S)e CcicLeSoutei/rit Bezoek aan Londen Hoogtepunten van Koninklijk JCaninpin Jutland temidden aan Med&dandew Schitterende ontvangst in Guildhall „Met geweld tot eenheid gedreven'' Koreaanse veldtocht dit jaar nog afgelopen Plan-Schuman in de klem Treinramp in New York Directeur: C. M. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEJN EN OMS'I RLKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12140 Britten' weten protocol en hartelijkheid te combineren Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Traditie en ongekunstelde hartelijkheid TAE TWEEDE DAG van het officië le koninklijke bezoek aan Londen heeft voor Koningin Juliana en Prins Bernhard een druk programma gebracht. Er waren drie hoogtepunten: de ontvangst in Guildhall, en be zoek aan Austin Friars, waar de Nederlands Hervormde kerk wordt her bouwd, en het diner in Ciaridge's, waar de Koningin de gastvrouwe was. Nog voor om twaalf uur de staatsierit naar Guildhall aanving, hielden Koningin en Prins twee ontvangsten op Buckingham Palace: voor het diplomatieke corps in Londen en voor de hoge commissarissen der Britse Dominions. Na de zeer schilderachtige ontvangst in de bi bliotheek van Guildhall werd in de historische zaal het noenmaal ge houden. Koningin Juliana sprak een rede uit, die diepe indruk maakte. Het bezoek aan Austin Friars werd gekenmerkt door de aanwezigheid van zeer veel Londense Nederlanders, het diner in Ciaridge's door gro te luister, hartelijkheid, en een weelde van Nederlandse bloemen. Een ontvangst door de beide koninklijke paren in Middle Temple Hall be sloot de dag. grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Onder de toejuichingen van de duizenden Londenaars verlieten ko ningin Juliana en prins Bernhard Guildhall kort voor vier uur (Ned. tijd). Kleurrijke stoet in grauw Londen Ondanks de kille Novemberwind en de vochtigheid in de lucht maak ten Koningin en Prins de rit van Buckingham Palace naar Guildhall in een open landauer. De kleurigheid van de equipages, met het koninklijk escorte voorop, schiep een scherpe tegenstelling met de grauwe som berheid van de lucht en de ontbla derde bomen. Het voorbijgaan van het rijtuig werd, evenals door prinses Elisabeth met haar zoon prins Charles voor Claren House, ook gadegeslagen door koningin Mary in het nabijgelegen Marlborough House. De geste van prinses Elizabeth om naar buiten te komen voor het zien passeren van de equipage langs de Mali werd door de koningin en de prins gewaardeerd met een speciale groet in het voorbijgaan. Prinses Elizabeth, zonder hoed, wuifde terug en de tweejarige prins Charles stond enthousiast te sprin gen toen het rijtuig voorbijreed. De koningin en de prins wuifden ook naar koningin Mary, die zij Dinsdag tengevolge van haar ver koudheid niet hadden kunnen be zoeken. Voorafgegaan door de zwaardra- ger, die het staatszwaard droeg, trad de koningin, vergezeld van de lord mayor en gevolgd door andere leden van het gezelschap, Guildhall bin nen. De „recorder", een funcitonaris met pruik en gekleed in rood-zwarte mantel, las een adres van welkoih voor. Met zachte stem, maar langzaam en duidelijk, beantwoordde de konin gin dit adres. Zij overhandigde de lord-mayor de versierselen van het BEZOEK AAN AUSTIN FRIARS. De ruïnes van de Nederlands Her vormde kerk in Austin Friars in liet hart van Londen, de kerk, die tij dens een Duits bombardement met de grond gelijk werd gemaakt, ter wijl de omliggende woonhuizen en kantoren nauwelijks een schram op liepen, waren gistermiddag bevolkt met 1500 in Londen woonachtige Ne derlanders. Zij stonden op de afge brokkelde muren, in de modder en op planken tussen de resten van de fundamenten en wachtten met. een bijna Engels aandoende kalmte op het ogenblik, dat de koningin en de prins hun staatsiebezoek aan de En gelse hoofdstad precies 25 minuten zouden onderbreken om een ogen blik te vertoeven temidden van hun landgenoten. I Deze 25 minuten, die dus in wezen buiten het kader van het bezoek aan Londen vielen, zijn door haar onge kunsteldheid en spontaniteit moge lijk tot een der hoogtepunten van de i afgelopen dagen geworden. I De stem van een Nederlander schalde over het terrein: „Doe de groeten aan de prinsesjes" De glim lach, waarmee de koningin deze „boodschap" in ontvangst nam, mocht j wel een garantie genoemd worden Engelse koninklijke familie en een aantal genodigden werd aangeboden. Toen de koningin en de prins om kwart voor acht per auto voor het hotel arriveerden, steeg een storm van toejuichingen op. Bij de ingang van het hotel wendde de koningin zich om, om de toeschouwers met een hartelijk knikje te groeten. Zij was gekleed in een blauwgroen avondtoi let van satijn met een struisveren cape. Zij droeg een diamanten tiara op het hoofd. Vervolgens arriveerden de hertog en de hertogin van Gloucester, prin ses Elizabeth en prinses Mary (de princess Royal) en even voor half ne gen kwamen koning George, de ko ningin en prinses Margaret. RECEPTIE IN TEMPLE HALL. Na het diner begaven alle gasten zich naar Temple Hall, waar de En gelse regering voor het koninklijk paar een receptie had georganiseerd. De 16e eeuwse Hall, waar de rege ring, haar hoge gasten ontving, lever de een aanblik van schoonheid, kleur en staatsie. Ongeveer 500 personen bewogen zich hier temidden van een omgeving, die vol is van herinnerin gen aan een roemvol verleden. De Hall was door een rijkdom van bloe men versierd, waaronder het oranje de boventoon voerde. De heer en me vrouw Bevin traden op als gastheer en gastvrouw. H. M. KONINGIN JULIANA EN Z. K. H. PRINS BERNHARD verlaten de Westminster Abbey, nadat zij een krans hebben gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat. voor 't overbrengen van deze onpro- tocolaire spontane groet. Het kerkbestuur heette het ko ninklijk paar welkom, waarna jhr. Th. Roëll, de voorzitter van de ver eniging „Neernandia" het woord voerde. „Mijn man en ik vonden het een groot voorrecht op deze voorpost van Nederland in dit bevriende land een ogenblik met u tezamen te mogen zijn", zei de koningin. DINER IN CLARIDGES HOTEL. Om half negen gisteravond had in Claridges Hotel het diner plaats, dat door de koninklijke gasten aan de Koningin in het donker Toen koningin Juliana en prins Bernhard gisteravond op Nederlands grondgebied kwa men, in de Nederlandse ambas sade voor de receptie van het ambassade-personeel, gingen plotseling alle lichten uit. Een kwartier lang was het donker in het gebouw. Het vorstelijk paar was drie minuten binnen toen de stoppen sprongen. De bedienden zochten in het duister hët huis af naar kaarsen en kandelaars voor de kamers waar de Koningin en de gasten zaten. Een kwartier duurde het voor het electrische licht weer werkte. Juliana en Bernhard namen de zaak ge moedelijk op. Zij waren op eigen gebied; thuis om zo te zeggen. Beiden lachten om het ongelukje. TOEGEJUCHT DOOR DUIZENDEN ENTHOUSIASTE LONDENAREN, rijdt H. M. Koningin Juliana, geze ten naast Z. M. Koning George VI van Engeland door de straten van de Engelse hoofdstad Een koninklijk woord in Guildhall „HET BEZOEK, dat wij hier brengen, is niet alleen een beleefdheids bezoek", zo zei koningin Juliana gisteren in haar antwoord op het adres van de City in Guildhall. „Wij zijn hier niet alleen om te gedenken, hoe dikwijls wij als vrienden en bondgenoten geleefd hebben. Ik wilde voor al de nadruk erop leggen, hoezeer wij elkaar nodig zullen hebben in de toekomst." „Wij worden met geweld tot eenheid gedreven in dit tijdperk. On verschillig welke krachten het zijn, die dit doen, wij moeten het feit constateren, dat dit de lijn is waarlangs de menselijke samenleving zich ontwikkelt," INVALIDEN BEZOCHTEN DE PAUS. Onder de 45.000 personen, die door Z.H. Paus Pius XH in mas sale audiëntie in de basiliek van St. Pieter te Rome werden ontvangen, bevonden zich ook tweehonderd Franse invaliden. De H. Vader on derhield zich gedurende een half uur met ieder van hen. Voordat Hij de basiliek verliet zegende Hij hen nogmaals. Een van de Franse invaliden kust de ring van de Paus. Chinezen willen niet tegen Amerika vechten Generaal Mac Arthur gelooft dat de veldtocht in Korea voor het einde van dit jaar afgelopen zal zijn. Hij heeft de commissie voor Korea van de UNO gezegd., dat de Sovjet-Unie haar belangstelling voor het Koreaan se conflict heeft verloren, en zei, dat hij persoonlijk gelooft, dat de oorlog voor 31 December tot het verleden zal behoren. vrouwelijke tolk dagelijks met hen sprak. Zij had hun meegedeeld, dat de Chinezen niet tegen de Ameri kanen willen vechten en dat de Ame rikanen hun belofte, de 38ste breed tegraad of de MacArthur-linie niet te overschrijden niet hadden gehou den. Ten derd§ voegde zij er aan toe, dat de Chinese communisten alleen de krachtstations en bekkens aan de Jaloe wilden beschermen en van hieruit stellingen hadden opgeworpen die zij ,,tot de dood toe zouden ver dedigen." Het FransBritse plan om een bufferzone in te stellen tussen Mand- cjoerije en Korea heeft in Ameri kaanse ogen geen genade gevonden. Het p an was ontworpen om het einde van de oorlog te bespoedigen Dean Acheson heeft meegedeeld, dat men het er niet over eens is geworden. Reuter verneemt te Londen, dat de Britse zaakgelastigde te Peking spoe dig in contact zal treden met de re gering van Éood-China om haar te polsen over een regeling vah het Koreaanse conflict. Op Formosa doen geruchten de ronde, dat Peking zijn troepen op dracht heeft gegven om Korea te verlaten. Het bevel zou gebaseerd zijn op de zware verliezen die de Chinese troepen hebben geleden. CHINEZEN HEBBEN ER GENOEG VAN Zeven-en-twintig gewonde Ameri kaanse krijgsgevangenen, die Woens dag door Chinese communisten wa ren vrijgelaten, brachten de bood- ip mee; „De Chinezen willen niet tegen Amerikanen vechten." De Amerikanen werden Woensdag morgen vrijgelaten ten Noorden van Jongt jon, waar zij zich na een tocht van 96 kilometer bij de Amerikaan se strijdkrachten te Jongt jon voeg den. Onder de vrijgelatenen bevon den zich drie sergeanten en vier kor- poraalls, doch geen officieren. Zij meldden, dat zij goed behande'd en gevoed waren en dat een Chinese „De toekomst zal geheel beheerst worden door dit eenwordingsproces, en wij zien het aan met ontzag. De ze beweging is zo groots, dat het ons ons zelf even nietig laat voelen, als wanneer we boven ons de nachthe mel zien, vol sterren, in zijn onge kende onmetelijkheid. Wij voelen de goddelijke grootheid van de koers der geschiedenis in haar vele tijd perken, en het doet ons de tekenen verstaan in de tijd." „Ik geloof er niet in, de toekomst somber te beschouwen. Grote moge lijkheden zijn aan onze linker- en rechterhand, en in 't bijzonder voor ons. Wij moeten er een wijs gebruik van maken, en wijs wil zeggen: met onze ogen open, ons hart soepel, on ze geest waakzaam." Eenvoudig-weg open en onbevangen voor iedere mogelijkheid die kan komen opda gen, die de broederschap der men sen kan bevorderen. Groot Brittannië is voor Neder land meer en meer de concrete ver tegenwoordiging van de grootheid, die traditie bewaart als de Oceaan haar golven, omdat Nederland de traditie heeft leren zien als de gol ven der Oceaan, dat is oneindig in deining en in hoogte en diepte der golfslag. Dit betekent voor Neder land, dat traditie alleen .evend is, wanneer de Oceaan van het leven zich ervan bedient, niet xanger, niet korter dan nodig is voor zijn bestendiging. Als ik mijn glas ophef ter ere van Londen en haar lord mayor en „cor poration", dan doe ik dit ter ere van de stad die altijd de gehele wereld overzien heeft. Groot spiegelt zich in klein als groot; klein spiegelt zich in groot als i klein; en daarin ligt him verbonden heid en wederzijdse waardering: daar groot zonder klein niet groot is, en klein zonder groot niet klein. En in hun verbondenheid bieden ze een overvloed van mogelijkheid." Uitstel waarschijnlijk Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdagmiddag verklaard, dat, als gevolg van op het laatste ogenblik van Belgische en Italiaanse zijde .naar voren gebrachte bezwaren, nog geen bepaalde datum voor de ondertekening van de overeenkomst betreffende de Europese kolen- en staal „pool" genoemd kan worden. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat het ontwerpverdrag ongeveer half December door de ministers van buitenlandse zaken van de deelne mende landen ondertekend zou wor den. Van Franse zijde verwacht men echter, dat de nieuwe moeilijkheden binnen korte tijd overwonnen zullen kunnen worden. MOTIE VAN AFKEURING VAN CHURCHILL. Winston Churchill heaft gister avond in het Lagerhuis een motie van afkeuring ingediend, waarin hij het betreurt, dat de regering niea bereid is de export van wapens naar Egyp te stop te zetten, nu het Brits-Egyp tische verdrag wordt aangevallen door de Egyptische regering. De Britse regering heeft verze kerd, dat de verschepingen van tanks naar Egypte voor het ogenblik zul len worden uitgesteld. Politieke waarnemers verwachten nu, dat de conservatieve motie op grond van deze verzekerings zal worden inge trokken. Reeds 75 doden Woensdagavond heeft zich in het New Yorksë district Queens een van de ernstigste treinrampen in de ge schiedenis der V.S. voorgedaan. Een trein met naar schatting 1.000 passa giers reed op een andere trein, waarin zich ongeveer hetzelfde aan tal personen bevond. Beide treinen vervoerden reizigers, die zich naar huis begaven ter gelegenheid van „Thanks-giving Day". De voorste trein had gestopt om twee vrouwelij ke passagiers uit te laten, die de verkeerde trein bleken te hebben ge nomen. De achterop rijdende trein reed in volle vaart op de eerste in en boorde zich door de achterste rij tuigen. Het ongeluk geschiedde op een viaduct. Op de plaats van het onheil heerste grote verwarring. De onge deerde reizigers boden aanstonds hulp aan gewonden, die in allerlij naar nabijgelegen gebouwen werden overgebracht voor eerste hulp. Vol gens de politie zijn tot dusver 75 do den geteld. Een vijftigtal artsen verleende eerste hulp en paste in talrijke ge vallen bloedtransfusie toe. Reddings ploegen moesten allerlei materieel gebruiken om de vele doden en ge wonden onder de wrakstukken van daan te halen. TREINONGELUK IN CANADA. Het wegvallen van de drie woor den „bij de Kano-rivier" uit een te legram, is wellicht de oorzaak van een ernstig treinongeluk in de Cana dese provincie Alberta. In het Rots gebergte zijn gisteren twee treinen op elkaar gelopen, waarbij twintig mensen zijn gedood en 53 gewond. Waarschijnlijk zijn er nog meer doden. De ene trein was een militai re „vol soldaten. De andere was een goederentrein. Daar de aanduiding „bij de Kanorivier" ontbrak in het telegram voor de hoofdconducteur van de troepentrein, dacht hij, 'dat de treinen elkaar bij Gosnell zouden ontmoeten, een plaats, 16 km van de Kano-rivier verwijderd. De lijken van twaalf soldaten zijn geborgen. Men denkt dat nog twee soldaten en vier man van het trein personeel bedolven liggen onder de locomotieven en de wrakstukken van de wagons. KoJfiMie... Het grootste raadsel en wonder grenst aan het meest eenvoudige.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1