Verhoogde tarieven voor JLeidse Stadsgehoorzaal kunst in öe sleutelstad [jjPjfelOSG HUTSPOT/ff WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 UilUSE COL1RAN 1 EERSTE BLAD PAGINA I B. en W. motiveren de voorgestel de verhoging van tarieven voor ge bruik van de Stadsgehoorzaal als volgt: Als gevolg van de restauratie zijn thans voor de gebruikers verschil lende verbeteringen bereikt. Niet alleen, dat de zalen ovetf het alge meen een beter aanzien hebben ge kregen, doch ook ten opzichte van de acoustiek, de verlichting en de geluidsisolatie dient, met name met betrekking tot de grote zaal, het ge bruik hoger te worden gewaardeerd. Daarnaast was het mogelijk voorzie ningen te treffen, waardoor een na genoeg volledig dienstbetoon met betrekking tot de afzonderlijke hulpmiddelen, waaronder desge wenst het gebruik van decors e.d. is begrepen, van gemeentewege aan de gebruikers kan worden verleend. Dit betreft eveneens de hulp van een toneelmèester met knecht, ter wijl de bediening van de verwar- mings- en verlichtingsinstallaties, die niet langer aan derden kan wor- overgelaten, aan een functionaris in dienst van de gemeente, die terzake kundig is, riïoet worden overgedra gen. Getracht zal worden deze laat ste werkzaamheden met die, ver bonden aan de toneelinrichting, te combineren, hetgeen als de meest economische oplossing moet worden beschouwd. Kunnen deze prijzen, die de Raad in het hieronder afgedrukte ont- werp-besluit ter vaststelling worden aangeboden en waartegen bij het Directoraat-Generaal van de Prij zen geen bezwaar bestaat, tooor het geval, dat de verhuring der zalen aan derden zou zijn uitbesteed, als maximum-prijzen worden opgevat, nu deze verhuring voorhands nog van gemeentewege zal geschieden, komt het ons wenselijk voor de ta rieven pp. de»e voet enkelvoudig te benalen. Het stelsel van maximum- en minimum-prijzen imrrrers geeft aanleiding tot het verlenen van te gemoetkomingen uit anderen hoofde dan in verband met de aard van het gebruik alleen. Indien steun van ge meentewege aan een vereniging of instelling, naar mening van B. en W. moet worden verleend, verdient het de voorkeur daarbij althans een methode te volgen, krachtens welke ni<=>t alken een meer luiste verdeling van kosten over het gemeentelijk budget wordt bereikt, doch- tevens van geval tot geval een beter inzicht in de werkelijk bestaande behoefte kan worden verkregen. JSlechts in de gevpn.en. dat het algemeen belang zulks, naar oordeel van de Raad; vordert, menen B. en W. de vrijheid te moeten hebben de zalen uitslui tend tegen vergoeding van de kos ten van verlichting en verwarming beschikbar te kunnen stellen. Ook brenct h.i. de billijkheid met zich rr»de, dat aap de huurders, in ver hand met een eventueel bewerkt ge bruik. dat zij van de zalen maken, bijv, voov reuetities, een verminde ring van de huumriis, overeenkom stig' zeb=re normen, wordt toe?e- -taar,. Het een en ander is in een —teling benaald. Repetities. Voor het houden van een generale rene*itie door toneel- of muziekee ze^ch^uron o* "vrcw^stkkvereniPiïi gen en dergelijke die de zaal voor bo+ geven van een voorsteling of een uitvoering hebben Gehuurd, wordt de zaal indien deze niet aan anderen is verhuurd, voor een avond tegen de helft van het avondtaripf en voor de middag tegen de helft van het mid da ^tarief in gebruik geven. In dit geva1 wordt voor het ge bruik van de toneelinrichting met inventaris dan wel van 'het uitge trokken codium. mits tussen dè re petitie en de voorstelling geen ander gebruik van de toneelinrichting of van het podium behoeft te worden gemaakt, naast de ingevolge het be paalde onrler C voor het gebruik van tonoalinrioh+inrr of het DOduim tijdens de voorstelling of de uitvoe ring verschuldigde vergoeding, geen bedrag in rekening gebracht. yoor het ^ebriuk van de foyer sluitend tijdens de pauze van een voorstelling of uitvoering in de grote zaal of indien de foyer uitsluitend in verband met deze voorstelling of uitvoering wordt gehuurd en niet gebruikt, geldt de helft van het ta rief. Verpachting van buffe.ten voor 400.per maand. Met betrekking tot de exploita tie van de Stadsgehoorzaal, die na het tot stand komen van de thans daaraan getroffen voorzieningen op nieuw onder de ogen moet worden gezien, kan de vraag worden gesteld, of het aanbeveling verdient deze ex ploitatie in haar geheel, dus met inbegrip van de verhuring van de zalen, te verpachten. B en W. zijn van mening, dat daarover eerst zal kunnen worden geoordeeld, nadat, in verband met de behandeling van het voorstel d.d 1 Februari 1950, wélk voorstel tot de onderhavige restau ratie heeft geleid, een beslissing om trekt een volledige vernieuwing van de Stadsgehoorzaal zal zijn genomen. Indien tot een verdere restauratie zou worden besloten, zal moeten wor den overwogen, op v/elk tijdstip het met het oog op de opeenvolgende etappes van de verbouwing mogelijk en doelmatig zal worden geacht, tot een volledige verpachting over te gaan Voor het ogfciblik blijft het uiteraard nodig in de regeling van de verpachting vah de buffetten te voorzien. Te dien aanzien zijn de omstan digheden in zoverre veranderd, dat de pachter van het beheer van de zalen en met name van de zorg voo" ST. NICOLAASFEEST MET VELE ZORGEN. De tijd nadert, dat de Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant Geëmployeerden ,,St.Antonius" met de sectie Bioscoop- en Theaterperso- neel, afdeling Leiden, haar vijfde tra ditionele St. Nicolaasfeest organi seert, voor de beschermelingen van de Eerw. Zufcters Carmelitessen en Schrijverkes en voor de kinderen vap haar leden. Reeds heeft het bestuur van diver se leveranciers en particulieren de toezegging gehad, dat zij zullen me dewerken dit St. Nicolaasfeest voor de kinderen van bovengenoemde in stellingen en bondsleden te doen slagen. Maar daarnaast zijn er nog diverse kosten, die gedekt moeten worden o.a. voorstelling, cadeautjes, snoepje enz. De leden hebben reeds hun finan ciële giften gedaan om de eerste kos- en op te vangen Beleefd komen wij U, geachte lezers, vragen ons te villen steunen door uw financiël^ gift of in natura. Gedenkt het mooie werk, dat U door uw gift en wij door ons werk kunnen doen voor de Car melitessen- en Schryverkns instel ing! Laat deze kinderen ook een wettig St. Nicolaasfeest vieren! Geeft wat U geven kunt! Giften ok in natura worden gaarne inge- acht bij de Secretaris-Penningmees- >r Joh. M. van Asperdt Maresinge' 1. Leiden. DE BURGEMEESTER. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot zal, tot her stel van zijn gezondheid, enige we ken uitstedig zijn. Omstreeks Nieuwjaar hoopt de burgemeester zijn werkzaamheden in haar volle omvang te kunnen her vatten. de verwarming, de verlichting en de toneelinrichting, zal zijn ontheven. Voor de periode tussen de weder- ingebruikneming van de zalen en 1 Me; 1951 werd met betrekking tot de exploitatie van de buffetten overeen stemming bereikt met de heer W. F. van Ingen Schenau Jrd, met wie tot 1 Mei 1950 een overeenkomst tot ver pachting van de buffetten werd ge sloten. Buiten beschouwing dient daarbij te blijven de periode van 1 Mei 1950 tot 14 November 1950. het tijdstip der wederingebruikneming, aangezien de heer van Ingen Sche nau weliswaar tijdens deze periode in het genot van de bij de Stadsgehoor zaal behorende woning is geweest, terwijl hij de buffetten nog van 1 Mei 1950 tot. 15 Juni 1950 heeft geëxploi teerd, doch daartegenover tengevol ge van de stilstand tijdens de restau ratie wegens het doorlopen van vaste lasten enig nadeel heeft geleden. Wij achten het billijk deze periode daar mede als afgesloten te beschouwen. De hee>- W F, van Ingen Schenau J" ',s herrd d« Kuffeffp^ behoudens de bovenbedoelde beperking met be trekking tot het beheer van de zalen, op de tot dusver gebruikelijkewijze met ingang van 14 November j.l tot 1 Mei 1951 te exploiteren te?en een pachtsom berekend naar 400.per maand- B. en W. verzoeken de Raad aldus te besluiten. Woensdag 15 November. We fietsten gisteravond langs de Morspoortkazcrne en hoorden uit de cantine een oorverdovend lawaai komen. Het bleek, dat de eerste cur sus van de Kokschool R.I.T. ten ein de was en dat de geslaagden (Mari niers en mannen van de Luchtstrijd krachten) werden uitgefuifd met mu ziek, schetsjes en oliebollen. Eerste luit. H. J. J. Glorius, commandant van de eerste compagnie van de school, en sergt. W. Hillenaar voer den het woord. Zij hoopten, dat de geslaagden hun opgedane kennis in practijk zouden brengen en dat het door hen bereide eten prima zou zijn. De cabaret-groep *van de Mari niers, de toneelgroep L.S.K. en een Leids dansorkest zorgden voor een goed (amateur)programma, dat de stemming er uren lang prima in hield. Ook Stadskoks belangstelling is plotseling gewekt voor het „Sire, er klonk èen schot Hij heeft nu zo ongeveer begrepen, dat het een verkenners-spel betreft, een prachtig spel zelfs, dat a.s. Zondagavond door de R.K. Verkenners van het dis trict Leiden zal worden opgevoerd in de gerestaureerde Stadsgehoorzaal. Het gerucht ging, dat de kaarten VERVOLGCURCUS PAIF-SR WIJNAND SLUYS. Morgen, Donderdagavond, qm 8.15 uur begint in het parochie-huis aan de Haagweg de vervolg-cursus Wij nand Sluys o. f. m.. Deze vervolg-cur sus is zowel voor Katholieken als niet Katholieken bedoeld. Ook zij, die de 5 conferenties niet gevolgd hebben, kunnen met heel veel vrucht naar deze cursus komen. Hoezeer zo'n cursus noodzakelijk is, blijkt wel uit de godsdienst-cursus sen voor 18-jarigen, waarop het Episcopaat zo sterk aandringt; Voor de niet 18-jarigen staat hier een schitterende gelegenheid open, zich volledig op de hoogte te stellen van alle vraagstukken omtrent ons H Geloof. Er is volop gelegenheid, vragen te stellen. OPROEP AAN DE NEDERLANDSE VROUW. Hulp aan de Zuid-Molukken Het Werk-comité Hulpverlening Zuid-Molukken heeft een oproep ge richt tot de Nederlandse vrouw, om adhaesie-betuigingen te zenden aan mevr. G. Janssen Gillebaard, Java- straat 86, Den Haag, ten einde na men de Nederlandse vrouwen een beroep te kunnen doen op de U.N.O,, inzake het tragisch lot der Zuid- Molukken, waarvan het volk lijdt onder aardbeving en strijd, gepaard gaande aan een nijpend gebrek aan levensmiddelen en medicamenten. De oproep is ondertekend door het Werk-comité en vermeldt in een lange naamlijst het Comité van aan beveling. Naar aanleiding hiervan heeft mevr. van Kinschot-Dorhout Mees aan de verschillende Vrouwenver enigingen in Leiden gevraagd hier aan haar steun te verlenen Zaterdag 2 December a.s. wordt een gezelschap van 50 Zuipl-Afri- kaanse medici studenten, huisartsen en specialisten op Schiphol verwacht. Het doel dezer medici is om zich op de hoogte te stellen van de stand der geneeskunde in Nederland. Daartoe zullen verschillende hoog leraren colleges met demonstraties geven en zal o.a. een bezoek worden gebracht aan het Kamerlingh Onnes- laboratoruim te Leiden. Deze reis wordt georganiseerd door het Nederlandsch Bureau voor Namens aile betrokkenen bij voor- Buitenlandsche Studentenbetrekkin- oaat hartelijk dank! I gen, alhier. reeds uitverkocht waren, maar bij nadere informatie bleek dit onjuist te zijn. U kunt dus nog van de ge legenheid profiteren, om de viering van het 20-jarig bestaan van de R.K. Verkenners mee te vieren. Tussen haakjes: de leiders en leidsters wor den verzocht morgenavond te komen afrekenen bij de heer Witte, Lorentz- kade 1. We proeven de bruidsuikers al! Op 23 November a.s. zal het echtpaar B. MerbisT. Kranenburg, Konings straat 26, vijftig jaar getrouwd zijn. De bruidegom was 25 jaar lang mo lenaar aan de Slaagh- of Sinksloot en voordien had hij al diverse molens gemalen. In 1945 hij was toen 73, is de heer Merbis rust gaan nemen. Uit dit huwelijk werden 8 kinderen ge boren, waarvan er thans nog 7 in leven zijn. En vandaag ga&h de bruidsdagen in van het gouden echtpaar P. Beek manv. d. Keur, 2e Looijerstraat 88. De bruidegom, 74 jaar, heeft vele jaren op meelfabriek „De Sleutels'' gewerkt en ook op de voormalige Leidse Katoenfabriek. Nu rust hij uit en geniet, evenals zijn 78-jarige bruid, nog van een puike gezond heid. Er waren 9 kinderen, waarvan er nog 7 in leven zijn. Zij zullen met de 16 kleinkinderen de dag van 28 November tot een groot feest maken. Een aansporing om morgenavond in „De Overdekte" de zwemwed strijden te bezoeken van „De Leidse Golfbrekers" lijkt ons geheel overbo dig. Natuurlijk komen alle ouders en vanzelfsprekend ook nog een massa andere belangstellenden kijken naar deze wedstrijden, waaraan ook clubs uit Schiedam, Roelofarendsveen en Gouda deelnemen. Tot slot wordt een polo-wedstrijd gespeeld. Dezer dagen is opgericht een Leid se afdeling van de Nederlandse Bond van Onbezoldigde. Opsporingsambte naren en Bewakingsdiensten, kort weg de N.B.O.B. Ai, nu wordt het uitkijken! De afdeling is opgericht uit het reeds bestaande correspon dentschap en het secretariaat is ge vestigd op Beestenmarkt 8 te Lei den. We willen nog even herinneren aan de vergadering van de Derde Orde (St. Leonardus-parochic), he denavond om acht uur. Aller op komst dringend gewenst, mede om de mededelingen omtrent bestuur en visitatie. En het Leidse Harmonie-gezelschap „De Post" speelt a.s. Zaterdag om 8 uur in de Stadsgehoorzaal. Voor de pauze zal flink gemusiceerd worden en daarna treedt de Amsterdamse P.T.T.-Cabaret-vereniging „De Vuur pijl" met een* bont programma voor het voetlicht. We hebben weer een massa uitnodi gingen ontvangen. Om te beginnen gaat de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" op Dinsdag 21 Nov. a.s. het vijfjarig bestaan vieren met de op voering van „Rimboe in Mokum" ir „Den Burcht". Na afloop bal. En de Alg. Ned. Bond van Gepen sionneerden, afd. Leiden en omstre ken, gaat op Woensdag 22 Nov. a.s. 's middags om half drie vergaderen in „Den Burcht", o.a. over een nieuwe voorzitter. Want de heerW. v. d. Laan zal als zodanig aftreden. Een week later, op Woensdag 29 Nov., zal de beroemde K.N.V.B. scheidsrechter Karei van der Meer, voor de Leidse scheidsrechters ko men spreken in het Volkshuis, Apo thekersdijk 33, over zijn ervaringen tijdens "het wereldkampioenschap voetballen. Bovendien laat ook de St. Leonar dus-parochie zich weer horen. „De Speelgroep" geeft op Zondag 26 Nov. om kwart over acht in de Schouw burg, een opvoering van „Ik houd van je.dat is alles". Het gemeng de zangkoor „Het Zonnelied" zal deze avond met zang opluisteren. An der schonen blauen Donau" staat o.a. on het programma. Er komt geen einde aan! De R.K. Dames-gym.ver. „Victorie" gaat a.s. Zondag in „Den Burcht" het vijf jarig bestaan vieren met de opvoe- „WOZZECK", EEN KEIHARDE FILM VOOR K. EN O Vijftig jaar heeft het geduurd, al vorens het nagelaten werk van Ge orge Büchner ontdekt werd. Nog eens vijftig jaar gingen er o /erheen, alvorens de volksroman „Wozzeck", voor toneel bewerkt, in Duitsland mocht worden opgevoerd. En het duurde nog 25 jaar, voordat de film zich meester maakte van dit zeer bij zondere verhaal. Bijna anderhalve eeuw ligt er tussen het schrijven en de filmvoorstelling, die gisteravond in „Casino" voor K. en O. gegeven werd. Als we dan afgaan op de in druk, die de film „Wozzeck" op ons gemaakt heeft, moet het wel een storm geweest zijn. die over de le zers gegaan zou hebben, wanneer de ze roman nog tijdens het leven van deze op 23 jarige leeftijd in 1837 ge storven auteur uitgegeven was. Want in de tijd, die tussen hem en ons ligt, is er veel veranderd, heeft de romantiek pla'ats moeten maken voor het naturalisme (dat op z'n beurt ook weer verdween) en is er op sociaal gebied een omwenteling gekomen, die ongekend was. Dit al les was voor Büchner een onbeken de toekomst. Als student in de na tuurwetenschappen. kwam hij te Straatsburg in aanraking met de Franse vrijheids-ideeën en zijn poli tieke activiteiten noopten hem in ballingschap te gaan. In Zürich ging hij anatomie doceren en werkte on dertussen zijn sociaal-revolution- naire gedachten verder uit, geba seerd op het „Vrede in de hutten, oorlog aan de paleizen". Aldus ont stond zijn „Wozzeck". Het verhaal vertelt van een sol daat, die wegens moord op zijn vrouw ter dood gebracht werd. Het lijk wordt ten behoeve van anato mische lessen in een ziekenhuis ge bracht. De professor is er blij mee, maar Büchner niet, want hij kent de geschiedenis van deze soldaat, die tot zijn wanhoopsdaad kwam, omdat zijn vrouw hem ontrouw was gewor den. Een hoge officier speelde in dit drama een grote rol. Büchner ver telt bij het lijk dit verhaal aan z'n mede-studenten en de toeschouwer ziet het voor zich op het witte doek. Het is een echte Duitse film ge worden, hard, spijkerhard In felle kleuren wordt de ellende geschil derd, waaraan de soldaat ten prooi is gevallen en die hem bijna tot een psychopaat maken. Zeer suggestieve muziek geeft dit hele verhaal iets lugubers en men-zou z'n ogen soms willen sluiten, ware het niet, dat de spanning de toeschouwer tot kijken dwingt. We zouden niet veel van dergelijke films wensen te zien, maar als voorstelling voor de Film studiekring mogen wij deze keus toch geslaagd achten. In schrille tegenstelling hiermede was het f limp je-vooraf, een Tsjech- gisch poppenfilmpje in kleuren, waarvan de figuurtjes alle uit glas zijn gemaakt. Fantastische effecten werden met kleur en licht verkre gen. Aldus werd „Inspiration" niet alleen een interessant experiment, maar eveneens een goede propagan da voor de beroemde Tsjechische glas-industrie. Theo van der Pas heeft zich triumfen gevierd met zijn voorname Chopin vertolking. Hij vond de Ge hoorzaal vol niet alleen de zaal maar zelfs op 't podium zaten de concertbezoekers. Men was blijde weer een mooie muziekte mogen horen nadat de Leidenaars sinds Juni hiervan verstoken waren ge bleven door de verbouwing van de welbekende zaal. Er is al veel over de restauratie gezegd en geschreven dus volstaan wij met te zeggen, dat het interieur smaakvol is en de ver lichting mooi Wat de accoustiek be treft, zal men nog moeten ondervin den hoe orkest en koorzang zich zul len houden, maar de plano doet 't best Aanvankelijk moesten wij ring van „Nicoüentje knapt 't wel op Vooraf vindt de prijsuitreiking aan' kampioenen plaats en na afloop komen „The Lucky Strikes". Dan weet u het wel.... Aanvang half acht. Dat de Boerenleenbank te Leiden 40 jaar bestaat, wist u reeds. Het werd op 1 Nov. met een grootse re ceptie al gevierd. Nu volgt op Woens dag 22 Nov. nog een staartje, in de vorm van een feestelijke samen komst in de Stadsgehoorzaal. Om half acht vangt een vrolijk program ma aan, verzorgd door het gezel schap „Luna". Twee dagen later, Vrijdag 24 No vember, zal de bekende organist Feike Asina in de verwarmde Hooglandse kerk een orgelconcert geven, waaraan de Bulgaarse so praan Dany Zonewa zal medewer ken. En een week daarvoor, op Vrijdag 17 Nov. wordt in zaal 7 van het Aca demie-gebouw een lezing gehouden door prof. dr. J. H. Waszink over „Het begin van het humanisme in West-Europa", bestemd voor allen, die belangstelling hebben voor de klassieken. De Leidse afdeling van het Ned. Klassiek Verbond opent hiermede het winterseizoen. A.s. Zaterdag bestaat de Vereni ging tot behartiging dei' belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland, afd. Leiden, twintig jaar. Vandaar de re ceptie middags om 3 uur in „Den Burcht" en de propaganda-feest- avond, die om acht uur aanvangt in de grote zaal van „Den Burcht". De Ned. Stichting voor het Ge brekkige Kind, afd. Leiden, wil in deze stad, in navolging van de My tylschool te Amsterdam, een school voor gebrekkige kinderen oprichten. Daarom wordt op 23 Nov. om acht uur in het Federatiehuis, Gerecht 10, een vergadering gehouden, waarop mevr. Spaker uit Amsterdam zal spreken. STADSKOK. even wennen ('t geluid kwam an ders tot ons) en wij geloven dat van der Pas dat ook moest, want aanvan kelijk in de „Impromptu" in Fis en in de „Ballade in f" vonden wij de bas wat stug. Niets voor deze pia nist, die in 't kostbaar bezit is van een prachtige aanslag, zowel links als rechts. Maar daar kwam hij met de geweldige „Revolutie étude"' (in c) en hij speelde haar kortweg ma gistraal. De prachtige melodie van étude no. 3 uit op. 10, speelde hij met sublieme voordracht. Eigenlijk welke étude van Chopin is niet be langrijk? Die van op. 25 zeker niet minder: Hiervan speelde hij er vijf. De „Asdur" accoorden van no. 1 uit dit opus, waren helder verzorgd en omlijnd. De klagen der tonen van die in cis kl. t. deden, denken aan een cello. Prachtig interpre teerde hij 't „Scherzo in cis". Schu mann zeide van de Scherzi: „Der Scherz geht bei Chopin in sehr ern- steit Kleidern umher". Van der Pas die bijzonder gedisponeerd was, speelde de „Berceuse in Des" rag fijn, muzikaal en poëtisch. In de „Mazurka in a", met haar harmo nische verwisselingen en verrassen de effecten verwezenlijkte hij 't dichterlijke zoals Chopin dat gege ven heeft. Die in is weer heel anders van karakter. De „Polonaise in As" is wel zeer volmaakt van vorm, eiA hij heeft hierin grandioos gemusiceerd. Aan de ovationele hul diging (zelfs met bloemen) scheen geen einde te komen, Men begreep evenwel, dat aan 't geen men wenst grenzen zijn en dus berustte men erin naar huis te gaan na twee toe giften van Vivaldi en Chopin-Liszt. J. Kortmann Het eerste K. O.-concert in dit seizoen in de gerestaureerde Stads gehoorzaal, dat op 16 November as. zal worden uitgevoerd door het Re sidentie-Orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo, komt met een wel zeer bijzon der programma. De bekende Nederlandse pianist en componist Leon Orthel zal dan n.l. zijn 4e Symphonie ten gehore bren gen, een werk. dat de dag tevoren zijn wereldpremière in Den Haag beleeft. Leon Orthel, in 1905 te Rosendaal geboren, is momenteel hoofdleraar voor piano aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag Hij is een voortreffelijk paedagoog en een pia nist van uitzonderlijk formaat, doch helaas wegens zijn omvangrijke les- practijk weinig in de gelegenheid als piano-solist op te treden. Hij hqeft zich echter bereid verklaard ook in Leiden de piano-solo in zijn nieuwe werk, gereedgekomen in 1949, te vertolken. Als tweede solist zal optreden de beroemde Hongaarse violiste Johan na Martzy. Zij zal het klassieke Viool concert van Joh. Brahms ten gehore brengen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraalexa men Ned. Recht mej. C. M. Stuck- man Den Haag, J. Vos Scheveningen C. Spitzen Den Haag, F. A. Sand- kuijl Den Haag: voor het Vrij docto raal examen Rechtsgeleerdheid W. A G. Meeuwen Leiden, voor 't doc toraalexamen Indologie (Econ.) J. Pouwer Schipluiden; voor het can- didaatsexamen Wis- en Natuurkunde (H) mej. G. E. de Groot Oegstgeest, de heer F. R. van Veen, Oegstgeest. NED. MIJ. VAN NIJV. EN HANDEL LEIDEN NIEUWE VOORZITTER. De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Leiden, heeft op de dezer dagen ge houden bestuursvergadering de heer J. G. J. Verhey van Wijk gekozen tot voorzitter, als opvolger van de heer N, C. F. van Ginkel,- die enige tyd geleden plotseling overleed. Tot 2e voorzitter is benoemd de heer F. A. Wernink jr., die momenteel in 't ibuitenland verblijft, zodat het nog niet zeker is, of hij deze functie zal aanvaarden. De eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen wordt gehouden op Woensdag 29 Nov. a. s., om kwart over twaalf 's middags in „Het Gul den Vlies." Het verscheiden van de heer vam Ginkel zal dan worden herdacht en na de lunch zal ir. S. H Visser uit Den Haag, gedelegeer de van het Inform atie-centrum 'be drijfsleven plan Marshall, spreken „De technische bijstand van het Marshall-plan in he'. licht van de opvoering der productiviteit. NOORDWUKERHOUT ONTPLOFFING Bij het slopen van de telefoonbun ker naast het postkantoor, deed zich Dinsdag een ontploffing voor. Per soonlijke ongelukken gebeurden niet, doch een aantal ruiten van het post- Jcantoor sprongen kapot. Waarschijn lijk heeft door de Duitsers achterge laten dynamiet de ontploffing ver oorzaakt. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPNIEUW REGEN. Vanavond weinig, maar later ge leidelijk toenemende bewolking met vooral morgen opnieuw re gen. Matige tot krachtige naar Zuidelijke richtingen krimpende wind, morgen echter tijdelijk matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Aangereden en gedood is gister middag de 70-jarige heer Rpos uit Stompetoren, die door onbekende oorzaak op een kruispunt bij Scher- merhom door een vrachtauto werd gegrepen. De chauffeur treft geen schuld. Vrijwel uitgebrand is Maandag avond een houten woning te West- zaan aan de Overtoom Het vuur ont stond by de schoorsteen en het huis raad kon slechts gedeeltelijk gered worden. De verzekering dekt de schade. Dodelijk aangereden werd Maandag op de Monsterweg te 's-Gra. venhage het 11-jarig jongetje G. H. Hij kwam onder een personenauto terecht en overleed onmiddellijk. Een drieling werd in het zieken huis „De Lichtenberg" te Amers-- foort geboren. De drie jongens en hun moeder, mevr. v. d. Ley, maken het uitstekend. Overleden is te Thiemen (Bel gië) 72 jaar oud, pater J. B. Koch, Kruisheer. Sinds 1921 was pater Koch in vele parochies van Haar lem's diocees assistent der geeste lijkheid. Overleden is, 71 jaar oud, de zeereerw. heer Th. J. Roeleveld, em. deken van Culemborg en em. pas toor van Wijk bij Duurstede. LEIDERDORP Dodelijk ongeval Maandagavond is de 74-jarige J. Rijnsburger slachtoffer geworden van een verkeersongeval, toen hij van z'n boerderij huiswaarts keerde en vermoedelijk door een achteropko mende autobus werd gegrepen. In zorgwekende toestand vervoerde men hem naar zijn woning, waar hij enige uren later overleed. De heer Rijnsburgcr was in Lei derdorp een geziene persoonlijkheid. Enige jaren is hij lid geweest van de Gemeenteraad en vanaf de oprichting tot op heden secretaris van het Bu reau Sociale Zorg. Hij was ook me de-oprichter en bestuurslid van het Groene Kruis, waarvan hij op 70- jarige leeftijd tot ere-lid werd be roemd. Voorts bekleedde de heer Rijnsburger enige functies bij de Ned. Herv. Gemeente. Naar wij nader vernemen treft de chauffeur van de autobus geen schuld. De heer R. had door de harde wind en regenvlagen de autobus niet be merkt, toen hij de weg wilde over steken. Laatste Berichten Man en vrouw verdronken De Groningse brandweer lieeft he denmorgen te Groningen een Skoda- automobiel met registratienummer HX 33142 uit het Hoendiep gehaald tegenover het vroegere tankstation van de Caltex. In de wagen werden de lichamen van een man en vrouw gevonden. Men werd op het ongeval opmerk zaam gemaakt, toen een schip, dat ter plaatse voorbij voer, op dc ge zonken auto stootte. De wagen behoort toe aan de ga rage v. Ruyvcn te 's-Gravenhagc en was 9 November aan een inwoner van LEIDEN verhuurd. STRAALJAGER MAAKT NOODLANDING BIJ BOLSWARD Bestuurder ongedeerd Om even na 11 uur hedenmorgen heeft bij Bolsward een straaljager een noodlanding moeten maken. De bestuurder is ongedeerd. Het toestel, dat terecht kwam bij de straatweg BolswardSneek is-af komstig 'uit Duitsland. Het is dq Vampire VZ 325, vermoedelijk van de Britse bezettingstroepen. De bestuurder, Michael C. Smart, 24 jaar oud, zag zich omstreeks 11 uur, toen hij zich boven de rijksweg SneekBolsward bevond, gedwon gen een noodlanding uit te voeren. Een paar maal cirkelde hij boven de weg en drukte toen het toestel om laag. Toen de wielen het wegdek raak ten, bemerkte Smart tot zijn grote schrik, dat voor hem uit een kleine volkswagen reed. Uiteraard had de straa j er een aanmerkelijk grotere snelheid dan de auto, zodat de vlie ger naar rechts moest uitwijken. Ge lukkig stonden er geen bomen langs de weg. Een ooggetuige vertelde ons hoe hij het vliegtuig in de zachte berm beneden dc weg terecht zag komen. De Vampire maakte een zwaai naar rechts en kwam met dc neus in de langs de weg lopende sloot terecht. Even later klom Smarl, geheel ongedeerd, uit het niet ernstig beschadigde toestel. Per auto is hij c'aarop naar de vliegbasis Leeuwar den gereden. De volkswagen is doorgereden. SCHEEPSBERICHTEN INDRAPOERA DjakartaRotter dam, 15 Nov. te Belawan; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (rep.) DjakartaAmsterdam 14 Nov. rede Suez; KOTA INTEN, Djakarta-Rot terdam pass. 14 Nov. Kaap Carbon: SIBAJAK RotterdamAustralië, 14 Nov. van Colombo naar Fremantle; TABIAN, SurabajaAmsterdam 14 Nov van Singapore naar Belawan; WATERMAN, DjakartaRotterdam. 14 Nov. te Suez; VOLENDAM, Rot terdamSydney 14 Nov. 150 m. N.W. Cocos Eilanden; ZUIDERKRUIS, Rot terdamPusan pass. 15 Nov. Sabang, 16 Nov. te Singapore verw.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3