Openingsrede voorz. Kampschöer NIEUWS UIT DE OMGEVING Als emigrant naar Australië MAANDAG 11 DECEMBER 1950 UE 1.E1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 EEN NIEUWE KERKLEERAAR St. Laurentius van Brindisië, een Generaal van de Orde der Capucijnen Bij de sluiting van internationaal Congres der Religieuzen heeft O. H. Vader Paus Pius XII de titel van Kerkleraar verleent» aan de H. Lau rentius van Brindisiö uit do Orde der Paters Capucijnen. Hier vo'gph enkele bijzonderheden uit het leven en werken van deze nieuwe Doctor Ecclesiae. Dé H. Laurentius (Julius Caesar de Rossi) werd op 22 Juli 1559 te Brindisië (Zuid Italië) geboren. Zijn Vader, die een belangrijke rege ringsfunctie bekleedde,, stierf toen de kleine Julius nog maar 10 jaar oud was. Een dreigende inval van de Turken in Z. Italië was voor me vrouw Rossi reden genoeg om naar het stamland van haar man's fami lie, Venetië, terug te keren. In het verrukke. ij k-schont Venetië, dat met zijn rijke gebouwen en marme- rèn paleizen als een sprookje uit 't water oprijst, leerde Julius de pa ters Capucijnen kennen, die een klooster hadden (en nog hebben) op hét eiland Giudecca, aan de oevers van het Canale Grande. Op ruim 15-jarige leeftijd trad hij in hun Orde om in een ruige harde pij en döor een arm leven nog beter de gêestelijke belangen van zijn eigen ziél en van zijn évenmens te kun nen dienen. En toen hij 22 jaar oud, Priester werd gewijd, was hij won derwel gerijpt om een speciale en belangrijke taak in Gods Kérk te kunnen vervullen. P.,Laurentius begón als predikant Zijn uitzonderlijke gaven op het ge bied van de Welsprekendheid brach ten hem 5 jaar achtereen op vrij wel alle kansels der grotere plaat sen van heel Italië; in diezelfde tijd gaf de Paus hem opdracht óm ais Apostolisch Predikant de bekering van de Joden te beproeven: hij kén de en sprak het Hebreeuws beter dan welke Rabbijn ook. P. Lauren tius was e onheilige religieus en eén streng Capucijn, zodat zijn talen ten ook voor het interne leven van Zijn Orde niet onopgemerkt konden blijvên. Dit leidde er al spoedig toe, det hem in de Orde der Capucijnen allerlei bestuursfuncties wérden toevertrouwd. Hij werd Gardiaan mèérdere malen Provinciaal a. in de provincies van Toscane, Venetië en later in Tyrol, Genua en Zwitser land), Definitor---Géneraal en tén slótte Generaal der gehele Ördè. Had Laurentius de grenzen van Italië reeds overschreden door zijn Werkzaamheden als Generaal van de Orde der Capucijnen. toch zóu de Goddelijke Voorzienigheid hem nog een veel breder werkterrein aanwij zen. In 1599 bèrtóemd tot Cómmissa- ris-Genéraal van Duitsland op ver zoek van de Aartsbisschop Van Praag, die van het allergrootste be lang is gewórden voor de Contra-re formatie. Door verschillende diplo matieke zendingen, die de Paus hém opdroeg, kwam hij in nauw contact met de vorstenhoven van Europa en kon hij een belangrijke bijdrage le veren tot de eenheid onder de chris telijke vorsten in de strijd tegen 't steeds voortwoekerende Protestan tisme. Dit contact maakte het hem anderzijds weer gemakkelijk zijn werk als Commissaris-Generaal zo volmaakt mogelijk te volbrengen. In 102 werd hij vrij plotseling be trokken in een gebeurtenis, die hem tot eGn figuur van internationale betekenis maakte. De keizerlijke troepen versloegen de Turken en 't het wordt in de geschiedenis alge meen aan zjjn persoonlijke moed, aan zijn gelóóf en zijn vastberaden heid toegeschreven, dat de verenigde christelijke volkeren bij Stuhl— Weiszenburg een schitterende over winning behaalden; Laurentius was met het kruiss in de hand in dé voorste gelederen tegen dé Turken opgetrokken. De vruchtbaarste periode 'van dit leven ligt wel tussen de jaren 1606 en 1613; in 1606 opnieuw naar Duits land gezonden met de uitgebreidste volmachten van Rome, bewees Lau- entius onwaardeerbare diensten aan het geloof en de Kerk van Duitsland en Boftémèn. Door gewichtige en vaak delicate zendingen bii de chris telijke vorstenhoven in Europa, bleef hij werken vóór de eenheid ónder de Christen Vórsten in Europa. Samen met hertog Maximillaan van Beie ren is hij dé ziel van de Katholieke politiek en heeft hij zeer veêl bijge dragen tot het ontstaan Van de Liga der Katholieke vórsten, dié noodza kelijk Wb* or-wórdên têeenóver dé in 1008 gesloten Unie dér Protes tantse vorsten. Maa^ «ebter en ondêf déze gró te uiterlijke activiteit gaat 'n veel grotere en dieoere werkzaamheid schuil onder alle rangen van het Katholieke volk enerzijds, door "t verwekken van een christelijke réveil in samenwerking mèt de Jesuiten. anderzijds dóór 'n méér rechtstreeks optreden têeen hen, die de Katholieken afva'lig trach ten te maken van Rome en te Winnen Vóór hêt Protestantisme. Laurentius kon deze strijd rus tig aanvaarden, uitstekend exe geet,, gróót talenkenner, vlijm scherp filosoof en geweldig rede naar als hij was. Naar zijn ei^en verklaring kende hij de He breeuwse, Grlèksê eti Latijnse tekst van de H. Schrift van bui ten, met hun varianten (welke kennis hij overigens toeschreef aan een bijzondere genade God). Bekend is. boe hij z'n grote tegenstander, de Lutherse prédi kant Leyser uitgenodigde tot een bijeenkomst in dè Canucijnenk°rk te Praag voor een doenlijk d°bat in tegenwoordigheid van al digni tarissen van het hof. In de over volle kerk weerlegd? hij aTés, wat Leysèr aan hèt Hóf had Verkon digd, Wierp een Hebreeuwse bij bel in de kerk en daagde Levser uit, er ook maar één woord van te vertalen. Levser, zoals achteraf bleék, was echter niet Verschenen Even bekend is, dat P. Laurentius in de omgang met alle Protestan ten zeer correct, humaan en vrien delijk was. F\e literaire Werkzaamheid van Lau U rentius was omvangrijk. Sinds 1925 zijn geleidelijk dertien folio banden verschenen (voorname'ijk in het Latijn) en hebben van het be gin af aan de bewondering dér theo logen gaande gemaakt om hun rijke inhoud. Bizondere vermelding ver dienen itfn Mariale (waarin vóór 3 eeuwen Mana's Onbevlekte Ontvan genis, haar Opneming ten hemel en laar algemeü, Middellaarschap feeds met klem werden verdedigd) en Lu- theranismi Ilypotyposis, een gede gen en grootscheepse verhandeling over Luther én zijn lêcr. Boven alles was Laurentius echter een heilige: in zijn dagelijkse H. Mis vond hij de bron voor zijn boven menselijke activiteit. De H, Kerk heeft zijn heiligheid officieel erkend door de heiligverklaring in 1881 Nu hij bij monde van O.H. Vader de Paus tot Kèrk'éraar is verklaard, is hij daarmede aan de gehele katho lieke Kerk als één veilige gids aan gewezen. Zijn feestdag is vastgesteld op 22 Juli. P. Dr. CALANSANCTIUS, Capucijn. De Gaulle vraagt om de macht Generaal de Gaulle heeft Zondag avond in een redevoering >e Rijssel aangedronger op de vorming van een regering van partijlozen onder wijn leiding en algeméne verkiezingen in Frankrijk. Na een somber overzicht '.e hebben gegeven van Frankrijks huidige toe stand verklaarde de Gaulle zich r.é- ïeid als „enige uitweg" de macht óp zich te nemen aan het hoofd van een legering van partijlozen, „d'e de ziel van Frankrijk zal roeren". De Gaulle verklaarde. d::t de le- óenstaten van het Atlantische Pret hun verdediging op „de verst voor uitgeschoven linies'" moesten organi seren. „Het Noord-Atlantische pact iroet alle Europese staten ten voor deel strekken en niet één van hen", zo zeide de Gaulle, hierbij doelend op Engeland. De Franse communistische partij heeft Zondagavond opgeroepen tot protestdemonstraties tegen herbe wapening van West-Duitsland De de monstraties zouden Maandagmiddag ie Parijs worden genouden In een redevoering te Brest beeft de Franse communistische leider Jacques Duclos Zondagavond vraagd om „massale en doeltreffende protesten van het volk tegen het vervoer van wapenen voor de Wehr- macht door Frankrijk" Duclos verklaarde dat de Franse regering door het aanvaarden van herbewapening van Duitsland het Frans-Sowj et-Russische vriend- chapsverdrag van 1944 „opzettelijk 'eeft geschonden" Uit de handen van de voorzitter van de Nobelcommissie, dr. Jahn, :eft de Amerikaan, dr. Ralph Bun- che gisteren in de universiteit van Oslo de Nobelmedaille voor de vrede ontvangen. Koning Haakon, drie an- ÜITNODIGING VOOR KONINKLIJK PAAR. Dé Néd. Herv. Kerk in Zuld-Afrika heeft h&al' regering verzocht, konin- 'ih Juliana en prins Bernhard uit c nódigen voor een bezoek aan Zuid- Afrika tér gelegenheid van dè Van Rièbééék-herdenking in 1952. „SOBERHEID BEGINT BIJ DE JUSTITIE." 0 „De soberheid begint bij de justi tie." Dit zei de president van dó vijfde kamer der Amsterdamse ar rondissementsrechtbank, mr. J. Mei huizen, toen hij met de officier van justitie, mr. H. J. Nouhuijs en de andere ledétl VÊri deze Kamer uit een tot personenauto omgebouwde celwagen stapte. Op het kruispunt van de provin ciale Weg-Dorpsstraat te Uithoorn ontving de burgemeester van deze gemeente het gezelschap. Hier was namelijk enige tijd geleden, toen de Weg nog anders liep, döor 'li groen teboer een verkeersovertreding be gaan. De man, die met zijn fiets links een verkeerzuil had gepasseerd was geverbaliseerd en tót een geld boete veroordeeld. De rechtbank kwam nu aan de hand van een situ atietekening van de oude toestand de. situatie in ogenschouw nemen. Het gaat, of de weg beschouwd moet worden als een hoofdweg met drie banen,' of dat het drie zelfstan dige wegen zijn. NUadat de heren in het raadhuis 'ri kopje koffie had den gedronken, bepaalde de presi dent de uitspraak op Donderdag 21 December. BONDSVERGADERING L. T. B. der leden van de Noorse koninklijke familie en minister-president Ger- hardsen woonden deze vijftigste plechtigheid sedert de instelling van de Nobelprijs bij. In een kort dankwoord wees dr. Bunche, die een neger is, er op dat de hem toegekende prijs niet alleen voor hemzelf maar voor alle niet-blanke volken grote betekenis had. Hij bracht verder hulde aan de na gedachtenis van graaf Bernadctte zijn voorganger als bemiddelaar in Palestina die door terroristen om het leven werd gebracht. Koning Gustaaf van Zweden reikte in het concertgebouw te Stockholm de overige Nobelprijzen uit welke dit jaar zijn toegekend. Drie en twintig Nobelprijswinnaars uit vroegere ja ren waren hierbij aanwezig. De plechtigheid in de Zweedse hoofdstad werd uitgezonden per televisie. VLIEGTUIG MET 50 SENEGALEZEN NEERGESTORT. Een vliegtuig met circa 50 Senega lese soldaten aan boord en op weg naar Madagascar, is Vrijdagavond in het gebied van Bangoli in de Eelgi- sche Congo naar beneden gestort, waarbij ten minste 37 personen het leven verloren. De Frans-Belgische hulpcolonnes, die zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begaven, troffen 18 overlevenden aan. drie leden van de bemanning en vijftien soldaten. Zes tien hunner waren gewond. Vier le den van de bemanning worden ver mist maar het is mogelijk dat zij nog in leven zijn en op eigen gele genheid trachten de bewoonde we- KERSTBOMEN IN OOST- UUITSLAND OP DE KOLENKAART Kerstbomen mogen in OoSt-Duhs- iand dit jaar slechts worden verkocht tegen inlevering van een bepaalde coupon van de kolenkaart aldu» is door de autoriteiten van de ,,D.D E bepaald. In een nadere toelichting t-an deze zojuist gepubliceerde ver ordening wordt gezegd, dat deze be perking van de vrije verkoop "an Weinachtsböume" is geschied op net dringende verzoek van de wer kende bevolking" zelf. Vanmorgen opende de lieer Kamp schöer, alg. voorz. van '.'e L.T.B. té Haarlem dé Bondjaarvergadering met een rede, waarin hij allereerst enkele woorden wijdde aan het over lijden van het hoofdbestuurslid, de heer A. C» Paardckooper. Vervolgéhs bleef spr even stilstaan bij het feit, dat déze BóndfVèrgade- ring Werd gehóuden in het levende lustrumjaar van de L.T.B Dat de strijd niet te vergeefs gestreden is, blijkt duidelijk, wanneer men de tóestanden in het agrarische bedrijf van rond de laatste eeuwwisseling en ♦hans mèt elkaar vergelijkt Er is een gevaarlijke achterstand ingehaald en de boeren en tuindersstand heb ben de radicale Veranderingen in het maatschappelijk leven goea kunnen volgen. De resultaten van hét afgelopen jaar noemde dé heer Kampschöer niét on gunstig, waarbij hij een uitzondering maakte voof de koude grond tuin bouw. Ongeveer 50 pet van de de viezen zjjn opgebracht door de agra riërs, maar de waardering van de re gering voor de landbouw loopt hier mede helaas niét paralel. Wij vragen ons af, aldus spr., waarom de minister van landbouw, sprekend over „èen nieuwe koers", opmerkt, dat de regering bereid is een redelijk inkomen te garanderen, mits er sprake is van een goed ge leid en sociaal-economisch verant woord landbouwbedrijf. Hoe moeten wij het verstaan, wanneer ondanks de cijfers van het LEI-rapport, on danks het eensluidend standpunt van de georganiseerde landbouw in ons land, de regering toch besluit, om b.v. de melkprijs met eén halve cent te verlagen? Wij zijn steeds bereid geweest, om hét économisch herstel tébevorderen. Wanneer men ons echter zware risi co's wil laten lopen dóór ueWaagdè rationalistische experimenten en rióor kostbare mechanische investe ringen, zegt ons bóerenveivdand, dat we voorzichtig moéten zijn. Tenzij de regering bereid is maatregelen te treffen, waardoor déze risico's wor den gedekt. Een ernstig probleem zag de heer Kampschöer in de grondpoJtiek. De ♦oename van de bevolking maakt \erruiming van woon- en arbeidsmo gelijkheden nodig Er zijn gronden 1 odig voor huizen, wegen en fobr.e- ken. Er worden vele plannen ge maakt, die uit architectonisch én cul tureel oogpunt erg mooi zyn, maar hierin wordt vaak geen rekening ge houden met de belangen van de agra riërs, de blijvende voedselvoorziening en de dèvlezenpólltiek Jaarlijks ver dwijnen honderden h.a. van onze beste en middelmatige bouwgronden als cultuurgronden. Ook op dit ter rein moeten wij actief blijven In de groei van eigen DeVolkmg én de terugloop van de bevolking der omringende landen zag spr. een wijziging van dé taak der boeren en tuinders in de toekomst. vVe zuiién óns meer móéten gaan instellen óp binnenlandse afzet. De heer Kampschöer Wéés op de noodzaak Van contact mét vakgeno ten uit andere diocesen in verband met de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. De Landbouwschap kan immers op twee manieren tot stand komen: bij algemene maatregel en bij de wet. De eerste vofhi is de hieêst wenselijke, maar hij vereist overeenstemming tüssën dé vertegen woordigende organisaties De êêtste stappen hiertoe hebben reeds succes opgeleverd De voorz. vestigde nog de aandacht op het agendapunt betreffende dé contributieverhoging, waarover dé vergadering zich moést uitspreken ën hoopte, dat men het belëng hiérvan zou inzien Tenslotte bracht de heer Kamp schöer een woord van hulde aan dé hoofdbestuursleden, het dagelijks be stuur, de Vakgroepbesturen, dé direc teuren Van de verschillênue instel lingen, de besturen van kringen én afdelingen, de alg secretary hét se^ cretariaatsperèoneel en allen dié ii_ het afgeglopen jaar hun beste krach ten hadden gegeven aan hét welzijn van de L.T.B. Ontploffing aan boord van nieuw vrachtschip Aan boord van het in dé Rijnhaven te Rotterdam liggende nieuwe Neder landse motorvrachtschip „Kieldrecht" is in dó nacht van Zaterdag op Zon dag door onbekende oorzaak een z.g. donkeyketel ontploft. De 57-jarige dónkeyman P. Panhuizen liêp brand wonden óp. Hij werd in het haven ziekenhuis behandeld. De sGhade in de machinekamer is, volgens de poli tie, zeer gróót. RESTEN VAN NEDERLANDERS IN DUITSLAND GEVONDEN. De dienst Identificatie en Berging heeft in de omgeving van Neuren berg de stoffelijke overschotten ge vonden Van elf Nederlanders, die in de oorlog tót dwangarbeid werden veroordeeld en in Duitsland om het leven kwamen. Zij zullen naar Neder land worden overgebracht. Dó diénst bracht reeds de stoffe lijke restêfl van 122 tijdéils de öörlóg in de tegenwoordige Franse zóne om gekomen landgenoten naar Nederland over. Het volgende jaar hoopt men een begin te maken met de berging Van in de huidige Britse zóne om gekomen Nederlanders. Bij het verrichten van garagewerk zaamheden bij de firma Bergman is Zaterdagavond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de conductrice mej. J Smid uit Musselkanaal bét léven heeft verloren. Terwijl één der chauffeurs bezig Was éen autobus achteruit in de ga rage te zettéh, geraakte dé conduc trice tüssèn de muur van 4e garage én de in bèwégihg zijnde bus bekneld, waarbij zij zware inwendige verwon dingen opliep. Hoewel de dokter spoedig ter plaatse Was, is het slachtoffer kort daarop overleden. VËERS VER W ACHTING Gêldig van Maandagavond tót Jinsdagavond opgemaakt te 10 uur). Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt .net enke le buien hoofdzakelijk in de Kustgebieden. Matige en langs ie kust af en toe vrij krachtige wind, overwegend tussen West en Noordwest. Vannacht op be schutte plaatsen lichte nacht vorst, overdag dezelfde tempe raturen als vandaag. Tegen de 29-jarige landarbeider G. te Vóltherblikken (Dr die een jongetje van zeven jaar had dronken gevoerd, heeft de officier van Justitie Lij de rechtbank in Assen zeven maahdén gevangenisstraf geëist. G. Was met 'n aantal arbeiders be zig aardappelen te rooien toen zij be sloten een borrel te gaan nemen. De zevenjarige Harrie Dost dep met de mannen mee en G. zorgde er voor, dat het kereltje vier borrels kréég. Ernstig zièk keerde de knaap naar huis terug. Hij slingerde over de weg. Op 22 December zal de recht bank uitspraak doen. Vee bij brand omgekomen Hedennacht om plm. halt vier is te Vries (Dd.) de boerderij afge brand van dê heer J. H. /an Dalén. Hierbij kwafhêh 28 stuks Vee örh het levéii én ging de gehele óögst Véflo- fèn. Van de inboedel koh niets ge red worden; de inwonenden moesten zich, nog in nachtkleding in veilig heid stellen De schade is ongeveer f 50 000. De verzekering dekt de schade gedeeltelijk. Dé oorzaak is nog niet bekend. DE 15 00 ERUIT. In de 51 lé Staatsloterij, 5e klasse, 13e lijst is heden op lotnummer 10046 een prijs gevallen van 15 000. LISSÈ KOUWELIJKE HOND STICHTTE BRAND. Zaterdagmiddag heeft een kouwe lijke hond brand veroorzaakt in een pércéêl in de Roèlofsstraat te 's-Gra- venhage. De hond sleepte namelijk zijn mand zo dicht bij de kachel, dat de mand vlam vatte. Mand en vloer kleed werden verbrand. OPLICHTERSBENDE STAL VOOR 81.000. Een oplichtersbende van vier Ha genaars die de afgelopen maanden in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag voor 81 duizend gulden fraude pleeg de, is dank zij krachtdadig ingrijpen van de Haagse politie opgepakt. Met slinkse praatjes wist het dief achtige viertal een Rotterdamse anti- 00 __Q quair een zending Belgisch porcelein toegejuicht, omdat thans door de te verkopen, waarvoor twaalfdui- houding van de Erven Blokhuis mo- zend gulden vooruit werd betaald, gelijk wordt gemaakt eén doelmati- zonder dat ooit iets werd geleverd. ge uitlegging van de dórpsköm te Een Amsterdamse firma leverde bewerkstellingen, tal van straten voor 42 duizend ghlden aan textiel j door te trekken êh aan de ongewen- die bestemd zou zijn voor Duitsland, I ste toestand bij het begin en einde maar in werkelijkheid onbetaald j van de Prins Hendrikstraat een ein- iri eigen land werd verkocht. I de te maken. Een Nederlands journalist, die als emigrant de reis naar Australië met het s.s. „Sib&jak" meemaakt, schrijft ons uit Aden het volgende: De bloemisten Jac. de Boer en C. J. Daudey uit Haarlem, vergezeld van de schoenmaker F. Hoeksema uit Leeuwarden, zaten op het politie bureau in „Seamen's Point". Dat is het aanloopplaatsje bij Aden Aden. Het drietal zat helemaal vrijwillig in dat gebouwtje, waarin het stevig warm was op deze dag, hetgeen trouwens vaker het geval is. Want de Boer en Daudey hadden een num mertje gezongen terwijl Hoeksema hen op de „zingende zaag" begeleid had. En dat in Volendams costuum! Auto's stopten, .blank en zwart liep té hoop en zó kwam het drietal ook in de buurt van het politiebu reau, waar de Police-Staff die won derlijke Hollanders in het gebouw nodigde. Daar werd weer gezongen ei gespeeld en het legde dit onder nemende drietal geen wind-eieren; Zo kwamen met méér geld de Point af, dan waarmee ze erop waren ge gaan. Daarin waren zij beslist de enigen. De twee bloemisten liefhebberden tn Holland al zo'n beetje op revue- gebied. Ze willen nu eens gaan zien welke kansen Tasmania voor de bloemis terij biedt en hun Volendam-cos- tuum moet hen zo lang in hun onder- houd helpen voorzien. Dat zal wel lukken, gezien hot succes in Seamen's Point! Dat schoenmaker Hoeksema in het gezelschap werd opgenomen, was geen afspraak, want het drietal ama- tc-ur-artisten leerde elkaar eerst op de „Sibajak" kennen Nu vormen ze gezamenlijk een nummer. Het was daar in Seamcns Point wel een beetje raar nummer, want zelfs de Arabieren offerden een six pence of daaromtrent Hetgeen in een stad, waar het blan ke en bruine ras een stevige tegen stelling vormt, de Engelsen eigenlijk een doorn in het oog was. Toen nabij het havenhoofd van wege de foto nog eens zou worden gemusiceerd, joeg de politie eerst de zwartjes weg! Het was in de Point tc merken dat een passagiersschip er het ankpf had laten vallen; het stadje wérd er compleet levendig dóór Maar warm dat het er was! Fen knaap kreeg er een lichte zonnesteek. Een taxi bracht me naar het oude Aden, op plm. 10 km afstand van de havenplaats „Daar hebben de Joden en Ara bieren gevochten, zes weken kon den we die wijk niet in", vertelde me de chauffeur en hij wees op een hele oppervlakte puin en verwoeste gebouwen, die er uitzagen als na een bombardement. Aden doet in, laten we zeggen „net heid", N niet voor Port Said onder, vooral de zij-straatjes geven jo een w.ee' gevoel, vanwege de eet„hók- keh". Een luchtje! Maar kwaad zijn ze niet, deze Arabieren Bedelen schijnt hun fort Tenslotte Verdedigde de héér Lê- feber één voorstel van B. én W om enige voorzieningen te treffen ten aanzien van de centrale verwarming in dé ambtswoning van de burge meester. Dè raad machtigde het col lege van B. en W. óm hét nódige te doen verrichten. Hierna werd de vergadering, Wel ke slechts ongeveer een half uur duurde, géslóten. HULDIGING W. MIZEE. De R.K. Gemengde Zangvereniging „St. Gregórius" hééft Zóndagavond in het K.A.B.-géboUAv een huldigiflgs- avond gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van haar diri gent W. Mizee. Nadat „St. Gregórius" op voortref felijke wijze enige nummers gezon gen had, sprak de hêer Beysens de jubilaris toe. Wij zijn u dank ver schuldigd voor het omhoog brengen van ons koor op muzikaal gebied. Dit zal u in een korte muzikale levensbe schrijving tot uitdrukking wórden gebracht, zodat ik hierover niet na der zal uitwijden. U heeft de Lisse- naren opgevoed tot goede zangers en liefhebberij gekweekt Vóór de mu ziek. Weth. Lefeber sjrak namens het gemeentebestuur woorden van felici tatie tot de jubilerende directeur. De gemeefitenaren van Lisse hebben reeds vele maien mogen genieten van het zingen van uw koor. Deze cultu rele Opvoeding is van grote waarde geweest en daarvoor betuig ik u om- ze dank Alvorens „Vox Laeta" uit Roelof- ar.endsveen die deze avond als gast optrad, met haar concert aanving sprak de directeur van het koor woorden Van dank Vóór de uitnodi ging en hii feliciteerde de jubilaris. De muzikale levensloop van de heer Mi2ee werd door enige leden van St. Gregórius op buitengewoon aardige wijze ten gehore gebracht. Hierin werd gememoreerd, dat de te zijn, bij iedere foto die je maakt, heer Mizee in 1925 aan het koor zwermen minstens twintig kwebbe- wefd verbonden als heel jong diri- Gemeenteraad Lisse Vrijd&gavond kwam de Raad der gehièente Lisse ift een öperib&rè Ver gadering bijeen. Nadat de beraadslagingen enigé tijd achter gèslotén deuren waren gehouden, stelde de vóórz. in de eerste plaats aan dè orde een voor stel van B. en W. tot het bouwen van een achttiental woningen door de Woningbouwvereniging „Volks belang"' zulks ter huisvesting van gerepatrieerde^ uit; Indonesië. Dé raad nam met alg. stemmen het voorstel aan. Vervolgens werd besloten aan de R.K. Woningbouwvereniging „het Gezifisbelang" een voorschot inge volge de Woningwet te verlenen in verband met de aankoop van een pérceel grónd aan de Catharijne' laan. Het belangrijkste punt vön de agenda vormde de aankoop van m 4.5 H.A. grond van de Erven Blok huis te Lisse, zijnde het gebied be grensd door de Herêwêg-Juliana- straat-Wagendwarsstraat me4 inbe grip van de bloembollenschuur, dóch met uitzondering van de 2 he renhuizen. In het algemeen werd dit voorstel met grote instemming begroet en lende zwartjes om je heen die je duidelijk proberen te maken, dat betaald moet wórden. Begin er niet aan, want als er geen politie in de buurt is, kom je niet meer uit de kluwen Je kunt in elk geval goed en goed- kóop kopen; twee paar goede katoe nen kousen vóór 3 shilling (f 1.50) leveren ze je in Holland niet! Maar afdingen moét je overal. Zelfs bij je chauffeur en als je denkt voor een koopje naar Aden te zijn gereden; hoor jc later op 'net schip dat een ander het nóg goedko per heeft klaar gespeeld. En met het geld moet je zuinig omspringen. Wanneer je zo de verhalen ami- hoórt, dan heeft de Nederlandse fis cus wel zijn doel gehad, hetgeen in de meeste gevallen betekent, dat er na het reisgeld, niet veel overbleef, De meeste emigranten zijn even rijk, of even arm, zo men wil. Aan boord zit iedereen te rekenen wat hij of zij in elke aanloophaven zal kunnen bestéden. En dan sta jc telkens voor verrassingen ïn Port Said blijk je met sigaretten nogal wat te kunnen bereiken Wanneer ie dan aan boórd cigaretten inslaat in de verwachting dat in Seamen's Point het idem dito zal zijn, consta teer je dat de cigaretten daar heel wat goédkóper te krijgen zijn dan in Holland en voor twee cent per stuk ie de echte Engelse merken bij hon derden kunt kopen! Seamens Point betekende afslui ting van de Rode Zee-reis, hetgeen v/il zeggen van de over de honderd graden, hitte. pent. De verschillende successen kwamen natuurlijk tot uitdrukking met de operettes. Hierna werden verschillende mu ziek- en zangnummers ten gehore gebracht. Kap. Wiegerinck bracht na afloop dank aan de vereniging uit Roelof arendsveen voor hun huln bij het weslagen van deze avond Hij hóópte, dat de vereniging St. Gre górius"' nog veel mag ejnieten van de leiding van dó heer Geboren: Cornelia, d. van H van den Haak en A. van Noordf Cor nelia d. van E. Hollander en C. Möhlmann: Thomas Johannes Ma ria, zn van J. W. Hutgrink en M. M. H. Visser; Elisabeth Clara Johanna Maria, d. van P. C. M, v. d. Voorn en M. C. M Paardckooper. Overleden: Anna Heintje de Wit, 69 jaar, echtg. Van J. Schmidi. Ondertrouwd: Theodorus v Haas- tér, 27 jaar, te Bloemondaal met Alida Margaretha Witsenburg 23 j. Pieter van den Bos 27 j. te Hillegom met Wilhelmina Heikamp 30 i Getrouwd: J. Bemelman met C. A. C. Beugelsdijk; J. Arrtolus te Leiden met A. E. Langelaan. WARMOND Onderscheidingen. Bij gelegen heid van de jaarlijkse herdenking van de Finse Onafhankelijkheids dag zij" door de Finse gezant te zij nen huize benoemd tot officier in de orde ven de Finse Leeuw de heren G. Kalemink on Ir. C. H. v. Amerom, directeuren van de N.V. Panagro en tot grootmeester in die orde de heer 1 J. A. L. van Haarst te Oegstgeest.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2