eióse hotspot^ Het tekort op de Leidse begroting W. v. d. Laan voorzitter af van de Leidse Bond v. Gepensionneerden Leidse Boerenleenbank vierde 40ste verjaardag DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 UE LtUDöE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Winsten van Lichtfabrieken blijken achteraf een se rop Uit de geleide-brief Aan de geleide-brief van de Leidse gemeentebegroting ontlenen wij, ter toelichting van de hierneven opge nomen beschouwing de volgende mededelingen van B. en W. aan de Raad: Het spreekt vanzelf, dat ons Col lege de onderhavige begroting ern stig heeft getoetst. Ook bij herhaald onderzoek is duidelijk gebleken, dat niet alleen voor verlaging van dit bedrag onzes inziens geen mogelijk heid bestaat, doch dat zelfs het bud get ook thans aan noodzakelijke be hoeften nog niet tegemoet kan ko men. Indien met deze behoeften re kening ware gehouden, zou het te kort zeker nog veel groter omvang hebben aangenomen. Wanneer men bedenkt, dat het onvermijdelijk is, dat belangrijke bedragen worden be schikbaar gesteld voor investeringen, waarbij wij, om de voornaamste te noemen, denken aan de bouw of de vernieuwing van bruggen (toegangs- brug Z.W., Mareplan c.a.), de uit breiding van de rioolwaterzuiverings inrichting en de rioolgemalen, de aansluiting van de Rijndijkstraat op de centrale riolering, de restauratie van het Gravensteen, de aanleg en verbetering van sportvelden, de ver bouwing van het slachthuis (schaft lokalen e.d.), de verbouwing van de hulpwerf, de riolering van de Lange- brug, de verbetering van de spoor wegovergang aan de Lammenschans- weg, de vernieuwing van walmuren, de verbetering van de vaarweg naar de Lichtfabrieken, de verbouwing van het gebouw Steenschuur—Lan- gebrug tenbehoeve van de dienst voor sociale zaken, van de volkscre- dietbank en het bureau van de so ciale raad, de bouw van verschillen de scholen, dan zal het duidelijk zijn, dat met het voor 1951 uitgetrokken bedrag voor investeringen ad f 139.000slechts een kleine frac tie kan worden uitgevoerd van dat gene, wat aan de orde zou moeten komen, Daar komt nog bij, dat net bedrag voor onvoorziene uitgaven ad f 100.000.gezien het onstabiele karakter van het huidige tijdsge wricht, zeker aan de lage kant is en de gemeente niet in staat stelt om daaruit andere kosten te dekken dan die, welke voortvloeien uit de nor male, in de loop van het jaar opko mende, behoeften. De vraag is gerezen, of de steun- normen voor armlastigen, in ver band met de prijsstijging, welke een loonsverhoging tengevolge heeft ge had, opnieuw zullen moeten worden verhoogd. Daarnaast zal, in verband met een voorgenomen regeling om trent de geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel nopens ciculaire van de Minister van Bin nenlandse Zaken van 26 October 1950, wel een beroep op de gemeen tekas moeten worden gedaan tot een bedrag van naar schatting f 50.000. Met dit offer kon in de primitieve begroting geen rekening meer wor den gehouden. In de geleidebrief wordt eraan herinnerd, dat op de begroting 1950 (dus van het afgelopen jaar) niet meer tot uitdrukking konden worden gebracht de tweemaal toegepaste sa larisverhogingen en de verhoogde steunnormen voor armlastigen. „Wij willen U dan ook niet verhe len, dat, zonder belangrijke inkom sten, waarop bij de samenstelling van de begroting voor 1950 niet kon worden gerekend, een tekort op de rekening over dat dienstjaar ons on afwendbaar schijnt." Herinnerd wordt ook aan het ach terdeurtje, dat de Memorie van Toe lichting op de Begroting van het Ge meentefonds openlaat en aan een circulaire van Géd. Staten, waarin van de mogelijkheid tot verhoging van de bijzondere uitkering melding wordt gemaakt. GEEN NOODLIJDENDHEID „Hoewel het ons, nu het bestuur van onze provincie nog slechts ter nauwernood kennis heeft kunnen ne men van de budgetaire moeilijkhe den der gemeente, onmogelijk is om trent het verloop van zaken mede deling te doen, kunnen wij in het geval in Uw Vergadering daarom trent een ogenblik de gedachte mocht rijzen, mededelen, dat bij ons College geen vrees bestaat, dat de gemeente thans in de toestand van j noodlijdendheid, zoals deze gold in de jaren vóór 1948, £al terugvallen. Wij hebben het vertrouwen, dat Ge deputeerde Staten en de Regering met de realiteit, zoals deze in de cij fers der begroting tot uitdrukking is gebracht, rekening zullen houden." Hedenmorgen werd op het bureau van Gemeentewerken te Leiden, door het Architectenbureau D. L. Landman B.N.A., aanbesteed het bouwen van 39 woningen (56 inclu sief duplex) in de Meerburgerpol der te Leiden, namens de woning bouwvereniging „Eensgezindheid". Er waren 13 inschrijvers, van tot hoogste: fa. B. Hubers Zoon, Dordrecht, 455.870, Gebr. Tromp, Castricum, 488.800, Voor- douw en Hoogstraten, Oegstgeest, 489.000, Gebr. Heidoorn, Beverwijk, 489.400, D. Bergman. Leiden, 491.000, T. Spijker, Heemskerk, 495.000, Gebr. Vriendjes, Den Helder 499.900, D. C. van Kins en J. Aker boom, Langeraar, 500.000, H. J. Strijk, Rijp wetering. 501.000, J. Sij- scnerm, Hillegom, 505.000, S, Tromp, Alphen aan den Rijn, 524.000. Gebr. den Ouden, Oegstgeest, 528.000, Mos selman en Korteweg, Rotterdam, 528.000. „Een enigszins voor de hand lig gende vraag, vervolgen B. en W. welke bij Uw vergadering zou kunnen rijzen, is deze, of het gehele bedrag van het nadelig saldo in de vorm van een verhoging van de bijzondere uitkering kan worden te gemoet gezien. Hoewel het, zoals reeds opge merkt, voorbarig is op het resultaat vooruit te lopen, herhalen wij, dat het Rijk en de Provincie hun ogen onmogelijk voor de werkelijkheid kunnen sluiten. Het is te enen male onmogelijk om de gevolgen van de reeds genoemde verhoging van las ten binnen het raam van de begro ting op te vangen. (Daarvoor zou nodig zijn een kwalitatief omvang rijk eigen belastinggebied). Daar komt nog bij, dat de gemeente deze kostensoorten practisch niet in de hand heeft. Samengevat wordt het leeuwen aandeel van de verhoging der lasten veroorzaakt door omstandigheden, waarvoor het gemeentebestuur van Leiden geen verantwoordelijkheid kan aanvaarden, en voor de geringe rest door het treffen van de meest noodzakelijke voorzieningen, waar omtrent, indien zij achterwege zouden zijn gebleven, slechts zou kunnen worden gezegd, dat het bestuur van de gemeente in zijn krachtens de grondwet opgelegde taak ernstig te kort zou zijn geschoten. Het ligt ook voor de hand, dat het gemeentebe stuur evenmin de verantwoordelijk heid kan aanvaarden voor de grootte van het tekort. MERKWAARDIGE (FINANCIëLE)' FIGUREN. In dit verband merken B. en W. nog op, dat juist door het feit, dat in 1948 de bijzondere uitkering voor de gemeente slechts op het geringe be drag van 172.000 is vastgesteld, Leiden in een extra nadelige positie verkeert. Immers de gemeente heeft daardoor sedert 1948 slechts een ver hoging van deze uitkering met 43.000, zijnde 25 pet., kunnen ver krijgen. Voor deze gedragslijn zou aanlei ding kunnen bestaan, indien de in komstbronnen waarover de gemeen- 1948 de beschikking had en die deze bedrijven onder invloed staat van de grote investeringeii, welke in deze bedrijven noodzakelijk zijn, zo mede van de nieuv/e contracten, wel ke met de buitengemeenten zijn of zullen worden gesloten. Het zal dan ook zéker geen ver bazing wekken, wanneer de ver wachting wordt uitgesproken, dat de grote lasten, o.a. van de nieuwe in vesteringen, het in de naaste toe komst onmogelijk maken de winsten van deze bedrijven op de huidige hoogte te handhaven. De gemeente heeft aan deze, beslist noodzakelijke, investeringen gaarne haar medewer king verleend. Het was haar zuivere plicht. Doch het gaat te ver, als zij voor de door haar ontplooide initia tieven en voor de zorgen, welke zij deswege op zich neemt, zou worden gestraft met een ondragelijke finam ciëlc positie op grond van een nood voorziening. Hoewel B. en W. deze voorbeelden gaven voornamelijk om de gedachte te bepalen en de conclusies niet ab soluut dienen te worden gesteld, me nen zij daarmede voldoende te heb ben aangetoond, dat de wet tot het treffen van een noodvoorziening voor de gemeentefinanciën ook niet meer dan die naam verdient en dat een herziening van de' bijzondere uitkering noodzakelijk is. Wanneer zij in het voorgaande dan ook mel ding maakten van een realiteit, dan zal het thans zeker duidelijk gewor den zijn, wat zij daaronder wensen te verstaan. Overigens zal door deze voorbeel den, die zonder bezwaar met andere kunnen worden aangevuld, zyn ge bleken, dat het de gemeente aan ar gumenten niet ontbreekt om een her ziening van deze uitkering te be pleiten. Het is ook daarom, dat wij een onderzoek met gerechtvaardigd vertrouwen tegemoet zien, „Ook uw Vergadering zal, naar wij menen te mogen aannemen, na het vorenstaande het geraamde tekort ad 924.551met andere ogen be zien." ONMATIG IN MATIGHEID. Weliswaar is in de begroting van het Gemeentefonds wegens bijzon dere uitkeringen slechts pl.m 14.000-000.meer uitgetrokken dan voor 1950 en zal dit bedrag, vol gens de Memorie van Toelichting gedeeltelijk moeten dienen om zo nodig nog ten beperkte verhoging van het algemene uitkeringspercen tage voor de alegmene en de bij zondere uitkeringen mogelijk te ma ken, zodat bij het aanvragen van een verhoging van de bestaande bijzon dere uitkeringen naar de mening van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, uitgesproken in de hiervoor genoemde circulaire, matigheid zal moeten worden betracht, doch het gaat onzes inziens niet aan, dat de gemeente Leiden het slachtoffer wordt van het feit, dat de middelen van het Gemeentefonds worden ge blokkeerd door de consequenties van de in 1948 reeds toegekende bijzon dere uitkeringen aan de gemeenten in hun totaliteit. Tijdens een zeer druk bezochte I van politie. Tenslotte werd in de va- bijeenkomst van de afdeling Leiden cature van de heer J. G. Teney de en omstreken van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden, welke gister middag in de Jacobizaal van „Den Burcht" werd gehouden, heeft de heer W. v. d. Laan afscheid genomen als voorzitter. Vooraf werden enkele huishoude lijke zaken afgedaan. In zijn ope ningswoord heeft de heer Van der Laan er zijn teleurstelling over uit gesproken, dat de toeslag, welke de regering de gepensionneerden in uit zicht heeft gesteld, zo karig is uitge vallen. Van verschillende zijden werd critiek geoefend op de rege- ringspolitiek t.a.v. de pensioenen, welke in geen enkel opzicht meer in overeenstemming zijn met de dure levensomstandigheden. Aangedron- - gen werd voorts om de gepension- als een ^equivalent van een belang-1 neerden te doen vallen onder de ver- njke bijzondere uitkering zouden plichte verzekering van het zieken- kunnen worden beschouwd, in 1951 fondsenbesluit. Scherpe critiek werd 25 pet. meer vruchten voor de in deze vergadering ook uitgebracht meente zouden hebben afgeworpen op de houding van de diverse vak- dan in 1948. Dit is echter geenszins verenigingen, welke zich weinig be- het geval en dikwijls is zelfs het te- kommeren om de belangen der ge- gendeel waar. pensionneerden. Zo hebben om enkele voorbeelden De bondsvoorzitter, de heer G. te noemen, de inkomsten uit de N.V. Wolters, die mede ter vergadering Leidsche Duinwatermaatschappij in aanwezig was, gaf een uiteenzetting bedragen ƒ241.389,25 (bij een van de vele pogingen, welke het H.B. inrr xrtir-i f OQfi fl/im Ar.-,a raming van f 236.000), terwijl deze voor 1951 op 240.000 kunnen wor den geraamd. Indien de gemeente nimmer de beschikking zou hebben gehad over deze inkomsten, zou de bijzondere uitkering in 1948 als com pensatie voor het gemis daarvan, circa 240.000 meer hebben kunnen bedragen, met het gevolg, dat deze voor 1951 automatisch nog eens weer met 25 pet., derhalve met 60.000 zou zijn verhoogd. Nu deze gemeen te die inkomsten wel heeft, ontgaat haar deze stijging van uitkering. Immers de uitkering van de Duin watermaatschappij kan voor 1951 niet hoger worden geraamd dan over 1948 werd ontvangen. Nog sterker spreekt deze merkwaardige figuur ten aanzien van de Lichtfabrieken. Zo ontving de gemeente van deze bedrijven als winst in totaal over 1948 1.226.065.60 (bij raming van 1.270.087voor dat dienstjaar), terwijl de raming voor 1951 bedraagt 1.197.031.Ware in de plaats van de winst van deze bedrijven een bij zondere uitkering genoten, dan zou een toeneming van de bijzondere uitkering met 25 procent van 1.270.Ö87.— of 317 522.-- in de re de hebben gelegen, terwijl in werke lijkheid de winst 73.056— of bijna 6 pet. lager moest worden geraamd. Daar komt nog bij, dat de winst van reeds heeft aangewend om verbete ring in de pensioenregeling aan te brengen. Voortdurend is er contact met de regering, doch helaas heeft dit contact nog weinig resultaat op geleverd. Ondanks deze gewaarwor dingen, laat men de moed niet zak ken en zal het H.B. met alle geoor loofde middelen blijven aandringen op een voor alle groepen aanvaard bare regeling. Bestuurs-mutaties. De heer Van der Laan nam ver volgens met enkele woorden af scheid als voorzitter der afdeling, waarbij spr. teruggreep op het ont staan en de ontwikkeling van de Leidse afdeling. In 1942 met 20 leden gestart, telt de afdeling momenteel ruim 1200 leden. Hartelijk dankte spr. bestuur en leden voor de pret tige medewerking, welke hij van de oprichting af heeft mogen onder vinden. Op voorstel van de heer W. v. d. Laan werd de heer Smit, een beken de figuur in de kring van de Ver. voor Volksonderwijs, met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. Tot opvolger van de penningmeester, de heer J H. Adriani, die zich eveneens niet meer herkiesbaar wenste te stellen, werd hij acclamatie gekozen de heer K. W. Wijk, gep. inspecteur Bij monde van de secretaresse, mevr. K. Scheepstra-Boukema, wer den waarderende woorden gericht tot de scheidende bestuursleden, de heren Van der Laan, Adriani en Te ney. Op haar voorstel werd de heer Van der Laan het ere-voorzitter- schap aangeboden. Tenslotte installeerde de heer Van der Laan de nieuwe bestuursleden, in aansluiting waarop dezen met een kort woord hun nieuwe taak aan vaardden. j vele problemen, die voor ons het le- Dcnderdag 23 November. ven 20 moeilijk maken. Want in dat Dat de Ned. Kath. Bond van Ad- 1 klad staat te lezen: „Wij twijfelen, er ministratief, verkopend en verzeke- I £een ogenblik aan, dat zij allen ons rings-personeel „St. Franciscus van een avond zullen voorzetten, waarop Assisië", afd. Leiden, (hè, hè, wat een °°g en oor niet spoedig raken uitge- naam!) het veertigjarig bestaan gaat vieren, kan u reeds bekend zijn. We schreven al eerder over Leidse H. K.W. 40 jaar Welnu, het feest wordt a.s. bondag gevierd, aanvangend met een H. Mis in de Lodewijkskerk, om half negen. Daarna ontbijt in „Den Burcht". En van 12 tot 2 receptie in de foyer van „Den Burcht". Het hotel-café-restaurant „Nieuw Minerva" en „Du Commerce" is ge heel in oud-Hollandse stijl gerestau reerd. Dat heeft vele maanden ge duurd, maar eindelijk is het dan zo ver, dat de heer A Favier deze pan den officieel kan openen en herope nen. Vandaar de receptie, a.s. Za terdagmiddag van half drie tot half zes. O ja, het adres: Vrouwensteeg 11-—11a, Bloemmarkt 24. Die Professorenwijk toch! U moet namelijk weten, dat deze buurtver eniging a.s. Maandagavond het eer ste lustrum gaat vieren met een groots feest in de Stadsgehoorzaal, waar 70 medewerkenden zullen op treden. Dit nieuws lezen we in het Mededelingenblad van „De Professo renwijk", waarin we weer eens ken nis gemaakt hebben met een van de keken" En wij natuurlijk nieuwsgie rig waarop ons oor niet uitgekeken zal raken Gistermorgen om half acht had op de hoek BreestraatGangetje een aanrijding plaats tussen de 18-jarige wielrijder J. B. uit de Celebesstraat en een motorrijder, aan wie B. geen voorrang verleende. B. brak z'n lin ker enkel en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De heer B. J. Limburg was Dins dag 40 jaar in dienst bij de Stede lijke Lichtfabrieken. Directeur ir. Y. Ykema bood de envelope en oorkon de aan, natuurlijk met de nodige lof felijke woorden. De heer J. J. Snel, voorzitter van de Jubiloumcommis sie, deelde mede dat het geschenk al thuis bezorgd was. Welnu, toen heeft de jubilaris vele handen ge schud, om daarna gauw naar huis te gaan en te zien, wat er gebracht was. In de Cineac van het Casino-thea ter kunnen de Leidenaars morgen genieten van een uitvoerige reporta ge over het koninklijk bezoek aan Londen. STADSKOK. Pater C. Tonus over zijn Missie Pater C. Tonus, missionaris van Scheut, had gisteravond in het Don Boscohuis helaas slechts een klein ge hoor voor zich, toen hij vertellen ging over zijn missiewerk op de Philippjj- nen en daarbij mooie lichtbeelden vertoonde. Spr, liet diverse kerken zien, voor dat zij door de Amerikanen gebom bardeerd werden en vertelde o.a. hoe enige zusters voor de bommen vlucht ten in een grot, die eveneens ge raakt werd, zodat de zusters onder het puin bedolven werden. Toen men na heel lang zoeken de zusters eindelijk vond, waren zij reeds ge stikt Maar ook over prettiger zaken spraak pater Tonus, zoals over de grote stad Manilla, groter dan Am sterdam en van alle moderne mid delen voorzien. Men vindt er uni versiteiten en een grote kathedraal Missionarissen moeten er minstens di ie talen kunnen spreken, omdat de onderlinge taalverschillen tussen de stammen zeer groot is. Buiten de steden is het land zeer primitief. De bevolking woont in hutten en wil van beschaving niets weten. Wel zijn zij goedgelovig ook al komt het koppensnellen nog wel eens voor. Dit zijn slechts enige grepen uit deze interessante lezing. Het was een verhaal, waarin de zware strijd der missionarissen naar voren kwam. Een strijd, die zo moeizaam is, dat zij een grotere belangstelling verdient, dan gisteravond het geval BAZAR GEOPEND. Hedenmiddag om 2 uur werd in de Kweekschool aan de Vliet te Leiden een bazar geopend, onder auspiciën van het Comité Finse kleuter school aan de Lorentzkade. Mevrouw S. Verhey van Wijk Roem, voorzitster van het co mité sprak een welkomstwoord, waarna prof. dr. C. de Boer, voor zitter van de Vereniging voor Voor bereidend Onderwijs, het bazer-co- mité dankte voor de keurige inrich ting. De heer H. A. Vriend, gem. insp. L.O. verrichtte vervolgens, bij ontstentenis van weth. van Schaik, de officiële opening en wees op de bijzondere aard van dit niet gesubsi dieerde kleuter-onderwijs. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem M. C. z. van W. J. Groeneveld en J. G. van der Ham Wouter A. z. van G. Bos en A. Heij- stek, Theresia J. M. d. van C. N. Noordermeer en M. A. Mathot, Wil lem F. z. van W. F. Roozendaal en W. H. Brokaar, Pirn R. z. van O C. Croes en G. I. Schneider, Robert L. M. z. van H. Kersirig en S. M. E. Blijenberg, Johannes z. van M. J. de Vrind en J. Koolmoes, Anneke B. J. d. van P. E. J. Kanbier en A. H B. Hagenbeek, Christina J. d. van F. Verhoeven en J. Bekooij. Overleden; P. C. de Horn man 89 jr., A. C. Wolf huisvr. van Slierings 78 jr., L. B. Wassenburg zoon 1 jr., J. Zweers man 39 jr. Getrouwd: S. Brandt jm. en H. H. Kremer gesch., G. J. H. Kielder jm. en M. C. van Westbroek jd., J. van der Linden jm. en P. J. Ruis jd., W. Sloos jm. en H. van Houten jd. Het was niet zomaar een gewone feestavond, die de Leidse Coöpera tieve Boerenleenbank gisteravond in de Stadsgehoorzaal haar leden aan bood, ter gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan, dat op 1 Nov. 1.1. reeds officieel werd gevierd. We zouden het beter misschien een „fuif" kun nen noemen, gezien de gezellige stem ming en de aard van bet programma. Een fuif dan in de goede zin van het woord, waan... de leden en hun huisgenoten gezei.ug aan tafeltjes za ten en hun aandacht moesten verde len tussen de vele «ekkernijen, die ge presenteerd werden, en de vrolijke noot van het gezelschap „Luna". Maar voordat het zover was, had de volle zaal eerst ai een serie toe spraken aanhootd Er werden vele goede dingen gezigd. die echter ook tijdens de receptie U naar voren ge bracht waren en op volgende dag in ons blad waren te lezen. Daarom mogen we er nu kort over zijn. Eerst was het Jj heer J Manders, ijverige voorz. van ae Feest-commis- sie, die het podium beklom en ieder een verwelkomde, zowel de Raad van Toezicht als het Bestuur en de leden, allen met hun dames of andere huis genoten. De heer T. van Egmond, voorz. van de Raad van Toez: >t herinnerde aan de luisterijke receptie waarvan één woora hem voora' getroffen had: „De Boerenleenbank moet zijn en is zakelijk en menselijk", zoals burge meester baron van Wijnbergen dat had uitgedrukt. Over beide eigen schappen weidde spr verder uit en weer op op, dat 2.000 spaarders thans een tegoed van f 2.500 000.op de bank hebben staan De heer van Eg- mond besloot met woorden van hulde aan de heer W. Bink 40 jaar be stuurslid, 39 jaar oorz.. en de heer Tj. Kuypers, 40 jaar kassier van de bank. De heer W. Bink releveerde ver volgens de geschiedenis van de Leid se Boerenleenbank waarna de heer Tj. Kuypers de prettige samenwer king met Bestuur en Raad van Toe zicht roemde Spi. sprak ook vrien delijke woorden over de heer A. Jan sen, zijn toekomstige opvolger, en de heer G. H. Oostergo die hem trouw terzijde staan. De heer A. Jancen bood. mede na mens zijn collega, de heer Kuypers een Kleine Winkler Prins-encyclo- paedie aan. Dit was het sein voor meerdere geschenken. De heer Man- ders bood de jubilerende heren Bink en Kuypers ieder een fraaie zilveren sigarenkist aan, als geschenk van alle leden Van de 22 oprichters zijn er nog 11 in leven. Z<s van hen waren aanwezig en ontvingen een aanden ken aan dit jubileum, evenals de heer HILLEGOM ERNSTIGE AANRIJDING. Jansen. Namens de oprichters dankte de heer C. van Vlicl hiervoor Toen het feest programma reeds half ten einde was, bood de heer Manders nog twee ingelijste foto's aan van de heren Link en Kuypers. Boeren uit de plooi! Het gezelschap „Luna", in Leider, volkomen onbekend, zag zich voor de moeilijkheid geplaatst een groot ge zelschap van boer r.. en tuinders die niet zo heel gauw uit de plooi ko men! in de ju:ste stemming te brengen Eerlijk g :/ogd lukte dit niet zo spoedig al dec-d conferencier Fr. Eykhof nog zo z'n best. Maar langza merhand ging 't beter, vooral toen de tractaies wat vlotter loskwamen en ae aanwezigen kont.en genieten van Charles de kleine man op de grote bal, en van aardige voordrachten door de charmante Loeb Norel, de droge Jan Stavast en Niotra in zijn vrolijke boerderij. De muziek werd verzorgd door „Hans Krab en zijn zilveren kraai en", 'n bandje da:, om zijn beschaafd en prettig optrede' een groot, aan deel in het succes had en menig ap plausje verwierf, riet was al midder nacht toen de pauze aanbrak en on getwijfeld heeft m«r daarna nog eni ge gezellige uurtje? doorgebracht Op deze feestavond hadden we ge legenheid de acou?t ek van de ver nieuwde Stadsgehoorzaal te beoorde len voor het gesproken woord. Eer lijk gezegd is ons dit tegengevallen, \ooral ook omdat er geen luidspre kers meer in de zaal hangen. Voorbij het midden van de zaal verstaat men practisch niets meer van hetgeen op het podium wordt gesproken. Laatste Berichten DE TREINRAMP TE NEW-YORK. Volgens de laatste berichten is het aantal doden van de treinramp te New York tot 78 gestegen. Het aan tal gewonden bedraagt 132. De voerman J. V. uit de Treslong- ontdekt dwarsstraat reed met paax-d en wa- gén ter hoogte van de stichting Voge lenzang aan de Haarlemmerstraat. Achter hem aan kwamen twee luxe auto's, een bestuurd door J. W. K. uit Santpoort, de andere door J. F. van W. uit Bennebroek. K. wilde het span passeren, doch moest voor een tegenligger afremmen. Van W. wil de dit ook doen, doch plotseling wei gerden de remmen. Gevolg was, dat zijn wagen botste tegen die van zijn collega, die daardoor in botsing kwam met het span Het paard sloeg op hol door de schrik en de schok, nam lemoen en onderstel mee, ter wijl de koetsier op de rijweg neer kwakte en daar bleef liggen. De automobilist wist de man te mijden en achtervolgde het hollende paard. Hij dreef het dier tegen 'n heg, waar het tot staan kwam en door omstanders bij de fa. A. H. Staats werd ondergebracht. Het paard was aan een poot kreupel. De voerman was ernstig aan de voeten verwond en werd naar de Mariastichting ver voerd. LISSE (De Engel) Inbraak in R.K. Pastorie In de nacht van Zondag op Maan dag heeft een tot nu toe onbekend persoon een bezoek gebracht aan de R. K. pastorie. Nadat hij de achter deur stevig gesloten vond, heeft hij zich toegang verschaft door het in drukken van een ruit. De bewoners hebben niets ge hoord. Waarschijnlijk door de he vige storm. De volgende morgen omstreeks zes uur werd de diefstal Jubileum drinkwaterleiding. Door het raadslid, de heer F. C. van Lierop Jzn„ is het volgende schrij ven gericht tot B. en W.: Edelachtbai'e heren. Met belang stelling las ik enige dagen geleden in de pers over het 25-jarig bestaan van onze drinkwaterleiding, maar met verwondering en diepe teleur stelling nam ik kennis van de fees telijke herdenking op Dinsdag 21 November jl. des voormiddags te half elf ten gemeentehuize, waarbij aanwezig waren het college van B. en W., de burgemeesters van Lisse en Sassenheim en nog enkelee geno digden. Voorop zij gezet, dat ik persoonlijk geen behoefte heb aan maar enige feestelijkheid; doch zo zou ik- deze zaak ook niet willen bezien. Het ver wonderde mij, dat ook niet de Raad is uitgenodigd bij deze herdenking, Immers niet B. en W. of een commis sie heeft 25 jaar geleden het besluit tot oprichting van de waterleiding genomen, maar de Raad en daai'om mijn diepe teleurstelling, dat B. en W. hier de Raad geheel genegeerd heeft, hetgeen zeer zeker als een be lediging wordt aangevoeld. Beleefd verzoek ik u in de eerst volgende Raadsvergadering te willen mededelen, welke motieven B. en W. er toe geleid hebben de Raad te negeren bij de herdenking van dit jubileum. SASSENHEIM Winkelweek De middenstanders hebben m'et het oog op het St. Nico- laas reeds een winkelweek georgani seerd. Er wordt een etalagewedstrijd gehouden en voor de jeugd zijn er verschillende attracties. De stem ming zat er gisteren goed in, voor al toen de grijze bisschop uit Span De kamer van de pastoor lag overhoop. Laden, doosje^ boeken, lagen verspreid over de vloer. In dt spreekamer waren ook laden van het buffet uitgetrokken. In de keu ken werd enig huishoudgeld ver mist, De ongewenste gast heeft wei nig succes gehad, daar er geen geld voorradig was. Na een grondig on derzoek bleken enig tafel-zilver en een gouden doosje verdwenen te zijn. De politie stelt een onderzoek in. VOORSt .HOT EN Spoedeisende raadsvergadering Vrijdagavond om 20.00 uur komt de raad van Voorschoten bijeen voor" een spoedeisende raadsvergadering De agenda bevat de volgende pun ten: Voorstel van B. en W. om een crediet van 64.500 beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van gronden in het complex „Welge legen", Verkoop van een gedeelte van het industrie-terrein aan de Dnoklaan. groot 10.000 m3. aan de N.V Delftse Motorenhandel te 's-Gravenhage. Verkoop grond in de Oranjewijk aan de »heer W. Jonge- dijk te Wassenaar. Ruiling van grond aan de Koningin Julianalaan met de heer W. A. Caron en de fa. Gebr. J. en A. de Graaff. Wilhelmina-Ver Gisteravond gaf de Kon Wilh Vereniging een gezelli ge avond voor haai leden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De voorz de neer B Hoogwerff- Kroon, heette bijzonder welkom, de ere-voorz., burgemeester C. J. v. d. Hoeven en' diens echtgenote, het ge zelschap D.V S., de heei Nicholls uit Wassenaar en liet leestgezelschap uit Alphen a.d. Rijn. Daarna zette de ac cordeonvereniging D.V.S o.l.v. de heer Grouw het testprogramma in, terwijde heer Zeedijk voorz van D.V.S. de vei'schiliende nummers aan kondigde. In de pauze werd een verloting ge houden. De opbrengst van 200 loten zou wprden afgedragen aan het fonds voor de kankerbestrijding. De hoofd prijs van de verloting een step op luchtbanden werd gewonnen door mevrouw J. M. Kouwenhoven- van der Bijl. Op het podium mocht zij de step inrijden. Het feestpro gramma van deze avond werd naast het succesvol optreden van de ac- cordeonvei'eniging D.V.S. aangevuld door conference en sneltekenen van de clown Nicholls. Een gezelschap uit Alphen verrichtte op de fiets knap pe staaltjes evenwichttsoefeningen en onze plaatsgenoot de heer A. B. Wes- selo fxad een hersengymnastiek sa mengesteld, waarin veel historie van Voorschoten was verwerkt. ZOETERMEER Weer gewone busdienst. Nu de Dorpsstraat tot voorbij de hoek van je met een drietal zwarte Pieten op de Stationsstraat /an nieuwe stenen straat verscheen. De gehele jeugd was daarbij in actie en er werd strijd geleverd, om de zakjes snoep te ver overen, die de zwarte knechten rond strooiden. is voorzien, rijden de bussen van de Citosa als voorheen, zodat de halte bij de Leidsewallen en bij van Fraas- sen (die tijdelijk waren vervallen) weer in gebruik genomen zün

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3