Burgemeester De Graaf in Lisse op uitbundige wijze verwelkomd Een triomftocht in open landauer door het dorp. Loterij - onschuldig genoegen (voor de een), zonde (voor de ander) Toespraak van de burgemeester DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 'WEEDE BI .AD PAGINA Eindelijk, na acht maanden De automobilisten, die gisteren door de bollenstreek reden, hebben heel wat feestvreugde gezien. De S assenheimse jeugd trok vol enthou siasme achter een Sinterklaas met drie zwarte Pieten aan. Dat is ech ter een verklaarbaar verschijnsel in deze tijd. Maar even verder, in Lisse, was kennelijk iets heel bijzonders aan de hand. Van alle huizen wapperde de Nederlandse driekleur en in straten liepen de schoolkin deren met sjerpen om. Het raadhuis was versierd met bloemen en ont- telbare lampjes. Een nieuwsgierige automobilist m'oest er het zijne van hebben. Hij parkeerde zijn aqto óp verboden terrein en riep tegen een jongetje: „Zeg vrind, wat zie jij er feestelijk uit! Is je vader jarjg?" Het knaapje antwoordde hierop: „N ee mijnheer, maar we hebben einde lijk een nieuwe burgemeester gekr egen'\ EERSTE ONTVANGST AAN „DE ENGEL" J?u Inderdaad, dat „eindelijk" was wel op zijn plaats. Ruim 8 maanden heeft het geduurd, maar nu is er dan toch een nieuwe burgemeester. Om ongeveer half twee arriveerde mr Th. M. J. de Graaf aan De Engel waar op het ruime kerkplein van de parochie der H.H. Engelbewaar ders de gemeenteraadsleden ston den opgesteld, om hun voorzitter te ontvangen. De kinderen van de parochie school en de jeugdverenigingen zon gen. de burgemeester, die vergezeld was van zijn echtgenote, toe en en kele waren uitverkoren, om mevr. de Graaf bloemen aan te bieden. Pastoor Roelvink sprak een wel komstwoord, waarin hij de nieuwe burgervader een prettige werkkring en Gods rijkste zegen toewenste. Daarna begon de triom'fale tocht in tocht. In een open landauer, waarin behalve de burgemeester ook zijn echtgenote en ouders hadden plaats genomen, ging het dorpwaarts. De stoet werd geopend door ruiters van de ruiterijverenigingen „Duin- kariters" en „St. Hubertus". Daar achter kwam de muziekvereniging „Trou moet blijeken" Overal werd gevlagd en overal stonden Lissenaren te juichen. Voor dé scholen waren de leerlingen op gesteld, die elkaar in kinderlijk enthousiasme tróchtten te overstem- meri. Na een rondrit door het gehele dorp werd in „De Nachtegaal" een rustpauze gehouden tot de tijd aan brak voor de plechtige raadsverga dering. Toen de burgemeester de uitspanning verliet, vormden de rui ters met de paarden, die keurig naast elkaar stonden met de koppen omlaag, de erehaag. In de stoet was een kleine verandering gekomen, want de harmonie Canite Tuba had nu het muzikale gedeelte voor haar rekening genomen. Bij het raadhuis was de belang stelling zeer groot en in Huize Pius verdrong men zich voor de ramen. Op de trappen stonden aan weers zijden welpen, die zich hun eretaak goed bewust waren, keurig in de houding. De Installatie Nadat voorlezing was gedaan van de benoeming van mr de Graaf tot burgemeester van Lisse, werd hij, door de commisie van ontvangst de versierde raadszaal binnengeleid, waar wij o.a. opmerkten: de verte- genw. van de commissaris der konin gin, de heer Sillevis, de burgemees ters mr G.F.W. van Berckel, Noord- wijk; jhr mr L. M. E. von Fisenne, Warmond; drs C. J. N. de Graaff, Voorhout; mr P, N. Höweler, Rijns- burg; jhr mr dr O. F. A. v. Nispen tot Pannerden, Hillegom; jhr m'r R. Sandberg v. Boelen, Sassenheim; A. C. de Wilde. Valkenburg; dr S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, Wasse naar; A. F. van Goelst Meijer, Ros- sum als afgevaardigde van de kring Bommelerwaard en de wethouders en gemeente-secretaris van Maas- driel. Voorts geestelijkheid, hoofden van dienst, dokters en vele andere plaatselijke autoriteiten. Toesuraak van de loco-burge meester. De loco-burgemeester, wethouder Lefeber, installeerde burgemeester de Graaf door hem de ambtsketen om te hangen. In de toespraak, die de wethou der hierna hield, wenste hij de bur gemeester allereerst geluk met de aanvaarding van zijn taak en gaf vervolgens een beeld van de bete kenis van Lisse. Deze gemeente, zo zeide hij, is een plaats, waar handel en verkeer heel sterk Uw aandacht zullen vra gen en waar soms moeilijke proble men snel opgelost dienen te worden. Lisse is als centrum van de bloem bollenstreek wereldvermaard en in verband daarmede hebben wij een stand op te houden. Over de woningnood, zeide de heer Lefeber, dat deze nog lang niet overwonnen is. Na de oorlog zijn er 150 arbeiderswoningen ge bouwd en dit jaar zullen er nog 50 worden aanbesteed. Voor de mid denstand is echter nog zeer weinig opgebouwd en ook dit deel van de bevolking vraagt dringend om op> lossing van de huisvestingproblemen Vooral de aantreking van leidingge vende personen voor scholen en be drijfsleven komt in het gedrang, omdat zo moeilijk een passende woning kan worden gevonden. Opmerkelijk noemde de wethou der het, dat in Lisse betrekkelijk weinig aanbod is van jonge arbeids krachten. Toen er 4000 inwoners waren hoorde men vaak de ver zuchting bii het zien van de school jeugd: „Waar moeten die geplaatst worden?" Nu er echter 12.000 inwo ners zijn. is er nog steeds plaats ge noeg Toch moet er voor de jeugd voor werkgelegepheid gezorgd wor den, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat de bloembol lencultuur zijn ere-plaats moet be houden. Ook het verkeerprobleem eist han delend optreden en de aanleg van dure straten zal onvermijdelijk zijn. Alles bii^en, zo eindigde de heer Lefeber zijn toespraak, zult U hier een werkkrinT vinden, die'de hele mens vraagt. Wij zijn overtuigd van Uw wens. om Lisse als een goed burgervader te besturen. Moge God uw werk zegenen. Een rij van sprekers. Een rij van sprekers voerde deze middag nog het woord en de eerste hiervan was weth. A. Tibboel, die de burgemeester namens de Prot. Chr. fracties verwelkomde. Ook hij wees óp het belang van de bloembollencultuur en de problemen die daarmede samenhangen. Spr. hoopte, dat de heer de Graaf kans zou zien. om algemene Oranje feesten te organiseren. Op dit punt zijn de meningen in Lisse sterk ver deeld. Namens de fracties zeide de heer Tibboel alle steun toe. Voor de R.K. raadsfractie sprak de heer J. P. de Koring zijn vertrou wen uit in de nieuwe burgervader. Temeer daar de levenservaring van dr de Graaf, gerijpt in de achter ons liggende oorlog, hem heeft gemaakt tot een bekwaam leider, zoals blijkt uit hetgeen-, hij in het zwaar geteis terde Maasdriel tot stand heeft ge bracht. De P. v. d. A. verwelkomde de burgemeester bij monde van de heer P. v. Leeuwen, die een pakketje bloembollen overhandigde. De pit zit om deze tot bloei te brengen. Deze in de bol zelf, zo zeide hij, en het vereist vakkennis en bekwaamheid, omstandigheid bracht hij in verband met het besturen van een gemeente en wenste daarna de burg. een goede en vruchtbare arbeid toe. De gem. secretaris, de heer M. Th. van Dijk was de tolk van het ambte narencorps, dat groot vertrouwen in de heer De Graaf stelt. Spr. zou veel kunnen vertellen, maar hij wilde zioh tot een enkel punt beper ken; de sociale positie van de amb tenaren. Hij wees op de nood in ve le ambtenaarsgezinnen en vroeg hiervoor de aandacht van de burge meester. Het verschil tussen een kloosterling en een monnik, noemde de heer v. Dijk, dat de eerste een et einde van een „stadhouderloos tijdperk". Loco-burgemeester J. W. A. Lefeber hangt mr. Th. M. J. de Graaf de ambtsketen om. Foto: C. de Boer. vrijwillige gelofte van armoede af legt en de ander een zelfde gelofte van de staat krijgt opgelegd. Na de sluiting ,ran het oU'ciële ge deelte sprak de burgemeester van Wassenaar, dr S. F. A C M. Baron van Wijnbergen, oud-burgemeester van Lisse zijn pas geïnstalleerde col lega toe, namen-, de burgemeesters kring van de Duinstreek Deze kring bestaat reeds gedurende het jaar 1932 en hierin woicien vruchtbare be sprekingen gevoerd over allerlei on derwerpen welke aich ii> het gemeen- lebestel voordoen Hi, kenmerkte Lisse als een zeer goede gemeente met een grote dosis gemeenschaps- waarin de verstandhoudingen heel erg goed zijn Spr wenste de burgemeester een- prettige, langdurige werkkring in Lisse toe, onder Gods onmisbare zegen. Burg van Goelst Meijer, van de ge meende Rossum, oraent woorden van felicitatie over van de kring van bur gemeesters van de Bommelerwaard en verklaarde dat burg de Graaf steeds een grote steun is geweest voor deze kring. De heer van Heiningen, loco-bur gemeester van Maasdriel sprak even eens woorden van •elicitatie tol burg. de Graaf en verk sarde, dat Lisse in de persoon van de ceer de Graaf éen uitstekende bestuiudei der gemeen te zou verkrijgen. Hij feliciteerde de gemeente Lisse mei deze benoeming. Namens de Prol. kei ken in Lisse voerde dr Th Ruys net woord. Het verschil in verho jdmgen te Lisse en Maasdriel, vanwaar U gekomen zijt, is groot. Niettemin aanvaarden wij gaarne Uw leiding. Een goede 'Sa menwerking kan veel doen en hier op vertrouwt spr. ten volle. Namens de R.K. kerken in Lisse sprak Pastoor van tuilen een woord van welkom tot de neer en mevr de Graaf Hij heeft beluisterd, dat dé burgemeester be eid is tot samen werking en over.Grg van de wereld lijke en geestelijke overheid en dit voorspelt een vruchtdragende ar beid. Burgemeester De Graaf tijdens zijn rede in de plechtige raadsvergade ring. Links van hem zijn echtgenote en weth. Tibboel, rechts: weth. Lefeber. Foto: N. v .d. Horst. Tweede Kamer In een korte toespraak dankte burg. de Graaf voer de woorden tot hem en zijn vrouw gericht en hoopte dat hij de verschillende verlangens j zal/kunnen volbrengen Hierna ving een uitgebreide recep- j tie aan waaraan T* diverse vertegen-j woordigers van stands- vak en an- dere organisaties deelnamen. Verschillende figuren uit de bloem bollenwereld kwamen hierbij hun opwachting maken. l\a afloop dezer receptie gaven de diverse gym nastiekverenigingen nog een uitge breid défilé voor het raadhuis, waar bij de vrolijke tonen van de beide plaatselijke nuzielcverenigingen klonken. Na de toespraken van de loco-bur gemeester en de afgevaardigden der fractie voerde burgemeester de Graaf zelf het woord. Ik aanvaard deze functie met ent housiasme. aldus spr., doch tevens in het bewustzijn van de zwafrei moeilijkheden, welke heden ten dage aan het ambt van burgemees ter in het algemeen zijn verbonden. De ir/fe/nationale spanningen, die de huidige wereld kenmerken de nieuwe verhoudingen, waarin net nationale sociaal-economische leven zichzelf een eigentijdse vórm tracht te geven: de tengevolge van de na-oorlogse omstandigheden steeds sterker blijkende noodzaak, om voor het groeiende Neder landse volk nieuwe bestaannmo- gelijkheden te vinden en de daar mee gepaard gaande eis voor de zedelijke belangen van het in4i- vidu te waken dit alles vorrht, ondanks de onvolledigheid van de opsomming een genoegzaam dui delijk complex van voorbeelden van de wijze waarop en de inten siteit waarmede verzwaring is ont staan van de taak van de burge meester als plaatselijk vertegen woordiger van het centrale staats gezag en als voorzitter van de besturende organen der gemeen te. Om deze moeilijke, doch schone taak, goed te kunnen volbrengen, zo vervolgde de burgemeester zijn rede, is op de eerste plaats de me dewerking van de burgerij nodig. De voortekenen in dit opzicht noemde hij bemoedigend, gezien de hartelijke ontvangst, die hem: zijn gezin was bereid. Zich tot de loco-burgemegster wendend, dankte mr. de Graaf yoor .de vriendelijke woorden tot zijn vrouw en hemzelf gerich't. De geest van samenwerking ip en tussen de gemeentelijke organen en het ambtenaren corps, waarvan gij gewaagdet, acht ik van uitermate hoge waarde, omdat zij de basjs is voor een succesvolle behartiging van het gemeentebelang. Gij mocht zijn gezin was bereid, u overtuigd houden van mijn vaste voornemen al het mogelijke te doen, om deze geest van samenwerking te bestendigen en te verdiepen. Tot de wethouder zeide de bur gemeester, dat hij het vertrouwen in zijn persoon uitgesproken, zal trach ten waardig te blijken. Vervolgens richtte mr. de Graaf het woord tot de leden van de ge meenteraad. De vertegenwoordiging van nleer- dere politieke en levensbeschouwe lijke richtingen in uw college kan slechts mijn waardering verh'ogen voor de geest van onderlinge hoog achting en welwillende samenwer king, welke naar mij reed§ ter ore is gekomen onder u heerst. Zelf acht ik in het dienen van het algemeen belang noodzakelijkerwij ze besloten respect en waardering voor ieders mening. Terwille van dit algemeen belang doe ik een beroep op uw steun, welke gij mij teme'er kunt verlenen op grond van uw ervaring en plaat selijke kennis. Bij de aanvang van mijn taak zal ik de bijzondere steun nodig hebben van u en vooral; van de uit uw midden gekozen wethou ders, om mij" ten aanzien van aller lei plaatselijke problemen te kun nen oriënteren. Overgaande tot de plaatselijke aangelegenheden zeide de burge meester: Als elk Nederlander weet ik, dat het bestaan van Lisse ten nauwste verbonden is met de cultuur en verdeling van en handel in bloem bollen. Mij is eveneens bekend, dat kwekers met hun staf van deskun digen, arbeiders, handelaren, vei lingverenigingen en wetenschapoe- lijke, onderzoekers met lofwaardige ijver hun zin voor initiatief uitbui ten. Als een voorbeeld hiervan denk ik aan het sprookje Keukenhof, dat ik in het begin van dit jaar met m'n vrouw mocht bezoeken. Bij goede, soc:aal rechtvaardige verhoudingen zal ongetwijfeld ook de middenstand delen in de wel vaart, welke door „het vak" aan de gemeente wordt geboden. Doch ook deze, voor het moment wellicht overwegend gunstige economische situatie zal wel niet geheel vrij z'jn van zorgen voor de toekomst. Con- jectuurgevoelighei'l en seizoen wer keloosheid vormen er aspecten van, we ke wellicht de vraag wett:gen o? aan het algemeen sociaal en eco nomisch perspect'ef van Lisse niet een nog breder draagvlak moet wor den geboden, opdat er ten allen tijde bestaansmogelijkheid zij voor een ieder, die werken wil en ontlat zo breed mogelijke ontplooiin^—'o- gelijkheid worde geboden aan alle krachten, die bevorderlijk kunnen worden geacht aan het zedelijk en maatschappelijk ge'uk van de inwo ners. Lisse telt vele grote gezinnen. Hunne zorgen dienen het gemeente bestuur ter harte te gaan. Institu ten van maatschappelijk werk en gezinsverzorging kunnen daartoe on miskenbaar worden geacht. Leni ging van de woningnood blijft alles beheersende noodzaak. Blijvende aandacht behoort te worden besteed aan de eisen, welke aan de over heid worden gesteld ten behoeve van goed onderwijs, lichamelijke ont wikkeling en ontspanning. Ten deze en in andere opzichten acht ik een goede verstandhouding tussen gees telijkheid en gemeentebestuur van primair belang. Uit de besprekingen, welke ik reeds met de heren wethouders mocht voeren en uit 'n eerste rond gang, welke ik reeds door de ge meente maakte, is mij gebleken, dat voor. alle genoemde belangen reeds grote aandacht bestaat en, wat meer zegt, reeds een krachtig beleid is gevoerd. Dit beleid is fors uitgestippeld door mijn voorganger, de heer mr. Lambooy, wien ik van deze plaats mijn dank wil betuigen, evenals aan de heer Lefeber, die deze be- leklslijn heeft doorgetrokken en in realiteiten heeft omgezet. Na de heer Lefeber ook namens 't dagelijks bestuur, de raad en de be volking te hebben bedankt voor het vele werk tijdens zijn loco-t>urge- meesterschap, 9prak mr. de Graaf zijn vreugde uit over de toezegging van de steun van het gehele ambte narencorps door de gem. secr. ge daan. Hij zeide het voorts op prijs te stellen zovele ambtgenoten uit de omgeving en uit de kring Bomme lerwaard aanwezig te zien. Met een woord van dank, mede namens zijn echtgenote en ouders, tot allen, die aanwezig waren en hadden medegewerkt aan deze on vergetelijke dag, beëindigde burge meester de Graaf zijn toespraak. Het lot der particuliere loterijen De middag, zomede de avond werd in de Tweede Kamer gebruikt voor de behandeling vr.n het wetsontwerp tot wijziging van ae Loterijwet 1905 en tot vaststelling van enige met het loterijwezen verband houdende be palingen. Doodonschuldig De heer HOF^TRA .Arbzeide sterk de indruk te hebben, dat men een handige oplossing wil bereiken voor de moeilijke iiwestie der parti culiere loterijen. Tn zijn fractie is er geen overeenstemming ten aanzien van het principiële! stardpunt tegen over loterijen in nel algemeen en' de staatsloterij in het bijzonder. Acht spr. de sociale werking van de tota- lisator ongewenst, tegen de doodon schuldige oude staatsloterij zijn z.i. nauwelijks bezwaien ir. te brengen. Voorts zeide hij zich erover te ver heugen, dat er een pensioenregeling komt voor collecteurs en collectrices, maar hij wilde pci-sionnering op 65- jarige leeftijd en niet op 70-jarige. Ook wenste hij doeJmatiger publicatie der trekkingslijsten. Bescheiden genoegen De heer RITMEESTER (VVD) was er voldaan over, dat de rechten van Lotisico zijn erkend en hij meende, dat er geen reden is om de andere particuliere ondernemingen uit te sluiten. De kleine mar. moet men zijn bescheiden genoegen niet ontnemen, zeide hij. Zonde I De heer VAN DE WETERING (CH) verklaarde, dat zijn fractie in geen j enkel opzicht de regering kan steu nen. De minister 1 eeft te kennen ge geven, dat kansspelen tot het uiter ste beperkt moeten worden en dat alles wat leidt tot nevnrdering van de speelzucht moet worden vermeden. Dat xiad z.i. tot andere uitkomsten moeten leiden. Hu noem.de het voor stel socialisatie van hot kwaad. De heer TERPSTAa (AR) verklaar de zich tegen loterij, waaraan grote zedelijke en maatschappelijke bezwa ren zijn verbonden Hij zou afschaf fing der staatsloterij willen. Tegen voetbal-pools De heer BACHG (KVP) had waar dering voor de zorg waarmede de minister tracht degenen, voor wie de verkoop van loten een deel van hun bestaan uitmaakte te blijven inscha kelen, maar hij ,froe^ die zorg nog niet als afgesloten te beschouwen. De „briefjesmuaischappijen" blij ven z.i terecht v^rpodtn en hij was het er mee eens, dat de premieobli- gatiebedrijven Humy en Haco in li quidatie moeten gaan Hij vroeg nog de aandacht vo .r een verbod van voetbalpools en wmdhondenrennen. De heer HOOGCARSPEL (CPN) verklaarde zich tegen uitbreiding der staatsloterij. Da de particuliere maatschappijen verdwijnen gaat hem niet aan het hart. ondanks zijn be zwaren er tegen -?k hem één staats loterij beter. De heer VAN Ü)S (SG- kon zich niet verenigen met uitbreiding der Staatsloterij. Tegen de loterij zelve had h'j ook bezwaren Socialisatie van de droom De heer WEL'JCVR (KNP) opmer kend, dat de staatsloterij voor velen de deur naar het fortuin is, zeide, dat men de loterij de -ocialisatie van de droom zou kunnen noemen. Hij zeide niet te begrijpen, waar om Lotisico wel en Haco en Hilmij niet van de gunstige bepalingen van het ontwerp kunnen profiteren. In de avondvergadering, gepresi deerd door de hee" ZANDT (SG) be antwoordde de Minister van Justitie, de heer STRUYCIs-EN, de 's middags gemaakte opmerk'ngen. Hij stelde in in het licht het verschil in behande ling van Lotisico aan de ene zijde en Hilmij en Haco aan de andere kant. De handelwijze van beide laatste maatschappijen is volgens de juris prudentie in strijci met de wet.. Uit de argumenten door de Haco aange voerd zou te concluderen zijn, dat deze maatschappij blij moet zijn met het verbod. De liquidatie zal met de nodige soe pelheid geschieden. Voetbalpools zijn verboden en ook de Nederlandse val len onder het verbod. Maar dit is een kwestie van de reenter. Handhaving van Lotisico is z.i- geen argument tegen uitbreiding der staatsloterij. De Minister van Financien, de heer LIEFTINCK, verez-digde de wense lijkheid van een geordende en be perkte gelegenheid tot deelnemen aan een loterij. Zijn grote bezwaar tegen de toestand, welke hij in 1945 aantrof, was het aanwakkeren van de beoefening van h.jt kansspel. De mi nister zeide niets anders te hebben gedaan dan het herstellen van de vooroorlogse organisatie der staats loterij. Na de schadeloosstelling van ruim drie ton aan de firmanten vaxi het „verkoopkantoor" heeft h;j zich be reid verklaard alsnog een tegemoet koming van twee tun toe te kennen, maar als de Kamer daartegen be zwaar heeft zal hj daarbij niet insis teren. Hij zeide zeer actief te willen zoeken naar moyélijkheden om te trachten voor de mee-t gedupeerden een nieuw bestaan te openen in het kader der staatsloterij. Hierna werd gerepliceerd naar aanleiding van d-iarbn gemaakte op merkingen, zeide minister Lieftinck o.a. nog te hopen \j de dagbladpers terugkeert tot hex gei ruik de trek- kingslysten gratis op te nemen. Hij verklaarde zich bereid deze zaak nog eens in overwegin te nemen. Donderdagmidd' g wordt de eind stemming gehouden. Tot dat tijdstip is de vergadering te ruim half twaalf verdaagd. PUROL GENEEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen SINT BERNULPHUS-GILDE EN VAN EYCK-ACADEMIE WERKEN SAMEN Het bekende Sint Bernulphus-gilde vereniging tot bevordering van de kerkelijke kunst en oudheidkunde, heeft contact gelegd met de jonge Van Eyck-academie te Maastricht. De bedoeling is, dat ook deze organi satie gebruik zal maken van het Gildeboek en daarin haar publica ties zal verrichten. Dit heeft Gilde- deken, pastoor Waterkamp, meege deeld op de najaarsvergadering, en hij voegde er aan toe, dat deze sa menwerking vergezichten opent, niet slechts ten aanzien van abon- né!s op het Gildeboek, maar ook, omdat men enige medewerkers zal kunnen winnen. Getracht zal wor den aan het Gildeboek een beter aanzien te verlenen. Omdat men er van overtuigd is, dat het Gildeboek noodzakelijk is om het contact te verhogen en het daarom goed voor de dag moet ko men,zal worden getracht, de in komsten voor de exploitatie te ver sterken. Dat kan geschieden door geringe verhoging van contributie, maar ook (en dat ziet men liever) door propaganda tot uitbreiding van het ledental. Ter vergadering kon worden meegedeeld, dat reeds 60 nieuwe leden zijn toegetreden, waardoor het aantal thans ruim 500 Inplaats van de niet herkiesbare heer Mengelberg uit Zeist werd als bestuurslid gekozen ir. W. van Dael architect te Breda. TWEE GEZINNEN DAKLOOS DOOR BRAND. Een felle brand heeft gisteravond in de Noteboomstraat te Meppel twee woningen en een schuur met stal totaal verwoest. Twee gezinnen, de families Kok en Ruben, werden in luttele ogen blikken dakloos

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5