Voorlopig Oranje-team versloeg Helsingborg Doelpunten van v. Melis en Lenstra Het Nederlandse elftal tegen Frankrijk De drie wijzigingen gehandhaafd Najdorf versloeg Tartakower Aether Manken £en getuige die niet öpxak Radicaal Reinigend LAXEER-AKKERTJES DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 I >E LKIDSE COURAN'I TWEEDE BLAD PAGINA 2 De belangstelling voor de oefenwedstrijd, die gistermiddag in het Feijen- oordstadion te Rotterdam tussen het voorlopige Nederlandse elftal en Helsingborg werd gespeeld, was in verhouding met een nog niet zo heel ver achter ons liggende tijd zeer gering Bevolkten vroeger bij een oefen wedstrijd zeker 30.000 toeschouwers (en vaak wel meer, tot 50.000 toe) de tribunes van het reusachtige stadion, dit keer v/aren er nog geen 15.000 kykers, die overigens van een matige vertoning getuige zijn geweest. Ongetwijfeld zullen de slechte weersomstandigheden een factor van betekenis zijn geweest bij deze ge ringe belangstelling, maar aan de andere kant zal het de KN.V.B, toch wel duidelijk zijn geworden, dat ook de meest enthousiaste voetballiefheb ber niet meer naar een wedstrijd gaat indien hij bij voorbaat weet. dat deze nauwelijks het aankijken waard is. En de ontmoeting tegen de sterke Zweedse eerste-klassers, waarin tal rijke internationals meespeelden, was teleurstellend ten aanzien van het vertoonde spel. De Zweden hadden niet byster veel zin om zich geheel te geven, vermoedelijk door het feit, dat zij aan het begin staan van een zware tour, welke nog tot half De cember duurt. Het tempo, waarin zij speelden, was laag zo laag zelfs, dat men in bepaalde perioden van „sloom" mocht spreken. Het eigen aardige feit deed zich voor, dat zelfs toen Helsingborg achterstond, de gasten het tempo niet verhoogden Juist dit langzame tempo was van zo groot belang in deze oefenwedstrijd Want tempo, hoog tempo, zal het be langrijkste wapen zijn, waarmede het Franse elftal de Oranjehemden op 10 December in Colombes zal bestrij den En of het Nederlandse elftal een hoog tempo anderhalf uur zal kunnen volhouden, dat is nu juist de vraag en waarschijnlijk het zwak ke punt van onze ploeg, waarbij wij geenszins uit het oog verliezen, dat de Franse spelers technisch beter zullen zijn dan onze vertegenwoordi gers alhoewel wij gaarne een uit zondering willen maken op Kraak, Terlouw en Lenstra, die in dat op zicht zeker niet de mindere zullen zijn. Maar et komt nog een derde factor bij De Franse ploeg heeft nog iets goed te maken De zware en on verwachte nederlaag van 41 tegen Nederland te Rotterdam en de wil om daarvoor revanche te nemen zal een belangrijke rol soelen bij het bepa'en van het eindresultaat van de Parijse ontmoeting. Lenstra heeft te Rotterdam in de tweede helft het veld moeten verla ten wegens een verwonding aan de dij. Bij het maken van het tweede doelpunt kwam hij bij de afweer van een der Zweedse achtersoelers 1 el ijl: ten val en stromoelend verliet hij het veld Bii onderzoek bleek echter dat de b^ssure niet van ernstige aard was. Men heeft alle hooD. dat de lichte bloeduitstorting in ziin rechter dij snel zal genezen en dat hii dus in het Nederlandse eHtal tegen Frank- krijk kan meespelen. Niet veel nieuws. Veel nieuws heeft de oefenwed strijd niet gebracht. De ploeg, die voor het uitvallen van Lenstra in het. veld stond, is waarschijnlijk wel de sterkste, die men op het ogenblik met het beschikbare materiaal kan samenstellen. Opvallend was het zeer slechte plaatsen van de meeste spelers. Hoe wonderlijk zuiver kan Abe Lenstra een bal aangeven, welk een technische beheersing en goede spelopvatting demonstreert de Fries daarbij Men denke eens aan de op bouw van de aanval, waaruit het eerste doelpunt voor het Nederland se elfta' ontstond. Van het midden uit dribbelde Lenstra enkele passen naar voren, vervolgens plaatste hij het leder haarfijn, over het hoofd van de Zweedse linksback, naar de Graaf, zodat deze in vrije positie gemakke lijk de bal kon voorzetten. Van Melis schoot eerst tegen een der Zweedse achterspelers aan, maar de bal sprong terug voor zijn schoen en daarna vermocht keeper Evensson aan de kogel niets meer te doen Dat was voor de rust. En in de tweede helft pa.<seerde de Graaf bij een doorbraak handig naar binnen, waarbij Lenstra het juiste inzicht bleek te hebben, om naar voren ko mend. in een rush een hard laag schot te lossen, da+ eveneens onhoudbaar was voor de Zweedse doelman. Maar wat bij Lenstra zo oovallend was. het op het juiste ogenblik afgeven van de bal met een zuivere pass of boogbal naar een der medespelers, dat zag men slechts sporadisch bij van der Tuyn. Clavan. van Melis en Van Schijndel, om slechts een paar van hen te noemen. Vanzelfsprekend kwam dat ook door het goede dek kingssysteem van de Zweden, maar de Nederlandse spelers hadden vooral in de eerste helft moeite om openin gen te maken, hetgeen na de rust wat vlotter ging door het soms fut loze spel van de tegenstanders. Het aantai kansen, dat de voorhoe de in de tweede helft kreeg, was vrij talrijk, maai c goed schutter heb ben wij ook deze middag niet kunnen ontdokken, al hadden wij bewonde ring voor de wijze, waarop Clavan in de tweede helft in volle ren een voorzet van de Graaf opving en kei hard inschoot, waarbij de bal de paal trof. Al won her voorlopig Nederlands elftal dus met 20. de generale re petitie kon toch ten hoogste betiteld worden met vrij matig" en er zal in Colombes veel en veel meer worden gevraagd van de spelers, wil men een redelijk resultaat voor het Ne derlandse elftal kunnen verwachten. SCHOTSE LEAGUE—ENGELSE LEAGUE 1—0. Een interieague wedstrijd in Ibrox Park te Glasgow tussen Schotland en Engeland werd met 10 door de gastheren gewonnen. Het spel was van matige kwaliteit en de 75.000 toeschouwers konden zich alleen verheugen in het feit van de Schotse zege, de eerste sinds 1938 in een interieague wedstrijd tegen Engeland Het doelpunt werd gescoord in de tweede minuut na rust toen Mc Phail uit een voorzet van Ormond de bal in de touwen joeg- ZWEMMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE GOUDA. In het Spaardersbad te Gouda wer den nationale zwemwedstrijden ge houden. De voornaamste uitslagen luiden: 400 meter vrije slag dames: 1. Geer tje Wielema (Robben) 5 min 39.3 sec 2. Truus van der Berg (ODZ, Rotterdam) 5 min. 56.3 sec.; 3. Ans de Jonge (ADZ. Amsterdam) 6 min. 121 sec. 400 meter vrije slag heren: 1 Bo - len (Zian) 5 min. 10.5 sec.; 2. R. van Daatselaar (Robben) 5 min. 11.5 sec.; 3. Bijderwellen (GZC) 5 min. 13.2 sec. Van het jeugd-waterpolotournooi luiden de uiislagen: GZCZian 41 RobbenMerwede 111, Om de 3e plaats: ZianMerwede 83; Finale GZCRobben 11 Robben wint door strafworpen. De keuzecommissie van de K. N. V. B. heeft het Ne.derlands elftal, dat Zondag 10 December in het Colombes-stadion te Prijs tegen Frankrijk speelt, als volgt samengesteld. KRAAK (Stormvogels) DE JONG A.D.O. TER LOUW (Sparta) DE GRAAF VAN DER TUYN VAN MELIS (Limburgia) (H.D.V S.) (Eindhoven) Als reserves fungeren Saris (B.V.V.) Mohring (Ajax) en Snoek (Eindhoven). LENSTRA (Heer en veen) In vergelijking met het elftal, dat met 72 van België verloor, zijn drie wijzigingen aangebracht in de ploeg, welke 10 December tegen Frankrijk uitkomt. In plaats van Mertens van Willem II heeft men de meer gerou tineerde Schijvenaar gekozen, die zeker geen debutant kan worden ge noemd in internationaal voetbal. De ze vervanging zal een versterking blijken als Schijvenaar zich strikt houdt aan de dekking van de buiten speler en bij het wegwerken zuiver der plaatst. Aanvoerder Stoffelen heeft zijn plaats moeten afstaan aan de Haarlemmer Biesbrouck. die in de oefenwedstrijd zeker niet onvoldoen de is geweest en in tempo het waar schijnlijk wel van Stoffelen zal win nen, vooral wanneer zal blijken, dat Frankrijk het tempo als sterkste wa pen zal hanteren. Het aanvoerder schap is in handen overgegaan van Rinus ^rlouw. In de voorhoede is Van der Tuyn opgenomen, een spe ler, die eveneens over meer routine beschikt dan de Eindhovenaar Snoek maar wiens plaatsen geen sterk punt HHYC—AMERIKAANSE LEGERPLOEG 9—1. In de competitie voor de West Europa beker heeft HHYC met 91 van de Amerikaanse jegerploeg ge wonnen. Tussenstanden: 30, 30 en 3—1. de stand Den Haag Amsterdam Brussel Luik Antwerpen Am. legerteam Billancourt Tilburg RC. de France 6 24—8 4 16—14 3 24—16 2 21—20 1 2—2 0 8—35 0 0—0 0 0—0 0 0—0 in zijn spel vormt. Overigens is Lenstra weer naar links verhuisd teneinde de Hermes DVS-speler op de rechtsbinnenplaats te kunnen op stellen. En de wisseling van plaats van de Fries betekent eveneens een verandering ten aanzien van x!e in stelling van de voorhoede, zoals deze op Deurne aantrad. AUTOMOBILISME. De derde tulpen-rallye der „R. A. C.-West" zal in de week van 2328 April 1951 plaats vinden. Er zal kunnen worden gestart op Maandag 23 April in de volgende plaatsen: Bern, Brussel, 's-Graven- hage Kopenhagen. Manchester. Mi laan. Monte-Carlo Parijs en Rome. De totale afstand zal ongeveer 3500 km. bedragen; de gemiddelde snel- bfid 50 km. Aankomst der deelnemers Don- dej dagochtend 26 April te circa 9 uti te Noord wijk aan Zee. De daar opvolgende dag wordt de klasse- n entsproef gereden. Alle deelnemers rijden, opnieuw startend ergens in midden-Frankrijk een pemeens^harmplnke rout° van 1700 km., waarin vier z.g. „bijzonde re etappes" van tezamen ongeveer 500 km. zijn opgenomen namelijk drie bergtrajecten en een bochten- traject. Aan de rijders me' uitgesproken sn -^twagens" en opgefokte motoren zullen in deze bijzondere etapper. alsook in de klassementsproef, iets hogere eisen worden gesteld dan aan do Sr riewagens, zodat iedere deel nemer een gelijke kans heeft op een goede plaats in het eindklassement. Hei aantal deelnemende wagens za' i ngeveer 300 kunnen bedragen, waar"an ten hoogste 150 plaatsen voer buitenlanders worden gereser veerd. Het reglement komt begin Jarupri gereed. HET SCHAAKTOURNOOI TE A'DAM De belangstelling wordt groter Het is interessant de bewegingen van de „Grote Drie" gade te slaan, nu het toumooi voor 2/3 achter de rug is. Stahlberg, die anders nooit de geringste belangstelling voor de verrichtingen van de anderen toont en geregeld zijn vaste aantal kilometers „ijsbeert" (op z'n minst 10 per avond) kwam nu meermalen bij het bord van Tartakower en Najdorf kij ken. Ditzelfde geldt voor Reshevsky Beiden waren' benieuwd of het de veteraan zou gelukken de leider de voet dwars te zetten. Foltys en Kottnauer maakten het zich al heel gemakkelijk. Zij „pleeg den' een salon remise na 16 zetten (de Siesta-variant van de Spaanse opening). Klaarblijkelijk wilden de ze landgenoten elkaar geen kwaad doen. Een tweede spoedige remise was die tussen O'Kelly en Euwe- Zij speeiden de hoofdvariant van de Ita liaanse opening en bij de 22ste zet stelde O'Kelly verdeling van het punt voor. Er viel inderdaad niet veel meer te beleven. Men dacht, dat Euwe een tikje minder stond, maar na afloop uitgevoerde analyses heb ben aangetoond, dat dit niet het ge val was. De derde Remise van deze avond kwam tot stand in de partij tussen Pirc en Gligoric, eveneens een strijd tussen twee landgenoten. In de Ko- nings-Indische partij werd echter meer strijdlust getoond Het gelukte Pirc niet tegen zijn jeugdige lands kampioen voordeel te behalen en na de 21ste zet werd de vrede getekend. De mooiste partij van deze avond leverde misschien wel Najdorf met zwart tegen Tartakower. In een Si- ciliaanse opening hie.d Tartakower geruime tijd een pion en ogenschijn lijk zag zijn steiling er niet kwaad uit. Met een serie krachtige zetten toonde de Arg. aan, dat dit slechts schijn was. Bij de 29ste zet veroverde Najdorf een stuk en stond de doctor hopeloos, derhalve capituleerde hij. in de puA.j PilnikGolombek, een Cavo-rwann opening, hield, de Brit lange tijci siana maar geleidelijk kieeg ae Argentijn stedingsvooraeer en dij de 33ste zet drergae zijn a-pion aoor te lopen, hetgeen slechts ten koste van stukverlies kon worden gekeerd. Golombek gaf zich toen ge wonnen. Een interessante strijd werd ook ge.everd in de partij Rossolimov. d. Eerg De kamp bieef onbesdst. In de partij KramerDonner, een Franse opening, bracht de Fries een oiier op n7 en het leek of hij een winstoeiovende aanval kreeg. De aanval sloeg echter niet door, de rol len werden omgekeerd en bij de 39ste zet stond xramers koning mat. Zeer belangwekkend was ook de partij van ScheltingaReshevsky. Een Nimzo-Jnaische met 4. dc2- Onze landgenoot weerde zich dapper en maaKte het zijn grote tegenstander danig lastig. Een gegeven ogenblik haa Reshevsky zelts een tripie-pion, maar deze werd opgelost. Viak voor anoop van de zitting deed v. Schel tinga een minder sterke zet, zodat hij in een ongunstiger eindspel beiandde. Stahlberg had het deze avond te gen Szabacios lang niet zo gemakke lijk ais daags te voren tegen Gud mundsson. De Italiaan verdedigde zich in een Catalaanse opening uit stekend en eerst ver in het midden spel veroverde de Zweed een pion. De partij werd afgebroken in een stel.'mg: wit kasteel plus paard en 4 pionnen, zwart kasteel plus paard en 3 pionnen. En het zal nog veel moei te kosten om dit voordeel tot winst te herleiden. Trifunovic en Gudmundsson lever den felle strijd in een Franse partij (Chatard-variant). De Zuids.aaf be gon al spoedig een actie tegen de vijande.ijke koning, maar de IJslan der kon zich voldoende verdedigen. De strijd werd naar de andere zijde verplaatst, maar ook daar liep de stelling vast. Zo bleef het spel heen en weer go'.ven. Bij het afbreken heeft Gudmundsson een tikje ongun-, stiger spel. De stand na de 14e ronde luidt: 1. Najdorf (Arg) 11punt; 2. Stahlberg (Zweden) 9y punt en 1 afgebroken partij; 3. Reshevsky (V.- S.) 9 punten en 1 afgebroken partij; 4. Euwe (Ned.) 9 punten; 5. Gligo ric (Z.-Sl.) 8J4 punt en 1 afgebroken partij; 6. Rossolimo (Fr) 8% punt; 7. Pirc (Z.-Sl.) 8 punten; 8. O'Kelly (België) IV: punt; 9. Pilnik (Arg.) 7 punten en 2 afgebroken partijen; 10. Trifunovis (Z.-Sl.) 6y punt en 1 afgebroken partij: 11 Tartakower (Fr.) 6 y punt; 12. Donner (Ned.) 6 punten; 13. Foltys (Tsjecho-S'ow.) 5 K- punt; 14-15 Van Scheltinga (Ned.) en Gudmundsson (IJsland) 5 punten en 1 afgebroken partij; 16- van der Berg (Ned.) 5 punten; 17.-18 Golombek (Eng.) en Kottnauer (Tsj - S14 y punt; 19. Szabados (Italië) 4 punten en 2 afgebroken partijen; 20. Kramer 'Ned.) 4 punten. Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk nier een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. VRIJDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.20 Gram. 12.00 Metro- pole-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgelcon cert. 13.00 Nieuws. 13.15 Septet. 13.40 Orgelconcert. 14.30 Gram. 14.40 Voordracht. 15.00 Volksmelodieën. 15.30 Gram. 15.40 Voordracht. 16.00 Gitaar-trio. 16.30 Sluiting. 18.00 Re geringsuitzending, A. A. Hoogen- doorn; „Voor Indië en Indonesië. 18.10 Gram. 18.20 Pianoduo. 18.30 „Het probleem der massa-jeut?d. causerie. 18.45 Kerkkoor. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Regerings uitzending. „Verklaring en toelich ting." 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak." 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaak wedstrijd: NoorwegenNederland. 20.06 Populaire muziek. 20.35 „Wat is nylon?" causerie. 20.55 Omroep orkest' en soliste. 21.40 Lichte mu ziek. 22.00 „De levende kerk,'' cau serie. 22.15 Omroeporkest 22.30 Langs wegen van kunst en schoon heid." 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.25 Wereldschaaktournooi. 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws en weerber. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gram. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Cello en piano. 11.40 Radiofeuilleton. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sportpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Orkest concert 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Gram. 15.35 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Gram. 15.35 Voor de vrouw. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Slui ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeon orkest. 18.45 „Denk om de bocht." 19.00 Meisjeskoor 19.15 Prijzen- praatje. 19.30 „Wat met de kerk?" causerie. 19.50 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Concertgebouwtrio. 20.35 „De gods dienst en het moderne leven," cau serie. 21.00 Theaterkoor en orkest. 21.30 Aetherfcrum. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Trio. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A. tot Z.," causerie. 22.3024.00 Omroeporkest. Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 19) „Het is zeer wel mogelijk," zei Thorndijke „en als wy naar de fa briek gaan en de boel bekijken hetgeen ik voorstel nu te doen moeten wij die mogelijkheid in onze gedachten houden. Doch het is een voudig maar een theoretische ver onderstelling. Om nu op jouw za ken terug te komen, Jardine; is er gedurende je verblijf hier niets bij zonders gebeurd?" „Absoluut niets," verzekerde ik." „Geen ongewone of duistere ge vallen! Geen verwondingen!" „Neen, niets buitengewoons," ant woordde ik. „Geen sterfgevallen?" „Een, maar de man was al dood voor ik hier in praktijk kwam." „Niets bijzonders met dat geval? Alles regelmatig en wettig verlo pen?" „O, ja," zei ik en toen herinnerde ik mij met een plotseling onaange naam gevoel, de onzekerheid van Baston omtrent de doodsoorzaak en ik voegde er bij; „Tenminste, dat hoop ik." „Wat hoop je tenminste?" vroeg Thorndijke scherp. „Ik hoop het, omdat het toch te laat is, om nu op de zaak in te gaan. Het lijk van die man is inge volge wilsbeschikking verbrand."' Een eigenaardige stilte volgde. Mijn beide vrienden schenen in hun stoelen te verstijven en keken mij zwygend en opmerkzaam aan. Eindelijk vroeg Thorndijke: ,Heb je met dat geval dan nog iets te doen gehad?" „Ja," bekende ik. „Ik ben met Batson meegeweest, om het lijk te zien en de dood te constateren." „En ben je geheel overtuigd, dat alles was, zoals het moest zijn?" Ik wilde juist „ja" zeggen, toen plotseling het visioen voor m'n geest kwam van mevrouw Samway, die mij met die vreemde onuitspreke lijke blik, over de schouder van Batson Aanstaarde. En wederom voelde ik haar onverklaarbare woe de, en dan haar plotseling veran derde gemoedsstemming. Ik was er destijds zeer onaangenaam door ge troffen geweest en dezelfde gewaar wording had ik nu opnieuw. „Nu ik er over nadenk, geloof ik niet dat ik dat ben," verklaarde ik. „Waarom niet?" was de vraag van Thorndijke. „Om te beginnen," zei ik enigszins aarzelend, „geloof ik niet, dat de doods ooi-zaak heel duidelijk was. Baston kon, toen hij de patiënt be handelde, niets bepaalds vinden en jk weet, dat de dood van de pa tiënt absoluut een verrassing was." „Maar," riep Thorndijke, fhy heeft toch zeker maatregelen ge troffen, om de oorzaak van de dood vast te stellen?" „Dat heeft hij niet. Hij veronder stelde een geval van hartvervetting en vulde op het certificaat in: Mor bus cordi; en iemand, die O' Con nor heet, heeft het certificaat beves tigd en mede ondertekend, nadat hij het lijk gezien had." „Na een gewoon uitwendig onder zoek?" „Ja." Mijn twee vvrienden keken elkaar veelbetekenend aan en Thorndijke merkte met afkeurend hoofschudden op; „En is dat alles, wat men in de praktijk als nauwkeurige voorzorgs maatregelen opvat? Een geval, dat misschien een opzettelijke brutale vergiftiging is geweest, wordt bijna SCHAATSENRIJDEN. UITSTEKEND BEGIN VAN KEES BROEKMAN. Gisteravond is de ijsbaan van Ha- mar officieel geopend met een wed strijd over 500 meter, waaraan ook onze landgenoot Kees Broekman heeft deelgenomen. Broekman, die een uitstekende conditie-training in de zomermaanden achter de rug heeft, en sedert 26 October op het ijs heeft gestaan van Akersvika, reed de 500 meter tegen de Noren Pedersen van Arendahl. Het ijs was goed, het kwik stond 4 graden be neden nul. Kees noteerde 45,7 sec. een uitstekende tijd, welke hoop geeft op een aanmerkelijke vooruit gang op het sprintnummer in dit seizoen. Broekman heeft slechts een enkele maal in Noorwegen beneden de 46 sec. gereden. Zijn beste per soonlijke tijd is 44,9 sec. .gemaakt tijdens de Europese kampioenschap pen in Februari 1949 te Davos, in ideale ijs- en weersomstandigheden. Broekman sloeg Pedersen royaal, ondanks het feit, dat zijn eindspurt op het laatste rechte eind niet zo sterk was. Pedersen's tijd was 46,1 sec. De beste tijd van deze wed strijd werd gemaakt door Magne Wahl met 45,1 sec., terwijl Ivar Martinsen 45,3 sec. noteerde. Na af loop van de 500 meter reed .Kees Broekman een viertal trainingsron den waarbij voor hem 38 en 39 sec. werd afgedrukt, wel een bewijs, dat onze landgenoot ir een goede con ditie verkeert. Daarna stopte Arve Sinnerud hem af, teneinde op deze eerste wedstrijdavond niet een te grote inspanning van Broekman te verlangen. Verwacht wordt, dat over ongeveer 14 dagen, omstreeks 10 December Kees Broekman wederom aan een wedstrijd in Noorwegen zal deelnemen. WATERPOLO L. Z. C—ZWIP 2—4. Voor de wintercompetitie speelde Woensdagavond L.Z.C tegen Zwip I uit Den Haag en daar de scheids rechter niet was opgekomen, floot H. v. d. Reijden van L.Z.C. tot aller ge noegen. Ondanks een kleine meer derheid van Zwip, toonde L.Z C. met spelers als J v. d. Reijden en Fr. Tegelaar zich als een niet te onder schatten tegenstander, maar moest toch Zwip de leiding zien nemen. (01). Even later werd het door de rechtsvoor zelfs 02. maar na rust vond L.Z C. het genoeg en was een fraai doelpunt van J. v. d. Reijden oorzaak, dat de stand tot 12 werd teruggebracht. Direct hierop een Zv- jp aanval en door een misgreep werd het tamme schot eén doelpunt 13. Met een fraai boogschot wist Tegelaar de achterstand te verklei nen (23). maar toch maakte Zwip nóg 24, waarmede de wedshtrijd ttjn Tgde. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O. O." De uitslag van de 8e ronde van de parencompetitie voor groep A is als volgt: Mossel 49 m.p. tegen v. Haas teren 47 m.p.; De Groot 53tegen v. Zilt 42 Winkelmolen 33 y tegen Zaidvliet 62 y; Jeuster 42 tegen Smit 54; Bik 62 tegen Cuppen 34. De stand is nu: Zandvliet 415 te gen 353; Mossel 406^ tegen 361 y; De Groot 403 y tegen 364 y; Winkel- molen393 tegen 375, Smit 387 y te gen 380 y; Bik 387 tegen 381: v Zilt 380.14 tegen 387 y: Cuppen 375 tegen 393; v. Haasteren 352y tegen 415y; Jeuster 340 y. tegen 427 y. TAFELTENNIS B. A. T. Ook deze week staan er weer enige belangrijke wedstrijden op het programma. B A.T. I ontvangt een lastige tegenstander n.l. Treffers IV en zal deze wedstrijd moeten win nen om in de kopgroep te blijven. B. A. T- II, nog ongeslagen, gaat een zware strijd tegemoet in Wassenaar tegen het eveneens nog onges^gen Swe^ows L Alhoewel we de Wasse- naarders sterker achten kunnen we toch op een spannende strijd rekenen. B.AT. III ontmoet in eigen home Sleutels VIII. Beide thuiswedstrijden, dus van B.A.T. I en B.A.T. IIL worden ge speeld op Zaterdagavond in de Ma- riënpoelstraat. B A.T. II ontmoet Swallows Vrij dag a.s. in Wassenaar om 8 uur. De uits-agen van de vorige week waren: Steeds Vooruit IIIB.A.T. III 55; Trefkracht B jun.B.AT. a jun. 73; Swallows a jun.B.A.T b jun. 91. zonder enig nauwkeurig onderzoek voorbijgegaan. En zo zal het steeds wel blijven. Gewone sleur-voor- zorgsmaatregelen zijn in onver wachte gevallen helemaal geen voor zorgsmaatregelen. Dat is afgezien van principiële bezwaren, het grote gevaar van lijkverbranding. Het brengt de gifmenger weer in dezelfde gunstige positie als in de oude tijd, toen toxicologie en organische schei kunde nog onbekende wetenschap pen waren; toen was het onmoge lijk hem door opgraving van het lijk en scheikundige analyse van z'n schuld te overtuigen. „Gelooft u, dat dit een geval van vergiftiging kan geweest zijn?'r vroeg ik. „Ik weet van het hele geval niets, antwoordde hij„behalve, dat er zeer slordig is omgesprongen met het in vullen van het certificaat. Wat denk je er zelf van? Nu je er ach teraf over nadenkt, is er dan be halve die onzekerheid nog iets, dat je onbevredigd heeft gelaten?" Ik aarzelde en wederom doemde voor mijn geest op. de gedaante van mevrouw Samway met die vreemde onheilspellende blik in haar ogen. Eindelijk gaf ik hun een beschrij ving van het incident in de sterf kamer. „Ik begrijp er uit," zei Thorndijke, dat je deed, als of je de dode man zijn pols voelde, niet waar? „Ja." „Er bestaat toch geen twijfel, hoop ik, dat hij werkelijk dood was?" „Neen, beslist niet. Hij was zo koud als een steen en bovendien was het rigor mortis duidelijk waar neembaar." „Dat lijkt mij afdoende genoeg," zei Thorndijke, maar hij bleef met een uitdrukking van gespannen aan dacht in zijn geopend notitieboekje turen.. „Het ziet er toch uit," zei Jervis, alsof Jardine iets gezien had, of bijna gezien, dat hij niet mocht zien. Nu is de vraag maar wat was dat iets." „Ja," zei ik enigszins dof, „dat heb :k mijzelf ook al af gevraagd. Het kan een wondje of een leV.el geweest zijn, of het kunnen ook plekken van een onderhuidse naald op de pols geweest zijn. Ik zou, om ik weet niet wat, wel willen weten, wat haar Sedoeling was, toen zij mij zo zonderling aankeek." „Ja,'* zei Jervis, „dat zullen wij nu nooit te weten komen. Het graf heldert nu en dan wel eens een ge heim op, maar de oven van het cre matorium nooit. Of mijnheer Mad- dock zijn natuurlijke dood is ge storven, dan wel vermoord, nu is werken tegen verstopping hij een hoopje as zonder boodschap voor wie ook, tct aan de dag des oordeels. Thorndijke keek op „Dat schijnt zo te zijn," sprak hij „en werkelijk hebben wij geen gegronde redenen om te denken, dat er iets niet in orde was. Dus komen wij weer op je eigen aangelegenheden terug, Jardine en dan is de vraag; Wat zou je het liefst gedaan hebben?' ,In welk opzicht?" vroeg ik. „In verband met deze aanslag op je leven, bedoel ik. Je hebt ons ver teld, dat je geen enkele vijand in de wereld hebt.. Maar het schijnt toch van wel en een zeer gevaar lijke ook! Zou je nu de zaak in handen van de politie willen geven, of heb je liever, dat wij het onder ons hou den en het zelf onderzoeken?" „Ik zou graag willen, dat u daar over besliste," zei ik. (Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6