S)e ftzidóeSoti/to/nt atoombom VN-strijdkrachten zullen hun taak niet opgeven fZwmcm auvc tyefrwifo item de ataam&atn Een dreiging en een waarschuwing De schim van de Het 8e leger uit de tang ontsnapt Vermijd oorlog met China'' Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RUOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCH1" VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12147 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Gira 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 De woorden van de president wekken beroering rjE JONGSTE ONTWIKKELING op Korea plaatst de wereld tegen- 99 over een ernstige crisis", zo begon president Truman gisteren op zijn wekelijkse persconferentie een verklaring, waarin hij drie .punten ontwikkelde om de nieuwe situatie het hoofd te bieden; 1. Amerika zal in de Verenigde Naties blijven aandringen op gezamen lijke actie om de agressie op Korea tot staan te brengen. 2. Amerika zal zijn pogingen om de andere vrije landen te helpen, vergroten en hun verdediging versterken ten einde aan de agressie el ders het hoofd te bieden. 3. Amerika zal in snel tempo zijn eigen militaire kracht vergroten. „De situatie aan het front is op het ogenblik onzeker" verklaarde Tru man .„Evenals tevoren kunnen wij weer tegenslagen lijden. Maar de strijdkrachten der Verenigde Naties zijn niet van plan, haar missie op Korea op te geven. Wij kunnen verwachten, dat de agressie zich via Azië en Europa tot het Amerikaanse halfrond zal uitbreiden als de agres sie op Korea slaagt. Wij vechten op Korea voor onze eigen nationale vei ligheid en voor ons bestaan". Voorts verklaarde president Truman: 1. dat 't gebruik van de atoom bom op Korea in „actieve" overweging is; 2. dat hij vandaag de demo cratische en republikeinse leiders op het Witte Huis zou ontbieden om met hen de aanvraag van een aanzienlijk bedrag voor de atoomener giecommissie en andere militaire doe;einden (het gaat om VA milliard en 10 milliard) te bespreken; 3. dat het meer dan noodzakelijk is, dat zonder verwijl een geïntegreerde strijdmacht in Europa onder eenhoof dig opperbevel wordt opgesteld. wordt zolang de Verenigde Naties hun superioriteit in de lucht op Ko rea handhaven. Slechts indien de vijand zich van het overwicht in de lucht zou meester maken zou een doel van kritiek belang beter kunnen worden aangevallen door een enkel vliegtuig dan door een grote lucht vloot, die zich strijdend een weig zou moeten banen. Nadere verklaring Wat Truman van de atoombom gezegd had, veroorzaakte onmiddel lijk een grote deining in de wereld, zodat het Witte* Huis zich gehaast heeft om de volgende verklaring te publiceren; „De president wil er zeker van zijn, dat hetgeen hij over de atoom bom heeft gezegd, niet verkeerd wordt uitgelegd. „Het spreekt vanzelf, dat dit on derwerp sedert het uitbreken der vijandelijkheden is overwogen, even als het gebruik van alle militaire middelen wordt overwogen wanneer onze strijdkrachten in gevecht ge wikkeld zijn. „Het overwegen van het gebruik van enig wapen volgt altijd stilzwij gend uit het feit, dat men zulk een wapen bezit. „Er dient evenwel de nadruk op te worden gelegd, dat volgens de wet slechts de president machtiging kan geven voor het gebruik van de atoombom. Zulk een machtiging is niet gegeven". „Indien zulk een machtiging te eniger tijd gegeven zou worden, zou de bevelhebber te velde belast zijn met de tactische opdracht, het wapen te gebruiken. Kortom de antwoorden op de ter persconferentie gestelde vragen brengen geen verandering in deze situatie". Volgens de correspondent van A.P. te Washington is hetonwaarschijn lijk, dat een atoombom gebruikt ATOOMCOMMISSIE BIJEEN Intussen is de Congrescommissie voor atoomenergie gisteren in beslo ten zitting bijeen geweest. Senator Brien McMahon, de voorzitter, ver klaarde na afloop: „De omstandighe den, waaronder de atoombom ge bruikt zou moeten worden, zijn prac- tisch van het ogenblik af waarop het wapen ontstond overwogen. Vol gens de wet berust de beslissing bij de president. Bij het nemen van dit besluit zal met zeer ernstige en be langrijke factoren rekening gehou den moeten worden. Deze factoren zijn van militaire, diplomatieke en psychologische aard. Ik zal ze op dit tijdstip niet tot in bijzonderheden bespreken". Sovjet-bemiddeling In ruil voor vier concessies? Volgens inlichtingen, die op het Britse ministerie van buitenlandse zaken uit Moskou zijn ontvangen zo meldt de correspondent van de „Volkskrant" zou de Sovjet-Unie communistisch China willen bewe gen de aanvallen in Korea te staken op de volgende voorwaarden: met Japan zou zo snel mogelijk een vre desverdrag moeten worden gesloten op de basis van de accoorden van Yalta en Cairo; het Westen zou moe ten erkennen, dat communistisch China grote belangen heeft in Ko rea en Indo-China; de souvereiniteit van communistisch China over For mosa zal erkeni moeten worden; en tenslotte, de opperbevelhebber der Amerikaanse bezettingstroepen in Japan zou vervangen moeten wor den door een burgerlijke commissie. Met andere woorden MacArthur zou ontslagen moeten worden. Deze inlichtingen worden in Whi tehall ernstig opgenomen, omdat zij komen uit de bron, die op 23 Juni, twee dagen vóór de communistische aanval op Zuid-Korea, een ernstige crisis in het Verre Oosten voorspel de en die in Augustus berichtte, dat de Chinezen eerst zeer laat in Korea zouden ingrijpen. Amerikaanse divisie en Turkse brigade omsingeld DE CHINESE COMMUNISTEN hebben de Amerikaanse tweede divisie en de Turkse brigade in Noordwest-Korea in een hinderlaag gelokt, om singeld en afgesneden van het tiende Amerikaanse corps, dat zich Ooste lijker teweerstelt. Honderden Amerikanen en Turken sneuvelden of wer den gewond toen zij onverwacht over een afstand van elf kilometer ge vangen zaten tussen de van twee zijden aanvallende communisten. Slechts 1500 man waagden met de moed der wanhoop zich al vechtend een weg te banen door een spervuur van machinegeweren en mortieren ten Zuidoosten van het prijsgegeven Koenoeri. Gewonden moesten onver zorgd blijven liggen tijdens het gevecht in de bittere koude. Twee geharde Engelse brigades staan gereed om de stoot op te van gen van een hernieuwde communis tische aanval op het deerlijk geha vende verbonden leger, dat langs de besneeuwde wegen de terugtocht heeft aanvaard. Het Amerikaanse I achtste leger, dat ontsnapt is aan de I communistische hoofdmacht heeft nieuwe stellingen betrokken, die I slechts 50 kilometer ten Noorden van de vroegere communistische j'hoofdstad Jjongjang liggen. De com munisten maken spaarzaam gebruik opmars van 55 kilometer op ver scheidene plaatsen is hen blijkbaar teveel geweest. Waarnemers gelovpn, dat zij nieuwe uitrustingen en mu nitie afwachten, alvorens de volgen de slag toe te brengen aan de uit geputte. ver in de minderheid zijnde verbonden In Noord-Oost-Korea trachten ver sterkingen zich een weg te banen door de heuvels ten Zuiden van het Tsjosin-bekken om de manschappen van het Amerikaanse tiende leger korps te bevrijden. De Chinese corn- AMBASSADEURS TE MOSKOU MET „VACANTEE." De Engelse ambassadeur te Mos kou, sir David Kelly, vertrekt Zater dag uit Moskou voor een vacantie in Engeland. Hij heeft de waarne mende Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, Donderdag een beleefdheidsbezoek gebracht. De Amerikaanse ambassa deur te Moskou, Alan Kirk, vertrekt Maandag in zijn eigen vliegtuig uit Moskou voor een vacantie in de V.S. ATTLEE ROEPT HET KERN KABINET BIJEEN. De Engelse minister-president Attlee heeft hedenmorgen het kern kabinet bijeengeroepen voor dt eer ste van een reeks spoedbesprekingen alvorens hij naar Washington ver trekt. Zijn vertrek wordt niet voor Zaterdagavond laat of Zondagmor gen verwacht. President Truman heeft tegen he denmiddag 5 uur de leiders van het Congres bijeengeroepen voor een bespreking over de militaire crisis. Attlee naar Truman De Britse premier, Attlee, zal waarschijnlijk zeer spoedig naar de V.S. vliegen voor een ontmoeting met president Truman ter bespreking van de situatie op Korea. De ontmoe ting zal vermoedelijk plaats hebben in of nabij Washington. Attlee kondigde persoonlijk gister avond in het Lagerhuis aan, dat hij president Truman een dergelijk be zoek had voorgesteld om 8 uur gister avond na een bijeenkomst met zijn ministers. Enige uren later was het toestemmend antwoord van Washing ton reeds binnen. Kort tevoren had Attlee over Tru- mans verklaring inzake de atoombom gezegd, dat naar de mening van de Britse regering een besluit van zo groot en ernstig belang als het ge bruik van de atoombom niet kan wor den genomen zonder volledig over leg met de leden van de Ver. Naties, die deelnemen aan de huidige politie actie in Korea. Voorts verklaarde hij nóg, dat zijn regering de gedachte van een gede militariseerde zone in Korea naar vo ren had gebracht, opdat onderhande lingen mogelijk zouden worden. Wan neer de Chinezen een oplossing langs vredelievende weg verkiezen boven geweld, dan zou de suggestie van een dergelijke zone een deel van de on derhandelingen kunnen vormen. TRUMAN EN ATTLEE NAAR STALIN? Volgens de Amerikaanse journa listen Joseph en Stewart Alsopp was de eerste reactie van Truman op het nieuws over de communistische in val in Noord-Korea, een voorstel te doen tot het oversteken van de Oceaan om Stalin te ontmoeten en hem de keus te geven tu§sen vrede of oorlog. Trumans adviseurs zou den hem echter hebben aangeraden dit voorstel niet te doen. Politieke waarnemers te Washington zien enig verband tussen dit voorstel en HET PROCES OM BERTHA HER-* TOGH. Bij het verlaten van het gerechtsgebouw te Singapore na een der zittingen werden Bertha Her- togh en haar pleegmoeder Aminah (vierde en derde van rechts) om zwermd door een menigte van twee duizend personen, die door een cor don van politiemannen in toom ge houden moest worden. het feit, dat Attlee reeds binnen uur per vliegtuig naar Washington zal gaan. Indien Truman en Attlee zouden besluiten een beroep op Sta lin te doen om hen en de Franse premier ergens in Europa of Azië te ontmoeten, zou dè vorm van deze samenkomst de volgende week op de bijeenkomst van de vertegen woordigers der Westelijke mogend heden te Parijs besproken kunnen worden. Een eventueel voorstel aan Stalin zou dan als een antwoord beschouwd kunnen worden op het Sowjet-Russische voorstel voor een bijeenkomst der „Grote Vier" ter bespreking van de Duitse bewape ning. Het verlammende veto De Sovjet-Unie heeft gisteren ge bruik gemaakt van haar vetorecht in de Veiligheidsraad om een zesmo- gendhedenresolutie te torpederen, waarin terugtrekking van de Chine se troepen uit Korea wordt geëist. Tijdens het debat had sir Gladwyn Jebb, Brits afgevaardigde, een be roep gedaan op de Chinese commu nistische regering om „vele malen te denken", alvorens enig onherroepe lijk besluit te nemen. De toekomst van Formosa kan niet vredelievend worden opgelost zolang de Chinese strijdkrachten in militai re operaties tegen de Verenigde Na ties zijn gewikkeld, zei sir Gladwyn. Hij sprak de hoop uit, dat communis- t;sch China zich zou neerleggen bij de resolutie waarin om terugtrek king van de Chinese troepen uit Ko rea werd gevraagd. Hij deed een be roep op China om te tonen, dat het de Koreaanse kwestie opgelost wil zien op grondslagen van de Ver. Na ties. De resolutie werd echter, zoals gezegd, afgestemd door het Russi sche veto. Negen leden stemden vóór, India nam niet aan de stemming deel, alleen de Sovjet-Unie stemde tegen. van tanks en artillerie en pogen een munisten in dit gebied dragen thans I beslissing te forceren door hun over- weldigende overmacht en door ge bruikmaking van een overmatig aantal kleine automatische wapens. De Amerikaanse verliezen in de Koreaanse oorlog zijn Donderdag tot 31.028 gestegen 1.032 meer dan een week geleden aldus is te Washington bekendgemaakt. In het totale aantal zijn begrepen: 5307 do den en 3954 vermisten. DRUK IETS AFGENOMEN De enorme druk van de overwel digende meerderheid der communis tische troepen is na drie dagen van bloedige strijd iets afgenomen. De HOE ZIET BEVIN DE OPLOSSING? In diep gepeins verzonken wan delt de Britse Minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin, na de bijeenkomst van het Kabinet in Downingstreet 10 te Loden te heb ben bijgewoond, naar het Foreign Office. Het pad eens Ministers Buitenlandse Zaken niet over rozen te gaan. NOORSE TANKBOOT IN BRAND GEVLOGEN. De 10.576 ton metende Noorse tankboot „Atlantic Africa" is in de haven van Durban, nadat zich een ontploffing aan boord had voorge daan, in brand gévlogen. Men meent, dat vier personen door deze ramp het leven hebben verloren; bovendien moesten verschillende leden van de brandweer met ernstige brandwon den naar het ziekenhuis worden ge bracht, terwijl verscheidene perso nen nog worden vermist. Het groot ste gedeelte van de bemanning was schijnt waarlijk j <je ^al 0p( ^oen ontploffing plaats aan. vond. witte camouflagecapes in de sneeuw. Een bevrijdingscolonne trekt op de belegerde stad Kotori aan, die 11 kilometer ten Zuiden van het bek ken ligt. De Zuid-Koreanen hebben hun opmars langs de Oostkust voortgezet en een punt 30 kilometer ten Noor den van Tsjondjin bereikt, ongeveer 60 kilometer van de Sovj et-Russisch - Siberische grens. Vietminh-offensief op til 0 De Vietminh-rebellen in Indo- China maken zich gereed voor een offensief uit drie richtingen op Ha noi, de hoofdstad van de rijke rijst- delta Tonkin. Volgens waarnemers beschikken zij over 25 goed uitgeruste bataljons, die ten Noorden van de stad met de nodige reserves zijn samengetrok ken. Hanoi, dat 150.000 inwoners telt, ligt aan de Rode rivier, 150 kilome ter van de Tonkinese golf. De Franse legerleiding maakt mel ding van hernieuwde activiteit in twee sectoren aan het 500 kilometer lange front, dat de delta beschermt. Zij heeft tevens de herovering be kend gemaakt van het fort Tsjoe- phaison, nabij de belangrijke grens vesting Moncay, in het uiterste Noord-Oosten. HOE CHURCHILL DE SITUATIE ZIET „DE VER. NATIES moeten er met alle mogelijke middelen voor wa ken, dat zij betrokken raken in een oorlog met China," zo sprak, waar schuwend, als eerste spreker op de tweede dag over de buitenlandse po litiek in het Britse Lagerhuis, de oppositieleider Winston Churchill die ook op deze dag zijn 76ste verjaardag beleefde. „Stellig zijn wij in gevaar", zei hij verder, „maar dat gevaar is niet nieuw. Dat ontstond al op de dag na de wereldoorlog, toen het Westen ging demobiliseren, terwijl de Sovj et-legers bleven gehandhaafd in al hun enorme kracht". Toch zag hij het niet als een Russisch belang om thans een grote oorlog te beginnen, en evenmin leek hem een Russische aanval op Europa op dit moment waarschijnlijk. HOOG SPEL zowel op de militaire speeltafel van Korea als op de diplomatieke speeltafel van de Verenigde Naties. Het lijkt soms of beide tafels geheel los van elkander staan, alsof het mo gelijk is, dat op Korea de rode troe pen van Mao in ontstellende massa's de strijdkrachten van de Verenigde Naties onder de voet kunnen lopen, kunnen omsingelen en afslachten, terwijl aan de tafel van Lake Success Chinezen en Russen een lustig 0 spelletje doen met resoluties en veto's. Terwijl Mao s hor den alle internationale regpls van het spel met souvereine minachting overtreden houdt men zich in Lake Success angstvallig aan alle formele regels en laat de Veiligheidsraad ge moedereerd uitschakelen door een veto. Wij leven in een eigenaardige we reld. Een situatie als nu is ontstaan, zou een paar decennia geleden zon der meer oorlog hebben betekend. Er zijn wel oorlogen ontketend om geringere redenen. Tegenwoordig echter gaat men rustig door met con fereren, al wordt er gevochten, dat de stukken er af vliegen en voelt ieder met z'n klompen aan, dat men over de conferentietafel heen bij de neus wordt genomen. De zaak is, dat niemand een oorlog op grote schaal wil en daarvan wordt door sommige mogendheden een handig gebruik gemaakt. De Ameri kanen voelen zich nog het sterkst en zijn bereid tot grote offers, maar vechten doen ook zij liever niet dan in uiterste noodzaak. En de andere leden der Verenigde Naties lopen met verschrikte gezichten rond en weten niet wat ze doen moeten. Zij dringen aan op onderhandelingen en minnelijke schikkingen, maar de tijd, die zij daarmee winnen is geen winst en de schikkingen, waarop zij hopen, vallen altijd uit in hun nadeei. Het is natuurlijk gemakkelijk pra ten, als men zelf de verantwoorde lijkheid niet behoeft te dragen maar de indruk dringt zich onweerstaan baar op, dat de Verenigde Naties zichzelf geen dienst bewijzen door de aarzelende houding, welke zij thans aannemen. Gemakkelijk zijn de beslissingen zeker niet. Neem bijv. maar eens de kwestie van het gebruik der atoom bom. Nauwelijks had Truman giste ren erop gezinspeeld, of de wereld was in rep en roer. De Britse pre mier telegrafeerde direct naar Was hington, dat hij wilde komen praten, welk voorstel door Truman prompt werd geaccepteerd. Militair, gespro ken is de atoombom een geducht wa pen, maar de psychologische reacties zijn zo geweldig, dat men er nauwe lijks gebruik van kan maken Van daar, dat noch Mao noch Stalin zich door het verkapte dreigement uit het veld zullen laten slaan. Wat er in de naaste toekomst nu staat te gebeuren is absoluut onze ker. De Veiligheidsraad is pract^eh uitgeschakeld; Engeland wil tot elke prijs een openlijk conflict met Chi na vermijden, Frankrijk heeft het te kwaad met z'n eigen moeilijkheden en Washington is het blijkbaar nog niet met zichzelf eens. Voor ons, in Europa, is het een ze kere troost, dat een man als Chur chill, die een wijde blik heeft en ook niet aarzelt om te zeggen wat hij meent, van oordeel is, dat een oor log niet onvermijdelijk is. 's Werelds loop wordt beslist in Europa en niet op Korea. De beste hoop echter voor de „redding van de christelijke bescha ving van een Russische verovering" is de fundamentele wijziging, die de vroegere isolationistischs politiek der V.S. heeft ondergaan, sprak Chur chill verder, en daarom hoopte hij, dat „wij het in de eerste plaats als ons voornaamste doel zullen be schouwen om ons hoe weinig ook en op welke m'anier ook, niet van Ame rika te distanciëren". In het verloop van zijn rede zei Churchill, dat het onmogelijk is te voorspellen, wat de Russen van plan zijn, maar wel hoopte hij, dat het Westen tot overeenstemming met de Sovjet-Unie zou komen, voordat dit land een voorraad atoombommen 'heeft, groot genoeg om de vrije we reld te terroriseren, zo niet geheel te vernietigen. „Als er een oorlog los brandt, dan is dat op het moment, dat de Russen kiezen", waarschuwde hfj. Er is wel eens gezegd, zo ging de voormalige oorlogsleider voort, dat het provocerend is om een Atlanti sche strijdmacht met inbegrip van een Europees leger en een Duit se bijdrage te organiseren. Maar het ziet er niet naar uit, dat er in de eerstkomende twee jaar in Europa zóveel bereikt kan worden, dat daardoor de balans van de militaire m'acht naar Europa zal doorslaan. Daarom is er geen sprake van, dat de tot nu toe bereikte weinig doeltreffende defensiemaatrege len van de Atlantische en Westelijke mogendheden Rusland zouden kun nen uitdagen. Churchill was er sterk voor, dat nogingen worden gedaan om met de Russen tot een accoord te komen, zolang Amerika nog de meeste atoombommen heeft, want deze su perioriteit geeft het Westen de mid delen om met Rusland te spreken als gelijken. „Maar dan ge confe rentie van vruchteloos gepraat, maar geheim en op het hoogste ni veau". Tijdens het debat gaven sprekers van alle partijen bezorgde commen taren op de verklaring van Trumn, welke een geweldige ooschudding heeft teweeggebracht in d-> wandel gangen. Zelfs nadat het Witte Huis zijn toelichting had gegeven, uitten afgevaardigden van de Labour- en de conservatieve partij hun onge rustheid over de mogelijkheid, dat de atoombom zou kunnen worden gebruikt. Zij drongen er op aan, dat ■Engeland zou streven naar h°t ver mijden van een oorlog met China. KaMethe... Voor de rechterstoel van het eigen geweten wordt geen schuldige vrij gesproken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1