S)e CeuJóeSomant Iedere dag één Schuman-plan is een federatie in een jaar Koninklijk paar vanmiddag in Engeland Straatsburg vóór „Schuman-plannen" Britse troepen blijven bij Suez-kanaal Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMS'I REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 21 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12138 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 035 p. w., f 130 p. mnd., 430 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Gisteravond van Rotterdam vertrokken Aan boord van de „Jacob v. Heemskerck'' Duizenden mensen hadden zich gisteravond, ondanks koude en wind, aan de Parkhaven te Rotterdam verzameld, om tegenwoordig te zijn bij het vertrek van H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard naar Engeland. Op de luchtverdedigingskruiser ..Jacob van Heemskerck" was alles in ge reedheid om de koninklijke gasten te ontvangen. Om kwart voor acht waren reeds vele leden van het gevolg gearriveerd en ook mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, had zich aan boord begeven om de Konin gin uitgeleide te doen. Om kwart voor negen begaf mr: D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken,zich aan boord Het was tien voor negen toen gejuich aankondigde, dat de koninklijke stoet in aantocht was. De Koningin en de Prins werden op de kade begroet door vice-admiraal J. J. L. Willinge. commandant Zeemacht Nederland. EENVOUDIG CEREMONIEEL Hare Majesteit was gekleed in een turquoise robe, waarover een korte bontmantel. Zij droeg een eveneens turquoise hoed met zwarte aigrettes. De Prins was in admiraalsuniform. Daar het na zonsondergang was werden er geen eerbewijzen gebracht en ging het koninklijk paar onmid dellijk aan boord. Als valreepsgas- ten fungeerden 'vier luitenants ter zee tweede klasse. De Koningin en haar gemaal drukten de commandant van de „Heemskerck" kapitein ter zee C. J. W. van Waning, de hand, Waarna de aan bakboordzijde opge stelde officieren van de oorlogsbo dem aan hen werden voorgesteld. Na deze eenvoudige ceremonie begaf het Koninklijk paar zich naar de kajuit. Len halfuur na aankomst maakte de kruiser zich los van de kade, ge trokken door enkele sleepboten van de KoninKlijke Marine. Even later volgden de beide escorterende vaar tuigen, de torpedojagers „TjerckHid- des" en -Marnir". Een laatste lange stoot van de „Jacob van Heemskerck" was het teken, dat de reis was begon- DE AANKOMST TE DOVER Vanmiddag om een uur werd het smaldeel in Dover verwacht. Het zou binnengeloodst worden door de „Cin que ports senior pilot'captain D. Manguv, die zich reeds in Rotterdam aan boord had begeven. Captain Man guv was juist die middag benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau, waarvan de versierselen hem wetden uitgereikt door vice-admiraal Rost van Tonningen, die evenals mi nister Stikker de reis naar Londen meemaakt. Natsir over Ambon Terug van inspectietocht E»e Indonesische minister-presi dent, de heer Moh. Natsir, de minis ters Pellaupessy (voorlichting), Lei- mena (gezondheid) en Assaat (bin nenlandse zaken) en de gouverneur van de Zuid-Molukken, Latuhar- hary, zijn Maandagmiddag van hun inspectie-tocht naar de Zuid-Moluk ken te Djakarta teruggekeerd. Moh. Natsir verklaarde tijden 'n exclusief onderhoud aan Aneta, dat 17.00 bewoners thans dakloos zijn en dat leger en bestuur intensief werken om de nood aldaar te leni gen. „Een urgente taak van de rege ring is de bevolking van Ambon te doen beseffen, dat de Zuid-Moluk ken een deel van Indonesië vormen en dat de bevolkingsgroep van Am- bon deel uitmaakt van het Indone sische volk, dat met goed resultaat zijn vrijheid bevocht. Bij de omscha keling van de gedachtenwereld van de gemiddelde Ambonnees zal de re gering aan de bevolking van Am- bon door daden doen blijken van haar ware bedoelingen, teneinde hierdoor de vajse propaganda, waar mee de bevolking van Ambon ja renlang vergiftigd is, te neutralise ren," aldus Natsir. Hij - noemde de toestand op Ambon no° niet nor maal. De bevolking was door de komst der Apri-troepen opgelucht, laar „de weinige maanden van ^MS-bewind voor de bevolking ger voonweg een nachtmerrie waren."' DE TOESTAND IN NEPAL. Nepalese regeringstroepen hebben, twee uur na de herovering van Bir- ganj, de voormalige zetel van de „te- gen-regering", een verbinding met de Indische grensplaats Raxaul tot stand gebracht. De bevelhebber dei- Nepalese staatstroepen schudde op de brug bij Raxaul, die Nepal met India verbindt, een Indische grens beambte de hand. In de straten van Birgarij pa trouilleren leden van de Nepalese regeringsstrijdkrachten. Er is niet veel burgerlijk verkeer in de stra ten. DE OVERTOCHT VAN DE VAN HEEMSKERCK. De loodsdienst van Dover heeft medegedeeld dat de weersomstan digheden thans goe'i zijn. Na twaalf uur van harde wind is deze Dinsdag- oen tend te vier uur gaan liggen Atoombom geheimen worden gepubliceerd Geheimen over de fabricage van de atoombom zullen in Groot-Brit- tannië. Canada en de Verenigde Sta ten bekend gemaakt worden, aldus de „Daily Graphic," die verklaart, dat de geheimen reeds aan de Sow- jet-agenten bekend zijn. De drie regeringen hebben beslo ten aldus te handelen na een over leg te Londen tussen de voornaam ste geleerden en agenten van de veiligheidspolitie der drie landen. Door de „geheimen" te publiceren beogen de drie regeringen voorna melijk: 1. Hun universiteiten, die in hun navorsingen belemmerd worden, om dat zij niet op de hoogte worden ge houden van de ontdekkingen in de atoomcentra van de regeringen, bij te staan en 2. elke argwaan bij het publiek weg te nemen. UNIECONFERENTIE IN DEN HAAG BEGONNEN. In de verga derzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Den Haag is gis teren de conferentie van ministers in het kader der Nederlands-Indonesi sche Unie begonnen. Aan de hoofdtafel van links naar rechts: Sjafruddin Prawiranegara; Sumitro Djojohadikusomo; Ir Dju- anda; mr. A. K. Pringgodigdo; mr. Mohammed Rum; Dr. W. Drees; mr. J. H. van Maarseveen; dr. P. J. A. Idenburg; prof. P. Lieftinck; prof. dr. J. R. M. van den Brink; L. Göt- zen; mr. N, S. Blom en mr. Th. H. Bot. Geen beperkte federatie DE ALGEMENE COMMISSIE van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft met de nodige twee-derde meer derheid gisteren besloten, de Assemblée vandaag een motie voor te leg-* gen, waarin de vorming van „gespecialiseerde gezagsorganen", zoals het plan-Schunian, wordt bepleit. De voorstellen voor een beperkte federatie, die het gebied van Euro pa's defensie en buitenlandse politiek zouden bestrijken en vervat wa ren in het door dr. Klompé opgestelde rapport voor de politieke com missie, hebben een kort leven gehad. De meerderheid der politieke com missie heeft na een langdurige opgewonden strijd deze voorstellen ver worpen. dag tweehonderd federalisten, in hoofdzaak Fransen, Italianen en Duitsers, met zittingen van een soort schaduw-parlement, dat de uiterlij ke vormen der Assemblée nauwgezet nabootst. De eerste zitting had een mat verloop. De Nederlandse federa listen waren niet aanwezig. GESPECIALISEERDE GEZAGS ORGANEN. Zij hechtte haar goedkeuring aan een nieuwe ontwerp-resolutie in za ke de vorming van „gespecialiseer de gezagsorganen", die echter, vol gens sommige commissieleden slechts een zeer slap aftreksel is van het oorspronkelijke ontwerp Deze nieuwe ontwerp-resolutie constateert slechts, dat het doel van de schepping van Europese politieke gezagsorganen in het kader van de Raad van Europa slechts kan wor- len bevorderd door te streven naar „plannen-Schuman" voor verschil lende terreinen. Het ontwerp-be- sluit wil ook de schepping van een orgaan voor een gezamenlijke ver dediging bevorderen. Deze beslissingen van de politieke commissie waren voorafgegaan door een samenkomst van de socialisti sche leden der Assemblée. waarin vergeefs getracht was. een eenvor mig socialistisch standpunt inzake de discussie over Europa's defensie te formuleren. De commissie is nu overgegaan tot de behandeling van eventuele wijzi gingen in het statuut van de raad. Daarbij is een plan het comité der ministers tot een Eerste Kamer te maken, waarin het vetorecht der mi nisters onverminderd behouden zou blijven. In concreto schijnt dit plan dan ook weinig nieuw perspectief te openen en het botst tegen de reeds vroeger vergeefs door de Assemblée uitgesproken wens om een einde aan het vetorecht te maken. EEN SCHADUW-PARLEMENT. In een feestzaal tegenover het „Huis van Europa", begonnen Maan- Amerikanen aan de Mandsjoerijse grens Volgens een bericht van het radio station van de „New York Times" hebben Amerikaanse troepen van de zevende divisie de Mandsjoerijse grens bereikt aan het Noord-Ooste lijk front. Volgens berichten van het tiende legercorps trokken de troepen de plaats Hjessandjin binnen, ruim 30 km. ten Noorden van Kapsan. Deze laatste stad werd Zondag veroverd en is vrijwel geheel verwoest. Hjessandjin wordt door de Jaloe in tweeën verdeeld. Toen men het Zui delijke deel binnentrok, was er in het geheel geen communistische tegen stand meer. WAAROM HET GAAT Tussen Port Arthur en Wladiwo- stok, de twee grote Russische mari nebases, ligt Mandsjoerije, door de rivier Jaloe gescheiden van Korea, welke stroom de feitelijke kracht- reaanse industriegebied van energie centrales, die daar zijn ingericht. De opbouw van deze electrische centra les geschiedde nog slechts kort ge leden om het Mandsjoerijse en Ko reaanse industriegebied met energie te voorzien, datzelfde gebied, dat tien jaar geleden nog het arsenaal was vas de Japanse agressie op het vasteland van Azië. Zeker een eeuw reeds is het bezit van Mandsjoerije de twistappel van de grote mogendheden in Azië. Door de Japanse heerschappij over dat land heeft het zich zodanig ontwik keld, dat het thaJis wat m'ankracht, industriële productie en opbrengst van voedingsmiddelen zesmaal zo sterk is als het gehele Russische Verre Oosten. Ofschoon Mandsjoe- Het midden-Oosten moet verdedigd blijven ENGELAND is niet van zins, het Midden-Oosten onverdedigd te laten. Deze verklaring van minister Bevin in het Lagerhuis vormt het ant woord op de door koning Faroek geformuleerde eis van Egypte, dat En geland zijn troepen uit dat land moet terugtrekken. Bevin wanhoopt er echter niet aan, dat het Britse en E gyptische standpunt verzoend kun nen worden tijdens de bespreking, die Egypte's minister van Buiten landse Zaken volgende week te Londen komt voeren. NA DE AANSLAG OP CARLOS i CHALBAUD. Venezuleense solda ten in een pantserauto patrouilleren in de omgeving van het huis te Ca-1 racas, waar Lt-Kol. Carlos Delgado Chalbaud, President van de Militai- re Junta in Venezuela wérd ver moord. Diens plaatsvervanger, Ibrahim Farrag Bey, verklaarde intussen gis teren te Cairo, dat Egypte niet be reid is, toe te treden tot het Noord- Atlantisch pact wanneer dit bete kent, dat er vreemde troepen op Opening Unie conferentie Gistermiddag om drie uur is de tweede conferentie van ministers der Nederl.-Indonesische Unie plechtig door minister-president Drees ge opend. Aanwezig waren de voltallige delegaties van Nederland en Indone sië de Indonesische vertegenwoordi gers te Parijs, Brussel, Stockholm en de plaatvervangend Hoge Commissa ris in Nederland. Voorts enige leden van het corps diplomatiqué, vele le den van de ministerraad en leden van de Eerste en Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. De bijeenkomst werd geopend met een rede van dr. Drees, waarna de voorzitter van de Indo nesische delegatie sprak. Na afloop van de redevoeringen wera minister van Maarseveen op voorstel van de Indonesische delega tie benoemd tot voorzitter van de conferentie, terwijl mr. Roem tot vice-voorzitter werd benoemd. Hier na werd de vergadering gesloten. Vandaag wordt de eerste werkverga dering gehouden, waarin de agenda definitief zal worden vastgesteld. Egyptisch grondgebied gestation- neerd blijven. „Wij hebben het be ginsel van gemeenschappelijke Brits-Egyptische verdediging van de Suezkanaalzone reeds afgewezen," zei hij, „en elk overleg met Engeland zal moeten uitgaan van een volledig inwilligen van de Egyptische eisen: Evacuatie van de Britse troepen en eenwording van de gehele Nijldelta." Dit laatste slaat op de Soedan, die Egypte wenst te annexeren Minister Bevin verklaarde hieromtrent, dat Engeland zijn standpunt handhaaft: de Soedanezen moeten hun eigen toekomst bepalen, niet een andere mogendheid. Intussen is Engeland bereid, het Brits-Egyptische verdrag van 1936 te herzien, zo deelde Bevin het La gerhuis verder mee. Dit moet echter gebeuren met wederzijds goedvin den. Er bestaat tussen beide landen geen verschil van mening over de verdediging van het Midden-Oosten in tijd van oorlog. De moeilijkheid ligt echter op het gebied van de de fensie-maatregelen, welke in tijd van vrede genomen moeten worden. Daarbij zijn niet slechts de veilig heid van het Verenigd Koninkrijk er van Egypte betrokken, doch even zeer de onafhankelijkheid van ande re landen. Bevin's verklaring, dat de Britse regering niet voornemens is, in te stemmen met maatregelen, die het Midden-Oosten onverdedigd zouden laten, kreeg uit het Lagerhuis luide bijval. rije internationaal rechtelijk tot China behoort, hebben de Russen, de Chinese souvereiniteit erkennend het Mandsjoerijse arsenaal en de Mandsjoerijse graanschuur verbon den aan hun eigen industriële en strategische organisatie in dat deel van de wereld. Een van de belang rijkste oorlogsindustrieën in Azië is thans het complex van scheepswer ven in de ijsvrije haven Port Ar thur, waar in seriebouw thans on der zeeërs gemaakt worden. Ook bij Moekden is in korte tijd een indus trie voor zwaar oorlogsmateriaal, o.m. voor tanks en rollend geschut, ontwikkeld Op de kaart kan men zien hoe de verschillende gebieden van indus trie en energielevering op elkaar aansluiten en hoe belanTijk Noord Korea voor Chinezen en Russen wel moet zijn. SCHOOLMEISJE TERRORISEERT DORP. Drie uur lang heeft een 14-jarig schoolmeisje Ollie May Byrnes, het dorp Stanton in de Amerikaanse staat Mississipi geterroseerd met een auto matisch geweer en een doos munitie. (Aldus meldt het Alg. Dagblad). Wonderlijk genoeg bleek er tenslotte maar één gewonde te zijn: haar oom, die een schotwond in de arm had. Haar stiefvader en grootmoeder kon den nog bijtijds vluchten. Toen iedereen in het huis buiten schot was, gaf lieve Ollie voorbij rij dende auto's op weg langs haar huis een beurt. De bevolking van het dorp zette ijlings een groot deel van de weg af en waarschuwde sheriff Smith die even later met zijn mannen ter plaatse was. Ollie's eerste schot doorboorde de jas van een der agenten en ook zij moesten dekking zoeken. Tenslotte liet men versterkingen aanrukken, uitgerust met traangasgeweren. De sheriff, zelf een scherpschutter op het pistool, weigerde op het kind te schie ten en na twee uur op een afstand bidden en smeken, kon hij Ollie over halen haar geweer te laten vallen. Waarom heb je dat allemaal ge daan? vroeg hij haar. Omdat ik niet goed met mijn stiefvader kan opschieten. Maar waarom schoot je dan op al die anderen? O, ik voelde dat ik dat doen moest. Ollie is UNIE CONFERENTIE T\E TWEEDE conferentie van mi- nisters in Unie-verband wordt thans te Den Haag gehouden. Minister-president dr. Drees heeft de conferentie gistermiddag geopend met een sympathieke en bemoedigen de rede, waarin hij het bestaan van tegenstellingen niet verdoezelde, maai- desalniettemin wees op het overheersende belang van een goede verstandhouding. En mr. Moh. Roem, de lei- 0 der van de Indonesische de legatie, sprak daar eveneens over. Hij vergeleek de Nederlands- Indonesische Unie met een huwelijks verbintenis. Ook daar doen zich in het eerste jaar de grootste spannin gen voor, doch wanneer die eenmaal doorstaan zijn is er alle kans op een harmonisch samengaan. Wanneer het aan de openingsrede voeringen ligt, zal deze tweede Unie conferentie ongetwijfeld slagen, of om het met minister Drees voorzichtiger te zeggen, tot resultaten leiden, welke voor beide partijen bevredi gend zjjn. Wanneer men evenwel kijkt naar de punten van verschil, welke opgelost moeten worden, dan zijn wij eerder geneigd om te gelo ven, dat deze conferentie zal leiden tot resultaten, welke geen van beide partijen bevredigen. Veel zal natuur lijk afhangen van de agenda, welke vandaag zou worden opgesteld. In dien men de grote punten van on enigheid, zoals Ambon, Nieuw-Gui- nea, de K.P.M.-kwestie e.d. achter wege laat, wofrdt het al vrij gemak kelijk om tot overeenstemming te ko men. In elk geval geloven wij wel, met dr. Drees, dat het systeem van ge dwongen conferenties z'n goede zijde heeft. Wanneer beide partijen niet door de overeenkomst van de Ronde Tafel gebonden waren geweest, om thans deze samenkomst te houden, zou de heersende spanning tussen Den Haag en Djakarta allicht geleid hebben tot een verschuiving voor qnbepaalde tijd, waardoor de kloof noe langer hoe wijder zou zijn ge worden. Grote verwachtingen kun nen wij vooralsnog niet koesteren, maar wij hopen van harte, dat het mogelijk zal blijken nader tot elkaar te komen. Want de geschiedenis kan nu eenmaal niet teruggezet worden en een terugtred zou niet alleen een teleurstelling zijn voor de wereld, maar ook allerminst in het belang zijn van Nederland en ook niet van Indonesië. In dit verband is het wel bijzon der jammer, dat aan de vooravond van de Unie-conferentie een grote razzia te Djakarta heeft plaats ge vonden, waarbij ook verscheidene Nederlanders zijn gearresteeerd. Als motief wordt opgegeven, dat er maatregelen moesten worden geno men tegen de stijgende criminaliteit en dat er dus gezocht werd naar ver borgen wapenen. Wat de directeur van de Javase Bank daar echter mee te maken heeft, is tot nu toe een raadsel. Het hele geval maakt een onaangename indruk en zal zeker de bereidheid in Nederland om tegemoet te komen aan de Indonesische eis tot overdracht van Nieuw-Guinea niet groter maken. DE OORLOG IN VIETNAM. Een kleine Franse post in de Zui delijke zóne van het bruggenhoofd in de Tonkin-delta is Zondag „door verraad" gevallen, aldus me'dt het Franse leger. Deze post ligt onge veer 10 kilometer ten Noord-Oosten van Thaibinh. Een paar dagen ge leden was op dezelfde wijze een Franse post gevallen, die eveneens 'n Vietnamese bezetting had. Gewoonlijk betrouwbare neutrale waarnemers zijn van mening,, dat de opstandelingen nog tot ongeveer Februari een nieuwe aanval kunnen beproeven, doch dat de Amerikaanse hulp aan de Fransen over ongeveer een maand haar invloed zou doen gelden. JCaViettje. Ais ge in de put zit, denk dan f Daniël hij kwam er behouden i

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1