Zwarte volgelingen van Sherlock Holmes Radio Anno Santo op transport Zondet uexxpcaotgiaö, pifp, pafftiaek en platte pet £ea getuige die niet ipxak ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 Ut i.EUJSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 7 Per trein naar Rome (Van onze correspondent) De nieuwe Vaticaanse korte-golf- zender, die als feestgave van de Ne derlandse katholieken aan Z. H. de Paus wordt geschonken, is thans in de fabriek van Philips telecom municatie te Hilversum gereed ge komen en zal begin December naar Rome worden vervoerd. In verband met het totaal gewicht van 125 ton was aanvankelijk bepaald, dat de expeditie per schip zou geschieden, maar tenslotte is toch tot treinver voer besloten. Dat is ook daarom mogelijk geworden, omdat de Ne derlandse Spoorwegen hun enige zogenaamde kuilwagcn willen af staan voor het transport van de enorme transformator, die ruim drie meter hoog is en een gewicht heeft van niet minder dan 7200 kg De totale apparatuur, die een zeer grote omvang heeft bereikt en daar om over zeven 20 tons goederenwa gons moet worden verdeeld, is de zer dagen getest, bij welke gelegen heid met voldoening kcfn worden vastgesteld, dat het rendement be langrijk groter is dan aanvankelijk werd geraamd. Geen andere fabriek ter wereld is tot dusverre in staat geblekén, een ultra korte golfzender te bouwen, die in twee minuten tijds kan worden overgeschakeld van de ene naar de andere golflengte. Voor het eerst had de N.S.F. dit systeem toegepast met de zender te Lopik ten behoeve van de Wereldomroep. Maar de betekenis van deze vinding is groter voor Radio Anno Santo, omdat deze een 100 Kw zender is en de zender te Lopik een 50 Kw. In de tweede helft van December zullen N.S.F. deskundigen naar Va ticaanstad reizen om tezamen met de technische dienst van Radio Va- ticana de apparatuur op te richten in het in aanbouw zijnde nieuwe VOLGEND JAAR: KAJOTTERS NAAR ROME Naar schatting 200 Ka jotters zul len in Mei van het volgend jaar een veertiendaagse reis maken naar Rome Het gezelschap zal op 8 Mei met 5 bussen en een keukenwagen vertrek ken en op 21 Mei terugkeren. Van 11 tot en met 14 Mei zullen de Ka- jotters zich aansluiten bij de leden van de K.A.B., die dan ook in Rome zullen zijn om het jubileum van de sociale encyclieken te vieren. De Kajotters zullen de reis naar Rome maken over Frankrijk. De te rugtocht gaat door Zwitserland. De jongemannen zullen in hun keuken wagen hun eigen voedsel meenemen. Zij zullen dat doen om de reiskosten zo laag mogelijk te houden. Om de zelfde reden zullen zij niet in hotels, maar in jeugdherbergen logeren. „Volks kr." REMBRANDT VLOOG NAAR NEDERLAND MET ZELFPORTRET VAN REMBRANDT. Zelden heeft een vliegtuig van de KLM haar naam zoveel eer aange daan als de convair „Rembrandt" die gistermorgen uit Londen op Schiphol neerstreek. Aan boord be vond zich namelijk het beroemde zelfportret van Rembrandt, dat hij in 1640 geschildert heeft. Na 30 jaar is het thans voorgoed uit Engeland in Nederland terug ge komen. Met het doek, dat uit het oogpunt van zijn hoge waarde in de passagierscabine was geladen, vloog de Haagse kunsthandelaar Kees Hermsen mee, die het portret in Londen in opdracht voor 21 duizend pond sterling heeft aangekocht. Het zelfportret van Rembrandt, dat voor het laatst op de Rembrandtten- toonstelling in 1939 in Nederland was, zal in de toekomst in het Rijks museum te Amsterdam te bewonde ren zijn. ARBEIDER ONDER TREINTJE Op het terrein van de Fries-Gro ninger suikerfabriek te Groningen gleed gistermorgen een hulp-ran geerder, de 56-jarige M. Hoogen- doorn te Groningen, van de tree plank van de tweede wagon van een z.g. suikertreintje. Hij geraakte onder de wielen, en werd vrijwel op slag gedood, ondanks het feit, dat de machinist van het treintje onmiddellijk stopte. zendergebouw. De plaatsing van de onderdelen hangt natuurlijk af van de vorm en de indeling van dit ge bouw. Moeilijkheden verwacht men niet, omdat de nieuwe zender in verschillende situaties kan worden opgesteld. Z. H. de Paus heeft reeds aan het comité Radio Anno Santo laten we ten, dat men dit belangrijke ge schenk moet zien als een toppresta tie van de moderne techniek voor een zaak, die de gehele katholieke gemeenschap in de wereld ter harte gaat. Tijdens afwezigheid der ouders is Donderdagavond brand ontstaan in de boerderij van de landbouwer v. d. Laar in Èlsendorp (gemeente Ge in ert). De 17-jarige zoon wist direct alarm te slaan en kon het vee, dat zich in de stal bevond in veiligheid brengen. Buurtbewoners schoten aanstonds te hulp en namen de' be strijding van de brand met kracht ter hand. Vergete nwerd echter om de brandweer te waarschuwen, zo dat deze eerst laat op de plaats van de brand arriveerde. Het woonhuis bleef behouden. De gehele stalling met inventaris ging verloren. De schade, loopt in de duizenden WEGENWACHT ZAL WAARSCHUWEN TEGEN GLADHEID. Ook in de komende wintermaan den zal de ANWB-Wegenwacht het wegverkeer weer waarschuwen te gen slipgevaar door gladde wegen. Op gevaarlijke trajecten brengt de Wegenwacht rode wimpels met het woord „Glad" aan: drie aan het be gin en drie aan het einde van zijn route, en verder Overal waar wegen op het traject uitkomen. De Gele Rijder voert in dat geval ook zelf, aan het Windscherm en de achter klep van zijn zyspancombinatie, de „gladwimpel.'' Mocht het uitsluitend plaatselijk glad zijn, bijvoorbeeld bij bruggen en viaducten, dan wordt de waar schuwingswimpel ongeveer honderd meter vóór en na het gevaarlijke ge deelte duidelijk zichtbaar opgehan gen: de wegverbruiker heeft dus de gelegenheid tijdig zijn snelheid te verminderen. Met grote nadruk wijst de ANWB erop, dat de Wegenwacht niet op alle Nederlandse wegen patrouil leert, zodat het instellen van deze waarschuwingsdienst geenszins be tekent, dat wegen zonder „glad- wimpels"' daarom niet glad zouden kunnen zijn. Op een desbetreffend verzoek heeft de KNAC thans mededeling ontvangen van het Ministerie van Financiën, dat bij grensoverschre- ding naar het buitenland de automo bilist behalve de volle tank, en voor het geval dat tevens een reserve tank is ingebouwd, alleen de groot ste van beide gevuld, ook mag me- denemen een hoeveelheid van hoog stens 40 liter benzine in bussen, zon der dat daarvoor van te voren ver gunning moet worden gevraagd bij de Inspecteur van Invoerrechten en Accijnzen. In bijzondere gevallen en bij wijze van uitzondering mag een grotere hoeveelheid reservebenzine mede genomen worden, doch daarvoor is dan de vergunning nodig van de In specteur van Invoerrechten en Ac cijnzen in de plaats van inwoning.. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat al zal men op de no dige soepelheid der buitenlandse douane-ambtenaren mogen rekenen, de mogelijkheid blijft bestaan dat zij voor de reservebenzine invoerrech ten zullen vorderen. OEFENING „PLEURITIS". Een compagnie van het korps com mandotroepen te Roosendaal zal ge durende de volgende week haar ele mentaire opleiding voltooien door een oefening in Zuid-Limburg. De com mando's maken van 20 tot 24 No vember een terreinmars, waarbij zo veel mogelijk de grote wegen ver meden worden. Voor elke nacht wordt het eigen bivak gebouwd op een ander punt in het terrein. De oefening draagt de naam „Pleuritis". ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS TE NOORDWIJKERHOUT. December-retraite. Vrijdag 14 Dec. gehuwde heren ƒ9.50. Woensdag 69 Dec. heren L. T. B. 12.50. Zaterdag 912 Dec. gehuwde he ren 9.50. Ned verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen van de Kon. Landmacht in Indo nesië zijn gerapporteerd: Naar eerst thans als vaststaand kon worden aangenomen: soldaat J. J. Raaphorst, uit Noordwijk, na vermis sing op 10 April 1949. Soldaat J. C. de Jager, uit Rotter dam, op 7 November 1950. Geen vlijt bij kaarslicht De invoering van de spertijd heeft tot gevolg dat ambtenaren op minis teries na half vijf door gebrek aan licht hun werkzaamheden moeten staken. Er zijn echter ambtenaren, wier blakende werklust niet door de domper der duisternis kan worden gedoofd. Op het ministerie van ma rine is men namelijk op het idee ge komen kaarsen te betrekken uit net magazijn van de huishoudelijke dienst, om na half vijf besprekingen en andere werkzaamheden bij kaars licht te kunnen voortzetten. De secretaris-generaal van het mi nisterie van marine is evenwel van oordeel, dat kaarslicht brandgevaar oplevert. Om nu te voorkomen dat bet ministerie in vlammen zal opgaan door de ijver van zijn ambtenaren, heeft het secretaris-generaal in een brief aan de afdelingshoofden „tot zijn leedwezen" het gebruik van kaarsen en petroleum moeten ver bieden. Onrustig, gejaagd? Zeventig jaar geleden, toen de beruchte Australische rover Ned Kelly met zijn bende banken bestal en reizigers beroofde, had hij niets dan minachting voor de blanke politie, maar hij en zijn mannen vreesden de zwarte speurders. Menigeen, die dreigde om te komen in de Australische woestijn, heeft alle reden dankbaar te zijn voor het scherpe gezichtsvermogen van de inboor lingen die hem nog juist bijtijds vonden. Maar menige veedief of ontsnap te misdadiger verwenst het systeem, dat de inboorling gebruikt als men selijke bloedhonden. Zwarte speurders in dienst van de blanke politie is een uniek verschijn sel, bijzonder geschikt voor het reus achtige woestijngebied in het hart van Australië. Voor de bereden poli tie diep in het binnenland treedt hij cp als speurder, verkenner, tolk te genover zwervende stammen en te vens als verzorger van paarden en kamelen. Als verkenner leidt hij de patrouil le door de vlakke woestijn, waar zijn scherp oog tekenen ontdekt, die voor blanke onzichtbaar blijven. De vlucht van de vogels en de bewegin gen der dieren op de grond hebben hem iets te zeggen. Wat hij eenmaal gezien heeft, vergeet hij nooit. Natuurlijk is de ervaren blanke Australiër in het woestijngebied daar tegenwoordig bijna even goed thuis als de inboorling, van wie hij geleerd heeft hoe men in een droog gebied 'n waterput graaft en die bij zoeken naar water let op de vlucht van kake toes en vinken en gebruik maakt van zekere bomen, wier wortels en stam genoeg vocht bevatten om een mens in leven te houden. Tal van veehoe ders op de grote vlakten zijn nu er varen speurders. Met een oogopslag onderscheiden zij het spoor van eigen vee van dat van wild rondzwervende runderen en zij herkennen het hoef spoor van een enkel paard, dat hun van nabij bekend is. Inboorling beschikt over een zesde zin tuig. Het is een in stinct,dat ons begrip te boven gaat Natuurazijn niet de enige goede In de kwestie natuurazijn contra chemische azijn, welke in Mei van dit jaar in kort geding voor de pre sident van de Rotterdamse Recht bank diende en welke deze ten gnrste van de natuurazijn besliste, is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof uitspraak ge daan. Daarbij werd de andere partij in het gelijk gesteld. De directie van de fa. Wed. H. Breder's mosterd-, azijn- en slaolie- fabriek had zich benadeeld geacht door de advertenties, die geplaatst waren door de fabrikanten van na tuurazijn, de Conaf, combinatie van Nederlandse azijnfabrieken. Daarin werd de huisvrouwen aangeraden uitsluitend natuurazijn te gebruiken, ómdat zo werd beweerd che mische azijn schadelijk zou zijn voor inwendig gebruik. De firma Breder had. mede omdat zij van oordeel was dat deze advertenties in strijd met de waarheid waren, onmiddel lijke stopzetting van deze reclame campagne geëist en een dwangsom van 1000 gulden voor iedere verdere overtreding voor de radio, herroe ping van de advertenties en het hou den van vijf radiopraatjes ter aanbe veling van chemische azijn. De pre sident van de Rotterdamse Recht bank achtte bij vonnis van 8 Mei de eisen van de firma Breder echter niet voor toewijzing vatbaar. Het gerechtshof in Den Haag heeft nu echter dit vonnis vernietigd en op nieuw rechtdoende het plaatsen van dergelijke advertenties of mededelin gen in de pers en het houden van soortgelijke radiopraatjes verboden, op straffe van een dwangsom van 5000 gulden voor iedere overtreding Wel werd toegestaan de principiële kwesties over dit onderwerp te be handelen in de vakpers. De Conaf werd tevens veroordeeld in de kos ten van het geding. AUTO TEGEN VOETSTUK. Op de verkeersbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijn- drecht is gisteravond een uit de rich ting Breda komende personenauto ALS EEN OPEN BOEK. Maar de inboorling heeft een zesde zintuig, dat de blanke ont breekt. Het is een instinct, dat ons begrip te boven gaat. Hij volgt een spoor over de steenachtige vlak te, waarop de achtervolgde geen voetafdrukken achterlaat, door woestijnen en over kale rotsen en in dit verband heeft men hem soms tegen het voetstuk van een der af sluitbomen gereden. In de personenauto bevonden zich vier personen. Een der inzittende mej. C. C. G. uit Rotterdam werd zeer ernstig gewond naar het gemeente ziekenhuis te Dordrecht overgebracht waar zij later is overleden. De be stuurder, de heer I. van der Z. uit Sassenheim moest uit de auto wor den gezaagd. Hij was gewond even als de heer G M. van B. uit Katwijk aan Zee. Beiden werden naar een ziekenhuis vervoerd. Alleen mej. C. A. L. uit Rotterdam werd licht ge wond en kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. De instructie tegen de in Zuid-Lim burg gearresteerde communisten, verdacht van aansporing tot desertie en hulpverlening aan een deserteur, is gesloten. Dinsdagmiddag zal de zaak voor de Maastrichtse rechtbank worden behandeld. De kunstschilder-beeldhouwer P. L. A. van Buren Lensink uit Vaals zal terecht staan wegens het bevor deren van desertie van de Amster damse dienstplichtige A R. Verdach te heeft de soldaat in zijn woning op genomen. Met het Kamerlid Hermans en H. Leenders, eveneens uit Vaals, heeft hij geld bijeengebracht voor de reis, een situatietekening gemaakt van de grensstrook en R. tot de grens begeleid, nadat deze de tekening had ontvangen. Ook aan H. Leenders, invalide mijnwerker uit Vaals, is bevorderen van desertie ten laste gelegd. Hij heeft R. naar het huis van Van Buren gebracht en medegewerkt hem over de grens te krijgen. De andere ver dachten in deze zaak zijn P. J. Ber- trand te Aken, het Kamerlid J. H. Hermans en N. F. J. Bitter te Kerk- rade. bovennatuurlijke gaven toegedicht. Maar hij verlaat zich eenvoudig op zijn scherpe waarnemingsvermo gens aangevuld door zijn kennis van de wildernis en van de ge woonten van vogels en dieren, op zichzelf het resultaat van eeuwen van waarneming. De beste speurders zijn niet de be schaafde inboorlingen, die zijn groot gebracht op boerderijen of de missie scholen. De beste speurder die ik ooit gekend heb, kon zich nauwelijks in het Engels verstaanbaar maken en hij kon niet tot vier tellen, maar de harde grond was voor hem een open boek. Hij was een volbloed inboorling, afkomstig uit een streek ergens ten westen van Oodnadatta in Midden- Australië, had" de speurkunst geleerd van de oude leden van zijn stam, had geleefd van de jacht op goanna's, kan goeroes en slangen en zijn doorboor de neus en de merktekens op zijn borst, rug en armen, bewezen, dat hij was ingewijd in de geheimenissen van zijn volk. Hij had speerwonden in zijn dijen en kauwde liever op pituri dan op de tabak, die de blanken hem ga ven. Hij was trots op zijn politiepet en zijn boezeroen met zilveren kno pen, maar toch was hij nooit geluk kiger dan als hij zijn laarzen kon uit trekken en barrevoets op de jacht kon gaan naar konijnen en galah's die hij doodde met de onfeilbare worp van zijn stok. Opleiding bij de politie had hij feitelijk niet ontvangen. Maar evenals alle zwarte kinderen, die ge boren worden buiten het bereik van de blanke beschaving, leerde hij de geheimen van de wildernis kennen zodra hij lopen kon, leerde onder scheid maken tussen het spoor van emu's, kangoeroes en hagedissen, kende hun gewoonten en wist hoe en waar zij zich voeden, Hij kon zien of een kangoeroe zich haastig en met met grote sprongen voorwaarts had bewogen, dan wel langzaam had ge graasd, zijn zware staart achter zich aanslepende. Eerst was hem geleerd zand, daarna op harde grond en ein delijk op rotsen en gibber plains, vlakten overdekt met ronde stukken ijzersteen de serir van de Sahara. Voetsporen laat mens noch dier op die vlakten achter, maar de schran dere inboorling merkt op waar de stenen enigzins zijn ingedrukt of op zij geschoven. Maar ook de rede komt de speurder vaak te hulp. Zo brengen de zwarte veehoeders in het hart van Australië, waar de uitgestrekte weidegronden niet omrasterd zijn, elke morgen tot veertig paarden terug naar de plaats, waar men ze nodig heeft, als de blan ken nog nauwelijks op zijn. Paarden en kamelen, zelfs als ze gekluisterd zijn, dwalen in een nacht soms vijf tien kilometer af en als men alleen een spoor zou volgen, zou het een hele dag 'in beslag nemen. De zwar ten zien aan het gras en andere plan ten of de dieren al dan niet langzaam hebben gegraasd. Als dat niet het ge val is, stellen zij vlug de richting vast, waarin ze zijn afgedwaald en rijden snel naar de plek waar zij ze denken te vinden, met alleen een haastige blik naar links of rechts om er zich van te vergewissen, dat zij nog steeds het juiste spoor volgen. „Ik zag aan welke kant van de struik de kameel had gegeten", zei een van de zwarten tot mij, „en toen wist ik meteen, dat hij daarna rechtdoor was gelopen". NIETS ONTGAAT HUN. Wanneer een inheemse speurder 'n verdachte moet opsporen, gaat hij op dezelfde manier te werk. Als de grond hard is, galoppeert hij vaak eerst mij len ver en rijdt daarna in grote krin gen, tot hij het spoor vindt Over ge makkelijk terrein volgt hij dit daar na in draf en stijgt alleen af en toe af, als het wat flauwer wordt. Al zoe kende wendt hij dan het hoofd naar links en naar rechts om het beste licht op het spoor te doen vallen. Daarna stijgt hij weer op. Wordt hij het spoor geheel bijster, dan keert hjj niet terug, maar rijdt rond in steeds kleiner wordende kringen. Voetspo ren zijn niet de enige aanwijzing, waardoor hij zich laat leiden. Een gebroken takje, wat gekneusde bla ren of grassprieten, of enig zand op een rots zijn al voldoende. Een goed voorbeeld is de manier, waarop Alex Riley, een zwarte speur der bij de politie van Nieuw Zuid- Wales een maand lang de laatste bushranger, Roy Governor, achter volgde. Governor was ook een in boorling en hij Was niet alleen ge wapend, maar ook geslepen. Hij ken de elke duim gronds in de wildernis ten noorden van Gilgranda. Niet al leen wikkelde hij zijn voeten in scha penvachten, maar bovendien gebruik te hij elke denkbare truc om zijn ver volgers af te schudden. Hij keerde terug op zijn schreden, liep in grote kringen, leidde de politie naar een ri viertje, waarna hij in een boom klom en na vijftig meter van tak tot tak te zijn gesprongen zich weer liet zak ken en terugliep in de richting van waar hij de politie verwachtte. Maar elke avond kampeerden zijn vervol gers in zijn onmtddellijke nabijheid, en zij arresteerden hem, nadat hij een van hen met een pistoolschot had verwond. Hij werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. HET SPOOR ZEGT VEEL. De ervaren speurder ziet aan een spoor of de man, die hij achtervolgt, lang of kort, jong of oud is. Hij weet, dat geen twee mensen op dezelfde manier lopen. De een sleept enigs zins met het linkerbeen, de andere draait een voet enigszins naar bin nen. Zelfs als het slachtoffer andere schoenen aantrekt, herkent hij zijn spoor. En iemand, die achteruit loopt, brengt zijn lichaamsgewicht op on natuurlijke manier op zijn hielen over, aldus G. Farwell in „de Echo". In de staat Victoria werd eens een moordenaar gearresteerd met behulp van een speurder, die mijlen ver de flauwe indruk volgde van een enkele spijker in een met ijzer beslagen laars. Aan de Falmerrivier in Noord- Queensland, waar een goudzoekers kamp was beroofd, volgde een andere inboorling het spoor van de schuldige acht kilometer ver, tot 't door een heftige regenval werd uitgewist. Tien dagen later ontdekte hij in de hoofd straat van Cooktown de indruk van dezelfde laars voor het postkantoor. Hij waarschuwde de politie, die de dief arresteerde op het ogenblik waarop deze de trein naar het zui den wilde nemen. Het gestolen goud werd in zijn handtas aangetroffen. Het beroemste geval is wel dat van een andere inboorling, die eveneens in Noord-Queensland belast werd met het vinden van het lijk van een ver miste Japanse jongen. Hij vond dit in enig struikgewas aan de kust dichtbij TownsviÜe en leidde de poli tie daarna terug langs het strand hoewel de vloed de voetsporen reeds meer dan eens had uitgewist naar de plek, waar de moord vijf dagen tevoren was gepleegd. Hij beschreef hoe de knaap in het struikgewas was gelokt en daar was geworgd. Vervol gens bestudeerde hij de voetsporen en noemde vijf zwarten uit een nabu rige post als de schuldigen. Alle vijf bekenden later hun schuld. Een van de pijnlijkste voorvallen van deze aard hield verband met de beroving van een goud-escorte in de buurt van Peak Down in Midden- Queensland, waarbij twee bereden politiedienaren het leven lieten. In specteur J. T. Griffen, die tevens het ambt bekleedde van politierechter en gold commissioner, werd belast met het onderzoek. De zwarte speurder, die naar het toneel van de moord werd gebracht, wees alle verontwaar diging en spotternij ten spijt inspec teur Griffen als misdadiger aan. Toen men bevond, dat Griffen in financi ële moeilijkheden verkeerde, \frerd hij voor de rechtbank gebracht en hij eindigde zijn leven aan de galg. Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 9) Batson sprong op en staarde mij met zijn uitpuilende fletsblauwe ogen aan, hetgeen door zijn sterk ge slepen bril een allerdwaaste aanblik opleverde. „Allemachtig," riep hij. „Ik ben blij, dat je dat onderwerp aanroert die lijkverbranding, bedoel ik, want die zal waarschijnlijk plaats hebben. Ik heb een paar dagen ge leden die kerel zijn uiterste wilsbe schikking mede ondertekend en ik herinner mij nu, dat een van de be palingen was, dat zijn lijk verbrand moest worden. Dus zal ik toch in verband met de crematie zijn dood moeten constateren. Laten wij er maar direct even heengaan, om hem te inspecteren.'? Met zijn karakteristieke vlugheid van handelen sprong hij van zijn stoel op, pakte zijn hoed en ging mij met haastige schreden voor. Ellendig vervelend, die speciale I verordeningen," zei Batson, terwijl hij driftig over de straat liep. Alle- t maal last en tijdverlies.'' Is de gewone overlijdensverkla ring niet voldoende, in een geval van lijkverbranding?" vroeg ik. „Voor de wet wel, ofschoon er 'n nieuwe verordening in de maak is, maar de commissie van het crema torium stelt de strengste condities en aangezien er in de buurt maar één crematorium is, namelijk te Woking, hebben wij ons aan hun reglemen ten te houden en dat herinnert er mij aan" en hier hield hij plotse ling halt en keek mij door z'n bril- leglazen woedend aan. „Waar herinnert het u aan?" her haalde ik. „Dat zij een tweede overlijdensver klaring eisen, die door een bevoegd persoon is ondertekend." Enige ogenblikken stond hij fron send te brommen en binnensmonds te praten, waarna hij plotseling in geheel andere richting voortliep. „We gaan die andere ophalen, dan is de zaak meteen afgelopen. Hij heet O' Conner, assistent-dokter in 't Noorder Hospitaal. Hij kan het wel doen, als wij hem thuis treffen. An ders zal u het moeten doen." Driftig liep hij nu door, de Hamp- stead Road over, waar hij een rustig zijpleintje opliep. Ongeveer halver wege de rechtste rij huizen hield hij stil bij een deur met een eenvoudig koperen plaatje, waarop in beschei den letters Conner" stond. Batson trok aan de belknop op een wijze die deed vermoeden, dat hij voornemens was de deurstijl er uit te trekken. „Dokter thuis?1' vroeg hij krakend aan een verschrikt dienstmeisje, dat opendeed. Zonder antwoord af te wachten, stoomde hij de hal in en maakte daar een soort indianendans, want hij was met de punt van zijn schoen ondir een niet geziene vloer mat blijven haken. De dokter was thuis en weldra ver scheen hij in avondtoilet met een overjas op zijn arm; blijkbaar had hij evenveel haast als Batson zelf. „Kan het morgen niet?" vroeg hij, toen Batson het doel van zijn komst en zijn afstanden zijnde reis ver klaarde. Het zou nu beter uitkomen," zei Batson aandringend, „er is maar een minuut mede gemoeid en dan kan ik gerust vertrekken." „Goed dan,'' zei O' Conner, terwijl hij zich in zijn overjas wrong. „Gaat u maar alvast vooruit; ik kom u bin nen een paar minuten achterop. Ik moet nog even een patiënt bezoeken en ik zal wel wat laat zijn voor m'n afgesproken visite. Schrijft u het adres even op dit kaartje." Hij reikte Batson een kaartje over en toen de laatste het adres er op gekrabbeld had, haastte O' Conner zich weg en verdween op het plein. Batson spoedde zich met niet min der haast de deur uit en ik volgde hem op de voet. Gayton Street, waar wij zeer spoe dig in kwamen, was een naargeestig onaanzienlijke zijstraat, waarvan alle huizen precies even groot en lelijk waren. Nummer 23 verschilde van de andere kale huizen in geen enkel opzicht behalve, dat het zomogelijk nog kaler en vuiler was. In antwoord op het schrikwek kend rukken aan de bel, waarin Bat son 'n soort vermaak scheen te vin den, werd de deur door een vrouw of msschien zou ik kunnen zeggen 'n dame geopend. Zij liet ons onmiddellijk binnen en Batson begon zonder inleiding de toestand te verklaren. „Ik heb een briefje ontvangen, mevr. Sam way en mijn vriend mee gebracht om de patiënt te inspecte ren. Dat is een ongelukkige geschie denis. Zeer treurig. En onverwacht ook. Hij zag er gisteren niet bijzon der slecht uit. Hoe laat is het ge beurd? „Dat kan ik niet met volle zeker heid zeggen," was het antwoord. „Hij scheen heel goed, toen ik gis teravond voor het laatst naar hem kwaim kijken, doch toen ik van morgen om zeven uur in zijn kamer kwam, was hij dood. Ik zou u wel eerder bericht gezonden hebben, maar ik verwachtte een visite." „Hm, ja," zei Batson, „het is zeer treurig. Wat ik zeggen wil, het was immers de wens van mijnheer Mad- dock, dat zijn lijk verbrand zou worden, niet waar.? „Ja, dat heeft mijn man mij ver teld. Zoals u zich misschien zult herinneren, is hij exécuteur teste- mentair, omdat er geen bloedver wanten zijn. Al de familieleden van mijnheer Maddock schijnen in Ame rika te wonen." ,„Heeft u de formulieren ontvan gen? vroeg Batson. „Ja, mijn man heeft alle papieren van de directeur van de begrafenis onderneming ontvangen." „Goed/ zei Batson, dan zullen wij het lijk even gaan zien wij moe ten natuurlijk verklaren dat wij het hebben gezien, begrijpt u?" Mevr. Samway lie ons in een huiskamer ,waar zij blijkbaar al leen had zitten werken, want op de tafel lag enig naaiwerk verspreid Zy liet ons even alleen en kwam onmiddellijk met een bundeltje pa pieren en een brandende kaars terug Wij stonden op en volgde haar naar een achterkamer, die spaarzaam ge meubeld en van zware gordijnen voor het venster voorzien was. Te gen een zijwand stond een bed, waarop een bewegingloze gedaante lag, die met een laken was bedekt. Onze geleidster zette de kandelaar op tafel en trad terug, om plaats voor Batson te maken. Hij sloeg het laken op en keek met zijn turende bijziende blik naar het lijk. De overledene scheen een tenger uit ziend man van ongeveer vijftig jaar te zijn, doch behalve dat hii zorg vuldig was geschoren, kon ik wei nig van zijn gelaatsuitdrukking zien want boven het gebruikelijke ver band om de kin teneinde de mond ges'oten te houden, was er nog een hechtpleisterband om 't hoofd aan gebracht, met het doel een paar proppen watten vast te houden, die op de oogleden waren gelegd, om ze dicht te houden. Toen Batson z'n stethoscoop op de borst van de dode man plaatste, wierp ik, niet zonder belangstelling, een blik op onze gastvrouw. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8