'£pf£€lóse HUTSPOT/ff Stations-bouw gegund Uitbreidingsp'an afgestemd op bevordering industrialisatie Cdit Benauwend! Benelux-Traveling Exposition-Cars DONDERDAG 7 DECEMBER 1950 UE LEiDSB COURANT EEJtSTE BLAD - PAGINA 3 Donderdag 7 December. Stadskok is er heilig van overtuigd, dat de monnikspij hem niet zou pas sen. Maar soms lijkt het toch wel eens, dat hij aanleg heeft voor bedel monnik. Want hij bedelt maar. Niet voor zichzelf. Voor anderen. Want er zijn natuurlijk nog veel geluk kige mensen en speciaal voor hen is dit bericht bedoeld. De Sint Vincen- tius-Vereniging smeekt om bruikba re kleding en huisraad. Want vooral nu de winter nadert is het gebrek in vele arme gezinnen weer ontstellend groot. Wij hebben daar zo geen weet van, die gelukkige mensen. Want wij staan 's morgens wel eens voor de klerenkast en denken dan: Wat zal ik vandaag nu eens aantrekken? En als we dan op straat lopen, gehuld in een goed zittend costuum en de handen begraven in de diepe zakken van een behagelijk dikke winterjas vergeten we zo vaak om eens verder na te denken, wanneer we kindertjes zien lopen, blauwbekkend in hun schamele kleertjes, met kapotte schoenen, waar de eeuwige Novemr berregen (28 regendagen in één maand!) doorheen sijpelt, in een jasje, dat vijf maten te kort is en vol met gaten. Wat zij verder aan heb ben, weten we niet. Maar veel zal het niet zijn. Moeten we verder gaan met dit sentimentele werken op Uw gevoel? Ach, we weten het allemaal, er wordt zo bitter veel armoede ge leden. Dat behoeft Stadskok U niet te schilderen. Komaan dus, gelukki ge mensen, die dezer dagen blij net Sint Nicolaasfeest viert en daarvoor flinke bedragen besteedt bij banket bakker, speelgoedwinkel en geschen kenhuis, denkt ook eens aan de min- Door de Ned. Spporwegen is het bouwen van het nieuwe Stationsge bouw te Leiden, dat enige tijd gele den werd aanbesteed, gegund aan de Ned. Basalt-maatschappij te Zaan dam, die met 726.900 op een na de laagste inschrijver was. De heipalen voor het nieuwe ge bouw zitten bijna alle in de grond. Nog voor Kerstmis hoopt men hier mede gereed te komen. Doch het zal eerst Nieuwjaar geweest zijn, voordat men aan de bouw begint, welke een jaar zal duren. der bedeelden! O ja, het leven is duur en de put der armoede is zon der bodem Maar dat neemt niet weg, dat wij doen moeten wat we kun nen. De St. Vincentius-vereniging rekent op U, om voor Kerstmis enig licht te kunnen brengen in het som bere bestaan van vele doodarme ge zinnen. Waar U Uw gaven brengen kunt? Hooglandse Kerkgracht 32. 01 anders belt U maar even op, dan wordt het wel afgehaald. Telefoon: 24165 of 20979. Ten besluite van het Bach jaar 1950 gaat de Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" te Leiden op Maandag 18 Dec. a.s. in de Stadsgehoorzaal het Weihnachts-oratorium uitvoeren, met medewerking van Jo Vincent, so praan,' Anne Hermes, alt, Han le Fèvre, tenor-evangelist, Carel Wil link, bas, Valentijp Schoonderbeek cembalo en de Haarlemse Orkest vereniging, alles onder leiding van Simon C. Jansen. Vier cantaten van dit werk, bestaande uit koren, aria's en recitatieven, dateren uit 1734. Men verwacht een grote belangstelling voor dit werk van de onvergetelijke componist, wiens 200ste sterfdag dit jaar herdacht wordt. Het R.K. Vrouwengilde afd. Lei den, denkt nog steeds met groot ge noegen 'terug aan het optreden van de Frie§e fakir, enige weken gele den, en aan het gezellig Sinterklaas feest. Vandaai dat het bestuur een zeer grote opkomst verwacht voor de Kerstavond van Dinsdag 12 Decem ber a.s. Mej. dr. Simons van „Ver bum Dei" zal iets over haar werk vertellen en na de pauze wordt een kunstzinnig programma uitgevoerd van zang en declamatie. Aanvang om 8 uur in ,,In den Vergulden Turk". Op Dinsdag 19 dezer vergadert „Sint Cosmas" afd. Lenden, U weet wel, de kath. Kappersbedienden, in „De Harmonie" Voor de pauze wordt o.a. de uitgaansdag besproken en daarna houdt de g.a., kap. J. van Adrichem een causerie. Aanvang half acht. De 29-jarige mevr. P. K.K. uit Leiderdorp fietste gisteravond over de Wilhelminabrug, toen zij plotse ling kwam te vallen en een hersen schudding opliep. Door de E.H.D. werd zij naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Stromen van kinderen gingen gister middag aan moeders hand de Stads gehoorzaal binnen, waar vrolijke muziek weerklonk en Sint Nicolaas, namens de Midza, cadeautjes, vrien delijke woorden en kneepjes-in-de- wang uitdeelde. STADSKOK. GEMEENTE KOOPT PAND PIETER HUIBERTSHOF 12- Het college van B. en W. stelt de Raad der gemeente Leiden voor aan te kopen, i: het belang van de volks huisvesting, het woonhuis met erf en tuin, staande en gelegen aan het Pieter Huibertshof no. 12, „e Leiden, kadastraa, bekend gemeente Lei den, Sectie A nis 720 en 1268, teza men groot 106 m2, zomede het on verdeelde aandeel in een gedeelte straat en pad, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie A nis 1261 en 692, tezamen groot 417 m2. voor de prijs van f 3.050,vermeerderd met de daarop vallende kosten ad rond f 250,en vast te stellen de overgelegde besluiten tot wijziging van de gemeente-begroting en van de begroting van het gemeentelijk financieringsfonds, voor het dienst jaar 1950. PATER TONUS C.I.C.M. Op 10 December a.s. vertrekt pa ter C. Tonus C.I.C.M. (Paters van Scheut Sparrendaal) voor de tweede maal naar zijn missiegebied op de Philippijnen. Na ruim 10 jaren onder de koppensnellers aldaar ge werkt te hebben, heeft Z.E. in een welverdiende vacantie in het ouder lijk huis herstel van krachten ge vonden, Met frisse moed gaat hij zijn moeilijke arbeid in zijn door de Ja panners met de grond gelijk ge maakte missiegebied voortzetten. Pater Tonus heeft tijden^ zijn va cantie door lichtbeelden- en praat avonden veel belangstelling voor zijn missie weten te wekken. Hij hoopt daarmede bereikt te hebben, dat men zijn missiewerk ook na zijn vertrek met gebed en geldelijke of fers zal blijven steunen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wi'helmina d. van W. v. Iterson en J. E. Hagoort, Johannes W. H. M. z. van G. Kok en M. A. van Lammeren, Hazina d. van D. Schaap en C. van Duij, Catherina D. M. d. van N. C. A. Huyg en J. A. E. Speel. Getrouwd: J. Horstman jm. en A. van Rijn jd., J. A. M. Lammers jm. en J. van Musscher jd., J. van dér Steen jm. en M. van Bohemen jd., J. Tegelaar jm. en M. E. de Geus jd., H W. A. Thijssen jm. en M. A. de Water jd., T. S. Kwee jm. en W. van Houten jd., D. Brugman jm. en C. M. Kerkvliet gesch., H. J. Web bers jm. en M. Overd-k jd., G. van Vliet gesch. en J. van Es jd., F. C. Hayes j.m en M. E. Courant jd., J. M. den Uijl jm. en J. G. Verplaneke jd Overleden: A.9 van der Minnen huisvr. van Kerreme.ris 56 jr., Huisman wed. van Doornveld 87 jr. LEIDSCHENDAM Geboren: Johannes Petrus Ma ria z. van B. L. M. Strampraad en M. A Zwaan; Bouwe Coenraad z. van J. van der Wolf en W van' der Wal; Nicolaas z. van N. Chr. Bolle- boom en C. M. .Zoetendaal; Wilhel- mina Cornelia d. van Th. N.. Janson en P. A. Lelieveld; Marcel z. van M Pagrach en L. Karpe; Johannes Leonardus Wilhelmus z van A Ade- geest en Th. A. van den Dorpel; Arendje Theresia Johanna d. van J. Simon Maria z. van W. J. J. Vieveen Markus en Th. C Heijnen; Petrus erJ A. M. Haket; Hendrika Gerda d. van G. van Dijk en H. Eisenga; Eli sabeth Margaretha Gerarda Maria d van L, A. Bolleboom en E. M. van Lochem; Johannes Henricus Maria z. van J. C. Haagen en C. van Schie. Ondertrouwd: W. P. P. Blonk te Nieuwer-Amstel en G. M. in 't Veen. Getrouwd: J. Schinkelshoek en J. Jansen; J L. de Vreede en C J M. Groeneweg; W. de Graaf en J. B. Roekstein (bij volmacht); A'. van Gessel en A Kretzmuller; F. C. van Kan en M. A. van Haastrecht; S. Windmeijer te Zoetermeer, en C. Cl. M. Verhage; N A- Wortel wedr. en E. M. M. Rooyakkers; eJ Kroon en H Vlok te Bleiswijk; J. P. A. Schol- tes te Monster en M. P. Remmers- waal; J. A. G. van der Geest te Al kemade en P van Veen, H F. M. Jarphanion en E. A. M. Steenbergen. Overleden: Pieter Stam 74 j.,'wed. van J. M. van Vliet; Anna Maria Jacoba Langerak 77 j., wed. van R. van Hoeven; Johannes Franciscus Bleijs 79 j., echtg. van E. M. H God ding; Reintje Vos 71 j., echtg. van P. den Baars; Margaretha Herz 77 j., cchtg. van H. R. A. Elewout. OEGSTGEEST Feestavond resehve rijkspolitie. In het gebouw „Irene" werd gister avond voor de reserve rijkspolitie een feestavond gegeven De grote zaal was geheel bezet. Onder de aanwezigen merkten we op burge meester du Boeuff en de burgemees- ters van Warmond, Katwijk en Val kenburg, alsook oud-burgemeester Bauman. De commandant van het district Leiden, mr. R. Warmoltz, sprak het openingswoord waarin hij het doel en het nut van de reserve rijkspoli tie uiteenzette. Spreker deelde mede, dat binnen kort de reserve-leden van uniform- kleding worden voorzien en dan één geheel vormen met de politie. Het woord was daarna aan de to neelvereniging „Kunst en Genoegen" die o.l.v. de heer L. M Frijselaar opvoerde het spel v. W Brakenburg „Hyena's van de Grens". De diverse rollen werden op de juiste wijze uit gebeeld en een langdurig applaus en ein dankwoord van de voorzitter be loonden de spelers. HAZERSWOUDE Ongelukkig geraakt Dinsdag- n' gen waren op het schoolplein eirge jongens aan het sneeuwbal len gooien. Toen een onderwijzeres op het schoolplein, kwam, namen enige scholieren een sneeuwbal in de hand en deden of zij de onder wijzeres wilden bekogelen. Deze ging naar die jongens toe en gaf een hunner de 11-jarige F. D. een schop Een ogenblik daarna voelde die jongen zich onwel en ging naar huis. Zijn moeder liet direct de dokter waarschuwen. Deze consta teerde een scheur in de nier. Op ad vies van de dokter is de jon.ven direct naar het Ziekenhuis te Leiden gebracht. De onderwijzeres is voor lopig geschorst. BODEGRAVEN Katholieke Vrouwenbeweging In afwachting van de komst van Sinterklaas voerde een aantal meisjes een toneelstukje op. Een boerennveiske heeft verlangen naar het toneel. Zij wil niet anders. Eni ge meisjes van een gezelschap ko men toevallig op de boerderij en ho ren haar grote wens. Als oefening krijgt zij de raad, op een hoogte te geen zij uiterst streng doet totdat zij wel geprest wordt het stilzwij gen te verbreken. De door de meis jes achtergelaten brief brengt haar tot het besef, dat niet elkeen voor het toneel in de wieg is gelegd. Een tam spelletje, dat o.l.v. mevr. Stèenbergen-Smits behoorlijk ver tolkt werd. Vooral de hoofdvertolk ster verdient een pluim. Wat lezers schrijven Leiden 2-12-'50. LE1DSE MELKSANERING. Dank voor uw antwoord, doch het kan mij niet bevredigen. Integen deel. Als vaststaand kunnen wij veilig aannemen, dat de sanering 40 men sen voor dit werk nodeloos maakt. Dit geeft een besparing van laten wij nu maar heel laag blijven met de schatting van 40.000 per jaar Deze som wordt vermorst en dat door de melkhandel zelfs foei. Nu gaan wij even de sociale kant bezien. Op de eerste plaats zenden wij de oudjes naar huis. 1/4 Kan dat rustig doen boven de 65 jaar, om dat die zelfslijters kunnen rentenie ren. Dat is ook een sociale plicht te genover de jongeren. 1/4 geven wij een zekere toeslag. Dit geldt voor de kleine slijters, en de rest, 20 werk nemers, geven wij een vol pensioen van de bespaarde 40 mille. Dat dit geen fabeltje behoeft te wezen, bewijst de afd. Delft; in VA jaar een grondkapitaal van if 32.000 voor het fonds van sociale noden. Ten slotte behoeven wij niet alles aan het beraad der organisaties over te laten; want wanneer de bespaar de gelden, niet gebruikt worden voor sociale doelen, dan is het vol doende bewezen dat, dan de winst te hoog wordt. Dus kan de melk prijs verlaagd worden. Ik meen nu voldoende aangetoond te hebben, dat de saneringplannen rustig kunnen komen en het aan net beleid der organisaties ie Kunnen over laten, naar recht en billijkheid, dat onder die 40 mensen geen slacht offers behoeven te vallen, zodat het voor de betrokkenen kan worden onderschreven en hierdoor uw op merking vervalt. Zal het anders zeggen: dat door uw opmerking het sein is gegeven voor de ware sociale vrede, voor alle partijen. L. C. (Wie zou zich daarover niet ver heugen? Wij betwijfelen echter, of de door L. C. gegeven cijfers van de pot-verdeling ieders instemming en practische toepassing zullen vinden. Enfin dit kan aan het beraad van dé organisaties worden overgelaten. Discussie gesloten. Red.). Personalia Onze plaatsgenoot, Uj^n zi^en ts leren zwijgen, het- de heer L. v. Tol Lzn. is te Utrecht'"""" fijjj "j J geslaagd voor het vakdiploma slager TER AAR Auto in de sloot Doordat een automobilist afkomstig" uit Leiden met een te hoge snelheid reed, kwam deze, vanwege het gladde wegdek, in de langs de Aardamse- weg lopende sloot terecht. De heerOm de juiste sfeer te krijgen be- Kroon, die het ongeluk zag gebeu- j gonnen de dames aan een Sinter- ren, ging er onmiddellijk naar toe klaasrepertoire van bekende lied en wist het port'er te openen, zodat ies met begeleiding van de Playing de chauffeur uit zijn benarde posi- j Boys. Direct na z'n entree werd de tie kon worden bevrijd. Hij kwam Sint toegesproken door de presi- met de schrik vrij. Later op de dente Mevr. Moons. De Sint beant- avond is de auto door middel van i woordde haar met een kort speechje een kraanwagen uit de sloot ge- Nadat de Playing Boys nog enige trokken en op sleeptouw genomennummertjes gegeven hadden begon naar Leiden. 1 de uitdeling varffgoede gaven. GEMEENTERAAD NOORDWIJKERHOUT De raad van Noordwijkerhout kwam in openbare vergadering bij een. Afwezig waren de leden F. W. v. d. Ploeg en J. Oud. De voorz. zegt. dat het ontwerp plan tot wijziging van het uitbrei dingsplan 4 weken ter inzage heeft gelegen. Bezwaren zijn tegen dit plan niet ingebracht. Ook de com missie van advies inzake uitbrei dingsplannen voor de provincie Zuid-Holland heeft tegen de voorge nomen wijziging geen bezwaren. De wijziging houdt in, dat het terrein langs de 's-Gravendamseweg waar eerst „Stokershorst" zou komen, aangewezen wordt tot industrieter rein. Met algemene stemmen wordt hierna besloten tot wijziging over te gaan. Hierna wordt besloten tot voorlo pige vaststelling van de rekeningen 1948 van het Grondbedrijf en van de gemeente. De rekening van het grondbedrijf sluit op de gewone dienst met 3904,98 en kapitaal- dienst met 144.968,03. De rekening van de gemeente heeft op de- gewone dienst een ba tig saldo van 102.031.05 en op de kanitaaldienst 95.052,34. Vervolgens werden aangeboden de rekeningen 1949 van het grond bedrijf en van de gemeente. Tot le den van de commissie die de reke ningen moét onderzoeken worden aangewezen de heren J. R. Zonne veld, P. v. d. Sleet en C. J. Ruvgrok. Hierna worden de begrotingen 1951 van het grondbedrijf en van de gemeente aangeboden. ST. NICOLAAS BIJ „SINT ANTONIUS" De vele bezoekefs van St. Nicolaas in de laatste dagen ten spijt, kon het toch niet anders of voor zijn terug keer naar Spanje, moest hij toch eerst 'n bezoek afsteken bij de afde ling Leiden van de R.K. Bond van hotel-, café en restauranc-geëmplo- yeerden „St. Antonius". Op de be kende gebruikelijke wijze had het afdelingsbestuur weer een Sinter klaas-middag belegd voor de kin deren der Eerw. Zusters Carmeli- tessen en voor de kinderen der le den. Zij waren gistermiddag weer in grote getale aanwezig in het ge bouw der R.K, Militairenvereniging aan de Mare- en de hele middag heeft de goede Sint in hun midden vertoefd. Wat al Sinterklaasversjes ten gehore werden gebracht wij weten het niet maar het hele reper toire is zeker' wel enige keren afge draaid Sinterklaas met Zwarte Piet en de secretaris van Sinterklaas hebben het vol vreugde aanhoord en tevens bewondering geuit voor het begeleidende pianospel van de 9-ja- rige Ernestine den Os, die dit uitste kend deed. Natuurlijk moesten verschillende kinderen bij de Sint komen, om te horen hoe hij over hen dacht. Dan natuurlijk versnaperingen, cadeautjes, een filmvertoning van Gofilex, dat alles vormde een ge lukkige middag voor vele kinderen, namens wie we het organiserende bestuur gaarne hartelijk dank zeg gen, terwijl we de veie gevers van "goede gaven hierbij gaarne inslui ten. BRIDGECLUB VOOR R.K. ,0.-0". De gisteren gehouden St. Nico- laas-avond is prachtig verlopen, wat niet in het minste te danken Is aar. het bezoek van de goede Sint en Piet. Nadat de voorzitter alle leden en introducé's een welkom had toe geroepen en zich tot tolk van alle leden had gemaakt en de heer Landsbergen met echtgenote oij hun vertrek naar Amerika een goede reis en vee) geluk in hun nieuw vader land .had toegewenst werd ter gele genheid van de verbouwing van het clublokaal, de heer en mevr. Schil ling een wandbord aangeboden, ter wijl ie' kennis van de leden werd gebracht dat twee leden van de bridgeclub het voornemen hadden om zich met een hechtere band aan elkaar te verbinden, welke mede deling met applaus werd begroet. Het eerdere gedeelte van de avond werd verzorgd door Harry Ra.dov's Attractie Orkest, hetwelk er direct de goede stemming in bracht en sa men m -t de goede Sint voor een. goed slagen van de avond zorgde. Aan het slot van de avond werdeiQ de prijzen van de gespeelde bridge- wedstrijd uitgereikt en keerden al len voldaan huiswaarts. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld: „The Geology of The Dalskog- Dais-Rostock Region," de heer D. Heijbroek geboren te En- net-Baden (Zwitserland) en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift geti teld: „Over het Syndroom Polypo sis Adenomatosa Gestro-Intestina- lis Generalisata Heredof airiiliar is Gecombineerd met Huid-en Slijm vliespigmentaties of Ziekte van Peutz," de heer Th. W. van Winkel, geboren te Leidschendam en thans wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Gentisinurie - Bij de Behandeling van het Acute Rheuma met Natrium Salicylaat," de heer C, A. Winkel, geboren te Curacao en thans wo nende te Leiden. ST. LEONARDUS-PAROCHIE. „Kruistocht van gebeden van Vrede en Gerechtigheid". Onze H. Vader de Paus roept de wereld op in deze veelbewogen en cri tieke dagen tot een „Kruistocht van gebeden voor vrede en gerechtig heid". Zo lezen wij in de dagbladen. En deze nacht, van Donderdag op Vrijdag morgen vieren we het Feest van Maria Onbevlekt Ontvan gen zal de Paus de nachtmis ce lebreren en daarbij zij gebeden en smekingen tot God richten, opdat eindelijk de wereld de vrede zal ken nen. Op zijn verzoek verenigen wij ons met de H. Vader in gebed tot Maria Onbevlekt Ontvangen. Wij roepen alle parochianen o>, morgen ochtend, zo enigszins mogelijk, een der H. Missen te komen bijwonen en vestigen er aller aandacht op, dat ge durende het Octaaf van Maria Onbe vlekt Ontvangen de traditie ge trouw des avonds om 7 uur het Lof wordt gecelebreerd, waarbij wij de rozenkrans zullen bidden tot in tentie van O.H. Vader voor de we reldvrede, morgen, Vrijdagavond te beginnen! PIAS bromfiets van ons is er al weer geweest! Een wiel konden wij niet meer vinden en het andere hing in een boom. Helemaal veroogen! Het stuur was gebroken, de motor in duizend stukjes, maar het achterlichtje bleek nog intact. Daar gaan we nu een nieuwe fiets aan maken. We vinden het heus niet erg van de bromfiets na al die angst. Het kwam eigenlijk zo. We reden 's avonds op een donkere weg en dachten na over de moeilijkheden van hachée eten. Dat 't erg lekker was, maar je er zo lang naar bleef ruiken. Toen zagen we opeens een rood lichtje en een stoomwals, maar boem! het was al gebeurd. Hoe onze bromfiets er af kwam, heboen we verteld. Maar nu wijzelf. Met een smak vlogen we tegen de grond Het aardse leven gleed van ons af en het werd akelig stil. Opeens zagen we boven ons hco? vaag een man zitten. Dat moest Petrus zijn! Hij keek ons lange tijd vernieti gend aan en we konden dat begrij- peh. We beseffen eensklaps, dat we bijna alles in ons leven verkeerd had den gedaan. „Ja, ja", zei Petrus, „dat komt er nu van!" Met een glimlachje, waarmee je op aarde de mensen tracht te verschal ken, wilden vve de situatie redden. Op Petrus had het echter een ave rechtse uitwerking. „Wel zeker, ga nog een beetjo zit ten, lachen", zei hij verstoord. „Be-^ grijp je de ernst niet van het geval. Doet rpaar raak en denkt nergens om. Bah, wat een kaffer!" Dat kaffer maakte ons zweterig van ellende. Het ging er werkelijk lelijk uitzien. Toen overviel ons ineens de strijd lust. Vechten wilden we voor onze zaak, vechten tot het uiterste. „We hebben veel schuld, alle schuld, maar...." „Weet je nog meer nieuws? vroeg Petrus. „Of denk je soms, dat ik in de mening verkeer, dat ik de schul dige ben. Tien meter breed is de weg en jij kiest nou precies die meter uit, waar je niet moet zijr!" „De weg des levens is smal", ant woordden wij, „en voor je er erg in hebt, zit je op het verkeerde stuk". „Over welke weg heb jij het?", vroeg Petrus. „Over de weg des levens na tuurlijk!" „Maar ik heb het over de Ziiker- duinweg!", zei hij „U bent Petrus toch?", informeer den wij voor alle zekerheid. „Welnee!", antwoordde de man. „Ik ben Johannes van de stoomwals, waar je tegenop gereden bent.' Met de bus zijn we naar Leiden te ruggegaan. Echt opgeiuoht. Die bromfiets van 375 gulden kan ons niets schelen. FLIP. RECLAME VOOR NED. PRODUCTEN IN HET BUITENLAND. NIEUWKOOP Aanbesteding. _A.anbesteed is de bouw van een woonhuis en 'n pomp station ten behoeve van het water leidingbedrijf „De Elf Gemeenten". Een en ander zal worden gebouwd langs de Nieuwveenseweg. Er werd als volgt ingescheven: fa. Akerboom, Langeraar 33.500; fa. Ant. Kwakkenbos en Zn, Nieuwkoop 28.990; fa. C. van Dijk, Nieuwveen 28.940; fa. Stam en Visser alhier 1 28.748; B. H Bodegraven, alhier 28.479; F. Pietersen, Noorden 26.244 en Gebrs. Vink, Woerden 26.000. De opdracht zal aan de laag ste inschrijver worden gegund. Daarna komt punt 6 van de agen- da aan de orde n.l. wijziging van de I gemeentebegroting 1950. B. en W. stellen bij deze wijziging voor gelden aan te wenden voor het uit.dieoen en op breedte brengen van de Maandagse Watering. Het lid Zonneveld vraagt, hoe dit werk zal worden uitgevoerd. Hij meent, dat aanbesteding zoals door polderbesturen voor dergelijke wer ken wordt gedaan, aanbeveling ver dient. Het lid van der Sleet zegt dat met de uitvoering van het werk reeds is begonnen en dat het aanbeveling verdient eerst de raad crediet te vragen en dan het werk uit te voe ren. De voorz. zegt, dat met uitvoering veel spoed geboden was, in verband met een door Rijnland gestelde ter mijn. De opmerking van de heer van d-°r Sleet is overigens iuist, al dus de voorz., en B. en W zullen zeker met die opmerking rekening houden. B. en W. zullen in een vol gende vergadering met nadere voor stellen komen. Bij de rondvraag merkte de heer Ruigrok op, dat hij gelezen heeft, dat van 58 Januari een rattenbe strijding georganiseerd wordt. Hij vindt dit voor de bollenstreek te laat beter was het althaans er mee te beginnen in het voorjaar. De voorz. antwoordt hierop, dat de termijn landelijk is vastgesteld en dat moeilijk voor Noordwijkerhout hiervan afgeweken kan worden. Laatste Berichten jDe strijd in Korea 1 Een Chinese strijdmacht heeft bij verrassing de Zuid-Koreaanse zesde divisie aangevallen, 50 km. ten Z.O. van Pjongjang, pe divisie werd te ruggedreven. Generaal MacArthur heeft Don derdag zoveel mogelijk geallieerde vheguuigen ingezet., teneinde door luchtaanvallen de druk te vermin deren, die de Chinese communisti sche troepen uitoefenen op de over een breedte van ongeveer 65 kilome ter ten Zuiden van Pjongjang gele gen geallieerde stellingen. Waarnemers zijn van mening, dat de Chinezen bezig zijn troepen samen te trekken in hun centrum en op hun echter vleugel voor het uitvoe ren van een schaarbeweging, waar van men aanneemt dat zij uiteinde lijk ten doel heeft het achtste Ame rikaanse leger geheel uit te Korea te verdrijven. ZWEEFVLIEGEN Overtuigd, dat het Nederlandse product in het buitenland niet de be- „_0Komt ouders, en brengt) kendheid heeft, die het verdient, zoveel mogelijk uw kinderen maar heeft de heer H. Biegnolé uit Leiden j mee! Pastoor, het plan opgevat, om met Benelux Traveling exposition-cars hierin verbetering te brengen. Hij wist de kermis-exploitant C. A. A. Vermo len hiervoor te interesseren en na dat aan de heer M. Jonkman uit Voorschoten de commericiële leiding was opgedragen, werd met uitvoe ring van het plan begonnen. Bij de Ned. Spoorwegen werden enige opleggers gekocht van 14 me ter lengte, op het chassis waarvan een nieuwe aluminium-bouw werd' gezet. Aldus werd in de eerste bus een ruimte verkregen waarin 16 verschillende firma's ieder kunnen beschikken over een expositieruim te van i,20 x 1.75 x 0,90 meter en wgarin voorts een kantoortje is ge bouwd vooi een vertegenwoordiger, die namens de exposerende firma's optreedt. De bus is verder uitgerust met een projectie-apparaat, waar mede vanaf de straat zichtbare be drijfsfilms vertoond kunnen wor den, en met een lichtkrant boven op de wagen. Het ligt in de bedoeling dat de eerste bus op 1 Febr. 1951 start, te beginnen bij het Ministerie van Eco nomische Zaken, welke instantie veel belangstelling voor dit experi ment heeft, voor een tocht door Bel gië en Luxemburg. De plannen reiken echter verder dan de Benelux. De tweede bus, eveneens reeds in aanbouw, zal ver moedelijk naar Scandinavië vertrek ken. Voorlopig zal men zich tot 6 bussen in totaal beperken. Misschien zal er ;;en naar Amerika gaan, ter wijl er of 3 een omgekeerde func tie gaan vervullen, n.l. reclame ma ken in Nederland voor buitenlandse producten, wanneer men tenminste uit andere landen belangstelling voor dil experiment ondervindt. De eerste wagen is reeds volge boekt; er wordt slechts één firma in dezelfde branche per bus toegelaten. De mogelijkheid bestaat ook om eenvoudige demonstraties van pro ducten te geven en de vertegen woordiger zal in de gelegenheid zijn orders aan te nemen voor de expo serende firma's. VEILIG VERKEER. Herhalen moet men telkens weer: Weest beleefd, over en weer! De officiële ijking door het natio naal luchtvaartlaboratorium van de registrerende hbogtemeter heeft thans uitgewezen, dat Pierre Malo- taux van de Delftse studenten Aero-club 3060 meter op eigen kracht heeft weten te stijgen. De Kon Ned. Vereniging voor Luchtvaart zal deze prestatie als Ne derlands record voor hoogtewinst erkennen. Malotaux maakte de vlucht tijdens de wereldkampioenschappen in Zwe den bind, vliegend in een cumulus wolk. Onlangs bereikte een andere Ne derlandse zweefvlieger, lt. ter zee 2e kl. A. H. D. Hoppener in Frankrijk een absolute hoogte van ca. 4400 me ter boven zeeniveau. De vereiste of ficiële papieren van deze vlucht zijn echter nog niet in Nederland aange komen. VEILIG VERKEER. Denkt overal en altijd weer Om het kind in het verkeer!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3