Minister s' Jacob wenst vele reorganisaties bij „Oorlog'' Wat is een mens zijn vrijheid waard? Grondeigenaren ontevreden over rapport Pachtwetgeving Van jonge- naar oude jenever Auto wordt opgehangen DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 UK LE1USK COUKAN I rWEKL>E BI.AU - PAGINA 1 N 'U de Tweede Kamer het ont werp van de Inkomsten- én Loonbelasting, na wijziging door en kele amen dementen, heeft aan vaard, is het wel interessant het re sultaat daarvan eens wat nader te bezien. Lang zijn de kamerdebatten goede nieuwsbronnen voor de dag bladen geweest, doch juisi daardoor is het geheel wat aan de aandacht cntsnapi. De allereerste vraag, die wij ons stellen is wel wat er nu werkelijk van een belastingverlaging terecht is gekomen. We moeten dan beginnen met de reeds tot wet geworden Be lastingherziening waarbij voorname lijk de wettelijke bepalingen van de winstberekening zijn veranderd en daardoor vereenvoudigd moeten zijn. Over het algemeen wordt thans wel aan de ondernemers een grotere vrijheid gelaten, doordat de om slachtige manier van een voorge schreven winstberekening nu is aan gepast aan het „goed koopmansge- bruik" en aan de bedrijfseconomie. Of thans de gelegenheid is gegeven te waarderen op vervangingswaarde is echter nog een grote vraag, welke de administratieve rechter in de toe komst wel zal moeten oplossen. Binnenkort hopen we hier de ver vroegde afschrijvingsmogelijkheid en de herwaardering van bedrijfsmid delen te kunnen bezien, zodat we er thans niet verder op in gaan. Al de ze wijzigingen betekenen practisch geen verlaging van de belasting, doch is meer een verschuiving naai de toekomst. Wel .is nog de gehele afschaffing van de Ondernemings belasting te noemen als een werke lijke verlichting van de onderne mer. THANS zijn we zover gekomen de wetsontwerpen te bezien, die wel een werkelijke verlaging van de be lasting voorstaan. Ze zijn nu door de Tweede Kamer aangenomen en onze minister van Financiën rekent er op, dat ook de Eerste Kamer haar fiat vóór het einde van dit jaar zal ge ven. Voorop zij gesteld, dat in werke lijkheid van een verlaging van de to tale belastingdruk over, het geheel maar zeer weinig zal komen. In de Memorie van Toelichting werd inder tijd al gezegd, dat door de verschil lende herzieningen de druk ver plaatst wordt van de sfeer van de inkomstenverwerving naar die van de besteding van het inkomen of wel van directe- naar indirecte belastin gen. Hierbij springt al direct naar vo ren, dat het draagkrachtbeginsel wordt verlaten. Immers, bij de hef fing naar het inkomen wordt reke ning gehouden met de persoonlijke omstandigheden bijv. ongehuwd, ge huwd, kindertal enz., terwijl dit niet het geval is bij de verteringsbelastin gen. Behalve de verzwaring van de Om zetbelasting en van sommige accijn zen'heeft de verlaging van de In komstenbelasting ook tot doel de vijftien percent huurverhoging op te vangen. Nu is de grens waar beneden geen inkomstenbelasting meer betaald zal worden aanmerkelijk verhoogd. Maar het is een zeer groot bezwaar, dat de gezinnen die ook volgens het oude tarief geen belasting verschuldigd waren op geen enkele wijze verlich ting of compensatie krijgen om de verzwaring van de andere lasten op te kunnen vangen. Allereerst willen we hier aan de hand van een tabel een overzicht ge-; ven, hoe de belastingvrije grens +ot 1951 loopt en daarna zal worden. Be neden de genoemde inkomens ze1 dus door de onderscheidene personen geen ink. bel. verschuldigd worden. Tarief Tarief oud nieuw 1140 1650 2070 2490 3120 3840 4530 5160 6000 6720 7920 8760 percent waaronder artikelen komen te vallen, welke als half luxe zijn te beschouwen. Ook is het weeldetarief weer aangevuld met verschillende artikelen. Hierover wordt bij de fa brikant het zeer hoge tarief van vijf tien percent geheven. 1I7E hebben eens een berekening "T gemaakt van de indirecte belas tingen, welke het bovenstaande gezin toch nog bii de besteding van het in komen zal betalen. Weelde zal het niet zijn, zodat al bitter weinig zal worden besteed aan goederen, die met vijftien pet. belast zijn. We ko men echter tot het resultaat, dat dit gezin globaal genomen .f3300 zal uit geven voor aankopen, welke niet be last zijn Cbehalve de mogelijke be lasting op de verwerkte grondstof fen en diensten, welke in de prijs, van deze vrije goederen wel verdis conteerd zitten). Van het restant van het inkomen zal nu volgens een zo goed mogelijke berekening aan omzetbelasting toch nog ongeveer f 95 a 105 zijn be taald en aan accijnenz welke ze°r hoog' kunnen zijn en f200 a f210. We zien dus, dat dit gezin, na de ver hoging van de indirecte belastingen ■alleen hieraan minstens 3n0 be taald en aan accijnzen welke zeer drag ongeveer f 40 minder ziin. Nemen we hierbij aan, dat f 360 verwoond wordt, dan zal de huurver hoging f 54 bedragen. Het blijkt dus, dat in ieder geval een ^kostenstijging van pl.m. f 100, welke door de ver laging van- de inkomstenbelasting opgevangen zou moeten worden hier niet gecompenseerd kan worden. Een dergelijk gezin is dan ook wel zwaar -geduneerd, daar zij jïdst een belas tingverzwaring te slikken krijgt Daar komt nee- bii, dat ook de verla ging van het schoolgeld voor hen niet van toepassing is. ■Er was immers reeds geen schoolgeld verschuldigd. Vooral door de katholieke Kamer leden is er bij verschillende gelegen heden in de Kamer sterk op aange drongen, dat hier toch zeker wat aan gedaan moet worden. De mi nister heeft indertijd wel een vage eerst in het parlment het woord voe- toezegging gedaan, doch de laatste I rend, dankt vooi de woorden van berichten zijn al heel weinig hoop- welkom, tot hem gericht, gevend. F. D. I Wat het financiële aspect van het Eerste Kamer Terugkeer van de laatste troepen in Indonesië vóór as. Nieuwjaar De eerste Kamer heeft het debat over de begrotingen van Oorlog en van Marine voortgezet. De heer DE DREU (Arb.) yraa*\ wat de nationale reserve betreft, de dienstneming daarin te bevorde ren door in zulk een geval de mili taire dienst te bekorten. Voorts wil hij extra bouwvolume voor wonin gen van militairen. De heer KEitS-lENS (KVP) stelt de vraag of het niet hoog tijd worat. dat er een ministerie van bevoorra ding komt. Zulk een ministerie zou in het leven kunnen roepen een raad van advies uit het bedrijfsleven. Hierdoor zou herplaatsen van orders kunnen worden bespoedigd. De heer SCHALKüjR (.CrN) meent, dat er krijgszuchtige redevoeringen gehouden zijn, cue echter geen oplos sing brengen. Spr. is integenaeel van mening, dat de bewapening ver minderd kan worden. Hij acn't het voorts niet in het belang van ons land de bewapening van Duitsland in de hand te werken. Van de hogere militairen zijn er geen andere dan de oude nazi's. Nederland zie zijn eigen belangen en zoeke aansluiting bij de landen, welke naar vrede streven. Spr. be veelt in dit opzicht de voorsteden der Sovjet-Unie aan. Wij moéten uit het Atlantisch pact treden en een Nederlandse politiek gaan voeren De heer VAN SANTEN (CPN) be spreekt het kostenvraagstuk voor on ze defensie. De minister van Oorlog en van Marine, de heer 's JACOB, voor het ongehuwderi gehuwden gehuwd 1 kind 2 10 1620 1860 2220 2580 3180 4560 5760 6480 7080 LilERUIT blijkt de aanmerkelijke verhoging van de belasting-vrije grens. Het feit ligt er echter, aat de bezwaring van de indirecte belas tingen omzetbelasting, invoerbe- lasting en accijnzen in zijn geheel komt te vallen op de grote gezinnen, welke volgens het oude tarief reeds vrij van de inkomstenbelasting wa ren. Hierbij komt nog, dat in de gro te gezinnen de vertering natuurlijk het grootst is. Nemen we bijv. een gezin van acht kinderen met een belasting inkomen van f5750. Ook vóór de verlaging viel men dus buiten de ink. belas ting. Er wordt dus thans niet gepro fiteerd van de verlaging. De verzwa ring van de andere belasting zal ech ter geheel op dit gezin komen te drukken. Er moet evenwel gezegd worden, dat de eerste levensbehoef ten, zoals aardappelen, brood, fruit, granen, meel, groenten met uitzon dering van bevroren groenten, melk en water reeds vrij waren van om zetbelasting en deze lijst wordt thans nog uitgebreid met margarine, vet, vlees en vis (behalve paling en zalm) De heffing van de omzetbelasting op de andere artikelen wordt bij de fabrikant meestal verhogd van drie op vier percent, terwijl de diensten, een enkele uitzondering daargelaten, een zelfde verhoging ondergaan. Verder, is er, zoals bekend zal zijn, een tüssentarief ontstaan van zes Tweede Kamei Minister Van der Brink over levenspeil en arbeidstijd De, algemene beschouwingen over vrije landen is groter dan ooit te vo- de begroting van: het Departement van Economische. Zaken zijn - in de Tweede Kanrer voortgezet. De heer BACHG (K.V.P.) betoog de, dat de belangen van de midden- en kleinondernemers buiten de land en de tuinbouw even intensief moe ten worden .bestudeerd en behartigd als de belangen van andere grote maatschappelijke groepen. Hij stem de in met de gevoerde prijspolitiek en uitte er zijn voldoening over, dat de regering in overweging heeft wil len nemen de aanbeveling inzake een interdepartementaal organisme, on der leiding van de staatssecretaris, voor middenstandsvraagstukken. De heer WELTER (K.N.P.) zeide, dat handhaving van de koopkracht van de gulden de allesbeheersende factor voor het regeringsbeleid moet zijn. Z.i. zullen daartoe nodig zijn bezuiniging, opvoering der produc tie, bevordering van de export en beperking van de import. Hii onder steunde het denkbeeld van de heer Schmal om een directoraat-generaal voor de middenstand in te stellen. De heer VERKERK (A.R.) ver klaarde zich tegen inschakeling van het behoefte-element in de vesti gingswet. De heer KIKKERT (C.H.) was van bordeel, dat als er omstandigheden zijn, die verlenging van de arbeids tijd noodzakelijk maken, het aan de arbeiders duidelijk gemaakt zal moe ten worden dat die noodzaak er is. Naar zijn overtuiging zullen zij dan wel het offer willen brengen. Boer, pas op je ganzen! De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) betoogde, dat de politiek van de mi nister tegengesteld is aan welvaarts- pölitiëk. De welvaart van het Ne derlandse volk is z.i. zeer ver bene den peil. Hij vroeg of de militaire toerustingen economisch verantwoord ziin. Zijn die toerustingen nodig? Men zegt, dat de Russen de schuld e:. van zijn maar iedereen die Rus-|z0 zeide de minister, bezoekt, weet, aldus de heer ren en Nederland sluit zich daarbij aan.-Wegens het herstel der oorlogs schade moet meer geïnvesteerd wor den en door de bevolkingstoename is het investerings- en betalingsba lansprobleem verzwaard. Thans wórdt 19 K van onze netto produc tie geïnvesteerd, d.i. tweemaal zo veel als voor de oorlog In het alge meen moet de grote investeringsac tiviteit worden toegejuicht, maar ze is niet zonder bedenking. Ten aan zien van alle investeringen, die niet rechtstreeks bijdragen tot verklei ning van het betalingsbalanstekort of tot verhoging van de productivi teit moet grote zorgvuldigheid aan de dag worden gelegd, iets waarme de ook de lagere publiekrechtelijke lichamen rekening hebben te hou den. De productie en investering ont wikkelen zich bevredigend, doch de industriële investering is te laag, meende de minister. Hij is van oor deel, dat voor 1950 een betalingsba lans tekort is te waohten, dat drie maal zo groot is als in 1949. Spr. verklaarde, dat handhaving van de koopkracht van de gulden een der belangrijkste grondslagen van de huidige economische politiek is en dat het financiële beleid, daar op eveneens gericht, als complement van het economisch beleid onmis baar is. Op de vraag van de heer Hoogcar- spel of de militaire toerusting econo misch verantwoord is, moet volgens de minister het antwoord ontken nend luiden, indien men dat geïso leerd beschouwt, maar het gaat er om wat Nederland over heeft voor zijn vrijheid. Economisch is die toe rusting te betreuren, maar ze is ver antwoord; zelfs consumptiedaling hebben we over voor onze vrijheid, larfcfcb Hoogcarspel, dat in Rusland niemand aan oorlog denkt Als de Russen agressief waren, dan hadden ze z.i. al lang ingegrepen nu het Westen nog niet a pari is. De heer SUURHOFF (Arb.) be sprak de kwesties van werktijdver lenging, loonpeil en prijspolitiek. Hij wilde het standpunt van de minister inzake werktijdverlenging verne men.' Deze heeft zich na een pers excursie uitgesproken voor een al gemene verlenging, maar de minis ter-president heeft er zich in een in terview onomwonden tegen uitge sproken. Hét is duidelijk, dat de uit lating van de minister grote onrust heeft gewekt. Van verlenging van de werktijd mag z-i. slechts gebruik worden gemaakt, als alle andere mid delen zijn uitgeput. De heer HAKEN (C.P.N.) ver klaarde zich tegen werktijdverlen- ging. De Minister van Economische Za ken, de heer VAN DEN BRINK, in gaande op de bij de algemene be schouwingen' 'gemaakte opmerkin gen, bezag allereerst de fundamen tele gegevens,' productie, verbruik een investering. De productie in de Wat zijn rede tijdens de persexcur sie betreft verklaarde de minister, ciat hij daarin de ernst van de situa tie heeft willen schetsen. Als alle an dere middelen zijn uitgeput kan de mogelijkheid van werktijdverlenging onder het oog worden gezien. Het leek spr. verstandig op deze aange legenheid terug te komen als het ad vies van de S.E.R. binnen is. Hij meende, dat in het bedrijfsleven door verbetering der organisatie en door rationalisatie iets is te bereiken. Sa menwerking van industrieën ter be reiking van specialisatie is een uiter mate belangrijke mogelijkheid Z.i. ic gebrek aan organisatie de grond oorzaak der moeilijkheden met de middenstand. De gedachte de staats secretaris te benoemen tot voorzit ter van de interdepartementale mid denstandscommissie lokte spr. wel aj\n. Wanneer de middenstand snel met organen over de brug komt hoopte spr., dat een vruchtbaar con tact gelegd kan worden. Over een directoraat-generaal voor de midden stand wilde hij zich nog beraden. Te kwart voor zeven is de verga dering verdaagd tot Donderdagmid dag een uur. defensie-probleem betreft, meent de minister, dat men niet alles op één kaart behoeft te zetten. Bij de op bouw van een apparaat kan men hier geen onbeperkte bedragen gebrui ken Men dient behoedzaam te werk te gaan om niet de indruk te wekken, geld te verspillen. De grote moeilijkheid is het vin den van een behoorlijke basis van efficiency bij het departement van oorlog. Vele reorganisaties zullen nog nodig zijn. Wat de landmacht aangaat zal men nu goed doen het beste plan te gaan uitvoeren. In ons militaire apparaat bestaat een gebrek aan snelheid in het nemen van een beslissing en dit zal nu dienen te veranderen. Wat betreft een afzonderlijk mi nisterie van bevoorrading meent spr. dat het niet aan hem is, hier over een beslising te nemen. Het zou wel moeilijk zijn, de verschillende aankoopafdelingen in een apart de partement onder te brengen. Onze Jantjes. Onze marine is thans internatio naal in het verband goed ingescha keld. Wij behoeven ons niets aan te trekken van hetgeen een senator van een ander land buiten de senaat zegt. Het ligt niet in de bedoeling, de ma riniersbrigade op te heffen. De luchtmacht ontwikkelt zich be hoorlijk. Er is veel animo en veel spirit. Met de opleiding in Amerika van piloten zijn de beste resultaten bereikt. De moeilijkheden liggen al leen op technisch terrein. De generale staf is wel topzwaar genoemd. Spr. deelt mede. dat naar die klacht een onderzoek gaande is. Aan paraatheid van het leger wordt grote aandacht besteed. Deze is de eerste zorg van de generale staf. De mobiliteit der divisies is nog niet ge heel te verwezenlijken Aan het ein de van 1951 .can een bevredigende mobiliteit zijn bereikt. De Nationale Reserve is een abso lute noodzaak bij iedere moderne oorlogsdreiging. Onlangs heeft de mi nister een oefening medegemaakt van dit jonge corps. Deze geschiedde met zoveel animo dat hij zich nauwelijks levend er uit heeft kunnen werken. Het is de uitdrukkelüke bedoeling der regering de K.L.-troenen v«*r het ein"e van dit jaar hier of vagende naar hier te hebben. De terugkeer is vertraagd door de nodige beschermnig der Ambonne- zen. De bedoeling is nu deze laatsten zo spoedig mogelijk naar. andere plaatsen' te vervoeren, waar hij heen willen. Staatssecretaris de heer MOOR MAN, beantwoordt nog enige con crete vragen. Ook hij verzekert, dat de regering niet zal afwijken van haar beleid ten aanzien van de marine. Bij de replieken betoogt de mi nister nog, dat hij zal bestuderen de instelling van een toporgaan met cantacten met de industrie voor de verzorging van de materiaalvoorzie ning. De begrotingen worden z.h.s. goed gekeurd met aantekening dat de Communisten tegen zijn. De Kamer zal Woensdagmiddag 6 December half twee weder bijeen komen ter behandeling van de be groting van 't Landbouw-egalisatie- fonds 1950. DIOCESANE TONI13LDAG VAN HET W. K. A. Zondag 3 December houdt het Werkverband Kath. Amateur-toneel zijn jaarlijkse Diocesane Toneel dag, in „Krasnapolsky" te Amsterdam. Behalve een stijlvolle opvoering van een mysteriespel, zullen verschil lende inleiders practisohe lezingen houden over: „Hoe maak ik zelf onze décora?" „Hoe kleden wij ons op het toneel, in het bijzonder in een costuumstuk?" en „Hoe worden wij geschmipkt en gekapt?1' Op deze dag zal men kennis kun nen nemen van alle activiteiten van het werkverband als de competitie- en indelingswedstrijden, welke reeds met succes zijn aangevangen, de wij ze waarop het diocesaan adviescol lege de leden bijstaat, alsmede over de plannen tot het houden van spe lers- en regiecursussen, waarvan er bereids al enige zijn georganiseerd. De Diocesane Toneeldag is de jaar lijkse samenkomst van alle leden uit het district Haarlem, waar contacten worden gelegd en gedachten uitge wisseld. Bovenal is deze dag een leerzame toneelmanifestatie, waar door men zich als toneelamateur met het werkverband nauw verbon den voelt en zich verheugt over de steeds toenemende betekenis en bloei van het W. K. A. In de kringen, waarvan het dis trict Haarlem er zeven telt, is de activiteit en practische samenwer king veel intensiever, omdat deze organen door hun geografische inde ling talloze mogelijkheden tellen voor gezamelijke uitvoering van plannen, acties of toneel:» estaties. De kring Rijnland, secr. mevr. Kaakvan Giezen, de Genestet- straat 65 Leiden; zal inlichtingen verschaffen. Toegangsbewijzen en programma's voor de Diocesane Districtsdag te Amsterdam zijn nog tot 1 December a. s. gratis verkrijgbaar bij de heer D. Ie Feber, Kort Galgenwater f Leiden. Te Dordrecht is een hond gestikt, die een paar minuten tevoren een gezin van 4 personen had wakker geblaft tijdens een felle brand. Dank zij dit dappere dier wisten de 4 men sen het gevaar nog via een dakraam te ontlopen. Jubileum-spel K. A. B. Ter herdenking van het jubileum der sociale encyclieken „Rerum No varum" en „Quadragesimo Anno' zal de Katholieke Arbeidersbewe ging voor haar afdelingen een to neelspel in omloop brengen, dat ge schreven is door Kees Spierings. De titel van het toneelstuk luidt: „Als de kinderen maar eens groot zijn". Het spel bestaat uit drie bedrijven en een kort voorspel. In de loop van Januari hoopt de Cultuurdienst van de K.A.B. het spel aan genodigden te tonen in een opvoering, welke te Utrecht zal worden gehouden. De emigratie van Nederlanders naar de Unie van Zuid-Afrika neemt toe. Bedroeg het aantal Nederlan- derse emigranten naar Zuid-Afrika in het vorig jaar 110 per maand, in de eerste 8 maanden van dit jaar bedroeg het aantal Nederlandse emi granten per maand 223. Vorig jaar emigreerden in totaal 1320 Neder landers naar Zuid-Afrika. In de eer ste 8 maanden van dit jaar vertrok ken er 1789. De emigratie van Engelsen vermin dert in deze tijd. Bedroeg hun aan tal in 1949 850 per maand, in 1950 waren het er 371 per maand. De emigratie van Duitsers werd dit jaar begonnen. Er vertrekken er op het ogenblik ongeveer 154 per maand. DE UIT RUSLAND TERUGGEKEERDE NEDERLANDERS. Op vragen van het Tweede Ka merlid J. H. Scheps in verband met de repatriëring van een groep Ne derlanders uit Rusland heeft de Mi nister van Justitie o. a. geantwoord: „De Minister is van mening, dat de parketten, betrokken bij het on derzoek van bovenbedoelde gerepa- ti ieerden, na kennisneming ener zijds van enige gegevens over de Russische gevangenschap, zich te recht unaniem op het stand punt hebben gesteld, dat het bil lijk is, dat bij het bepalen van de te vorderen straf ernstig rekening wordt gehouden met de reeds on dergane vrijheidsberoving." De samenwerkende organisaties van grondeigenaren in Nederland hebben stelling genomen tegen het rapport van de regeringscommissie voor de Pach'wetgeving dat aan het begin van dit jaar is uitgebracht. De organisaties, vijf in getal keren zich tegen de vérgaande overheids bemoeiing welke de regeringscom missie heeft voorgesteld. „De maatschappij", aldus de orga nisaties, „lijdt grote schade als de persoonlijke verhouding en het per soonlijk overleg tussen pachter en verpachter goeddeels worden ver drongen door de bemoeiingen van een controlerend en de pachtver- houding tot in kleinigheden regelend overheidsorgaan". Uiteraard zijn de organisaties er niet tegen dat de overheid bij wet re gelen en normen stelt waarnaar verpachter en pachter zich moeten gedragen, maar de overheid dient slechts, aldus de organisaties, hande lend op te treden als partijen van die regelen afwijken in strijd met het Ingenieurs van de Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek zullen zich gaan bezighouden met een voor niet- geheelonlhouders aantrekkelijk on derzoek: er is een methode ontwik keld waarbij jonge jenever door mid del van ultra-geluidsgolven zou kun nen worden veranderd in een drank met een aantal eigenschappen van oude jenever, en wel in zeer korte tijd. Een apparaat daartoe is nu in Delft opgesteld en de ingenieurs zullen nagaan, of het procédé econo misch aantrekkelijk is. Ultra-geluidsgolven, d.w.z geluids golven welke door het menselijk oor niet meer kunnen worden waargeno men bieden technici en ook medici de laatste jaren mogelijkheden op velerlei gebied. In Duitsland is nu een apparaat 'n Encycliek-kapel In Mei van het volgend jaar zal de Katholieke Arbeidersbeweging op het landgoed „Drakenburgh" te Baarn een kapel in gebruik nemen, welke zij zal bouwen ter gedachte nis aan de uitvaardiging van de so ciale encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno". De kapel zal tevens een herinnering zijn aan de dogma-verklaring van de tenhe melopneming van Maria, om welke reden zij de naam Maria Assumpta" zal krijgen. De kapel zal bestemd zijn voor de bewoners van het rust- en vacantie- oord der K.A.B., genaamd Nieuwen- oord, dat zo mogelijk gelijktijdig zal worden geopend. De kapel zal plaats bieden aan 400 bezoekers. Een comité, gevormd uit vak bondsbestuurders en directeuren van instellingen der K.A.B., zal trachten een bedrag van 50 duizend gulden bijeen te brengen voor de nieuwe kapel. In totaal zal met de bouw een ton gemoeid zijn. De andere helft van de benodigde som zal door ver koop van gedenkzegels worden bij eengebracht. „Volkskr." ontwikkeld (voorlopig nog alleen voor laboratoriumonderzoek zoals in Delft) dat door een Rotterdamse fir ma hier is gebracht en waarmee men de zgn. lange moleculen welke in jonge jenever tot een bepaald per centage voorkomen, in minder dan een minuut kan splitsen. Dit is overeenkomstig het resul taat hetwelk in stokerijen door op slaan van de jonge jenever pas na geruime tijd wordt bereikt. In Schiedam is er uiteraard wel belangstelling voor dit apparaat, maar eerst moeten de Delftse inge nieurs maar eens uitmaken of de methode rendabel is voor de stoke rijen. algemeen belang en de eigen verant woordelijkheid. De regeringscommissie heeft een samenstel van regelingen, vervat in liefst 176 artikelen, voorgesteld. De organisaties der grondeigenaren wij zen er op, dat nu reeds maar een betrekkelijk gering aantal advocaten met het zoveel eenvoudiger Pacht- besluit op de hoogte is en vraagt zich af, waar een ingewikkelde regeling als voorgesteld toe zou moeten lei den. Aan gouden ring Een Utrechts edelmetaalbedrijf is er na langdurige onderzoeken in ge slaagd een goudlegéring samen te stellen, welker mechanische en che mische eigenschappen alles overtreft wat op dit terrein, ook in het buiten land, tot op heden is gepresteerd. De trekvastheid en de hardheid van de ze goudlegéring overtreffen bijna alle staalsoorten. Het gevolg is grote resistentie wat betreft mechanische en chemische slijtage, en het behoud van de glans bij het dragen. De firma heeft hieraan in vakkrin gen reeds bekendheid gegeven en wilde aanvankelijk hiermede vol staan. Van verschillende zijden is echter verzocht in verband met het streven naar industrialisatie, aan de behaalde resultaten groter bekend heid te geven, daarmee aantonend, dat ook op dit terrein in Nederland intensief gewerkt wordt. Daarom is het edelmetaalbedrijf van plan een tot de verbeelding sprekende proef te nemen. Zij bestaat hieruit, dat het volle gewicht van een vierdeurs Peu- got-auto 1950 met inzittende en be- vestigingsmechanick, totaal gewicht 1100 kilogram, komt te hangen aan een gouden ring van 5,4 gram Aan genomen wordt dat de ring daarbij niet breken zal. Aanstaande Vrijdagmorgen 10 uur AUTO TE WATFR BIJ HET OVERZETTEN. Tengevolge van de storm is de provinciale boot de „Koning Wilhel- mina," die de veerdienst tussen Vlis- .u. singen en Breskens onderhoudt, iet- zal de proef worden gedaan op het wat losgetrokken, waardoor enige speling ontstond tussen het schip en de fuik te Breskens, waarin het was gemeerd. Doordat men juist bezig was met het laden van auto's, die om 17.40 uur overgezet moesten worden, is een der wagens, die zich juist op de brug bevond, welke de verbinding vormt tussen het schip en het ponton, het water ingereden. De chauffeur kon zich in veiligheid brengen. TWIST OM EEN OVERJAS. Gistermiddag omstreeks half vier heeft een mijnwerker te Amsterdam in de Oude Zijds Armsteeg een meubelmaker met een mes neerge stoken. De meubelmaker werd door de geneeskundige dienst naar het bin nengasthuis vervoerd. Later kon hij, na verbonden te zijn, op eigen gele genheid naar zijn woning terugke ren. De twist zou zijn ontstahn naar aanleiding van een overjas, waar van 'beiden meenden de bezitter te zijn. Vredenburg te Utrecht in tegen woordigheid van een aantal deskun digen, waaronder de hoofdessayeur van het waarborgkantoor goud en zilver district Utrecht en de inspec teur van deze dienst. BRUG STORTTE OP EEN SCHIP. Twee schippers, de gebroeders Muurman, zijxi Dinsdag danig ge schrokken, toen zij met een 50-tons praam tegen een opklapbrug over het Boven-Ooterdiep te Veendam voeren. De brug zakte in elkaar en viel met haar volle gewicht op het scheepje, dat geladen was met fa brieksaardappelen. De praam zonk, nadat de beide opvarenden ternau wernood aan het neerstortende ge vaarte ontsnapt waren. Het bleek, dat de ondertrouw van de brug ge heel verrot was. Het scheepvaartverkeer in het Bo- ven-Oosterdiep wordt thans ernstig belemmerd, wat vooral een handi cap betekent, nu de aardappehneel- campagne in volle gang is.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5