NIEUWS UIT D Besoeki-tabak in gevaar E RIJNSTREEK nieuws urr omgeving ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 L 3IDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 BLOEDTRANSFUSIEDIENST NED. RODE KRUIS Gaarne vestigen wij de aandacht op de oproep van de Bloedtransfusie dienst van het Ned. Rode Kruis in een advertentie in dit nummer. Niet alleen, dat de normale vraag naar bloedplasma steeds stijgende is, daar de wetenschap steeds meer wegen vindt het tot zegen van de lijdende mensheid aan te wenden, maar thans is de behoefte daaraan wel uiterma te groot. Hoewel wij hopen, dat alle dreigingen, waarvan de wereld thans vol is, ons voorbij mogen gaan, is het vanzelfsprekend, dat het Rode Kruis zich verplicht voelt rekening te houden met alle mogelijkheden, reder, tussen 18 en 60 jaar, die ge zond is, moet het Rode Kruis helpen by zijn menslievende taak. Wij ho pen en verwachten dan ook, dat zeer velen, zich voor "dit werk van naas tenliefde zullen opgeven. Dit kan zeer zeker bereikt worden, als ieder in eigen omgeving voor dit doel be langstelling tracht te wekken. HET TREKKEN VAN TANDEN IN EVIPANSLAAP Onderzoek naar sterfgeval te Zevenhoven De tandarts L. uit Rotterdam is een eerste verhoor afgenomen in ver band met het feit, dat de 27-jarige A K. te Zevenhoven is overleden in evipanslaap. De tandarts werkt bij een Amerikaans tandheelkundig in stituut te Rotterdam, waar regelma tig de evipanverdoving wordt toege past. De vraag rijst, of deze tandarts, Indien blijkt, dat dit sterfgeval wer kelijk aan onvoorzichtigheid te wij ten is, zijn practijk kan voortzetten aan het Rotterdamse instituut. De overheid beschikt thans over onvoldoende wettelijke bevoegdhe den om in dergelijke gevallen te kunnen ingrijpen, terwijl ook het medisch tuchtrecht slechts over een beperkte macht beschikt. Nog steeds ontbreekt namelijk een wet, volgens welke de bevoegdheid op genees- cn heelkundig gebied definitief kan worden ontnomen aan hen, die niet aan de te stellen eisen voldoen. ALPHEN AAN DEN RIJN Ernstig ongeval Toen Vrijdagmorgen half twaalf de handelaarster in textiel, mej. Wiegman, per rijwiel van uit de richting Gouwsluis de fabriek der fo. P. van Dijk in de Raadhuisstraat wilde passeren, werd juist door de Tengevolge van de terreur Als gevolg van de brandstichtin gen in Besoeki zijn er thans al ta- baksor dernemingen in Oost-Java, die geen droogschuren meer hebben. Het directe gevolg hiervan is, dat de tabak, die nog niet van de be volking is opgekocht, grotendeels niet meer kan worden verwerkt. Deze tabaksaanplant zal deels ver rotten, deels tabak opleveren van zo slechte kwaliteit, dat zij niet kan worden uitgevoerd. Gevreesd wordt, dat de Amerikaanse tabakken ern stige pogingen zullen doen hun po sitie op de wereldmarkt te verste vigen, nu er dit seizoen practisch geen Besoeki-tabak aan de markt zal komen. De berichten over de brandstich tingen in Besoeki zijn in Djakarta dan ook met grote bezorgdheid ont vangen. De minister van binnenland se zaken heeft getelegrafeerd met de gouverneur van Oost-Java. ter wijl de chef der politie in Oost-Java naar Djakarta is vertrokken voor het voeren van besprekingen. Van Nederlandse zijde heeft de heer Van der Zwaai vertegenwoordige van de Hoge Commissaris in Soerabaja be sprekingen gevoerd met de Indone sische autoriteiten ter plaatse. Overigens hebben niet alleen de tabaksondernemingen zwaar onder de terreur te lijden, maar ook de be volking. Roof van vee is aan de orde van de dag. Verschillende dessa- hoofden, die weigerden mee te wer ken met de brandstichters, zagen hun huis in vlammen opgaan. Bo vendien ziin er een aantal m'oorden gepleegd. Vele slachtoffers der ter reur ziin vooraanstaande leden van de Masioemi. De mobiele brigade, die van Soe rabaja naar Besoeki is gegaan heeft al verscheidene arrestaties verricht De aanwezigheid van de brigade heeft echter nog geen eind gemaakt aan de brandstichtingen. In de afge lopen nacht zijn nog dertig schuren van de landbouwmaatschanoij Oud- Djember in vlammen opgegaan. UITRUSTING TWEEDE WALVISEXPEDITIE WORDT OVERWOGEN Het denkbeeld om in de toekomst een tweede walvisexpeditie naar de Zuidpool uit te rusten, is door di rectie en commissarissen van de Nederlandse Maatschappij v. d. Walvischvaart in ernstige studlie genomen. De opzet van een nieuwe expeditie, die een tweede „Willem Barendz'' met vangschepen en der halve belangrijke investering zou vergen, stelt het bestuur evenwel voor zulke enorme problemen, dat het niet eenvoudig is te zeggen, of en wanneer deze plannen uitvoer baar zijn. Met deze mededelingen werd ant woord gegeven op de vraag van een aandeelhouder in de jaarvergadering der maatschappij. Hij stelde de vraag of hierbij geen Marshall-gel den konden worden ingeschakeld. machinist van de kraan een der vol geladen lorries de weg overgetrok ken door middel van een staaldraad. Voor de veiligheid van het verkeer is bij dit gevaarlijke werk steeds een jongen met vlag aanwezig Deze jon gen lette dit keer niet op met het gevolg, dat mej. Wiegman precies met haar hals tegen de staaldraad aanreed. Zij sloeg achterover van haar rijwiel en bleef hevig bloedend cp de straat liggen. Dr. van Kooten verleende de eerste hulp en consta teerde een zware hersenschudding. Per auto is het slachtoffer naar haar woning vervoerd. Geboren: Dirk z. v. D. van Harten en A. de Kleer. Margrietha d. v. T. Versluis en N. N. Kom. Agien Bert Johan z. v. G. van 't Hoog en B. A. van Leeuwen. Jacoba Johanna d. v. W. Uithol en H. Ederveen. Aletta Hillegonda d. v. N. van Keeken en A. H. Corsel. Jacobus Maria Johan nes z. v. J. M. J. Scheerder en J. M. F. Stumpel. Nicolaas Arie z. v. N. Ververs en A. Boesveld. Christina Johanna Maria d. v. H. H. Seijsener en G. C. van Nierop. Cornelia Anna Antonia d. v. J. Zuijdervliet en Th. W. Pietersen. Ondertrouwd: P. A. van der Stoel 40 j. en G. Wentink 20 j. J. van der Horst 33 j. en L. Heblij 26 j. C. J. Roos 27 j. en M. Vitters 24. j. Getrouwd: J. Karmen 28 j. en A. Hoek 28 j. J. Krap 21 j. en B. van Dijk 18 j. H. G. J. Vérburg 33 j. en A. den Hertog 29 j. P. A. de Bruijne 36 j. en J. Verhorst 34 j. H. Wesse- link 24 j. en A. J. van Laarhoven 23 j. J. Los 25 j. en J. H. van Zijtveld 23 j. F. T. Lam 24 j. en M. van Zwieten 22 j. Overleden: G. Vermaas 79 j. J. Stigter 50 j. A. K. Friederich 69 j. echtg. van Th. H. Herr. BOSKOOP Gemeenteraad. De eerstvolgende openbare vergadering van de ge meenteraad zal plaats hebben Woens dag 22 Nov. a.s. 's avonds te half acht. De agenda bevat 20 punten, waarvan de voornaamste zijn: Vast stelling gemeenterekening dienst 1949 en van het burg. armbestuur; vaststelling van bedragen der kosten van het openbaar onderwijs en de vergoeding hiernaar aan het bijzon der onderwijs. Indiening der begro ting 1951 van gemeentebedrijven en burgerlijk armbestuur; benoeming twee leden woonruimtecommissie; wijziging subsidieregeling aan „Het Groene Kruis"; ;aankoop van bouw grond in het Julianakwartier. Personalia. Voor het ingenieurs examen civiel ingenieur slaagde aan de technische hogeschool te Delft de heer H. W. E. Struve. HAZERSWOUDE Man in de sloot. Donderdag morgen vroeg zag de landbouwer B. v. d. V., in een langs de Hoge- v eenseweg gelegen sloot, een hem onbekende bejaarde man zitten. Ter stond haalde v. d. V. hem uit het water en voorzag hem van droge kleren. Daar het zich liet aanzien, dat de man niet goed bij zijn hoofd was, waarschuwde hij de politie. Bij onderzoek bleek uit de papieren, die hij bij zich had, dat hij een zekere P de V. was, afkomstig uit Rotter dam. Zijn vrouw werd met het ge val in kennis gesteld. Toen zij hem kwam halen, verklaarde zij, dat naar man vaak zijn geheugen kwijt is. HU was 's nachts ae woning uitgelopen, wat zy niet had opgemerkt. Vermoe delijk is de_ man, die door de duis ternis misleid, in de sloot geraakt. Gemeeuteraad van Leiderdorp VOORSTEL TOT BOUW VAN 54 ETAGEWONINGEN AANGE' NOMEN. Zonder hoofdelijke stemming heeft de raad van Leiderdorp gisteravond het voorstel van B. en W., om over te gaan tot het bouwen van 54 étage woningen langs de toekomstige Rijks weg, ten Zuiden van de Resedastraat aangenomen. De aan dit besluit voorafgaande discussie bewoog zich uitsluitend op technisch gebied. Over verschillende zaken wist de voorzitter de raad na der in te lichten, over andere zal na der advies worden ingewonnen. De suggestie van de voorzitter, om een soortgelyke bouw in andere plaatsen eens gaan te bekyken werd met instemming ontvangen. Over de urgentie van het woning bouwplan, die door B. en W. in een uitvoerige toelichting was uiteenge zet en waarvan we reeds in ons blad van Woensdag jl. melding maakten, werd niet gesproken, waaruit blykt dat de raad het standpunt van B. en W. ten volle onderschrijft. Aan het architectenbureau Dekker en Van der Sterre te Leiderdorp zal worden opgedragen het plan uit te werken, opdat zo spoedig mogelijk tot aanbesteding zal worden overge gaan. BEGRAFENIS J. RIJNSBURGER Gistermiddag vond op de alg. be graafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelyk overschot van de heer J. Rynsburger, die Maandag j.l. tengevolge van een ver geersongeval om het leven kwam. De heer Rynsburger was enige tijd lid van de gemeenteraad en van de oprichting af secr. van het Bureau Sociale Zorg. Voorts was hy mede oprichter en bestuurslid van het „Groene Kruis". Op de begraafplaats waren o.m. burgemeester v. Diepeningen en be stuursleden van het Bureau Sociale Zorg en het Groene Kruis aanwezig. Bij de groeve sprak ds. J. P. Hon- neg van de Ned. Herv. Gemeente, cie de verdiensten van de overledene schetste ten opzichte van de kerk. De burg. memoreerde in een kort woord, wat de heer Rynsburger voor de gemeente heeft gedaan. De heer J. Rijnsburger, een neef van de overledene, dankte namens de familie voor de belangstelling. Geboren: Wilhelmus J. M. z. van J. W. Kaspers en A. G. v. d. Wiel; Hendrikus A. zn van L. J. v. d Berg en P. Steenbergen; Geert A. zn van J. Slingerland en M. A. v. Veen; Ja cob C. zn van C. van Sandy k en J. Vlieland; Susanna P. M. J. d. van Ph. A. v. d. Wilk en M. P. Verkerk. Ondertrouwd: P. Pret, 24 jr en W. Koekebakker 21 jr uit Rijnsburg; C. N. Berg 35 jr te Zoeterwoude en A. C. van Es 28 jr; C. H. Nyburg 30 jr te Assendelft en C. Vervark 30 jr. Getrouwd: C. v. d. Neut en H. M. Baars; P. Noppen en J. K. Vonk; G. J. v. Iterson en C. Balkenende; B. H. v. d. Bosch en D. Moleman; H. Ver- vloet en J. W. van Es. Overleden: K. v. Heusden e. van M. J. v. Katwyk, 79 jr; A. L. v. d. Brink, wed. van B. Schiedon, 74 jr. LEIMUIDEN Schapenverkoop voor kerk Don derdag werden ten bate van het R.K. Kerk- en Armbestuur 87 scha pen verkocht. Hiervoor was veel belangstelling. Er werk voor be taald ƒ107,50. Gemeenteraad De raad der ge meente Leimuiden zal op Donder dag 23 November a.s. des n.m. te 7.30 uur byeenkomen. Op de agenda staat o.a. Garantieverklaring inzake te openen crediet door de Stichting Waterleiding „De Drie Gemeenten" Gemeenten te 's-Gravenhage. by de N.V. Bank voor Nederlandse NIEUWE WETERING IJsclub „Ijsvermaak". In café Vaneman kwam bovengenoemde jjs- club in jaarvergadering bijeen. Uit het verslag van de penn. bleek een batig saldo aanwezig van 363,15. De periodiek aftredende bestuursle den N. Haazebroek, J. Eekman en M. Jansen werden by acclamatie herkozen, en in de vacature wegens vertrek van P. J. Kroon naar Breda werd gekozen de heer H. van Dijk. NIEUWKOOP Geboren: Jannie d. v. D. van der Kooy en M. M. de Leeuw. Joannes Wouter Maria z. v. J. L. J. de Jong en H. J. v. d. Zwet. Getrouwd: M. M. Balvert 24 j. en J. Th. Markman 22 j. W. Ph. Verha- ge 32 j. en C. A. Egberts 30 j. Ter Aar. NIEUWVEEN Geboren: Cornells P. M. en Pe trus A. M. zoons van J. J. Verhaar en C. G. Schyf, Leonardus A. z. van H B. Otto en L. M. J. Lebesque, Johanna M. d. van Th. J. van den Hoven en C. Slof. Ondertrouwd: N. C. de Jong, 30 jr. te Ter Aar en G. M. M. van Eyk, 28 jr te Nieuwveen, P. J. B. van Scheppingen, 30 jr. te Mijdrecht en E. W. Slinter, 27 jr. te Nieuwveen. Getrouwd: G. Bruijnes, 40 jr. te Woerden en G. van Leeuwen, 35 jr. te Nieuwveen. Overleden: G. M. E. Westhuys, 76 jr., G. A. Boer Rookhuizen, 64 jr., wednr. van H. E. Kersting. NOORDEN 55-jarig huwelijksfeest. Morgen hopen de heer en mevrouw N. Vink en Th. Vinkv d. Bosch, hun 55- jarig huwelijksfeest te vieren. Het zal op deze feestdag een hele drukte worden, want het echtpaar heeft 12 kinderen, die cp hun beurt tezamen 100 kinderen hebben. Van deze kleinkinderen zyn er drie getrouwd, zodat er zelfs achterkleinkinderen twee in getal op het feest zullen verschynen. De bruigom is 85 jaar oud en ge durende 70 jaar lid van het zang koor. Van deze 70 jaar was hij er 25 jaar directeur. De bruid is 78 jaar OUD-ADE V.V.O.A. Zaterdag Meerburg asp.V.V.O.A. asp. aanvang 3 uur. vertrek 2 uur. Het eerste eftal gaat Zondag naar L.D.W.S. 2, aanvang 12.15 uur en vertrek om 11.15 (ter rein Haarlemmerweg). Het tweede elftal ontvangt Alphen 6 om 2 uur. OUDE-WETERING Eerste lustrum Wet. Boys Gis teravond was het een hele drukte in café Klein, waar de voetbalver. Wet. Boys haar eerste lustrum vier de. De voorz. gaf in zyn openings woord de betekenis aan van een ka tholieke sportver. Het gaat niet al leen, om het voetbalspel. Het hoofd doel is en blyft het aankweken van wilskracht en doorzettingsvermogen. Spr. riep de aanwezigen op i> ver band met de vele financiële offers, die tegenwoordig van een sportver. worden gevraagd, financiële steun te blyven verlenen. Hierna was het woord aan het duo Augustinus uit Noordwijk, dat met conferences, schetsjes, goochelen en telepathie het publiek op een be schaafde manier wist te vermaken. Ook het „Orkest Miniatuur" uit Leimuiden had een groot aandeel in 't slagen van deze feestviering. Met een gezellig samenzyn werd de avond besloten en wij kunnen ge tuigen, dat Wet. Boys op een waar dige feestviering kan terugzien. Personalia Te Amsterdam slaagde voor het diploma vakbe kwaamheid en warenkennis, kruide- niersbedrijf. mej. H. G. B. Vesseur. Personalia. Te Amsterdam slaag de voor het diploma vakbekwaam heid en warenkennis, kruideniers- bedrijf, mej. H. G. B. Vesseur. ROELOFARENDSVEEN R.K. Blindenbond. Roelofarends- veen zal de premiere beleven van de serie uitvoeringen, die de R.K. Blin denbond „St. Odilia" in het winter seizoen pleegt te geven in de dorpen van Rijn- en Bollenstreek. Op deze premiere, die 21 Novem ber in de Pancratiuszaal zal worden gegeven, wordt een inleiding gehou den door de heer A. J. Zwartelee, secr. van de blindenbond, die vele jaren hoofd van de R.K. Jongens school in R'veen was. „Meer Vreugde" uit Noordwijker- hout zal de verdere avond vullen met de opvoering van „Het Verleden spreekt".' D.O.S.R. Zondag gaat DOSR I op bezoek bij SVLV in Voorschoten. Gezien de minder goede resultaten der vorige keer durven wij ons nu ook niet erg hoopvol uit te laten, al hoewel wij een overwinning geens zins als een verrassing zullen be schouwen. Aanvang half drie. Voorts nog te 2.30 uur: DCSR II Roodenburg III; 12 uur: Foreholte III —DCSR IV; 12 uur: DCSR V—Roo denburg X; 12 uur: DCSR A—Ha- zerswoude A. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De Raad der ge meente Rynsaterwoude zal Maan dag 20 November 1950 des nam. te 7.30 uur byeen komen. Op de agenda staat o.a.: wyziging bouwverorde ning; aangaan rekening courant over eenkomst met de Bank voor Neder- KATWIJK KOMT ER GEEN HAVEN? Men verwacht nog dit jaar de be slissing van de regering inzake de vraag of Katwijk een vissershaven zal krijgen of niet. Toen de heer S. H. van Eijbergen uit Katwyk giste ren, als lid van de Prov. Staten, aan H. M. de Koningin werd voorgesteld heeft hy onze Vorstin nog op deze zaak mogen attent maken. De heer Van Eij'bergen heeft uiteraard de wens geuit, dat de haven er zal ko men. Naar de IJmuider Crt. ver neemt wordt in de ministeriële me morie van antwoord bij de begroting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, die dezer dagen van de pers komt, nog niet op de beslissende wyze over de haven gesproken. De memorie zegt letterlijk: ,„Het is de vraag, of een Katwijkse haven van invloed zal zyn om de uitbreiding van de visserij'bedryven." Ook wordt aangenomen, „dat de haven niet van overvloedige invloed zal zyn op de ontzouting der achterlig gende landen." Dat alles zou er dus op kunnen wyzen, dat Katwijk géén haven krijgt. LEÏDSCHENDAM Lustrumfeest. Morgen bestaat de Elisabeth-groep 5 jaar. Ter gele genheid hiervan wordt morgenavond een z.g. ouderavond gehouden, waar- by ook alle donateurs van harte wel kom zijn. Maandagavond zullen leden en oud-leden byeenkomen. Dan zal te vens een revue worden opgevoerd, waarin de groei van deze jeugdbe weging gedemonstreerd zal worden. Ondertrouwd: F. C. van Kan en M. A. van Haastrecht, J. A. G. van der Geest te Aikemade en P. van Veen, S. J. Windmeijer te Zoeter- meer en C. C. M. Verhage. Getrouwd: J. S. Kokshoorft te Den Haag en J. A. M. Huntman, N. J. Zijlstra en W. A. Langeveld, J. A. v. d. Berg te Voorschoten en C. H. Cceman. Overleden: J. E. Bengsch 69 jr. echtgenoot van C. P. van Dam, P. J. Blokzyl 76 jr. ongehuwd (Hulp en Heil). LISSE L. T. B. De afd. Lisse van de LTB hield Vrijdagochtend in hotel „De Witte Zwaan" een ledenverga dering. Na een kort woord van de voorz., en de vaststelling der notulen werd overgegaan tot de behandeling van de beschrijvingsbrief voor de alge mene vergadering van de vakgroep kwekers. De voorstellen van de afdelingen werden allereerst behandeld. De voorstellen van de afd. Hillegom werden overeenkomstig het advies van het vakbestuur aangenomen. De voorstellen Kennemerlana en Abersloot werden na ampele be spreking eveneens overeenkomstig het prae-advies van het hoofdbe stuur goedgekeurd. Voorts werden de statuten van de R. K. ondernemers in het bloembol- lenbedrijf van de LTB behandeld. De heer Tulen vond de bepaling, dat men y« H. A. moet telen met 'bloembollen of bygoed, te zwaar en en zou liever persoonlijke stem ming hebben. De voorz. weerlegde dit. Deze bepaling is in gemeen schappelijk overleg tot stand geko men. Verschillende leden namen deel aan de discussie of een kritiek van 350 R. R. gesteld moest worden, om stemrecht te hebben. Zy waren voor een beperking tot 250 R. R. Met meerderheid van stemmen werd besloten het limiet te stellen op 350 R. R. beteelde oppervlakte met bloembollen of bygoed wil men stemrecht hebben op de vergade ring. De geldelijke verantwoording zal slechts door de leden stemgerechtig den behoren te worden gedragen van de afdeling Lisse. De ontwerp-statuten werden met bovenvermelde wijzigingen en op merkingen aangenomen. De heren van de Lans en Mesman werden afgevaardigd. Tot reserve werd benoemd de heer A. H. Lefe- ber. De heer Onderwater bracht het vieren van oogstdankdag naar vo ren. Contact met andere organisaties zal worden opgenomen. Hierna werd de vergadering ge sloten. Geboren: Wilhelmina, d. van C. Haasnoot en M. Overduin; Jan, z. van P- Eyk en T. J Spaan: Egbert C. z. van E. C. van Ginhoven en F. Coté; Hilja M. M. d. van L- G. van der Meij en K. Kamara; Rumolda Corne lia, d. van H Ransdorp en J. M- landse Gemeenten en met de Coöp. Boerenleenbank voor het jaar 1950; voorstel van B. en W. tot deelne ming in het Waarborgingsinstituut voor de Veenstreek; garantieverkla ring inzake te openen crediet door de Stichting Waterleiding „De Drie Gemeenten" te Roelofarendsveen bij de N.V. Bank voor Nedei'landse Ge meenten. WOUBRUGGE „Het Groene Kruis". Na zeer veel voorbereidingen zal 22 Novem ber a.s. „Het Groene Kruis" afd. Woubrugge-Hoogmade het nieuwe wijkgebouw, gelegen op de hoek van de Dokter Lothlaan en de Kerk straat, in gebruik nemen. De bouw is slechts kunnen slagen door de grote medewerking van ver schillende instanties, o.a. de mini steries van Sociale Zaken en Finan ciën, het gemeentebestuur van Wou- brugge e.a. alsook door de grote en daadwerkelijke steun van practisch alle ingezetenen. Het ligt in de bedoe ling iedereen in de gelegenheid te stellen het nieuwe gebouw te be zichtigen, waartoe op Donderdag 23 November 1950 tussen 2 en 5 uur n.m. rondleidingen door het gebouw zullen plaats vinden. Schakenbos; Jacobus W. M., z. van N A. van Wieringen en C. M. Meskers; Maria J.. d. van Th C. Meiman en H. W v. d. Geest; Maria J., d. van Th. P. Kortekaas en M. S. C- Mulder Ondertrouwd: J. Bemelman 30 j. en C A. C. Beugelsdyk 29 jaar; J. Arnoldus 22 jaar en A. E. Langelaan 21 jaar; P. T. Bakker 30 jaar en G van der Mark 25 jaar. Getrouwd: N. H. v. d. Zwaan en A. G- Kortekaas; G. L Pieters en M. G. van Steijn; C J. de Graaf en M. van der Velde; W. Buurman en J. Heikamp. Overleden: Adrianus van Dyk 64 jaai echtg. van L. H v. d. Velde; Wilhelmina J. Roeleveld 75 jaar we duwe van C. J. van dei: Post. NOORDWUK Geslaagde propaganda-feestavond. Vrijdagavond hielden de trans portarbeidersbond ,St. Bonifacius" en de metaalbewerkersbond „St. Eloy", in café Amicitia gezamenlyk een propaganda-feestavond. De voorz. van St. Bonifacius opende deze bij eenkomst en begroette de bondsvoor zitter, de heer W. v. 't Schip. De bondsvoorzitter gaf hierna een kort overzicht over de ontwikkeling der organisaties en de veel verbet- ringen, die hierdoor in de laatste 40 jaren zijn tot stand gekomen. Het verdere gedeelte van de avond werd toevertrouwd aan de accordeonnisten van „Melodia" en de bekende con ferencier A. Westgeest. Damvereniging Het tweede tiental speelde deze week thuis te gen D.G.W. IV en wist een nuttige 137 overwinning te behalen. De uitslagen zijn: H. de VriesTh. Ryndyk 20, M. v. d. BergK. Ter- veer 20, J. Ter veenJ. Knijnen- burg 20, J. OlyerhoekJ. Veerman 02, M. MulderN. v. Kleef 20, D. PlugJ. Vermeulen 02, P. de Bruin—J. de Boer 11, P. Vink n.o.g. 20, J. v. d. NietP. Altorf 2—0. Schietvereniging De wisselme dailles werden deze week gewonnen door: J. Vink 96 p. Ie klasse, D. Lü- schen 95 p. 2e klasse, G. Waasdorp 91 p. 3e klasse. Van de dames be haalde mevr. Heus met 88 het hoog ste aantal. In de eerste klasse werd de medaille definitief gewonnen door J. Vink met 95, 92, 96 p. en in de tweede klasse door D. A. Lüschen met 97, 95, 95 p. De tweede hokkenshow in het Juvenaat van de Postduivenvereni ging, waarvoor thans een goede be langstelling bestond had tot uitslag: J. W'. Hoek 791 p., Th. Hooger- vorst 781K p, C. Commandeur 777 K p. en Th. Mooykind 782 p. Aan de kop staat J. W. Hoek met 791 P- Geboren: Adriana M. d. v. L. Pe- schier en A. G. Vink. Elsa M. A. d. v. L. M J. Doove en E. E. Zieltjens. Margaretha M. d. v. J. v. Schooten en J. W. Hoogervorst. Leonardus M. z v. J. Th. van Bohen/en en C. M. Rotteveel. Wendelmost d. v. J. N. Baanbergen en J. Poortier. Ondertrouwd: J. C. Smit en C. de Bruin, G. Plug en C. Vlieland, J. Barnhoorn en J. M. Vink. Getrouwd: C. J. Kuyt en C, Hou- waart. C. v. d. Wiel en A. G. Ver boog. Overleden: C. G. J. Alkemade 86 jaar. N. Plug 74 jaar. NOORDWIJKERHOUT Voorlopig geen kleuterbureau. Vanaf heden tot en met Januari 1951 zal er geen consultatiebureau voor kleuters worden gehouden wegens afwezigheid van dokter Niemeyer. Kraamverzorging. Met ingang van 1 Januari 1951 zal de Kraamver zorging van het Wit-Gele Kruis ge heel overgaan naar het Kraamcen- trum Bloembollenstreek, gevestigd te Sassenheim. Vanaf heden worden dus geen aangiften voor kraamverzorging meer door zuster Duyndam aangenomen. Zy, die zich reeds hebben gemeld voor kraamverzorging na 1 Januari as. behoeven zich niet opnieuw te melden. Vanwege het Kraamcentrum wordt zitting gehouden in het Wykgebouw van het Wit-Gele Kruis elke le en 3o Maandag van de maand tussen 14 en 15 uur. Om er zeker van te kunnen zyn, dat het Kraamcentrum de gevraagde hulp kan verlenen, moet men zich tijdig aanmelden. Al lo inlichtingen over vorm en kosten der kraamhulp worden tijdens het zittingsuur verstrekt. VEILIG VERKEER. Herhalen moet men telkens weer: We est beleefd, over en weer! Snel verkeer en langzaam verkeer, Linkerarm flink op en neer, WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). BUIEN EN VEEL WIND. Aanvankelyk zwaar bewolkt met enige regen en meest krach tige wind tussen Zuid en Zuid- Oost. Later wisselend bewolkt met nu en da' buien, matige tot krachtige en in de kustprovin cies af en toe harde wind tussen Zuid-West en West. Vannacht op de meeste plaatsen iets minder koud, overdag dezelfde of iets lagere temperatuur dan van daag. SASSENHEIM H. JAARVIERING IN KLANK EN BEELD. Vrijdagavond vond in de S. Pan- cratiusparochie te Sassenheim de buitenkerkelijke viering plaats yan het H. Jaar. Na een kort welkomst woord van kap. Strooband werden voorfilms gedraaid. Het machtige Ve- ni Creatoi, aigew- met klokkengelui en bazuingeschal, werd gevolgd door het plechtige ogenblik, waarop de Paus zelf met de zilveren hamer de H. Deur van de fcu. jt-ieter opende Het grootste deel van de avond werd verder verzorgd door pater Veerman (Norbertijn) van de abdij Berne te Heeswijk met zijn film „The Story of the Pope". Prachtige opnamen van de S Pietei, vancaan en net pause lijk buitenverblijf vormden de om lijsting, waarin het leven van Paus Pius XII in al zijn schoonheid en in drukwekkendheid schitterde. Na de pauskeuze en pauselyke zegen, werd de film onderbroken voor een kort woord, gesproken door kap Stroo band, waarin hij de betekenis van het H. Jaar uiteenzette. Al die pracht en plechtigheden van het H. Jaar, zo betoogde hy, vormen slechts de om lijsting, maar niet het wezenlijke van het H. Jaar. Want anders zou dit jaar slechts be.skenis hebben voor enkele bevoorrechten, die in Rome dit alles hebben mogen meemaken. In wezen is het H. Jaar bestemd voor ieder van ons. Hoe dit jaar beleefd moet worden, blijkt uit de woorden van de Paus: „De algehele terugkeer". Daarmee wordt niet alleen bedoeld de terugkeer van de afgedwaalde katholieken, maar ook de terugkeer van alle practiserende katholieken. Want ongemerkt komen wij allen onder de invloed van de moderne maatschappij Daarna zette spreker in 't kort uiteer, de voorwaarden voor het verdienen van de jubilé-aflaat door degenen, die niet in de gelegen heid z'in deze aflaat in Rome te ver dienen. Nadat de Pausmars was gespeeld, sprak kap. Vulsma nog een kort woord, waarin hy de aanwezigen be dankte voor hun komst. Spr. zeide dat de bate van de avond bestemd werden voor een kinderspeeltuin in eigen parochie. Na de pauze werd de film over het leven van de Paus voortgezet, en de avond werd zonder slotwoord, maar met een dankbaar applaus beëindigd. Vier auto's in botsing. Gister middag ontstond op de smalste plaats op de Hoofdstraat ter hoogte van Niekerk, weer eens een botsing Het waren maar liefst vier auto s, die el kaar om he sden. Twee luxe wagens, waarvan één gloednieuwe, moesten het loodje leggen en werden zwaar beschadigd. De inzittenden kregc-n geen letsel. VOORHOUT L. T. B. De L. T B. vergaderde onder voorzitterschap van de heer J. P. Vester Na opening werd kap- Kerstholt, als nieuwe G.A. door de voorz. welkom geheten en als zoda nig geinstall eer d Hierna memoreerde de voorz. de gang van zaken voor de bloembollen kwekers in het afgelopen jaar. De uitkomsten zyn boven verwachting. Alle producten zijn verkocht. De ex port heeft hierin het leeuwenaandeel gehad, evenwel de iage korting, wel ke dit jaar maar nodig was, gaf de doorslag. De heer W. Borst, afgevaardigde naar de alg. verg., beklaagde zich er over, dat voor de hele afd. maar één beschrijvingsbrief is. Dit is z. i. een uitvloeisel uit de leiding van het H.B- der L. T. B.. Ei' ontstond enige discussie omtrent de verlaagde m. p prijzen voor het komende seizoen. Het is ook de voor gaande spr., die hierin een strop zag voor de kleine kwekers. Een lange bespreking volgde nu omtrent de reorganisatie der L. T. B., om bollenkwekers in één groep on der te brengen. Zonder h. st. werden de ontwerp-statuten door de verga dering aanvaard. Kapelaan Kerstholt sprak een opwekkend woord, en bracht dank voor het in hem gestel de vertrouwen. Als afgevaardigden werden geko zen de heren W. Borst en J. L. Nfjs- sen By de rondvraag was het de heer C. L- M. Prins, die verzocht, om door het H B. stappen te laten onder nemen in verband met plannen om een zeehaven te stichten te Katwijk aan Zee Hij heeft vernomen, dat di verse ingenieurs zich tegen spreken in verband met de verzilting van het boezemwater. De heer W. Borst wenste in L. T. B.-verband stappen te ondernemen, tegen de diverse maatregelen van het B V S.: o.a. onteigening van het teeltrecht, wanneer' men niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. De heer J. L. Nyssen vroeg, hoe het kwam, dat aan meerdere gede mobiliseerde militairen. 10 Are teelt- bewys werd geschonken, en dat er weer andere zijn, die niets kregen. O.a- was dit ook een uitbreiding van het teeltrecht in het algemeen en dit vond spr. ook funest. Omtrent het één en ander zal in de algemene vergadering worden ge sproken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2