Klachten over de burgerlijke verdediging Burgemeester daagt beledigende raadsleden uit VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 UE LË1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer In „Steun Wettig Gezag" moet mee- vaart komen Bij de gisterenmiddag in de Twee-1 de Kamer voortgezette behandeling van de begroting van het departe ment van Economische Zaken heeft de staatssecretaris, de heer VAN DER GRINTEN, te kennen gegeven, dat de richting welke de regering met haar middenstandsbeleid volgt, z.i. juist is. Z.i. moet de middenstand meer oog hebben voor organisatie. Hij erkent, dat de slagers allerminst in weelde baden; de moeilijkheden in deze bedrijfstak spruiten voort uit de hoge vleesprijzen. Ook hij meen de, dat het Economisch Instituut voor de Middenstand op een orede- re basis moet worden gebracht, het bedrijfsleven moet daartoe bijdra gen. Voor vestigingscredieten zeide spr. geen bevredigende normen te vinden. Hij zeide van oordeel te zijn, dat in de S.E.R. een zeer redelijke vertegenwoordiging van het C.N.V. 'is opgenomen. Na de replieken zijn vervolgens enige afdelingen der begroting goed gekeurd. Bij de afdeling mijnoouw kwam tevens aan de orde de begro ting der Staatsmijnen in Limburg. De MINISTER zeide, dat er op de Europese kolenmarkt sprake is van een zekere spanning. In Nederland ontwikkelt zich de productie bevre digend. De situatie is niet veront rustend, voor de huisbrand zelfs gunstiger dan verleden jaar. De begroting der Staatsmijnen is z.h.s. goedgekeurd. De stemming over de begroting van Economische Zaken werd aangehouden, AVONDVERGADERING. In de avondvergadering is de be handeling van de begroting van het departement van Binnenlandse Za ken voortgezet. Bij de afdelingen openbare orde en veiligheid kwam mede aan de orde de nota inzake de burgerlijke verdediging. De heer RITMEESTER (V.V.D.) zeide dat de nota inzake de burger lijke verdediging hem geen grote be vrediging had geschonken Er wordt te veel in getheoretiseerd. De orga nisatie der burgerlijke verdediging is z.i. veel te laat. Z.i. moet worden overwogen of er niet een burgerlijke dienstplicht aan moet worden ver bonden. De heer VERKERK (A.R.) ver klaarde zich warm voorstandei van „Steun wettig gezag", bedoeld het optreden der vijfde colonne te breken, maar aan de organisatie heeft veel ontbroken. Volledige in schakeling van alle goedwillende Nederlanders is nodig. De heer DASSEN (K.V.P.) mi de, dat burgerlijke verdediging staat of valt met bereidheid der bevolking tot zelfbescherming. De heer MAENEN (K.V.P.) zeide, dat spr.'s fractie niet gebrand is op een dienst als de binnenlandse vei ligheidsdienst. Hij hoopte, dat deze dienst stevig de hand van de minis ter zal gevoelen. De heer WELTER (K.N.P) had be zwaar tegen het inrichten en dan weer uitbreiden van allerlei dien sten. Hij gaf in overweging dienst plichtigen, die niet worden opgeroe pen in te schakelen bij de burgerlij ke verdediging. De heer BEERNINK (C.H.) had er bezwaar tegen, dat de B.V.D blijft werken zonder dat de volksverte genwoordiging controle kan uitoefe nen. Z.i. laat de verhouding tussen B.V.D. en burgemeesters in veel meenten te wensen over. De heer GOEDHART (Arb zeide, dat er twijfel bestaat aan de doel matigheid van de werkmethode van de B.V.D. en aan de democratische gezindheid der leiding. Vooral tegen de leiding gingen zijn bezwaren. Spr. meende, dat de minister blijkbaar een onbegrensd vertrouwen stelt in alles wat hem .van B.V.D.-zijde wordt verstrekt.' De heer GORTZAK (C.P.N.) vroeg wat er gedaan wordt om de zaak-Schallenberg uit de doeken te doen. Hij vroeg 's ministers aandacht op het z.i. onjuist optreden van de politie. De Minister van Binnenlandse Za ken, de heer TEULINGS, vond rust ten aanzien van het politievraagstuk gewenst De regering zal trachten meer vaart te krijgen in het insti tuut „Steun Wettig Gezag", het ge mis waarvan de grote moeilijkheid is. Z.i. is het beter ten deze niet na te kaarten. Vervolgens schetste hij de taak van de B.V.D., zijnde inlich tingen in te winnen en te verstrek ken, voorts behelst de taak de,,,se curity", op welk punt adviserend en instructief wordt opgetreden. Naar 's ministers mening heeft de heer Weiter al te lichtvaardig over doel en nut van de dienst gesproken. Voor critiek op de dienst zeide hij volkomen open te staan, klachten zal hij tot de bodem onderzoeken. Hij heeft doorlopend contact met de leiding, welke hij steeds de verant woordelijkheid voorhoudt. Over al lerlei bijzonderheden zeide spr. niet in het openbaar te kunnen spreken, maar bij het mondeling overleg heeft hij openhartig gepraat. Uit het bui tenland heeft spr. waarderende be oordelingen over de dienst ontvan gen en daarom vindt hij het onaan genaam, dat gffiegd is, dat de dienst slecht is. In antwoord op een inter ruptie van de heer GORTZAK (C. P.N.) zeide de n\inister, dat er niet gewerkt wordt met ontslagen S S'ers. Tegen middernacht brak de heer Teulings zijn rede af. De vergadering is verdaagd tot he denmiddag één uur. Per jeep uit Indonesië Morgen keren in ons land vier ex- militairen uit Indonesië terug, die zeven maanden over hun repatrië ring hebben gedaan. Het zijn J. W. Beulen uit Linen (Limbugr), J. G. Glissenaar uit Montford (L.) H. Pen- narts uit Haarlem en G. B. Sloots uit Zutphen; zij zijn niet per schip teruggereisd, maar met een jeep die al was afgekeurd en die zij voor 1100 rupiah uit 'n legerdump koch ten. Zij hebben de tocht gemaakt via India (waar zij van Djakarta per schip heengingen). Pakistan, Be- loedsjistan, Irak, Iran, Syrië, Liba non, Jordanië, Israël, Egypte, van daar per schip naar Cicilië en zo via Rome,Milaan,Zurich, Bazel, Pa rijs naar Brussel. In de Belgische hoofdstad deden zij aan een ANP- redacteur het verslag van hun avon tuurlijke tocht, waarvoor pas op 't laatste ogenblik te Djakarta de toe stemming werd gegeven „want iedereen verklaarde ons voor gek," zei een van het viertal. De toekomstplannen? Eerst gaan wij in Nederland lezingen houden over onze reis om die Nederlandse consul-generaal in Beiroet de 23 dollar terug te betalen die hij voor onze reis heeft neergeteld," hij betaalde de jongens het geld voor de tocht naar Egypte toen zij in Li banon volkomen aan de grond za ten. Bovendien heeft een uitgevers maatschappij de vier jongemannen 't aanbod gedaan tot het uitgeven van een door hen te schrijven boek. De communistische terreur in Finsterwolde Voor de derde maal in een zeer korte periode is de gemeenteraad van Finsterwolde bijeen geweest op verzoek van de communistische meerderheid in verband met het wetsvoorstel van de regering om be- stuursvoorzieningen in de gemeente Finsterwolde te treffen. Op 16 No vember stond dit punt ook op de agenda van de spoedeisende raads vergadering, welke toen werd be legd, doch doordat 4e burgemeester van Finsterwolde, de heer H Tuin jr., reeds voor de behandeling van dit punt de raadszaal verliet heeft men het niet kunnen behandelen. Hiervoor heeft men echter gisteren middag ruimschoots gelegenheid ge had. Weth. Haaken zeide, dat men met het domme potlood tracht men door deze maatregel de enige vooruitstre nanciën steeds in orde te hebben ge had, doch wanneer de voorzitter van de Raad, Ged. Staten van Groningen en de Kroon niet steeds ingegrepen hadden was van deze financiën wei nig terecht gekomen. Dit alles, aldus burgemeester Tuin, valt nog in het niet bij de onmenselijke terreur, welke op het ambtenarencorps van Finsterwolde door de communisten is toegepast. Wanneer nu de regering gaat ingrijpen, aldus spreker, is dit juist, want hieraan moet een eind komen Alle fractieleden van de commu nistische partij hebben de gelegen heid gehad de burgemeester te ant woorden op zijn korte rede. De betogen van de communistische woordvoerders waren van dien aard, dat de burgemeester moest opmer ken, dat hier op minderwaardige vende gemeente in ons land weg te wijze gebruik werd gemaakt van de Groei der vakbewegingen E. V. C 14% Blijkens een onlangs verschenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de omvang van de vakbeweging in Nederland op I Januari 1950 waren op die datum 1.160.300 personen aangesloten bij vakorganisaties. De meeste hiervan (740.200) zijn arbeiders in het vrije bedrijf, terwijl 99.100 behoren tot het administratief en technisch personeel in openbare dienst. Het percentage confessioneel geor- ganiseerden is sinds 1946 steeds stij gende en bedroeg 44 op 1 Januari 1950. De vakcentralen verstevigen voortdurend haar positie; 87 peta van het totaal aantal georganiseerden was op genoemde datum bij een of andere vakcentrale aangesloten, ter wijl de drie samenwerkende vakcen tralen (N.V.V.. C.N.V. en K.A.B.) sa men 72 pet. der georganiseerden om vatten. Het aantal georganiseerden bij de E.V.C. bedroeg 14 pet. van het totaal. Beziet men de positie van de vak centralen in de steden met meer dan 100.000 inoners, dan blijkt dat wn het ledental van de E.V.C. 59 pet in deze steden woont. Bij het N.V.V. be draagt dit percentage 41. bij het C.N. V. 26 en bij de K.A.B. 27 cijferen. Hij stelde vervolgens een motie aan de orde, waarin de ge meenteraad van Finsterwolde pro testeert tegen de voorgenomen rege ringsmaatregelen De burgemeester maakte de wet houder erop attent, dat hij hel wets voorstel verkeerd begrepen had. Waarom het hier gaat, aldus de bur gemeester is, dat men een politiek voert, welke niet door de beugel kan en wel in de eerste plaats voor wat betreft de steunregeling. Verschil lende bedragen werden n.l. uitge keerd op instigatie van de commu nistische wethouders, zondei dat hiervoor reden was. Zo kreeg men een grote groep frauderende steun trekkers, aldus de burgemeester, en het is aan mijn beleid te danken, dat de justitie hier niet direct ingegre pen heeft. Toen Sociale Zaken een onderzoek instelde naar deze fraude, probeerden de communistische wet houders zich op alle mogelijke ma- niéren afzijdig te houden van deze derenden^hadden^geplaatst! ^U" ^OBOTSJNG TE ROOSENDAAL KOSTHUIS VOOR 90 MENSEN. DOODSTRAF GEëlST. Tegen de Utrechtse accountant K. E. van Charante is gisteren door de Officier van Justitie bij de bijzon dere strafkamer van de Haagse Rechtbank de doodstraf geëist. Aan verdachte, die behalve in Nederland ook in Frankrijk heeft gewerkt, was ten laste gelegd, dat hij gegevens en inlichtingen heeft verstrekt aan de Duitse contra-spionnage. Twee jaar geleden was Charante door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag ter dood veroordeeld. Hij ging toen in cassatie, waarna de Bij zondere Raad van Cassatie zijn zaak verwees naar de Haagse bijzondere strafkamer, waar hij drie weken ge leden al terecht heeft gestaan. De behandeling werd toen op verzoek van de verdediging aangehouden voor het horen van nog twee getui gen. POLITIEMAN GING OP ROOF UIT. D^e jaar gevangenisstraf, met af trek, heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse Rechtbank giste ren geëist tegen de 51-jarige J. H., gewezen brigadier bij de gemeente politie te Rotterdam, die in dienst tijd en in uniform een groot aantal inbraken heeft gepleegd in het Oos telijk gedeelte van Rotterdam. Hij bekende in totaal vijftien in braken te hebben gepleegd. Bij een kraak je op de Admiraliteitskade ver loor hij zijn politiefluit en dat bracht de recherche op het spoor. Een zekere V., die door de politie was gearresteerd, verdacht van de inbraak aan de Oostzeedijk, heeft ruim 'n maand onschuldig gevangen De N. V. Nederlandse Kaibelfa- gezeten, briek te Delft, die de laatste tijd De officier tekende de misdra?in- aanzienlijk is uitgebreid, heeft moei- gen Van verdachte als zeer ernstig, lijkheden met het aantrekken van Het geval heeft ook in de kringen personeel, aangezien de huisvestings mogelijkheid te Delft gering is Naar wij vernemen, worden thans onderhandelingen gevoerd tussen 't gemeentebestuur en de directie van de Kabelfabrieken, om 't voormalige gebouw van maatschappelijk hulp betoon op het Oude Delft in orde te brengen voor tijdelijke huisves ting voor personeel. Er zou aan 90 personen voeding en onderdak kun nen worden verschaft. van de politie grote verontwaardi ging verwekt. Uitspraak op 14 December. TWEE MAANDEN HECHTENIS TEGEN VOETBALLER. De Bredase Rechtbank h.eeft giste ren de twingtigjarige middenvoor J. H. van de Tilburgse club Zigo tot twee maanden hechtenis veroordeeld. Tegen hem was zes maanden geëist, omdat hij de doelverdediger van de tegenpartij tijdens een wedstrijd op de Tweede Kerstdag van het vorige jaar dusdanig tegen het hoofd had geraakt, dat deze aan de gevolgen overleed. Het Bedrijfschap vooor Zuivel be sloten, de zgn. ophoud-prijzen, waar tegen boter en kaas uit de handel worden genomen, voorlopig nog te baseren op de oude basis-melkprijs van 18 cent oer kg. De mei kor ijs ver laging van de boeren tot 17% cent per kg waartoe Minister Mansholt D H Raad heeft bepalingen voor het nieuwe zuive laar heeft be- d politieveI.ord)enjng€n van L P££'sittard en Tilburg, waarin het ver- kopen van zinneprikkelende lectuur .PRIKKELLECTUUR VERSPREID: TOCH GEEN STRAF. onschendbaarheid van de raadsleden die in een raadszitting het. woord voeren. Bij enkele beschuldigingen en beledigende woorden, welke aan het adres van de burgemeester wer den gericht, daagde de burgemeester de betrokken raadsleden uit, dit te herhalen buiten de raadszaal De burgemeester werd verweten de belangen van de boeren alleen te behartigén en die der arbeiders schromelijk te verwaarlozen. Een der sprekers merkte op, dat aan dt han den van de heer Tuin arbeiders- bloed kleefde, omdat hij zich schaar de in de rijfen der verraders. Tenslotte stelde de burgemeester de motie-Haaken aan de orde Deze motie werd met zes tegen vijf stem men door de raad aangenomen. Zoals bekend is de verhouding in de gemeenteraad van Finsterwolde 6 communisten tegen vjjf rechtse fractieleden. verlaging van de boter en de kaas tot gevolg kunnen hebben. DE PRINS TERUG. Prins Bernhard is gisteravond om ongeveer half negen in zijn eigen Dakota op het vliegveld Schiphol ge arriveerd. Zoals bekend heeft de Prins een driedaags bezoek gebracht aan het Nederlandse smaldeel in de Middel landse Zee, dat heeft deelgenomen aan de oefeningen van geallieerde vlooteenheden in de buurt van Malta. Voorts, aldus de burgemeester, hebt gij een terroristische politiek gevoerd bij het ontslaan van amb tenaren in gemeentelijke dienst De communistische wethouders hebben zelfs getracht de armenkas als sta kingskas te gebruiken en toen een der ambtenaren weigerde gelden uit te keren voor dit doel, werd met ont slag gedreigd. Dit was, aldus de bur gemeester, niet slechts een moment van impulsiviteit, want enkele we ken later heeft men in de armen raad drie communisten benoemd, die toch nog de ambtenaar geprest hebben ontslag te nemen De eerste daad van deze nieuwe leden was nl. de ambtenaar door intimidatie uit zijn functie te ontheffen. De communisten, aldus de burge meester, beroemen zich erop de fi- Te Roosendaal is een kleine DKW- auto met linnen kap, op een stil staande truck met oplegger, beho rende aan de firma De B. te Roosen daal, gereden Van de drie inzitten den van de DKW werd de 42-jarige gehuwde kapper F. Heesbeen uit Roosendaal op slag gedood. De 40- jarige begrafenisondernemer Jac. van Overveld eveneens uit Roosen daal liep zeer zware verwondingen op en werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De truck van de firma De B., die naar gewoonte voor de garage van ge noemde firma geparkeerd stond, was niet van achterlicht voorzien, doch was onder het schijnsel van een straatlantaarn geplaatst. De chauf feur van de DKW heeft de echter niet opgemerkt en is ven op gereden. verboden, onverbindend verklaard De verordeningen gingen verder dan het Wetboek van Strafrecht. Een kioskhouder van de spoor wegboekhandel te Sittard, die zin neprikkelende bladen had verkocht en door de katonrechter, alsmede door de rechtbank te Maastricht was veroordeeld, is thans onts'agen van rechtsvervolging. Een kioskhou der, die in Tilburg voor een derge lijke overtreding terecht stond, was vrijgesproken. De officier van Justitie ging daar entegen in cassatie. Thans heeft de Hoge Raad dit cassatieberoep ver worpen. Priory „De Essenburgh'' Veluwse nederzetting van Norbertijnen Nabij Harderwijk is Woensdag de priorij der Norbertijnen in het kas teel De Essenburgh" ingewijd. In het koetshuis, dat een sobere, stemmige kapel is geworden met aan weerszijden eenvoudige koorbanken, droeg de hoogeerw. heer A. Hasela- ger, een plechtige Hoogmis op, met assistentie van de weleerw. heren Everardus Richter als diaken en Eric Lentjens als subdiaken en de gezan gen van de Witheren vermengden zich soms met het geraas van het ver keer op de drukke straatweg. In de koorbanken had plaats geno men de abt van Berne te Hees wijk, dr. M. J. Ondersteijn, terwijl de plechtigheid verder werd bijgewoond door mgr. D. Huurdeman, deken A. de Wit uit Zwolle, deken A. H. M. J. Homulle uit Le.iden, de deken van Amersfoort, G. Smit, aalmoezenier Richelle, pastoors uit de omliggende plaatsen en de burgemeesters van Nunspeet en Haiderwijk Na het H. Misoffer trok een stoet van Witheren, terwijl zij de anti- phoon Exsurge Domine zongen, naar het kasteel, waar prelaat Ondersteijn de zegen over het huis afsmeekte. Hij werd bij de inwijdingsplechtigheden geassisteeerd door prior Haselager en orovisor Ambrosius Pennings als troondiakers Van de II. Drievuldigheid werd de vi ede iii de roerende psalm Pax aeterna afgesmeekt en na de ver schillende oraties zong het koor een loflied ter ere van alle Heiligen om ticb ran weer met de abt naar de ka pel te begeven, waar een responso rium van de H Norbertus werd aan geheven die, zoals het in deze zang heet, „zijn stem liet klinken als een Tot besluit gaf prelaat Ondersteijn zijn pontificale zegen. In het klooster bleven bewoners en gasten nog enige tijd bijeen in dank bare en vreugdevolle stemming, op deze voor de Nederlandse nro^incie van de orde van Premonstreit zo gewichtige en historische dag. Roberto Benzi, de dertienjarige Italiaanse dirigent, die in ons land vooral bekend is door zijn optre den in de film Roberto, zou binnen kort ook hier een aantal concerten dirigeren. De jeugdige kunstenaar heeft echter geen werkvergunning kunnen krijgen omdat hij pas dertien jaar is geworden. Sedert drie jaar heeft Roberto in Parijs Londen en andere hoofdste den van Europa alsmede in Amerika, grote triomfen gevierd. Zijn optre den in ons land zal pas aan het ein de van het volgend jaar mogelijk zyn. BINNENLAND. In de zomerdienstregeling der spoorwegen zullen de vier paar thans nog sneltreinen AmsterdamEn schede vice versa ook te Apeldoorn stoppen. Nabij „Beekbergen" te Rheden zal een groot sport- en recreatie centrum worden ingericht. Er is 360.009 voor uitgetrokken. De sigarenwinkeliers te Am- Als laatste van de drie spoorweg- personeelsbonden vergaderde de Ka- j tholieke bond St. Raphael ter be- i TWEE GOEDERENTREINEN TEGEN raadslaging over de door de perso- ELKAAR GEBOTST, neelraad bereikte resultaten inzake J het reglement dienstvoorwaarden Hedenmorgen om plm. 8.00 uur Het beleid van het hoofdbestuur y t(J Q1 t de rlijn Zwolle-~"e werd gesteunjl en de daarop door Dyeventer twee goederentreinen op I s!erd™ hebben een telegram andere instanties uitgeoefende en-„ikander „«innen stuurd aan de vakgroep sigaretten- tiek van de hand gewezen. Voor de s industrie, waarin geprotesteerd wordt nieuwe maatregelen ten aanzien van, uf ^"aae .ls zeer grot)t- d. g,=„ de middelbare ambtenaren werdVet ongduk gebeide toen. door ,U1ugf Pïïïmenn Innnneilonopgehelderde oorzaak, een trekking tot het algemeen loonpeil roJderent„rin komende uit de rich- van het spoorwegpersoneel m verge-I *°®e lifïin'ö met de sinds 1 Q4fi vasteestel- ting Deventer, op 'n stilstaand trein- d^ loont^wegfng persisteerde de tmr- reed eveneens bestaande uit goe- gadering bij haar op 12 October 1949 i c.erenwagens. en 25 October j.l. uitgesproken me- ning, dat het spoorwegpersoneel is j AUTO MET TEXTIELGOEDEREN achter geraakt. Na uitvoerige discus- j GESTOLEN sie werd besloten het resultaat dei- onderhandelingen aan te nemen, j Te Vlijmen had de textielhande- doch onder beding dat hiermede de j laar J. van Vught bij een zijner ken- loonkwestie niet opgelost wordt ge-1 nissen in de garage zijn wagen met acht. j textielgoederen gestald. Hedennacht Indien het college van rijksbemid- i hoorde gerucht. Het bleek datoefensmaldeel tegen de winstmarge-verlaging (van 14 tot ongeveer 12% pet.). Een 72-jarige man, die in de De Clercqstraat te Amsterdam van een vluchtheuvel stapte is door een auto gegrepen en gedood. De auto wilde linksaf de Elisabeth Wolfstraat in gaan en passeerde daarom aan de linkerzijde de vluchtheuvel. Te Apeldoorn is in de School straat in de afgelopen nacht brand uitgebroken in het pand, bewoond door v. d. V. De bewoners wisten zidh via het platte dak en een trans formatorhuisje te redden. Luchtpost, bestemd voor het delaars geen bezwaren maakt en de wagen met inhoud verdwenen was. minister van Verkeer en Waterstaat J De textielgoederen vertegenwoor- zijn fiat geeft, zullen de spoorweg- i d gden een waarde, van naar schat mensen met ingang van 1 Januari ting 6500.De politie heeft de a.s. voor de duur van twee jaar weer gestolen auto in Tilburg terugge- hun reglement dienstvoorwaarden i vonden. De goederen waren echter hebben. verdwenen. de Middellandse Zee moet uiterlijk 4 December, op de bus gedaan worden. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft een centrale ver warming voor het klooster der (van kou verkleumende) Carmelitessen te Egmond ingezegend. getuige A J £en die niet 6-pxak Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 20) „I'k vraag het hierom," zei Thorn- dijke. „Het ingrijpen van de politie is steeds gericht op beroepsmisda den zoals inbreken, vals munten, valsheid in geschrifte enz. en hun methoden zijn meest gebaseerd op ontvangen inlichtingen. De beroeps misdadigers zijn ever het algemeen goed bekend bij de politie en zo no dig gemakkelijk op te sporen. Doch in duistere gevallen, welke niet door beroepsmisdadigers gepleegd zijn, staat de politie over het alge meen vrij zwak. De misdadiger is hun onbekend, er zijn geen medeplichtigen, van Wie zij inlichtingen kunnen beko men en zodoende hebben wij geen uitgangspunt voor hun naspeurin gen. Zij kunnen geen sleutels vinden en zeer natuurlijk, willen zij, geen tijd, werk en geld besteden aan ge- vallen, waarin zij niet de minste aanwijzing hebben, in welke rich ting zij hun navorsingen moeten doen. „Nu ziet dat geval van jou er niet i uit als een beroepsmisdaad Er is geen enkel bewezen motief en in lichtingen, welke de politie zouden kunnen helpen, kun je ook niet ge ven. Ik twijfel er aan, of ze meer zouden doen, dan je op een onaan gename wjjze in opspraak brengen en het zou best kunnen gebeuren, dat zij je van bedrog zouden ver denken." „Allemachtig ja!" riep ik. „Dat zouden zij zeker doen. Dat hebben zij de vorige maal ook al gedaan en dit geval zou mij, in hun ogen, tot een yerstokte lasteraar promove ren." „De vorige maal? vroeg Thorn- dijke. „Wat was dat dan de vorige maal? Hebben ze al. eens meer op je leven gelopen?" „Niet op het -mijne,'" antwoordde ik. „Maar ik heb een week of zes a zeven geleden op een avond een avontuur gehad, waardoor de poli tie mij met enige achterdocht be handelt." Hierna gaf ik mijn twee vrienden een beschrijving van mijn ontmoe ting met de dode (of bewusteloze) man in Millfield Lane en mijn ont dekkingen van de volgende morgen. „Maar beste JardineP riep Thorn- dijke, toen ik uitgepraat was, „wat een buitengewoon mens ben jij! Het schijnt, dat jij je neus niet buiten de deur kan steken, zonder in een of andere duistere en vreselijke ge schiedenis gewikkeld te worden!'" „Nu," zei ik, „ik hoop, dat ik nu mijn gaven in dat opzicht heb uit geput. Ik heb geen lust meer in verdere avonturen. Maar wat denkt u van die geschiedenis in Hamp- stead. Zou u denken, dat ik mij mo gelijk kan vergist hebben? Kan die man gewoon ongevoelig of bewus teloos geweest zijn, zoals de politie beweerde?" Thorndijke schudde zijn hoofd. „Dat geloof ik niet," antwoordde hij. „Het lijkt mij onmogelijk, om dat standpunt in te nemen. Je hebt gezien dat de man verdwenen was, en zonder hulp kon hij' niet wegko men; feitelijk kon hij in het geheel niet gelopen hebben. Men zou moe ten veronderstellen, dat er direct na dat je vertrokken was, enige men sen zijn gekomen, die hem wegge dragen hebben en wel zo vlug, dat, toen je na enige minuten weer te rug kwam met de politie, er niets meer te vinden. Dat is wat te veel ondersteld. Een dan die bloedsporen die je de volgende dag ontdekte, welke er sterk op wijzen, dat het lijk, of het lichaam naar Ken-Wood is vervoerd. Het is doodjammer, dat j je die boswachter tegenkwam, toen je de nog verse sporen kon volgen. Je zou dan zeker gevonden hebben, waar zij 't geborgen hadden. Maar om nu op je laatste avontuur terug te komen, wat zullen wij doen? De politie waarschuwen, of op eigen ge legenheid onze nasporingen doen?" „Wat mij betreft," zei ik gretig, „zou een onderzoek op onze eigen gelegenheid mij veel verkieselijker voorkomen. Maar zou het niet te veel van uw tijd in beslag nemen? „Nu Jardine," zei Jervis, „je be hoeft helemaal geen verontschuldi gingen te maken. Als ik mij niet sterk vergis, heeft mijn hooggeachte patroon ankergrond gevoeld, zoals dp zeelui zeggen. Hij heeft 'n hypothesse opgebouwd over jouw geval en nu zou hij die aan de werkelijkheid wil'en toetsen. I Is dat niet zo, dr. Thorndijke?" „Nu." bekende Thorndijke, „ik i geef toe, dat 't geval mijn nieuws gierigheid wel enigszins prikkelt. Het is een ongewoon geval, dat plaats bieds voor enige zeer eigen aardige hypothessen, die misschien I wel een proef waard zijn. Dus, Jar dine, als je er in toestemt, dat wij tenminste enige inleidende onder zoekingen doen, dan stel ik voor, dat wij zodra Baston terug is, met ons drieën over gaan tot, wat de kranten noemen, een bezoek aan de plaats des onheils en een onderzoek in loco instellen." „Hoe staat het met Baston? Moe ten wij hem over het geval inlich ten?" vroeg ik. „Ik geloof, dat het verstandig is," zei Thorndijke, „al was het alleen maar, om hem op zijn hoede te doen zijn, want je onbekende vijand is misschien ook de zijne." Op dat ogenblik sloeg de huis deur met veel lawaai dicht en hun- pelde er een vlugge stap door de gang, waarna Batscn zelf de kamer binnenstormde. „Ademachtig!" riep hij, terwijl 'hij, plotseling bij de deur bleef stil staan en met schrik naar onze kleine vergadering staarde. „Wat is er aan de hand? Een on geluk gebeurd?" Thorndijke schudde lachend de hand van zijn oud-leerling. „Kom, kom Batson," zei hij, „zie mij maar niet voor een ongelukspro feet aan." „Ik was bang, dat er iets niet in orde was, iets met de politie, een onderzoek of zo iets." „Je had het niet ver mis," zei Thorndijke, „als je klaar bent, zal ik je een en ander vertellen." „Ik ben al klaar," zei Baston en liet zich in een clubfauteuil zakken, terwijl hijThorndijke door zijn bril- leglazen nieuwsgierig aanstaarde. ,Geen schandaal, hoop ik?" Thorndijke ste'de hem op dat punt gerust en deed hem een kort ver slag over mijn avontuur en ons voorgenomen bezoek aan de mine raal-waterfabriek, waarnaar hij aandachtig luisterde, Nu en dan gaf hij een uitroep ten beste, die zijn verbazing moest ver tolken en eindelijk slaakte hij een zucht van verlichting. „Verduiveld, wat een geluk, dat u er intijds bij was. Als dat niet ge beurd was, zou er politie-onderzoek en een hoop soeza aan vast gezeten hebben. Ik zou het eind er van niet gezien hebben. Mijn praktijk was naar de maan geweest en mij zou den ze in een krankzinnigengesticht hebben opgesloten. En wat die fa briek betreft, daar zou ik niet heen gaan, als ik u was.'" (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5