hotspot/# MIDZA Mij. van Nijv. en Handel herdacht N. C. F. van Ginkel Twee oud raadsleden ter aarde besteld kunst in óe sleutelstaó De Leidse IJsclub heeft nog steeds geen nieuwe ijsbaan kunnen vinden DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 Ut LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Departement Leiden Voordat de lunch-bijcenkomst van de Ned. Mij. van Nijverheid en Han del, departement Leiden, op de ge bruikelijke wijze begon, zag de nieu we voorzitter, de heer J. G. J. Ver- heyvan Wijk, zich voor de droeve plicht geplaatst zijn voorganger, wij len de heer N. C. F. van Ginkel, met een kort woord te herdenken. De voorzitter noemde de heer van Ginkel een zeer geziene persoonlijk heid, zowel in het industriële als in het verenigingsleven. Zijn buitenge wone vitaliteit stond hem toe tot op 69-jarige leeftijd directeur te blij ven van de Kon. Ned. Grofsmederij, welke hij tot grote bloei gebracht heeft. Maar zelfs toen was de tijd van een verdiende rust nog niet aange broken. Op 72-jarige leeftijd werd de heer Van Ginkel beheerder en later zelfs directeur van de Rotogravure. Daarnaast vervulde hij vele functies in het verenigingsleven. Iedereen werd door zijn werkkracht getrof fen. Een zeer bijzondere belangstelling had de beer van Ginkel voor de Mij. van N. en H. In 1923 werd hij be stuurslid van het departement Lei den. Een jaar later werd hij tot voor zitter gekozen en tevens tot lid van het hoofdbestuur,, welke laatste functie hij tot 1928 vervulde. In bei de functies heeft hij de Mij. onschat bare diensten bewezen. Het bestuur heeft in hem een vriend verloren, die op iedere vergadering een pret tige sfeer wist te brengen. Een tra gische dood op 13 Sept. 11. maakte een einde aan dit zo werkzame leven. Spr. verzocht de aanwezigen die in groter aarntal dan ooit waren op gekomen een minuut stilte in acht te nemen. Kortsluiting bij Leiden veroorzaakte storing Tengevolge van een storing in de electrische bovenleiding bij het Sta tion te Leiden, ondervond het reizi- gersvervoer gisteravond grote vertra ging, toen de treinenloop ernstig ge stagneerd werd. De storing was ont staan door kortsluiting, ten gevolge waarvan een spanning van 1500 volt op de kabels van de bovenleiding kwam te staan. Hierdoor geraakte een paal, waaraan de leiding is be vestigd, in brand. Gedurende enige minuten sloeg een geweldige vuur zuil uit de paal, wat in de donkere avond een fantastisch schouwspel opleverde. De Leidse Brandweer werd gealarmeerd, maar behoefde geen dienst te doen, aangezien de Technische Dienst van de Ned. Spoorwegen de zaak in handen nam. Het oponthoud begon om zeven uur. De reizigers uit Den Haag kon den in Leiden normaal uitstappen; zij, die verder moesten in de rich ting Amsterdam, werden per bus naar Noordwijkerhout gebracht, vanwaar de trein naar Haarlem ver trok. De reizigers uit Amsterdam en Haarlem werden uit Noordwijker hout per bus naar Leiden gebracht. Om tien uur was de storing opgehe ven en de schade in zoverre hersteld, dat om half elf het reizigers verkeer weer normaal kon functionneren Opvoering productiviteit. Na de lunch, die in „Het Gulden Vlies" werd gehouden, sprak ir S. H. Visser, gedelegeerde van het Infor matie-centrum bedrijfsleven plan Marshall, over „De technische bij stand van het Marshallplan in het licht van de opvoering van de pro ductiviteit". Spr. ging uit van de noodzaak, dat productie-verhoging de enige mogelijkheid is voor Neder land, om uit de impasse te geraken. Het is een kwestie van arbeids-me- chanisatie en efficiency, kortom van doelmatiger werken. In dit verband wees spr. op de in het leven geroepen Stichting Con tactgroep Opvoering Productiviteit, waarin alle bevolkingsgroepen verte genwoordigd zijn. De taak van de op voering ligt bij de ondernemers zelf, en zie slechts naar Engeland er kan nog veel aan gedaan worden, met name aan de verbetering van de arbeids-methode. De C.O P. wil aan dacht vestigen op verschillende mo gelijkheden, waarbij op ruime schaal gebruik gemaakt zal worden van Amerikaanse mogelijkheden o.a. in de vorm van O.E.E.C.-studiereizen. Tijdens de uitvoerige gedachten- wisseling, meende spr., dat verlen ging van de arbeidstijd niet uitgeslo ten geacht moet worden, maar dat dit toch niet het eerste en biste mid del is. AANVAARDING LECTORAAT DOOR Dr. F. W. N. HUGENHOLTZ. In het Klein Auditorium der Uni versiteit gaf dr F. W. N Kugen- holtz Dinsdagmiddag, bij de aan vaarding van het ambt van lector in de mediaevistiek, een openbare les over „de kruistocht in de Noord- Nederlandse historiografie der mid deleeuwen". GEM. AANKONDIGING SLUITINGSUUR VAN WINKELS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat zij een algameen geldende entheffing hebben verleend van het verbod, bedoeld in artikel 2, eerste lid, sub A, van het Winkelsluitings- besluit 1941, om winkels na 18 uur voor het publiek geopend te hebben, voor de dagen 1, 2, 4, 21, 22 en 30 December 1950 tot 21 uur. VERORDENING STRAATPOLITIE Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat van heden af gedurende drie maanden op de secretarie dezer ge meente (afdeling Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage ligt de door de Gemeenteraad in zijn vergade ring van 19 September 1950 vastge stelde verordening, houdende wijzi ging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gem. blad no. 17) op de straat- politie, laatstelijk gewijzigd bij ver ordening van 11 Juli 1949 (Gem blad no. 21). De verordening houdt in de her nieuwde, in hoofdzaak ongewijzigde, vaststelling van enige in de bezet tingstijd tot stand gekomen bepalin gen. Zij treedt op 1 December a.s. in werking. Leiden, 28 November 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. C. v. SCHAIK, Weth. Loco-burgemeester. J. BOOL, Secretaris. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Candidaatsexa- men Ned. Taal- en Letterkunde mej. L. v. d. Meulen Zwolle. Gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Grensstra- len Reacties'' de heer P. Dethmers geboren te Kantens en wonende te Apeldoorn. INAUGURATIE. Op Vrijdag 8 Dec. a.s., 'smiddags om 4 uur zal prof. dr. L, J. Ooster- hoff, benoemd tot (buitengewoon hoogleraar in de theoretische orga nische scheikunde, zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van 'n inaugurele oratie in het academie gebouw (groot-auditorium). Wat lezers schrijven LEIDSE MELKHANDEL Saneringsplannen. Met de opmerking van uw redac teur; „al wqrdt dan een nieuw geschapen wanneer 40 man ontslagen worden en zij moeilijk ander werk kunnen vinden", kan ik -mij niet ver enigen. Juist dat is het bewijs dat het economischer kan. U zet of wil zetten de klok terug. Zeker voel ik de moei lijkheden van die overcomplete men sen, doch dit is slechts van tijdelijke aard, en lost zich in de toekomst van zelf weer op. Alzo mag dit geen re den zijn om de vooruitgang tegen te houden, of U moet terug, willen naai de tijd van 1900 13 Maal in de week bezorgen, dan kan U voor dit node loos werk een 100 mensen bijzetten, met gevolg weer hogere melkprijzen, dus het dure leven nog duurder ma ken. Neen, mijnheer de red., dat is het 5de wiel aan de wagen. (Wat economisch niet verantwoord is, kan het in sommige gevallen so ciaal wel zijn. Of dit geval hier aan wezig is, zij aan het beraad der orga nisaties overgelaten. De bedoelde op merking beoogde slechts ook het lot van 40 „weg te organiseren" mensen in het geding te brengen. Dat de moeilijkheden voor deze mensen zich „vanzelf" oplossen „in de toekomst" zal door de betrokkenen werkelijk niet worden onderschreven. Red.) BINNENLAND. Overleden is, 83 jaar oud, de zeereerw. heer B. A. Nieuwenhuis, -t 1947 pastoor van O.L.Vr. Vrou- -kerk te Arnhem. - De heer H. A. J. M. van Ko ebruggen, thans burgemeester de gemeenten Harmeien en ïizen, is benoemd tot burge- •r van Culemborg. en W. van Amsterdam stel- e raad voor om 7.568.000 gulden kbaar te stellen voor de ver ing van het vervoer per pont r het IJ. Zeven ponten zullen en meter moeten worden verlengd en de steigers verbouwd. Donderdag 30 November. De meningen over de vernieuwde Stadsgehoorzaal blijken niet onver deeld gunstig te zijn. Een muziek liefhebber, die Dinsdagavond het piano-concert van de Kunstkring Voor Allen bijwoonde, verklaarde na afloop onomwonden, dat het nergens op leek! Hij had na de pauze wel een half uur lang gehoord hoe de obers in de koffiekamer het servies op ruimden; ieder lepeltje was hoor baar. Bovendien rinkelde de telefoon ijzig hard.... en lang, voordat er eindelijk iemand kwam om de haak op te nemen. Over de acoustiek is men over het algemeen niet ontevre den, al is het geluid voor muziek wel wat hard. Stadskok heeft dezer dagen een lezing in de foyer bijgewoond en geconstateerd dat het met de ge luidsisolatie zeer behoorlijk gesteld is Men hoort weliswaar de trams voor bij rijden, maar het is niet hinder lijk. Uit de grote zaal dringt geen enkel geluid tot de foyer door. Maar hoe men er ook over denkt, er moet rekening mee gehouden worden, dat de restauratie niet voltooid is en dat er mogelijk nog een tweede (mis schien ook nog een derde, volgt. Pas dan mag het oordeel definitief zijn. Want het geluid b.v. is berekend op het wegbreken van de zijbalcons, terwijl het storende geluid uit de gangen pas opgevangen kan worden, wanneer de zaal zelf een grote beurt krijgt. Van vele verenigingen hoor- J. DE LANGE t Onder grote belangstelling vond gisterenmiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" ae teraardebestelling plaats van de heer J. de Lange, oud burgemeester 'van Oudshoorn en Nij- kerk en oud-wethouder van Leiden. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heren jhr. mr. C J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht; de heer J .G. Winkel, wethouder van Utrecht en mr. dr, C. E. van Strijen, oud-gemeentesecretaris van Leiden. De zoon van de overledene, de heer J. M. de Lange uit den Haag, heeft namens de familie een woord van dank gesproken. H. P. H. WüRTZ t Gisterenmiddag vond onder grote belangstelling op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van de heer H P. H. Würtz, die de vorige week op 80-jarige leef tijd overleed. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig de heren H. Fi- lippo, secr. van het Groene Kruis, sfd. Leiden, ir A. G. Bosman, E. W. Wichers Rollandet, regent van het Jan de Laterhofje, waarvan de over ledene eveneens regent was, mr. J. C. de Vroom, secr., en dr. A. J Kors, bestuurslid van het Rode Kruis. Toen de kist in de aula was geplaatst, trad naar voren'de heer W. Boot, bewoner van het Jan de Laterhofje. Spr. bracht op deze plaats namens de medebewoners een woord van dank voor datgene wat de overlede ne als regerit voor de bewoners heeft gedaan. De zoon van de overledene, de heer H. A. P. Würtz uit Amster dam heeft een dankwoord gespro ken. Vele bloemstukken dekten de kist. ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST VOOR K. EN O Eduard Flipse was nog lang niet vermoeid na 't jeugdconcert van 's middags. Even zo fris en opgewekt dirigeerde hij gisteravond het po pulair concert van K. en O. en even zo vaardig, even zo accuraat volgden de orkestleden zijn intenties in. Het resultaat is voortreffelijk geweest. Er werd begonnen met Berlioz' Ou verture „Benvenuto Cellini", een opera waaraan de componist in de zelfde tijd van zijn Requiem werkte. Even als elders is de muziek geken merkt door frisheid, élan, leven en vurigheid, en voor zijn tijd nieuw geïnstrumenteerd. Op voortreffelij ke wijze werd de belangrijke Ouver ture tot klinken gebracht. Met eer bewijs werden dirigent en orkest overladen. Als extra werd de ragfij ne „Egloque" van Rabaud die ook 'deze middag gespeeld werd, her haald. Evenals toen een prachtig verzorgde uitvoering; bovendien een zeer gewaardeerde attentie van de dirigent: nogmaals het mooie sprook je van Prokofieff. 't Orkest speelde met hartelijke musiceerlust, en nu ance. De heer Willemsen gaf weer de tekst in een zeer beschaafde dictie en tot besluit van 't mooie concert de 5e Symphonie van Dvórak, waar naar men reikhalzend had uitgezien. En dit wel om het bijzonder coloriet van de instrumentatie, de rijke me- lodiek en de sprekende rhythmen, in het werk geréaliseerd, zo, dat men van begin tot eind geboeid luisterde naar de pracht van de violen naai de voortreffelijke hoboïst naar de bewonderenswaardige fijn gevoelige en belangrijke wedergave. De diri gent heeft het orkest deelgenoot ge maakt in zijn groot succes J. Kortmann. den we bezwaren tegen de (te) hoog gestegen huurprijzen van de zaal. Die kunnen door kleine verenigingen niet meer betaald worden. Indachtig de slogan „Prijzen omlaag, lonen omhoog", zeggen de besturen nu schamper „plafond omlaag, prijzen omhoog"!! De verkenners van de Leonardus- groep (Haagwegparochie) worden er aan herinnerd, dat zij morgenoch tend allemaal, dus zonder uitzonde ring, om kwart voor zeven in de Groepsmis worden verwacht. Daar mag geen enkel excuus zijn, geen koude wind geen warme bedden, niets. Allemaal aanwezig! En de heren-leden van de K.A'., dekenale parochie, worden verzocht a.s Zaterdagavond na het Lof nog even in de kerk te blijven. Waar voor? Stadskok weet het niet. Maar dat zullen de leden dan wel horen! Men verzoekt ons te willen mede delen, dat het programma van het Residentie-orkest wegens ziekte van Frans Vroons gewijzigd is. Gespeeld wordt nu: 1. Kuhnau variaties van Hendrik Andriessen. 2. Lieder eines fehrenden Gesellen van Gustav Maler, te zingen door Eugenia Za- reska. 3. 4e Symphonie van Bruckner De Leidse K.A.B.-leden zij er nog eens" dringend aan herinnerd, dat he denavond om acht uur in „De Har monie" de najaarsledenvergadering wordt gehouden, waarop de begroting wordt behandeld. Bovendien spreekt pater S. Wijsen O.F.M. over „De Dogma-verklaring". Bij elkaar dus een zeer belangrijke avond, die geen der leden mag missen! STADSKOK. ZILVEREN JUBILEUM G. DRIESSEN. Vandaag was er weer een zilveren jubilaris bij Vroom en Dreesmann N.V. hier ter stede. Ditmaal was het de heer G. Driessen, chef van de af deling „aankomst goederen", die vóór de aanvang van de winkeltijd op het gebruikelijke schavotje mocht plaats nemen, om te midden van een grote schare personeel, te aanhoren wat de algemeen bedrijfsleider, de heer G. M. Gribnau, hem te vertel len had. En de heer Gribnau zeide hem, dat de jubilaris vandaag voor het eerst in heel zijn diensttijd te laat was op „zijn werk". Dat tekende al dadelijk de trouw en het plichtsbesef van de heer Driessen. Spr. wees er voorts op, dat elke zaak buffers nodig heeft, die de zware stoten moeten opvan gen. Zo'n bufferstaat is de afdeling „aankomst goederen", want heeft el ke zaak z'n seizoenen, waarvoor en tijdens welke het bijzonder druk is, de afdeling van de jubilaris kent geen verpozen, daar is altijd werk en als het goed eenmaal binnen is, dan begint het eigenlijke werk. En dat moet even nauwkeurig geschie den als overal. Gekomen in het ma gazijn, was de heer Driessen enige tijd als chauffeur werkzaam, doch kreeg daarna de leiding in het maga zijn, de aankomst der goederen. Juist in deze drukke tijd gunde spr. de jubilaris gaarne z'n vrije dag en naast de beste wensen voor 'n langdurige werkzaamheid, bood spr. hem namens het personeel verschil lende geschenken aa'n, wat door de heer J. Vrolijk namens de afdeling van de jubilaris met een apart stof felijk bewijs van belangstelling werd aangevuld met een bijzonder woord van waardering en dank voor zijn leiding. De heer Driessen dankte hierna met enkele woorden voor de waar derende woorden en de geschenken. 26e Jeugdconcert. Eduard Flipse vond gistermiddag de Gehoorzaal tjok vol met jonge lie den, die toen hij het podium opkwam hem een ware ovatie brachten. Een uiting van waardering, men zou haast zeggen van vriendschap, want niet alleen weet Flipse zijn orkest leden te inspireren tot iets heel moois hij weet ook prima uit te leggen en aan te wijzen hoe en waarom iets zo mooi of karakteristiek is. Hij begon met Mozart's „Eine kleine Nachtmu- serenade voor strijkorkest. Hij wees op de eenvoudige opgewekte, maar prachtige thema's op de voor treffelijke bewerking in de vier en vijfstemmige serenade, en het strijk orkest klonk verrukkelijk» Na de ab solute muziek van Mozart de beschrij vende van Rabaud, van wie „Eglo- gue" werd gemaakt, een herderszang naar het gedicht van Virgilius. Om dit te volgen werd van de toehoor ders iets meer muziekgevoeligheid gevraagd, wat meer voorstellingsver mogen Rabaud brengt in zijn ver fijnde muziek de sfeer van de vroege zomer, de eerste pracht hiervan. 2 fluiten, 2 hoboën, 2 clarinetten 2 fagotten, harp en hoorn soliëren. Er heerste algehele aandacht in de zaal bij de boeiende en ragfijne vertol king. Ten Slotte „Peter and the Wolf", van Prokofieff, muzikaal ver haal voor kinderen, maar niet alleen voor kleinen, niet minder voor gro- ,Tot 90 jaar toe", zegt Prokofieff componist van de jong-Russische school, die in Amerika woont, sinds 1918. Mooie en geestige muziek, ka rakteristieke instrumentatie, fluit, hobo, clarinet, 3 hoorns, pauken, trom en strijkorkest steken elkaar welsprekend naar de kroon. De tekst van het sprookje werd eenvoudig, maar op z'n best gezegd door de heer H. Willemsen. Er klonken eindeloze crescendi van applaus als dank voor het muziek-festijn. J. Kortmann Leids Kunst-centrum INLEIDING VAN M. ZAALBERG OVER DE MONERNE KUNSTENAAR. Vele leden van het Leids Kunst centrum, het Academisch Kunstcen trum en Toonkunst waren gister avond in de tweede Boerhaavezaal verzameld, in afwachting van de heer Hans Raedecker, schrijver en cultuur-philosoof uit Den Haag, die spreken zou over „Kunst en mo derne levenscrisis."' Deze bijeenkomst stond onder lei ding van de heer M. Jonkman, voor zitter van de Tentoonstellings-com- missie, die de aanwezigen namens de heer J. Vervoort, aanbieder van deze avond, verwelkomde. een geimproviseerde inleiding hield Leidse Vereniging van Suikerzieken FILM- EN PKOPAGANDA-AVOND. In de aula van het Academisch Ziekenhuis waren gisteravond vele diabetici uit Leiden en omstreken paganda-avond van de Leidse afde- pagandaavond van de Leidse afde ling van de Vereniging van Suiker zieken bij te wonen. De vereniging stelt zich ten doel, aldus de voorzit ter de heer W. M. Vrielink in zijn openingswoord,de medici, die zoe ken naar een geneesmiddel voor de suikerzieken, geldelijk te steunen. Het zou zeer te betreuren zijn als de ze onderzoekers hun werk moesten staken omdat er geen geld zou zijn. Een ander doel, dat misschien voor de meeste mensen meer spreekt, is het organiseren van kampen voor jeugdige diabetes-patiënten; ook heert de N.V.S. adviezen voor de beste wijze waarop het dieët besteed kan worden. De afdeling Leiden telt 240 leden, maar dat kunnen er veel meer worden, en het moeten er ook veel meer worden, wil deze vereni ging „voor en door diabetici' haar doelstellingen kunnen bereiken. Mej. dr. H. A. van Gilse hield een korte inleiding. Suikerzieken zijn eigenlijk normale, gezonde mensen, als zij zich tenminste houden aan de „spelregels". Deze spelregels zijn: in de eerste plaats het zich houden aan het dieet, dat door de dokter wordt voorgeschreven. 2. Indien het toedie nen van Insuline nodig is, moet dit ook inderdaad geschieden 3 Daar een diabetes-patiënt gevoeliger ,voor infecties, moet het lichaam g verzorgd worden en moet men voor zichtig zijn voor kou-vatten e.d Ten slotte kan nog tot de spelregels gere- kend worden het zich regelmatig la ten controleren door de arts. Houdt men zich hieraan, dan zal niemand het gevoel hebben lijder aan een ziekte te zijn. Vervolgens werd de film „Story of Diabetes" (Geschiedenis van de sui kerziekte) vertoond. Behandeld wor den het dieet, de Insuline, uitgevon den door de Amerikaanse doktoren Banting en Best, de kwakzalverij (er is geen ander middel dan Insuline en direct!) en de verzorging van het lichaam. Na de pauze beantwoordde dr. van j Hooqewoerd 109 - Tel. 21902 Gilse een aantal vragen, waarna de J voorzitter deze interessante avond Korevaarstraat D - lel. z4özo sloot. I over de vraag, waarom de moderne kunstenaar niet meer schijnt te passen in de samenleving. Men verwacht van dc kunstenaar, aldus de heer Zaalberg, dat hy dat gene geeft wat men zelf mist. Maar de kunstenaar kan aan de wens van die massa niet voldoen. Hij moet een profeet zijn van de waar heid die niet altijd schoon is, en daardoor niet steeds door de massa aanvaard zal worden. Over dit probleem ontstond een levendige discussie onder de leden, tussen wie de heer Hans Raedecker om tien uur binnenviel. Het was toen echter al te laat geworden, om de beloofde inleiding alsnog te hou den. Toegezegd werd, dat op een na der te bepalen datum in December de lezing opnieuw wordt vast gesteld. Het debat ging inmiddels verdel en vele aanwezigen verplaatsten de gezelligheid naar „Nieuw Minerva," waar nog lange tijd over het aan gesneden onderwerp werd nage- boomd. Causerie over Wereldkampioenschappen In het Volkshuis waren gisteren avond vele belangstellenden, waar onder de heer Burgwal van de K.N. V.B., alsmede bestuurs- cn commis sieleden van de K.N.V.B., afd. Lei den, bijeen, toen de voorzitter van de Scheidsrechters-vereniging, greep Leiden, het welkomstwoord sprak, speciaal tot de bekende internatio nale scheidsrechter Karei van der Meer, die een causerie zou houden. In zijn openingswoord besprak de voorz. eveneens de samenwerking tussen verenigingen en groep, welke in verband met toetsavonden en her sengymnastiek, de speleregels be treffende, nog voor veel verbetering vatbaar geacht moet worden. De heer v. d. Meer wees in eerste instantie op goede samenwerking tussen de scheidsrechters onderling, de taak, de tendenzen en de vele moeilijkheden die men in die functie meemaakt. Is men bereid zich te ge ven en offers te getroosten, dan zal ook de waardering voor de scheids rechter niet achterwege blijven. Na deze korte bespiegeling van de taak, kwam spr. tot zijn onderwerp van de avond: „Beschouwingen over de Wereldkampioenschappen in Brazi lië. Op aangename wijze werden de aanwezigen door spr. medegevoerd, eerst naar Belgrado, waarbij hij de voorwedstrijd Joego-SlaviëFrank rijk aan een beschouwing onder wierp, om vervolgens de toehoorders zijn bevindingen mede te delen hoe het in Rio de Janeiro (Brazilië) er aan toe was gegaan. Vele leerzame feiten werden besproken en vele op gedane ervaringen onder de loupe genomen, waaruit lering kon worden getrokken; o.a. tempo, cup- en groep- systeem, speelwijze en mentaliteit Wegens treinstoring echter kon de der spelers bij genoemde wedstrij- inleider niet tijdie aanwezig zijn, den. Het was inderdaad een avond, zodat de heer Meindert Zaalberg, waarop de toehoorders heel wat werd pottebakker, zijn taak overnam en geboden en het gesproken woord MIDZA BONNEN spelen een grote rol bjj aankoop van Hereumodeartikelen als ST. NICOLAAS GESCHENKEN Onze uitmuntende collectie bestaat o.a. ui1 Overhemden - Dassen Hoeden - Pyama's Slip- en Pullovers Shawls - Zakdoeken Sokken - Handschoe nen, enz. TOOTAL DASSEN Het was geen groot aantal leden (van de 973) der Leidse IJsclub, dat gisteravond naar „Het Gulden Vlies" ter jaarlijkse algemene ver gadering gekomen was. De heer H. de Koster, voorzitter, merkte in zijn openingswoord echter op, dat hier meer op de kwaliteit dan op de kwantiteit gelet diende te worden! e heer J. Visser, secretaris, bracht een keurig verzorgd jaar ver uit, waarna de heer S. C. H. Coebergh, penningmeester, een fi nancieel overzicht gaf van het afge lopen jaar. Er bleek een batig saldo zijn van ruim 300 gulden, on danks het feit, dat de contributies niet verhoogd waren. Het saldo rr/oet toegeschreven worden aan enige pro-memofie-posten. Medegedeeld werd, dat de contri butie ook voor het komende jaar niet verhoogd zal worden, dus ge handhaafd blijft op 2,50 per jaar en voor junioren op 1,50. Het bestuur had gehoopt op deze vergadering belangrijke mededelin gen te kunnen doen betreffende de toekomst van de vereniging met be trekking tot een eventuele nieuwe ijsbaan. Helaas is de situatie nog niet zover gevorderd, dat tot be kendmaking kon worden overge gaan. Zoals bekend is de huidige ijsbaan eigendom van de Ned. Spoorwegen, die steeds de grootst mogelijke medewerking verleend Bakker. heeft en zelfs tot huurverlaging is overgegaan. De grond is echter be stemd voor de Leidse woningbouw en sedert 1945 wordt reeds naar een andere plaats uitgezien. Onder handelingen met het Gemeentebe stuur zijn gaande, maar -hebben nog niet tot een oplossing geleid. De mogelijkheid werd onder ogen ge zien, om een eventueel nieuw ker misterrein gecombineerd zou kun nen worden met een ijsbaan. In ie der geval echter zal in de kom'ende winter (wanneer het tenminste vriezen wil!) nog op de oude baan gereden kunnen worden. En de ver wachting is gerechtvaardigd, dat het Gemeentebestuur alles in het werk zal stellen om een goede op lossing te verkrijgen, aangezien het hier ook een sociaal belang geldt. Om de laatste reden heeft de ver eniging ook geen contributie-verho ging willen invoeren, ondanks de gestegen onkosten, omdat iedereen in staat moet kunnen zijn van de schaatsvreugde te genieten. Het Ne derlands klimaat is rijk_ aan kwak kel-winters, die te weinig vorst op leveren om op het buitenwater te schaatsen; een goede ijsbaan is dus nodig. Bij de bestuursverkiezing werden dc heren H. J. de Koster en W. F. Verhey van Wijk met algemene instemming herkozen. Tot leden van de Kascommisie werden be noemd ir. J. Schreuders en de heer met aandacht werd gevolgd. De aan wijzingen zullen niet nalaten vruch ten af te werpen. Spr. mocht aan het einde van zijn lezing een harte lijk dankwoord incasseren. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Lucie d. van G. de Weerd en T. van Leeuwen, Maria R, d. van P. D. van Zeist en J. Nieu- wenhuizen, Paul Ch. z. van C. C. Akkerman en A. Holleman, Adri- anus G. M. z. van A. A. Pieterse en W. C. M. van der Krogt, Berend H. z. van W. Bentink en E. J. Strick Jansje d. van A. Cornet en C. Paauw Johannes A. z. van C. Vis en M. J. Breeveld, Gerrit C. z. van C. Vis en M. J. Breeveld, Emmanuella J. d. van E. van Niekerk en C. A. Kuipers, Jannetje d. van J. C. Ho- genes en J. Brugman, Johanna C. H. d. van J. J. Koek en M. J. van den Akker, Wilhelmus C. z. van C. Duivenvoorden en W. C. van Schic. Getrouwd: W. Kleijn jm. en J. W. Broekhaus gesch., J. H. T. van Beest jm. en M. R. Vlasblom jd., J. van Benten jm. en J. van Bie- men jd., F. W. J. van den Bos jm. en E. Krispijn jd., A. Ie Febre jm. en D. Gijsman jd., H'. de Gróót jm. en H. Kerkman jd., A. W. Lamboo jm. en W. Lepelaar jd., A. F. J. v. Lierop jm. en S. Bolstier jd., E. J. Pletting jm. en J. van der Weijden jd„ P. Vermond jm. en P. Beens gesch., P. E. Wijtsma jm. en C. W. Poeliejoe jd,, A. van der Bol jm. en C. de Ridder jd. Overleden; I. Zitman wedn. 92 jr., H. C. Stok huisvr. van du Pon 74 jr., A. M. Hoogwaerts huisvr. van Mittelmeijer 59 jr., P. van Deursen man 34 jr., M. Brobel dochter 20 jr., B. van Bennekum huisvr. van Ver- woerd 29 jr., H. H. van der Ster man 39 jr. Laatste Berichten DAAR ZIJN DE APPELTJES VAN ORANJE WEER! Vandaag werden te Rotterdam voor het eerst in dit seizoen 100.000 kis ten Spaanse sinaasappelen geveild. Zaterdag a.s. zullen de sinaasappels in de winkels verkrijgbaar zijn. MARKTR^RKHTEN GOUDA 30 Nov. Kaas. Aan voer 164 partijen le soort 2.17 2.21: 2e soort 2.13f 2.16: extra kwal. tot 2.25. Handel matig. LEIDEN, 29 Nov. Groenten. Witte kool 6.9010.50, savoye kool 6 507.10, groene kool f 5.00— 11.40, boerenkool 1117, prei f 815, kroten f 4.407.50, idem gekookt 19—21, uien 2.70—7.00, peen 12—22, spruiten 1235, andijvie f 12.9032.70, sla 611, druiven 52.witlof 2652, spi nazie 5153, tomaten A 1139, salade f 26, knolsclderie 813, alles per 100 kg; radijs 3.90, selde rie 3.708.20, peen 15—18, per 100 bos.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3