£lóse HUTSPOT^ Leidse Melkhandel niet eensgezind over Saneringsplannen kunst in óe sleutelstad Laatste Berichten NIEUWS UIT DE OMGEVING WOENSDAG 29 NOVEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 Pro en contra aan het woord 19 vakgenoten tegen de meerderheid Het probleem van de melk-sane- ring is in Leiden weer acuut gewor den, nu verschillende melkhandela ren, die bezwaren hebben tegen de manier waarop zij menen, dat de Sa- nerings-commissie te werk gaat, de koppen bij. elkaar gestoken hebben. De Sanenngs-commissie, in het le ven geroepen door de drie organisa ties van melkhandelaren, met als dagelijks bestuur de heren J H. v. d. Kloot, voorzitter, W. Th. van der Holst, secretaris, en J. van Hooidonk, penningmeester, heeft gistermiddag haar standpunt voor de pers nader uiteengezet en er op gewezen, dat het Bedrijfschap Zuivel sanctie zal verlenen aan de sanering in Leiden, wanneer melkhandelaren, die min stens 90 van de Leidse afname in handen hebben, zich vóór sanering uitspreken. Zover is" het momenteel echter nog niet, wat de commissie toeschrijft aan de actie, die van an dere zijde wordt gevoerd. HET STANDPUNT VAN DE SANERINGS-COMMISSIE. Het is zeer veel arbeidstijd ver spillend, als er meerdere melkwa gens in een straat komen, en nog erger als er meerdere melkbezorgers in één woning bedienen. Leiden heeft 130 melkbedrijven met 168 melkbezorgers. Bij sanering is het aantal bezorgers tot 145 terug te brengen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Indologie, G. D. van Wengen Haarlem; voor het candidaatsexa- men Chemie (F) A. J. H. Um'ans, Voorburg. GOUDEN DOCTORAAT Op Donderdag 30 November a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat aan de Universiteit van Leiden pro moveerde tot Mr in de Rechtsge leerdheid de heer J. A. Eigeman oud-hoogleraar aan de Hogere Krijgsschool geboren te Leiden en thans wonende te 's-Gravenhage. NIEUWE INZICHTEN IN DE GENEESKUNDE Prof. Querido voor K. en O. Dat de oude Grieken op het ge bied der wetenschap iets presteerden is genoegzaam bekend. Het mag dan ook geen toeval genoemd worden, dat het de beroemde Griekse genees heer Hippocrates, de grondlegger van de klassieke gezondheidsleer, was die prof. dr. A. Querido als uitgangs punt had gekozen voor een causerie, die hij gisteravond voor K, en O. hield in het Snouck Hurgronjehuis. De hoogleeraar hield zich daarin bezig met het begrip „ziekte" en stelde de vraag, wat dat eigenlijk is. Juist in dit verband was het interes sant te zien, hoe bepaalde klassieke theorieën, die men reeds lang weer legd achtte, gedurende de laatste ja ren weer opgeld deden en doen. Aan de hand van enige tekeningen gaf. prof. Querido een kort en aan schouwelijk college in anatomie, om vervolgens het gesprek te brengen op de microben. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd na de pauze druk gebruik gemaakt door de weet gierige toehoorders, onder wie zich vele verpleegsters bevonden. Prof. Querido wist zijn moeilijke onder werp op voor ieder bevattelijke wijze te behandelen. V. O. M. O. PROTESTEERT TEGEN UITBLIJVEN VAN DE H. BRIGADE. In een stampvol zaaltje van „De Kleine Burcht" sprak gisteravond de heer P. Verbruggen, lid van het Hoofdbestuur, voor de Leidse leden van de V. O. M O. (Voor Onze Mili tairen Overzee) over: „Wordt het lijden van de 7 December-divisie dat van de H. Brigade?" Spr. verweet de Regering, dat zij veel belooft, maar zich niet aan haar woord houdt, en had liever dat de Regering zei waar het op staat, ook al was het nog 7,0 beroerd. Dus geen hoopvolle mededelingen doen, die toch niet vervuld kunnen worden. Besloten werd een telegram te zenden aan de leden van de Tweede Kaamer, v/aarin om opheldering wordt gevraagd. RECEPTIE LEIDSE KAPPERSCLUB Gezellig en intiem, zo kan de re ceptie, die het bestuur van de 70-ja- rige Leidse Kappers Club „Hulp en Vriendschap" gistermiddag in „De Harmonie" hield, gekenschetst wor den. Vele leden van de oude garde kwamen hun gelukwensen aanbie den, evenals veel zakenrelaties. Het gemeente-bestuur had schriftelijke felicitaties gezonden, omdat het we gens de overstelpende drukte geen vertegenwoordiger kon zenden. Ver der was er een vertegenwoordiger van de Ned. Kappers Bond, de heer C Lardee, en een van de afdeling Leiden van de Technische Club, de heer H. A G. van Bellen. De heer H. H. de Weert, voorzitter van de Vereniging van Technische Clubs en redacteur van het vakblad „Figaro", sprak zijn gelukwensen uit, daarbij wijzend op het onderlinge verband van deze zelfstandige Leidse kap persclub. Veel felicitaties gingen ge paard met bloemstukken. De winstmarge is sedert 1940 niet noemenswaard verhoogd. Daar te genover staan verhoogde bedrijfs kosten, het levensonderhoud, en voor hen, die personeel houden, het hogere loon. Wordt er thans niet vrijwillig gesaneerd dan zullen de omstandigheden het straks doen, wanneer meerdere zaken failliet verklaard worden. Ook uit nationaal economisch standpunt is het onverantwoord door b.v. 160 mensen een werk te laten verrichten, dat door 120 gedaan kan worden, (al wordt er een nieuw pro bleem geschapen, wanneer 40 men sen ontslagen worden en zij moeilijk ander werk kunnen vinden. Red.) Behalve het economische belang in het algemeen cn voor de melkhandel, zijn er ook wel voordelen voor de huisvrouw. In de eerste plaats een zeer regel matige bediening in veel korter tijds bestek dan nu. Het product is dan ook vooral in dezomer, veel korter onderweg, hetgeen voor melk een zeer groot voordeel is. Een nadeel is, dat in vele gevallen de huisvrouw een andere melkleve- rancier krijgt. Dit wordt echter zo veel mogelijk beperkt, omdat elke melkhandelaar in de buurt, waar hij r.u de meeste klanten heeft, ook daar de hem toegewezen wijk zal krijgen. De stad wordt verdeeld in een 150- tal wijken, maar mochten er over wegende bezv/aren zijn tegen een le verancier, dan is het nog mogelijk, via de saneringscommissie, uit de naastliggende wijk een leverancier te krijgen. Men is dus altijd aan een en de zelfde melkboer gebonden. Ook nadelen. Zeker heeft een sanering ook na delen. Voor verschillende melkhan delaren een verbreken van oude re laties, een beperking van hun afzet gebied. Maar daartegenover meer tijd om andere artikelen in hun wijk te ver kopen; de minder af te leggen km. per dag, wat niet alleen een dage lijkse besparing is, maar ook voor de middenstand een minder druk ver keer geeft. Bij een aantal melkslijters is nog een bezwaar tegen sanering en toch stellen dezen zich voor hetzelfde te doen over een zeer veel langere tijd Het is hoog tijd te saneren; wat zal de overheid van de marge overlaten? Tot zover de Sanerings-commissie. HET STANDPUNT VAN DE ANTI-SANEERDERS Daartoe uitgenodigd door een Co mité van Actie, dat zich met boven staande plannen niet kan verenigen, waren gisteravond in „De Kleine Burcht" 23 Leidse melkhandelaren bijeen gekomen. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer G. de Kier, waarin deze er op wees, dat het Comité reeds zijn bezwaren te genover de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, had ken baar gemaakt, hield de heer J. de Bruin uit Delft een causerie over de Delftse gang van zaken Spr., die met het oog op de geringe winst marge en de hoge bedrijfsonkosten van mening was, dat inderdaad po gingen moeten worden aangewend cm te komen tot een gezondmaking van de melkhandel, zag dit niet in een sanering, doch veeleer in een vrijwillige ordening, zoals dit reeds enkele jaren in Delft met groot suc ces geschiedt. Bij sanering toch ver dwijnt de zelfstandigheid en wordt de melkhandel in zijn expansie be knot. Bovendien wordt de consu ment een bepaalde melkleverancier opgedrongen. De heer De Bruin achtte het bo vendien ongewenst, dat vertegen woordigers van een standaardisatie- bedrijf in een saneringscommissie zitting hebben, omdat uit de practijk reeds gebleken is, dat een dergelijk bedrijf zich zo spoedig met het par ticuliere bedrijfsleven gaat bemoei en. Zo is het spr. bekend, dat in ste den, waar de sanering is toegepast, vele melkhandelaren al aan een stan- daardisatiebedrijf zijn gekoppeld; zij ontvangen een vast weekloon en ook kindertoeslag, waaruit blijkt, dat zij niet meer zelfstandig zijn. Vrijwillige ordening De heer De Bruin, die hierna aan de hand van Delftse voorbeelden een indruk gaf hoe men daar de moeilijkheden heeft opgelost, be pleitte een vrijwillige ordening in de zaak en in de klantenwijk, welke men bedient, waardoor een meer economischer bedrijfsvoering wordt verkregen. In dit verband wees hij op de vrijwillige klantenruiling te Delft, uitsluitend van belang voor de cliënten, die buiten het rayon van de betreffende melkhandelaar wonen. In een dergelijk geval ver dient het aanbeveling de cliënt een lijst van 5 tot 7 toekomstige melk- leveranciers voor te leggen, waaruit dan een keuze kan worden gemaakt. Voorts gaf spx\ de aanwezigen in overweging er naar te streven, dat men om plm. 13 uur met het bezor gen van de melk gereed is en er zorg voor te dragen, dat men tijdens het bedienen van de cliënten zich steeds van verse melk voorziet. Ten slotte bepleitte spr. om in Leiden in nauwe samenwerking van de 3 be staande bonden een z.g.n. ruilbureau te vormen. In aansluiting op deze uiteenzet ting gaf de heer D. de Jong, even eens uit Delft, nog een beschrijving van de werkzaamheden van het Delftse Sociale Fonds, dat na 2]/2 jaar reeds een grondkapitaal van 32 000 bezit. Uit dit fonds, waarbij 85 van de Delftse melkhandel is aangesloten, wordt o.a. steun ver leend bij ziekte of ongeval, terwijl het in de bedoeling ligt, om in de toekomst te geraken tot een uitke ring van een pensioen op 60- of 65- jarige leeftijd. Aan het einde van deze vergade ring spraken 19 melkhandelaars, die zich niet konden verenigen met de plannen van de Saneringscommissie, zich uit voor de vorming van een ruilbureau. Het bestuur zegde zijn medewerking toe om aan de verwe zenlijking van een dergelijk bureau zijn uiterste krachten te besteden. En geen wonderl Op zijn rondrit zag hy ner gens een zo uitgebreide collec tie pantoffels als bij „VAN VORST". Wat een keuze! Zowel voor dames als voor heren en voor kinderen zag h\j in leder, in kameelhaar en in vilt een zo ruime sortering, dat ieder moet kunnen slagen. En dan, wat een verheugend lage prijzen. Dat deed de Sint echt goed, te meer, omdat pantoffels nu eenmaal een zeer welkom geschenk zijn. Daarom raadt hij in alle ge- moede: Geef een paar „VAN VORST"-pan tof fels ANTOON COOLEN SPRAK OVER ZIJN WERK. Op uitnodiging van Boekhandel „De Sleutelstad" sprak gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal de schrijver Antoon Coolen over zijn boeken. Coolen vertelde hoe hij als eenvoudige jongen was opgegroeid in het Brabantse Peeldorp Deurne én reeds op jeugdige leeftijd een grote belangstelling voor boeken aan de dag legde. Toen hij begon te schrijven, wa ren het eerst jeugdherinneringen aan typische personen uit zijn omgeving, aangevuld met de nodige fantasie. Aldus ontstonden o.a. Kinderen van ons volk. De schone voleiding en De goede moordenaar. Later versche nen zijn twee dokters-romans over de familie van Taeke, van wie hij een der nazaten kende, die hem alle bijzonderheden vertelde. Bijzondere' nadruk legde Coolen op de waarde van novellen, helaas niet zo geliefd bij het lezend publiek, maar zeer gewild bij de schrijver, die ineen novelle kort en bondig een strakke lijn kan doorvoeren. Negen van zijn beste novellen, waarvan er 5 werden omgewerkt, heeft Coolen gebundeld in „Onder de Canadassen" waaruit hij na de pauze voorlas.. Sprekend over de folklore van het Brabantse boerenland, meende Coo len, dat het geen zin heeft met kunst matige middelen trachten te behou den wat uit de tijd en onpractisch is. Het gaat er slechts om, dat de boer zijn goede eigenschappen, van een voud en hartelijkheid, bewaart. Dan is het minder belangrijk, of hij op een dogcar, dan wel op een banden wagen over de Brabantse wegen rijdt,. BURGERLIJKE STAND. Gebox-en: Harma J. d. van J. S. van der Mëij en H. Duijndam, Ma ria J. d. van A. Link en S. M. Schip- aanboord, Johanna C. d. van J. G. van Heuzen en J. Ravensbex*gen, Wilhelmus F. J. z. van F. H. van der Poel en J. C. Kok, Magdalena C. d. van L. C. Peute en A. L. v. Dijk, Hendrik z. van L. J. A. Ros- derff en J. Hazenoot, Pieter z. van C. Francken en A. Dekkex-s. Felix Jozef Clemens z. van J. Hoogkamer en PI. Aartsen. Margaretha d. van J. W. Leurdijk en H. de Rooij. Theodo- rus z. van T. Wetting en E. van der Hucht. Overleden: M. J. de Ruiter huisvi". van J. C. Rosdorf 68 j. H. P. W. Wtirtz man 80 j. J. W, Wurzer man 74 j. P. v. Rijn zoon 1 maand. W. M. van Leeuwen man 75 j. Getrouwd: J. van der Harst jm. en Q. Buux-man jd. J. van den Ham jm. en P. Kromhout jd. SCHOENMAGAZIJNEN En hier enkele voorbeelden: Mooie kameelhaar kraagpantoffel met rubber zool 3.95 Leder dames cosy- pantoffel 5.95 met bontkap 6.75 Leuke kinderpantof feltjes, vanaf 2.95 Vilt dames California pantoffel vanaf4.95 Heren cosypantoffel in vilt 6.95 in leder 7.50 Luxe California's in leder voor dames v.a. 7.50 LEIDSCHE KUNSTKRING. Clara Haskil. De Roemeense pianiste Clara Has kil heeft de geheel volle Gehoorzaal zeer onder de indruk gebracht van haar diepzinnig en bewogen klavier- spel. Uiterst beheerst is haar voor dracht beheerst maar schoon. Niets van oppervlakkig podiumgedoe, maar zoals wij al zeiden, diepzinnig is haar kunst, gevoelig, rustig en krachtig. Ook naar de geest, want zij richt deze naar de geest van de compositie. Elke componist, en zijn compositie krijgt het volle gewicht. Edel is haar Bachspel, fier diens „Toccata in e." Haar grote muzikali teit en intelligentie, stellen haar tot alles in staat, evenals haar grandiose techniek, haar mooie klare aanslag en prachtig pedaalspel. Ook de ver- ttolking van Scarlatei's „Drie Sonati nes", deden niet onder in kwaliteit. Eenvoudig en met overtuiging speel de zij Schuberts Sonate in Bes op. posth., waarvan zij 't schoon in rui me mate overbracht op de toehoor ders. Iets wat men maar zelden hoort stond ook op haar programma „de Waldszenen op. 82" van Schu mann. Zij speelde de gehele Suite, heel boeiend en vol charme. „Der Vogel als Prophet" deed spiritueel pianospel genieten. Haar Beethoven interpretatie „Sonate in Es op 31 no. 3", was monumentaal. Telkens weer ondervindt men de grootheid van haar kunnen. Enthousiast waren de dankbetuigingen waarop zij Schubert speelde „Moment Musical" en ook dit was mooi. J. Kortmann. LEIDS STUDENTEN TONEEL. Eén-acters van Pirandello. Mede ter gelegenheid van het eer ste lustrum der Stichting Pro Civi- tate Academica Lugduno Batava, voerde gisteravond het Leids Stu denten Toneel tevamen met de to neelclub der V. V. 'S L. onder auspi ciën van het Leids Academisch Kunst Centrum in de Schouwburg een drie tal één-acters op van de Italiaanse toneelschrijver Luigi Pirandello. Het spel werd voorafgegaan door een inleiding van mevr. dra. I. Hij- mansTromp over het karakter van Pirandello's werk. Zijn nove'len en toneelstukken zijn sterk beïnvloed door de geleidelijk toenemende krank zinnigheid van Porandello's vrouw, welke voor hem aanleiding was om het probleem schijn-werkelijkheid te bestuderen. De schrijver „zag in het leven de voortdurende tweespalt tus sen vorm en fantasie. De vorm is het lichaam, de plaats in de samen- Woensdag 29 November. Natuurlijk! Altijd moeten er weer mensen zijn, die misbruik maken van 's mensens milddadigheid en goedgelovigheid. Er loopt in Leiden iemand rond, die huis aan huis af gaat om giften voor het Sinterklaas feest in de Martha-stichting. Hij ver toont een brief van de directeur, voorzien van een (valse) handteke ning. Maar de directeur weet ner gens van. Komt de man dus bij u, geef hem dan niets, maar waar schuw de politie. Collectanten, die collecteren met toestemming van het gemeentebestuur, zijn steeds voor zien van lijsten, die het stempel dra gen van de Commissaris van Politie. Kijk daar dus steeds naar. En laat u niet bij de neus nemen! De Sint heeft het natuurlijk enorm druk. Maar toch heeft de heilige man kans gezien zich een avond vrij te maken en een bezoek te brengen aan „Limburgia", afd. Leiden. A.s. Zondagavond om acht uur worden de Leidse Limburgers in „Den Burcht" verwacht. Vanzelfsprekend, dat zij allen present zullen zijn. Want Lim burgers behoren bij elkaar, vooral op het feest van St. Nicolaas! En op Zaterdag 9 December a.s. gaat de Leidse Accordeonvereniging „Door Vriendschap Verenigd" het 21ste jaarfeest vieren met een uit voering in de Stadsgehoorzaal, aan vang 8 uur. Zowel het corps A als het corps B zullen optreden en de bekende humorist Willy Vervoort zal een steentje tot de pret bijdra gen. Nog een muzikaal bericht. Frank- rijks grootste pianist, Alfred Cortot, zal dit jaar weer een tournée door ons land maken en natuurlijk ook Leiden aandoen. Het recital wordt gegeven op Woensdag 13 December, in de grote Stadsgehoorzaal. Het Ned. Roode Kruis te Leiden gaat aan 71 donors van de Bloed transfusiedienst de Landsteiner-pen- ning uitreiken. Dit geschiedt op Donderdag 7 December* om acht uur in de kerkzaal van het Acad. Zie kenhuis. De bazar voor de kleuterklassen van de Finse School aan de Lorentz- kade, die vorige-week werd gehou den, heeft een bedrag van bijna drie duizend gulden opgebracht. Vandaag was het feest bij het schoenreparatiebedrijf P, Spaander man, Doelensteeg. De heer A. Smid, die al 25 jaar in dit bedrijf werkt, werd hedenmorgen hartelijk gehul digd. Mevr. Spaanderman bood mevr. Smid bloemen aan en de héer Spaanderman hield een speechje, waarop de couvert met inhoud volg de. Nog enige sprekers voerden het woord, waaronder de heer Johan v. Wijk van „Minerva", die er op wees, dat de jubilaris in deze kwart eeuw honderden schoenen heeft gerepa reerd van latere ambassadeurs, mi nisters enz. Gisteren heeft Stadskok een ver gissing gemaakt. De St. Nicolaas- avond van dó speeltuinvereniging Rondom de watertoren is a.s. Don deravond niet om half acht. maar om half zes. STADSKOK. leving, kortom het omringende. De fantasie is de poging om zich te ontworstelen aan deze banden en tot vrijheid te komen. De strijd, die hiertussen gevoerd wordt, is de tra gedie en deze voltrekt zich in de ziel van ieder mens". Aldus een toe-> lichting in bet pi'ogramma. Van deze nogal deprimerende vi sie op het leven getuigen ook de drie een-acte y welke het Leidse Studen ten Toneel opvoerde, nl. „La Paten te" (Bij uitspraak van het gerechts hof), „II Dovere del Medico" (De plicht van de dokter) en „II Imbe cile" (De imbeciel). In aanmerking nemende, dat hier amateur-krachten aan het werk wa ren, kan men niet anders zeggen, dan dat de uitvoering van Pirandello's werk op hoog peil stond. Vooral de drie regisseux's, die in ieder der drie toneelstukjes tevens de hoofdrol vervulden, wei-den volkomen ver diend gehuldigd met een lauwer krans. Aan huldigingen was tx-ouwehs na afloop van de voorstelling geen ge brek. Er werd op ruime schaal elo quentie gepleegd, zoals te doen ge bruikelijk is, en er werden kwistig bloemen uitgedeeld. BRITS KABINET BIJEEN. Het Bx-itse kabinet is op heden bij eengeroepen voor een bespreking van de toestand in Korea. De minis ter van buitenlandse zaken, Bevin, besprak met zijn collega's de door hem te volgen lijn in het debat over de buitenlandse politiek, dat heden in het (Lagerhuis tei-zake van Korea en China de hoofdschotel zullen vor- HET PROCES TE PRAAG. In het proces tegen de geestelijken te Praag worden ook nog wel figuren gevonden, die ruggegraat tonen. Zo bijv. Stanislav Jarolimek, abt van het Praagse Premonstratenser kloos ter, die met het hof argumenteerde. Hij zeide zijn daden welbewust be gaan te hebben. „Geleid door het an ti-materialistische christelijke stand punt". Het Vaticaan stond aan de zij de der „vrij", d.w.z. Westerse de mocratieën". Zijn houding was niet veranderd. Jaromiliek zeide zich tegen de nationalisatie van kerkelijke bezit tingen te hebben verzet, evenals te gen het betalen van geestelijken door de staat. Hij had gepoogd een zekere onafhankelijkheid voor de Kerk te verkrijgen. Het doorgeven van eco nomische gegevens beschouwde hij niet als een daad van spionnage. Het vormde geen overtreding om in herderlijke brieven over econo mische zaken te spreken. De rechter antwoordde hierop, dat „het volk" zulks echter een- overtreding achtte. VEILIG VERKEER. Denkt overal en altijd weer Om het kind Jn het verkeer! KATWIJK Geboren: Jan. z. van J. Ravens- bergen en G; Aandewiel, Alberta B. d. van H. Minnee en Th. H. Meij- ram, Clasxna d. van G. Kruger en G. Heemskerk, Jan z. van C. van der Plas en J. van Duyn, Cornelia M. C. d. van P. A. van Paridon en P. M. Oosterbaan, Arx-is F. z. van G. de Best, en G. Zwanenburg en A. zina d. van J. Zwanenburg en A. Klaassen, Petronella J. d. van W. van Dijk en J. Zwanenburg, Jan netje d. van C. Dubbelaar en E. Korving. Overleden: G. Spierenburg wed. van C. van Dijk 82 jaar, D. Taat echtgenoot van N. Dubbeldam 74 jaar. LEIDSCHENDAM R.K.A.V.V. vraagt terreinverbete ring In verband met de slechte bespeelbaarheid van haar terreinen heeft R.K.A.V.V. aan B. en W. ver zocht steun te verlenen bij de aan leg van een eenvoudige drainering, in afwachting van het nieuw aan te leggen sportpark. LISSE (De Engel) Ouderavond Gisterenavond ga ven de leden v. d. jongensclub aan ouders en genodigden een goed verzorgde ouderavond. Door de he vige storm en slagregen was dé zaal maar half gevuld. Opgevoerd werd: ,,'n Geslaagde generale" Het stuk wex-d vlot gespeeld, wat des te meer gewaardeerd werd, omdat er hiei' en daar weinig handeling was. De jon gens hebben wex-kelijk hun beste beentje voorgezet. De aanwezigen hebben van het vlotte jongensspel echt genoten. NOORDWIJKERHOUT „J.A.J.A.". De toneelvereniging „J.A.J.A." heeft het bekende stuk van Arnaud d'Usseau en James Gone „Van ander ras" in studie genomen. Onder regie van mevr Oosterhout zal 3 Jan. de eerste opvoering plaats hebben. J.A.J.A. zal het eerste ama teurgezelschap zijn, dat zich aan dit zware stuk waagt. Winkelweek. De uitslag van de eerste trekking van de winkelweek loterij is als volgt: 25.H. Bo- ckert, Zeestraat 7; 20.— Corrie van Duin, Westeinde 13; 10.M. Warmerdam, Kerkstraat 85. OEGSTGEEST Geboren: .Robert L. z. van G. J de Ruijter en S. de Jong, Robert J. z, van F. A. Schroder en J. Vos, Aemilius H. H. z. van G. A. Sluy- terman en M. Th. Boes, Willem H. Th. z. van H. J. Hulder en A. C. Zandbergen, Cornelia N. d. van G. Wolters en S. M. Schoneveld, Cor nelia J. d. van C. Trommel en A. Netjes. Overleden; L. G. M. Grips wed. van E. L. Poucke 79 jr., W. J. Ford wedn. van W. Bouwer, eerder wedn. van J. E. Stoerkaan 80 jr., C. A. Lamme wed. van D. E. Siegenbeek van Heukelom 83 jr. Ondertrouwd: J. van der Zouwen 29 jr. en E. Bogaardt 21 jr. Getrouwd: C. de Ruiter en A. E. Heeren, B. A. Thijssen en A. C. H. van Woudenbex-g, M. van der Hoogt en A. van Leeuwen, F. J. Schxner en M. Lagas. Personalia. - Voor 't candidaats- examen Economische Wetenschap pen slaagde aan de Econ. Hoge school te Rottex-dam de heer H. J; Bethe. VOORSCHOTEN Geboren: Cornelis Fredrikus z. v. Jocob Willem de Joode en Janigje Wink. Richard z. van Philippus van Noort en Barbara Eileen Evans. Ondertrouwd: Maarten Warmenho- ven 31 j. te Leidschendam en Cor nelia Vlieland 30 j. Gehuwd: Chrstianus Johannes Ma ria van der Geest te Leiderdorp en Adriana Maria Johanna van der Meer Johannes Cornelis van der Meer en Johanna Vlieland. Jan van Schuttershoef te 's-Gravenhage en Adriana Helena Vernes. Overleden: Lubertus Johannes de Nobel, 79 j. weduwnaar van Trijntje de Geus. Johannes Jacobus Kuipers 43 j, echt. van Cornelia Catharina Rekelhof. WARMOND Begroting 1951 maakt toekomst somber. Voor het sluitend maken van de begroting 1951 moest wor den beschikt over een bedrag van f 20.000 van de op hoofdstuk I van de kapitaalsdienst gereserveerde ba tige saldi van de gewone dienst in de vorige jaren. Ook over 1949 en 1950 moest deze reserve worden aange wend. De nadelige verschillen over deze drie jaren belopen een bedrag van 47.636,22 en de reserve be draagt ongeveer 48.000. Dit wil dus zeggen, dat deze reserve eind 1951 geheel gebruikt zal zijn. Met ingang van 1952 zal ieder jaar zijn eigen las ten moeten dragen. Over de moge lijkheden hiervan zijn B. en W niet reg optimistisch, aangezien zij wat de uitgaven betreft nog een aan zienlijke stijging verwachten. Voor de bouw van een nieuwe R.K. lagere school zal de gemeente in 1951 gelden beschikbaar moeten stellen. Hiervoor zal de gemeente een lening van ongeveer 120.000 moeten aangaan, waaraan verbon den zijn de jaarlijkse aflossing en rente. Ook andere leningen tegen vrij hoge renten en vermoedelijke nood zaak om, wegens het stijgen van de kosten tot levensonderhoud, de sa larissen van het gem. personeel te verhogen, doen de vooruitzichten niet zo gunstig zijn.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2