Janus Dousa een van de helden van Leidens beleg Ministers Drees en Lieftinck beantwoorden de replieken Interview met mgr. Stepinac ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA 1 ïlo-cPidiv-ifé imui (klein tot q/ioo-t IN APRIL 1450 TEISTERDE EEN GROTE BRAND HET DORP, dat nog grotendeels uit houten huizen was opgetrokken; een groot ge deelte van het dorp werd vernield en behalve de kerk werden ook het gasthuis en het Begijnhof verwoest. Van de kerk was de toren blijven staan en van het schip van de kerk de muren en de pilaren. Dank zij de hulp van de graaf, hertog Philips kon de kerk weer worden opgebouwd; er kwam een nieuw koor en een nieuwe doopkapel. Tegen het gewelf werd de marteldood van Sint Jeroen geschilderd. Het oude doopvont uit deze tijd, van hardsteen gemaakt met koppen op vier van de acht zijden, is nog in de kerk aanwezig, evenals verschillende oude grafzerken, uit deze tijd daterende. Zo liggen er Jan van der Boechorst, ambachtsheer van de plaats, overleden in 1450 en zijn vrouw Elisabeth van Alkemade, gest. in 1479, onder een prachtige gothische zerk begraven in de zuid- kapel. In de noodkapel voor het vroegere St. Antoniusaltaar, waarop in 1311 een fundatie werd gesticht door Florens van der Bouchorst, vonden Florys van der Bouchorst, afstammeling van de stichter van die fundatie en zijn vrouw Jana van Schagen een laatste rustplaats onder een al even mooie en rijk bewerkte grafzerk, die later (1895) in de oostelijke muur werd gemetseld naast de zerk van Jan van der Bouchorst. Economische Unie met 1 Januari De regering verwacht, dat het mo gelijk zal zijn de economische unie van de Benelux met ingang van 1 Januari 1951 in werking te doen tre den, temeer nu de regeling van de landbouwproblemen te Luxemburg een der belangrijkste hinderpalen uit de weg heeft geruimd. De regering is dan ook niet van mening, dat aan de totstandkoming van de economische unie een periode van consolidatie van de douane-unie vooraf behoeft te gaan. Deze Florys Was baljuw van Noordwijk en stierf in 1509 In het koor ligt nog de zerk van Frank van der Bouchorst, in 1463 ge storven en zijn vrouw Catharina van Bakenes, die in 1481 overleed. De van der Boechorsten bezaten de heerlijkheid Noordwijk, omdat in 1439 Jan van de Boechorst wiens graf we zo juist vermeldden door Margaretha van Bourgondië, wedu we van Willem van Beieren, met Noordwijk werd beleend. Heer Jan had tijdens zijn leven met de graaf, Philips van Bourgon dië een overeenkomst gesloten, waarbij hij de heerlijkheden Noord wijk, Noordwij kerhout en Offem ruilde met een derde van de hoge heerlijkheden van Spanbroek, Op dam, Opmeer en Hensbroek. Maar hij bleef toch Noordwijk als het zijne beschouwen en kwam daardooi in proces met de graaf. Toen na zijn dood in 1450 zijn zoon, Jan van Noordtich, hem opvolgde, werd in 1456 dit proces beëindigd door een betaling van 200 schilden er heer Jan bleef sinds 1456 ook rechtens heer van Noordwijk. Na zijn kinderloos overlijden, in 1502 kwam de heerlijkheid aan ren kleinzoon van zijn zuster, -toen nog een baby, Jan van Does generen Zo kwam Noordwijk aai het slacht van der Does. De zoon van de eerste Jan, ook Jan geheten, die in 1551 heer van Noordwijk werd en er in 1604 overleed, was, behalve staats man, ook letterkundige. Hij woonde er in het huis, dat ook door zijn va der was bewoond aan de Gnnwcg. Bekendheid kreeg hij als lalijns dichter en ais de schrijver van de Annalen van Holland. Volgens de gewoonte van die tijd verlatiniseer de hij zijn naam als Dousa en is als Janus Dousa bekend als inwoner van de stad Leiden, waar hij zich in 1571 had gevestigd in verband met de landingen van de watergeuzen. Tij dens het beleg van de stad was hij bevelhebber van een vendel vrijbui ters en zette hij tot uiterste tegen stand aan met secretaris van Hout en en burgemeester van der Werff en zijn neef Jacob van der Does, die gouverneur van de stad was, en die hem in de kritieke dagen voor het ontzet tot mede-gouverneur had aan gesteld. Als beloning voor zijn krachtige houding kreeg hij een gou den penning van de Staten van Hol land. Hij werkte ook mee aan de stichting van de Leidse Universiteit en werd haar eerste curator Later woonde hij meestal op het Voorhout in Den Haag, toen hij lid van de Hoge Raad was geworden en zijn huis, was daar, evenals vroeger te Leiden en te Noordwijk een cen trum van een kring van Hollandse letterkundigen, waar ook Dousa gro te verdiensten had voor de landstaal, als hij zich „verstout een liedeken te craken". In de Noordwijkse kerk werd hem j ter ere in 1792 een gedenkteken van zwart en wit marmer opgericht hoe wel Dousa in de Grote kerk in den Haag werd begraven. Als heer van Noordwijk was hij, ofschoon tot het calvinisme overgegaan, zeer ver- draagzaam voor de katholieken en niet tot de staatskerk behorende an dersdenkenden. Even terug in de geschiedenis. Voordat de heerlijkheid Noordwijk aan Jan van der Boechorst kwam in 1439, waren de graven van Bloys he ren n --1-1 Als oudste-heer van Noordwijk wordt genoemd Eve- ïv- - i - L .n 169 door de Weslfriezen werd doodgeslagen bij Schagen in de strijd, die graaf Floris ni tegen hen voerde. Zijn lijk vond in Egmond een rustplaats. In de eerste helft van de 13de eeuw zjjn het Hugo, Gerard en Wil lem van Northge of Northeke, die in de historie voorkomen als heren van Noordwijk; in 1258 wordt dat Gerard van Velsen, opgevolgd in 1275 door zijn zoon Gerard, de moordenaar van graaf Floris V, „der kerlen God'' ge heten, niet omdat hij zo'n vriend van boeren en poorters zou zijn ge weest, maar omdat, hij, in de strijd, die hij tegen de hoge adelijke heren had te voeren om zijn eigen positie als graaf te handhaven handig, ge bruik maakte van de ontevreden heid van de boeren van Kennemer- land en Amstelland en Waterland over de adel. Enkele edelen, onder wie Gjjs- brecht van Amstel en onze Gerard van Velsen spanden tegen hem sa men op aanstoken van de Engelse :oning en in 1296 werd graaf Flo ris gevangen genomen in de buurt an Utrecht en naar het Muiderslot avoerd. Het plan was hem weldra erder te voeren, maar de boeren iepen te hoop om de graaf te bevrij den, waarop de adellijke heren, die hem gevangen genomen hadden, hem dood sloegen en vluchtten. De daders werden gestraft en hun be zittingen, welke leengoederen wa ren van de graaf, vielen aan de gra felijkheid terug. Zo kwam ook Noordwijk in andere handen; Jan van Beaumont werd er mede be leend. Hij was uit het Henegouwse huis en een broer van graaf Willem III en een korte tijd lang, na de dood van graaf Willem IV in 1345, regent van Holland en Zeeland. Toen hij in 1356 stierf, liet hij zijn nalatenschap na aan zijn dochter Johanna, die ge trouwd was met Lodewijk van Cha- tillon, graaf van Bloys. De zoon Jan van Chatillon, kleinzoon dus van Jan van Beaumont werd heer van Noord wijk. Daarmee kwam de heer lijkheid aan de graven van Bloys, totdat Guy van Bloys in 1397 kinderloos overleed, waar door Noordwijk wederom terug i viel aan de grafelijkheid Toen werd het dorp voor korte tijd stad, waarover in een volgend artikel. Bepaaldelijk communisten hebben naar sprekers oordeel niet het min ste recht critiek hierop uit te oefe nen. In dit verband verwijst hy o.a. naar het verdrag dat Rusland met Hitier sloot om Polen te verdelen De heer Drees verklaart, dat de regering zal trachten de rechtsstaat te handhaven, maar ook hier ver beuren de communisten het recht daarvoor de strijders te willen zijn, gezien wat zij elders op dit terrein doen. De gegevens over prijzen in Hon garije zegt spr. te hebben uit een bron, welke hij vertrouwt. Volgens een Hongaars communistisch blad worden in Nederland, Frankrijk en Engeland 240.000 Duitse krijgsgevan genen als slaven vastgehouden. Het enige land, dat krijgsgevangenen vasthoudt is Rusland en toch zegt men met een stalen gezicht, dat an deren dit doen. Daarom zegt spr. niet volledig vertrouwen te hebben in mededelingen, welke van com munistische zijde komen. Getracht is de moeilijkheden ont staan door de huurverhoging zo klein mogelijk te maken door belas tingverlaging. Ook is op komst een schoolgeld verlaging. Wat de aller laagste inkomens betreft zegt spr., dat men niet de weg kan opgaan om van rechtswege een afzonderlijk ele ment van de uitgaven te vergoeden. Voor afzonderlijke categorieën kan wellicht anders een tegemoetkoming worden verstrekt. De kwestie van instelling van een gezinsraad zal na der worden bezien. De Minister van Financiën, de heer LIEFTINCK, gaf nog enige aanvul lende toelichtingen Omtrent de post van 100.000 op de begroting van Binnenlandse Zaken voor bijzondere toelagen zeide hij o.a., dat de rege ring van oordeel is, dat zij uitzon derlijke krachten aan zich moet kunnen binden. Nadat de algemene beraadslagin gen waren gesloten kwam de motie van de heer De Groot (C.P.N.) aan de orde. Daarin wil de heer De Groot de Kamer doen uitspreken, dat zij uitermate betreurt het besluit der regering om haar afgevaardigde bij de V. N. opdracht te geven voor vol ledige hei-vatting van diplomatieke Telefoongidsen Enige tijd geleden is aan alle abon- né's op de interlocale telefoongids, meegedeeld, dat de nieuwe gids, die binnenkort zal verschijnen, niet meer de lijst Amsterdam bevat. Zo zij daar prijs op stellen, zullen zij de Amster damse locale gids apart moeten be stellen. Deze maatregel heeft onder velen van de 60.000 abonné's, die ge bruik maken van de interlocale gids, grote verontwaardiging doen ont staan, temeer ook toen bekend werd, dat de P.T.T. in de loop van ongeveer twee jaar zal overgaan tot het uit geven van een zestiental districts- gidsen, zodat iemand, die op de hoog te wil zijn van alle Nederlandse aan sluitingen, zich al deze delen zal moeten aanschaffen. Zijn eigen districtsgids krijgt hij gratis, in de steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag zal de abonné zich nog apart zijn locale gids moe ten aanschaffen a raison van ander halve gulden. De grote verontwaardiging, tegen een en ander gerezen, heeft de heer Neher, directeur-generaal van de P.T.T. doen besluiten ons uiteen te zetten, wat de motieven zijn geweest om tot deze vernieuwing over te gaan. Het gestadig toenemend aantal abonné's in de eerste plaats. Er zijn nu 500.000 aangeslotenen en 60.000 wachtenden. Wat de P. T.T. ook doet, dit aantal blijft hetzelfde. De interlocale gidsen zouden op de duur niet meer te hanteren zijn. Verder beperkt de belangstelling van de abonné zich steeds minder tot zijn woon plaats. Steeds meer grijpt hij r.aar de telefoon om contact te zoe ken met relaties in andere plaat sen in de buurt. Ieder kan zich in de toekomst dus die gidsen verschaffen, waarvan hij het meeste nut zal hebben. Degene, cie alle telefoongidsen wil hebben, zal behalve de drie locale gidsen van de grote steden, de overige districts- gidsen in een deel of vier, vijf ge bundeld kunnen krijgen. Deze nieuwe gidsen betekenen de opheffing van 133 locaal- en sector- Tweede Kamer relaties met Franco-Spanje te stem- gidsen en van 135 kaartgidsen. Elke men. acht maanden zullen de gidsen op- De heer ZANDT (S.G.) zeide voor j nieuw verschijnen, cie motie te zullen stemmen als uiting van scherp protest tegen de vervol ging van Protestanten in Spanje, maar dat aan zijn stem geen poli tieke overwegingen ten grondslag liggen. De heer BURGER (Arb.) zeide, dat zijn fractie zal tegenstemmen op de door de fractievoorzitter aangege- ZondaqmcyAxj£jn Hoe is het mogelijk? [N de wachtkamer van een pastorie lag op tafel een ouderwets boek, uitgegeven in het jaar 1866, en niet uit belangstelling, maar uit verve ling omdat pastoor zo lang weg bleef begonnen we erin te blade ren. Gelijk te verwachten in zulk een wachtkamer bleek het een gods vruchtig boek te zijn en we stonden op het punt het weer dicht te klap pen, toen ons de volgende uitlating trof: „Hoe is 't mogelyk, dat, toen Christus bij het laatste avondmaal zei: een van u zal Mij verraden, alle apostelen op één na vroegen: Ben ik 't, Heer?" Op dat moment kwam de pastoor binnen te laat, toch nog te vroeg, want het antwoord op de door de schrijver gestelde vraag bleef ons daardoor onthouden. Wij weten het antwoord echter maar al te goed. We zijn niet beter dan de apostelen. Als morgen in een stampvolle kerk Christus de gedaan te van brood en wijn om-vormde tot zijn menselijke gedaante en, terwijl Hij zijn blik over de volle banken lxet...., zeide: „Een van u zal Mij verraden", zou ons dan niet allen de angst om het hart slaan, of wij het misschien zouden zijn? En vanwaar die angst? Omdat wij van onszelven niet zeker zouden zijn; omdat we met een hik-schrik plotseling zouden beseffen, dat we maar zwakke wezens zijn, die zon der de genade niet staande kunnen blijven. In de erkenning van deze zwakte nu ligt de< sterkte verbor gen. „Mijn genade is u voldoende" zo werd Paulus bemoedigd „want de kracht komt in zwakheid tot volle ontplooiing". En opgemon terd en verheugd voegde de apostel er toen schrijvend aan toe: „Daarom zal ik op mijn zwakheden roemen, opdat de kracht van Christus in mij volkomen worde!" Slechts als we met onze zwakte en onzekerheid schuilen gaan in de sterkte van Christus, zullen we tegen het nood weer beveiligd zijn. MARIUS. - De THveede Kamer heeft gisteren middag de algemene beraadslagin gen over de Rijksbegroting voor 1951 voortgezet. Ingaande op bij de giste ren bij de replieken gemaakte op merkingen zegt de Minister-Presi dent, de heer DREES, dat men in de heer s'Jacob iemand wist, die reeds in volle omvang met het militaire beleid in aanraking was geweest, on middellijk kon inspringen en met wie het kabinet wist te kunnen sa menwerken. In 's lands belang moest het gewicht van het defensiebelang zwaarder wegen dan het nauwkeurig bepalen van de verhoudingen in het kabinet. De samenstelling kabinet het Op de door de heer Romme ge stelde vraag inzake het streven naar staan om plaats te maken voor een lid der C.H. Het is onjuist deze kwes tie alleen te zien als een zaak met persoonlijke kanten. Als zonder noodzaak een minister wisseling plaats vindt heeft dat reeds zakelijke be zwaren. Spr. merkt nog op, dat de fractievoorzitter der C.H. uitdruk kelijk zijn vertrouwen in deze minis ter heeft uitgesproken. Bezwaarlijk kan verondersteld worden, dat er moeilijkheden in het kabinet uit deze zaak zullen voortvloeien. In verband met een opmerking van de heer Weiter gaat spr. nader :n op het heengaan van minister Sassen, waarbij hij te kennen geeft, dat hij niet begrijpt hoe de heer Weiter kan zeggen, dat als het kabi net de zienswijze van de heer Sas sen had gevolgd, Indonesië niet ver loren zou zijn gegaan. O.m. geeft de heer Drees in ver- Goede sigaar behoeft geen bandje De sigaren zullen eenvoudiger wor den verpakt en ook zullen er enkele ven gronden. De motie werd ver- J versoberingen worden toegepast op worpen met 50 te^en 6 stemmen, die de modellen, zo hebben gisteren de van C.P.N. en S.G. te Utrecht vergaderende sigarenfa- Hoofdstuk 1 der begroting (Huisbrikanten besloten. 5ngenör„g;inde aan* I «<«d T ,"7^ daV 7Ü verlaging van de omzetbelasting ver- den te hebben tegengestemd.8 wachten de fabrikanten hiermee de 6 rentabiliteit van hun bedrijven en de het Zie- werkgelegenheid te verbeteren. Ook zal dan de kwaliteit van de sigaren j niet behoeven te lijden onder de op- De Kamer heeft zich vervolgens I !°Pende Pr««n van de grondstoffen nog geruime t«d bezig gehouden I v00r de kostPr«s nadell®e met het wetsontwerp tot uitbreiding Ia„0,ren; van de toepassing van het Zieken- ,Vele fab"kf.nten toegetreden fondsenbesiuit Zoals de Minister van tot ee" «nderlmg contract waarmee Sociale Zaken, de heer JOEKES, bij men de bestaande moeilijkheden het de samenstelling van 1948 kan spr. band met opmerkingen van de -he- moeilijk het antwoord geven dat deze wenst. In welke vorm zou men een op lossing moeten vinden? Er zijn slechts twee mogelijkheden: een nieuwe mi nister benoemen of een zittende mi nister vervangen. Geen van beide oplossingen is z.i. politiek noodza kelijk of gewenst. Het is niet wen- van der Goes van Naters Romme te kennen, dat z.i. technisch militaire kwesties niet in de assem blee van Straatsburg kunnen wor den besproken. De kwestie-Franco aanroerend her innert spr. aan de uitvoerige beant woording der vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Oosterhuis, door selijk een der ministers, te doen op-Je minister van Buitenlandse Zaken. beantwoording der sprekers re leveerde is het doel van het ontwerp onder de verplichte verzekering te brengen zeelieden, dienstplichtige kostwinners, werklozen, ouden van dagen, vallende onder de noodwet- Drees, trekkers van sociale renten, gewezen militairen met invaliditeits pensioen. Daardoor stijgt het aantal verplicht verzekerden van 4.4 mil lioen tot ruim 5 millioen. Daarnaast zijn er nog 2 millioen vrijwillig ver zekerden, merkte de minister op naar aanleiding van een opmerking van de heer CORNELISSEN (V.V.D die er bezwaar tegen had, dat steeds grotere groepen onder de verplich te verzekering worden gebracht, waardoor men z.i. afglijdt naar het Engelse stelsel. Het wetsontwerp is z. h. s. goed gekeurd Nadat nog enige verdragen waren goedgekeurd, is de vergadering te ruim half zes gesloten. hoofd wil bieden. LICHTER GEZONKEN NA AANVARING. Gisteravond om ongeveer half acht is er op de Nieuwe Maas ter hoogte van IJsselmonde een aanvaring ge weest tussen het m.s. Deventer en 't lichterschip Wipighis, dat door een sleepboot werd getrokken. Laatstge noemd schip is tengevolge van de botsing gezonken. De opvarenden de schipper, zijn vrouw, hun kinde ren en een matroos konden wor den gered. De Wipighis, die uit Oostelijke richting kwam. bevond zich op een gegeven ogenblik dwars in de rivier, waardoor de Deventer, die in dezelf de richting voer als de ander, haar ramde. Ter hoogte van ruim drie ont stond een groot gat, waardoor het schip zonk. OET IS BEKEND, dat maarschalk Tito van Joego Sla vie bij zijn pogin gen om contact te vinden met het Westen in zijn maag zit met het vonnis over mgr. Stepinac. Men probeert nu door middel van proefballonnetjes de reactie te peilen op een eventuele vrijlating van deze primaat der Kath. Kerk in Joego Slavië. Het Vaticaan staat er evenwel afwijzend tegenover, het wil niet alleen de vrijlating van mgr. Stepinac maar ook zijn volledig herstel in zijn herderlijke functie. Dat laatste weigert Tito hard nekkig. In dit verband is het inte ressant kennis te nemen van een interview, dat een correspondent van de „New York Times" met mgr. Ste pinac heeft gehad in diens cel in de gevangenis te Le- poglava. De gevangen aartsbisschop verklaarde, dat het hem „volslagen on verschillig'" blijft, of hij in vrijheid gesteld zal worden of niet. De aartsbisschop zei er volkomen in te be rusten, ja er zelfs voldaan over te zijn, voor de Kerk te kunnen lijden. Hij verklaarde na drukkelijk dat zijn toekomst niet af hing van Maarschalk Tito of de Joe- go-Slavische regering, maar uitslui tend van de Heilige Vader. „Ik ben volslagen onverschillig voor iedere toespeling op mijn mo gelijke invrijheidstelling. Ik weet waarvoor ik lijd. Het is voor de rech ten van de Katholieke Kerk. Iedere dag ben ik bereid voor de Kerk te sterven. Als Maarschalk Tito mij wenst vrij te laten, zal hij dit eerst met de Heilige Stoel moeten bespre ken. De Katholieke Kerk kan, en zal ook niet de slaaf zyn van een of ander regiem". De Amerikaanse journalist schrijft, dat hij dit even opzienbarende als dramatische interview hoogst waar schijnlijk te danken heeft aan de omstandigheid, dat de Joegoslavi sche pers bijzonder veel aandacht heeft geschonken aan het onderhoud, dat hij vier dagen eerder met Maar schalk Tito had gehad. Tijdens dit interview vroeg hij de Joegoslavi sche regeringsleider, of hij een be zoek zou mogen brengen aan mgr. Stepinac. Tito antwoordde, dat een interview misschien wel mogelijk zou zijn, maar hij kon geen definitief antwoord geven. De voornaamste bladen in Joegoslavië namen de mo gelijkheid onder de loupe en omdat „Joegoslavië immers niets te verber gen heeft" stegen hierdoor de kan sen van de Amerikaanse correspon dent aanmerkelijk. Na enig beraad stemde het ministerie van Binnen landse Zaken tenslotte toe. Hy betrad de cel van de aartsbis schop in gezelschap van een functio naris van het ministerie van Binnen landse Zaken en de commandant en de onder-commandant van de gevan genis. Mgr. Stepinac was van te vo ren niet van zijn komst op de hoogte gebracht en bleef gedurende het ge hele interview rechtop staan in zijn cel, die ongeveer drie bij vier en een halve meter is. De correspondent van de „New York Times" voerde het ge sprek in het Frans, een taal, die de drie andere Joegoslaven naar zijn zeggen niet meester waren. De prelaat antwoordde op de vra gen, dat hij niet ziek was en zich uit stekend voelde. Hy zei, dat hij zijn tijd grotendeels doorbracht in gebed en meditatie en dat hij op het ogen blik werkt aan de vertaling van een boek over het leven der Heiligen. Verder studeert hij kerkgeschiedenis. Hij toonde de Amerikaanse journa list een Latijns werk over de orde van de Franciscanen, van de Ierse geestelijke Wadding. Hij ontvangt geregeld boeken, waarvan de meeste gebracht worden door zijn zuster, die hem een paar keer per maand mag bezoeken. Al deze boeken en ieder ander leesma teriaal worden echter eerst streng gecensureerd. Hij mag geen kranten ontvangen en speciaal de Osservato- re Romano zeide hij zeer erg te mis sen. Het is hem niet strikt verboden brieven te schrijven, maar omdat ook die aan censuur zijn onderwor pen, doet hij dit nooit. Toen voor een tweede keer zijn mogelijke invrijheidstelling ter spra ke kwam, antwoordde hij met een kalme en zachte stem: „Wat er ook zal gebeuren, of ik naar een klooster ga of hier.blijf, het blijft mij volsla gen onverschillig. Dit hangt niet van Maarschalk Tito af. maar uitsluitend en alleen van de Heilige Vader". Op de vraag of hij misschien een boodschap had voor de wereld bui ten de muren van zijn gevangenis, antwoordde mgr. Stepinac na een korte aarzeling: „Ik heb niets te zeg gen". Daarna vroeg de Amerikaanse journalist hem, of hy goed werd be handeld. „Er zijn enige moeilijkhe den geweest, maar het is verstandig daar niet over te spreken", antwoord de hierop de prelaat. Hij voegde hier aan toe, dat hij voldoende voedsel ontving en dat zijn cel verwarmd wordt. Hij toonde een iets kleinere cel, die met de zijne door een houten deur was verbonden. Dit vertrek werd bijna geheel gevuld door een, met een wit kleed bedekte, eenvou dige houten tafel, die als altaar dienst doet. „Dit is mijn kapel" zei mrg. Stepinac, en hij vertelde, dat hij en drie andere priesters die eveneens in de gevangenis te Lepo- glava zijn opgesloten, daar iedere dag gezamenlijk mogen bidden. (Wij menen, dat de correspondent van de „New York Times" bedoelt te zeg gen, dat de vier geestelijken dage lijks de H. Mis mogen opdragen. Red.). K.L.M. krijgt tien nieuwe machines De luchtvloot van de K.L.M. zal worden vernieuwd met tien machi nes, welke in de plaats zullen komen van vijf vliegtuigen van het type C 4 en C 54 en van vijf Constellations. Vijf van deze nieuwe toestellen zijn van het type DC 6 B, een vergrote uitgave van de huidige DC 6, welke de K.L.M. gebruikt op haar lijnen naar Znid-Amerika en Zuid-Afrika. De uitwendige vorm is precies de zelfde, alleen de romp is ongeveer anderhalve meter langer. De vier mo toren kunnen elk honder pk meer voortbrengen, waardoor zij tezamen 10.000pk kunnen produceren. De snel heid wordt hierdoor met 10 km per uur verhoogd. De actie-radius is 800 km groter. De nieuwe machine kan ruim een ton lading meer vervoeren dan de DC 6. Het aantal zitplaatsen bedraagt 52, dat is vier meer dan de gewone Constellation. De andere vijf zyn super-Constel- lations, die 66 passagiers kunnen ver voeren. Het laadvermogen is negen ton. Dit vliegtuig heeft zogenaamde Wright compound-motoren, welke te zamen een vermogen van 14.000 pk ontwikkelen. In deze motoren wor den de uitlaatgassen gebruikt voor verhoging van de energie, waardoor ongeveer dertig procent wordt ge wonnen. De snelheid van dit vlieg tuig bedraagt 500 km per uur. Naar school! Het landelijke Mulo-congres, dat Maandag te Utrecht zou worden ge houden, is uitgesteld. De reden daar van is een brief van de minister van enderwijs, kunsten en wetenschap pen, waarin wordt meegedeeld, dat het rijksschool toezicht geen afwij king van de rooster kan toestaan. De door de Nederlandse Spaar- bankbond gepubliceerd cijfers wij zen uit, dat in October werd inge legd 29.484.384 en terugbetaald ƒ36.091.760, hetgeen een ontsparing betekent van 6 607.376. Ook bij de bankspaarbanken overtrof de terug betaling de inleg, hier is nl. ƒ2.139.613 ingelegd en ƒ2.830,911 terugbetaald. VLAGVERZUIM HERSTELD Van de zijde van het Hoge Com missariaat van Indonesië verzocht men ons het volgende mede te deien: „Door een misverstand is Woens dagochtend nagelaten de vlag te hijsen, in de middag werd dit ver zuim echter vanzelfsprekend her steld" OVERVAL OPGEHELDERD De Haagse politie heeft klaarheid kunnen brengen in de brutale over val, die 26 Juni j 1. in het Metropole theater aan de Carnceielaan te 's-Gravenhage werd gepleegd. Een dief, die zich na de laatste voorstel ling had laten insluiten, haalde toen twee vitrines in de hal van het thea ter, waar een Haagse juwelier sie raden ter waarde van ongeveer 2.000 had uitgestald, leeg, sloeg vervolgens de nachtportier neer en verdween. Gebleken is dat de dader van de diefstal is geweest de twintigjarige kantoorbediende G. S. M S., wonen de in de Van Brakelstraat. De jon geman is in verzekerde bewaring ge steld en zal worden voorgeleid. Hij heeft bekend.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7