Het Maria-dogma behandeld op de Najaars-vergadering kunst in öe sleutelstAö Burgemeester van Noordwijk werd aan jubileum herinnerd £IOSe HUTSPOT^ VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 1 <")SE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA KAB. AFD. LEIDEN Sluitende begroting van f 7.300.- Het aantrekkelijke cachet, dat de Lcidse K.A.B. jaarlijks aan de Na jaarsvergadering pleegt te geven, om daarmede het bezoek te stimuleren, bestond gisteravond uit een inleiding door pater 8. Wijscn O.F.M. over het Maria-dogma. Met de voorzitter, de heer J. A. M. van Oyen, betreuren Hij het, dat er niet meer leden wa ren, die voor dit uitermate belang rijke en actuele .onderwerp zóveel belangstelling konden opbrengen, dat zij er een gang naar „De Har monie'' voor over hadden. De grote bovenzaal was wel flink, maar lang niet helemaal gevuld Pater Wijsen ving aan met uit te leggen wat eigenlijk een Dogma is en wilde niet wat vele anders denkenden zo gaarne doen de na druk leggen op het moeten geloven, maar op het mogen geloven. De ka tholieken voelen zoiets niet als moe ten; voor wie de Kerk liefheeft, is het geen dwang, maar iets moois. Er spreekt een Goddelijke bezorgdheid uit voor ons. opdat wij niet als on wetenden dolen, maar via de Kerk tot de waarheid komen. Sprekend\ over de inhoud van het Dogma: Maria is na het beëindigen van haar aardse leven met lichaam en ziel ten Hemel opgenomen, wees spr. er op, dat dit voor de katholie Het belangrijkste Strikt gezien was de Dogma-ver klaring niet podig; er is niets nieuws verkondigd. Maar de Kerk wilde Maria de eer geven, waar zij recht op heeft, zoals ook de waarheid er recht op heeft om gekend te wor den. We vragen ons daarbij niet af wat anderen hiervan wel zouden denken; dit is een zaak, die de Kerk aangaat. Het belangrijkste van alles achtte spr. echter de plaats, die het Dogma in ons aller leven moet innemen. De Dogma-verklaring heeft ons weer eens duidelijk gemaakt,- dat de Kerk Christus' bruid is, Gods zorg voor de mensen, als een goede moeder, die r.:et verslagen en bedroefd in een hoekje zit, maar zelfs in deze tijd van vervolging feest kan vieren. We gaan weer eens beseffen wat ver lossing eigenlijk betekent: verrijze nis van ziel en lichaam De Paus heeft willen zeggen niet bang te zijn, want ook het lichaam zal eens verrijzen uit de dood, die door het Kruis is overwonnen. We zijn weer gran beseffen, dat de Hemel ons al ler einddoel is. De Dogma-verklaring betekent voor ons een blijheid om moeder Maria, wier kinderen wij al len zijn. BEGROTING Traditie-getrouw wordt op de Na ken niets nieuws is, omdat iedere j^arsvergadering de begroting be katholiek het reeds van kindsbeen - - ar geloofde. Reeds in de 4e eeuw vinden wij in de Oosterse Kerk het geloof in Maria's ten Hemel opne ming met ziel en lichaam. Twee eeuwen later vindt men hetzelfde in cic- Westerse Kerk en nadien is het practisch door geen theoloog meer in twijfel getrokken. Wanneer men gelooft, dat de Kerk een Goddelijke instelling is, die ons onfeilbaar dc weg der waarheid wijst, kan men op Haar gezag veilig aan nemen, dat de ten Hemel opneming van Maria met ziel en lichaam een geopenbaarde, waarheid is. God zou viel kunnen gedogen, dat Zijn Kerk zich zolang vergist. Spr. ging vervolgens in op de ge tuigenissen van Bijbel en Overleve- ïing, met betrekking tot wat thans tot Dogma is verklaard. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Antonius A. z. van A. H. Crepin en T. de Jong, Jacobus J. z. van J. J. van Weerlee en J. Ver- mey, Antonia J. d. van J. P. Nijs en C. J. Tegelaar. Maria d.« van J. van der Post en T. H. Rickelman. Ondertrouwd: J. Bekooy jm. 30 jr. en M. M. van der Linden gesch. 40 jr., D. J. Klinkenberg jm. 26 jr. en H. J. Eigeman jd. 26 jr., L. H. van den Nieuwendijlc jm. 24 jr. en B. C. M. Gerse jd. 21 jr., J. van der gelijk aan te melden, handeld Voor 1951 is er 7.300 aan inkomsten (contributies) ge raamd. De begroting is sluitend ge maakt met een post onvoorziene uit gaven van 255.De grootste post is 2.000.uitgetrokken voor cul turele-, ontspannings- en ontwikke- lmgsavonden. Bovendien f 500. voor gezamenlijke activiteiten in het verband van de ver. „Katholiek Lei den"- Tegen deze nieuwe post rezen aanvankelijk enige bezwaren en niet iedereen was overtuigd van het nut, dat een gezamenlijk optreden van de organisaties in bepaalde gevallen (b.v. de Dag van de Arbeid) kan hebben Maar tenslotte kreeg voor zitter van Oyen deze post toch er door, evenals alle andere zodat de begroting ongewijzigd bleef. Bij de mededelingen wee? de voor zitter o.a. nog op het probleem van de emigratie en drong er op aan geen onberaden stappen te onderne men. omdat de weg terug zoal niet onmogelijk dan toch wel zeeer moei lijk is. Bijzondere aandacht werd gevraagd voor de pas opgerichte uitgeverij van de K.A B. -„De Lanieern", die per jaar vier goede boeken tegen een laag wekelijks bedrog aanbiedt. De cursus in sociologie enz. is ook in Leiden gestart en liet aantal deel nemers is bevredigend Toch kunnen er nog wel enige leden bij. die dan verzocht worden zich zo spoedig mo- LE1DSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. Recht de dames E. J. G. Watson Voorburg, F. ten Cate Den Haag, idem de heren T. J. Jansen, Schoonhoven Oegstgeest, P. de Buck Leiden, A. B. C. Ravelli Voorburg, J. C. Hooftman Boskoop, B. C. L. Waanders, Den Haag. Gouden doctoraat van mr. v. d Sande Bakhuijzen Op 7 December a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de Univer siteit van Leiden promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen Mr A. van de Sande Bakhuijzen, oud-burgemeester der gemeente Leiden en oud President-Curator der Rijksuniversiteit alhier, geboren te Leiden en thans wonende te Oegstgeest. GOUDEN DOCTORAAT. Op 3 December a.s, zal net vijftig jaar geleder, zijn dat aan de Univer siteit van Leiden promoveerde tot doctor in de Klassieke Letteren (cum laude) de heer K. H. E. de Jong privaat-docent der Rijksuniver siteit alhier, -geboren te Biebr.'ch a/ Rijn en thans wonende te 's-Graven- hage. le ABONNEMENTSCONCERT. RESIDENTIE ORKEST. Voor het eerste concert van het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo was 'n boeiend programma samengesteld. Moest „Das Lied von der Erde", wegens ziekte van Frans Vroons tot aller spijt ver vallen, Eugenia Zareska zeng' in plaats hiervan „Mahler's Liedex eines fahrenden Gesellen", en vergoedde veel van wat wij meenden verloren te hebben. Het concert van gisterenavond be gon met de' „Kuhnau variaties en fu ga'' van Hendrik Andriessen, ernstig en strak gebouwd op een mooi the ma van Joh. Kuhnau en wel met grote kunde en zekerheid Men wordt geboeid door de fraaie harmo nie, en contrasten. De interpretatie verdient alle lof. Dan Eugenia Zareska in de Lieder eines fahrenden Gesellen". Deze lie deren van leed, of liever nog van be rusting na de smart van de mens (die Mahler zelf was) zijn zeer be heerst, beknopt en van heel ontroe rende expressie. Voortreffelijk ge nuanceerd zowel in 't lied als in de begeleidingen. Het le lied „Blüm- lein-blau", welk een verrukking! „Ich haf, ein glühend Messer" huive- 12Vs JAAR BURGEMEESTER Weide jm. 22 jr. en M. P. Devilee jd. 22 jr., A. Koppier gesch. 32 jr, en L. van der Hal jd. 25 jr#> P. SPORT Duijn jm. 33 jr. en A. Brouwer jd. T Gordi'in 25 jr., R. J. Kop jm. 30 jr. on A. uoraijn. van der Zeeuw jd. 24 jr., I. Boom i jm. 24 Jr. en M. A. Overdijk jd. 25 jr., J. van Dijk jm. 38 jr. en J. W. j Affcurtit wed. 30 jr., M. S. de Groot jm 31 jr. en M. A. C. Bos jd. 28 j jr., W. H. A. Hartman jm. 23 jr. en 'VOETBAL C. J. Leeflang jd. 22 jr., P. G. Ver- j bruggen jm. 24 jr. en T. Witte jd. I 29 jr., A. G. van der Voort van Zijp jm. 33 jr. en M. C. Kist jd. 24 jr. j H. W. van Wissen jm. 25 jr. en J. J. W. Hom jd. 24 jr. Getrouwd: J. de Koning jm. en Voetbalbond zijn afgelast. C. J. Bonsel jd. 1 Overleden: B. v. Schoonderwoerd den Bezemer, man 48 jr., M. C. Kromwijk, man 70 jr., A. C. Paar- dekooper man 55 jr. Onverwacht werd gisteren avond na de vergadering van de gemeenteraad burgemees ter Van Berckel herinnerd aan het feit, dat het 1 Dec. 12jaar geleden zou zijn, dat hij het ambt van burge meester aanvaarde. 1 Juni 1938 werd mr. Van Berckel in die kwaliteit benoemd te Voerhout. Na de rondvraag nam wethouder r?« Witt het woord Morgen, aldus de wethouder, viert u mijnheer de burgemeester een gedenkdag. 12.IJ jaar geleden zijt gij geïnstalleerd als burgemees ter van de gemeente Voorhout. Bij de installatie bier te Noordwijk heb ik u Gods beste zegen toegewenst. Gij weet, dat leiding geven moeilijk is Een buitengewoon verantwoorde lijke taak rust op u Bij de installa-. tic- is gezegd dat u iets van Noord wijk verwachtte, maar Noordwiik' verwachtte ook veel van u. Als wet houder werk ik bijna dagelijks met u samen en het is mij daarbij geble ken, dat bet doel, wat u voor ogen staat, is om Noordwijk met al uw krachten te dienen. Steeds luisterde ik graag naar uw nieuwe ideeën. Ik wil u dan ook dank zeggen voor wat gii voor Noordwijk hebt gedaan en zoals ik u bij uw installatie Gods zegen heb toegewenst, bid ik ook thans, dat die zegen bij voortduring uw deel mag zijn. De heer Rippen wilde niet ach terblijven en sprekende als nestor van de raad bood ook hij zijn geluk wensen aan. Slechts korte tijd ken nen wij elkaar, aldus spreker, doch ir. die korte tijd is gebleken, dat gij steeds de uiterste rechtvaardigheid betracht hebt. Bij alle verschil van mening heerst er toch steeds een goede verstandhouding bij de dis cussies. Burgemeester van Berckel dankte hierop voor de woorden toegespro ken door de heren de- Witt en Rip pen. Men kan, aldus spr., van mening verschillen over de wijze, waarop het bestuur dient te worden uitge- i oef end. 1 Juni 1938 ben ik geïnstal- Zondae-1leerd als burgemeester van de ge- -j-* m een-te Voorhout, doch ik heb er niet vastgestelde wedstrijden van de bjj stilgestaan, dat ik het burgemees- 'tersambt thans 12] i jaar heb ver- Deze geanimeerde vergadering 1 j v.- erd als vanouds opgeluisterd door dc K.A.B.-symphoni-"-, onder leiding L. V. R.-WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zaterdag vuld, daar deze ambtsperiode ver deeld ligt over twee gemeenten. Zo als in ieder vak is het ook in mijn ambt gegaan. Klein beginnen en dan groeien De overgang van Voorhout naar Noordwijk was wel belangrijk. In Voorhout ben ik in het ambt ge gloeid, gesteund door gemeentena ren. In de oorlogstijd heb ik daar alle facetten van het gemeenteleven kunnen bestuderen. Te Noordwijk werd ik geïnstalleerd door wethou der Vogelaar, die in die moeilijke oc-rlogsjaren het bewind heeft ge voerd. Ik vond hier twee bekwame mannen, die mij op vriendschappe lijke en deskundige wijze hebben bijgestaan Thorbecke heeft de recht streekse macht van de burgemeester beperkt tot de politie en brandweer, dus tot het terrein van orde en rust. Steeds heeft mij voor ogen gestaan, aat de raad aan het hoofd der ge meente staat en de gekozenen de volle verantwoording dragen. Men komt aan de andere kant critischer tegenover zichzelf te ^taan Men moet actief zijn, wil men in een gelijk vlak discussiëren met de raadsleden. In de meest fraaie zin is het bestu ren: teamwork. De sportiviteit kan n:et van één kant ltomen, maar moet komen van dc velen, die met mij samenwerken. Zonder deze geest van hartelijke samenwerking tussen raadsleden, secretaris, ambtenaren en college van B. en W is geen juist bestuur denkbaar. Het heeft mij nooit ontbroken aan die hartelijke samenwerking. Spreker besloot met de wens, dat, zolang God het hem wenste toe te staan, hij zou mogen werken in het belang van Noord wijk. HAAGSCHE SCHOUW „Mors-Rijndijk" avondje. De Contact-Commissie „Mors-Rijndijk" presenteerde gisteren een afscheids- avondje aan alle militairen, die uit Indonesië teruggekeerd waren, en aan enkele genodigden. De heer A. Biesbroek sprak een openingswoord, waarin hij schetste, hoe de oprichting van de contact commissie tot stand kwam en hoe zij vele moeilijkheden hadden gehad, zo wel met het blad „Vinculum", als met het verzenden van paketten en tijd- rend de ellende. Bijzonder is de sfeer getroffen en „Ging heut morgen fiber's Feld" en een zee van smart ligt in „Die Zwei blauen Augen von meinem Schatz". Smart waarvan men telkens een vleug opvangt, niet hevig geëxalteerd, maar eenvoudig, verborgen, intiem Prachtig! Eugenia Dan Eugenia Zareska in de „Lieder fen. Wij bewonderen de voordracht in haar juiste expressie van woord en klank. Haar stem is gevoelig, meer mezzo-sopraan dan alt. Wat haar in deze moeilijk liggende liede ren uitstekend van pas kwam. Het orkesi secundeerde voortreffelijk, wat wij weer aan van Otterloo dan ken. Ten slotte de „4e Symphor.ie Es gr. t." van Bruckner, die tot de aller grootste behoort, tot de genieën, die op hoog plan blijven en niet afdalen naar de sferen van effect; misschien niet zo bereikbaar voor de minder geschoolde muziekhoorder. Zet uw hart open, verwijdt het ruim en laat de Bruckner muziek in u resonneren. Geen dramatiek van of over zich zelf, louter de fantasie van een god vruchtige geest, van het hogere ik, in een gouden religieuse mentaliteit. Van Otterloo heeft ons geleerd wie Bruckner is en hoé zijn muziek tot zo een glorieuse en religieuse ver heerlijking kan worden, 't Was een warm bezielde uitvoering, verdiept gewijd en nobel, 't Orkest reageerde prachtig. Wat jammer is geweest: de zaal had bij zo'n uitgelezen programma voller moeten zijn. Men heefl toch kennis kunnen nemen van de plan nen van het Residentie orkest voor deze winter, en deze zijn werkelijk groots. Het Residentie-orkest blijft niet in gebreke al haar grote plan nen voor Leiden uit te voeren maar dan moeten onze stadgenoten ook niet in gebreke blijven naar al dit mooie te komen luisteren. Men kan niet anders dan er beter op worden. Er was veel waardering voor de vertolking dpor de zangeres en de hoorders reageerden dankbaar op de hoogstaande reproductie door het or kest en zijn dirigent. J. Kortmann. schriften. Er naar Indonesië gegaan, waarvan er nu 38 thuis zijn. Een komt waar schijnlijk binnen een paar maanden thuis en een is in Indonesië overle den. Het toneelstuk „Een sensatie in New-York", dat bij de mensen goed in de smaak viel, werd zeer goed ge speeld. Tussen het eerste en tweede bedrijf sprak Ds Plomb uit Leiden. Na het laatste bedrijf sprak kapelaan A. van Heusden s.m.m. De heer P Sohrama dankte de Contact-Com missie namens alle militairen, die in Indonesië waren geweest en bood aan de vier bestuursleden een wandte geltje aan. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door een Hawaian-band. Nieuw gemaal te Leidschendam In de gisteren gehouden verenigde vergadering van het hoogheemraad schap „Delfland" is besloten tot het doen bouwen van een semi-perma- nent gemaal te Leidsendam voor in- maling van zoet water uit „Rijnland" om zodoende de verzilting van Delf- lands boezem tegen te gaan. Dr J. W. Notenboom merkte op, dat de verzilting voor een groot deel het gevolg is van overheidsmaatregelen en zou daarom gaarne zien, dat in de bouw van het gemaal een rijksbijdra ge werd verleend De dijkgraaf mr dr Th. F. J. A. Dolk antwoordde, dat met spoed een rijkssubsidie zal worden aangevraagd Op een vraag van de heer van Rijn zeide hij, dat „Rijnland" zeker geen toestemming zal verlenen tot het graven te Katwijk indien dit de ver- WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur), GUUR. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, hagel of natte sneeuw Aanvankelijk matige tot krach tige, later tijdelijk weer tot stormachtige toenemende wind tussen West en Noord-West. Guur weer. NOVEMBER-REGENMAAND Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen maand November heeft in ons land gemiddeld onge veer het dubbele van de normale hoeveelheid regen gebracht. Plaatse lijk werden records bereikt. Zo viel in Den Helder 169 milimeter regen, hetgeen, sedert het begin der waar nemingen aldaar in 1843, nooit eer der is voorgekomen. November 1878 had met 163 milli meter tot nu toe de grootste maand- sonv opgeleverd. In De Bilt viel op 28 van de 30 dagen regen. Ook dit is een record, want sedert het begin der waarnemingen in 1849 was het grootste aantal regendagen in No vember 27 geweest. HAZERSWOUDE Bruidspaar aangereden. Woens dagmiddag reed er een bruidsstoet, die uit Benthuizen kwam, door Ha- zerswoude. De eerste auto waarin het pas gehuwde paar was gezeten, werd op de driesprong bij de Hoge- veenseweg door een vrachtauto ge grepen. De chauffeur van de vracht auto, die uit Bleiswijk kwam ver leende de stoet geen voorrang. De bruidegom vloog met zijn hoofd door een ruit en zijn vrouw werd door glasscherven aan beide handen ge wond. Een van de bruidsmeisjes liep een hoofdwonde op. Dr Meijst, die spoedig ter plaatse was, heeft het bruidspaar en bruidsmeisje verbon den. De auto's liepen belangrijke schade op. NIEUWKOOP OPPERWACHTMEESTER C. MORIE VERLAAT DE DIENST. De heer C Morie, opperwachtmees ter der Rijkspolitie, groepscomman dant alhier, gaat per 1 December de dienst verlaten. Ruim 37 dienstjaren bij het Rijk heeft de heer Morie ach ter de rug; in Nieuwkoop werkte hij 4 jaar als groepscommandant. LEIDSE POSTZEGEL-VERZAME. LAARS GEZELLIG BIJEEN. De maandelijkse ledenvergadering van de Leidse Vereniging van Post- gel-Verzamelaars droeg deze keer een bijzonder cachet, omdat men voor deze avond de heer Künig uit Koog aan de Zaan had uitgenodigd. Nadat de gewone agenda was afge werkt, hield de heer Künig een zeer interessante lezing over de verschil lende veldposten en speciaal over de Oostenrijks-Hongaarse Veldpost ge durende de eerste wereldoorlog. Spr. die aan dit onderwerp een jarenlange studie gewijd heeft, gaf een zo veel zijdige belichting, dat de zeer druk bezochte vergadering als het ware aan zijn lippen hing en hem met een zeer intensief applaus beloonde. Daarna gaf hij op zeer vlotte wijze nog een beschouwing aangaande zijn onderzoekingen op het gebied der In- ternerings-zegels van 1916. Vooral in verband met dit laatste werd hij over stelpt met vragen, die hij alle tot vol le tevredenheid beantwoordde. Ook de verdere vergadering, die bijna 3 uur in beslag nam had een zeer vlot en gezellig verloop. FORENSEN-INBREKERS VOOR HET GERECHTSHOF Vier en twee jaar voor inbraken te Leiden gehandhaafd Het Gerechtshof in Den Haag ver- Trp heden het beroep van twéé enaars, de 26-jarige etaleur Th. H. en de 39-jarige stucadoor J. i der V. H. was door de rechtbank .roordeeld tot een gevangenisstraf n 2 jaar en V. tot een gevangenis- nf van 4 jaar. Beiden hadden zich rhuldig gemaakt aan een serie in braken in Leiden, waarheen het tweetal avond aan avond ging. veertig jongens zilting zou doen toenemen. laatste tijd gelden ingezameld ten En zo is dan de maand der maan- ^peve van de Stichting „Blindina" den, de grote Decembermaand vol <Blinden en Invaliden Arbeidspro- van feestelijke huiselijkheid en niet ducten-zorg), waarvoor B. cn W. geen minder feestelijk uithuizigheid aan- j vergunning hebben_gegeven. De se- gebroken, U zou er versteld van staan, wanneer cretaris van de S. R. adviseert geen giften te geven, alvorens men ken- welke hierover op het Nieuwsteeg 6 berusten. De leden van de R.K. E.H.B.O., u wist hoeveel Sinterklaas-feestjes j nikheef ^genomen van de^ gegevens, er gevierd worden, door fabrieken, groot en klein, door verenigingen en organisaties, kortom door iedereen. Stadskok heeft u ai vetteld, dat hij I dle n°g 8een formulier ingevuld heb niets liever doen zou, dan ieder ben> worden dringend verzocht dit feest van begir. tot eind bij te w> zo spoedig mogelijk te doen. Wat nen. Maar dat gaat niet. Toch is hij voor ?en formulier? Stadskok weet dol nieuwsgierig om te weten ho-' het bef niet. Hij weet slechts, dat de gegaan is. Helpt u hem een beetje?' I he?r H. C. Pieëte, Prinsenstraat 31A, Stuur dan een kattebelletje en komt in de Hutspot! Toen wij het enige degen gek? vol ongeduld zit te wachten. A.s. Maandagavond wordt om acht uur in „De Kleine Burcht" een praat- over Sinterklaas hadden, waarschuw- I avond^ gehouden voor de K.A.B.-le- den wij voor iemand, die voorgaf geld in te zamelen vocv liet feest in de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn. Die inzameling zou name lijk niet in de haak zijn, aldus be richtte ons de Sociale Raad te Lei den. Nu blijkt echter, alweer aldus de Sociale Raad dat de inzamelaar wel te goeder trouw was en dat de inzameling in jeugdig enthousiasme op touw gezet was, zonder de direc teur van de stichting er in te kei: ren. De laatste heeft hr-t geld dus wel ontvangen. We willen duo de inzamelaar van alle smetten vrij was sen, alhoewel hij ondoordacht han delde. Maar we blijven bij de waar schuwing: geef geen geld aan collec tanten, die geen toestemming van het gemeentebestuur kunnen tonen en niet in het bezit zijn van lijsten, waarop het stempel van de commis saris van politie voorkomt. Want we hebben nog zo'n geval, dat eveneens door de Sociale Raad werd geconstateerd. Er worden de den uit de St. Petrus-parocliie. Ka pelaan Fransen zal het gesprek in leiden. Het adres? Nieuwe Rijn 19. En Stadskok wil er alles wat hij bezit (wat weliswaar heel weinig, maar daarom juist zo kostbaar is!) om verwedden, dat men hem heeft medegedeeld: de K.A.-leden van de dekenale parochie worden verzocht Zaterdagavond na het Lof nog even in de kerk te blijven. Nu blijkt het een vergissing geweest te zijn, want bedoeld werd: na het Lof van a.s. Zondagavond. Hoe het ook zij: alle K.A.-leden (heren) worden dus Zon dagavond na het Lof in de kerk ver wacht! Weet u nog hoe Stadskok enige tijd geleden sprak over de. grappige spaarpot-klompjes, die door het Don Boscohuis in verschillende Leidse winkels zijn geplaatst, met de bedoe ling er enig geld in te stoppen (waarvoor u een mooi Sinterklaas embleem krijgt)? Welnu, deze actie slaagt zó goed, dat de resultaten bo ven alle verwachtingen zijn. Laat ons nog even volhouden; er is zo veel geld nodig. Wie dus bij het doen van Sinterklaas-inkopen zo'n spaar pot-klomp ergens in een winkel te genkomt, bedenke, dat het voor die jongens ook feest moet zijn, min stens zo groot als bij uzelf thuis! Of we zo vriendelijk willen zijn bij de leden van dc R.K. Dames- en Meisjes-gymnastiekvereniging „Spor tief" er op aan te dringen, dat zij alle nog resterende cluburen vóór de gro te uitvoering bij te wonen. Natuur lijk willen we dat. Maar het lijkt ons werkelijk overbodig, de leden ken nende. We kunnen ons werkelijk niet voorstellen, dat er ook maar ^één lid zou zijn, dat niet mee wil helpen de komende uitvoering tot een groots succes te maken. Na de weinige uren van inspanning, die de leden nog resten, kan het succes enorm groot zijn. En daar gaat het dus om. Kom aan, leden van „Sportief", weest spor tief! A.s. Zondag is het de grote dag van de R.K. Leidse Tafeltennisver eniging „De Sleutels". Want dan wordt in de Stadsgehoorzaal het gro te tafeltennis-tournooi gehouden, ter gelegenheid van het eerste lustrum. Natuurlijk zullen de tafeltennis-lief- hebbers uit Leiden en omgeving, vqpr zover zij zelf niet meespeten, komen kijken. Over hen willen we het dan ook niet hebben. Maar Stadskok wil juist de mensen, die zich er niet bij zonder voor interesseren, eens aan sporen te gaan kijken. Heus, gelooft u hem, het is de moeite waard. Ta feltennis is geen huiskamer-s-Hle- tje meer, het is uitgegroeid tot een internationale sport, die bijzonder interessant is en buitengewoon veel training, concentratie en routine ver eist. Komt u ook? En daar komt Sinterklaas weer om het hoekje kijken. De goede man is voornemens morgenavond om tien uur een bezoek te brengen aan de Ned. Kath. Reisvereniging, afd. Lei den, die reeds om acht uur haar le den vergaart in alle zalen van „Ro yal", Doezastraat. Waarom de Sint zo laat komt? Wel, hij meent dat ei verschillende leden zijn (zakenlie den) die niet-op tijd kunnen komen, wegens de drukte, maar toch wel van Sints aanwezigheid willen ge nieten en daarom later verschijnen. Wat niet wil zeggen, dat de anderen dan ook maar te laat moeten komen. Want zij worden vanaf acht uur ge zellig bezig gehouden, onder andere door Gé Heynen. In de nacht van Zaterdag op Zon dag a.s., aanvangend om 12 uur, wordt een bijzondere filmvoorstel ling gegeven in Luxor van de Engel se film „Voor beulen geen genade", die de strijd weergeeft van het Tsje chische volk tegen de Duitse onder drukker. De opbrengst komt ten goede aan het op te richten Monu ment Kamp Amersfoort. Wanneer U a.s. Zondag uit een der Leidse kerken stapt wordt u een rose kaart in de hand gedrukt van de R.K. Leidse Harmonie. Op die kaart kunnen Uw kinderen zegel tjes plakken, waarop alle mogelijke soorten van harmonie-muziekinstru menten voorkomen. Buitengewoon leerzaam. Maar hoe komen de kin deren aan die zegels? Die kunnen gekocht worden bij leden van de R.K. Harmonie a tien cent per stuk. De grote zegels kosten een kwartje en de allergrootste (de dirigent) een gulden. Wanneer de rose kaart volgeplakt is, geeft zij gratis toe gang tot een enorm groot kinder feest op tweede Kerstdag in „Den Burcht", met gratis verloting van o.a. een prachtige kinderstep. De volgeplakte kaarten kunnen iedere Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur in gewisseld worden voor zo'n gratis toegangsbewijs bij „Transex" op de Kaasmarkt. Wie het eerste komt, krijgt natuurlijk de mooiste plaats. Vc-rdere inlichtingen bij .Transex". Dit alles is ten bate van het unifor men-fonds. Want als onze R.K. har- nïonie straks naar buiten treedt, moeten de mannen in keurige uni formen gestoken zijn! STADSKOK Laatste Berichten CHINESE COMMUNISTEN AAN INDO-CHINESE GRENS? Een speciale correspondent van de „Daily Telegraph" haalt „persberich ten van onafhankelijke Chinese zij de" aan, volgens welke de Chinese communisten gereed zouden zijn om op het eerste teken Indo-China bin nen te trekken. Drie divisies van hun vierde veldleger zouden bij Nanning in Zuid-Kwangsi zijn aangekomen. RUST AAN DE SOWJET- RUSSISCHE ZONEGRENS. Volgens de correspondent van de „Times" is de Amerikaanse gehei me dienst niets bekend van enige ontwikkeling in Oost-Duitsland, welke grond zouden kunnen opleve ren voor de van zekere zijde geuite verwachting, dat tegelijk met of na 't offensief van de Chinese communis ten in Korea ook in het Westen, 'n actie zou worden ondernomen. De correspondent zegt in dit verband, dat aan de Sovjet-Russische zone- grens in Duitsland alles rustig schijnt te zijn. WAT IS MAO'S BEDOELING? Een gevangen genomen Noord-Ko- reaanse verbindingsofficier had ver klaard, dat een Chinese officier hem medegedeeld had, dat de taak van het Chinese leger was, de troepen der V. N. binnen twee maanden achter de 38ste breedtegraad te drijven Het zou dan aan de Noord-Kore- aanse troepen overgelaten worden om van daar verder te strijden. De Noord-Koreanen werden thans bij Manpodjin, een plaats aan de Jaloe op de voornaamste verbindingsweg van Madsjoerye en het Noord-Kore- aanse centrum Kangje, opnieuw ge groepeerd. MARKT BERICHTEN LEIDEN, 1 Dec. Vee. Aanvoer: 2 fokstieren, 3 slachtstieren, 75 kalf- vette koeien, 29 graskalveren, 9 vette en melkkoeien, 56 varekoeien, 110 kalveren, 72 nuchtere kalveren, 1078 vette schapen, weideschapen en vette lammeren, 26 zeugen, 147 mestvar- kens, 512 biggen, 4 paarden, 17 bok ken of geiten. Prijzen: kalf- en melk koeien 650900 en varekoeien e a. 475700 handel traag; vette koeien 880—1025, 2.2b—2.70 per stuk, graskalveren f 160320' nuchtere kalveren 4070 en vette schapen 9130, handel stug, vette lammeren f 75105 duur; mestvarkens 60 90, en biggen 1830 handel tame lijk; bokken en geiten 15—30, han del matig. Kaas. Aangevoerd 54 partijen Goudse en 5 partijen Leidse kaas. Totaal 59 partijen Prijzen: zware 2.25, le soort 2.172.20 en 2e soort 2.142.16, le soort Leidse kaas 1.972.05 per kg. Handel ma tig. DELFT, 20 Nov Vee. Aanvoer: 24 runderen, 53 nuchtere kalveren. 123 varkens. 449 biggen, 2 schapen en geiten De prijzen waren, kalfkoeien 725875; nuchtere kalveren 40 05, biggen 1628, lopers 4070, magere varkens per kg levend ge wicht 1.401.60. De handel in run deren was matig, in nuchtere kalve ren vlug en in varkens en biggen iets williger dan vorige week.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2