Radio Krijgt Leiden een school voor gebrekkige kinderen? kunst in öe sleutelstAó ffPjfeiöse HUTSPOT^ Erres Leidse Kath. Werkgevers over de- industrialisatie Onthoud één ding c. de kemp Waldorp Blaupunkt Loonslaten Verzamelloonstaten the little stores of music of Leiden of Pelfenburg LI DO en LUXOR THEATER St. Nicolaas 19! practische geschenken Onze St. Nicolaas-etalage is gereed CAREL PETERSE JAN PETERSE warmond VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 DE LËIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 4 Nadat reeds enkele jaren geleden door de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de moge lijkheid onder ogen was gezien om in Leiden te komen tot de oprichting van een school voor gebrekkige kin deren, werd gisteravond in ,het Fe deratiehuis aan het Gerecht een bij eenkomst gehouden, welke was be legd door de Nederlandse Stichting voor het gebrekkige kind. Mevr. G. van DijkBosman, die een inleidend woord sprak, wees op de grote noodzaak om voor de inva lide kinderen iets te doen, hetgeen spreekster zag in de oprichting van een Mytylschool, waarmede men in Amsterdam zulke gunstige resulta ten heeft bereikt. Met nadruk zette spr. uiteen, dat een dergelijke school niet is bedoeld voor achterlijke, doch voor lichamelijk geschonden kinde ren. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat voor het bezoek aan een dergelijke school in Leiden en onmiddellijke omgeving pl.m. 20 kin deren in aanmerking komen. De leeftijd van deze kinderen variëert van 3 tot 15 jaar. Behalve dat de kinderen op deze school een leerplan krijgen voorgelegd, streeft men er naar om hun sociale gevoelens aan te kweken. Bovendien heeft de fcchool ook een medische kant en le ren de kinderen er hun armen en benen te gebruiken en hun spraak vermogen te ontwikkelen. Via de Padvinderij Mevr. Spakler uit Amsterdam, de geestelijke moeder van de Mytyl school, weidde hierna uitvoerig uit over de bereikte resultaten. Spr. gaf te verstaan, dat zij middels de pad vinderij in contact was gekomen met gebrekkige kinderen en het werk, dat voor deze kinderen op zo ver schillend terrein geschiedt. Mevr. Spakler, die bij de inrichting van de Mytylschool van medische zijde veel medewerking heeft ondervonden, zette uiteen, dat men in Amsterdam :s gestart in 3 lokaaltjes van de Or- thopaedische kliniek van het Wilhel- mina-gasthuis. Voor ieder kind wordt ten aparte wijze van leren, welke is aangepast bij het tempo van het kind, gevolgd. De lichamelijke op voeding is er op gericht om het kind aan het lopen te krijgen Bijzondere, aandacht wordt tevens besteed aan de physieke ontwikkeling van het kina. Momenteel worden de kinde ren in Amsterdam per taxi gehaald en gebracht. De resultaten zijn van die aard, dat het gemeentebestuur, reeds direct vol vertrouwen, de My tylschool in exploitatie heeft geno men, waardoor zij in een gemeente lijke school werd omgezet. Tenslotte heeft mevr. Sprakler er op gewezen, dat na één jaar werken bij de kinde ren in velerlei opzicht een enorme vooruitgang viel te constateren. Van daar dat spr- de oprichting van een dergelijke school in Leiden sterk bepleitte. Een tentoonstelling van het door oe leerlingen van de Mytylschool vervaardigde materiaal, leverde het bewijs, dat inderdaad door deze me thode van lesgeven frappante resul taten werden bereikt. Voorlopig bestuur gekozen Na een geanimeerde gedachten- wisseling werd besloten tot de op richting van de afdeling Leiden van de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind. In het voorlopig bestuur hebben zitting genomen mevr. G. van Dijk—Bosman te Lei den (presidente), mevr. E. Spakler te Amsterdam, de heer J. C. Living ston, A. W. Tholen (penningmeester- zeer.), Maredijk 34 en de heer Panne- koek, mevr. N. WillinckVolkersz allen te Leiden, dr. C. H. Hins te Oegstgeest en de heer B. de Vrind te Leiderdorp. Besloten werd contact te zoeken met de huisartsen en de orthopae disten- Men zal naar middelen en wegen zoeken, om ook in Leiden te komen tot de oprichting van een Mytylschool. Spontaan werd door de aanwezigen een bedrag bijeenge bracht, dat zal dienen tot vorming van het voor de school benodigde kapitaalfonds. Verschenen is het jaarverslag 1949 van üe Leidsche Vereniging van In dustriëien, waarin geconstateerd wordt, dat de industriële bedrijvin- heid in Leiden en omgeving gedu rende dit verslagjaar tot voldoening stemae. De fabrieken waren, ook voor de naaste toekomst, met vele or ders bezet en het aanbod van werk krachten was bevredigend, alhoewel het gebrek aan geschoolde werk krachten zich nog deed voelen. De medewerking van de Directie der Lichtfabrieken mocht als bevre digend worden gekwalificeerd, of schoon in het algemeen de beperking van het verbruik in de piekuren nog niet voldoende was. Ook het ledental was bevredigend, al kon het groter zijn, aldus de heer F. J. J. Trapman, secretaris. De ontvangsten der penningmees ter bedroegen 3.683.82, met een ba tig saldo van 1.096.05. Laatste Berichten KONINKLIJK PAAR TE SOESTERBERG GELAND. De „Dakota", die het koninklijk paar uit Engeland naar Nederland heeft teruggebracht, 'is hedenmiddag omstreeks tien minuten over half twee op het vliegveld Soesterberg geland. Na het bekend worden van de moordaanslag op Indonesische em ploy é's van de onderneming Dinawati wordt thans gemeld, dat dezelfde avond een Chminese employé en twee Indonesiërs van de onderneming Ban- targadung bij een overval gedood werden Voorts werd het emplace ment van de onderneming Sukaka- ret door een bende gerampokt. Uti betrouwbare bron vernam Ane- ta. dat in dit gebied ten Zuiden Sukabumi thans ook leden van de „Darul Islam" gesignaleerd zijn. Te zamen met aanwezige benden oefe nen zij een zodanige bedreiging op de ondernemingen uit, dat sommige maatschappijen overwegen, al het personeel van de Europese staf ter rug te trekken. De ondernemnigs- wachten zijn bijna alle teruggetrok ken waardoor er niet voldoende be scherming bestaat. De toestand wordt zeer crietiek genoemd. JUBILEUMCONCERT „INTER NOS" Dat het Mannen dubbelkwartet „Inter Nos" niet alleen zingen kan maar ook een feestelijk concert kan geven ter gelegenheid van het zilve ren jubileum, bewees de uitvoering van gisterenavond, gegeven in Foyer, met medewerking van mevr. Belia Brussen-Keijzer alt en Bram 't Hart piano. Het met zorg saamgestelde pro gramma bevatte vele aantrekkelijke nummers, welke blijkbaar zeer in de smaak vielen bij het talrijke publiek. De acht heren hadden zich onder lei ding van de jonge dirigent Louis van Wijngaarden op het met mooie bloemkorven versierde podium op gesteld. De aanvang was van ernsti ge aard, want in memoriam van de onlangs overleden dirigent de heer D. Kok werd „Beati mortui" van Mendelssohn piëteitvol gezongen, en toen begon men met „Hodie Chris tus natus est" en „Omnes Amici Mei" van da Palastrina en „Cantate Domi no'' van Hassler, een componist om streeks een veertig jaar later dan Palestrina. Waaraan het dappere dubbelkwartet nog kan winnen is aan een nauwere samenzang, een groter dynamische verhouding van de stem men onderling. Na deze koorliederen volgde Schu bert, o.a. met de mooie Psalm 23, waarbij de heer 't Hart de begelei ding verzorgde. Grote toewijding bleek er uit de voordracht. Mevrouw Brussen-Keijzer zong twee „Geist- liche Lieder" van Bach. Zij heeft een Op de gisteravond gehouden ver gadering van de Vereniging voor Vreemdelingen-verleer te Leiden. werd mr. dr. P. G. Knibbe gekozen tot voorzitter, als opvolger van de voor enige maanden overleden heer N. C. F van Ginkel. mooi donker timbre, een sympathiek geluid, maar zij moet wat minder stroef zingen, de adem studeren en door tekstbehandeling kleur aanbren gen. De De Alt-rhapsodie van Brahms met medewerking van de acht heren, zingt zij te onbewogen. Heel geluk kig was de uitvoering van „Deep Ri ver" en „The lost Chord". Met het bouche fermeé en afwisselende solo stukjes geeft dit iets heel eigens en was er nauwer onderling verband. „Het Hazegrauwt" van Landré is moeilijk, ook als tekst. Ook de mooie „Serenade van de Landsknecht" van Orlando Lasso (1530-1594) had te recht enorm succes, evenals „Vrijage" van Olman en „Mijn Boerenland" van Flipse, die reden gaven om met élan te zingen. Mevrouw Brussen zong nog een paar Hollandse liedjes en de heer 't Hart, die de zangeres en enkele koor werken met zo'n toewijding onder steunde liet zich als solist horen in de 3de „Impromptu" van Schubert en „Polonaise no. 1 op. 26 van Cho pin. Wat betreft zijn eigenaardige tempowisselingen in de Polonaise de len wij zijn opvatting niet. Een an dermaal moet hij de vleugel meer naar het midden laten plaatsen en het instrument openzetten als hij so lo speelt. Dat is wat al te bescheiden. Gelukkig mocht hij zich in een har telijk terugroepend applaus verheu gen, evenals de alt-zangeres. Er was een schat van bloemen, niet alleen voor de solisten. De dirigent, die de teugels stevig in handen hield, werd niet alleen gehuldigd met applaus, maar ook de prachtige bloemstukken deden ondubbelzinnig blijken, hoe zeer men de koorleider waardeert. .Inter Nos" heeft aan de vele be zoekers een genotvol feestconcert ge geven. J. Kortmann. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te f0 uur). WEINIG WIND Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien, voornamelijk in de kustprovincies. Weinig wind. In de nacht en ochtend kouder met hier en daar lichte nachtvorst en plaatselijk mist. Morgen dezelfde of iets lagere middagtemperatuur dan van daag. Gisteravond speelde de heer W. Huisman 5 blindpartijen tegen spe lers van de Damclub O.N.I. in het clublokaal Maresingel 57. Hoewel hij bij het eerste bord (H. Teleng) geen succes boekte, slaagde hij er bij het 5e bord (P. Smittenaar) er evenwel in, na een combinatie van mooie slag- zetten, te winnen. Ook bij het 2e en 3e bord had hij succes (B. Nobel en J. Teleng). Bij het 4e bord gaf de heer Huisman op met 1 steen achterstand. Hij heeft 3 partijen ge wonnen en 2 verloren., BURGERLIJKE STAND. Geboren; JaCoba J. E. d. van G. Soet en M. L. Nieuwenhuis, Johan- j nes z. van P. Haasbeek en L. A. Brederode, Johannes W. O. z. van P. J. Rutten en J. E. Noordhoek, Ber- nardus M. z. van M. van Duikeren en J. Maarseveen, Cornelis z. van A. van Schie en J. van Duijn, Jan- neke d. van A. Andringa en I. A. van Vollenhoven, Johannes W. z. van J. de Jonge en A. Stam, Dirk z. van J. Nievaart en J. Te Water, Elisabeth G. G. M. d. van A. H. Effert en W. M. Visser. Ondertrouwd: D. Brugman jm. 35 jr. en C. M. Kerkvliet gesch. 38 jr., J Horstman jm. 22 jr. en A. van Rijn jd. 19 jr., J. A. M. Lammers jm. 24 jr. en J. van Musscher jd. 19 jr., H. Mulder jm. 25 jr. en C. van Polanen jd. 20 jr., J. Schoonderbeek jd. 26 jr. en L. A. van der Loo jd. 25 jr., J. van der Steen jm. 22 jr. en M. van Bohemen jd. 22 jr., J, Tegelaar jm. 24 jr. en M. E. de Geus jd 25 jr., H. W. A. Thijssen jm 32 jr. en M. A. -de Water jd. 22 jr., K J. Webbers jm. 19 jr. en M. Overdijk jd. 19 jr., J. J. Cramer jm. 32 jr. en M. J. Stigter jd. 27 jr., H. Bakker gesch. 48 jr. en A. van Meijgaarden jd. 46 jr., N. Glasber gen jm. 24 jr., enA. Kop jd. 22 jt\, A. Hoekstra jm. 27 jr. en J. van der Luit jd. 20 jr., J. van de Pep- De conservator van het Rijksmu seum voor Volkenkunde, dr-P. H. Pott, sprak gisteravond over Tibet in de eerste van de serie lezingen, welke het museum heeft georgani seerd voor 19501951'. Hij gaf eerst een indruk van de bijzondere vorm van het Budhis- me, welke uit India naar Tibet kwam en daar zich verder ontwikkelde, het z.g. Lamaïsme. Tibet werd een gebied met vele kloosters waarin naar schatting 1/5 van de bevolking als monnik leeft. De Budhistische leer van de afwending van de we reld beheerste wel het leven van talrijke individuele figuren onder de geestelijken, maar uit de geschiede nis van Tibet blijkt, dat vele kloos ters zich ook intensief bemoeiden met de strijd om de politieke macht en telkens partij kozen in de eeu wenlange worsteling van de grote mogendheden om de suprematie in dit zo afgelegen en hooggelegen, ge bied. Hieruit volgt, dat het hedendaagse gebeuren in Tibet ook geenszins te beschouwen is als een plotselinge overweldiging van een in geestelijke bespiegeling verzonken volk door het communistische imperialisme. Het is de voortzetting van een oude strijd, waarbij China streeft naar herstel van de vroegere opperheer schappij over dit gebied. Ook nu zijn de kloosters en de geestelijke leiders verdeeld in hun interne te genstellingen, o.m. tussen de Dalai Lama en Tashi Lama, beïnvloeden hun positiekeuze. Er heerst, volgens pr. zeker geen algemeen besef in ibet, dat het bewind van het com- •jnistische China wel eens spoedig aar zou kunnen leiden tot een ra- icale instorting van de oude lamaïs- tische beschaving. Voor deze lezing bestond grote be- ngstelling, hetgeen zowel bleek uit de opkomst als uit de gestelde vragen. Vrijdag, 24 November. Stadskok heeft u al verteld, dat hy reeds in Sinterklaas-stemming ver keert. Vanmorgen heeft hij zn eer ste inkopen in verschillende Leidse winkels gedaan. En telkens zag hij, hoe ergens op de toonbank of op een andere duidelijk zichtbare plaats, een alleraardigste klomp was ge plaatst, die overigens geen klomp meer was, maar een spaarpot. En wel voor een spaarpot! Zo'n sympathieke spaarpot hebben we riog nooit ge zien. Want er zit een bakje aan be vestigd, waarin grappige Sinter- klaar-emblemen staan, die buiten gewoon aardig zijn om uw en Stads- koks cadeautje, op te fleuren. Een Sinterklaas-cadeautje immers geeft men niet zomaar in een stukje pa pier. Daar moet iets op. Welnu, wist u dat het buitengewoon moeilijk is om die emblemen te kopen? Ze schij nen enorm schaars te zijn. En daar om kunt u het Don Bocohuis in Lei den hartelijk dankbaar voor zijn, dat het voor u die emblemen op de kop tikte. Komt u in een winkel dus zo'n tot spaarpot omgebouwde klomp te gen (met emblemen) neem dan uw kans waar en koop er een paar. De prijs is belachelijk laag en het geld kunt u in de klomp deponeren. Met andere woorden: Fleur uw geschen ken op met zo'n embleem en doet meteen een goed werk! Niet verge ten? En de buurtvereniging „Haag- wegkwartier" hield gisteravond voor haar dames- en herenleden een groot Kersttournooi in kruis- en klaver jassen, althans het begin er van. Want het tournooi durt vijf weken. Bij het kruisjassen stond gisteravond mevr. v. d. Mee met 3373 aan de kop, gevolgd door de heren Bouter en Nagtegeller met 2802 en 2726. Bij het klaverjassen leidt de heer Den Ouden met 4178, gevolgd door mevr. Boutens en de heer Blok met 4127 en 4115. De V.O.L.A., Vereniging voor Oud-leerlingen Ambachtsschool, Lei den, gaat morgenmiddag om drie uur I een excursie maken naar de machine- xw - fabriek van Den Holder aan het I pel jm. 21 jr en J. de Ruiter jd. Delftse Jaagpad. 23 jr., W. van den Berg jm. 23 jr. En de Leidse Korfbalvereniging van Winkel jd. 22 jr., F. H. i „Zuiderkwartier" opent morgenmid- Gubler jm. 28 jr. en J. H. Braggaar j dag, ook al om drie uur, een fancy- 19 jr., T. L. van Kampen jm. fair in de zaal Dansschool Mekel, 28 jr. en J. J. Goddijn jd. 29 jr., Hoogewoerd 87, met diverse attrac- J. K. G. Leijerzapf jm. 24 jr. j ties en bezoek van St. Nicolaas. De en J. Schalks jd. 23 jr., J. Onder- pret duurt voort tot 's avonds 11 uur. water jm. 24 jr. en G. J. Sjardin i Nog een excursie. Die wordt ge- jd. 22 jr., J. Schlagwein jm. 25 jr. 1 maakt door de Cobra-troep van de en J. Duk jd. 22 jr., C. Vermeer I St. Lodewijksgroep (R.K. Verken- gesch. 25 jr. en A. H. Gans jd. 21 ners, St. Petrusparochie) naar het Planetarium in Den Haag. Plaats en uur van vertrek, enz., enz., worden morgenochtend na de groepsmis be kend gemaakt. Het moet toch weer eens gezegd worden van de „heren" studenten, die zich excuseer het woord gisteravond weer beestachtig gedra gen hebben. Tegen tien uur stond er zo'n stelletje voor „Minerva" op de Breestraat en vond het buitenge woon geestig om auto's te laten stop pen en wielrijders van hun fiets te rukken. Toen de politie er aan te pas kwam en de studenten verzocht door te lopen, werd daaraan geen gevolg gegeven. „Zoals jullie willen", dach ten de agenten en zij sloegen er met de gummiknuppel bovenop. Voor welk middel de herriemakers zóveel ontzag hadden, dat zij zich verwij derden. Is het eigenlijk geen schande, dat zoiets vandaag aan de dag nog kan gebeuren? Heeft de klok in Lei den dan 50 jaar stil gestaan? Stads kok is over het algemeen geen voor stander van al te krachtdadig optre den door de politie. Maar in zulke gevallen is er inderdaad maar één oplossing: Sla er op los; wie niet ho ren wil moet voelen. Neen, geef ons dan maar de vro lijke contact-avond, die gisteravond werd gegeven voor de oud-medewer kers van de Kon. Ned. Grofsmederij in de Jacobazaal van „Den Burcht" Met muziek en zang van „De Alge mene", menuetten en één-acters van de Sleutelbloemschool, accordeon- muziek van de heer De Haas en drie aardige filmpjes van de heer Timan amuseerden het gezelschap buiten gewoon prettig Het was reeds na middernacht toen een der gepension- neerden namens allen dankte en di recteur ir. M. C.' de Jong een slot woord sprak. NOORD WIJKERHOUT PASTOOR L. BRINK ONDERSCHEIDEN Wegens zijn moedige hulpverle ning aan stervenden en gewonde mi litairen op het vliegveld Haemstede tijdens de Mei-dagen van 1940 heeft het Hoofdbestuur van het Ned- Rode Kruis aan pastoor L. Brink van de St. Victor Parochie toegekend: Het Herinneringskruis 19391940 voor diensten aan het Ned. Rode Kruis bewezen in de mobilisatie en de oor log in 1940. terugkerende miMaUeri BODEGRAVEN KINDJE GESTIKT Het zoontje van J. V. uit de Meije had de gewoonte nu en dan op zijn buik te slapen. Dit is het kind noodlottig geworden. Nadat reeds enige malen goed was gelegd, vond de moeder het ventje leven loos onder de dekentjes. Groot is de onsteltenis, ook bij de buurtbewoners. Treinstoring bij Lisse Omstreeks kwart voor acht heden morgen zyn bij Lisse beide boven leidingen van de spoorlijn Amster damDen Haag defect geraakt, zo dat het traject HaarlemLeiden niet electrisch kon worden bereden. De D-treincn, de boottreinen en een aantal (dus niet alle) electri- sche treinen werden van Amsterdam via het verbindingslijntje Harmelen- Breukelen naar Rotterdam geleid. Verder werd op het traject Haarlem- Leiden met bussen gereden De oor zaak van het defect is nog niét be kend. Om 10.40 uur had men de bo venleidingen gerepareerd. Het doorgaande verkeer vanuit Den Haag naar Haarlem en Amster dam ondervond door de stagnatie practisch geen vertraging daar deze reizigers te Leiden opgevangen wer den en per autobus hun reis konden voortzetten. Naar wij vernemen, zijn te Leiden door de Noord-Zuid- Holl. Vervoers Mij. 39 extra bussen op het traject LeidenHaarlem in gezet. Te 10.45 uur was de storing TABINTA Met het troepentransportschip ,,Ta- binta", dat 5 December te Amster dam wordt verwacht, keren huis waarts: A. Filippo en S. Filippo, Ja- vastraat 2, Leiden; J. Kuijer, Groe- nesteeg 14, Leiden; D. van der Laan, Boskoop; P. C. van Leeuwen, Voor hout; H. J. van Meurs, v. Speyck- straat 47, Leiden; J. Oudshoorn Ouds- hoornseweg 38, Alphen aan den Rijn; A. P. Slobbe, Lisse; J. Smink, Bent huizen; W. Pouw, Prinsenstraat 116. Leiden; P. Schrama, Nieuw-Vennep; H. M. Damrijs, Sassenheim; J. A. Gladpootjes, Wassenaar; B. J. C v. d. Klaauw, Wassenaar; A. J. Stol wijk, Boskoop; A. J. Sierat, Sieboldt- straat 18, Leiden; F. O. Wilheim, Noordwijk aan Zee; G. W. Burlage, Hendrikiaan 20, Oegstgeest; D. Duyn, Noordwijk aan Zee; W. A. Graven, Potgieterlaan 20a., Leiden. STADSKOK. wederom opgeheven. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Nov. Vee. Aanvoer: 3 fokstieren, 70 kalf- en melkkoeien, 84 varekoeien e a„ 200 vette koeien, 45 vaarzen, 27 pinken, 67 graskalve ren, 1 vet kalf, 67 nuchtere kalve ren, 18 vette schapen, 56 lammeren, 26 zeugen, 186 mestvarkens. 444 big gen 2 paarden en 11 bokken of gei ten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 600930 en-varekoeien e.a. 450 700 handel slepend; vette koeien 650 925 per kg. 2-202 60. handel stug, vaarzen 525—770, pinken 325 500, graskalveren 160320 en nuchtere kalveren 3568 handel slepend; vette schapen 65100, vette lammeren 55105, mestvar kens 4575 en biggen 1835, handel stug; bokken of geiten 15 30.handel matig. Kaas. Aangevoerd 47 partijen Goudse en 5 partijen Leidse kaas Totaal 52 partijen. Prijzen: Goudse kaas le soort 2.182.24 en 2de soort 2.152 17, Leidse kaas le soort 2 002.08 per kg. Voor de Alg. Kath. Werkgevers vereniging, kring Leiden, sprak gis teravond in „In den Vergulden Turk" drs. A. Knüppe, redacteur van „De Maasbode" uit Rotterdam, over „De roep van de overheid om indu strialisatie en de moeilijkheden, die voor de ondernemers hieraan ver bonden zijn." De heer P. A. de Jong, voorzitter, mocht een flink aantal leden verwel komen, waaronder zich ook de gees telijk adviseur, rector L. P. M Ves ter, bevoncf. De heer Knüppe behandelde eerst de industrialisatie als probleem, dat voortgekomen is uit de sterk geste gen bevolkings-cijfers en uit het wegvallen van bepaalde bestaans- bronnen, zoals de binding met Indo nesië. Om de gaten in de betalings balans te dichten, blijft als enige middel de opvoering van productie over. In het eerste industrialisatie-plan dat loopt tot 1 Jan. 1953, moesten 165.000 arbeidskrachten opgenomen worden. Het gebrek aan kapitaal echter eist soberheid en er moet ge tracht worden zódanig te werken, daf meer arbeidskrachten worden ingeschakeld met relatief minder kapitaal. Nu twee jaar van het eerste plan verlopen zijn, blijkt dat er 30.000 ar beidskrachten ingeschakeld werden en dat een bedrag van 985 millioen aan investeringen nodig was, welke verhouding ongunstig genoemd moet worden. De enige oplossing hiervoor zal zijn een uitbreiding van het meer-ploegen-stelsel, waardoor meer arbeidskrachten ingeschakeld kun nen worden met practisch dezelfde apparatuur en outillage (dus geen extra investeringen). Moeilijkheden. Van de moeilijkheden, die de on dernemers bij de industrialisatie on dervinden, noemde spr. o.a. het ge brek aan risico-dragend kapitaal. Speciale moeilijkheden hebben de kleinere ondernemingen, vooral ook door het huidige belasting-systeem, waarvan spr. de afschaffing der on dernemers-belasting besprak.' Een geanimeerde en uitvoerige ge- dachtenwisseling volgde op dit des kundig betoog, waarbij de mening van de heer Knüppe in botsing bleek te komen met die van enige leden, welke als voorwaarde voor een ge zonde opbloei op de eerste plaats een grotere vrijheid, dus minder staats bemoeiing, wensten. koopt bij DE KEMP Uw verlovingsring JUWELIER BOTERMARKT 12 (NIEUW MODEL) 5 ct. per stuk 12 ct. per stuk Verkrijgbaar N.V.De leidsche Courant PAPENG ACHT 32—34 in alle uitvoeringen en alle prij zen. De grootste keuze van Lei den, ook in Gramofoons, Platen, Muziek etc. 't Is net Waar je zo prettig kunt kopen. vertonen de gehele reportage van Koninklijk bezoek aan Engeland, in het hun voorprogramma. brengt Voor Dames: Nylons 9.75. 7.90. 6.90, 5.90, 4.90 - Zakdoekjes 1.75. 1.50. 1 20. 0.95. j 0.65. 0 40 f 0.29 - Links geweven kousen 3.95. 3.65. 2.95. 2.49 - Wol len en zijden shawls (diver se prijzen). - Wollen wan ten in frisse kleuren f 2-95. Wollen jasjes, vesten en truitjes. - Zuiver willen twincet vestje/truitje 31.90. Voor Heren: Zelfbinders 3.25. 2.95, 1.65, vanaf 1.25 - Over hemden met los en vast boord - Manchetknopen f 1.35. 0.95 - Zakdoeken in frisse strepen en ruiten vanaf 0 49. - Wollen wan ten bruin, grijs, marine f 2.95. Wollen snawls f 5.95 4.95. Een pracht sorte ring sokken in effen en fantasie. Voor kinderen: Leuke zakdoekjes in di verse prijzen. Wollen shawls. - Trainingsbroe ken. - Sportkousen in alle prijzen vanaf 0.98. KOMT U OOK EENS KIJKEN? NOORDEINDE 31 TELEF. 22frb2 RAADHUISSTR. 242 ALPHEN a. d. RIJN TEL. 2919 Abonnementen en Adver tenties worden aangeno men door: J. SIKKING TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 1.50. uilsluitend tegen contante betaling.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3