S)e Caidóe0oivïmit De raad van Europa in de branding Revolte in de Labour-partij De kwestie Nieuw-Guinea Rust aan het Koreaans front Directeur: C. M. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. RUOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 12136 helpt oe bisschop j pp^fllr hsrkbh bouwch/ J Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Mej. Klompé op belangrijke post DE VANDAAG TE STRAATSBRURG beginnende zitting van de Euro pese Assemblée had gisteren een verrasend voorspel door het onver wacht terugtreden van dé Franse minister voor Europese zaken, de so cialist Guy Mollet, als rapporteur van de algemene commissie, waarin al het belangrijke politieke werk der Assembleé wordt verricht. De commissie koos unaniem de Nederlandse dr Marga Klompé tot rap- portrice. Daarmee is aan deze Neder landse afgevaardigde een van de be langrijkste en invloedrijkste posten i n de Assemblée opgedragen en werd zij gesteld op een plaats, waar de federalistische golven het hardst beu ken op de rotsen van de nationale souvereiniteit. In kringen der Assemblée heeft de eenstemmige benoeming van dr. Klompé geen verwondering gewekt. Hoewel zij slechts als plaatsvervan gend afgevaardigde naar Straatsburg is gekomen, heeft mej. Klompé van af het begin der Assemblée een hoogst actieve rol gespeeld en is zij opgevallen door haar weloverwogen en strikt zakelijk oordeel. In de politieke discussies heeft mej. Klompé van de aanvang af het standpunt verdedigd, dat bij de hui dige verdeling der meningen voor eerst slechts kon worden gestreefd naar gedeeltelijke supernationale overeenkomsten, die beperkte gebie den bestrijken. Door zulke overeen komsten, binnen het kader van de Raad van Europa te plaatsen kon de ze naar haar overtuiging tot practi- sche resultaten geraken zonder dat een breuk behoefde te worden ver oorzaakt met landen, die geen deel van hun souvereiniteit wensten te offeren. Het breed opgezette rap port, dat mej. Klompé in Augustus over deze mogelijkheid tot redding van de Europese Raad opstelde, heeft toen geleid tot een unaniem aanvaarde resolutie. Deze is in Ro me door het ministercomité toege juicht en schijnt op dit ogenblik de belangrijkste basis te zijn voor een practische actie. Mej. Klompé's benoeming kan als overwinning van dit standpunt wor den beschouwd. Dit wil niet zeggen dat de orthodoxe federalisten tot el ke prijs zich gemakkelijk bij deze keer van zaken zullen neerleggen. Reeds het aftreden van Mollet wordt te Straatsburg gezien als een aan duiding van de scherpe strijd, welke te verwachten is. Mollet is orthodox federalist, doch wenst geen federatie te vormen, waarin Frankrijk geen Schuman-verdrag Maandag gereed Volgende week ondertekening Het definitieve ontwerp-verdraj voor de samenvoeging van de West- europese kolenmijnen en staalfabrie ken volkens het plan-Schuman zal Maandag gereed zijn en vóór het einde van de volgende week door de chefs der delegaties worden onder tekend, zo meldt Associated Press uit Parijs. De ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk, West-Duitsland, Nederland, België en Luxemburg, zullen kort na 1 December te Parijs bijeenkomen voor de plechtige on dertekening. Een boven-nationaal gezagsorgaan van zes tot negen leden, benoemd door de ministers van Buitenlandse Zaken, zal de organisatie besturen, onder oppertoezicht van een parle ment van 50 tot 70 leden Een spe ciaal opperste gerechtshof zal over geschillen beslissen. andere partners zou hebben dan de voormalige asgenoten. Daarom kwam hij ook in botsing met zijn partij en landgenoten, die tot iedere prijs en ook zonder Engeland wil len federeren. De strijd tegen deze laatsten, die blijkens debatten in de Franse en Italiaanse parlementen nog hevig zal zijn, drukt nu voor een belangrijk deel op de schouders van de Nederlandse vrouw wier nuchter zakelijk streven naar het concreet bereikbare nu het ietwat stugge idealisme van Mollet gaat aflossen. Ds. Niemöller moet zich verantwoorden Ds. Martin Niemöller, president van de Evangelische Kerk in Hessen, moest gisteren voor een, .kerkraad" verschijnen. De vroegere onderzee- bootkapriein en meest omstreden fi guur in het kerkelijk leven van Duitsland stond voor een raad van veertig Oost- en West-Duitse kerk leiders. Die bijeenkomst, die achter geslo ten deuren in West-Beriijn weid ge houden, werd voorgezeten door dr Otto Dibelius, de Evangelische bis schop van Berlijn, hoofd van de Evangelische kerkenraad De conferprtie was bijeen geroe pen op verzoek van vprscheidene West-Duitse bisschoppen, die voor- sïe1rien ds. Niemöller te schorsen, omdat zijn openbaar halsstarrig ver zet tegen alle plannen om eventueel tot een West-Duitse heruewanening te komen een scheuring in de pro testantse kerk dreigt uit te lokken. Het resultaat van dr. Niemöllers bedrijvigheid is, dat de Oost-Duitse communisten hem ten voorbeeld stel len als een „moedig geestelijke en een strijder voor de vrede" of zoals eer West-Berlijns blad opmerkt: „Zijn inzichten zijn niet anders dan een vriendelijke uitnodiging aan de Sow- jets om de West-Duitsers bij de keel te grijpen evenzo als zij het de Oost- Duitsers hebben gedaan." Ds. Niemöller moest Donderdag avond in zijn oude gemeente Dahlem (Berlijn) een redevoering besluiten, omdat hem het verder spreken door protestgeroep uit zijn gehoor onmo gelijk werd gemaakt. AUSTIN FRIARS IN LONDEN. I 23 Juli van dit jaar de eerste steen Austin Friars in Londen, waar de heeft gelegd. Nederlandse Kerk stond, die in het| najaar van 19: i door bommen werd Tijdens hun verblijf in Londen in verwoest. Op dezelfde plaats zal ech- de komende week, zullen Koningin ter een nieuw kerkgebouw verrijzen, Juliana en Prins Bernhard ook een waarvoor H. K. H. Prinses Irene op I bezoek aan Austin Friars brengen. Besprekingen met Moskou geëist EEN MACHTIGE GROEP van 22 (meest tot de linkervleugel behorende) leden van de Britse Labourfractie in het parlement, verwekte gisteren verrassing door een motie in te die nen, waarin de Engelse regering ge vraagd wordt het initiatief te nemen tot nieuwe besprekingen met de Sovjet-Unie, nu het Russische voor stel tot een viermogendhedenconfe- rentie zij het nog niet officieel algemeen als onaanvaardbaar wordt gezien. Tevens drong zij er bij een andere motie op aan, dat de regering via de Ver Naties overeenstemming zoekt over een lijn in Korea, die de UNO-troepen niet zullen oversc'hrij den, ten einde daardoor het einde van de strijd te bespoedigen. CONSERVATIEVE STEUN I zou gaan met een debat over beide moties die mogelijk ook andere Conservatieve avondbladen noem-1 Labourleden in de komende dagen den de actie van deze groep al een I nog zouden ondertekenen. Maar „revolutie" tegen de (Labour-)minis- wanneer het inderdaad toch tot een RAAD VAN EUROPA JQE RAAD VAN EUROPA verga dert wederom te Straatsburg, of liever: hij zet de eind Augustus jl. afgebroken vergadering thans voort. In die vergadering van Augustus had de Raad zich bezig gehouden met velerlei zaken en was al aardig op weg om z'n aspiratie, nl. het parle ment van Europa te worden, te ver wezenlijken. Niet zozeer omdat hij allerlei aanbevelingen deed op het gebied der Europese defensie een terrein, dat eigenlijk buiten de com petentie van de Raad ligt maar veeleer omdat hij de eis gesteld had, dat hem een grotere be- 0 voegdheid zou worden ver leend, een concrete politieke macht, zij het op bescheiden schaal. Want de Raad van Europa moge een hoogst achtenswaardig college zijn, de afgevaardigden der Europese landen hebben toch niets meer bevoegdheid, dan het uitbrengen van een advise rende stem. Men kan er genoeglijk over allerlei problemen met elkan der praten en men kan de conclu sies van al de discussies en van de lijvige rapporten, welke naar aan leiding daarvan worden geschreven, zelfs vastleggen in resoluties en de ze richten tot het comité van minis ters verder dan dat gaat de be voegdheid niet. En dat dit inderdaad niet zo heel veel is, heeft het comité van ministers nog onlangs duidelijk gedemonstreerd. De vergadering van de Raad van Europa was nl. in Augustus jl. ge schorst om de schuif resoluties aan het ministerscomité te kunnen voor leggen, speciaal om de mening van de regeringen te vernemen omtrent het denkbeeld van een werkelijke politieke bevoegdheid in bepaalde aangelegenheden. Het comité van ministers is inderdaad te Rome bij een geweest in het begin van No- ter van Buitenlandse Zaken, Bevin, en een „ultimatum" aan de regering. Doch leden van de gropp ontkenden, dat zulks het geval was. Wel beschreef een der onderteke naren de motie in zake Korea, als een „Britse reactie op het MacAr- thurisme". Wat betreft het voorstel voor hernieuwd overleg met Rus land, zei dit Labourlid, dat de groep verscheidene „alternatieve voorstel len" in gedachte had, die volgens haar aan Rusland zouden kunnen worden gedaan. Een daarvan was dat wanneer de Russen de gewapen- oe volkspolitie in de Oostzone van Duitsland zou demobiliseren en het Oostenrijkse vredesverdrag zou on- c.ertekenen, het Westen het idee van een Duitse militaire bijdrage aan de Westelijke verdediging zou opgeven. Politieke kringen waren volgens Reuter van mening, dat er weinig kans bestond, dat de regering accoord Unci za! geen boycot dulden De UNCI (commissie der Verenigde Naties voor Indonesië) is vastbeslo ten, de resultaten van de op handen zijnde Unie-conferentie te Den Haag nauwkeurig te volgen. Indien bijvoorbeeld de verwerping door Ne derland van de Indonesische eisen ten aanzien van Nieuw-Guinea zou leiden tot een officiële boycot van de Nederlandse belangen in Indone sië, zou de commissie ongetwijfeld maatregelen nemen en verslag uit brengen aan de Veiligheidsraad, zo verneemt A.P. van de zijde der commissie. gen moest het toestel, dat op de lijn SoerabajaDjakarta vliegt, wegens motorstoring terugkeren. Gezagvoer der E. Randag maakte een normale landing, doch het toestel, dat 21 pas- Ten gevolge van een mechanische storing in de overbrenging per telex is de heer M. McDermott, de woord- sagiers vervoerde, kon door onbeken voerder van het State Departement, "ie oorzaak aan het einde door Reuter gisteren onjuist geci- loop niet tot stilstand komen. De pi- teerd met betrekking tot het stand- loten raakten in de cockpil bekneld, punt van de Verenigde Staten ten waarbij de 25-jarige gezagvoerder op debat zou komen, dan zou de oproep tot overleg met Rusland stellig veel steun van de conservatieven onder vinden. Kard. Mindszenty „vrij" In een kliniek te Pest Kardinaal Joseph Mindszenty is door de Hongaarse autoriteiten „in vrijheid gesteld" en opgenomen in een kliniek te Pest, aldus meldt de K.N.P. uit Rome. In September jongst leden is de kardinaal door zeven neurologen onderzocht. Het resultaat van dit onderzoek werd aan Stalin medegedeeld, waarop deze onver wijld drie Russische specialisten van naam uit Moskou naar Hongarije beeft gezonden. Dezen achtten opne ming in een kliniek noodzakelijk. Hongaarse autoriteiten vrezen thans, dat de kardinaal door de kli nische behandeling spraak en ge heugen terug zal krijgen, waardoor voor het publiek ongeschikt geachte feiten openbaar zouden worden. Daarom ontvangt kardinaal Minds zenty wel veelvuldige inspuitingen om uitstel van zijn dood te voorko men, maar anderzijds trachten de medici te voorkomen, dat het zenuw stelsel zijn oude kracht herkrijgt. De leiders van de Hongaarse com munistische partij en de regering be studeren een officieel communiqué, om de bevolking zo tactisch en aan nemelijk mogelijk uit te leggen, waarom de tot levenslang veroor deelde prelaat zijn „vrijheid" heeft herkregen. Kardinaal Mindszenty werd 8 Fe- bruari 1949 in Boedapest veroordeeld j i tot levenslange gevangenisstraf ,we V eens hoogverraad, noeineen om df Aan het front in Noord-Korea hëerst op het ogenblik bijna volko men rust. Britse troepen meldden schermutselingen met een kleine vij andelijke groep bij patrouilles aan de Tsjongtsjon in Noord-West-Korea. Een woordvoerder van het eerste korps verklaarde, dat de enige sterke vijandelijke strijdmacht waar tegen over de Amerikanen in deze sector geplaatst zijn, zich ten Noorden van de weg van Hoenoeri naar Toktsjon scheen te bevinden. Zuid-Koreanen, die anderhalve km voor hun stellingen uit verkennings acties uitvoeren, kwamen slechts sporadisch in contact met de tegen stander. Troepen der VJN. in gebieden ach ter het front zijn gealarmeerd in ver band met geruchten, dat een leger vaij 10.000 man Noordelijken op dracht heeft gekregen Seoel te her overen, zo deelde een woordvoerder van het achtste leger mede. Deze Noordelijken zijn bij de op mars der verbonden troepen achter gebleven in de bergen. PIECK OOK AL NAAR DE DOKTER! De Oostduitse president Wilhelm Pieck is uit Berlijn naar de Sowjet- unie vertrokken voor een m'edische behandeling van vier weken. vember, maar heeft de resoluties van de Raad rustig naast zich neergelegd. Natuurlijk zegt men tot zulk een achtenswaardig college als de Raad van Europa niet botweg: morgen brengen! Men zegt, dat de opgewor pen kwesties dermate belangrijk zijn, dat men daar niet dan na nauw gezette studie op kan antwoorden en stelt ze in handen van deskundigen. Dat heeft dezelfde uitwerking als bij ons de commissoriale doofpot; als de kwestie er na verloop van een lange, lange tijd eindelijk weer uitkomt, is de belangstelling inmiddels zoda nig bekoeld dat niemand meer zin heeft om zich te verdiepen in de loodzware beschouwingen, welke de commissie er aan heeft gewijd. De Raad heeft de geste van de ministers ook wel degelijk als een beleefde af wijzing aangevoeld. Dat blijkt reeds uit de uitlatingen van afgevaardig den, die als hun overtuiging te ken nen hebben gegeven, dat de minis ters opnieuw de weg naar een Euro pese vereniging hebben geblokkeerd. En dat zal ook wel blijken uit de re devoeringen, welke dezer dagen te Straatsburg zullen worden afgesto ken. LIET IS OOK HIER weer Engeland, dat de toon aangeeft. De Brjtse Labpurregering heeft nu eenmaal gekozen voor het isolement, waarin zij haar kracht zoekt en zij zet deze politiek consequent door. Het Schu- man-plan heeft dat ervaren op eco nomisch gebied (vereniging van de Europese kolen- en staalindustrie), het plan-Pleven heeft dat eveneens moeten ondervinden op militair ter rein (één Europees leger) en nu is de Raad van Europa het derde voor beeld. Het motief is overal hetzelfde: de Britse regering wenst geen stukje souvereiniteit prijs te geven. De an dere ministers van het minfstersco- mité volgen blijkbaar voorlopig een voorzichtige tactiek; zij kijken de kat eens uit de boom. Men had Enge land graag mee gehad en wilde het daarom zelf stelling laten nemen. Nu dat niet blijkt te gaan, zal zorgvul dig dienen te worden overwogen, of het mogelijk en wenselijk is nu een werkelijk Europees parlement, een supra-nationaai gezagsorgaan, zon der Engeland in het leven te roepen. Nu Engeland niet meedoet, zullen de andere regeringen waarschijnlijk ook meer bezwaren laten gelden tegen een afstand van bevoegdheden en daarom ziet het er naar uit, dat de Raad van Europa zijn aspiraties nog wel even aan de wilgen kan hangen. Wellicht kiest de Raad thans eieren voor z'n geld en aanvaardt hij de mogelijkheden, welke op het ogenblik reeds bereikbaar zijn. Wan neer men nl. geen grootse conceptie ineens verwezenlijken kan, is het beter alvast genoegen te nemen met mogelijkheden van beperkter strek king dan helemaal niets te doen. Ne derland heeft daar in Augustus reeds op gewezen: verschillende landen kunnen zich aaneensluiten om op be perkte schaal gemeenschappelijke be langen gemeenschappelijk te beharti gen. Wellicht kan uit al deze voorlo- pertjes het Europese parlement uit eindelijk te voorschijn komen. In ieder geval kunnen zij de wegberei ders daartoe zijn. De keuze van de Nederlandse Ka tholieke afgevaardigde mej. dr. Klomoé als rapportrice van de be langrijke commissie voor algemene zaken in de plaats van de Fransman Guy Mollet wijst er op, dat men te Straatsburg inderdaad deze kant op wil, want het was mej. Klompé, die in Augustus het bovenstaande denk beeld lanceerde. Zo kunnen we de weg der realiteit bewandelen, hetgeen in elk geval be ter is dan constructies in elkaar te zetten, waarvoor de tijd nog niet rijp is. HET WEER VERANDERDE NIET. Wat er ook de laatste eeuwen ver anderd moge zijn, zeker niet het weer. Dit ondervonden twee vroege re Engelse Garde-soldaten, die, ge stoken in 18de eeuwse uniformen medewerken in een der scenes (het aflossen der wacht) in een nieuwe film. Tijdens een hevige regenbui, die het filmen verhinderde, roken zij, onder beschutting van een 20ste eeuwse parapluie hun, cigaretje. aanzien van de Indonesische aan spraken op Nieuw-Guinea McDermott heeft namelijk gezegd: „Er is geen enkele grond voor het bericht in een Sydney's blad, dat de Verenigde Staten Nederland steun hebben toegezegd in Nederlands ver zet tegen de Indonesische eisen ten aanzien van Nederlands Nieuw-Gui nea." In deze volzin zijn bij het seinen weggevallen de woorden: „Er is geen enkele grond voor het bericht in een Sydney's blad dat", zodat er ten on rechte stond: „McDermott heeft ge zegd, dat de Verenigde Staten Ne derland steun hebben Twee Ned. piloten in Soerabaja gedood slag werd gedood. Korte tijd late overleed de 27-jarige tweede piloot, H Legger. De overige leden van de bemanning en passagiers zijn onge deerd. De heer H. F. Legger, vliegtuig- bestuurder 4e klasse, was Groninger van geboorte. Hii heeft daar de Zee vaartschool bezocht. Zijn onleiding to' verkeersvlieger ontving hij bij de Rijksluchtvaartschool Ruim een jaar geloden werd hij gebrevetee; d, waar na hij in dienst trad bij de K.L M. Op 7 Januari van dit jaar vertrok bij naar Indonesië. De heer Randag was in Aug. 1919 bij de K.L.M. in dienst getreden maar is later overgegaan naar de In donesische luchtvaartmaatschappij. GEEN MARSHALL-HULP VOOR SPANJE. Een woordvoerder van het staats departement te Washington heeft gisteren verklaard, dat de Ameri- Twee Nederlandse piloten van de kaanse regering volstrekt niet van „Garuda Indonesia Arways" zijn gis- I plan is om Spanje te doen opnemen iermorgen bij een noodlanding op in het plan-Marshall of 'een speciaal het vliegveld van Soerabaja om het economisch bijstandsprogram voor leven gekomen. Kort ha het opstij- dit land uit te werken. gens hoogverraad, pogingen om de republiek omver te werpen en zwar- handel in buitenlandse valuta". Tegelijk met de Kardinaal werden een aantal andere vooraanstaande Hongaarse katholieken veroordeeld tot zware gevangenisstraffen. Ruim twee maanden daarvoor, op Tweede Kerstdag 1948, was de Kardinaal ge arresteerd. Tussen deze data lag het proces, dat de hele wereld diep •dhokte door de weerzinwekkende omstandigheden waaronder het werd gevoerd. Tevoren had de Kardinaal gewaarschuwd, dat elke bekentenis, die hij zou afleggen, bij voorbaat als nietig moest worden beschouwd. Verbitterde gevechten in Nepa! De nationalisten hebben de rege ringstroepen vijf kilometer achter- uitgeslagen ten Noorden van Parwa- nipoer, een stelling die de stad Bir- ganj, het hoofdkwartier van de voor lopige regering der opstandelingen, beheerst. Volgens een correspondent van het nieuwsbureau „Press Trust of In dia" te Birganj wordt er verbitterd gevochten en zijn aan weerszijden versterkingen aangevoerd. DE GEMEENTERAAD VAN FIN STER WOLDE. Donderdagavond kwam de gemeenteraad van Finster- wolde voor de tweede maal in tien dagen bijeen ter bespreking van het door de Regering bij de Staten Gene raal ingediende wetsontwerp inzake voorziening in het bestuur van Fin- sterwolde. Nog voordat dit punt in behande ling kon worden genomen verliet de Burgemeester, de heer H. Tuin, de raadszaal. De foto toont het moment, waarop de heer Tuin zijn papieren bijeenvoegt om te vertrekken, op welk moment de communistische le den van de Raad eveneens aanstal ten maken de vergadering te verla ten. Tweede van rechts (staande) bur gemeester H. Tuin. Rechts van hem de zetel van wethouder Molenkamp, die reeds was vertrokken. Daarnaast zittend wethouder Haken, staande (op de rug gezien) het raadslid de heer Nap, en zittend de heer Schuur. KoAAdt^e.... Het grootste onrecht schept dapperste harten.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1