met de Accordeonmars van WUly Schoottemeyer, fris en vlot ge speeld. Van de drie overige nummers noemen we nog de ouverture Les Cloches de CorneVi.le van R. Plan- quette, waarbij de vaardige accor- deonnisten zich met veel élan door de moeilijke passages heensloegen Dirigent Knorr hield de touwtjes strak en wist het ensemble tot een gaaf geheel te houden, ook al klonk de muziek zo nu en dan wel iets al te fors in de oren. Het B-corps Stond onder leiding van de heer J Lancel, die heel voor zichtig de joligere virtuozen liet op treden Het verschil tussen A. eh B. geeft wel duidelijk aan hoeveel D. V V. met gestage oefening kan berei ken De beginners spee.den overigens verdienstelijk ,al waren wij niet ge heel ingenomen met de programma keuze, waarbij ook aan hét beroemde „Nonnenkoor"- uit „Casa Nova" van Joh. Strauss was gedacht. De heer Lancel liet in twee soli, waaronder de Rhapsodic van Liszt, horen waartoe hij aan de vleugel in staat is. Ter afwisseling trad de bekende conférencier Wi ly Ver'voort op met een repertoire. dat bedenkelijke ouderaoms-verschijhseien uegint te vertonen, al heeft de zaal er zich wel mee geamuseerd. Jammer, dat het de gehele avond niet stil was in de zaal. In een waarschuwend woord liet de voorzitter uitkomen, dat een con currerende vereniging dit ïawaai zou veroorzaken. „Wil men strijd!" al dus spr.. „goéd, maar dan ópen en eerlijk!" Voor de pauze trad óók het Ha- waiïan-orkest Van D. V. V. nog Op. Men vergeve ons, dat wij gevlucht zijn voor de kou en het tweede ge deelte van de avond niet hebben af gewacht. HOOFDINSPECTEUR P. J. BROEKHOVEN OVERLEDEN. Sedert Sept. 1.1. te Leiden wêrkxaum. Zaterdag is te Den Haag plotse ling overleden de heer P. J. Broek hoven, hoofd-inspect^ur van 's Rijks Belastingen te Leiden. Als inspecteur was hij achtereen volgens werkzaam te Rotterdam, Hoogezand en Den Haag, waarna hij in 1946 Werd benoemd tot. hoofdin specteur te Eindhoven, vanwaar hij in 1948 werd overgeplaatst naar Rot terdam. Sinds September jl. Was hij n gelijke functie werkzaam te Lei- 'en. Voorts beklêêdde hen o.m. hét oorzitterschap van de Examenconv Tsie van de Vereniging van Belas- Tonsulenten. Bovendien was hij Is de bevrijding bestuurder van N.V.^ Handel-maatschappij Mon- i te Den Haag. De heer Broekho- i bereikte de leeftijd van 56 jaar. %e begrafenis is a.s. Dinsdag in het Yiliegraf op de R.K. Begraafplaats ot. Barbara aan de Binckhorstlaan te Den Haag. (Fóto. „De Leidse Courant".) In hét gebouw van de Geneeskun dige Dienst aan de Mare werden de examens afgenomen door de heer Bever uit Oudenbosch. Vers 'h'llen- bestuursleden waren hiérbij aanwe zig. De examinator sprak na afloop een woord Van waardering tot de candi- daten die allen geslaagd waren. Spr. wekte hen op de leerstof bil te hou den en t.z.t. de grote EHBO-cursus te gaan volgen. Na een felicitatie voor het behaalde succes, steldé de heer Eoer allé geslaagden een mooi jeugd-diploma in hét vooruitzicht. A.s. Woensdagavond om zeven uur wordt in nét gebouw Garenmarkt 36 een herhalings-avónd gegeven vóór de geslaagde -andidaten. De overige LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd vóór het doctoraal exa men Ned. Ind. Recht: Mej. S. W Sa- leh Mangundiningrat Amsterdam, idem de heren J. D. M. van Straten Leiden; F. J, N. Baden, Den Haag; J. F. Hansen, Den Haag; J. M. van dér Méulen, Den Haag; W J O Ma- nus, Leiden; voor het candidaats- examen Indologie (taalkund.) A. A. M. v. d Ende, s-Hertogenbosch. BLOM'S AUTOMOBIELBEDRIJF OPENDE FILIAAL. Het in 1937 begonnen garage-be drijf van de heer Blom in Rijnsburg, dat in 1949 werd gemoderniseerd, heeft ook dit jaar wéér een uitbrei ding ondergaan, thans in de vorm van een filiaal te Leiden, waarvoor het bedrijf van N.V. Stallinga, Wiel- makersteeg 23 (Levendaal) werd aangekocht. Om een efficient bedrijf te verkrij gen, dienden eerst verschillende ver anderingen te worden aangebracht; nieuwe machines eh apparaten moes ten worden opgesteld, er diende een kantoortje te komen, een wasplaats en magazijnruimte. Voor het laatste hééft 3e firma beslag gelegd op het kleine pand Levëndaal 80, dat 2eer practisch is ingericht en een schat van ortdêrdelen hérbergt. Van de nieuwe apparaten in de werkplaats is dé z. t. n, ..Bean" Vi- sualiner wel de belangrijkste. Door middel van spiegels op een projec tiescherm kunnen alle afwijkingen van voor- en achterwielen, assen, chassis en stuur-inrichting gecontro leerd worden, zowel van de zwaarste vrachtwagen als voor de lichtste per sonenauto. Een módêrne doorsmeer- inrichting onttrekt minder frisse at tributen aan het oog, een „Allen" testapparaat en synchrónisatór, een Bean" whéelba'ancêr en headlight tester, benevens een compleet tooll- room équipement completeren met diverse kleine apparaten dezé Zeer módérne uitrusting. De belangstelling tijdens de ope- nings-receptie van Zaterdagmiddag was buitengewóón rroót Behalve de héér P. N Hövveler, burgemeester candidaten worden a.s Vf«dagavond v^HeGlnSkl MotSM.''kwamen in het gebouw van do Geneeskundige |»ele zakenre.aties, cliënten en par- Dienst geexamineeid i ticulieren de heer Blom gelukwensen Uitslag in cijfers: de dames 'Gleet J met deze belangrijke uitbreiding van v. Bers 6, Agnes Dingjan 8j^, Stien zijn bedrijf. Vanzelfsprekend ging ve- Jüffermans 6, Miép Ooftmeyer 7, her aandacht uit naar de Visüaliner, Greet Oortmeyer 7, Truus Postma waarvan er in Nederland slechts ?Jzj. j migen in gebruik zijn. Maandag 11 December. En weer neemt Stadskok de bedel staf ter hand. Deze keer staat de sympathieke St. Elisabeth-vereniging in zijn volle belangstelling, welke Stadskok graag op al z'n lezers wil overdragen. De vereniging houdt zich bezig met het bezoeken van ar me zieken en kraamvrouwen, niet al leen om blijken van belangstelling te geven, maar ook om te zien of er in het gezin misschien gebrek is aan het een of ander. Zo ja, dan Wórdt er geholpen. Maar.... en nu komt het, er zijn zoveel zieken, er is zo- Veel nodig en alles, vooral ook levens middelen, is Zo duur geworden. Be grijpt u al waar Stadskok heen wil? Juist, u Wilt natuurlijk het giro nummer weten. Welnu: 189828, t.n.v. mej. J. M. A. Noordman, Johan de Wittstraat 4, Leiden. Wilt u het lie ver anders doen? U kunt het geld ook afgeven. Niet alleen bij mej. Noord man, maar ook bij mevr. Wilmer, Apothekersdijk 5 of mij mevr. Sor- manl, Rapenburg 16. Nu Sinterklaas weer achter de rug is kunt u mis schien (financieel) weer iets ruimer ademhalen. En denkt er dan even over na, dat Kerstmis vor de deur staat, een prachtige gelegenheid om de berooide verenigingskas een beet je te spekken en de dames in de ge legenheid te stellen, hun werk voor de vereniging met onverminderd' kracht voort te zetten! Heus, Stads kok vindt het niet prettig u telkens iets te moeten vragen. Maar er zijn soms zaken, waarbij hij alle beden kingen ter zijde mopt schuiven en zich gedrongen voélt u te wijzen op iets, dat uw steun niet kan ontberen. Vandaar dit appèl. Laat hét niet te vergeefs weerklinken! U kent nathuurlijk allemaal het gedichtje van dé Grote hond en de Kleine kat, dié zaten samen op de kamermat. Welnu, het verhaal, dat zich Zaterdagavond óp do Hooigracht afspeelde, ging inderdaad over een grote hand en een kleine kat,- maar niet op de kamermat. Die grote hond zat de kleine kat achterna. Het dier tje, radeloos van angst, klom tenslot te in eert hoge boom. Omwoners joe gen de hond weg en trachtten daarna het poesje onüaag te halen. Maar iedere aangesleepte ladder bleek te kort, terwijl de vluchteling zelf niet omlaag dorst te komen. Ten einde raad werd de Brandweer opgebeld, die 's avonds om half twaalf nog zo sportief was om met een ladderwa gen te verschijnen en het noes je uit zijn benarde positie te bevrijden! Gisteravond hebben dc Leidse Brabanders van de vereniging Bra- bantia Nostra" het Sint Nicolaasfeest gevierd in „Den Burcht". De Sint bleek nog steeds in het land te zijn. want hij verscheen in de zaal en reikte aan de vele aanwezige, leden surprises Uit. En Zaterdagavond is de Sint op bezoek gewéést bij de R.K. Korfbal vereniging „Crescendo". Er werden versjes gezongen en versnapernigen rondgedeeld. De jarige deelde aan de dames en heren ea-^uties uit. Een "ezellige avond, waarop de onde<r ge band tussen de leden weer werd verstevigd. Een ernstig ongeval vond Zater dagavond om half elf plaats op- de Zoeterwoudse Singel, ter hoogte van het sportveld. De 76-jarige dame M. L. B„ wonend in de Wasstraat, kwam van de Van Disselbrug af en stak de rijweg over. Zij Werd daarbij aange reden door een auto en kreeg een schedelbasisbreuk, benevens een lin ker schouder-fractuur. In ernstige toestand werd zij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar hedenmorgen werd medege deeld, dat or geen direct levensge vaar aanwezig was. Nogmaals Sint Nicólaas. De heilige man is ook op bezoek geweest bij speeltuinvereniging „Westerkwar tier". Welgeteld 476 kinderen waren Zaterdag van 3 tot 8 uur bijeen om te zingen en te snoepen dat het een lieve lust was. Natuurlijk verscheen de Sint en natuurlijk deelde hij re primandes uit. De Centrale Film* dienst uit Amsterdam verzorgde een goed film-programma. Sint Nicolaas schrijft Stadskok heel uitvoerig een boze brief, over het be richt van de „Elmi" Overhemden- fabriek. Stadskok had geschreven dat hij niet in de echtheid geloofde van de Sint, die op dit fabrieksfeest ver schenen was in een zwart costuum. De Sint bezweert hem echter, dat hij wel degelijk de echte was, maar dat hij wegens de enorme regenval van de vorige week geen droge tabberd meer over had en toen wel in een ander pak moest vérschijnen, De heilige man wilde de lieve Elmi- meisjes echter niet teleurstellen door verstek te laten gaan en vond het bovendien wel zo aardig een nieuwe mede te lanceren van Sinterklaas cn Piet in smoking. Enfin, helemaal overtuigd is Stadskok niet. Maar hij zal trachten zijn kinderlijk geloof weer in de Sint te herstellen. STADSKOK. BEGROTING 1951 VAN „RIJNLAND". Verschenen is de ontwerpbegro ting van het hoogheemraadschap Rijnland voorzien van een uitvoerige memorie van toelichting. Deze begroting, die op 20 Decem ber in de verenigde vergadering zal worden behandeld sluit bij de ge wone dienst op een bedrag van ƒ958.890,51 en bij de kapitaaldienst op 1.538.039,68. Zaterdagmiddag hield dc Tuintjes- vereniging van dc Wonlnbouwvep- cniging „Ons Belang", in „Oud-Hor - tuszicht", een ledenvergadering met prljzenuitreiklng van prijzen, be haald in de zomer gehouden tuinen- en potkweekwedstrijd. In zijn Openingswoord sprak dc voorzitter, de heer v. d. Bos. zijn voldoening uit over de goede op komst. Niét minder dan 117 prijs winnaars staan dit iaar op de lijst. Het bestuur van de Woningbouwver eniging heeft een Commissie voor Cultureel werk ingesteld, waarvan alle bewoners lid zullen zijn en waar in het werk van de tuintjesvereni ging zal worden opgenomen. Spr. verwacht voor het volgende jaar een nog grotere deelname De heer Riedel reikte de zilveren R. H W.w-isselbeker uit aan de heer L. Verhagen, de Genestetstraat 63, de enige eerste prijswinnaar in de tuinen wedstrijd, met 81 punten. Na méns de Woningbouwvereniging reikte de voorzitter de zilveren wis selplaquette uit aan de winnares van de potkweekwedstrijd, mevr. Verha gen, de Genestetstraat 63, die be slag op déze prijs wist te leggen met het hoogste aantal punten (30). Het doet ons goed, aldus de voorzitter, deze wisselprijs na 8 jaren niet ge wonnen te zijn nu weer te kunnen uitreiken. Daarna nam de heer Ver ver lid der jury. het woord, schetste de zware taak van de jury en wees op het belang van het begroeien van muren, noodzakelijk om ccn achter grond tc vormen van planten en heesters in de tuin. Het natte jaar had nadelen voor het Verrichtten van onderhoud, doch had het voordeel van de prachtigste gazons. Spr. reik te de overige 115 prjjzen uit, wélke uit luxe- cn huishoudelijke vóorwéi- pen bestonden. De voorzitter dankte in zijn slot woord de jury, onder aanbieding van een kistje sigaren, ook voor de beide andere niet aanwezige juryleden Smit en de Jongh. De heer Streefland, oud-secretaa- is van de Tuintjesvereniging, dankte het bestuur voor alles v/at zij In haar 14-jarig bestaan heeft gedaan en hoopte dat de Commissie vóór Cul tureel werk haar voetsporen móge volgen. GEMEENTERAAD. De agenda van de hedenmiddag gehouden raadsvergadering is aan genomen met de volgende punten: Voorstel inzake het verkopen aan de Nederlandse Rotogravure Maat schappij N. V. te Leiden van in- n dustrieterrein aan de Trek vliet. Jan resijnhotje kr66g Voorstel inzake het opdragen aan I het Baggerbedrijf De Groot te beeltenis van Koosevsit Amersfoort, van het ophogen van 'n tweetal terreinen gelegen aan de Trekvliet. BANDEN TUSSEN PRESIDENT EN NEDERLAND VERSTERKT. In het Jan Pesijnsofje aan de Klok- steeg te Leiden is Zondagmorgen na mens de „Franklin Roosevzlt Warm- springs Memorial Commission" een plaat overhandigd, waarin ter weers zijden van een opdracht van genoem de commissie dc beeltenis van de overleden president en een afbeel ding van zijn sterfhuis, thans het Warmspfings Memorial, zijn aange bracht. Hét Jan Pesijnhofje is in de 17de eeuw méde gesticht door Maria de Lannóoy, Wier naam in latere ge slachten is blijven voortbestaan en als tweêde voornaam door Roosevelt in de vórm van Delano is gedragen. Deze familieverwantschap wérd aan leiding vóór deze aanbieding. Het hofje werd destijds gesticht als te huis vóór geloófsvervolgdcn, die la ter met de „Mayflower" naar hun nieuwe vaderland, Amerika, zijn ver trokken. Tegenover het hofje be vindt zich in de muur van de Pieters kerk een plaquette, die aan de tocht van de „Mayflower" herinnert. De aanbieding van de plaat aan het College van Regenten over het hof je geschiedde in de regentenkamer, waarin naast de schouw een portret van Maria de Lannóoy hangt. De plaat werd met een toepasselijk woord door de heer Charles Palmer, voorzitter der Commissie aangebo den, waarbij hij een vergelijking trok tussen het onbaatzuchtig initiatief van Maria de Lannoy en de grote energie, waarmede Roosevelt de zor gen van een groot deel der vrije we reld op zich heeft genomen. De heer J. W. Heringa aanvaardde de plaat met een korte toespraak, waarna hij als dank 'n aardewerk bord met een afbeelding van de gevel van het hofje aanbood. De heer Palmer zeg de toe. dat dit wandbord een waar dige plaats zal krijgen in het Warm- springs Memorial. De korte plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de waarnemend burgemeester van Leiden, wethou der J. C. van Schaik. Hedenmorgen begaf mr, Palmer zich naar Oud-Vossemeer, waar hij om half twaalf aan de burgemeester dezelfde foto's aan bood. als bewijs van dankbaarheid voor de conie van het Roosevelt-wapen, dat in 1949 door de toenmalige ambassadeur in de Ver. Staten, mr. E. N. van Klef- fens, namens de Nederlandse rege ring en het Nederlandse voik aan dc „Franklin D. Roosevelt Warm- Springs Memorial Commission" werd aangeboden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: ILeonardus Nicolaas, z. van J. H. Ponsioen en A. A. Pclten- burg; Alida Maria Johanna, d. van G. J. Lezwljn en M J. A. Leuering; Monique Rcgina Elisabeth Maria d. van M. B. W. Bizot en J, A. Hamer- ling: Martin Peter Paul, z. van J. M. Samson en A. C. W. Linders; Jean- nette Maria, d. van J. de Vries en M. M. Schrijvers; Johanna Hendrica. d. van C. H van der Neut en J. H. van dei1 Born. Overleden: M. L. van den Berg, huisvr. van Van Kampen 49 jaar; C. C. Lek, dochter, 25 jaar. Gistermiddag werd het Jeugdhuis van de St. Petrusparochie, Garen markt 36, door pastoor Th. Beukers plechtig ingezegend. Dit was tevens de bevestiging der oprichting van de verschillende jongenscè«bs waar over wij enige weken geleden reeds schreven, en een nieuwe stap in de richting van de leiders, die er naar streven alle jongens van de parochie onder te brengen in katholiek club verband Nadat verschillende club-bijeen komsten ten einde waren, begaf men zich naar het keurig ingerichte zaaltje, waar de hoofdleider van het mannelijk jeugdwerk in de parochie, de heer Duindam, pastoor Beukers verwelkomde. Spr. dankte de leden van Kerkbestuur en Ouder-com- missie voor hun finantiële medewer king bij de restauratie van het ge bouw en wees er op, dat jongens, die geen lid zijn van de Verkenners beweging thans terecht kunnen in de jongensclubs, die zich reeds nu in de belangstelling van een flink aan tal enthousiaste leden mag verheu gen. Maar er is nog plaats; wie wil komen, is welkom! Hierna verrichtte pastoor Beukers de gebruikelijke gebeden cn zegende het huis in. De parochieherder richt te vervolgens het woord tot de aan wezigen én herinnerde aan het Evangelie van die ochtend, namelijk dat men niet. zoals het riet, met al le winden mee moet waaien Ook de districts-commissaris, de heer Th. Scholtc, en de groeps-aal- moezeniér, kap. Th. Plaat, voerde het woord. Onder hen. die het huis kwamen bezichtigen, bevonden zich ook de oudere bewoners, die opmerkten, dat in het vertrek, waarin de Radioclub zich heeft geïnstalleerd, vroeger de eerste radio voor het gebouw werd gemaakt! UITBREIDING INDUSTRIE IN PLAN ZUID-WEST. Met de Nederlandse Rotogravure Maatschappij N. V., alhier, zijn on derhandelingen gevoerd omtrent ver koop van een gedeelte van de voor industrie bestemde gronden aan dc Trekvliet in de Bos- en Gasthuispol der, welke gronden zijn gelegen naast het onlangs aan de heer L. den Holder verkochte terrein. Dit ter rein heeft in totaal een oppervlakte van plm. 4615 m2, doch een gedeelte groot plm 320 m2, is nog geen eigendom van de gemeente; het is in het onteigeningsplan „Leiden Zuid-West begrepen. De Ned. Rotogravure Maatschappij N. V. heeft verzocht haar dit ter rein groot plm. 4615 m2 thans en de beide andere terreingedeelten, groot resp. plm. 320 m2 en plm. 500 m2, t. z. t. te verkopen voor de prijs van 7,per m2, mits de terreinen op gehoogd (tot 0,30 m -f- N. A. P.), worden geleverd. De aan de West-zijde van het ter- zal t. z. t. door de gemeenten wor- rein geprojecteerde industrieweg worden aangelegd. Tegen verkoop van bedoelde ter- reien voor de prijs van ƒ7 per m2 (opgehoogd) bestaat h. i. geen bezwaar. Bij nader informatie kon de di rectie van de Rotogravure ons he denmorgen nog niet veel bijzonder heden meedelen. Men heeft grond willen kopen, omtdat uitbreiding van het bedrijf noodzakelijk is ge worden. Aankoop houdt in, dat bin nen een jaar met het bouwen be gonnen moet worden. Wat er ge bouwd zal worden is echter nog niet bekend Wel verzekerde de di rectie ons. dat het bestaande bedrijf aan het Noordeinde niet zal worden opgeheven cn dat de nieuwbouw in het plan Zuid-West slechts een on derdeel van het bedrijf zal v.orden). OPHOGEN TERREIN LANGS r DE TREKVLIET. Uit dit blijkt, dat de kosten van ophoging van bedoeld terrein ten laste van de gemeente, en wel van het Grondbedrijf komen. pet Baggerbedrijf De Groot, te Amersfoort, aan welk bedrijf on langs het ophogen van het terrein bezuiden het Veilingskanaal en langs dc te verlengen Lammen- schansweg is opgedragen, zal ver moedelijk bereid zijn voor de opho ging van het bedoede terrein nodige hoeveelheid zand te leveren tegen ccn prijs van f 2.50 per m3, geme ten in profiel. De heer L. den Holder, alhier, heeft verzocht een gedeelte van de aan hem onlangs verkochte grond, eveneens gelegen aan de Trekvliet, naast het aan de Rotogravure Maat schappij te verkopen terrein, tege lijk en op dezelfde wijze te willen ophogen, waartegen uiteraard geen bezwaar bestaat. Dc heer den Holder voornoemd hoeft zich bereid verklaard L z. t. de ton laste van hem komende kos ten van ophoging, welke kosten eerst t. z. t. na opmeting ter plaatse bekend zullen zijn, aan de gemeente (Grondbedrijf) terug te betalen. Voor de ophoging van beide hier- voren genoemde terreinen zal ver moedelijk een hoeveelheid zand no dig zijn van 600 m3, zodat voor deze werkzaamheden een bedrag van 15.000,wordt vereist. Het ligt in de bedoeling van de aannemer het nodige zand te baggeren uit de nabij gelegen Trekvliet. SUCCES VOOR GYM VER. j „VICTORIE" IN ROTTERDAM. Twee eerste en een tweede prijs. Tijdens de Ned. kampioenschap pen rhytmische gymnastiek te Rot terdam dat gisteren werden gehou den, wist de R.K. Gym.ver „Victo rie" uit Leiden groot succes te beha len, door in alle onderdelen, waar aan dc vereniging deelnam, in de prijzen te vallen. BIJ de hoepel-oefening werd een eerste prijs behaald, evenals bij de knots-oefening. Bij de vrije oefening kreeg „Victorie" een tweede prijs. Voor de rhytmische afdeling, die pas een half jaar bestaat, is dit een groot succes, temeer daar de leid ster, mevr.. Q. Holtz-Kellenaers deelnam aan de leiders-wedstrijd „Oefeningen voor massaal optreden" en onder het grote aantal deelne mers als derde werd geplaatst. Laatste Berichten HET RUMOER OM BERTHA. Tegen 18.00 uur plaatselijke tijd waren minstens 10 Europese burgers en een Europese politie-off icier met verwondingen naar het ziekenhuis van Singapore vervoerd, De politie maakte gebruik van traangas om dc menigte bij de sultansraoskee te Verspreiden. Vier Europese politie officieren en vier Aziatisches leden van de politie werden licht gewond Een ooggetuige ,die om 17.30 door dit gebied reed, deelde mede, dat de met stokken bewapende groepen nog steeds in de weer waren. Een batal- jón Britse militairen is opgedragen óm dé onlusten te helpen onderdruk ken. Tijdens de ongeregeldheden werd de Deense afgevaardigde van de W. H- O. (World Heath Organisa tion dr. BuusHansen in zij nauto aangevallen. TERUGGEKEERDE KRIJGS GEVANGENEN VOOR DE RECHTBANK. De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse Rechtbank, gepresi deerd door mr. B. d!e Gaay Fortman, behandelde vanmorgen een zevental zaken tegen ongeveer een maand geleden uit Russische krijgsgevan genschap ter-uggekeerde leden van de Waffen SS, allen afkomstig uit Am sterdam. De verdachten gaven allen toe, dat zij vrijwillig in vreemde krijgsdienst waren getreden, alhoewel zij zich bewust waren, dat Nederland in oor log met Duitsland was. Hierdoor vor derde de behandeling van elk der za ken slechts enkele minuten. De Of ficier van Justitie, mr. L. W. N. N. Drabbe, eiste in alle zaken één jaar gevangenisstraf, welke niet ten uit voer zal worden gelegd tenzij de verdachte zich binnen drie jaar aan enig strafbaar feit schuldig maakt; en ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. De uitspraak werd bepaald op 18 December. Z.H. de Paus heeft op een heden gehouden Geheim Conistorie drie kardinaal-legaten aangewezen voor het sluiten van de „Heilige Deuren" op 24 December a.s., op het einde van het „Heilige Jaar" Dertien kar dinalen van de Romeinse Curie wa ren op het consistorie aanwezig. Aan gewezen werden de Italiaanse kardi nalen Micara cn Verde voor het slui ten van de deuren in de ..Sint Jan van Lateranen" en de „Heilige Ma ria de Meerdere" en de Franse kar dinaal Tisserant voor de „Sint Pau- lus", dezelfde kardinalen, die de deu ren geopend hebben. De Paus zal op 23 December zijn Kerstboodschap tot de wereld rich ten, via de radio. Op Kerstdag zal hij bij apostolisch decreet de mogelijk heid tot het verdienen van de Heili- ge-Jaaraflaat met een jaar verlen gen voor alle kathoieken, die niet naar Rome konden komen. De strijd in Korea DE TROEPEN-INSCHEPINGEN IN KOREA. Generaal MacArthur is Maandag per vliegtuig naar Korea gegaan om een bezoek te brengen aan generaal Walker, de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, en gene raal Almond, de bevelhebber van het tiende corps. Bij zijn terugkeer tc Tokio ver klaarde MacArthur, dat de terugtocht van de verbonden legers „bittere al gemene teleurstelling" onder de troe pen te velde had veroorzaakt. Naar thans wordt bekend gemaakt, heeft de Amerikaanse vloot de Noord-Koreaanse havenstad zeven dagen lang door een zware vuurbar- rière beschermd tegen de opdrin gende Noord-Koreaanse cn Chinese legermachten. Terwijl het geblad om de stad met duizenden tonnen gra naten werd gebombardeerd, konden de Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen met hun materiaal worden ingeschecnt en geëvacueerd. Vliegtuigen van de verbonden troe- nen namen Maandag grote colonnes Noord-Koreaanse burgers waar, die voor de communistische troepen naar het Zuiden vluchtten. GROOTEBEER. A'dam—Nieuw- Guinea, 10 Dec. tc Hollandia; KOTA GEDE, DjakartaR'dam, 9 Dec. van Aden naar Suez; ORANJE, A'dam Djakarta, pas. 10 Dec. Kp St. Vin cent: PHRONTIS, IndonesiëA'dam pas. 10 Dec. Ceylon; POELAULAUT A'damIndonesië 11 Dec. te Bela- wan; RAKI DjakartaA'dam 9 Dec. van Liverpool; ROEPAT A'dam Indonesië 10 Dec van- Aden naar Colombo; SANANA, R'dam—Dja karta 11 Dec. to Colombo; WELTE VREDEN. R'dam—Indonesi 11 Dec. te Penang; BLITAR R'damDjakar ta pas. 10 Dec. Malta; INDRAPOE- RA. DjakartaR'dam. 10 Dec. te R'dam; MALOYA, Djakarta—A'dam 10 Dec. 570 m OZO Guardafui; WIL- LEMRUYS, DjakartaR'dam 10 Dec van - Singapore; ZUIDERKRUIS DjakartaR'dam 10 Dcc 1000 m Z.O. Dondrahead. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Dec. Groente. per 100 kg.: rode kool f 7.7012.10, sav.- kool 4.50—8.30, groene kool 7.30— 13.30, boerenkool 10—16, prei 10 18, kroten 6.20 kroten gekookt 1015, uien f 1.307.10, peen 9 22, spruiten f 1457 andijvie ƒ21 39, slaa 1012, Nero 28, witlof 21- -52, postelein S 89 spinazie 2563. tomaten f 18—42, per 100 stuks: andijvie 1328. salade 5.70 11.70. knoiselderie f 911. per 100 bos: selderie 3.909 10 en peen 17—20. ROTTERDAM, 11 Dec. Vee. Aanvoer: 1392 totaal; 752 vette koeien 640 varkens. Prijzen: vette koeien 2.302.S0, I 2.00—2 20 en f 1.80— 2.00, varkens 1.80—1.751.70 per kg. levend gewicht.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3