S)e CeidóeSou/fcatit Pjongjang prijsgegeven Peking tot schikking bereid? Bertha in de armen van haar moeder Att'ee gaat praten met president Truman Grotewohl doet beroep MAANDAG 4 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12149 Directeur: C. 1VL v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZKN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Nog steeds terugtocht op Korea Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. leletoontjes f 1.50 „Duinkerken'' of „Tobroek"? DE TROEPEN VAN DE VERENIGD E NATIES zijn Zondag begonnen met de ontruiming van Pjongjang, de voormalige Noord-Koreaarise hoofdstad. De stad zal worden prijsgegeven. Een duizendtal Koreaanse burgers begonnen Zondagavond met het ont ruimen van de ziekenhuizen en het in veiligheid bréngen van de pa tiënten. De stedelijke autoriteiten zijn vo ornemens nog 1.500 andere burgers te evacueren, die, naar zij vrezen, anders door de communisten zullen worden terechtgesteld wegens samenwerking met de verbonden troepen. Volgens militaire bronnen te Tokio ligt de volgende verdedigbare gor del benedei Pjongjang in het gebied van Sariwon, ongeveer 50 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Onafhankelijke militaire waarne mers te Tokio verklaarden Zondag avond, dat de terugtrekkende verbonden troepen voor de keuze staan van een „Duinkerken" of een „Tobroek". Sommige officieren spreken reeds voorzichtig van de mogelijkheid, dat de verbonden troepen het gehele schiereiland zouden ontruimen. Zij redeneerden, dat het innemen van een laatste verdedigingsstelling wei nig nut zou hebben, omdat de Chi nezen tegenover de grootste Ame rikaanse versterkingen steeds een veelvoud van eigen troepen kunnen stellen Zij achten het daarom het verstandigste om het gehele leger een belangrijk deel van Amerika's militaire macht onder de veilige bescherming van vloot en lucht macht te evacueren. Andere waarnemers zien daaren tegen heil in het handhaven van een verdedigingsmacht in een havenstad. Volledige dekking door de lucht macht en een ononderbroken aan voerlijn zouden de taak van een vastbesloten garnizoen veel gemak kelijker maken, zo menen zij. Volgens de laatst berichten is de toestand als volgt: Noord-Westen: Een dunne verde- digingsboog houdt de Noordelijke troepen af van Pjongjang, terwijl de hoofdmacht van het achtste leger de stad verlaat om omsingeling van rechts te ontgaan. Militaire installa ties in de stad worden opgeblazen. Er zijn reeds mortierprojectielen van guerilla strijders in de stad gevallen. Noord-Oosten: De Chinese troe pen doen een tweeledige opmars naar de Oost-kust; een naar de ha-1 vens Hoennam en Wonsan, en een meer naar het Zuiden om het tiende korps in het Noord-Oosten af te snij den. Naar gemeld zijn contacten met guei-illa-strijders tot stand gebracht bij Wonsan en ongeveer 30 km van Hoegnam. Centrale Oosten: Britse commando troepen en Amerikaanse" mariniers pogen zich uit Hagaroe te bevrijden. Centrale Noorden: Troepen van de Amerikaanse zevende divisie be wegen zich van Hjesandjin, aan de Jaloe, naar het Zuiden. BERICHT OVER TIBET. Van communistisch-Chinese zijde is Zaterdag, na een stilzwijgen van verscheidene weken over de militai re operatie in Tibet, bericht ,dat het „volksbevrijdingsleger" Loloeng- tsjoen, honderd km. ten Zuid-Wes ten van de versterkte stad Tsjamdo, heeft ingenomen. Dit bericht is af komstig van het persbureau „Nieuw China". De inneming van de stad had plaats gevonden op 12 Novem ber. Loloengtsjoeng ligt op onge veer' vijfhonderd km. ten Oosten van Lhasa. SCHEEPSRAMP IN DE OOSTZEE. ten van de vuurtoren Sandhammare in de Oostzee gezonken. Eén lid van,1, de bemanning kon worden gered. De i overigfê twintig - zijn vermoedelijk I verdronken. Twee lijken zijn aange spoeld aan de Zweedse kust. BERTHA HERTOGH AAN OUDERS TOEGEWEZEN. Mevrouw Her- togh (rechts) met haar dochter Bertha (links) in het Katholiek klooster te Singapore, waar het meis je, in afwachting van de behandeling van het beroep van de tegenpartij zal moeten verblijven. Staande ach ter Bertha een lid van het Neder lands consulaat. Naast mevr. Her- togh de kanselier van het consulaat, de heer F, van Lutheren, ANP-Radiofoto. Wat de voorwaarden zouden zijn OEUTER seint uit Lake Success dat volgens kringen, die in nauw con- tact staan met de Chinese delegatie de Chinese communisten bereid zouden zijn tot een regeling van het Koreaanse conflict, indien men zou instemmen met een staakt-het-vuren-lijn langs de 38ste breedegraad. Verdere voorwaarden zouden zijn: 1. Wederinstèllen van het Noord-Koreaanse x'egiem en het spoedig daarna houden van verkiezingen in geheel Korea. 2. Terugtrekken der Amerikaanse zevende vloot uit de wateren van Formosa en het afbreken van verdere steun aan generaal Tsjang Kai Sjek. 3. Onmiddellijke toelating van de Chinese volksrepubliek tot de Ver enigde Naties en het erkennen van hear afgevaardigden als de wettige Chinese vertegenwoordigers. Experts op Aziatisch gebied ver klaren, dat genoemde voorwaarden geheel in de lijn-liggen van de inner-, tijd door China gegeven waarschu wing, dat China niet toe kon staan, de de troepen der V.N. de .i8ste breedtegraad zouden overschrijden. In dezelfde tijd waarschuwde ook de regering van India voor „ernstig*.- po litieke en militaire gevolgen" var de overschrijding van de breedtegraad. De Amerikaanse regering zou he den een spoedzitting der V.N. over de Chinese interventie in Koica verzoe ken. Mogelijk zal de agendacommis sie spoedig bijeengeroepen worden cm de kwestie op de agenda te plaat sen Amerika zal naar verluidt, de Ai- gemene Vergadering een resolutie aanbieden, die China verzoekt zijn troeupen uit Korea terug te trekken en mocht CL ma zulks niet doen ("het geen aannemelijk wordt geacht) dan zou Amerika een amendement indie nen volgen; netwelk Ch als ..agressor" bestempeld wordt. Men hoo£t echter, da dergelijke drasti sche maatregelen ,niet nod'g zullen zijn. De moge ijkheid tot onderhan delen zou dan namelijk voigens di plomatieke k '.iger.- volle lig te niot gedaan worden. „Echtgenoot verloor het proces jyjEVROUW HERTOGH heeft het pleit gewonnen.. Nadat Zaterdag het 1T1 oppergerechtshof te Singapore beslist had, dat Bertha naar haar ouders moet terugkeren en dat het huwelijk van het kind ongeldig is, heeft Bertha gisteren na een urenlang gesprek met haar moeder in het klooster „De Goede Herder" te Singapore waar Bertha, hangende het hoger beroep, dat de Maleise „echtgenoot" heeft ingesteld, moet verblij ven haar tegenstand opgegeven, aldus A.P. Snikkend viel zij haar moe der in de armen. Maar al gauw ver scheen er een glimlach door haar tranen, toen het kind de liefkozingen van haar moeder beantwoordde. geëscorteerd door de politiewagens. Bertha zal nog enige tijd in het klooster verblijf moeten houden, zo lang de zaak in hoger beroep behan deld wordt. Mevrouw Hertogh zal in Singa pore blijven totdat de zaak in hoog ste in stantie uitgevochten is. STEEK GEVALLEN DE beste breister laat wel eens een steek vallen en ook Jupiter doet wel eens 'n dutje. Wij zijn er niet op uit, om als de beste breister een steek laat vallen, onmiddelijk uit te roe pen: hé, u laat een steek vallen, en nog veel minder neiging hebben we Jupiter kwalijk te nemen, dat h'j.een ogenblikje heeft gedommeld. Wij veronderstellen dus geen enkele kwade bedoeling gelijk wij nim mer doen, tenzij de boze opzet al te brutaal is nu wij in een dagblad, dat politiek nóch godsdienstig kleur wil bekennen een „Woord van Be zinning" hebben gelezen, op welk woord van bezinning het kleurloze dagblad goed had gedaan zichzelf te bezinnen alvorens het aan zijn veel kleurige lezersschaar voor te zetten. Juist deze veelkleurigheid noopt ons ertoe, dit „Woord van Bezinning" niet onbezonnen te laten passéren. Het stichtend stuk handelt over de Advent. Men kan er zich over ver heugen, dat ook kleurloze dagbladen hun lezerskring willen voorbereiden op het komend Kerstfeest. Wij zijn onpartijdig in die zin, dat alles wat kan bijdragen tot bezinning bij de stal van Bethlehem door ons met de grootste vreugde wordt begroet mits dan ook onpartijdig wordt „bij gedragen" Dit nu is in het genoem de „Woord van Bezinning" onderte kend met de begin-letters M W. J. G., niet het geval. Hetgeen we des te meer betreuren, omdat het de ge woonte is eensgezind als herders, al len even wit door de sneeuwval der goedwillendheid, „op te gaan naar Bethlehem". „De Christelijke Kerk begint (ni.) de Adventstijd op de vierde Zondag vóór Kerstmis" deelt de schrijver in de aanhef van zijn beschouwing mede, een mededeling, even over bodig als onschuldig. Daarop volgt Het dertienjarige meisje heeft thans haar Maleise dracht verwis seld voor een eenvoudige witte jurk. Ook heeft zij haar trouwring afge daan. Een correspondent van A.P. was er getuige van hóe Bërtha haar moeder vragen stelde over haar drie broers en drie zusjes in Nederland. Lachend vroeg ze of haar vader „nog altijd van die gekke geluidjes maakt als hij zich scheert". Vervolgens liep ze hard weg om met de andere kin deren in het klooster te spelen. „Ze schijnt best met haar moeder over weg te kunnen", zeiden de nonnen. Aminah, die het meisje gedurende acht jaren heeft verzorgd en haar kortgeleden uithuwelijkte, heeft Eertha een Koran en een gereds kleed toegezonden. „Bertha zal deze nodig hebben", zeide ze. De moeder overste van het klooster had hierte gen geen bezwaren. Zaterdag, toen zij nog andere ge dachten was toegedaan, barstte Ber tha in tranen uit bij het vernemen van de beslissing van het Hof. Mevr. Hertogh stond kalm, doch bevens ter zijde. Voordat het meisje aan haar moeder werd overgegeven, werd het publiek uit de zwaar bewaakte recht zaal vex*wijderd Alleen de advocaten en de betrokken partijen mochten blijven. Bertha trachtte zich vast te klemmen aan Mansoer Adabi, de Maléise onderwijzer aan wie zij is uitgehuwelijkt, maar deze kreeg van de commissaris van politie de waar schuwing geen moeilijkheden te ver oorzaken. Begeleid door een vrou welijke agent van politie werd Ber tha weggeleid en met de lift naar beneden gebracht waar een auto ge reed stond. Mevx-ouw Hertogh volg de en nam plaats op de voorbank naast de chauffeur. Bertha en de vrouwelijke beambte gingen achter in zitten. Sirenes van politie-auto's loeiden toen de auto zich onder een tropische regenbui in beweging zette, GRIEKS SCHIP BIJ IJMUIDEN GE STRAND. Het ruim 2000 ton me tende Griekse s.s. „Metamorphosis" is Zaterdagochtend vroeg bij vlie gende storm ten Noorden van de Noorderpier bij IJmuiden gestrand. De bemanning van het schip is door de „Neeltje Jacoba" gered; hieron der waren twee vrouwen en de Ne- dex-landse loods. De marconist is bij de redding zwaar gewond geraakt en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De geredden: in het midden, bo venaan de Engelse stewardess. Een van de mannen heeft in zijn hand 'n ikon, voorstellende de Heilige St. Nicolaas, het enige dat nog gered kon worden. Ook de Kat gered De mannen van de „Neeltje Jacoba" zijn gistermorgen op nieuw naar de vergane „Meta morphosis" gevaren om te zien, of misschien nog één schipbreu keling, die Zaterdag niet van. boord was gegaan, gered kon worden. Dat was descheeps kat. Dc tweede stewardess van de „Metamorphosis", een Engel se, zat namelijk in dodelijke on gerustheid over het lot van het diertje. Ten einde raad klopte zij bij de NZHRM om hulp aan. De redders lieten er geen gras over groeien. Terstond koos de „Neeltje Jacoba" zee. En inder daad, in het enige gedeelte van het schip, dat nog boven water uitstak, in de stuurhut op de brug, troffen de mannen het ar me, verlaten dier aan Tegelij kertijd konden nog een paar kle dingstukken en andere bezittin gen van de onfortuinlijke Grie ken van boord worden gehaald. Half December zal worden begon nen met het overbrengen van Am- bonese militairen .voormalige leden van het K.N.I.L.), die zich thans op Java bevinden, naar Ambon, aldus vernam de correspondent van Aneta te Soex-abaja. Het betreft in totaal ongeveer 4000 man met 8000 gezins leden, die thans voor het grootste deel in Oost-Java vertoeven. Het plan tot terugvoering werd opge steld in tegenwoordigheid en met volledige insteming van deze voor malige leden van het K.N.I.L. Pléven vergezelt hem niet „IK GA NAAR PRESIDENT TRU MAN voor een gedachtenwisseling van man tot man", zei minister-president Attlee enkele ogenblikken voor hij Zondagavond om half elf van 't besneeuwde Londense vliegveld opsteeg voor zijn reis naar Amerika. „Zulk een uitwisseling kan alleen maar ten goede komen aan de zaak, die wij op het hart dragen de wereldvrede". Attlee wordt vanmiddag half vier (Ned. tijd) te Washington verwacht. De Franse premier, René Pléven, maakt de reis niet mee. Het onder houd van vijf uur, dat hij Zaterdag te Londen met Attlee heeft gehad, heeft een eensgezindheid van doelstelling aan het licht gebracht, die het de Britse premier mogelijk maakt, te Washington een gemeenschappe lijk Brits-Frans standpunt te vertegenwoordigen. Volgens Reuter zijn de Franse en worpen heeft. In dit verband ver wacht men, dat Attlee Atlantische verdediging uitvoerig met Truman zal bespreken. „His masters voice" Otto Grotewohl, de Oostduitse mi- Engelse ministers het er over eens geworden, dat Attlee niet met gede tailleerde voorstellen naar Washing ton zal reizen, in aanmerking geno men de militaire situatie die nog wel eens slechter zou kunnen wox-- den, terwijl het ook mogelijk is, dat de Chinezen geen geneigdheid tot onderhandelen aan de dag leggen. Wèl zal de Britse premier er (naar de Londense cox-respondent van AP verneemt) bij Truman op aandrin gen, dat de Westelijke Drie spoedig tot vredesbesprekingen met Moskou en Peking moeten zien te komen. Attlee zou hiertoe van de tussen komst van India gebruik willen ma- nister-president, heeft een recht- ken. I streeks beroep gedaan op de West- Doch zo Engeland en Frankrijk j duitse kanselier, Adenauer, om te het al eens bleken te zijn over de onderhandelen over eenmaking van doelstellingen, omtrent de middelen j Duitsland o-p basis van de voorstel- waarmee het doel moet worden be- len van Praag. In een brief aan reikt, zou nog verschil van inzicht Adenauer, bezorgd door een spe- zijn blijven bestaan. Frankrijk .zou ciale koerier, stelt Grotewohl voor, namelijk onmiddellijk een bufferzo-dat beide regei-ingen zes vertegen- ne op Korea willen voorstellen, En- woordigers zullen zenden, die een geland zou van mening zijn, dat de conferentie over eenwording van militaire situatie eerst gestabiliseerd geheel Duitsland zullen moeten dient te zijn. i voorbereiden. „De onderhandelin- Een belangrijk punt van bespre- zullen moeten leiden naar de king vormt ook de grondstoffenpo-1 vorming vaneen raad voor geheel litiek der Verenigde Staten, die voor Duitsland, zoals was voorgesteld Europa zulke ernstige gevolgen door de Praagse conferentie van de dreigt te hebben, dat Shinwell, de acht Oosteuropese ministers van Britse minister van Oorlog, reeds in Buitenlandse Zaken in October, een redevoering de vrees uitsprak,De voorstellen van Praag, die door dat werkloosheid zal intreden wan- Adenauer en de Westelijke gealli- neer het aanleggen van strategische eerden zijn afgewezen, eisten in voorraden door Amerika op deze deze raad een paritaire-vertegen- voet doox-gaat. I woordiging van Oost en West-Duits- Voorts seint Reuter, dat men te land. De bevolking van West-Duits- Londen van mening is, dat de Brit-1 land is bijna driemaèl zo groot als se krachten niet vast dienen te gera- die van Oost-Duitsland. ken in een uitgebreide strijd in het Politieke kringen in Bonn ont- Verre Oosten, omdat de mogelijk- vingen de mededeling van Grote heid van een bedreiging in het Wes- wohl zonder geestdrift, gezien het ten blijft bestaan. Men merkt op, dat feit, dat de Westduitse regering en een overweging, waaruit men niet anders dan goeds kan putten, tot de schrijver eraan herinnert dat Cal- vijn in 1555 besloot, dat Kerstmis niet meer gevierd zou worden. „Wanneer dan ook de vier Advents zondagen in ons kerkelijk jaar zijn binnengekomen, is ons niet bekend" onthult G. in tegenspraak met zijn even te voren gedane medede ling: „De Kerk van de eerste eeuwen placht in de Adventsweken te vas tenDeze Kerk van de eerste eeuwen zal toch wel dezelfde zijn als de „Christelijke Kerk" in de aanhef genoemd! Deze Christelijke Kerk van de eex'ste eeuwen heeft nooit op gehouden de Advent te herdenken en er is dus geen verschoning voor schr.'s onwetenheid, wannéér de vier Advents-zondagen in ons Kerkelijk jaar zijn binnengekomen. Tenzij hij meent, dat Calvijn een nieuwe Christelijke Kerk heeft gesticht, waarin aanvankelijk het Kerstfeest niet meer gevierd mocht worden, en gevolgelijk ook de Advents-Zonda- gen tijdelijk zoek raakten. Eigenaardiger nog wordt het be toog door de wijze, waarop schr. het barre verbod van Calvijn enigszins goedpraat: Wanneer dan ook de vier Ad ventszondagen in ons kerkelijk jaar zijn binnengekomen, is ons niet bekend. Maatregelen van Calvijn doen ons nu zeer vreemd aan, maar als men bedenkt, dat in de middeleeuwen het geloof aan de wederkomst van Chris tus en ook het dankende geden ken van Zijn komst in het vlees op de achtergrond gedrongen waren en plaats gemaakt had den voor de concentratie op Christus' aanwezigheid in het sacrament, dan wordt toch weer het verzet van de grote hervor mer begrijpelijk. Men heeft weer opnieuw alle aandacht willen schenken aan Christus gekomen in het vlees, geleden gekrui sigd gestorven, begraven en op gestaan van de doden. De Chris telijke Kerk spitst zich in deze vier wekexr op de beslissende be tekenis van de vleeswording om van daaruit met spanning de we derkomst tegemoet te zien. Het dunkt ons een sterk staaltje, uit het feit, dat de Hervormde Kerk Calvijns verbod op zij schoof en te ruggreep naar het Katholieke vieren van de Advents-Zondagen. aan de Katholieke Kerk te verwijten, dat zij het herdenkerx van de komst en wederkomst van Christus veronacht zaamde. De logica leidt tot een te- genovex-gestelde gevolgtrekking. Niet de Kath. Kerk immers verbood de komst van Christus in het vlees te herdenken, maar Calvijn. Nu willen wij niet beweren, dat Calvijn of de Hervormden de komst en weder komst van Christus op de achter grond schuiven. Dat zou onjuxst zijn. Maar ook in het onjuist Calvijns verbod „begrijpelijk" te achten, om- de Katholieke Kerk het in de mid deleeuwen zou hebben gedaan. Nog eerder zou men het de Katholieke Kerk van tegenwoordig in de. schoe nen kunnen schuiven, hoe ongerijmd dat ook zou zijn. In de Middeleeuwen was de Advents- en Kerstviering nog veel indrukwekkender dan thans. De Advent werd de „Kerst-vasten" ge noemd. Alle weekdagen waren vastendagen die war.en toen niet mis! en de beelden in de kerken waren in boete-kleren gehuld En zou er één tijdperk zijn, dat zulk een schat van innig-vrome Kerstliederen heeft aangelegd, als juist de Mid deleeuwen? Had de schrijver alvorens te schrijven zich de moeite getroost de Advents- en Kerstliturgie even in te kijken, hij zou zeker niet geschreven hebben, wat hij nu geschreven heeft. Hij zou geschreven hebben, dat sinds over-oude tijden de Katholieke Kerk zich op een wijze, waaraan iedereen een voorbeeld kan nemen, op de komst des Heren voorbereidt. De Advent opent met de voorlezing van het evangelie van de wederkomst van Christus „met grote macht en majesteit" (zoals het kerkelijk jaar er de Zondag te-voren mee besloot). Het nachtelijk breviex--gebed zet in met de uitnodiging: „De Koning, die komen gaat Komt laat ons Hem aanbiddenZowel in de Mis- als in de bi-evier-gebeden van de gehele Advent daagt steeds klaarder het licht op, dat in de Kerstnacht in vol le glans zal uitstralen.bij cle voorle zing uit Paulus' Brief aan Titus over het verwachten van „de zalige hoop en de komst in glorie van onze gro te God en Zaligmaker Christus Je zus" En al is het aantal middel eeuwse vasten-dagen tot vier ver minderd, nog steeds is het zo, dat in de Advent, ten teken van boete en bezinning, de kleur der gewaden paax-s is, er geen bloemen op 't altaar staan, het orgel in de Hoogmis zwijgt en feestelijke huwelijks-inze geningen verboden zijn. Had de schrijver van het „Woord van Bezinning" zich de kleine moei te gestroost hij kan het nog doen de Advents- en Kerst-liturgie van de Katholieke Kerk in te kijken, dan zou hij een onuitputtelijke schat van Advents-gedachten hebben gevonden en ervan hebben afgezien van Calvijn recht te praten wat krom was door in de middeleeuwse Kerk krom te praten wat recht was. de Westelijke mogendheden reeds in aanzienlijk, mate in de strijd in het Verre Oosten betrokken zijn en dat de Sowjei-Unie nog geen strijd krachten in de Koreaanse strijd ge- het Westduitse parlement de voor stellen van Praag van de hand heb ben gewezen als „eenzijdig en on aanvaardbaar." Kanselier Adenauer weigerde commentaar te leveren. JCoAieitje... Wees een groot denker. Tracht het te wezen. Maar heb dan tevens een warm hart, een rijk gemoed.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1