Koningin en Prins weer thuis Drie Nederlandse vrouwen erven 30 millioen Suikeroom in Amerika bezorgt de verrassing Als 't om meubelen gaat... HOGENDOORNI Bedorven asem iATERDAG 25 NOVEMBER 1950 OE I .EIUSE COURAN1 rWEEDE BLAD - PAGINA 2 Voorspoedige overtocht per Dakota l^E REIS van het Koninklijk paar is weer teneinde. Na een voorspoe dige vliegtocht over het Kanaal zijn, zoals gisteren reeds in het kort gemeld, de koningin en de prins op het vliegveld Soesterberg aange- men, waar een hofauto gereed stond om hen naar Soestdijk te brengen. De zon brak wazig door de och tendnevel toen het koninklijk paar gistermorgen of elf minuten over twaalf de terugreis naar Nederland begon. De PH PBA, de Dakota, die de regering ter beschikking van prins Bernhard heeft gesteld stond vlak voor het terras van het vliegveld Northolt bij Londen opgesteld, om ring door een erewacht van de RAF en een aantal belangstellenden. De koninklijke standaard, die naast de vlag van de RAF was gehesen, ontrolde zich in zijn oranje en blau we banen, toen H.M. en Z.K.H. uit de Engelse hofauto stapten. Het Ne derlandse volkslied klonk plechtig op en vergezeld van prins Bernhard, in specteerde de koningin daarna de erewacht. Na een kort bezoek aan de koffie kamer, begaf het koninklijk paar zich rechtstreeks naar de machine. De daar opgestelde band van de R. A.F. speelde het Wilhelmus weer, dat op de staatsietrap door koningin Ju liana en prins Bernhard werd aan gehoord. De koningin wuifde nog even naar de aanwezigen, de deur klapte dicht en achter de ramen van de cockpit zag men de prins in een der vliegerstoelen stappen. Lang zaam reed het vliegtuig naar de startbaan. Toen de machine zich sta tig van de grond losmaakte, cirkel den achttien straaljagers in de blau we lucht. De vliegtuigen escorteer den de Dakota tot halverwege de route naar Nederland. Het koninklijk paar werd begeleid door enkele leden van de hofhouding en minister Stikker. Achttien Vampiers van de RAF de den de Dakota uitgeleide tot zestig kilometer buiten de Britse kust, waarna zij terugkeerden, maar een viermotorige Lancaster van de Britse opsporings- en reddingsdienst bege leidde het toestel tot boven Soester berg. Boven Nederland vormden Spitfires van de Nederlandse lucht strijdkrachten een escorte. Slot van K.R.O. juoel Mozarts Kroningsmis Een galaconcert met medewerking van solisten, groot omroepkoor en het Concertgebouw-orkest onder lei ding van de Franse dirigent Jean Fournet, die Eduard van Beinum ver ving, vormde gisteravond in het Am sterdams Concertgebouw het sluit stuk van het zilveren jubileum van de Katholieke Radio Omroep. De geheel bezette, met bloemen en tapijten getooide.zaal, bood een fees telijke aanblik, vooral op het ogen blik toen alle genodigden, onder wie tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, zich van hun zitplaats verhieven om staande het Wilhel mus aan te horen en mee te zingen, waarmede de avond door het orkest werd ingezet. Temidden der vele gasten van de K. R. O. merkten op de Minister van Binnenlandse Za ken, mr. F. L. C. J M. Teulings, mr. L. A. Kesper, commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland en regeringscommissaris voor het radiowezen, de heer L. Neher, direc teur-generaal van de P. T. T., de oud- ministers Deckers, Witteman Wijffels en het voltallige bestuur van de Nederl. Radio Unie. Het zwaartepunt viel op het 2de deel van de avond, waarvoor geko zen was de door W. A. Mozart op 23-jarige leeftijd in 1779 gecompo. neerde Kroningsmis, die geschreven werd voor de plechtige herdenking der kroning van het wonderbaarlijke Mariabeeld m een kerk nabij Salz burg. Solisten waren Jo Vincent, so praan, Roos Boelsma, alt, Han Le- fevre, tenoor en Leo Ketelaars, bas. FRIESE BOEREN STICHTEN K. I.-STATION. 307 meest kleine Friese boeren in Oostelijk Friesland hebben beslo ten een stierenstation voor kunstma tige inseminatie te stichten. Zij zijn lid van de vereniging voor K. I. „de samenwerking," en bezitten gezame- lijk 4500 "koeien. Het station biedt plaats voor acht stieren en bevat verder kantoor- en laboratorium ruimte en woongelegenheid voor de beheerder. De stichtingskosten bedragen hon derdduizend gulden. Kenneth de Courcy, de Britse pu blicist, die in Februari' jl. beweerde geheime inlichtingen gekregen te hebben over experimentele atoom explosies in Rusland, heeft bij zijn aankomst op de Bahama-eilanden op nieuw verklaard, dat Rusland de rest van de wereld voor is met het on derzoek naar constructie van de wa terstofbom. EEN KORTE WERELDREIS. Drie Duitse jongens van zeventien en achttien jaar wilden een „wereld reis" maken. Zij hadden zich daar toe vermoedelijk door diefstal van een klein vissersvaartuig mees ter gemaakt. Ten Westen van Cux- !iaven en op een afstand van 200 mijl 'dit de kust kregen de jongens echte? ;kort aan brandstof en orinkwater. ij vroegen radiografisch om hulp. De ^pitein van het Duitse vissersvaar- ig „Albinus". meldt de radioseinen hebben opgevangen. HU heeft het artuigje op sleeptouw genomen ar Cuxhaven Het ontvreemde vissersvaartuigje is sinds Dinsdagavond vermist. Pa- ouilleboten van de Duitse waterpo- litie hebben er 48 uur naar gezocht. KONINKLIJKE DANK. De Koningin en prins Bernhard hebben van het vliegtuig uit, waarin zij naar Nederland terugkeerden, het volgende telegram aan de koning en koningin van Engeland verzonden: „Bü het verlaten van de Britse kust stellen wij er prijs op u nog maals onze diep gevoelde en warme dank te betuigen voor de onvergete lijke dagen, die wij doorgebracht hebben in uw gastvrij land. De ma nifestatie van vriendschap, die ons ten deel viel, heeft de banden tus sen onze beide volken nog meer ver sterkt. Wij zullen steeds de beste wensen voor u en de uwen blijven koesteren. w.g. Juliana, Bernhard. Koning George van Engeland heeft het volgende antwoordtelegram ge zonden: „De koningin en ik zenden u bei den onze hartelijkste dank voor uw vriendelijke boodschap bij het ver laten van ons land. Het verschaft ons een waar genoegen te weten dat, naast het dichter tot elkaar brengen van onze landen, uw bezoek hier u en ons gelukkige herinneringen heeft gegeven. Allen in ons land waren ge lukkig zich by ons te kunnen voe gen bij het verwelkomen in onze hoofdstad en de gelegenheid te baat te nemen u de sympathie te tonen, die zij en wij uw familie en uw volk toedragen". Naar wij vernemen, zal H. K. H. Prinses Wilhelmina op verzoek van de Commissie voor Bijzondere Dien sten van de Ned. Herv. Gem. te Groningen op Zaterdag 23 Dec. in de Martini-kerk te Groningen een Adventsboodschap uitspreken, die zowel door de Hilversumse zenders als door de Wereldomroep zal wor den uitgezonden; de hofprediker ds. J. F. Berkel zal de boodschap inlei den. Het initiatief tot het verzoek is van de voorzitter van genoemde commissie, ds. S. H. Spanjaard, uit gegaan, die, na schriftelijke indie ning ervan met een der ouderlingen door de Prinses op het Loo is ont vangen. Nieuwe Zondagswet op komst Binnenkort zal een nieuwe Zon dagswet worden ingediend. Het wets ontwerp is reeds ter behandeling aan de Ministerraad gezonden. Minister Teulings deelde dit mede in de Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting 1951 van Binnenlandse Zaken. Minder vlot gaat het met de oplos sing van het politie-vraagstuk, waar over de Regering nog steeds veel hoofdbrekens heeft. Toch hoopt de minister dat nog vóór Augustus 1951 een wetsontwerp, dat een oplossing biedt, aanhangig kan worden ge maakt. In afwachting daarvan ligt het in de bedoeling, het politie-amb- tenarenreglement en het politie- reglement te herzien en een rege ling van bevorderings- en bekwaam heidseisen op te stellen. Drie zusters, van wie er twee in thuis en werkten zo hard mogelijk Arnhem wonen en één in Zeeland, i tegen. zullen binnenkort een erfenis uiti°nSe advocaat had ook zyn Amerika in ontvangst kunnen ne-1 elge,n ,werk en hoewel de som, die u17 "L ln het verschiet lag, zeker met te u* versmaden was, was de zaak toch men, zó groot, dat achter het eerste cijfer nog zeven nullen moeten wor den geschreven. Ongeveer tien mil lioen gulden zal aan elk van haar worden toegewezen. En dan zijn de zusters nog sportief tegenover de Belgische tak van de familie, want eigenlijk hebben ze elk recht op 20 millioen gulden. Het is één van die zeldzame gevallen, waarin het ver haal over „de suikeroom in Amerika" nog te onzeker om er een dagtaak van te maken. Bovendien moest hij terug naar België. Gewonnen. De tweede wereldoorlog kwam en weer gingen vier jaren ongebruikt voorbij. Direct daarna evenwel nam advocaat Klaeys de zaak weer ter hand. En hij heeft gewonnen. Een paar dagen geleden kreeg dè familie S. in Arnhem-bericht, dat zij erfgena- waarheid is gevvorden aldus een j men waren van een enorm bedrag, verhaal in het N. v. d. D. Ondanks het feit, dat men in dt gezinnen van de twee zusters al die Meer dan vyftig jaar geleden liet jaren door rekening was blyven hou- zekere Klaeys het oude Europa voor den me^ de m°geÏUkheid dat er iets wat het was en verdween naar Ame- uit Amerika zou komen, veroorzaak- rika. Zijn beide broers bleven achter, i te het bericht een grote consterna- En hoewel zij zo nu en dan een le-tie. De eenvoudige mensen konden 36 Harpoons voor ons land Het kan als vaststaand worden aan genomen, dat de Verenigde Staten het volgend jaar 36 middelzware bommenwerpers van het type Har poon aan Nederland zullen leveren. Harpoons zyn toestellen van het type Ventura, waaraan een reeks ver beteringen is aangebracht. Deze bom menwerpers zyn speciale maritieme vliegtuigen, welke voor alle doelein den zijn tc gebruiken. Zij komen ter beschikking van de marineluchtvaart dienst en zullen worden gestation- neerd op het vliegveld Valkenburg. De Harpoon is een twee-motorig vliegtuig, dat met zyn beide Wright Cyclone motoren, die samen 2300 pk ontwikkelen, een snelheid kan be reiken van 483 kilometer per uur. De actieradius is 8000 kilometer. Het toe stel kan tot ruim 7000 meter stijgen. De bemanning bestaat uit zeven kop pen. De Harpoon is bewapend met acht automatische kanonnen van 20 mm en twee mitrailleurs 12.7 mm. ver.steken ontvingen, dat het broer lief in de Nieuwe Wereld voor de wind ging, kreeg men toen nooit pre cies een juiste indruk hoe hy er voor stond. „Uw oom was arm...." het byna niet geloven. Maar de ad vocaat, die met zijn broer uit België was overgekomen, bevestigde "de brief, die de familie had ontvangen. Eigenlyk hebben de drie in Ne derland woonachtige dochters van de broer recht op de helft van de enorme erfenis en de zeven kinderen t i j .-J- J,* i.ji I van de tweede broer, die over België In i911 kwam de tijding, dat hy Luxemt>Urg en Frankrijk versDreid was overleden en verder vernam wonea 0p6de ander hem Maar de in men niets. De beide broers staren ]j0]]and woonachtige zusters zijn zó de loofden bu elkaar, want het was wy me( het haar neef in A hun bekend dat de overledene er ka hee{, weten te bewerkstelligen warmpjes by zat Er werd naar Ame da, 2y besloten hebben om a]le fien .pchreven gelijk op te delen. Belgische tak van de familie spoedig antwoord. Een brief vol deer- i nis en medeleven, met de treurige m-dedeling dat Klaeys in kommer volle omstandigheden was overle den r ten slotte vai. de armen had moeten worden begraven. De beide broers begrepen er niets van en eigenlijk hebben zy zich nooit hele maal met dit antwoord kunnen ver zoenen Dc jongste van de twee woonde in België en eén van zyn zeven kin deren bracht het tot advocaat. Toen deze jong? Klaeys in 1935 voor za ken naar Amerika moest, verzocht zyn vader hem te proberen wat meer te weten te komen van de overle den oom. Prachtige graftombe. De jonge Klaeys kreeg deze gele genheid inderdaad en toen hy in de plaats kwam, waar oom begraven lag, was de directeur van de be graafplaats bly, peersoonlyk een fa milielid van de overleden Klaeys naar diens graf te kunnen leiden. De jonge advocaat stond perplex. Een prachtige graftombe dekte het graf van oom en een groot standbeeld stond er by. „Dan is oom ook niet zo arm geweest", was de conclusie van de jonge advocaat. Wat hy op de begraafplaats had gezien was voor hem een aansporing om het geval nader te onderzoeken. En hoe meer gegevens hy verzamel de, des te duidelyker werd het hem, dat zyn oom het tijdens zyn verblijf in Amerika tot een fabelachtige ryk- dom had weten te brengend Dertig millioen dollar. Het bleek, dat oompje by zijn overly den een kapitaal van 30 mil lioen dollar bezat, alsmede enige brouweryen- schoen- en ander fa brieken. Het was byna niet te gelo ven. Erg vlot verliepen de nasporin gen niet. Zy, die zjch op onrecht matige wijze in het bezit hadden ge steld van de nalatenschap, gaven niet heeft zijn maatregelen reeds geno men. Zy hebben het werk er by neer gelegd en zyn van plan zich in Ame rika te gaan vestigen. Met de benen op de grond. De Hollandse families staan wat meer met de benen op de grond en, hoewel het gezin EibersKlaeys in begrypelyke hoogspanning de ko mende dingen afwacht, zegt vader Jan telkens, zeer verstandig: „Ik moet eerst het geld in handen hebben en dan zullen we verder zien!" Ondertussen gaat Jan rustig naar zyn werk in Stroe, want eigenlyk is hy op het ogenblik daar nog het liefst Zyn commandant, majoor Wal- ta, is buitengewoon tevreden over de rustige, 52-jarige magazynbedien- de, die zyn werk zo goed doet. En Jan is tevreden met zyn werk, want reeds nu nog vóórdat hy één r^nt in handen heeft gekregen heeft hy geleerd, dat het geen pretje is om veel geld te hebben. Noord-Oostpolder reeds bewoond 4000 Jaar geleden In de Noord-Oostpolder werden door de Oudheidkundige Dienst op de glooiing van 'n rug, die 'n breed stroomdal begeleidt verschillende vondsten gedaan, o. a. Twee grote fragmenten van edelhert geweien, Aan een van deze bevindt zich nog een deel van de schedel. Het ligt in de bedoeling te zyner tijd op deze plaats een proefgraving te gaan verrichten. Naar het zich thans reeds laat aanzien bevinden zich op genoemde plaats, de resten van een nederzet ting uit de vroege bronstijd, wel licht uit 't Aeneolithicum, de over gang van steen- naar bronstydcirca 1700 vóór Christus. Wordt vlieger! Er is te weinig animo voor de op leiding tot verkeersvlieger en daar om moet er propaganda voor worden gemaakt. Verkeer en Waterstaat heeft een film van veertig minuten lang doen vervaardigen, die onder de titel De vliegende Hollander, zal v/orden vertoond. In deze film stapt' een jongen, die natuurlyk erg graag wü gaan vliegen, na zijn eindexamen H.B.S., in een Tiger Moth en daarna in een Beechcraft. waarmee hij als jong pi loot zyn eerste grote reis naai' Rome maakt. De hoofdrol wordt vervuld door Theo Bruyn, een student aan de tech nische hogeschool te Delft De film is uitstekend van fotografie en zal door de suggestieve uitbeelding van de op leiding bij de Rijksluchtvaartschool waarschijnlijk wel aan haar doel be antwoorden. Protest tegen een verbod Van talrijke zijden komen bij ver schillende instanties protesten bin nen tegen de nieuwe maatregel in het wegenverkeersreglement, dat 1 Jan. a.s. ingaat, waarbij is bepaald, dat men op een fiets 1 persoon mag mee voeren. Deze protesten komen van moe ders o.a., die gewend zyn twee kin deren één voor en één achter mee te voeren, hetgeen tot nu toe was toegestaan. De A.N.W.B. zegt hierover het volgende: de nieuwe maatregel laat aan de ene zijde te veel vrijheid en is aan de andere zy- de in hoge mate belemmerend. Te veel vryheid slaat b.v. op het vol gende geval: het is toegestaan, dat een 6-jarig kind zyn grootmoeder achter op de fiets heeft. In de prak tijk zal dit niet voorkomen, maar toe gestaan is het. Het spreekt vanzelf, dat dit een veel groter gevaar zou opleveren dan de moeder, die twee kleine kinderen op de fiets vervoert. De A.N.W.B. ziet geen gevaar in het vervoeren van twee kinderen. De Bond wil een nieuwe redactie van ge noemde bepaling voorstellen, die er toe zal leiden, dat twee kinderen op de fiets mogen worden vervoerd, doch dat theoretische mogelykheden als bovey genoemd (kind en grootmoe der) worden uitgesloten. De politie te Amsterdam zoekt naar een 23-jarige man, die voort vluchtig is met drie platina ringen ter waarde van f 10.000,van een Amsterdamse dame. De man was met de dame op be zoek by een mevrouw in de Vale- riusstraat. De eigenaresse der rin gen zou voor de maaltyd zorgen en had daarom de ringen afgedaan. De man, die uitsluitend Duits of Hon gaars spreekt, zeide plotseling wat asperine te willen kopen en toen hij na verloop van tijd niet terug keerde, bleken de ringen verdwe nen. HAARLEMMERSTRAAT Wij brengen U per auio naar de mooiste toonzalen. Komt U even praten Prins Bernard naar „Karei Doorman HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen 8ouw-an Makelaarsbedriji v.d. Drift De heer D. W„ architect en wet houder van openbare werken te Leeuwarden, stond gisteren terecht voor de meervoudige kamer van de Leeuwarder Rechtbank ter zake van het zonder vergunning verbou wen en vernieuwen van een kerk te St. Jacobi Parochie. Uit de ver horen bleek, dat het kerkbestuur een vergunning van het college van algemene commissarissen voor de wederopbouw heeft verkregen tot een bedrag van 8.500.dit be drag is verre overschreden en wel met tien mille, maar verdachte be toogde, dat aan onderhoudswerken is besteed ƒ5.000.voor meubilair 4.000.zodat de overschrijding veel minder belangrijk was. Onder houd toch en meubilair en het slo pen wordt in de practyk niet in het vergunningsbedrag opgenomen. De officier van justitie bleek het met die opvatting, die door twee gc- tuigen-deskundi^en gedeeld werd, niet eens te zijn. Hei deed de offi cier leed, dat verdachte hangende de procedure in zijn functie van wethouder is gehandhaafd. Vooral deze verdachte had er voor moeten waken de wet niet te overtreden. Een strenge straf is hier op zijn plaats, omdat de opzet volkomen vaststaat. Deze zaak staat helaas ook niet op zichzelf, want er is ook nog een kwestie met een boerdery en een winkelpand. Spreker zeide nog te hebben overwogen verdachte te doen terechtstaan wegens valsheid in geschrifte. Een vryheidsstraf wil de de officier voor de eerste keer nog niet vragen, maar wel wilde hy een hoge boete vorderen, namelyk 7.500.of drie maanden hechtenis P:rms Bernhard zal in zyn func tie van inspecteur-generaal der Ko ninklijke Marine op 28 en 29 Novem ber een bezoek brengen aan Hr Ms Karei Doorman, welke bodem thans tezamen met Hr Ms. De Bitter en Hr Ms enderzeeboten Zwaardvis en lij gerbaai onder commando van kapi tein tei zee C. W. Slot oefeningen houdt in de Middellandse Zee, waar aan ook eenheden der Britse marine deelnemen. Aan boord van Hr Ms Karei Door man zijn o.a. ingescheept een eska der Fire-Fly-vliegtuigen onder com mando van luitenant ter zee vlieger tweede klasse P. J. Leedekerke en een eskader Seafury-vliegtuigen on der bevel van luitenant ter zee vlie ger eerste klasse Bruinsma. De Prins wordt gedurende dit be zoek, behalve door officieren van zijn persoonlyke staf, vergezeld door de chef van de marinestaf, vice-admi- raal jhr. E. J. van Holthe; als gast der Koninklyke Marine gaat ook de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-ge neraal I A. Aler mee. De Prins zal op verzoek Van de Koninklyke Marine de vliegtuigma ker-electromonteur eerste klasse A. J. de Mots, die wegens ziekte niet met Hr. Ms. Karei Doorman kon vertrekken, in zijn vliegtuig vervoe ren, zodat deze alsnog een deel van de oefenreis zal kunnen volgen. De Byzondere Politierechter ver oordeelde vanavond de Dordtse dansleraar A. H. de G. wegens smokkel van horloges tot 8 maanden gevangenisstraf. Hy noemde De G. een hoofdagent in een wyd vertakte internationale smokkelbende. Slagersvak rendeert steeds minder Onderzoekingen in het slagersbe- drijf, gedaan door het Economisch in stituut voor de middenstand, hebben aangetoond dat de rentabiliteit in deze branche, ondanks de toch wel forse vleesprijzen, sinds 1946 afneemt De onderzoekingen strekten zich uit over de boekjaren 1948-1949. Over deze periode bereikte van de 206 in het onderzoek betrokken sla gers slechts 49 pet. een positief eco nomisch resultaat, aldus dit rapport. De aandacht moet er dan nog op worden gevestigd, dat in het alge meen de beter geoutilleerde bedrij ven aan dit onderzoek medewerkten. Bij een omzet beneden veertig mille per jaar werd over het algemeen geen bevredigend resultaat bereikt. Omscholing werd een succes In het afgelopen kwartaal is door de arbeidsbureau's een onderzoek irgesteld naar de werkkring. VOOR en NA hun opleiding van de 4604 personen, die in 1949 na volledige scholing de Rijbswerkplaatsen voor Vakontwikkeling verlieten. Aan de uitkomsten van dit onder zoek is het volgende ontleend: Op het tijdstip van het onderzoek hadden allen de rykswerkplaatsen voor vakontwikkeling een half jaar of langer verlaten. Van de 4604 oud cursisten bleken er 112 werkloos te zyn (2%), hetgeen gezien de steeds optredende wry vings werk loosheid niet ongunstig genoemd mag worden. Voorts waren 326 an deren wegens militaire dienst, ver trek, enz. niet bereikbaar. Ten aan zien van de aludus resterende 4166 oud-cursisten bleek, dat 75% nog werkzaam was in het beroep, waar voor werd opgeleid, 5% in een an der maar gelyk gewaardeerd be roep en 2% in een hoger gewaar deerd beroep. Als verwant beroep voor de machine-bankwerker geldt b.v. constructie-bankwerker, als ho ger beroep voor de timmerman b.v. uitvoerder. Het onderzoek wees voorts uit, dat ongfeveer 13% in een lager ge waardeerd beroep werkzaam? was (b.v. een metselaar als voeger of een machine-bankwerker als lasser) terwyl ongeveer 4% der opgeleiden, ondanks de scholing, terugviel in de vroeger uitgeoefende werkzaamhe den. Als by zonderheid kan nog wor den vermeld, dat zich onder deze oud-cursisten 85 minder-validen be vonden, die dank zy de scholing thans voor het merendeel zelf in Zondagmorgen \7orige week Zondag zyn we ter v kerke getogen naar een van die landelijke bedehuizen, waar in deze tijd van het jaar de gewijde wierook walm zich mengt met de ongewyde geuren van ingekuild gras. De reuk zin heeft het vermogen, scherper dan de andere zinnen, herinneringen op te roepen en deze parfum mixte wenkt ogs altyd terug naar die heer lijke jaren, dat we eerste communi cantje en misdienaar waren in een parochiekerk, welke sindsdien al haar ingekuilde snufjes heeft laten verwaaien. Het bedehuis in Leidens omme landen binnentredend, traden we te- «elykertyd binnen in de onschuld an onze jeugd, in de sfeer van on gekunsteldheid en blanke eenvoud, welke de mensheid in de stal van Bethlehem opnieuw beleven kan. Er werd in dat bedehuis volks zang bedreven en wy zongen yverig mee toen we plotseling tot de ver schrikkelijke ontdekking kwamen welk een afgrond er gaapte tussen onze jeugd en onze volwassenheid, tussen de aanbidding van de herders en de onze. De kerk hoewel klein van stuk was niet verwarmd. Het gevolg daarvan was dat iedere adem-stoot zichtbaar werd in een nevel-pluim van afgewerkte, bedorven lucht. Ter wyl we: Adoramus te Wy aan bidden U" zongen, stoomden we als een ouderwetse locomotief. Terwijl we het „Wij danken U om Uw grote glorie" jubelden, leken we een snui vend paard. Een diepe ergernis poog de ons te overmeesteren ergernis om die asem-wolk, welke door ons lichaam werd uitgestoten, ergernis over onze menselykheid, ergernis over onze geringheid, over ons on vermogen voor de andere mensen te verbergen, dat we. evenmin als een koe en een kip, niet zonder lucht le ven kunnen. De bekoring kwam bij ons op niet verder mee te zingen een bekoring, welke danst langs de afgrond van de hel maar wij heb ben toch doorgezongen langs het Miserere nobis" Ontferm U over ons" naar het „Gij alléén zijt de Al lerhoogste, Jezus Christus" en de asem wolkte uit onze stoomketel als een wierook-offer van onbestemde geur- Achteraf zijn we dankbaar, dat de pastoor zo zuinig liet stoken.. Anders zou de onbewuste hoogmoed zich niet hebben bloot gegeven. Er is geen kwaad, dat zich zo nederig houdt als de hoogmoed en langs zo liefelijke manieren ons omstrengelt in zoete eigenwaan. De hoogmoed is het meest venijnige kwaad. Het was de hoogmoed, door welke engelen ais duivels neerstortten. Het was de hoogmoed, welke, in het eerste men senpaar, ons allen ten verderve werd. Het was de hoogmoed want dc hebzucht is er slechts een van de vele gestalten van welke Judas dreef tot een vriendenkus aan de Allerhoogste, Jezus Christus. Het is de hoogmoed, welke nog steeds de wereld regeert en de oorlogen ver wekt. In de hoogmoed juicht en ju belt de Satan, zo vaak vermomd als „een engel des lichts". De hoogmoed is te schuwen als de pest en dit men selijk geslach zal geen genezing vin den voor zyn barre nood, indien het riet achter de eenvoudige en eer lijke herders van Bethlehem aan zich deemoedig buigt in zijn kleine menselykheid; indien het niet op houdt op menselijke wijsheid te bou wen en er in te gloriëren al te gaarne vergetend, dat geen mens leven kan zonder lucht in te ademen en als een stoom-nevel weer uit te ademen, gelyk de grote ziener Isaias op ieders hart drukt: Dan moet ge wel ophouden Op mensen te steunen, Die enkel in hun neus wat adem hebben; Wat zouden ze dan voor waarde bezitten? MARIUS. Nieuwe aanroeping In Litanie van Ma~ia Voortaan zal op Maria Hemelvaart (15 Augustus) de H. Mis worden opgedragen die de H. Vader op 1 Nov. j. 1. ter gelegenheid van de dogmaverklaring, voor het eerst heeft gecelebreerd. Dit is vandaag by een decreet van de Heilige Con gregatie der Riten officieel vastge steld-. Bovendien is bekend gemaakt dat aan de Litanie van de H. Maagd 'n nieuwe aanroeping zal worden toe gevoegd, en wel geheel aan 't einde, luidend: Regina in ccelum assumpta (Koningin in de hemel opgenomen). Verschenen is de memorie van antwoord van de Minister van Fi nanciën op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wyziging van de omzet belasting met betrekking tot sigaren er sigaretten Hoogstwaarschynlyk aldus de Minister zal de vraag naar siga retten in de hogere pry skiassen toe- ïn plaats van afnemen. Vele rokers immers zullen vasthouden aan het door hen tot nu toe gerookte merk en derhalve duurdere sigaretten gaan roken. Weliswaar zullen andere rokers een goedkoper merk gaan proberen, doch onaannemelyk is, dat zij, die tot dusverre sigaretten van meer dan 90 cent per pakje rookten, na de verwachte prysverhoging zul len overgaan op sigaretten, welke dan nog beneden die prysgrens lig gen. De geldomzet van de „duurde re sigaretten" zal derhalve ten ge volge van de prijsstijging toenemen. Ook de accijnsopbrengst zal dienten gevolge stygen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8