S)e £cidóe0oti/fca/nt Het slot van Koninklijk Bezoek De laatste slag voor MacArthur? Koningin Juliana zag de „zevensprong'' Winkelen in Westend Nieuw offensief in N.-Korea Raad v. Europa doet z'n keus De strijd om Bertha Hertogh DkNteu: G. ML T. HAMER6VELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZKN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LOEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 «2ste JAARGANG No. 12141 Papengracht 32, TeL 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd-, t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. nun, feletoontjes t 1.50 VERSMALDE BASIS DIJ de Algemene Beschouwingen verleden week over de Rijksoe- groting is de discussie over de par tijverhoudingen de hoofdschotel van de debatten geworden. Niet alleen de partijverhoudingen zelf, maar ook en vooral de weerspiegeling daarvan in de samenstelling van het kabinet. Bij deze debatten heeft prof. Rom- me met een duidelijkheid, welke niets te raden overliet, er op aange drongen de basisa van het kabinet van 1948 te herstellen. Zoals men weet is door het uittreden van mi nister Schokking en het toetreden van minister 's Jacob de politieke ba sis versmald, omdat de nieuwe mi nister van defensie geen lid is van de christelijk historische partij en deze partij dus practisch geen deel meer uitmaakt van het kabinet. Men her innert zich ongetwijfeld de moei lijkheden bij de laatste kabinetsfor matie in 1948, toen de K.V.P. niet van zins bleek de smalle basis van K.V.P. en P. v .d. A. te verlengen, blijkbaar beducht, dat zij in een te sterke stroom van socialistische ver langens zou komen te roeien. Volgens de bij deze algemene be schouwingen door prof. Romme ge houden rede geldt deze opvatting nu nog en wel zo, dat hij het duidelijk meende te moeten opnemen voor het herstel van de basis van 1948 liefst en hiermee niet te willen wachten tot na de verkiezingen in 1952. Wij kunnen ons dat indenken. Het duurt immers nog bijna twee jaar tot er weer opnieuw een kabinet moet worden geformeerd, of het zou moe ten gebeuren, dat de Kamer het ka binet bij een conflict de woestijn zou injagen. Bewandelt het echter de op dit ogenblik voor zich uit liggende weg, dan zou de smalle basis waarop fiu, na het heengaan van Schokking, ver- dej: wordt gewerkt, na twéé jaren zodanig zijn ingeburgerd, dat het wel eens heel wat moeilijker zou kunnen worden dan in 1948 om tot de basis van toen terug te keren. Maar zelfs afgezien daarvan is het onjuist om zwijgend een verandering in de politieke samenstelling van het ka binet te aanvaarden, nadat men na vele besprekingen en moeilijkheden tot deze basis is gekomen met de be doeling aldus voor vier jaren samen te werken. 'T'OEN eenmaal dit was gesteld, A heeft de heer Oud nog eens te sterker aangedrongen op het vor men van een „troisme forcé". Zoals men weet is de heer Oud allerminst tevreden met de ontwikkeling, welke de Indonesië-oplossing der regering heeft genomen. Een derde macht, omvattende de overige partijen bui ten de regerende en natuurlijk behalve de communisten zou met een derde van het aantal mi nisterszetels deze groep heel wat meer invloed verschaffen dan zij thans op grond van haar sterkte heeft. De fractieleider van de P. v. d. A. lachte dit denkbeeld ook wel toe, daar dan tegenover zijn labourparty een conservatieve groepering zou ko men te staan, welke de verhoudin gen aanzienlijk zouden vereenvoudi gen en de weg gemakkelijker zou maken naar de verlangde smalle basis. Des temeer reden echter voor de K.V.P. om minder gebrand te zijn op de vorming van een derde macht, welke bovendien aan verschillende partijen meer invloed zou verschaf fen dan waarop zij door haar getals sterkte recht kunnen doen gelden. Intussen heeft de K.V.P. bij monde van haar woordvoerder in de Kamer verlangd, dat de oude basis zo spoe dig mogelijk zou worden 'hersteld. Daarop heeft de minister-president geantwoord, dat men (de K.V.P.!) toch vooral geen bezwaren moest hebben tegen de heer 's-Jacob als de C.H.U. deze zelfs niet had, waarmee hij de eigenlijke kwèstie, waar 't prof Romme om ging listig omzeilde. Het ging immers niet om de persoon van de heer 's Jacob zelf, maar om de basis van het kabinet, dat hij wilde behouden. Op deze politieke groepe ring heeft dit kabinet zee gekozen en het lijkt ons een redelijke eis, in dien men niet tolereert, dat er onder weg, zij het nog in zo geringe mate, verandering op de scheepsrol wordt aangebracht. •TPOch heeft de minister-president nog even de positie van een der ministers in het geding gebracht naar aanleiding van deze controverse. Er zou wel een minister bereid gevonden worden om heen te gaan en hiermee werd duidelijk minister Spitzen be doeld, die immers de functie van se cretaris-generaal aan zijn departe ment voor zichzelf heeft opengehou den. Het zal minister Spitzen, naar wij menen te mogen veronderstellen, weinig leed doen, indien hij zijn plaats ter beschikking zou moeten stellen en al was de heer Drees op dat ogenblik weinig genegen aan de wens van de K.V.P.-fractieleider te gemoet te komen, zolang de omstan digheden dit niet zouden noodzaken, het is toch interessant af te wachten, welke houding het kabinet hierte genover tenslotte zal aannemen. Prof. Romme achtte deze noodzaak juist wel aanwezig, zoals wij boven hebben uiteengezet. Maar er zal ach ter de schermen nog wel het een en ander worden gezegd, voordat de mi nister-president, en mèt hem de P. v. d. A., zich met de inzichten van de K.V.P. solidair zullen verklaren. /"\p DE LAATSTE AVOND van hun bezoek aan Londen hebben koningin Juliana en prins Bernhard in kleine kring het avondmaal gebruikt op Buckingham Palace met koning G eorge, koningin Elizabeth en andere leden van het koninklijk huis. Na het diner werd in de balzaal gedanst. Dat was het slot van het statiebezoek van koningin Juliana en prins Bern hard aan Londen. Het bal in Buc kingbam Palace duurde tot omstreeks drié uur in de nacht. Dit was althans de tijd, waarop de laatste gasten zich huiswaarts begaven. H. M. Koningin Julièna en Z. K. H Prins Bernhard hebben Woensdag avond ter ere van de Britse Koning en Koningin een gala-diner in „Cla- ridge's" gegeven. H. M. DE KONINGIN vergezeld door de Ambassadeur van Nederland in Groot Brittannië; Jhr. mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, betreedt „Claridge's". Achter H. M. de Ko ningin, Z. K. H. Prins Bernhard. MacArthur hoopt in één slag de oorlog te beëindigen IN EEN DOOR GENERAAL MACARTHUR uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat ïn Noord-West-Korea een algemene aanval begonnen is „om een eind aan de oorlog te maken". „Als deze aanval succes heeft, zal de oorlog ten einde zijn en de vrede en eenheid hersteld in Korea" aldus het communiqué. „De strijdkrach ten van de V.N. zullen dan spoedig kunnen worden teruggetrokken en het Koreaanse volk zal de volledige souvereiniteit kunnen aanvaarden". „De aanval tegen het nieuwe rode leger nadert het beslissende sta dium. De Oostelijke sector van de tang der Verenigde Naties heeft gesta dig terrein gewonnen in een schaterende tactische beweging en kan thans de insluiting voltooien", aldm het communiqué. Generaal MacArthur slaat de nieuwe aanval gade, zo deelt het alge meen hoofdkwartier mede. Het offensief van de V.N begon Vrijdag om 8 uur plaatselijke tijd. Generaal MacArthur arriveerde te Sinandjoe om 10.50 uur en ging van daar naar het front. De aanval wordt geleid door de Amerikaanse 24ste divisie Verder nemen er aan deel de Amerikaanse 25ste en de eerste divisie cavalerie en de 6e en 8e Zuid-Koreaanse divi sie. In het communiqué wordt nog ge zegd, dat de luchtmacht de afgelo- pen drie weken met succes de aan- i voer wegen van de vijand heeft aan- j gevallen, zodat de aanvoer van ver- sterkingen en materiaal uit het Noorden uiterst moeilijk is gewor den. Dit massale offensief komt kort na de geruchten, dat de Chinese com munisten bereid zouden zijn tot vre desonderhandelingen. Wat de Chine zen van plan waren, is niet duidelijk, maar volgens de eerste berichten van het nieuwe offensief ontwijken zij de strijd en gaat de Amerikaanse opmars voort zonder op verzet te stuiten. De laatste officiële bezoeken In de ochtenduren van gisteren wa ren koningin Juliana en prins Bern hard per auto naar Westminster Ab bey gereden om een krans te leggen op de grafsteen van koning-stadhou der Willem III. Terzijde van het al taar in de kleine kapel, waarop vier kaarsen brandden, legde de koningin een meterhoge krans met breed wit zijden lint, waarop de gouden initia len J. en B. onder een gouden kroon prijken. Alvorens de Abdij te verlaten, bezocht koningin Juliana de kapel van Henry Vil, waar haai de beel tenissen van koning Willem III en zijn echtgenote, die hier worden be waard, werden getoond. Begeleid door de speaker bezoch ten de koningin en prins Bernhard het herbouwde Lagerhuis, waarna zij in het ministerie van Buitenlandse Zaken de lunch gebruikten als gas ten van minister Bevin. IN DE ARMENWIJK VAN LONDEN In de middaguren was er enige tijd voor de vorstelijke personen om buiten het programma van het be zoek om 'n privé-uitstapje te maken. Terwijl prins Bernhard tot bewonde ring van insiders een snélle auto pro beerde en op het modderige terrein van een vliegveld met deze auto en een topsnelheid van bijna 200 km per uur haalde, was de Koningin in gezelschap van koningin Elizabeth en prinses Margaret aan het winkelen in West-End. Zij kochten ieder een I shawl. Later bezocht de koningin verge zeld van koningin Elizabeth een soort „Eigen huis" in Bermondsey Street, een sociale instelling in een van Londens armste wijken. Terwijl buiten de menigte geduldig stond te wachten in de steeds donker wordende straat en een hoeraatje aanhief toen de straatverlichting aan floepte, dansten zeventien Engelse meisjes in het zaaltje de „zeven sprong" voor de koninginnen. Ze zon gen de woorden van dit vaderlandse wijsje in opmerkelijk goed Neder lands. De oplosing van dit geheim: zij hadden de dans en de Nederlandse woorden geleerd van een boerin in het Deventerse, waar zij een week lang logeerden op een vacantietocht. De koningin, die ruim een half uur in het gebouwtje bleef, sprak met verscheidene der meisjes, voor het merendeel kinderen van haven- en fabrieksarbeiders Zij vroeg, wat de kinderen in Hol land het meest had bevallen. Het antwoord werd prompt gegeven: de schone straten, de molens, en ook het lekkere eten, maar de 12-jarige Iris Hullet voegde daar meteen aan toe, dat er één ding in Holland was, dat ze verschrikkelijk vond: de ver- micellisoep! HET WEER WERKTE NIET MEE. Het bezoek van de koningin en de prins aan Londen heeft geen gebrek gekend aan tonelen van pracht en schittering, maar men kan niet zeg gen, dat het weer daartoe heeft bij gedragen. Sedert Maandag heeft de zon in H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard gedurende een rij toer door de Engelse hoofdstad. Langs de gehele route juichten, dicht opeen gepakt, duizenden enthousias te Londenaren het Koninklijk Paar toe. DE LANGE „FUNC' IONELE" WEG DE RAADGEVENDE VERGADERIN G van de Raad van Europa te Straats burg heeft gisteren met 57 tegen 39 stemmen en 12 onthoudingen een voorstel tot vorming van de „Verenig de Staten van Europa verworpen. Deze stemming besliste de strijd tussen de voorstanders van een onmid dellijke federatie en die van eenwording op de lange düur. Later aan vaardde de vergadering met een over weldigende meerderheid (82 tegen 9 bij 16 onthoudingen) een compromis-resolutie, waarin Engelse samenwer king met nog te vormen bovenna tionale gezagsorganen op defensief, economisch, sociaal en cultureei gebied aanbevolen wordt. Na de duidelijke beslissing tegenDertig afgevaardigden hebben een beperkte continentale federatie Woensdag en Donderdag hun inzich- zal de Europese Assemblé vandaag, ten over de toekomst der Europese de laatste dag van de zitting, weer 't samenwerking geformuleerd, defensie-probleem in discussiene-i j Slechts enkele sprekers hebben men. De Franse minister van Bui- nog een zwak federalistisch geluid tenlandse Zaken, Schuman, zal de laten horen. Daar staat tegenover, Assemblèe komen inlichten over de dat een groot aantal dergenen, die Franse inzichten in deze, hoewel hij nu definitief de „functionele" weg daartoe niet de algemene instem- hebben gekozen, duidelijk hebben ge maakt dat zij dit met gevoelens van sterke teleurstelling doen. Georges Bidault, zojuist tot het fe^ Londen niet geschenen. Gistermid dag daalde een diepe duisternis over de stad neer en te twaalf uur in de middag brandde overal de lichten. De koninklijke bezoekers hebben Lon den op zijn soberst gezien. Voor vandaag, de dag van het ver trek, werden enkele opklaringen ge durende de ochtend verwacht, maar voor de middag is opnieuw regen voorspeld. Dat, in weerwil van deze ongun stige omstandigheden, bij elke gele genheid duizenden en duizenden Londenaars samendromden om onze koningin en prins te zien en toe te juichen, bewijst wel, hoezeer dit vor stelijke bezoek op prijs is gesteld. DE PRINSSESSEN OOGGETUIGEN. Prinses Beatrix en Prinses Irene zijn gistermiddag tijdens een speciale televisie-uitzending getuige geweest van de overweldigende wijze, waar op koningin Juliana en prins Bern hard in Londen door de bevolking zijn ontvangen. De beide prinsesjes, die slechts enkele uren en strikt in cognito in Eindhoven vertoefden, za gen de op filmband opgenomen re portages van het koninklijk bezoek, die de B.B.C. reeds had uitgezonden. Het programma, dat ongeveer een uur duurde, werd aangekondigd door ir. F. J. Philips, die met een enkel woord de prinsesjes had verwelkomd. NAAR HUIS. Koningin Juliana en prins Bern hard zijn te acht minuten over tien plaatselijke tijd (11.08 uur Ned. tijd) van Buckingham Palace vertrokken voor de terugreis naar Nederland. ming van zijn collega's in het minis tercomité zou hebben verkregen. Schuman zal spreken in persoonlij ke capaciteit en behoeft daarom niet deralistische standpunt van Reynaud door een unaniem besluit der minis ters te zijn gedekt. bekeerd, deed dit aan het einde van het algemene debat en nadat hij, in navolging van vele leden, zijn erken ning had uitgesproken voor het bij zonder moeilijke werk, dat dr. Klompé op zich had genomen als rap porteur der politieke commissie. Dr. Klompé, die de nieuwe weg, waartoe de Assemblèe besloot in Augustus, heeft geïntroduceerd, had haar taak volgens Bidault „met de moed van een man en de wijsheid van een vrouw" verricht en de ge hele Assemblèe bleek met de uit spraak in te stemmen. Het feit, dat mede door haar werk de Assemblèe nu eenheid van inzicht had verkre gen, mocht echter volgens Bidault niet het feit doen voorbijzien dat „geen enkel lid volledig tevreden is". Persoonlijk, zo zei de Franse oud- premier, ging hij zonder geestdrift in deze richting mee. Met alle respect, dat hjj voor Engeland had. meende hij toch dat Europa's eenheid niet ondergeschikt kon blijven aan de wens van één land. Jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, de Nederlandse gezant te Stockholm zal naar men verwacht, binnenkort worden benoemd tot am bassadeur te Canberra in Australië. De strijd om Bertha Hertogh is nog steeds niet geëindigd. Het is inder daad een strijd, waarbij van alle mo gelijke middelen gebruik wordt ge maakt. Aan mevrouw Hertogh, die, zoals men weet, op het ogenblik te Singapore vertoeft, moest zelfs een speciale lijfwacht worden toege voegd, naar aanleiding van de dreig brieven. welke men haar zond. In een van de brieven, ondertekend met „het comité" werd te kennen ge geven, dat het haar nooit zou geluk ken het kind mede naar Nederland te nemen, zelfs indien het haar zou i worden toegewezen. De schrijvers van de brief lieten tevens doorsche meren, dat het comité het kind zou ontvoeren, als het aan de moeder zou j worden gegeven. Vlak bij het huis I van de Nederlandse familie, waar mevrouw Hertogh onderdak heeft ge-1 vonden, is nu een speciale politie wacht geplaatst en bij het gerechts gebouw stonden tientallen zwaar ge wapende politiemannen. De heer Van der Gaag deelde me de, dat op het consulaat thans reeds honderden dreigbrieven ontvangen zijn Rechter T. A. Brown (president) zeide daarop, dat deze brieven in geen enkel opzicht de beslissing van het Hof zullen beïnvloeden Het consulaat heeft echter ook brieven ontvangen, waarin sympa thie met mevr Hertogh wordt be tuigd In vele van deze brieven wordt gesuggereerd, dat Bertha het slachtoffer is geworden van „zwarte magie" en dat men haar verdovende middelen heeft toegediend om haar tot het huwelijk met Inche Mansoer Adibi te bewegen. Honderden Maleiers verdringen zich bij de ingang van het gerechts gebouw als de voornaamste figuren in de zaak-Bertha aankomen of ver trekken. Het schijnt er de menigte vooral om te doen te zijn, een glimp op te vangen van het bleke gelaat van Bertha, die zich aan haar pleeg moeder vastklampt. Naar verwacht wordt, zullen de verhoren vandaag zijn beëindigd. Atoomgeheimen vrij De Verenigde Staten, Groot Brit tannië en Canada zijn overeengeko men enige atoomgeheimen aan de openbaarheid prijs te geven, die aan mededingers niet van nut kun nen zijn voor militaire toepassingen van de atoomenergie. Deze openbaarmaking zal volgens de Amerikaanse commissie voor atoom-energie bijdragen tot het aanwenden van atoomenergie voor vredesdoeleinden. De bekend te ma ken fbijzonderheden zullen betrek king hsbben op „zwakstroom-reac toren," welke niet gebruikt kunnen worden voor het vervaardigen van atoomwapens. HOE GROOT DE BELANGSTEL LING IN ENGELAND voor het be zoek van H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Londen was, blijkt wel uit het feit, dat een groot gedeelte van het programma door de B.B.C. ook via de televisie is uitgezonden. Philips had in Engeland speciale bijeenkomsten belegd om de leden van de Nederlandse Kolonie en Engelse belangstellenden in staat te stellen ook als zij niet in het be zit waren yan een televisie-ontvan ger de gebeurtenissen te volgen. In het bijzonder slaagde de uitzending van de gebeurtenissen in Guild Hall. Wij geven hier een viertal beel den, zoals deze tijdens de uitzending uit Guild Hall op het televisiescherm verschenen. Van boven naar beneden: H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard, H. M. in gesprek met de Lord Mayor van Londen, Z. K. H. Prins Bernhard in gesprek met de Lord Mayor tijdens het noenmaal in Guild Hall. KoJiAettje... De roem Is als een bloem, Die nimmer weder bloeit, wanneer zij ons ontblaarde. K. L. Ledeganck.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1