EUROPA'S EENWORDING Tweede Kamer beschouwt de begroting feid&e duetuig,: één jUcvt WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 -i, ..tiD.ih tUUKAN'l TWEEDE Bl.AD - PAGINA O BEDS EERDER, toen het plan- Schuman werd geopperd (het plan tot samenvoeging van de West- Europese kolen- en staa-industrie on der leiding van een supra-nationaal ^ezags-orgaan), heeft Engeland stel ing genomen. Het wenste geen deel van zijn souvereiniteit prijs te geven ten bate van een boven-nationaal orgaan en deed daarom niet mee aan het plan-Schuman. Het verkoos zijn oude houding van „splen- 0 did isolation" wederom te hervatten en de koers van Europese aaneensluiting, federalisatie en integratie niet te volgen. Enge land blijft naast Europa staan, zon der er deel van uit te maken. Dat is Maandag opnieuw gebleken, toen de Britse onder-minisier van buiten landse zaken Davies tijdens een de bat over de Raad van Europa in het Lagerhuis verk aarde, dat Engeland niet zal meewerken aan de oprichting van een Europees leger onder ver antwoordelijkheid ,van een Europese minister van defensie. Ook zou En geland niet deelnemen aan een Euro pese federatie met een Europese grondwet als .basis- De kern van de zaak is ook hier, dat de Engelse re gering haar souvereiniteit ten volle behouden wil. Dat is jammer, want als iedereen dat voorbeeld volgt, ko men wij er nooit. Iedere samenwer king houdt nu eenmaal in het prijs geven van een stukje eigen souverei niteit; als men samenwerking wil en men moet dat wel willen, omdat het hard nodig is dan moet men ook bereid zijn. zich te schikken naar anderen. De Britse Labourre- gering is echter op dit punt zo con servatief a's zelfs de conservatieven in Engeland niet zijn. PARIJS, de bakermat van de fede ratie-plannen. waar na het plan- Schuman het plan-Pléven (inzake het Europese leger) het levenslicht zag is door deze jongste Britse uitsn~aak niet verrast Het had een afwijzing verwacht, na de weigering van Lon den om mee te doen met het Schu- DONDERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinboumededeilngen) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek- 13.35 Pianorecital. 14.00 Promenade orkest. en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal ensemble. 15.45 Bijbellezing. 16.30 De stem van de Christelijke Vakbeweging. 18.45 Muziek van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws en weerber. 19.45 Le vensvragen van allerlei aard. 19.30 „In dienst van het Vaderland." 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Gram. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gewijde muziek. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Com mentaar wereldschaaktournooi. 23.20 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. 9.30 Po pulair concert. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Viool en piano. 11.30 Gram. 11.45 „Voor de tweede maal naar IJsland," causerie. 12.00 Me- tropole-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 „In het spionnetje.'' 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Orgelspel. 13.45 „U kunt het geloven of niet." 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianoconcert: 15.00 „Speelgoed," causerie. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Dansorkest 16.30 Slui ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- ipraatje. 18.30 AVRO-allerlei. 18.35 Orkestconcert. 19.05 Gesprek met de brandweerman. 19.15 Gram 19.45 De jachtvliegschool van de Neder landse lucht, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Omroepor kest., groot koor en solisten. 21.25 Orgelspel 21.45 „Annajanska," hoor spel. 22.20 „Let op de bel."' 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gram. i-plan. Parijs is echter niet van zins om z'n activiteit in deze rich ting te staken, want zowel het econo- m'sche Schuman-plan als het mili taire plan-P'éven kunnen doorgang vinden, ook al doet Engeland niet mee. De onderhandelingen over de verwezenlijking van het Schuman- p'an zijn, naar bericht wordt, reeds in een vergevordesrd stadium, zodat het mogelijk is. dat er weldra ook een Europees leger tot stand komt zonder Britse medewerking Eén punt is door deze gang van zaken wel scherp belicht en dat is dat de Europese eenheid van boven af nauwelijks is door te voeren. De grote drang zal van onderen af moe ten opkomen, zal moeten uitgaan van de volken ze'f. Of zoals het Alg. Dagblad schrijft: ,Er za! nimmer een soliede samen- we-king tussen de Europese staten worden verkregen, indien niet aller eerst begonnen wordt met het slopen van de belemmeringen, waaronder het onderging verkeer van personen goederen en diensten gebukt gaat Wij moeten afschaffing hebben van visa- en paspoortenbelemmering, wij j moeten vermindering, nivellering en dan liquidatie hebben van de invoer- j rechten in het inter-Europees ver- keer. Wij moeten verlost worden van I contingenteringen jegens elkaar en j van andere discriminerende maatre- gelen Dat is alles zeer juist, maar het is de vraag of deze zozeer gewenste af schaffing van belemmerende bepalin gen het beginpunt kan zijn dan wel het resultaat het eindpunt moet zijn van de lar;-- weg de-- eenwording. Maar de r mdgedachte is juist: de vo'ken zelf zullen moeten wil'en en dan zullen de staatslieden moeten volgen. Romme dringt aan op beveiliging der democratie In de Tweede Kamer zijn de al gemene beraadslagingen over de Rijksbegroting voortgezet De heer TIL ANUS (C.H.) zeide het gevoel te hebben, dat we weer zorgvolle tijden tegemoet gaan mei betrekking tot de internationale ont wikkeling en ook met betrekking rot de financiële toestand van ons volk. Het volgende kabinet zal in 1952 met de financiële zorgen zitten Vereen voudiging van tal van diensten zal z.i. de industrialisatie bevorderen. Spr. verklaarde op staatkundig ge bied samenwerking op zo breed mo gelijke basis nodig te achten Het heengaan van minister Schokking zeide hij te hebben betreurd. Aan de heer Oud gaf spr te kennen, dat hij hem niet kan volgen in zijn opvat ting, dat er geen verschil zou zijn tussen parlementaire en extra-parle mentaire kabinetten, als er geen bin dende afspraak wordt gemaakt. De bestempeling door de heer Van der Goes van Naters van conservatieve concentratie jegens de Chr H. U. wees spr. met beslistheid af Ten aanzien van de Belgische konings kwestie zeide spr., dat de socialisti sche vakbeweging zich heeft laten leiden door een gelijk gestemde poli tieke partij hetgeen z.i. onjuist is. Eveneens vond hij het onjuist, dat bij de behandeling van de begroting van Oorlog de staatssecretaris de portefeuillekwestie stelde, daarbij verder gaande dan de minister. De heer ROMME (KVP) verklaar' de het eens te zijn met de politiek van het kabinet in het afgelopen jaar en hij sprak zijn vertrouwen in het beleid uit. In deze verklaring is ook begrepen het beleid ten aanzien van de souvereine republiek Indone sië. In het beleid sedert de souve- reiniteitsoverdracht zeide hij in bre de lijnen vertrouwen te hebben, ook voor wat Ambon en Nieuw-Guinea betreft. Met de regering betreurde hij de ongelukkige woorden bij de aan komst der parlementaire commissie op Schiphol. De Indonesische burger oorlog om Ambon vervult spr. met leedwezen, maar hij zeide geen za kelijke reden te zien om over het beleid inzake Ambon te fulmineren zoals is geschied. Hij geloofde niet, dat wie ook het er beter of anders zou hebben afgebracht. De eigen marine. Met voldoening constateerde spr., dat de regering vasthoudt aan een eigen marine en hij zeide te begrij pen, dat zij gereserveerd staat tegen over plannen tot vorming van een Europees leger. Waar Engeland niet meedoet aan een Europese federali satie staat men voor het alternatief: geen Europese federalisatie of een Europese federalisatie zonder Enge land. Hij gaf in overweging een gezins raad te stichten om de betekenis van het grote gezin in beschouwing te nemen. Aan de bevordering der mid denstandsbelangen ontbreekt z.i. wei eens iets en in dit verband opperd. hij het denkbeeld een interdeparte mentale middenstandscommissie in het leven te roepen. Alles weten Voor het onder de arbeiders be staande wantrouwen tegen iedereen, die offers vraagt, is z.i de voor cL hand liggende therapie het betrek ken van de arbeider in de economi sche organisatie der onderneming Van de zijde van de Partij van de Arbeid is in het voorlopige verslag te kennen gegeven, dat buiten-par lementaire actie een "evaarlijk wa pen is, da. slechts tot de uiterste ge vallen, als de democratie in gevaar komt, moet worden beperkt Spr zeide te hopen dat men in die kring zal inzien, dat deze stelling hoe lan ger hoe minder houdbaar wordt. Zijn fractie staat, afwachtend tegenover de heer s' Jacob. Wat de hu'dige po litieke samenstelling van het kabinet aangaat sprak de heer Romme de hoop uit, dat deze spoedig weer zal zijn als toen men in 1948 startte De heer HOFSTRA (Arb.) zeide o.a. tegenover de mogelijkheid van bezuiniging sceptischer te staan dan de heer Schouten. De heer VAN DE WE'iERING (Ch.) zeide niet zozeer bezorgd te zijn over de begroting als wel over de toekomst als bepaalde gunstige factoren niet meer zullen werken. De heer LUCAS (K.V.P.) was eveneens van oordeel, dat de belas tingen zo hoog zijn dat er voor ver dere opvoering weinig speling meer is. Verzwaring der lasten is overi gens niet gewenst. Er moeten z.i. be zuinigingen van betekenis mogelijk zijn. Bijzondere aandacht vroeg hij voor het technisch onderwijs in ver band met opvoering der arbeidspro ductiviteit. De heer JANSSEN (K.V.P.) wilde nadere inlichtingen over de maatre gelen tot credietbeperking. Voorts wilde hij weten hoe de discontover hoging zal worden geëffectueerd. Naar zijn oordeel moeten middelen worden gevonden om particuliere beleggingen mogelijk te maken. De heer DE GROOT (CPN) vond, dat het plan-Marshall op een gran dioos bankroet is uitgelopen. De grondslag, waarop het kabinet stond, is z.i. vrijwel afgebrokkeld. Naar zijn mening behoort de minister-presi dent opheldering te geven over de houding van het kabinet inzake Franco-Spanje. Hij diende een motie in, waarin de Kamer, kennis geno men hebbende van het besluit der regering om haar afgevaardigden bij de V.N. opdracht te geven om voor volledige hervatting der diplomatie ke relaties met Franco-Spanje te stemmen, dit besluit uitermate be treurt. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering betoogde de heer GORTZAK (CPN), dat de binnenlandse politiek wordt bepaald door Amerika, De Nederlandse rege ring is door het zenden van schepen en troepen naar Korea verantwoor delijk voor wat daar onder de vlag der V.N wordt misdreven. Onze schepen en troepen moeten worden teruggetrokken, om te voorkomen, dat ons land, bij een uitbreiding van het conflict, in oorlog zou komen I met het nieuwe China. Spr wilde weten of de regering met hem niet van oordeel is, dat het van het groot ste belang moet worden geacht, dat de door Sovjet Rusland voorgestelde viermogendhedenconferentie om tot oplossing van het Duitse vraagstuk te komen zo snel mogelijk to. stand komt. Tweede bankroet. De heer ZANDT (S.G.) gaf als zijn oordeel te kennen, dat de Indonesi sche politiek der regering op een verschrikkelijk bankroet is uitgelo pen. Een communistische staatsgreep in de nabije toekomst leek hem in Indonesië niet onmogelijk en het is z.i. duidelijk, dat Indonesië niet rijp is voor zelfbestuur. Spr. pleitte voor Zondagsheiliging en hij laakte het ongestraft laten van het misbruiken van Gods naam. Hij waarschuwde tegen het opdringen van Rome, daarbij klagend over benoeming van R.K. burgemeesters in Protestantse gemeenten. Te tien uur werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmiddag een uur. Dan komt de minister-president aan het woord. De Leidse drieling van het echtpaar A- J. van SlingerlandC. M. van Goozen, Hansenstraat 51, wordt Maandag a.s. één jaar! De jongen Tonny en de meisjes Erna en Loeeje zullen er nog geen weet van hebben, hoe veel zorgen zij in dit metselaars-gezin teweeg gebrach. hebben. Maar ook niet hoeveel vreugde hun ouders aan deze kerngezonde drieling be leven! (Foto: A. A. Pijl, Leiden). BESPREKINGEN IN ZAKE REPATRIëRING. Generaal-majoor C. D. Toet, die onlangs in KL-verband uit Indone sië is teruggekeerd en sinds kort be velhebber is van de 2e afdeling in Arnhem en de kolonel G. Pruijs, di recteur voor de demobilisatie der KL in Nederland, zullen zich Don derdagavond per vliegtuig naar In donesië begeven. Het doel van hun reis is, besprekingen te voeren be treffende de repatriëring van de thans nog in Indonesië verblijvende Nederlandse troepen. Momenteel zijn het nog het gruot- ste gedeelte van de H-briga le en een aantal leden van het voormalige KNIL, die op repatriëring wachten. NATIONAAL AALMOEZENIER DER GIDSENBEWEGING. Het Nederlandse Episcopaat heeft de zeereerw heer A. Willigenburg benoemd tot nationaal aalmoezenier der Gidsenbeweging in Nederland Aalmoezenier Willigenburg was reeds enige jaren als diocesaan aal moezenier verbonden aan de Gidsen beweging in het bisdom Utrecht. WIE EEN VAN DE AFGEBEELDE INSIGNES NIET DRAAGT, IS GEEN VERPLEGER OF VERPLEEGSTER. De bevoegdheid, de titel van ver pleegster of verpleger te voeren, komt slechts toe aan hen, wie het door de wet beschermde Staats- insigne is uitgereikt. Op dit feit wordt bij het 5-jarig bestaan van de Federatie van Neder landse Verenigingen, omvattende 7 verpleegstersbonden, die de belan gen van de verpleging en verplegen- den behartigen, extra de aandacht gevestigd, daar nog velen in ons land ten onrechte in de mening verkeren, dat ieder, die het un'form van ver plegende draagt, dit inderdaad is. Op bijgaande foio komen ae af beeldingen van het Staatsinsigne voor. Bovenste rij: v.l.n.r. het A-diplo ma, algemene ziekenverpleging (zgn. „Witte Kruis"); A B diploma „Witte- en Zwarte Kruis; B-diploma, verpleging zenuw- geesteszieken (zgn „Zwarte Kruis"). De verpleegster met het „Witte Kruis'' (eventueel met Zwarte Kruis) kan zich verder bekwamen voor de aantekening: Kraamverple- ging, zng. „Ooievaartje" (afbeelding links onder); Kinderverpleging (afb. midden onder); en Wijkverpleging (afb. rechts onder). De zusier met het insigne met de aantekening Wijkverpleging, moet in het bezit zijn van de aantekening Kraamver- Een yetuiqe die niet &pxak Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve^en). „Kan dit misschien van u zijn!" zei ik, terwijl ik het mesje vooruit stak en mijn pet afnam. Ik heb het zojuist tussen de brandnetels in het laantje gevonden." Zij nam het mesje van mij aan en bekeek het aandachtig. „Neen," antwoordde zij, „het is niet van mij, maar ik geloof wel, dat ik weet van wie het is. Als ik mij niet ver gis, is 't van 'n artiest, die hier op de Heath tamelijk veel heeft ge- erkt. U zal hem ook wel eens ge- :en hebben dunkt me. ,Ik heb hier deze zomer veel ilders zien werken. Hoe zag deze uit?" „Hy zag er wel uit als een artiest, "o een van het ouderwets type. 'rote flaphoed, lang haar en ruige b?ard," zei ze glimlachend. Hij drcK i e.en schildersbril u weet vei, met die halve maanvormige I glazen en glacé-handschoenen, die niet zo ouderwets waren „Erg lastig, om mee te werken, ou ik denken." „Niet zo erg. Ik werk ook altijd met handschoenen aan als het koud is og de muggen lastig zijn. Men geraakt er spoedig aan ge woon, om met handschoenen aan te werken; De schilder over wie ik spreek, zal er in het geheel geen last van gehad hebben, omdat hij uitsluitend met schildersmesjes werk te. Hij had er een hele collectie van en hij werkte er verbazend handig mee. „Heeft u er hem dan wel eens mee zien werken!" „Om u de waarheid te zeggen, ben ik wel eens expres een paar maal langs hem gegaan, om zijn werk af te kijken. Zijn methode van werken interesseerde mij zeer sterk, begrijpt u!" „Misschien kan dit mesje u te pas komen voor model, &ls u zijn methode wilt volgen," zei ik. „Neen houdt u het maar, om aan de eigenaar terug te geven." „Wilt u het niet houden! U kent waarschijnlijk de eigenaar van ge zicht en ik niet. Intussen zou u eens kunnen proberen er mee te wer ken.' „Goed," antwoordde zij, terwijl zij het in haar penselenbakje legde. „Ik zal het in elk geval bewaren." Er onstond een korte pauze, waar na ik de vrijheid nam te zeggen: „Dat lijkt mij een veelbelovende schets, die u daar gemaakt hebt Ik vind het een mooi onderwerp, dat u heeft gekozen en het karakter komt mooi uit." „Het doet mij genoegen, dat het u bevalt," zei ze eenvoudig, terwijl zij haar hoofd schuin hield en zo naar haar werk keek. „Ik moet t zorgvuldig uitwerken, want het is een beste ling en opdrachten voor kleine olieverfschilderijen komen ze'dzaam voor en zijn kostbaar." „Vindt u, dat 't moeilijk is, om voor kleine schilderstukken kopers te vinden!" „Niet alleen moeilijk, doch in de regel onmogelijk. Doch daar doe ik n ugeen rfioeite meer voor. Ik copi- eer m'n olieverfschetsen in water verf met wijzigingen, die in de smaak van het publiek vallen." Wederom zwegen wij beiden en toen zij haar penseel op net palet richtte, drong het tot mij door, dat de beleefdheid eiste, niet langer te blijven. Daarom nam ik mijn pet af en drukte de hoop uit, dat ik haar niet gedérangeerd had, waarna ik een beweging maakte, om mij te verwijderen. „O, in het geheel niet," ant woordde zij „en wel bedankt voor het mesje, ofschoon het niet van mij is of tenminste niet was. Goede morgen, mijnheer." Met deze woorden en een aller liefst glimlachje en een knikje gaf zij mij bescheid, waarna ik mijn weg peinzend vervolgde. Het was eei aangename ontmoe ting geweest. Ev ligt steeds iets in teressants in een kennismaking met iemand, die men reeds geruime tijd van gezicht kent. doch overigens een totaal onbekende is. De stem, de ma nieren er de kleine karakteropenba ringen, die tevoren gemaakte indruk ken bevestigen of logenstraffen, worden met belangstelling gadege slagen, wanneer zij geleidelijk de ledige bladzijden van de persoonlijk heid vullen. Ik had, zoa's reeds eer der gezegd, dit ijverige meisje dik wijls op mijn wandelingen ontmoet en bij mij zelf de mening gevormd, dat zij er uit zag als een lief meisje; een mening die waarschijnlijk werd beinvloed door haar bevallig uiter lijk en haar beschaafde manieren. En nu was het geb'eken een wer kelijk lief meisje te zijn; een hoog staand meisje met een gevoel aan eigenwaarde, maar eenvoudig en op recht ofschoon om de waarheid te zeggen, de vriendelijke wijze waar op zij mij ontvangen had, te danken was aan mijn schetsboek; vermoede lijk zag zij mjj voor een collega aan. Zij had een aangename stem en 'n beschaafd accent en er stak iets van een echte lady in haar manier van doen; doch dat beviel mij niet het minst in haar. Ook had zij een zeer lieve naam, want ik had aan de binnenkant van haar verfdoos de naam „Sijl" zien staan; meer had ik niet kunnen zien, omdat zij het deksel maar even had opgelicht, om het mesje in te leggen. Nadat ik mij met een glas bier had opge frist, maakte ik een wandeling door de lanen en door het veld van Gol- ders' Green en vandaar door Mill- fie'd Lane naar mijn pension terug. Bij mijn thuiskomst had ik enige klaagliederen van mijn hospita, juf frouw Blunt, in ontvangst te ne men, over mijn onregelmatig thuis komen in verband met aardappelen en cotellen, die te lang op mij had den moeten wachten, om behoorlijk opgediend te kunnen worden. Het was een prettige onbeduiden de morgen geweest, zonder enige gebeurtenis van betekenis; maar toch, nu ik er op terugblik, zie ik een bepaalde draad van oorzake lijk verband door die kleine ge beurtenissen lopen en kom ik tot de overtuiging, dat ik een schakel meer in de keten van mijn noodlot had gesmeed. IV. Septimus Maddoek overleden. November naderde reeds haar einde, toen ik op zekere middag 't hospitaalmuseum inslenterde. Een speciaal doel had ik eigenlijk niet, doch meer een vaag ver.angen ie mand te ontmoeten, die mij iets te doen zou geven. Gedurende de laat ste dagen had ik een lichte ople ving van ijver ontwikkeld wel ke, vreemd genoeg, samenviel met een in het oog lopende ontaarding van 't weer en aangezien pathoT logie mijn zwakste punt was, scheen het museum mij aan te trekken (of schoon niet-zeer sterk), om tussen de ontelbare f.essen en droge pre paraten te gaan grasduinen. Er be vond zich slechts één mens in het grote lokaal, doch het was een be langrijke persoonlijkheid en nie mand minder dan onze lector in de e i~che jurispudentie, dr. John. Thorndïjke. Hij zat aan een kleine tafel, waarop een collectie flessen en een aantal foto's was uitgesteld, welke hij schijnbaar aan het catalo giseren was. Niettegenstaande hij zeer aandachtig bezig was, keek hij toch op, toen ik binnenkwam en groette mij met 'n vriendelijk glim lachje. (Wordt vervolgd»).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5