Leidens tekort begroting vertoont van klein millioen De toekomst van de Raad van Europa Prompt en pijnloos LAXEER-AKKERTJES Jiavte Qoif Toch geen vrees voor noodlijdendheid Vertrouwen in Ged. Staten en Regering Gemeentebestuur onschuldig aan het te-kort Schrikdraad over openbare weg gespannen DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Mej. dr. Klompé houdt een rede De Nederlandse afgevaardigde mej. dr. M. Klompé heeft Woensdagmid dag de discussies in de Assemblée over de toekomst van de Raad van Europa geopend met een beroep op de Assemblée om ernstig te trachten vooruitgang te maken op de enige weg, die naar haar inzicht thans voor de Raad van Europa open staat. „Laat ons niet vergeten, dat de jeugd van Europa naar ons opziet en /raagt om een vreedzame toekomst. Ik weet, dat velen buiten deze As semblée eiser», dat wij verder zullen gaan dan wij volgens onze eigen over tuiging thans kunnen, doch laten wij met ernst en .eerlijke overtuiging le weg vervolgen, die thans voor ons openstaat en de wereld tonen, dat wij het uiterste doen om Europa's eenheid te verkrijgen", zo eindigde mej. Klompé haar door krachtig ap plaus der Assemblée gevolgde rede. Mej. Klompé sprak in haar kwali teit van rapporteur van de belang rijkste commissie der Assemblé en TWEE PRIESTERS IN BOEDAPEST GEARRESTEERD. Te Rome werd bericht ontvangen, dat in het seminarie van Boedapest twee Hongaarse priesters zijn gear resteerd, n.L Wendelyne Endredy, abt van het Trappistenklooster, en zijn secretaris. Zij worden er van be schuldigd 21 seminaristen geholpen te hebben, toen dezen in September 1.1. uit Hongarije naar Oostenrijk probeerden te vluchten. Aan 13 hun ner gelukte het Weenen te bereiken; de 8 anderen werden aan de grens ontdekt en door de Oostenrijkse po litie aan de Hongaarse autoriteiten uitgeleverd. Onder gewapend geleide werden zij naar Boedapest terugge bracht, waar uit het verhoor zou zijn gebleken, dat beide priesters mede plichtig waren aan de vlucht. De abt wordt door de communis ten beschouwd als de vurigste ver dediger van de Katholieke Kerk, na kardinaal Mindszenty. Na de gevan genneming van de kardinaal was hij de meest populaire priester en de communisten zagen in hem de leider van de katholieke reactionnairen. FAULKNER WEIGERT NOBELPRIJS. Zoals gemeld, is aan de Ameri kaanse schrijver William Faulkner, tezamen met de Brit Bertrand Rus sell, de Nobelprijs voor litteratuur toegekend, die beiden samen zouden moeten delen. Faulkner heeft thans in een brief aan de correspondent van de „Dagens Nyheter" in de Ver enigde Staten medegedeeld zijn helft niet ontvangst te zullen nemen. Hij heeft de Zweedse academie voor wetenschappen verzocht een bedrag, overeenkomende met het hem toe gedachte, te bestede in de geest van de stichter, wijlen Alfred Nobel. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen. dat de Indische regering de nieuwe koning van Nepal, de 3-jari- ge prins Gynanendra, niet zal erken nen. zij bezwoer de Assemblée te erken nen, dat de politieke beslissing, waarvoor zij zich thans geplaatst ziet, van beslissende betekenis voor de raad is Zij zeide in een krachtig en hel der betoog, dat de voorgaande dis cussies hadden aangetoond, dat het onmogelijk was de Raad van Europa thans voort te stuwen in de richting van de directe verwezenlijking van een volledige Europese federatie. Er was daarom volgens haar geen ande re weg open, dan die van de speciale overeenkomsten Mej. Klompé verheelde echter niet, dat zij nog steeds bezorgd is over de ernstige bedoelingen, waarmee de leden van de Raad deze nieuwe lijn willen volgen. Sommige leden begin nen aarzeling te tonen, zodra zi; worden geconfronteerd met de logi sche consequenties. Mej. Klompé deed een hartstochte lijk beroep op deze afgevaardigden om hun aarzeling te overwinnen. De nieuwe weg. die de volledige fede ratie naar de toekomst verschoof, moest volgens haar worden ingegaan met de overtuiging, dat hij tenslotte tot het resutaat van een verenigd Europa zal kunnen leiden. Brits schip in de lucht gevlogen Het 1.7000 ton metende Britse schip „Eastern Med" is Dinsdag avond in de haven van Suez in de lucht gevlogen en brandend gezon ken. De ontploffing deed zich voor toen het schip te Adabija, ongeveer 20 km ten Zuiden van Suez, werd geladen met benzine voor het Britse leger. Een aantal Arabische bootwerkers werd door de ontploffing ver weg geslingerd, aldus is uit Britse mili- tiare kringen vernomen. Volgens een te Caïro ontvangen bericht werden gisteravond drie man vermist en 21 gewond, onder wie verscheidene Britse militairen. 19 Juni vloog het Britse vracht schip „Indian Enterprise"' op de Rode Zee in de lucht. Van de beman ning van 74 koppen overleefde slechts een lid de ramp. ujerb tri tooen ver cj o p o i n q OOK TOGLIATTI NAAR MOSKOU, j In medische kringen in Rome wordt verklaard, dat Togliatti, de leider der Italiaanse communisten, vergezeld van zijn lijfarts op 15 De cember naar Moskou zal vertrekken. Togliatti is herstellende van een operatic aan het hoofd. Zijn Franse collega Thorez vertoeft reeds in Mos kou, eveneens voor een medische be handeling, evenals de leider der Oostduise communisten Pieck. DE GEZONDHEID VAN STALIN. Het Londense avondblad „The Star" schrijft, dat Stalin thans „half- invalde" is. Stalins gezondheid is volgens het blad „een onderwerp van gesprek op Londense ambassa des". Stalin zou veel tijd doorbren gen aan de Zwarte Zee, waar hij voor een onbekende kwaal zou wor den behandeld. Diplomaten te Mos kou, aldus „The Star", geloven dat Stalin het Politbureau nog steeds leidt, hoewel minder rechtstreeks en op de hoogte van de staatszaken blijft door de andere leiders voor korte bezoeken naar zijn „geheim verblijf aan zee" te ontbieden. MINDER STALEN VERBRUIKS- GOEDEREN IN AMERIKA. De Amerikanen zullen spoedig de gevolgen ondervinden van fet besluit van de Amerikaanse staalproducen ten om het aanbod voor civiel ver bruik te verminderen met 20 tot 50 pet. in het eerste kwartaal van 1951 naarmate het grote defensieprogram ma van de Verenigde Staten op.gang begint te komen. Het lijkt wel haast zeker dat er minder auto's, koelkasten, televisie toestellen, wasmachines en zelfs pot ten en pannen zullen komen. In han delskringen heeft men een dergelijke ontwikkeling verwacht, doch de schok zal wellicht groot zijn voor de gewo ne burger. In de „Kiplinger Washington Let ter" een rondschrijven dat aan dui zenden zakenlieden wordt toege stuurd, wordt gezegd, dat de tekor ten niet zo acuut zullen zijn als ge durende de afgelopen oorlog, doch dat zij waarschijnlijk ernstiger zul len zijr. dan vele mensen verwach ten. „Want velen zijn nog niet de gro te omvang bewust geworden van de onttrekkingen aan basismaterialen door het defensie-programma". Een minder pessimistisch verslag stond in „Steelways". het blad van het American Iron and Steel Insti tute, doch het gaf dezelfde waarschu wing. PROF. G. VAN DER LEEUW IN TWEEDE KAMER HERDACHT. Bij het begin van de vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, KORTENHORST, gister morgen oud-minister prof. dr. G. van der Leeuw herdacht. Wij heb ben hem leren kennen en waarde ren zei spr. als een man van grote gaven en grote ongekende toewijding Zyn heengaan vervult ons met rouw. Moge de Almachtige zijn na- 'bestaanden troosten in hun smart. Namens de regering sloot de mi nister van Financiën LIEFTINCK, zich hierbij aan. De betekenis van prof Van der Leeuw voor de weten schap en voor de verspreiding der cultuur vindt bij de regering volle erkenning; hij herinnerde er aan het voorrecht te hebben gehad met prof. Van der Leeuw zitting te heb ben in het eerste na-oorlogse kabi net. Wat hjj voor de vernieuwing heeftgedaan zal voor zijn ambtge noten onvergetelijk blijven. De re gering deelt in de smart van zijn familieleden en vrienden. God zij zijn ziel genadig. Beide toespraken werden staande aangehoord. Stier van f 145.000 Hoge prijzen voor stamboelc-vee Hoge prijzen voor ons stamboekvee. Met de aankoop van 57 stieren en 13 vaarzen hebben de Britse fokkers hun belangstelling getoond voor het Nederlandse zwartbontstamboekvee. Deze week is dit vee uit quarantaine vrijgegeven, waarna het gedeeltelijk bij opbod is verkocht en ruim Z',4 millioen gulden heeft opgebracht. De topprijs bedroeg 1.45.000 voor een stier van nog geen jaar, afkom stig uit de stal van de fokker T. Oostenburg te Lieve Vrouweparo chie. Een stier van de fokker J. M. Wassenaar te Jelsen ging voor 100.000 van de hand, terwijl een stier van de fokkers gebrs De Ru- ter uit Oosterblokker 78.000 op bracht. De opbrengst van de vaarzen kwam over het geheel genomen overeen met de gemiddelde prijzen voor de stie ren, t.w. circa 40.000 p. stuk. De ge maakte prijzen wijzen op een grote behoefte aan Nederlands stamboek vee. De Ned. R. K. Kericmuziekschool te Utrecht vierde op de feestdag van de patrones van de kerkmuziek St. Cecilia, het zilveren jubileum. In de Willibrordkerk droeg de vicaris generaal van het aartsbisdom mgr. Th. Huurdeman, een H. Mis op. Kardinaal de Jong was hierbij aanwezig. Na de kerkelijke viering was er een besloten herdenkingszit ting in de concertzaal van de mu ziekschool. Prof. dr. A. Smijders memoreerde hier de geschiedenis van de school.. De oud-leerling de heer H. Bauer stelde directeur pater Vollaerts 'n bedrag van t 3.000,ter hand als saldo voor de destijds gevoerde or gelactie. De bijeenkomst werd beslo ten met een receptie waar geluk wensen werden aangeboden door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en wethouder J G. Winkel, door Walther Boer namens het Ministerie van O. K. en W., door de ouddirecteur pater Huigens en door deoud-leerling Paul Hupperts, dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest. Suikeroom in Amerika De familie J. Eibers aan de Ver lengde Hoflaan 96 te Arnhem be richt, dat zij enige millioenen geërfd heeft van een in Amerika overleden oom. Aangezien het fortuin nog niet ontvangen is, oordeelt de heer J. Ei bers, die werkzaam is in het militaire kamp te Stroe bij Apeldoorn het verstandig om zijn arbeid rustig voort te zetten. Familie in België echter is reeds gaan rentenieren, al hoewel ook zij nog geen cent in han den hebben gekregen. DE VERDWENEN RUSSIN. De Haarlemse politie deelt mede, dat de zaak van de verdwenen Rus sin geen politieke achtergrond heeft. De politie heeft een nauwgezet on derzoek ingesteld Intussenen is het jacht in Le Havre aangekomen, waar de Neder landse ambassade op verzoek van de Haarlemse politie >een onderzoek heeft laten instellen. Men kwam tot de conclusie, dat het enige, dat ge probeerd kan worden, was althans dc terugvoering van het kind moge lijk te maken. Daartoe zou de va der naar Le Havre moeten gaan om I bij de Franse politie pogingen in het werk te stellen medewerking daar voor te krijgen. De vader, diein Haarlem is achtergebleven met een 4-jarig dochtertje, zal zo spoedig mogelijk naar Le Havre vertrekken. dienst niet tot stand, dan zijn voor- bereidingskosten verschuldigd. Aan vragen voor Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken kunnen reeds thans wor den ingediend bij de telefoonkanto- BUITENLAND. In Texas is een B-36 bommen werper, het grootste militaire vlieg tuig ter wereld, neergestort. Tien inzittenden wisten zich per val scherm te redden. Twee werden ge dood en vier gewond. Als gevolg van de stormen, die Frankrijk in de afgelopen 48 uur hebben geteisterd, zijn dertien perso nen om het leven gekomen, Zes hun ner verloren het leven op zee. Sedert Januari zijn 825 leden van de communistische Oost-Duitse Voikspolitie naar West-Berlijn gede serteerd. De mannen, die zeiden om politieke redenen te zijn gevlucht, hebben een verblijfsvergunning ge kregen. LAND- EN TUINBOUWSCHOOL. WEERSVERWACHTING Verschenen is de nota naar aan leiding van het verslag der Tweede Kamer over de begroting van Land bouw. Naar aanleiding van de vraag van enkele Tweede Kamer leden betref fende de verdeling van de huidige 254 lagere land- en tuinbouwscholen naar de verschillende levensopvat ting deelt de Minister van Land bouw mede, dat deze verdeling als volgt is; R. K. scholen 104. Chr. scholen 71. Algemene scholen 79. De minister merkt hierbij nog op dat onder de algemene scholen er verscheidene zijn, die, ofschoon zulks in de naam niet tot uiting komt, een positief Christelijk karak ter dragen, hetgeen besloten ligt in de keuze van het hoofd der school en het karakter van het onderwijs. Ten aanzien van de „verdeling der leerlingen over bovengenoemde scholen," volgt hieronder de ge vraagde opgave: R. K. scholen 9249. Chr. scholen 4871. Algemene scholen 4845. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking met in de Westelijke provincies enkele verspreide buien, elders enkele nog tot in de middag overwe gend droog weer. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. Koningin Julians heeft hedenmor gen, op de derde dag van haar be zoek aan Londen :n de Westminster Abbey een krans v»eiegd bij de plaats waar koning-stadhouder Willem de Derde werd begraven Van Westminster Abbey reden ko ningin Juliana en prins Bernhard naar het parlementsgebouw om het gerestaureerde Lagerhuis te bezichti gen. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK Gisteravond omstreeks half acht had een ontploffing plaats in de dextrine-fabriek van de N.V. Van Linge's Chemische fabrieken te Veendam. Bij de ontploffing kwa men grote steekvlammen uit de dextrineur te voorschijn, waardoor de arbeiders P. Molema uit Meeden en P. Kruize uit Veendam ernstig aan hoofd en handen werden ge wond. Door de ontploffing sprongen vele ruiten en werden stangen en buizen verbogen. KERST- EN NIEUWJAARS- GESPREKKEN. Van 18 t/m 23, 26 t/m 30 Decem ber en 2 t/m 6 Januari a.s. zullen Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken (familiegesprekken) met een maxi male duur van 3 minuten tegen ver laagd tarief zijn toegelaten over de rechtstreekse radio-telefoonverbin dingen met Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Aanvragen, welke bij het sluiten j Lido: van de dienst op 6 Januari 1951 nog niet zijn afgedaan, zullen op volgen- i Luxor: de dagen worden afgewikkeld. j Komt een Kerst- en Nieuwjaars-1 gesprek buiten toedoen van de1 Rex: r\e Leidse wethouder van financiën, de heer D. van der Kwaak, heeft bij de aanbieding van de gemeente-begroting 1951 de dubbele rol ge speeld van Zwarte Piet en Sinterklaas. Hij heeft alle leden van de Vroed schap en, middels een pers-conferen tie de ganse burgerij aan 't schrik ken gemaakt met de mededeling, dat het tekort op de begroting f 924.000 een klein millioen dus bedraagt, maar daarna heeft, hij het zwarte masker losgeknoopt en vervangen do or 'n hoopgevend Sinterklaas-mom- bakkes en onder dit millioen-tekort de slagzin uitgestrooid: „Wij hebben vertrouwen bij ons ondernemen en zullen volhouden om te slagen." Hoe vaag deze pontificale tekst ook schijnt, het is duidelijk, dat de wethou der er niets voor voelt, na de rol van Zwarte Piet en Sinterklaas te heb ben gespeeld, ten slotte zelf, en de gehele gemeente mèt hem, in de zak te kruipen. Het tekort is namelijk zo enorm, dat naar onze mening thans de hogere autoriteiten zich redelijkerwijs niet kunnen onttrekken aan de plicht de stad Leiden een ruimere uitkering te verlenen. en, zo nodig, een bizondere uitke ring. Voor Leiden kwam deze uitke- t ringen in het basis-jaar 1948 hierop De burgerij zal ongetwijfeld er be-1 neer, dat het f 1.920.000 ontving als belang in stellen, aan de hand „algemeen", f 290.600 als belasting- Uit de geleide-brief van een uiteenzetting door de wet houder gegeven, zelf na te gaan, hoe dit fabelachtig tekort is ontstaan. In 1948 werd het Gemeentefonds omgevormd, met het doel de ge meenten aan de nodige geldmidde len te helpen. Het Rijk stortte in de afgelopen drie jaren 8 van 11 be lastingen in het fonds en de gemeen ten ontvingen uit dit fonds, naar verhouding van behoefte en grootte 3 uitkeringen, te weten een algeme ne uitkering, een belasting-uitkering BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Rendez-vous met Annie", 18 jaar. „Onverbreekbare banden", 18 jaar. „De dijk is dicht" 14 jaar. „Francis", alle leeftijden. „Cocaïne", 18 jaar. uitkering en f 172.000 als „bijzon dere". Het was een grillige regeling. Er zijn gemeenten geweest, zo deelde de wethouder mede, welke in één jaar tijd het gehele oude tekort kon den aanzuiveren. Leiden daarente gen kwam deze 3 jaren net met de hakken over de sloot. Aan de ramin gen der begrotingen werd strikt de hand gehouden en alle meevallers, welke Leiden voor één keer ontving (o.a. de achterstandsuitkering onder- nemings-belasting van f 625.000) werden aangewend om de tekorten, ontstaan in de jaren 19441947 aan te zuiveren. Dit tekort bedroeg eind i 1947 f 3.225.000 en thans: f 1.060.000. Teleurgesteld was de wethouder over het feit, dat de tijdelijke finan ciële verhouding tussen het Rijk en Veehouder tot een week (voorw.) veroordeeld ïlieiiw-e. uüqcuf&i Onze nieuwe verkeersregels. Uitgave A.N.W.B. „U staat dus terecht terzake het spannen van schrikdraad over de openbare weg", zei de Utrechtse po litierechter tot de 55-jarige veehou der C. J. v. d. A. te LJsselstein, na dat de officier de dagvaarding had voorgelezen. „Welk motief dreef mij daartoe!", begon de veehouder met onmisken baar oratorische aanleg. Hij was echter weer op en top de veehouder, toen hij na een lange zucht vervolg de: „de koeien wilden niet in het land blijven. Voor schrikdraad heb ben ze diep respect!" Het was de politierechter niet duidelijk, waarom v. d. A. juist over de openbare weg het schrikdraad moest spannen om het door hem ge wenste doel te bereiken. „Ja", antwoordde de veehouder met opgeheven hoofd, „het is een doodlopende weg dwars door mijn land heen. Er kwam nooit iemand op die weg, alleen de boeren uit de omgeving, maar die wisten, dat ik daar wel eens meer schrikdraad aanbracht. Als dat een openbare weg is, zulke (en met zijn uitgespreide armen gaf hij een onwaarschijnlijke lengte aan) kuilen zitten er in". „Toch is er een motorrijder tegen op gereden, en deze heeft daardoor nogal enige schade opgelopen", merk te de politierechter op. „Dat zou niet gebeurd zijn", reageerde ver dachte, „als de motorrijder als vreemdeling de weg niet was kwijt geraakt en kwajongens hem niet die weg op gestuurd zouden hebben. Bo vendien was de door mij geleden schade groter dan die van de motor rijder". En in één adem voegde hij er aan toe, dat hij de schrikdraad had voorzien van een wit papiertje met het opschrift „Pas op". Even later haalde de schrikdraad spanner een papiertje te voorschijn waarop stond, dat de wethouder van IJsselstein vreklaarde „nooit geen last van v. d. A. ondervonden te hebben". „Nooit geen wil zeggen altijd", zei de politierechter schalks. Nadat er een rapport was voorge lezen, waaruit bleek, dat v. d. A. be kend staat als een heerszuchtige vee houder, eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van een week. „Om u er voortaan van af te schrikken schrikdraad te gebruiken" vermaande de politierechter, „ver oordeel ik u tot een gevangenisstraf van een week, maar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bo vendien een boete van 50 gulden, bij gebreke van betaling te vervangen door 20 dagen hechtenis". De zwaar gestrafte veehouder ver liet de verdachtenbank niet, zonder eerst zijn hart gelucht te hebben. Op bewogen wijze gaf hij te kennen, dat ze de zaak eerst eens moesten ondereoeken, voordat men een rap port ging uitbrengen, waarin een schets werd gegeven van zijn karak ter. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat de nieuwe verkeersvoorschriften meerder publiciteit eisen. Meer dan ooit, zouden we zeggen, is het nood zakelijk, dat de dagelijks toenemende weggebruikers goed op de hoogte zijn van alle verkeersregelen. Het aantal ongelukken neemt bijna dagelijks toe „.unu. we uupen, uai ue aiguuieu- het aantal slachtoffers houdt daar ten niet geteld, maar wel gewogen de gemeenten opnieuw met 2 jaar is verlengd. Het Gemeentefonds heeft zeer goede jaren achter de rug en het Rijk meent, dat het fonds nu een reserve moet gaan vormen. Welis waar is voor 1951 de „algemene uit kering" met 5 verhoogd wat voor Leiden een verhoging mee brengt van f 105.000.niettemin achtte de wethouder de financiële politiek, aan het Gemeentefonds voorgeschreven, funest voor een ge meente als Leiden. „Met meer reden en meer grond dan in 1948 moeten we thans de belangen van Leiden verdedigen. Bij geldkwesties houdt alle gemoedelijkheid op" aldus wethouder Van der Kwaak. Sterke stijging van nood zakelijke uitgaven. De sterke stijging der uitgaven in de laatste 3 jaar is meestal be- invloed van buitenaf. Zo zien we op de nieuwe begroting een stijging van f 850,000, veroorzaakt door de twee salarisverhogingen en de technische salaris-herziening, een stijging van f 432.000, teweeggebracht door de verheffing van onderhoudskosten en een stijging van f 983.000 door rente en aflossing. Te zamen een grotere uitgave vergend van f 2.615.000. Daar tegenover staat, dat, in ver gelijking met 1948, aan hogere in komsten geraamd konden worden: ondernemingsbeslasting f 411.000, al gemene uitkering f 375.000 en bizon dere uitkering f 26.000. Te zamen ho gere inkomsten van f 812.000. Er is dus een geweldige gaping tussen wat noodzakelijkerwijze, door buiten-steedse invloeden aan uitga ven verhoogd moet worden en wat daar aan grotere baten tegenover staat. In Juni van dit jaar is deze aan gelegenheid reeds met Gedeputeerde Staten in de Griffie besproken. „Ik heb gedaan, wat ik niet laten kon" zei de wethouder „namelijk: de Leidse belangen bepleiten Ik heb gezegd, dat een goed herder zijn schapen wel scheert, maar niet moet villen. Ik meen, dat Gedep. Staten deze zegswijze hebben verstaan en dat er nog „rechters" in den Haag zijn." De Leidse begroting is zeer cri- tisch opgemaakt en vertoond desal niettemin een tekort van 924.551. De wethouder verwees naar de uit voerige en gedocumenteerde geleide- brief. „In deze geleidebrief bieden we veel aan en vragen wat ons toe komt. We hopen, dat de argumen- ir.ee gelijke tred. Men behoeft er da gelijks de courant slechts op na te slaan Het is daarom, dat we de wegge bruikers niet genoeg kunnen aanbe velen de nieuwe verkeersvoorschrif ten grondig te bestuderen en hier mede doelen we in de eerste plaats op de automobilisten, motor- en wielrijders, al willen we de voetgan gers niet uitschakelen. De A.N.W.B., die in zovele geval len voorlichting geeft, is hier natuur lijk niet achtergebleven om dit zo bekende terrein te verkennen en de deskundigen op dit gebied hebben getracht het uitgebreide en ingewik kelde samenstel van de nieuwe ver keersvoorschriften in een aantrek kelijk boekje duidelijk toe te lichten. Het boekje opent met de „grond wet van het verkeer": rij en loop zó, dat ge anderen niet hindert of in gevaar brengt. Vele verkeersregels vloeien hier automatisch uit voort: dat we moe ten uitkijken, heer blijven in net verkeer en ons egoïsme thuislaten. Andere voorschriften moeten worden overeengekomen: rechts houden, voorrang verlenen, het gebruik van een weg, die door een plantsoen in tweeën of drieën is gedeeld. Ter wille van de overzichtelijkheid zijn de plichten en rechten van iede re categorie weggebruikers afzon derlijk behandeld. Zo komen achter eenvolgens de voetgangers, fietsers en bromfietsers, motorrijders en automobilisten aan de beurt. Maar cok anderen, zoals karrevoerders, zijn niet vergeten. Wij wensen het boekje een veel vuldige afname en een grondige be studering toe. zullen worden. In deze geleidebrief zetten we ons schrap en tonen onbil lijkheden aan. Leiden zit al jaren in de hoek, waar de eerste en hardste klappen vallen. Onze taak is, door overleg en krachtig optreden uit deze hoek te komen. Van noodlijdendheid is geen sprake. Over enkele maan den moet ook deze begroting slui ten. Veel tact, overleg en overre dingskracht zullen nodig zijn om Leiden op een voorzieningspeil te brengen, dat redelijk is. Een zuinig beheer in het verleden (namelijk in de jaren 1939, 1940, 1941, op welker behoeftenneil de fi nanciële regeling van 1948 is ge start) mag noodzakelijke voorzie ningen in de toekomst niet verhinde ren. Met deze knoop, die waard is, ontknoopt te worden, hebben wij in de eerste maanden te maken." Tot zover de mondelinge uiteenzetting van wethouder Van der Kwaak. Aan de geleide-brief is toegevoegd een vergelijkend overzicht van de cijfers van de begroting 1948, de re kening 1948 en de concept-begroting 1951 En nu: de cijfers De begroting 1951 vertoont de vol gende eindcijfers: Gewone dienst: Inkomsten: f 17.251.450 Uitgaven 18.176.001 Totaal batige sloten 6.222.646 Totaal nadelige sloten 7.147.197 Per resto nadelig slot 924.551. Kapitaaldienst: Inkomsten 6.790.584. Uitgaven 6.790.584.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2