kath. qezinsveRzoRQSteRS slaan een BRucj naaR een BeteRe toekomst De Katholieke kerk leert geen burgerlijke onverdraagzaamheid Jubilarissenavond N. Z. H. V. M. Abdij van Egmond Tafeltennis een snel groeiende sport vijf jaar weRkzaam m leióen „Liefóe tot chRistus óRmqt ons'' ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 CE LE SE I 1URANT DERDE BLAD PAGINA 1 Pater Witte voor „Katholiek Leiden": DATER DR. J. L. WITTE SJ. vond het niet toevallig, dat vooral in de laatste jaren een grotë belangsteling aan de dag gelegd wordt voor de- verhouding tussen katholieke en reformatorische christenen, omdat in deze chaotische tijd de geestelijke vrijheid grof is aangerand en omdat iedereen in deze met enorme problemen worstelende wereld tot de an der zegt: als je onze leer maar aanvaardde, zou er wel een geordende maatschappij ontstaan. Men is desnoods geneigd de ander tot aanvaar ding te dwingen. Daarom mogen wij de Vereniging „Katholiek Leiden" dankbaar zijn, dat zij gisteravond in de niet volle maar goed gevulde Foyer van de Stadsgehoorzaal een bijeenkomst belegde, waarop pater Witte sprak over „Rome Reformatie na 1950" In een zeer diepgaand, maar duidelijk en uitvoerig betoog, heeft spr. zich met dit probleem bezig gehouden, voornamelijk uitgaande van het Herderlijk Schrijven van de Ned. Herv. Synode over de Katholieke Kerk en van het antwoord, dat vijf hoogleraren van de R.K. Universiteit te Nijmegen hierop in drukvorm gaven. Beschuldiging N. H. Synode onjuist niet ziet als een juridisch georgani seerde kerk. Werkelijk katholiek ge dacht is het belang van de Kerk een openstaan voor iedereen, niet alleen nu, maar ten allen tijde. Het Rijk Gods is er, doch nog slechts in aan- ,eg, een klein mosterdzaadje, dat ge spannen uitziet naar de tweede komst van Christus aan het einde der tijden. Zó bezien zijn het Rijk Gods en de Kerk wél identiek. Het Rijk Gods aan het einde der tijden, daar gaat het om. En dan komt ons katholiek handelen in een ander licht te staan; alles wat de voltooiing van het Rijk Gods aan hei einde der tijden bevor dert is goed. Dit moet de maatstaf zijn voor onze verdraagzaamheid. Het is onze fout, en ook die van de protestanten, dat we ongeduldig zijn en dat we de macht van de Kerk- van-nu willen vergroten. Maar dwin gen is verkeerd en op die wijze zieltjes-winnen een verkeerde men taliteit, die echter onder de katholie ke bekeerders niet bestaat. Uit dit alles is te begrijpen, dat de. bezwaren van de Synode ongegrond zijn en dat de Kerk burgerlijk niet intolerant is. De suggestie, dat het Rijk Gods reeds voltooid zou zijn in de Kerk-van-nu, is ten enemale on juist. Wel dogmatisch onverdraagzaam Het is ondoenlijk dit betoog, zo rijk geschakeerd, ook maar enigszins te kunnen weergeven in de beperkte omvang van een courantenverslag. We bepalen ons daarom slechts tot er' e details. m r. ving aan met er op te wijzen, dc. de N. H Synode niet het recht had om ten aanzien van de katho lieke verdraagzaamheid een beschul diging te uiten. Men had slechts vra gen mogen stellen. In genoemd schrijven herhaalt de Synode tel kens, dat de Katholieken hun Kerk en het Rijk Gods vereenzelvigen en daarom ook burgerlijk wel onver draagzaam moeten zijn. Helaas, aldus spr., is dit in het Nijmeegse antwoord niet voldoende weerlegd. Maar het is niet waar. dat bij de Katholieken „de ere Gods en 't belang der Kerk" samenvallen. Bovendien mag de Synode eerst de hand in eigen boe zem steken, wanneer in een aanhang sel op het schrijven gezegd wordt dat het Processie-verbod niet alleen- gehandhaafd, maar zelfs uitgebreid diende te worden. Het antwoord ten aanzien van de verdraagzaamheid wilde spr. uit de H. Schrift halen Enerzijds komt uit het Evangelie naar voren, dat op onverbiddelijke wijze de waarheid, zonder compromis, gehandhaafd dient te worden, waar het gaat om Christus Zelf. Paulus schreef aan d$ Galaten: „Wanneer iemand U een ander Evangelie zou verkondigen dan ik heb gedaan, hij' zij vervloekt" Een dogmatische onverdraagzaam heid bestaat er dus. Hiermede gaat de Synode accoord, want ook de Hervormden zijn op het punt van dogmatiek onverdraagzaam. Het gaat dus om de burgerlijke verdraagzaam heid, om de eerbiedi ging van de menselijke persoonlijk heid De geestelijke vrijheid komt ook in het Evangelie tot uiting, wanneer de rijke jongeling tot Christus komt en niet gedwongen wordt Hem te volgen. Christus is wel bedroefd, maar laat hem vrij en eerbiedigt zijn vrije keuze. TWEELEDIGE TAAK VAN DE KERK. Hoe kan God echter toelaten, dat mensen te goeder trouw dwalen en anderen in nun dwaling meeslepen? Het is eenzelfde mysterie als het door God toelaten van de zonde; er is geen antwoord, we moeten het aan vaarden. In het Evangelie vinden we ook de tweeledige taak van de Kerk. Een behoudende taak, dus het bescher men van de aan de Kerk toever trouwde kudde, en een heiligende taak: het zout te zijn der aarde, het uitstralen der katholieke levens overtuiging. De Kerk is geen afge schutte kudde, maar moet wijd open staan voor de gehele wereld, want: „Gaat en onderwijst alle volkeren.' Maar hoe is hiermede in overeen stemming te brengeh, dat, volgens de uitspraak van de Paus, alleen zij lid van de Kerk zijn, die „in gehoor zaamheid aan de Paus van Rome de ware leer van Christus belijden"? Hoe kunnen anderen dan genaden ontvangen en nog wel door de Kerk? De Pauselijke uitspraak echter sluit niet uit, dat allen, die trachten te volbrengen wat God van hen vraagt, door een geheime verbinding aan Christus' Kerk verbonden zijn. Het Doopsel is zo'n binding, maar ook het deugden-leven van niet-katholieken draagt het kenteken van de Kerk- We kunnen de wegen van de H. Geest niet controleren, maar weten, dat God getrouw blijft aan Zijn eens ge openbaarde verlossingsplan en dat Hij één Kerk gesticht heeft om alle mensen te redden. Niet iedere Katholieke zal de Kerk als zo wijd openstaand zien. Vooral in Nederland is het historisch zo gegroeid, dat wij de Kerk dreigen te zien ais een partij. Het is beter dat een protestant eer lijk zijn geweten volgt (helaas in een dwaling) dan dat hij met een ge wrongen geweten het katholicisme aanhangt Want met on-geestelijke machtsmiddelen kan nooit iets goeds bereikt worden voor het Rijk Gods. Deze vrijheid van geweten komt niet in botsing met de belangen van de Kerk, wanneer men tenminste deze Na de pauze behandelde pater Witte nog de kwestie van de verhou ding Kerk-wereld. De Kerk leeft wel in de wereld, maar is niet van de wereld- Dit moet kenmerkend zijn voor de verhouding. De Kerk moet de gestalte aanne men van het volk, want de Katho lieke Kerk is ook de Nederlandse Keilt; als zodanig heeft zij de oudste rechten. Het wordt tijd, dat de Herv. Kerk. die zich volks-kerk noemt, dit gaat inzien. De Katholieke Kerk is reeds in het eerste stadium met het Nederlandse volk samengegroeid en heeft een Middeleeuwse kath. cul tuur opgebouwd Met de Hervorming ging deze echter grotendeels verloren en nog kost het veel moeite de lijn weer te herstellen: onze emancipatie nog verre van voltooid! De Staat, als de natuurlijke ge meenschap van mensen, is geschon den, aangevreten door de erfzonde, en moet, evenals ieder mens afzon derlijk, verlost worden. Een volko men Christelijke staat is onmogelijk en daarom is de verhouding tussen Kerk en Staat moeilijk. Een bepaal de reserve is dus nodig, ook om te voorkomen, dat men de politieke partij met de Kerk gaat vereenzel vigen. Maar we moeten alles onder Christus brengen en mogen dus de staat niet buiten beschouwing laten. D? kerstening van de staat echter is wat Vondel van de gevallen mens zeide: „Een pijnlijk herbouwen wat snel teneder viel". Maar er is één middel, machtiger dan alle andere: het martelaarschap als hoogste mid del tot kerstening der wereld. De Ned. Herv. Synode, die de Kath. Kerk een on-geestelyk machts-stre- ven verwijt, moge zien welke houding de Kerk aanneemt in landen, waar van de macht niets is overgebleven, omdat de Kerk geen compromis wil de. Het martelaarschap is de hoogste duldende liefde tot Christus, de meest verdraagzame daad, omdat ze gesteld wordt tot kerstening van de wereld! De heer C. Zandbergen, voorzitter, sprak, nadat enige vragen gesteld en beantwoord waren, hartelijke dank woorden voor deze prachtige en bui tengewoon leerzame avond. Telken jare houdt de NZHVM haar jubilarissen-avonden te Haar lem en Leiden en gisteravond was Leiden in de geheel gevulde Stads gehoorzaal aan de beurt. Het betrof hier de volgende jubilarissen: W. F. Waterland, ambachtsman I, Leiden; J. de Jager, ambachtsman I, Leiden; D. Eikerbout, bureaubeambte, Rijns burg; W. F. Vermond, ambachtsman I, Rijnsburg; W. J. Kettenis. wagen voerder II, Voorburg; A. M. Mooye- kind. wagen voerder I, Leiden; J J. Dreef, conducteur, Leiden; D A. Hendriks, adjunct controleur. Voor burg; A. Galjaard ambachtsman I, Rijnsburg; L. v. d. Berg, conducteur,- Voorburg; J. C. Cornet, conducteur, Voorburg; A. W. van Rijn, conduc teur, Voorburg; N Kruit, hulpwerk man, Leiden; D. M. Roos. conduc teur, Voorburg; A. Jesse, conducteur, Leiden; N Oudshoorn, wagen voer der I, Leiden; J. A. Jansen, wagen voerder I, Leiden; L. J. Goudriaan, ambachtsman I, Rijnsburg; A Gijze- nij, conducteur Leiden; L. van Kou- wenhove, ambachtsman I, Rijnsburg; J. H. Langezaal, onderhoudsmonteur I, Leiden; Th. Ruigrok, monteur bo venleiding I, Leiden. Op de gebruikelijke wijze werden de feestelingen met aan de arm van hun vrouw van achter i. d. zaal bin nengeleid en onder de tonen van de jubileum „Manoeuvre-Mars" van P. A. Stens naar hun plaatsen geleid. De voorzitter der feestcommissie de heer A. Hollinga, sprak bij de aanvang een hartelijk welkomst woord, in het bijzonder tot de jubi larissen en de directie der NZHVM, chefs van afdelingen, vertegenwoor digers van vakorganisaties, enz. Drie der feestelingen waren door ziekte verhinderd en hun wenste spr. van harte herstel toe. Nadat ook de voorzitter van het jubileumfonds, de heer M. Ockeloen, een woord van gelukwens had ge sproken, sprak de heer J. J. Jussis- sen, directeur der NZHVM een woord van felicitatie tot de feeste lingen. Chefs van dienst en spreker zelf weten uit ervaring, aldus de heer Jurrissen, wat het betekend zulk een jubileum te mpgen herden ken, want het heeft zeer veel van de mensen gevergd en daarom past hun hulde en dank. Gaarne brengt spr. deze hier in het openbaar en hij wenste hun ten slotte nog vele ge lukkige jaren toe in het bedrijf Hiermede was het offciële gedeelte ten einde en werd het programma begonnen met het optreden van de NZH-muziekkapel, o.l.v. de heer P Baart. Enkele goede nummers mu ziek, onder aandachtige stilte beluis terd en op uitstekende wijze ver tolkt, vormden een waardige inlei ding van het programma dat deze avond geboden werd en waarbij mu ziek en zang met elkaar om de voor rang streden. Fientje Meester en Jo- han Pander openden op leutige wijze het programma met conferences en liedjes. Het aantrekkelijkst vanI het gevarieerde programma was «rel het optreden van Liesbeth Lunov. de be kende Hollandse operette-zangeres, die o.m. een aria uit de operette-wals „Les Saltimbanques" ten gehore bracht. Daarna kwam Fons Dankaert voor het voetlicht met een voortref felijke vertolking van het Wolga- lied en tezamen eindigden zij met duetten uit Traviata. Zij oogstten stormachtige bijval en hadden een niet onbelangrijk aandeel in het suc ces van de avond. Mr. C. STEINMETZ SPREEKT VOOR „OUD-LEIDEN." Op de eerste bijeenkomst van de vereniging „Oud-Leiden" in het nieuwe seizoen, welke gisteren in het stedelijk museum „De Laken hal" werd gehouden, heeft mr. C. Steinmetz, lid van het Historisch Genootschap, gesproken over de Ab dij van Egmond. Voordat de Noormannen met hun invallen in ons land begonnen, was er reeds een begin van de Abdij te vinden: Het kerkje van St. Adel- bert, dat door hen verwoest werd. Rond het herbouwde kerkje werden versterkingen aangelegd en zo groeide langzaam de Abdij, die van het begin af aan de orde der Bene dictijnen heeft behoord. Tot de be kendste abten behoren Jacob en Ge rard van Poelgeest. De graven van Holland beschouw den de Abdij als hun persoonlijk be zit, zodat Dirk de zesde, na zijn reis naar Rome, deze aan de Heilige Stoel kon schenken. Doch ook na deze schenking werden de meeste Graven uit het Hollandse Huis nog in de kerk van de Abdij begraven. De relatie tussen de Heren van Eg mond tot de Abdij is zeer wisselval lig geweest; Voor de tweede maal is de Abdij verwoest door de Geuzen, hoewel Prins Willem van Oranje uitdrukke lijk had gevraagd haar te sparen. Van een opnieuw opbouwen van de Abdij kwam niets, integendeel men men ging zelfs de fundering en de grafkelders van de Graven van Hol land opruimen. Zo is de toestand gebleven tot 1934 toe. In dat jaar begonnen Be nedictijner monnikken met de her bouw van de belangrijke Abdij. Ook in Leiden en omgeving grote activiteit ER ZIJN TAKKEN van sport, die jaren nodig hebben gehad om zéeh populair te maken, en publieke belangstelling te trekken. De tafeltennissport, en met haar de Nederlandse Tafeltennisbond wis- *ten zich echter in korte tijd tot een ontwikkeling te brengen die men zich voor enkele jaren terug niet zou durven dromen. Natuurlijk is ook deze sport een tijd min of meer een bijlopertje ge weest, men beschouwde tafeltennis als een spelletje als tijdverdrijf, zon der meer, maar de heren die indertijd de Nederlandse Tafeltennisbond op richten, wisten wel degelijk wat zij deden. Het eerste jaar van de bond, 1935, stonden 600 leden ingeschreven, en „Sire, er klonk schot. Het Verkennersspel dat morgen in de Stadsgehoorzaal onder boven staande titel zal gespeeld worden, heeft een gheel eigen sfeer; de sfeer van het bo s,de sfeer van de natuur. We zien er dan ook de die renwereld optreden met zijn wel en wee; in z'n verhouding t. o. v. de mensen Vijandig. omdat zovele mensen zich in de natuur minder correct gedragen. Bang, omdat de mens over wapens beschikt, waar de dieren voor moeten wijken. We zien er ook de mensen die de rust der natuur komen verstoren. De angst der dieren groeit en bereikt zyn hoogtepunt, wanneer het befaamde schot klinkt. De dieren menen n. 1 dat het tegen hen gericht is. Maar 't blijkt, dat de mensen, deze mensen althans, niets kwaads in het schild voeren, maar de dieren juist willen helpen en bijstaan. Dit is nu voor de dierenwereld een ware ontdek king.; Dc welwillendheid van de mensen tegenover de dieren! En het dier blijkt deze genegen heid te waarderen, ja, op hoge prijs te stellen! Dit thema, geachte lezer, is een uitwerking van het zesde punt van de Verkennerswet: „Een Verkenner is een dierenvriend." Het is dus een echt verkenners- spel, vooreerst vanwege het onder werp en vervolgens vanwege de sfeer van het buitenleven, die hier zo sterk spreekt. Overigens werd het hele spel op echte Verkenners-manier voorbereid Ons devies is n. 1. niet: Ga naar de bazar en koop wat je nodig hebt!... Maar; Doe het zelf! Maak wat je nodig hebt! Wij willen in onze op voedingen ethode het volle pond ge ven aan de zelfwerkzaamheid van de jongens. Welnu, dit SDel/de cos- tuiims, het decor, muziek en dans, het is alles eigen werk van het Leidse District v. d. Katholieke Ver kenners. Dit spel bewijst wat samenwer king vermag! Het zal een getuigenis zijn van onze edelste bedoelingen (ofschoon niet zonder humor weer gegeven!) van onze grote liefde voor de natuur, dat heerlijke be wijs van Gods grootheid en liefde. Het zal vooral voor natuurvrien den onder u een gelegenheid zijn om een welbestede, genotvolle avond te beleven. We kennen ze allemaal wel, de gezinnen, waar tij delijk een moeder ont breekt, omdat zij in een rusthuis verblijft, thuis ziek ligt of om andere re denen haar moederlijke zorgen aan het gezin moet onthouden. Is het dan niet vaak zó, dat buren, familie leden en kennissen vol me delijden zich afvragen: „Wat moet er met dat ge zin gebeuren, wie moet er voor de kinderen morgen?" zonder zelf een hand uit te steken? Dit is geen verwijt; we constateren slechts fei ten. Al te vaak wordt in zo'n geval ach en wee ge klaagd, maar hulp verle nen: ho maar! De goeden uitgezonderd natuurlijk. Maar dan ziet men plotse ling hoe 's morgens om half negen een meisje of jonge vrouw in uniform, de huis deur binnengaat; de katho lieke gezinsverzorgster heeft haar intrede gedaan. Zij komt in het gezin om de plaats van moeder in te ne men. Zij verzorgt de kinde ren, maakt het huis schoon, kookt het eten en doet ver der alles om het gezellig te maken, wanneer 's avonds de man van zijn werk komt en de kinderen uit school terugkeren. Dat eist enorm veel tact, want de kinderen missen hun moeder en nemen niet zo gauw genoegen met een plaats-vervangster. Boven dien valt er niet zelden veel op te knappen, omdat de moeder al enige tijd niet helemaal in orde was. Het huis moet een extra beurt hebben en meestal ligt er wel een grote stapel ver- stelgoed te wachten! Voor dat zij het weet slaat de klok zes uur en gaat de ge zinsverzorgster naai huis. Zo gaat het iedere dag, soms een week, soms een maand, soms nog langer. En als dan de moeder weer ge heel opgeknapt thuis komt, vindt zij een geordend huishouden terug en zal zij met vreugde haar dagelijk se werk weer beginnen. Dat den morgen vijf jaar be staat. En bij het eerste lu strum mag wel eens aan de openbaarheid worden prijs gegeven, wat steeds in stil te wordt gedaan. Vijf jaar js het geleden, dat de eerste pioniersters het huis Morssingel 8 betrok ken en hun zegenrijk werk in Leiden begonnen. Zij hadden gehoor gegeven aan de oproep van de bisschop van Haarlem, die kort na de bevrijding in een her derlijk schrijven zei: „Op de allereerste plaats denken wij aan het herstel er thans 12. Zij werden in Den Haag opgeleid in een halfjarige cursus en deden of doen vervolgens een jaar practijk, voordat zij het of ficiële insigne mogen dia- gen. Daarnaast beschikt de Le'dse colonne nog over zes gezinshulpen, die nier in tern zijn en geen speciale cple'ding hebben genoten. De laatsten Worden b.v. in gezinnen geplaatst waar de moeder niet helemaal haar werkzaamheden heeft neer gelegd. De internen gaan in de week-ends meestal naar is het werk van de gezins verzorgster! Soms komt er ook sociaal v/erk aan te pas en zal de gezinsvarzorgster orde moeten scheppen in be paalde mistoestanden. Herstel van gezinsleven. Waarom dit alles beschre ven? Is het niet zó, dat sommige goede dingen in stilte worden gedaan, om dat het werk geen luidruch tigheid en tamtam kan ver dragen? Zo ja, dan behoort het werk van de Katholie ke Gezinszorg er zeker toe. Dat wij er vandaag toch de loftrompet over steken, vindt z'n oorzaak in het feit, dat de colonne in Lei van het normale gezinsle ven, het huiselijk leven, dat misschien nergens ter wereld zo sterk heeft ge bloeid als in ons land Het gezinsleven, waarin de ge- loofs-overtuiging het schoonst kan opbloeien, heeft bijna vijf jaar veel geleden". De moeilijkheden waren groot en zijn nog alle niet overwonnen, maar 't werk ving aan en werd voortge zet, 'in de overtuiging dat het nodig was! Soberheid in „De Brug" Op Morsingel 8 „De Brug", zoalè de eerste ge zinsverzorgsters dit huis genoemd hebben wonen huis en hebben iedere week een lesavond, waarop gods dienstkennis en algemene ontwikkeling bijgebracht worden. Er is in Leiden ook een In terkerkelijke Gezinszorg, waarmede prettig samenge werkt wordt. In gevallen van nood leent men elkaar gezinsverzorgsters uit. Hoewel dit werk door Rijk en Gemeente gesubsidieerd wordt, moeten de gezinnen, die hulp genieten. *och ook zelf een bedrag betalen. In gevallen, waarin zulks niet mogelijk is, springen ver schillende instanties bij, of helpt de werkgever van de vader een handje. Finantiëel staat de colonne in Leiden dus niet zo sterk. En dat is te merken, wan neer men het huis Morssin gel 8 binnentreedt. In dt kamers ligt geen zeil, de trappen en gangen zijn kaal en overal heerst de groot ste soberheid. Alleen in de huiskamer is het gezelli.. Daar scharen de' meisjes zich 's avonds rond de snor rende kachel, doen ren handwerkje en luisteren naar het pianospel van een hunner. Dan heerst er een vredige rust in „De Brug", waarover de maatschappe lijk werkster, mej. H. Ver- kley als leidster van de buitendienst, en mej. van Berkum, leidster van de binnendienst, de scepter zwaaien. Maar 's morgens is „De Brug" in rep en roer Dan zwermen de meisjes uit naar alle richtingen van de stad,- om volgens de sym boliek van hun huis-naam een brug te slaan tussen sociale nood en een betere toekomst. Dan trekken zij weer naar de gezinnen, waar hun hulp zo dringend nodig is (in 1950 werden reeds 137 gezinnen gehol pen!) Zo brengen zij het devies tot werkelijkheid, dat op het insigne gegrift staat: „Caritas Christi urget nos" „Liefde tot Christus dringt ons". De liefde tot Christus, die hen dag in dag uit dringt te helpen, overal waar verlangend naar hun komst wordt uitgezien. 15 jaar later in 1950 was dit aantal reeds gestegen tot 8000. Natuurlijk zijn er veel meer be oefenaars, die nog niet ingeschreven staan, deze sport wordt immers over al beoefend, maar nog vele vereni gingen spelen nog steeds niet in bondsverband. Zo beschikt b.v. in Leiden de Leid- Tafeltenniscommissie over gege vens, die aantonen, dat er in onze stad en haar omgeving door 26 ver enigingen, clubs en groepen gespeeld wordt. Hiervan zijn thans 14 vereni gingen aangesloten bij de bond, en met uitzondering van 1 vereniging namen zy alle deel aan de Bondscom- petitie. Natuurlijk horen ook de andere groepen in dit Bondsverband thuis. Het lidmaatschap van de bond biedt de beoefenaar grote en aantrekkelijke voordelen. Naast de competitie wor den immers vele evenementen, tour- nooien, tienkampen, kampioenschap pen, steden wedstrijden enz. georga niseerd. Thans heeft de N.T.T.B. reeds een aanvang gemaakt met een centrale bondstraining, uiteraard nog in zeer bescheiden omvang, maar waar elke vereniging vele van zijn spelers gra tis kan laten trainen door bekende topspelers. Als onderdeel van de N.T.T.B. is er in Leiden de Leitaco, de organisa tie, die de taak op zich heeft geno men, de belangstelling voor deze sport aan te kweken en te stimuleren Zy verleent de noodzakelijke steun en medewerking aan bestaande ver enigingen en kan zelfs geheel zelf standig overgaan tot het oprichten van nieuwe verenigingen in plaatsen, waar hiervoor belangstelling bestaat. Zo is thans gebleken, dat de be staande verenigingen in Leiden prac- tisch alle geheel zijn volgeboekt en in verschillende gevallen reeds zijn overgegaan tot het aanleggen van wachtlijsten. Om nu een overzicht te krijgen van hen, die gaarne in verenigingsver band zouden gaan spelen, verzoekt het bestuur deze personen hun naam en adres even op te geven aan de afd. Propaganda Lgitaco, p.a. Am- monslaan 15, Wassenaar. Bij voldoende belangstelling zal de Leitaco dan overgaan tot het oprich ten van een of meerdere nieuwe ver enigingen. En als ook het Gemeentebestuur en de schoolbesturen van Leiden hun medewerking geven of blijven geVen, dan zal ook Leiden spoedig worden, wat tafeltenniskringen ervan ver wachten, een bolwerk van de tafel- tennissport. DEMONSTRATIE TE OEGST- GEEST De R.K. Tafeltennisvereniging „Oegstgeest" had gisteravond in St. Willibrord een groots opgezette de monstratie-avond georganiseerd, waaraan verschillende prominenten uit de Nederlandse tafeltenniswe reld hun medewerking verleenden. Er was voor deze demonstratie veel belangstelling en de aanwezigen hebben volop kunnen genieten van spannende partyen. De eerste partij tussen Lottie Beumer (PTT Den Haag) en Anny de Burger (ALTC Leiden) was nogal eenzijdig en ein digde in een 21-13. 21-17 zege voor eerstgenoemde speelster. Spannender was de strijd tussen Lottie Beumer en Els Filbry (Sleutels Leiden), die tenslotte door de Haagse gewonnen werd met 21-17, 14-21, 21-14. Het nu volgende heren-enkelspel tussen F. Klinkenbergh (ATTC Maastricht) en W. Heemskerk (Treffers R'veen) stond direct al op veel hoger peil en had een wisselvallig verloop. Klin- kenbergh*zegevierde hier met 21-14, 14-21, 21-11. Daarop volgde het ge mengd dubbel tussen mej. Beumer Cor du Buy en mej. FilbryWill van Zoelen. Hier werd de overwin ning behaald door laatstgenoemd paar met 21-17, 15-21, 21-13. Het he ren-dubbel tussen du Buy-van Zoe len en Klinkenbergh-Heemskerk werd met 21-17, 21-11 overtuigend beslist in het voordeel van de beide eerstgenoemden. En na nog een de monstratiepartij tussen mej.' Filbry en H. v. d. Voort (Sleutels), die met 21-16,- 21-11 het voordeel aan de mannelijke kant bracht, volgde het hoogtepunt van de avond, na melijk het duel tussen Cor du Buv en Will van Zoelen. En deze partij werd inderdaad een duel op leven en dood. Van Zoelen speelde sterk aanvallend, maar kon aanvankelijk niet door de zeer solide verdediging van du Buy heenkomen. De eerste game ging dan ook voor hem ver loren. maar beide volgende wist hy op zijn naam te brengen. In de vier de game ging du Buy opeens vinni ger van zich afbijten en ook meer op de aanval spelen, waardoor hij deze game in zijn voordeel besliste. In de beslissende game ging de stryd volkomen gelijk op, beide spelers zetten alles op alles en elke achter stand van enkele punten werd prompt weer ingelopen. Doordat hij op het eind enige ballen te noncha lant behandelde, m'oest du Buy ten slotte echter deze game en daar mee de overwinning aan van Zoe len laten. In deze op hoog peil staande wedstrijd zegevierde van Zoelen met 16-21, 21-19, 21-16, 15- 21, 21-19. Het geheel was een uitstekende propaganda voor de steeds meer veld winnende tafeltennissport.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5