sjlpjjEIOSe HUTSPOT^ RECHTZAKEN ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Zaterdag 18 November. Het Leidse dubbelmannenkwartet „Inter Nos" bestaat 25 jaar! Een hele prestatie. De acht mannen, met Louis van Wijnbergen als dirigent, gaan dit zilveren feest vieren met een jubileum-concert op Donderdag 23 November a.s. in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Mevr. Belia Brusse Keyzer, alt, en Bram 't Hart, piano, zullen als gast-solisten optreden. En hedenavond houden „Dc Bata ven" een contact-avond uitsluitend voor de leden, om half acht in het R.K Mil. Tehuis aan de Mare. De Ned R.K. Metaal bewerkersbond „St Eloy", afd. Leiden, gaat a.s Woensdagavond het winterprograrr- ma openen met het boeien te film werk ;,De Hemelse Magiër" tover het leven van de pastoor van Ars) Aanvang 8 uur precies in „Den Burcht" Dinsdag 21, Vrijdag 24 en Dins dag 28 Nov. a.s. wordt een K.A B.-ge- zimavond gehouden in het zaaltje Maria- Gijzensteeg. Aanvang acht uur. Het tooee - en revue gezelscnap .,D* Plankeniersen ie „Geba'oa's" in hun nieuwste repertoire zullen op treden. evenals de K.A.B.-symphonie Hedenavon'd van 5 tot 6 uur kaarten afhalen op Hooglandse Kerkgracht 32. Indien nog voorradig daarna: Amaliastraat 22. En het 26ste jeugdconcert wordt op Woensdag 29 Nov. gegeven in de Stadsgehoorzaal, om half drie. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse, speelt o.a. „Eine kleine Nachtmusik" van Mo zart. Gistermorgen is om kwart voor ne gen de 26-jarige motorrijder E. B., wonend aan de Morsweg, op de Breestraat geslipt. Hij viel, liep een hoofdwonde op en werd door de EH.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. En om half elf stond de 69-jarige mevr. J. v. d. N.T. aan de achter zijde van haar woning (Potgieter- laan) de ramen te zemen, toen zij „Oosterkwartier" opende clubhuis Het was gisteren voor de Leidse Speeltuinver. „Oosterkwartier" een belangrijke dag. Een lang gekoester de wens ging in vervulling, n.L een eigen clubhuis. Gisteravond werd, in tegenwoordigheid van tal van geno digden, het clubhuis officieel ge opend. Wegens het slechte weer wer den de plechtigheden buiten zeer be kort, n.l. de onthulling van een ge velsteen en opening van het club- hfcis door weth. J. C. v. Schaik. Mede tengevolge van een lichtde- fect moesten de aanwezigen hun ge duld wel even beproeven, voordat het programma verder afgewerkt werd. De voorzitter der Speeltuinver eniging opende de rij van sprekers. Hij betreurde het grote verlies dat de ver. heeft gehad door het over lijden van de heer de Graaf, die hij de grote stuwkracht noemde bij het tot stand komen van het clubhuis Er werden enige ogenblikken stilte in acht genomen- Vervolgens schetste hij hoe de ver. getobt heeft met zaaltjes, hoe de di verse pogingen om over een vast zaaltje te beschikken mislukten en hoe nu met behulp van het bouw fonds en een gemeentelening zij in staat was geweest tot de bouw van dit clubhuis. Vervolgens nam Weth. v. Schaik het woord. Hij hield een warm plei dooi voor het werk der speeltuin verenigingen en wees op de ontwik keling sedert het ontstaan en op het gewijzigde inzicht, dat de speeltuin ver. niet meer zoals vroeger tot ver maak dient der kleineren, maar dat nu ook de groteren er hun vertier kunnen vinden. Vervolgens wees hij cp de verhouding Overheid-Speel- tuinver., en zegde ook voor de toe komst de medewerking van de ge meente zoveel als mogelijk is toe. De heer Schuitemaker sprak na mens het Nuso-bestuur. Hij overhan digde een portret van vader Claren, de stichter van het speeltuinwerk. Diverse sprekers voerden hierna nog het woord. Wat het clubhuis .zelf betreft, het plan is ontworpen door de heer Marks, de bouw werd uitgevoerd door de aannemer Bury, terwijl in terieur en verdere aankleding door cc leden zelf verzorgd werd. Het ge heel heeft een zeer gezellig aanzien. plotseling van het laddertje tuimel- cie en haar linker onderbeen brak. Wederom: EH.D. Acad. Zieken huis. Gisteren bestond de Leidse afde ling van de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren dertig jaar. Van daar de receptie gistermiddag, waar op verschenen commissaris R. J. Meyer, hoofdinspecteur v d. Waal, inspecteur Hofstede, mej. mr. M. Zeelenberg, de burgemeesters Ver heul en Höweler van Koudekerk en Rijnsburg, majoor mr. R. Warmoltz, commandant van de Rijkspolitie, district Leiden, en diverse zuster organisaties, o.a. de R.K. Bond „St. Michael", namens welke de heren A. Linderhof en W. Kershof, voorzit ter en secretaris van de Leidse afde ling, hun gelukwensen aanboden, 's Avonds was er een feestavond in „Irene". A.s. Vrijdagavond om acht uur wordt in de Boerhaavezaal een ten toonstelling* geopend van werken van leden van het Leids Kunstcen trum. Weth. J. C. van Schaik zal de openings-ceremonie verrichten en de heer N. J. Swierstra zal een in leiding houden. STADSKOK. HET BEGIN VAN HET HUMANISME IN WEST-EUROPA. Prof. dr. J. H. Waszink sprak voor het Klassiek Verbond. In een der collegezalen van het Academiegebouw sprak prof. dr J. H. Waszink gisteravond voor ve.e leden van het Klassiek Verbond, als eerste spreker in de serie winterle- zingen over „Het begin van het hu manisme in West-Europa". Prof. Waszink omschreef de eer ste sporen van de humanistische pae- dagogie in de school van Hyppcra- tes, toen de studie der natuur rond om de mens en de menselijke natuur een belangrijke plaats ging verove ren. eD intrede van het Christen dom gaf een nauw contact tussen bei de gedachtensferen te zien. Het eigenlijke humanisme de naam ontstond eerst in de negen tiende eeuw in de betekenis, die wij daaraan thans hechten, bloeide op ten tijde van Petrarca, die met onwankelbare ijver de studie der klassieken en daarmede het huma nistisch denken bedreef en propa geerde- Spr. beschreef uitvoerig het leven en het werk van deze grote veertiende eeuwse wijsgeer, voor wie de studio van de oudheid niet een te rugkeer daarheen, doch een voorbe reiding voor de toekomst werd. Ten aanzien van de verhouding tussen humanisme en Christendom conclu deerde spr., dat Petrarca niet het humanisme heeft gekerstend, doch het Christendom heeft trachten te humaniseren. Spreker werd ingeleid en met woorden van dank tot slot van de avond toegesproken door dr A. Scholte, voorzitter van de Leidse afdeling van het Klassiek Verbond. DELFTSE HOGESCHOOL. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen mijningenieur de heer C J. A Soutendam en voor het inge nieurs-examen scheepsbouwkundig ingenieur de heer J. H. Jansen, bei den 'uit Leiden. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden: Het woonhuis en erf te Noordwijk aan Zée, Nieuwe Zeev/eg 12 in bod- 16.000.koper de heer G. Voge laar q q. te Noordwijk voor: 22.000. Het huis en erf met afz. bovenwo ning te Leiden, 3 Octoberstraat 3/3a, in bod: 8700.koper de heer F. J. Schmitz q q. te Leiden voor: 9125.—. Het pakhuis te Leiden Wolsteeg in bod: 860.koper de heer Ph L. Th. M. van der Drift te Leiden voor 1160. VOORSCHOTEN Hulp voor Ambon. De plaatse lijke afdeling van de stichting „Door de eeuwen trouw" hield gisteren in ,-Het Wapen van Voorschoten" een bijeenkomst. De alg. penn., de heer W. C. de Vries uit Eindhoven, sprak over de band tussen Nederland en Ambon. „Door de eeuwen trouw" zorgt voor de vertegenwoordigers van Am- bon bij de Ned. regering en de UNO en stuurt voorts voedsel en medica menten. Mevr. E. Latuperissa, Am- bonese en inwoonster van Voorscho ten, schilderde op indrukwekkende wijze de armoede en ellende, die thans op Ambon heerst. Dr. Lekker- kerker, die als legerarts op Ambon gevangen zat tijdens de Japanse overheersing, vertelde over de hulp, die hij toen van de bevolking had mogen ondervinden. Serg. majoor T. A- Aponna ten slotte liet duidelijk uitkomen, hoe de verhouding is tussen de Ambone en en de Javaanse machthebbers. Medische Zondagsdienst. Voor poedgevallen gedurende dit week einde te raadplegen dr H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 527. Het huis met tuin te Oegstgeest Van Assendelftstraat 36 is niet ge gund. LT.-KOL. VAN 't HOF SPRAK VOOR OUD-STRIJDERS. Bevrijding van Nederland. „De gedachte van weerbaarheid moei in ons volk levendig worden gehouden, opdat het gebeuren van 1940 niet opnieuw geschiedt. Die ge dachte moet niet alleen hechter wor den bij de jeugd, maar bij het gehe le volk" Met deze woorden begon lt-kol. S. P. van 't Hof zijn meer dan interessante lezing over de lange weg van de bevrijding van ons land in 1944 en '45 voor de afdeling Lei den van de Ned. Bond van Oudstrij ders en dragers van het Mobilisatie- kruis. Aan het einde van zijn verhaal ge komen, waarin hij vooral ook het werk van de vrouw in de illegaliteit belichtte, voegde hij aan deze woor den nog toe: „Het is geen ophitsen tot militairisme, maar een aanspo ring tot paraatheid. In een moderne oorlog zijn ook vrouwen nodig in diverse hulpdiensten. Er komen mannen vrij en bovendien kunnen vrouwen veel werk beter verrich ten dan mannen". Overste Van 't Hof wist talloze pittige staaltjes te vertellen De uitgangsstelling voor onze be vrijding was eigenlijk Antwerpen en het Albertkanaal. Daar konden de legers niet verder in verband met de te lange verbindingen. De strijd om de haven van Ant werpen ontbrandde. Weldra kon Zeeuws Vlaanderen worden bezet. De operaties tegen de „tuin van Zee land" begonnen 6 November. Het eiland werd verwoest. Aan geallieer de zijde sneuvelden 20.000 man. Op 28 November kon het eerste convooi de Antwerpse haven bin nenvaren. Voor het verdere verloop van de strijd zou de operatie „Market-Gar den beslissend moeten zijn. „Mar ket' was de luchtlanding bij Arn hem; „Garden" de doorstoot door Brabant naar Arnhem. Men kwam tot Nijmegen. Toen verstarde het front. Het werd winter en de Biesbos werd met Tiel de plaats van de „crossings" In het voorjaar trokken de Cana dese legers langs de IJssel verder Noordwaarts. Spr wees er op, dat Friesland, waar de organisatie van de B. S. prima was, het enige deel van Nederland is, dat zichzelf heeft bevrijd. Men bezette daarna de Veluwe en.stopte. Waarom?, vroegen wij ons in het Westen af. Men vreesde meer de inundaties dan de honger. De Duitsers waren echter weldra be reid tot onderhandelingen en capi tuleerden. Zondagsdienst der Huisarten. Morgen zal de dienst worden waar genomen door dr. van Es, de Graaff, Kors, Veldhuizen, van Bockel. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Za terdag 18 Nov. 13 uur tot Zaterdag 25 Nov. 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt. Breestraat 74, Tel. 20552; de Haven-Apotheek, Ha ven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Sander K. z. van H. Ha ven en S. Siderius, Dina d. van E. M. Laman en A. J. de Groot, Pieter- nella L. F. d. van D. F. C. Ie Maire en L. M. van der Meulen, Lena G. d. van L. van der Zeeuw en A. Han sen, Jan z. van D. Kralt en N. Riet hoven, Hendrika A. d. van J. H. Klijmij en A. de Jong, Johannes z. van C. Koster en A. van Veen, Ma ria C. d. van W. J. Bink en M. C. Boter. Overleden; P- N. van Egmond man 66 jr., P. E. A. Plemp vrouw 69 jr., M. W. Bots vrouw 89 jr., H. van den Haspel vrouw 87 jr. Getrouwd: J. Kronenberg jm. en N. Voorsluys jd. Inauguratie van gasthoogleraar In het groot auditorium van de Rijksuniversiteit te Leiden aanvaard de prof. dr. Frank L. Kodner Vrij dagmiddag het ambt van Ameri kaans gasthoogleraar te Leiden, met het uitspreken van een inaugurele oratie over „Full Employment and Economie Policy." Kort na de bevrijding werd een organisatie in het leven geroepen, weike beoogde een uitwisseling van hoogleraren en studenten tussen de Amerikaanse Harvard-University en Leiden tot stand te brengen. Gedu rende drie academische jaren heeft in het kader van deze uitwisseling een hoogleraar van Harvard colle ges gegeven aan de Leidse universi teit achtereenvolgens de hoogleraren Hocking, Sohlesinger en Miller. Onlangs is deze HarvardLeiden- fundatie omgezet in een stichting voor Ned-Amerikaanse uitwisseling en daarrvan een afdeling geworden. De eerste Amerikaanse gasthoogle raar in het kader van deze nieuwe uitwisselingsregeling werd aan Lei den „toebedeeld". Als zodanig deed prof. Kidner, die in de loop van de huidige cursus ook voordrachten aan andere Nederlandse universiteiten en hogescholen zal houden, zijn in trede door het uitspreken van ge noemde oratie. Het ligt in de bedoe ling dat een volgend jaar een andere Nederlandse universiteit als gast vrouwe van een Amerikaanse hoog leraar vermoedelijk van een andere academie dan Berkeley, waar prof Kidner werkzaam is, zal optreden. Prof. Kidner schetste in zijn oratie de voorwaarden, waaronder volledige werkgelegenheid voor een geheel volk in stand kan worden gehouden zonder te vervallen in de maatschap- pe'ijke rampen van inflatie en econo mische dictatuur en wel in de geest van een gecontroleerd „Free enter prise". Na de oratie, die met de gebrui kelijke toespraken werd besloten, volgde een druk bezochte receptie in het Academiegebouw. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde II R. J. Coers, Amsterdam, A. P Oliemans, Leiden, J S. F. Oud, Leiden, B. J. van Via- nen, Den Haag: voor het arts-exa men geneeskunde le gedeelae J Die persloot, Den Haag, T. Y. Kingma Boltjes, R'dam, Liem Soei Poh, Lei den; voor het pi'od. examen Godge leerdheid W. A. Eman, Oegstgeest; voor het voorber. Kerkelijk examen D. H. Scholten, Santpoort. wie verder denI koopt motvrlj l ,St. Christoffel in Amerika De R.K. ver. van Handelsvertegen woordigers enz., .,St. Christoffel", afd. Leiden, hield gisteren haar maandelijkse ledenvergadaring. Hoewel er allerwege geklaagd wordt, over vergadermoeheid, mag St. Christoffel zich steeds in een goe de opkomst verheugen, wat mede te danken is, aan het actuele en be langrijke van haar vergaderingen. Gisteren hield het lid W. G. R. A. Rijsdijk de reeds eerder aangekon digde causerie, over zijn ervaringen opgedaan tijdens een reis door Ame rika. In een zeer prettige verhaaltraftt vertelde hij vele bijzonderheden over zijn reis door tien staten van dit gro te uitgestrekte land. Zijn reis maakte hij met het vlag- geschip van de Holland-Amerika lijn, de Nieuw-Amsterdam. Aan boord heerste grote luxe en wat hem opviel was de zorg, welke ook aan de katholieke belangen was besteed. O.a. was er in de biblio theek een prachtig altaar, waar men dagelijks het H. Misoffer kon bijwo nen. De aankomst tegen schemer in New-York met het gezicht op de wol kenkrabbers van Manhattam is im posant en een wandeling in de avond door de stad met zijn vele lichtrecla mes is een onvergetelijk iets. De ondergrondse -spoorwegen zijn een wonder van techniek. Voor een dubbeltje kan men desnoods de ge hele dag in de trein zitten. De staat New-York moet op deze prijs per jaar ongeveer 70 millioen dollar bij passen. De Broadway in New-York is 50 km lang. De City of New-York bui ten de voorsteden telt 8 millioen en met de voorsteden mee 12 millioen mensen. In New-York wonen liefst 70 verschillende nationaliteiten. Ma- cy's Warenhuis, zoiets als de Bijen korf, heeft een staf personeel in dienst van bijna 8000 man. De stad telt 2800 kerken, 11000 restaurants, ruim 900 nachtclubs. Het'woning te kort in New-York bedroeg in 1948 ruim 150.000 woningen, terwijl er toen ruim 500.000 inwoningen voor kwamen. Het strand op Coney Island met zijn kermisvermakelijkheden, wordt op sommige dagen door meer dan 2}A millioen mensen bezocht. In de Zuidelijke Staten is er nog een scherpe scheiding tussen de blan ke en zwarte bevolking. Op de fer- ryboten, welke het verkeer over de grote baaien onderhouden, is de ene helft voor de zwarte man, de andere helft voor de blanke. Het neger vraagstuk is een van de nijpenste /raagstukken van Amerika. Ook over de machtige industriële concerns wist de heer Rijsdijk veel belangwekkends te vertellen. Ford betaald per dag aan salarissen meer dan Va millioen dollar en het jaar lijkse budget is 500 millioen groot, terwijl het kapitaal, wat geheel on der familiebeheer is, wordt geschat op 800 millioen dollar. Het is niet mogelijk alles te vertel len, uit de zeer interessante rede. Ge noeg zij het dat de heer Rijsdijk een dankbaar gehoor had en de vergade ring hem met een hartelijk applaus beloonde. De commissie voor het St. Nico- laasfeest voor de kinderen deelde mede, dat dit wordt gevierd in het Romanazaaltje achter de Hartebrug- kerk op Zondag 3 Dec., 's middags van 3 tot 5 uur. Leden, die hun kin deren nog niet hebben opgegeven, worden verzocht dit omgaand te I' doen. Een verloting ten bate van dit feest moest de commissie de nodige financiën verschaffen. LEIDEN „LEEGGESTOLEN" Voor het Haagse Gerechtsof verschenen twee Hagenaars, com pagnons in een „gappersbedrijf", na melijk de 26-jarige etaleur Th. H. en de 39-jarige stucadoor J. van der V. De benaming „gappersbedrijf" was de omschrijving, die de presi dent van het hof, mr Vrijberghe de Coningh, gebruikte n.a.v. de grote serie inbraken, die dit tweetal in Leiden heeft gepleegd. Volgens hun eigen bekentenis spoorden zij avond aan avond van Den Haag naar Leiden. „Jullie heb ben de stad leeggestolen", zei de president. H. vond de straf van twee jaar, die de Haagse Rechtbank hem had opgelegd wel juist maar van der V. meende dat een straf van vier jaar te zwaar was voor zijn aandeel in het „bedrijf". De advocaat-generaal, mr Zaayer, bleek in beide gevallen een andere mening toegedaan en eiste tegen Van der V. een gevangenisstraf van zes en tegen H. een straf van vier jaar. De raadslieden bepleitten cle mentie. Uitspraak 1 December a.s. HAAGSE RECHTBANK. NET OF HET HEEL GEWOON WAS Toen een huis te Hazerswoude on bewoond was brachten verschillende mensen er een bezoek aan. De be zoekers namen een souvenir mee naar huis, zodat tenslotte het zeil, 'n kast, de vaste wastafel, een spiegel en nog veel meer voorwerpen ver dwenen waren. Een van de bezoekers, die zich over de spiegel ontfermd had, stond Vrijdagmorgen terecht voor de Haag se politierechter. Op de vraag of ver dachte, zekere M. v. d. B. uit Hazers woude, toestemming had om iets uit het huis mee te nemen antwoordde deze, dat een jongen tegen hem had gezegd, dat hij wel wat uitzoeken kon. De off. vond het maar een vreemde gang van zaken. Hij was van mening, dat er kwasi-toestemming was ge vraagd aan iemand, die niets over de inboedel te zeggen had, om zich reeds bij voorbaat te dekken. Con form de eis veroordeelde de politie rechter v. d. B. tot f 25.boete subs. 10 dagen hechtenis. Tegen de opkoper D. L. A. uit Lei den, die in dezelfde zaak gemoeid was, doch het niet nodig vond ter zit ting te verschijnen, eiste de officier twee maanden gevangenisstraf. Mede met het oog op verd.'s niet smette loos strafregister viel deze eis zo zwaar uit. De politierechter veroor deelde A. tot een maand. Te rijke fantasie. De 51-jarige muziekonderwijzer J. S-, zonder vas te v/oon- of verblijfplaats, had zich Donderdag te verantwoorden voor de Haagse Rechtbank wegens oplichting. Hij logeerde in verschillende hotels, waar hij zich liet inschrijven als Jean le Bien, maar vergat bij het weggaan steeds te betalen. In Boskoop kwam V. in contact met de voorzitter van een zangkoor. Hier stelde hij zich voor als ae be kende musicus Hans Vlieg Hij zou het koor de muziek verschaffen voor het „Roeierslied", een muziekstuk, dat schaars verkrijgbaar is. Van de voorzitter kreeg hij daarvoor geld. Het muziekstuk is echter nog niet gekomen. Er was eer. reclasserings- en een psychiatisch rapport over verdachte uitgebracht. In aansluiting op dit laatste rapport eiste de officier te gen S. een jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. T. H. v. d. Brink, schetste het moedig gedrag van verdachte tijdens de bezetting. De houding van S. bracht hem in het concentratiekamp Na de oorlog was het echter zeer moeilijk voor hem, om weer werk te krijgen, ge zien zijn leeftijd en het gebrek dat verd. heeft. Hij kan nu. echter werk krijgen en daarom bepleitte verde diger een zo spoedig mogelijke In vrijheidstelling en beperking van de straf tot het voorarrest, opdat S. een. nieuwe kans zal krijgen. De recht bank zal over veerden dagen uit spraak doen. oioscopen Trianon. In de tijd, dat de Duit se film haar „hoogconjunctuur" be leefde, was een groot gedeelte van haai- producten gebaseerd op het be ruchte thema, dat in de volksmond „driehoeksverhouding" wordt ge noemd. De Duitse film, met haar on miskenbare gevoel voor romantiek en sfeer, trachtte toen de diverse situa ties aanvaardbaar te maken, door nun geesteskinderen rijpelijk te lar deren met droommuziek en hartroe rende scènes. Was men toen be vreesd, dat de volksopinie geïnfec teerd zou kunnen worden door het sluipende vergif, dat zij periodiek te slikken kreeg, voor de vondsten van de Amerikaanse markt behoeft men aie angst nauwelijks te koesteren Papier is geduldig een paar honderd met ei filmband bezit deze eigenschap in dezelfde mate. maar bewondering mee» men koesteren voor het geduld, waarmede de geregelde bioscoopbe zoeker de humbug slikt, die nv\i hem vaak voorzet. Deze week presenteert Trianon „The Forsyte Sage", een ge schiedenis, waarin men dc stelling poogt te verdedigen, dat in bijzox-dere omstandigheden een echtscheiding cn etn nieuwe verbintenis de enige op lossing is. Wij schrijven „poogt", want de filmproducers hebben zich n'ei eens de moeite gegeven, om het geva' een weini? aannemelijk *e ma ken. Op vrij kunstmatige wr.ze schept men een allerzonderlingste si tuatie die tenslotte (althans op de film) maar één oplossing zou kunnen bieden, nl. ontbinding van het huwe lijk en een „nieuw lever. Dit „nieu- de leven" begint ook al /rij nerk- waardig, want de man, waarmede deze episode begonnen zal worden komt te sterven en tien meter film- band verder is de heldin al weer met een ander op stap. Met Amerikaanse royaliteit is druk gewerkt met klo.l- cters technicolor en een rijtje beken de sterren. Over de techniscne kwa- liUHen van de film zullen we niet u'tweiden, want daar het kernpunt \an de film totaal foutief genepen is. vordt deze factor onbelangrijk. De K.F.C. stelde film toelaatbaar voer strikt volwassenen. N Luxor. „De dijk is dicht". In Nederland vindt een product van eigen bodem niet zo gemakkelijk waardering, vooral niet als het een film betreft. Nu is dit laatste wel begrijpelijk, want als we zo eens in de vier jaar een Nederlandse film te zien krijgen, gaan we onwillekeurig vergelijkingen maken met de pro ducten uit andere landen. Die lan den hebben meestal een geperfection- neerde filmindustrie, waardoor der gelijke vergelijkingen niet helemaal eerlijk zijn ten opzichte van de Ne derlandse filmers. Wanneer wij „De dijk is dicht," vergelijken met „Niet tevergeefs" dan komt de eerste het beste voor de dag. Er zijn wel fouten spe cial het filmverhaal is af en toe wat te veel uitgesponnen maar als ge heel is de rolprent onderhouden en men kan vaak aardige camera-avond sten constateren. De hoofdfiguur uit deze film is een jongeman, die in de zomer van 1944 met zijn vrouw de vacantie op Walcheren doorbrengt. Als de vrije dagen voorbij zijn, laat hij zijn vrouw in Zeeland achter, omdat de voedseltoestand er minder nijpend is dan in hun woonplaats Rotterdam. Terwijl hij echter in de Maasstad werkt, barst het oorlogsgeweld in het Zuiden los De jongeman maakt een tijd van bijna ondragelijke on zekerheid door, welke eindigt met het bericht, dat zijn vrouw gedood is. Dan doet de moeilijkheid zich voor, i taar in de Nederlandse versie is ver- om, zich in het onvermijdelijke te zorgd door de bekende Belgische ra- schikken en nog iets van het leven I dio-spreker Jan Moetwil. Boven 14 te maken. j jaar. Deze zielestrijd speelt zich af te 1 gen de achtergrond van een voor zijn behoud vechtend Walcheren. Som mige passages zijn zeer treffend op het celluloid vastgelegd, andere zijn wat zwakker. Als geheel is deze film echter zeker de moeite waard. Boven veertien jaar. Casino. 't Was werkelijk een ge noegen, Frank Capra's film „Je kunt 't toch niet meenemen" wéér te zien. We hadden er een prettige herinne ring aan, die de jaren dóór gebleven is. 't Eigenaardige van herinneringen is, dat zij in de regel verguld zijn en nooit geheel met de werkelijkheid overeenstemmen. Dit gaat niet op voor deze film! Het verhaalt tintelt van geest en humor, fijne spot en uitbundige vrolijkheid, van roman tiek en gevoeligheid. Wie Capra kent, weet hoe dit laatste wordt op gevat. „Je kunt 't toch niet meene men" bevat levenslessen, zoals wij ze maar zelden krijgen opgediend en die we gaarne aanvaarden, omdat ze op zo beminnelijk, raakte wijze wor den gegeven. Lionel Barrymore, Ja mes Stewart, Mische Auer Edward Arnold, ze zijn weer zo goed als wij hen altijd hebben gekend in hun ra ke typering van karakters. Voor deze film telt de tijd niet, ze is goed voor alle tijden, omdat ze door en door gezond is en bestand tegen al le critiek. Voor alle leeftijden. Rex heeft deze week „De grote samenzwering", een verzetsfilm van uitstekend gehalte. Het verhaal ver telt hier de bevrijding van Algiers, de spannende strijd der verzetslie den en tenslotte de feestelijke in tocht der bevrijders. Het commen- Lido. Verhalen uit de oude tijd, toen vuurwapenen nog tot de onbe kende „grootheden" behoorden, kunnen soms zo boeiend zijn. Ge vechten van man tegen man, waar bij het aankwam op koelbloedigheid en durf, hadden een heel andere in slag dan de tegenwoordige, waarbij 'n man doodgeschoten wordt zonder dat hij z'n belager ziet. Pijl en boog waren intussen ook al wapenen, waarbij men zich op verdere afstand dan in een tweegevecht van z'n te genstander kon ontdoen en een voorbeeld daarvan zien we in de film „De Vlam en de Pijl", welke de ze in kleuren vertoond wordt in het Lido-theater. Het verhaal speelt zich af in de 12e eeuw toen Lombardije bedreigd werd door een inlijving bij Duits land. Hertog Ulrich van Hessen werd door de Duitse Keizer uitge zonden om die inlijving te bewerk stelligen, maar de vrijheidslievende bewoners van Lombardije waren daar allerminst op gesteld en er ont brandde een vrijheidsstrijd. De aan voerder was zekere Durdo, die zich eerst zijn vrouw en daarna zijn zoontje door de sarcastische hertog Ulrich, bijgenaamd „de Havik" ont roofd ziet. De vrijheidsstrijd is daar om voor Dardo allereerst een per soonlijke strijd om zich op Ulrich te wreken. Nauw daarmede saraenge- weven is de vrijheidsstrijd keurig in gevlochten, zodat het kleurrijke ge heel met tal van komische momen ten het aanzien ten volle waard is. Daarnaast een woord van bewonde ring voor de lenigheid, die Burt Lancaster als Dardo tentoon spreidt. Gekeurd boven 14 jaar. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 17 Nov. Groente. Waspeen I 10.2517.75; idem II 7.7510 25, groene kool 5.50—7.80, gele kool 4.60—6.20, bloekool I 12.4017-80, idem II 7.90—12.10, spruiten 20.40—32 10, andijvie 12.2017.40; bospeen 17.50—21.80, boerenkool 8.50— 11.20, kno.selderie 9.7010.10, win terpeen 5.106 20, kroten 6.60 8.80, peterselie 4.807.90, rode kool 5.40-7-80. TER AAR, 17 Nov Groente. kassnijbonen 7.508.00, tomaten A 3451 cent, idem B 2950 cent, id. C 1425 cent. idem CC 1214 cent, idem bonken 1230 cent, idem afw. 1220 cent. spruiten 2329 cent, id. afw. 1011 cent. witlof I 3336 cent, idem II 1625 cent. idem stek 315 cent, prei 610 cent, andijvie 510 cent, witte kool 4 cent. gele Sav.kool 67 cent, groene kool 59 cent, rode kool 59 cent, uien 24 cent, spi nazie 18 cent, waspeen 89 cent. kro ten 6 cent ales per kg., selderij 47 cent, peterselie 4 cent per bos. bloem kool 1119 cent, idem stek 11 cent, knolseledrij 56 cent per stuk, boe renkool 55 cent. stoofsla 1020 cent per kist, druiven 5253 cent per half kg. ROELOFARENDSVEEN. 17 Nov. Groente. Druiven 68. tomaten A 1850. idem B 2462, idem C 12—28. idem CC 1213. kropsla t 1.80—6.20, glassla I 9.10—15.20. idem II 5.208-60 idem III 1.80 5.00, sloofsla 534. andijvie 5— 11 bloemkool 822, en witlof 26—32 Bloemen. Little America 20 26 cent, Golden Seal 1424 cent, Millendale 1318 cent, Cydonia 8 19 cent. Choco 1232 cent, Trosrayo- nanten 1224 cent, Utopia 1013 cent Mary Elisabeth 5—12 cent, Ba- chus 2028 cent, Fresia 2339 cent, Mefo 514 cent, Herco 67 cent en Monument 614 cent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3