Vele bezwaren tegen verhoging top-salarissen Ned. Bank beperkt crediet- verlening DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 DE LKIDSK COURAN I TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Tweede Kamer Wordt regering in een „onmogelijke" situatie geplaatst In haar vergadering van gister middag heeft de Tweede Kamer de behandeling van de begroting van het departement van Binnenlandse Zaken voortgezet. Zijn Vrijdagmiddag afgebroken rede vervolgend, zeide minister TEULINGS, dat de kwestie van de vacantietoeslag thans bij het georga niseerd overleg is. De vacantierege- ling is niet identiek aan die van het vrije bedrijf. Als er een ziekenfonds voor ambtenaren tot stand komt, zul len de ambtenaren na hun pension nering daarvan deel moeten kunnen uitmaken. Spr. zette nog eens zijn standpunt ten aanzien der 221'ers uiteen. Bij artikel 2 der begroting kwam de kwestie der topsalarissen aan de orde. Er was een amendement van de heren Tuin (Arb.), Schouten (A. R.) en Beernink (C.-H.), beogende het salaris van de secretaris-gene raal van 18.700 terug te brengen tot 15.540. De bedoeling was uit te spreken, dat de voorgestelde alge mene salarisverhoging voor een aantal topfunctionarissen zal komen te vervallen. a De heer TUITT (Arb.), het amende ment toelichtinge, zeide, dat het niet gericht is tegen de huidige functio naris. Het gaat om het principe. De hogere ambtenaren behoren geen 25 procent verhoging te ontvangen als de overigen 5 procent krijgen. Spr. was van oordeel, dat voor bijzonder verdienstelijke ambtenaren intussen een bijzondere salarisregeling moge lijk moet zijn. De heer WELTER (K.N.P.) zeide het indienen van het amendement te betreuren. Wil men goede krachten aantrakken, dan moeten de salarissen zeer goed zijn. Hij verklaarde gaar ne zijn stem te zullen verlenen aan de begrotingspost. De heer SCHOUTEN (A.-R.) sloot zich aan bij de toelichting van de heer Tuin en merkte op, dat het niet alleen gaat over de correctie der topsalarissen, maar oik over de vraag of de correctie niet met zich medebrengt, dat de verhoudingen door de regering worden verbroken en scheef getrokken. Niet begrepen. De heer BEERNINK (C.-H.) merkte o.a. op, dat op 28 December 1949 werd gezegd, dat een generale herziening der topsalarissen minder opportuun werd geacht door de re gering. In de stukken kan men ech ter lezen, dat zij de herziening op 1 Januari 1950 heeft ter hand geno men. Dit'begrijpt hij niet. De heer SASSEN (K.V.P.) er kende, dat er psychologische bezwa ren tegen verhoging der topsalaris sen zijn aan te voeren, doch die zijn z.i, niet onoverkomelijk. De bezwa ren, dat de verhoudingen zouden worden scheef getrokken achtte hij niet steekhoudend. De voorgestelde regeling vond hij juist. De heer OUD (VVD) verklaarde zich tegen het amendemnt. De heer GORTZAK (C.P.N.) zeide in het algemeen geen bezwaar te hebben tegen salarisverhogingen, maar wel tegen de wijze, waarop de verhoudingen worden scheefgetrok- kffi' Het plafond was al doorbroken. De minister gaf te kennen, dat de voorgestelde regeling naar de over tuiging der regering op zeer deug delijke gronden berust, volkomen re delijk en volkomen verantwoord is en door het algemeen landsbelang bepaaldelijk wordt geëist. Het gevaar bestaat, dat onmisbare medewerkers de dienst gaan verlaten. Hij merkte op, dat het plafond van 12.840 in het salarisbesluit is doorbroken door per soonlijke en ambtstoelagen. De Ka mer heeft de representatiekosten ge ïncorporeerd willen zien in de sala rissen. Het georganiseerd overleg heeft voorgesteld voor de hoogste salarissen de 5 procent verhoging niet toe te passen, maar over te gaan tot een technische herziening. Dit devies van 29 December 1949 heeft de minister -md Januari 1950 over genomen. De publicatie is door een volkomen toeval geschied in de pe riode, dat over de tweede 5 procent verhoging werd gesproken, maar de principiële beslissing was er al in Januari 1950. Z.i. is het voorts on juist te spreken van een verhoging met 24 procent der topsalarissen; het plafond was reeds doorbroken en daardoor zijn de vergelijkingscijfers anders geworden. Een vergelijking van het totaal der oude salarissen, vermeerderd met 10 yK procent, met de nieuw voor gestelde doet een verschil van 200.000 zien. Daarvan moet nog wor den afgetrokken het bedrag der in dividuele toeslagen, die op 1 Januari 1950 bestonden en die nu vervallen. Het zal geen optrekkingspost voor de ambtenarensalarissen worden. De regering heeft in goed vertrou wen gemeend te handelen in de geest der Kamer, welke zij dringend ver zocht het ameddement niet aan te ne men. Aanvaarding zou de regering voor een onmogelijke situatie plaat sen. Spr. verklaarde, dat er doorlo pend voortreffelijke krachten heen gaan en dat de uittocht niet stil staat. De verdere behandeling werd uit gesteld tot Donderdagmiddag, aange zien de minister gisteravond in de vergadering der Eerste Kamer aan wezig moest zijn. Avondvergadering. In de avondvergadering werd be-, gonnen met de behandeling van het wetsontwerp houdende 'regelen om trent voorlopige voorzieningen ten aanzien van bedrijfsregelingen (wet schorsing bedrijfsregelingen). De staatsecretaris, de heer VAN DER GRINTEN, zeide te hopen, dat de wet economische mededinging, waarvan het voorontwerp bij de S. E.R. is, zo spoedig in de Kamer kan worden behandeld. Het schorsings wetje moet vooral gezien worden in het kader der prijspolitiek. Gezorgd moet worden, dat de prijzen op een verantwoord peil blijven. Daartoe is gezonde concurrentie gewenst. Hij zeide, dat het gewenst is, dat de re gering kan optreden als zij een prijs afspraak ziet, die aanvankelijk in strijd met het algemeen belang lijkt. De rechtszekerheid is z.i. gegaran deerd. De heer JANSSEN (K.V.P.) dien de enige amendementen in, mede ondertekend door leden van de Par tij van de Arbeid, A.-R., V.V.D. en C.-H., die door de staats-secretaris overgenomen werden. Het wetsontwerp is daarna z.h.s. goedgekeurd. Staatsgeheimen. Bij de wet bescherming heimen nadere voorzieningen met betrekking tot de bescherming van gegevens, waarvan de geheimhou ding door het belang van de staat wordt geboden betoogde de heer BURGER (Arb.) o.a., dat rekening moet worden gehouden met de rea liteit der omstandigheden. De toe passing der bevoegdheden, welke aan de Kroon worden gegeven, zal z.i. voorzichtig moeten geschieden. I De heer STOKVIS (C.P.N.) gaf I als zijn oordeel te kennen, dat het wetsontwerp ook om de consequen-1 ties, niet wenselijk is. De heer VAN DER FELTZ (C.-H.) Een tip voor de huisvrouw 7pen bijna dagelijks lerug- J-J kerende post in Uw huishoudboekje is marga rine. Dus alles, wat U op margarine besparen kunt. loopt snel op tot een voor deel van belang! Maar besparen wil niet zeggen: beknibbelen op de kwaliteit. Alleen de beste soort margarine is goed ge noeg voor Uw gezin. Toch is er ook op de beste soort een flinke be sparing mogelijk. ImmersDe Gruyter s allerfijnste margarine van 37 cent. wordt met 10% korting verkocht! Dat be tekent een besparing van ruim 5'/2 cent op elk pakje. Op elke 10 pakjes hebt U er dus één gratis. ue heer van dek feltz (c.-h.) a meende, dat ieder met het ontwerp j VV0Q6n 6D DlSSSGH zal kunnen instemmen. instemmen. Jkvr. W. WTTEWAAL VAN STOETWEGEN (C.-H.) vroeg of de regering niet gedacht heeft aan pre ventief toezicht op mensen, werk zaam op verboden plaatsen. De heer TERPSTRA (A.-R.) zeide het ontwerp zeer toe te juichen. De minister van Justitie, de heer STRUYCKEN, gaf te kennen, dat het ontwerp nodig is, juist omdat we in een rechtstaat leven. Hij deelde nog mede, dat het wetsontwerp-Donner inzake bescherming van staat, naar hij hoopte spoedig ter tafel zal kun nen komen. Van de in het ontwerp verleende bevoegdheden zal een zo beperkt mogelijk gebruik worden ge maakt Het ontwerp werd z.h.s. aangeno men. Te middernacht is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. eerste kamer aanvaardt gerepatrieerden-wet. De wet op de huisvesting van gere- i •patriëerden is gisteravond in de Eer- ste Kamer zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De communisten vroegen de gebruikelijke aantekening te hebben tegengestemd. Hiermee heb ben de provinciale inspecteurs van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg grotere bevoegdheden verkre gen tot vordering van woonruimten. Met ingang van 1 Januari aan staande zal de Nederiandschc Bank maatregelen nemen om de abnor male uitbreiding van de credietver- lening tegen te gaan. De handels banken en de boerenleenbanken hebben in het lopende jaar veel meer credieten aan het bedrijfsle ven verstrekt dan in 1948 en 1949. In die twee jaren steeg de crediet- verlening telkens met ongeveer 200 millioen geilden hetgeen gelijke tred hield met de toenemende be drijvigheid in Nederland. Alleen in de eerste negen maan den van dit jaar was de stijging 450 millioen gulden; in het derde kwartaal zelfs 200 millioen. Aan deze abnormale stijging moet een einde worden gemaakt, want zij heeft een nadelige invloed op de betalingsbalans en heeft daarenbo ven de neiging om waardevermin dering van de gulden in de hand te werken. Daarom zullen de handels- en de boerenleenbanken nieuwe voorschriften in acht moeten nemen bij het verlenen van credieten. In grote lijnen houdt de beslis sing in, dat de banken een bepaald dekkingspercentage moeten hand haven van de bij haar gestorte gel den. Overschrijden zij met haar cre dieten dit percentage, dan moet een beroep worden gedaan op de Neder- landsche Bank. HULP aan ZIEKEN VAN GEEST. j H. M. de Koningin heeft de „Ne- derlandsche Vereniging voor Hulp aan Zieken van Geest" een gift doen toekomen voor het verzenden van pakjes naar de gestichtspatiënten, bij gelegenheid van St. Nicolaas en Kerstmis. Mede hierdoor is het mogelijk ge worden ,dat ongeveer 2500 pakjes met versnaperingen naar de gestich ten gezonden konden worden. Thans moeten nog ongeveer 1000 pakjes voor Kerstmis verzonden worden. GEMEENTESECRETARIS- ONTVANGER VAN 's-GRAVELAND GESCHORST. In de gisteravond gehouden verga dering van de gemeenteraad van 's-Graveland heeft de raad met alge mene stemmen besloten de gemeen tesecretaris-ontvanger, de heer G. M. B., in zijn functies te schorsen. Uit voerige debatten zijn aan deze be slissing voorafgegaan. De voorzitter, G. graaf Schimmelpenninck, was geen voorstander van een schorsing maar wilde via een oneervol ontslag de betrokkene horen. De gemeente raad echter meende, gezien de rap porten van de accountantsdienst der provincie Noord-Holland en de rijks recherche, de zaak beter te kunnen beoordelen door een commissie uit de raad, die deze zaak verder zal la ten onderzoeken. Daartoe werd be sloten. Naar wij vernemen betrof het hier geen fraiffle maar een slordig be heer van de gemeentezaken. De heer B., die op 24-jarige leeftijd in 1938, tot gemeentesecretaris werd benoemd is sinds Juni jl. met ziekteverlof. Aan de Memorie van Antwoord van Ged. Staten van Zuid-Holland is het volgende ontleend: De plannen van de gemeente Lei- muiden met betrekking tot de on der de gemeente Aalsmeer gelegen rietlanden verdienen ook naar onze mening alle aandacht, zulks met het oog op het daaraan ten grondslag liggende streven van Leimuiden om van haar gunstige ligging aan de "Wësteinder Plas te kunnen profite ren. Deze aangelegenheid is bij ons College in onderzoek. Ten aanzien van het Leidse Me- renplan kunnen wij mededelen, dat wij bij het opstellen van de voor waarden, die aan een eventuele ont heffing ingevolge de ontgrondiugs- verordening zullen worden verbon den, aan de verschillende daarbij in het geding zijnde belangen recht zullen doen wedervaren. De vrees, dat het in die meren gewonnen zand oneconomisch zou worden ge bruikt, komt ons niet gegrond voor. Naar aanleiding van de vraag, of de belangen van de kalkzandsteen fabriek wel voldoende in het oog worden gehouden, mogen wij er op wijzen, dat voor verschillende zand- afgravingen ontheffing is verleend ten behoeve van de kalkzandsteen- fabrikage. Het ligt niet in de bedoeling om de Heimanswetering betekenend te verbreden. Mogelijk zal hier en daar een kleine plaatselijke rectifi catie van de oevers plaats vinden, doch de grond, welke dan zou wor den weggegraven, zal elders aan de oever moeten worden verwerkt. Grond om voor demping van .de tankgracht te Woubrugge te bestem men, komt dus niet beschikbaar. Omtrent de plannen met betrek king tot de provinciale weg Leider dorpAardam zij het volgende me degedeeld: Van deze weg moeten nog wor den aangelegd de omleggingen om Hoogmade en Woubrugge en moet nog worden gemaakt de verbetering van het wegvak gelegen tussen de provinciale weg RijnbrugAlphen Rijnsaterwoude Haarlemmer- meerpolder (ged. Herenweg) ener zijds en het Aarkanaal anderzijds. Zoals bekend, zijn de tracé's van de genoemde omleggingen vastge steld, terwijl de benodigde terreinen reeds zijn aangekocht. Omtrent de constructie en de hoogteligging van de omlegging Hoogmade is echter nog geen beslissing genomen. Wel is dit het geval bij de omlegging Wou brugge, welke dan ook eerlang in uitvoering zal komen. Het wegvak tussen de Herenweg en het Aarka naal wordt thans op bescheiden wij ze verbeterd. Er zal, zoals in het wegenverslag is vermeld, een twee tal bochtafsnijdingen worden tot stand gebracht, waardoor de weg voorhands naar onze mening geen aanleiding zal geven tot gegronde klachten. De Amsterdamse rechtbank heeft gistermorgen notaris A. G. Lubbers, die een proefproces had uitgelokt over de vraag of een notaris fotoco- pieën van akten mag laten maken, van rechtsvervolging ontslagen. Art. 42 van de Notariswet verbiedt de notaris het uit handen geven van akten. De heer Lubbers had nu van een akte een fotocopie laten maken, waartoe het document moest worden toevertrouwd. De notaris is van mening, dat het betrokken wets-ar- tikel verouderd os. De rechtbank achtte het tenlaste gelegde bewezen en volgens de wet strafbaar. Overwogen werd echter, dat doel en streven van artikel 42 de bescherming van belanghebbenden tegen mogelijke indiscretie beoogt. Op verzoek van de belanghebbenden verstrekt een notaris ook afschrif ten, zonder dat dit als overtreding van de wet wordt beschouwd. De rechtbank is van mening, dat het met toestemming van belanghebbenden doen vervaardigen van reproducties langs mechanische weg op hetzelfde vlak ligt. Dit moet worden beschouwd als een eis des tijds Hoewel zij terzake van de gemeen telijke indeling en het onmiddellijk hierop volgende geen verantwoording voor hün beleid verschuldigd zijn, delen Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland aan Provinciale Staten o.a. het volgende mede: Een aantal plannen tot herziening van de gemeentelijke indeling is in een min of meer gevorderde staat van behandeling. Tot de voornaamste behoren die betreffende de streek tussen Oudewater en Woerden waarbij zes gemeenten met minder dan dui zend inwoners zijn betrokken, de ten Westen daarvan aansluitende Rijn streek, Gouda met omliggende ge meenten, Giessendam en Hardinx- veld met enkele aangrenzende ge meenten, het eiland van Dordrecht, westelijk Voorne en het eiland Goe- ree en Overflakkee. BEGAAFDE KINDEREN VAN MINDER DRAAGKRACTIGE OUDERS EN DE STUDIE. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen een onderzoek in naar de vraag of er een taak voor de provin cie ligt om hoogbegaafde kinderen te helpen wier ouders om financiële re denen niet in staat zijn hun kinde ren verder te laten studeren. Bij dit onderzoek is gebleken dat Friesland, Drenthe, Gelderland, Utrecht en Limburg deze vraag bevestigend heb ben beantwoord. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de door hen verza melde gegevens in handen gesteld van de stichting voor maatschappe lijk werk in deze provincie. Aan deze stichting is verzocht het college voor te lichten omtrent de wenselijkheid der stichting van een fonds voor bo vengenoemd doel. Zo te zijner tijd gelden beschik baar gesteld worden hiervoor, dan kunnen ook op het gebied van de Schone kunsten begaafde jongemen- sen in aanmerking komen voor een uitkering uit het fonds. DENK OM DE REFLECTOREN. De IC. N. A. C. brengt in herinne ring. dat ingaande Januari 1951 mo torrijtuigen op drie of meer wielen gedurende duisternis en dichte mist moeten zijn voorzien van twee goed- werkende rode reflectoren bijv, Scotchlite (Stopex) dan wel van twee achterlichten, welke tevens als re flector dienst doen. Een motorrij tuig op twee wielen zal eveneens met ingang van die datum moeten zijn voorzien van een goedwerkende rode reflector, behalve indien het achter licht tevens als reflector dienst doet. Fietsen en wagens, dus ook bak fietsen en handkarren moeten even eens aan de achterzijde van reflecto ren en wel goedgekeurde zijn voor zien. maar hebben hiervoor nog een overgangstijd van twee jaren. De K. N. A. C. raadt de eigenaars aan deze voertuigen in eigen belang aan, zo dra de voorschriften van goedkeuring bekend zijn. zo spoedig mogelijk de vereiste ref'ector(en) te doen aan brengen. KTJi Hl cAarik troo\, "kennete"! f2.- /oer literfledVraayt Uw winkelier. Regering handhaait melkprijs Naar wij van bevoegde zijde ver nemen heeft de regering geen aanlei ding gevonden haar standpunt t.a.v. de verlaging van de melkprijs voor de boeren te wijzigen. Deze prijs is door de regering vastgesteld op 17 ct. Zoals bekend heeft gisteren over dit onderwep een delegatie uit het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw een onderhoud gehad met de Raad van Economische Aan gelegenheden, die gevormd wordt door de minister-president en de be windslieden van Ec. Zaken, Finan ciën en Landbouw. Aetherklanken HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Sluiting 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw 9,30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.10 Hoogmis. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Angelus. .12.03 Amusementsorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwm ededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.45 Gram. 15.00 School radio. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Rege ringsuitzending, W. J. Timmer: „De sociale functie van de landbouwwe tenschappen in Indonesië." 18.10 Gram. 18.18 Katholiek signaal, Ame rikaanse commentaar en Indonesi sche commentaar. PROGRAMMA-WIJZIGING. Het programma van de KRO op Vrijdag 8 Dec. van 18.3020.00 uur zal in verband met een uitzending uit Rome, als volgt gewijzigd wor den: 18.30—18.35 Gram. 18.3518.50 Nieuwsber. 18.55—19.30 Z. H. de Paus bidt 't Rozenkransgebed 18.5018.55 Inleiding. 18.55ca. 19.20 Relais met Radio Vaticana. ca. 19.20—19.30 Gram. 19.30—19.50 Regeringsuitzending. -19.50—20.00 Gram. De uitzending „Het Jagers-squa dron van de Nederlandse Lucht macht," die stond aangegeven op morgenavond van 18.5019.00 wordt thans uitgezonden op Zaterdag 9 Dec. van 18.1518.25 uur. Daarna volgt van 18.2518.48 Guus Jansen met zijn soljsten. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd: NoorwegenNeder land. 20.06 „De gewone man. 20.12 Omroeporkest, in de pauze: Actuali teiten. 21.05 Brabants halfuur. 21.35 Gram. 21.50 „Magnificat,"' hoorspel m. muziek. 22.45 Avondgebed en li turgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Werelschaaktoumooi Amster dam. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gram. 10.00 „Thuis," causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de vr. 11.15 Mezzo-sopraan en piano. 11.40 Radio feuilleton. 12.00 Orgel concert. 12.30 -Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Sportpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Dansorkest. 14.00 Voor de huisvrouw 14.20 Alt en piano. 14.50 Voordracht 15.10 Kamerorkest. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws 18.15 Orgel en zang. 18.45 „Denk om de bocht." 19.00 Kinderkoor. 19.15 Pr ij zenpraatje. 19.30 „Wat met de kerk?" causerie. 16.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekenpraatje. 20.15 Bachconcert 20.35 „De gods dienst en het moderne leven," cau serie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De ducdalf." 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Gram. 22.40 „Vandaag,"' causerie. 22.45 Morgenwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A. tot Z.," causerie. 23.30—24.00 Gram. £en yetuiye die niet i p iak Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve*sen). 25) „Wel, dan hadden wij kunnen zoeken, of er verse sporen te vinden waren. Ongelukkigerwijze had het 's nachts nog al gewaaid, waardoor veel blad van de bomen was geval len, zodat de voetsporen toch niet meer te volgen waren, toen de in specteur kwam. „Wat dacht de politie er van?" vroeg ik. „Nu, om u de waarheid te zeggen, geloofden zij, dat het allemaal ver beelding was." „Bedoel je, dat zij geloofden, dat i die geschiedenis uit mijn duim "zogen had?" .O. neen mijnheer, dat niet, Zij ->fden wel, dat u een man in laan had zien liggen, maar zij iden niet, dat hij dood was en men van mening, dat uw ver- -f «f u had misleid, betreffende c» uren." „Dan veronderstel ik, dat zij niets gevonden hebben," zei ik. „Neen, mijnheeer en ik zelf heb oak niets ontdekt, ofschoon ik nauw- j keurig heb gezocht." Na enige ogenblikken: „Misschien wilt u de plek nog wel eens zién, dan zal ik met u medegaan." Ik dacht even na. Ik had niets te doen, want ik had een dag vrijaf genomen en het voorstel van de boswachter trok mij wel aan. Daar om nam ik het aan en gingen wij vervolgens samen naar het bos. Hampstead het Hampstead van die dagen was zeer landelijk en af gelegen, maar in het midden van 't bos was het ongelovelijk, dat Lon den binnen het gebied van een kerk klok vandaar verwijderd lag. Geruime tijd wandelden wij dooi de heerlijke lanen van eeuwenoude beuken, tot wij eindelijk bij de vij ver kwamen. „Hier heb je toch ook zeker goed gezocht? vroeg ik. „Ja, mijnheer en zeer nauwkeurig ook. De politie trouwens ook, maar het zou mij niets verwonderen, als de een of andere dag het lijk als er tenminste een lijk is geweest tussen de waterlelies komt boven drijven. „Hoe ver is het," vroeg ik, van de vijver naar de plaats,, waar je mij toen hebt ontmoet?" „Het is slechts een kwestie van twee of drie minuten," antwoordde hij; „wij kunnen er wel even heen- wandelen, dan kunt u zelf zien." Zoals afgesproken, zetten wij onze wandeling over de met mos be groeide paden voort, die langs een groot zomerhuis voerden, tot wij aan de grote beuk belandden, waar ik hem had ontmoet. Het Was volgens mijn berekening, voor de moordenaar niet zo'n buitengewoon werk geweest, het lijk naar de vij ver te dragen en het daar, met een steen of zwaar voorwerp bezwaard, in het water te laten zinken. Nu de politie het niet de moeite waard had gekeurd, in de vijver te dreggen, zou het geheim van de moord voor altijd onbekend blijven. Nadat wij nog enige tijd in deze prachtige omgeving hadden gewan deld, leidde de boswachter mij naar de uitgang waar hij mij de vorige gelegenheid had doorgelaten. Toen ik door het hekje ging viel mijn oog weer op het zomerhuis, dat ik reeds had opgemerkt en opeens schoot mij de mededeling van het meisje in de laan in de gedachte, over die artiest aan wie dat schildermesje toebehoorde. „Zei je niet," vroeg ik, „dat het optrekje aan een artiest was ver huurd?" „Dat was het ook," antwoordde hij - „doch nu staat het leeg; de artiest is vertrokken.'" „Het lijkt mij een aardig huisje, om in te wonen," zei ik; „vooral 's zomers." „Ja," zei hij. „En dan nog wel 'n landhuisje op nog geen uur afstand van de bank van Engeland; Wilt u het misschien eens zien? Ik heb de sleutels bij mij." Het was absoluut mijn bedoeling niet, mij als huurder voor te doen, doch voor iemand, die niets te doen heeft, ligt er in een ledig huis een zekere aantrekkelijkheid; een eige naardige belangstelling om door le dige kamers te lopen en er door onze verbeelding een huisgodinnetje bij te toveren. Ik nam derhalve de uitnodiging van de man aan, en nadat hij het hek van een tuin op een kleine zij weg had geopend, wandelden wij naar de voordeur van het huisje. „Het is werkelijk een lief plekje," zei de boswachter. „Er is wel geen grote tuin. bij, maar het is geheel omgeven door de Heath en er is een kleine stal en een koetshuis bij, als u naar de stad zou willen rijden." „Had de laatste huurder ook paard en rijtuig?"vroeg ik. „Ik geloof het niet," zei de bos wachter, „doch ik geloof, dat hij nu en dan' een klein spannetje huurde, als hij het een of ander uit de stad hierheen bracht; maar ik weet niet veel van zijn doen en laten." Samen gingen wij door de ledige vertrekken, keken uit de vensters, bespraken het mooie uitzicht en kwamen zo onwillekeurig op de man, die het huis het laatst bewoond had. „Het was een zonderling mens," zei de boswachter. ,„Hij schijnt hier met zijn vrouw alleen te hebben gewoond, zonder dienstbode en dikwijls waren zij voor een paar dagen, afwezig. Maar hij kon mooi schilderen. Ik heb wel eens achter hem gestaan, als hij aan het werk was wonderlijk, hoe hij alle figuren op het doek toverde. Hij scheen nooit penselen te ge bruiken, maar hij had een hele col lectie mesjes, in de vorm van kleine troffeltjes, waarmede hij de verf op het doek smeerde. Altijd werkte hij met handschoenen aan; zeker om zijn handen niet vuil te maken, denk ik." „Dat schijnt mjj toch erg lastig by het werk,'' zei ik. „Ja, dat zou ik ook gedacht heb ben," stemde de boswachter toe. „Maar hij scheen er geen last van te hebben.. Deze kamer schijnt z'n werkplaats geweest te zijn." Blijkbaar had de boswachter ge lijk. Duidelijk was het te zien, dat de kamer, waar wij nu binnen kwa men, het vroegere atelier was, en dat het vertrek, nadat het verlaten was, niet schoongemaakt werd. De grond was bezaaid met stukjes pa pier, waarmede de mesjes afgeveegd waren; verder lagen er een massa ledige verftubes, een paar gebroken en versleten penselen en in een pak kist, die blijkbaar als vuilnisbak had dienst gedaan, lagen een paar doeken, welke uit hun raampje wa ren gescheurd en weggeworpen. Ik nam ze uit de kist en bekeek ze vol belangstelling. Grotendeels waren 't kleurproeven, mislukkingen, waar over opzettelijk een streek verf was gehaald. Een er van was echter een zeer levendige en aantrekkelijke schets; wel ruw en niet afgewerkt, maar knap van uitvoering en onbescha digd (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6