S)e ftzidóeSoii/fcci/nt Het wintert op Korea De vliegramp in de Alpen De winter valt in op Korea Unie-conferentie begint Maandag Nieuw-Guinea voor de UNO De hoofdstad van Nepal bedreigd Directeur: G. IVL v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOB LL1DEN EM UMSl REKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 42ste JAARGANG No. 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., t 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 JOANNES PETkUS, 75 JAAR waar hij de leeuwen tot voedsel zou worden toegeworpen, maakte Ig natius van Antiochië kennis met verschillende kerken en haar bis schoppen. Aan deze werken liet hij brieven na, welke van buitenge woon veel waarde zijn; o.a. omdat Ignatius die leefde in de tweede helft van dezelfde eeuw, waarin Christus op aarde vertoefde zeer sterk de nadruk legt op de waardig heid van het bisschopsambt. Zo schreef hij aan de stad Ephese: „Wachten wij ons, ongehoorzaam te zijn aan de bisschop, indien Wij on derworpen wil1 en blijven aan God". Vandaag viert de bisschop van Haarlem, mgr. Joannes Petrus Hui- bérs, ónze bisschop, zijn 75ste ver jaardag. Op hem is de karakteristiek van toepassing, welke Ignatius gaf aan de toenmalige bisschop van Tral- lius: „dat zijn verschijning alleen reeds grote cucbt verraadt en zacht moedigheid is zijn kracht", terwijl iedereen, die het voorrecht had met Haarlems bisschop kennis te maken in hem ook gemeenschappelijke trek ken kan zien met de bisschop van Philadelphia, die op Ignatius deze indruk maakte: „Zijn gematigdheid heeft me zeer getroffen, daar hij door te zwjg.n meer vermag dan anderen door onnodig praten. Hij stemt namelijk samen met de gebo den als de cither met de snaren". Vijftien jaar reeds heeft mgr. Hui- bers het zware ambt van „episco- pus", van „opziener" vervuld. Als de bisschop zich aan de buitenwe reld vertoont in vlammend paarse mantel of in pontificaal ornaat met staf en mijter, als hem bloemen wor den aangeboden en iedereen knielt om zijn zegen te ontvangen dan heeft het de schijn of bisschop-zijn een feestelijk ambt is Het is echter slechts schijn, de glans, waarmede1 de Kerk de bisschoppelijke waardigheid overstraalt. Tn feite is het bisschops ambt drukkend-zwaar door de vele grote en de vele kleine zorgen en moeilijkheden, welke de bisschop dag-in dag-uit worden voorgelegd, door de verantwoordelijkheid, welke op hem rust bij het nemen van beslis singen in een menigte van kwesties,- beslissingen, welke vèr-dragend zijn voor het bisdom, waaroverhij als herder is aajigesteld. Daarbij komt óók voor een bisschop de „eenzaam heid van de troon", door de prelaat zelve niet gewild, doch een uit vloeisel van de eerbied, welke zijn waardigheid inboezemt. In de vijf" tien jaren van zijn bestuur is mgr. Huibers de eenvoud zelve gebleven. In zijn optreden is niets veranderd sinds hij deken en pastoor in Hoorn was. Maar ónze houding is veran derd, verscnuchterd, omdat hij de bisschop is, de geestelijke voogd van de beide Hollanden en Zeeland. Zwaar en moeilijk is het „opzie ner" te zijn over Holland, met zijn grote steden en zijn gemengde be volking, met zijn benauwend gebrek aan kerken in de groots-opgezette stads-uitbreidingen. Twee van de be langrijkste beslissingen door mgr. Huibers getroffen, mogen bij deze ver jaardag opnieuw de gelovigen op 't hart worden gebonden: het Tienja ren-plan voor de kerke-bo'uw en de Cursus voor 18-jarigen. „Ghy syt.als wachters gesteit opten toren"— riep de dichteres Anna Byns de bisschop pen vermanend toe. Er was in .haar tijd wel reden voor die vermaning. Hoe gelukkig kunnen wij ons prijzen een bisschop te hebben, te bezitten want hij is ónze bisschop die in derdaad een '„wachter opteh toren" is wiens gematigdheid en zachtmoe digheid iedereen moet treffen en wiens leven samenstemt met zijn hoge ambt „als de cither met de sna ren". Pet voegt ons op deze dag voor onze herder te bidden, dankbaar voor de gave ons in hem geschonken, mede-bezorgd voor de zorgen, welke hem drukken om wille van ons zie- len-heil. Audiëntie werd pelgrims noodlottig Op de Noordelijke helling van de berg Obiou in de Franse Alpen, op een hoogte van 2000 meter, heeft men de droeve resten gevonden van het Ca nadese passagiersvliegtuig, dat, zoals gemeld, met 58 inzittenden is ver ongelukt. Onder de slachtoffers bevonden zich 18 vrouwen, van wie en kele kloosterzusters, en twaalf geestelijken. Allen, op één Amerikaan en één Italiaan na, waren Canadezen De leider van de reddingsploeg ver klaarde, dat men 'de indruk had, dat het vliegtuig in volle kracht tegen de rotsen' was gevlogen. SPECIALE MIS VAN DE PAUS Z. H de Paus heeft gisteren in zijn privé-kapel een speciale H. Mis opge dragen voor de zielerust van de 58 Canadese slachtoffers van de vlieg ramp te Grenoble Verder heeft de Paus zijn staatssecretaris opgedragen condoléancetelegrammen te zenqen aan de nabestaanden van de slacht offers en aan de Canadese autoritei-1 ten. Vandaag wordt in de Sint Pie- ter n speciale H. Mis gelezen door de aartsbischop van Montreal, mgr. Paul Leger. De 28 Canadese bisschoppen, die momenteel in Rome vertoeven, zullen hierbij aanwezig zijn. ROUTE BEKORT Op het vliegveld Ciampino van Rome werd medegedeeld, dat de pi loot waarschijnlijk zijn route heeft willen bekorten en toen tegen de berg is gevlogen. Oorspronkelijk zou het toestel n.l. om 10 uur (Ned. tijd) uit Rome zijn vertrokken. Het vertrek werd echter uitge steld om de Canadese pelgrims gele genheid te geven nog een laatste Pauselijke audiëntie bij te wonen. De eigenlijke route van het vliegtuig was RomeBastia (Corsica)Mar- seilfeLyonParijs. Er hing een zware bewolking op 800 tot 5000 meter over vrijwel de gehele route. Er woei tegenwind uit het Noordoosten met een snelheid van 40 a 50 knopen. Al deze bijzon derheden waren de piloot bekend en werden later bevestigd door een pi loot van een ander vliegtuig, die de route op dezelfde tijd in tegenover gestelde richting gevloden had. In het communiqué werd gezegd, dat de weersomstandigheden niet abnormaal waren en dat er ook geen gevaar voor ijsafzetting was op de hoogte van 2450 tot 3000 meter, waar op het vliegtuig verondersteld werd te vliegen. Het Tsjosen-reservoir bereikt Onder ijzige koude zetten de ver bonden legers hun opmars in Noord- Korea omzichtig voort. De linies in het Noórdwesten zijn thans recht ge trokken. Het Amerikaanse Zevende Regiment Mariniers heeft het Tsjo sen-reservoir in Noord-Korea reikt. Zij bezetten zonder tegenstand Hagaroe aan de Zuidelijke punt van het reservoir. De inwoners van deze plaats deelden mee, dat de hoofd macht der communisten drie dagen geleden vertrokken was. Zij hadden wat wapens en munitie achtergela ten. Het Tsjosenreservoir en het Foe- senreservoir met bijbehorende elec- tiische centralen in de middelste sector van het front werden door oe Chinese 124ste divisie verdedigd. Zij behoorden met de dammen en centralen in de rivier de Jaloe vol gens algemene opvatting tot de wa terkrachtinstallaties die de Chine zen tot elke prijs uit handen der U.N.O.-troepen zouden willen hou den. De Chinese 124ste divirie heeft in de afgelopen dagen zware verlie zen geleden. Zender-Ambon in handen van Indonesiërs? Dinsdag werd te Djakarta meege deeld, dat de zender-Ambon onbe schadigd in handen van de Indonesi sche strijdkrachten was gevallen. Het Indonesische persbureau Antara be richt, dat de president van de repu bliek der Zuid-Molukken, Manuhutu, en de leider van de Molukste strijd krachten, Pattimena, door hun eigen soldaten zouden zijn gedood. Er werd meegedeeld, dat volgens onbevestigde berichten groepen van de Molukse strijdkrachten met prau wen naar Oost-Ceram zijn vertrok ken. Het bureau Zuid-Molukken deelt mede: „De regering van de republiek Zuid-Molukken maakt bekend, dat het moeder-eiland Ceram thans op twee kleine verzetshaarden na geheel in handen van de R. Z. M is. Om dit te bereiken werd een deel van de Zuid-Molukse troepen naar Ceram vervoerd. Tevens is een deel van de regering der republiek Zuid- Molukken naar Ceram en Saparoea overgeplaatst.' DONDERDAG VERGADERT DE VEILIGHEIDSRAAD De Veiligheidsraad zal Donderdag vergaderen over de klacht van de Chinese interventie in Korea, zo heeft een Britse woordvoerder me degedeeld. Er zou echter niet gestemd wor den voordat de Chinese (communis tische) delegatie te Lake Success is aangekomen. Volgens radio-Moskou is een Chi nese communistische delegatie van negen man uit Peking naar New York vertrokken „om de kwestie van de Amerikaanse agressie tegen China te bespreken". Da moord op Venezuela's president Urbina, een oude bekende Enkele van de twintig moorde naars van de Venezolaanse president Delgado Chalbaud zijn gearresteerd. Onder hen bevond zich ,:un leider, generaal Rafae' Simon Uibina, die inmiddels is ov°rleden Urbina overmeesterde in Juli 1929 het fort Amsterdam op Curacao wordt van Venezolaanse zijde verno men. Aan het aoofd van een bende van ongevper tachtig man reed Uroi- na onverhoeds het fort mnnen En- ke e Nederlandse militairen sneu velden bij deze actie welke ver ak- kin<*en had onde^ Venezolaanse ar beiders in het one-bedrijf die be- naa^e punten in Willemstad bezet ten. De Nede: landse militaire comman dant die zirii per auto naar het fcrt had gesooed viel in handen va" de I bende, welke daarop een ultimatum telde aan gouverneur Fruvtier Ur bina eiste overgave zonder verzet of anders het oliebedrijf [sla in brcnd en beschikbaarstelling van een schip voor het vervoer van zijn man neu en de buitgemaakte waoens en munitie naar Venezuela, waar hij een opstand wiHp ontketenen. Urbma's eisen werden ingewil ligd. In totaal scheepten zich 260 Venezolaner. en enkel.- veroordee.- den. die uit de gevangenis waren gehaaid met wapens en munitie m aan boord van een Amerikaans schip, dat 'n scheepvaartmaatschap pij te' beschikking bad gesteld. In de nrf^ht voer het schip over met de gouverneur en -Ie commandant als gijzelaars Urbina's revolutie faa'd maar tegen de avond van de vol gende HET PARLEMENTSGEBOUW IN LONDEN. -A Statig rijst de slanke St. Stephen's toren van het Parle mentsgebouw in Londen omhoog Over de gehele wereld kent men de klok „Big Ben" wier geluid tijdens de oorlog de strijd voor de vrijheid en de taaie onverzettelijkheid tegen de agressie symboliseerde. Sinds 1858 strooit „Big Ben" haar klanken elk kwartier over het hart van Lon den uit. Een gezicht op het West minster Palace (het Parlementsge bouw) met „Big Ben". De eonferende in het Kader van de Nederlands-Indonesische Unie zal Maandagmiddag 20 November om 15.00 uui in oe vergaderzaal van de Eerste Kamei ofideel worden ge opend met redevoeringen van de mi- nister-piesidem dr. W. Drees, en ue voorzitter van de Indonesische dele gatie, rar M Roem. Na de opening zullei de delegaties in besloten zitting overgaan tot de vaststelling vax) de regeling der werkzaamheden. De Nederlandse delegatie zai wor den gevormd dooi de ministers mr. J. H. van Maarseveen, voorzitter; dr. J. R. M van den Brink, L Götzen en mr P. Lieftinck en staatssecretaris mr. H S. Blom Een Aust.alische stem de terug. Athol Townley, liberaal lid van het Australische parlement, heeft gis teren voorgesteld, dat Australië de kwestie Nieuw-Guinea zal voor eg gen aan de UNO. Het is tijd, dat er maatregelen worden genomen om president Soe- karr.o die in deze kwestie steeds arro ganter en driester optreedt, in toom te houden, zei Townley Het zou gemakkelijk maar niet verstandig zijn om te zeggen: Als je vechten wilt, kom dan maar op Er zou in Papoea en Nieuw-Guinea ge noeg steun zijn vo-or een dergelijke verklaring. Het is echter beter, dat dit geschil bij de wet wordt gere geld. Volgens Townley heeft de UNO bij dae keelden de gouverneur I utstek het recht om tussenbeide te commandant in Willemstad komen, daar Indonesië Is geboren met steun van de UNO. PASSAGIERSVLIEGTUIG MET DE GROOTSTE STRAALMOTOREN TER WERELD. Een passagiersvliegtuig, uitgerust met zowel twee van de grootste straalmotoren ter wereld, als met Nog papieren bombardementen Pamfletten, uitgeworpen door vliegtuigen van de Nepalse Congrestropen dwarrelden gisteren neer in Khatmandoe, met de boodschap, dat bommen zullen regenen in plaats van papier, als de regeringstroepen hun verzet tegen de nationalistische troepen, die de hoofdstad naderen, niet opgeven. Zevenhonderd man regeringstroepen zouden zich overgegeven hebben. De Congres-troepen bezitten drie toestellen, waarmee zij verkenningen uitvoeren en pamfletten uitwerpen- Zij beschikken over twee vliegvelden nabij twee grote steden, die in hun macht zijn. Het Congres beweert, dat het binnen tien dagen heer en mees ter in hetvorstendom zal zijn. In de grootste provincie Boetoewa! zouden boeren in opstand gekomen zijn tegen hun landheren. De Con grestroepen richten hun hoofdaanval op B'hairawan, de toegangspoort tot Wes'-Nepa1 en strijden om het bezit van Birotnagar, de op twee na groot ste stad. Een bericht, dat de drie-jarige kleinzoon van de gevluchte koning was uitgehuwelijkt aan de kleindoch ter van de eerste minister, werd gis- terer tegengesproken door de Nepa- lese ambassadeur te New Delhi (In dia) Hij vertelde, dat de Hindoes in deze maand geen huwelijken vol trekken De president vam het Nepalse Con gres verklaarde in New Delhi dat e" geen. schikking met het regiem van de eerste minister mogelijk was Alleen een „volksregering" zou Nepal van het communisme kunnen redden, verklaarde hij. De opstand heeft ten doel een democratische regering te vestigen fnet de oude koning a's con stitutioneel vorst Hij ontkende dat de nationalistische troepen van twèe schroefmotoren, heeft zijn eer- lijke energie van 6360 PK. ste vlucht van het vliegveld Radlett in Engeland, gemaakt. Het stijgvermogen van deze, bij M n vuw ti^ Handley Page vervaardigde machine, gebied van India uit opereerden. Zij is zeer groot. De straal- en schroef- hadden geheime bases in Nepal en motoren ontwikkelen een gezamen- 's konings vlucht had het uitbreken 1 van de opstand verhaast. EXPRESS NAPELS—ROME BOTST OP TREIN. Tien Italiaanse arbeiders vonden, naar men meende, de dood en 80 deren liepen verwondingen op, toen gisteravond de NapelsRome-ex press even na iet vertrek op een stil staande personentrein botste op het station Santantimo. De gebouwen van liet kleine sta tiën werden onmiddellijk ingericht ms noodhospitalen en uit Napels kwamen extra ziekenauto s en brand- we. er wagens aan De achterste rijtui gen van de stilstaande trein zijn vol- komen vernield Nader werd gemeld, dat men er in 's geslaagd de tien doodgewaande Italianen levend onder de wrakstuk ken uil te halen Zij zijn naar het ziekenhuis overgebacht. Hun toestand is ernstig. GEVANGENEN VOOR VOEDSEL. De Griekse premier, Sophocles Ve- nizelos, heeft gistermorgen bekend gemaakt, dat Griekenland voor zen dingen levenifriiddelen naar Zuid- Slavië vrije doorvoer door de vrije zóne van Saloniki zal toestaan. Hij voegde hieraan toe, dat Zuid-Slavië van zijn kant in heeft gestemd, de tijdens de Griekse burgeroorlog ge vangen genomen militairen en bur gers terug te zenden, Bovendien is het bereid aan gedelegeerden van 't Zweedse Rode Kruis toe te staan een onderzoek in te stellen naar de* le vensomstandigheden van de wegge voerde Griekse kinderen en te on derhandelen over hun terugzending naar Griekenland. Het plan-Schuman Onderhandelingen vorderen De onderhandelingen over het plan- Schuman aie in Parijs worden ge voerd zullen binnenkort kunnen worden beëindigd, zo wordt in Bonn vernomen. Er is namelijk met be trekking tot het vraagstuk van de prijsvorming een compromis tussen het Duitse en Franse standpunt tot stand gekomen. De aanstaande ver hoging van de Duitse binnenlandse kolenprijs met ongeveer 6 Duitse marken per ton zal het prijsverschil ten opzichte van Frankrijk zo goed als opheffen. In kringen van de Franse Hoge Commissie in Duits land acht men het derhalve waar schijnlijk, dat het hoge gezagsorgaan reeds, in het komende voorjaar met zijn werkzaamheden zal kunnen be ginnen. BUFFERSTAAT OF VRIJE ZONE? In Amerikaanse politieke kringen schrijft men de Chinese inmenging ir de Koreaanse oorlog toe aan een streven van Mao tse-Toeng om een kleine communistische bufferstaat tussen Korea en Mandsjoerije te ver krijgen, zo meldt het Franse persbu reau A.F.P. uit Washington. Deze mening zou zijn gebaseerd op een aantal inlichtingen, die te Washing ton zijn ontvangen. De Chinese de legatie, die thans op weg is naar Lake Success, zou opdracht hebben om op een dergelijke oplossing aan te dringen. In bevoegde Amerikaanse kringen zou men evenwel van oordeel zijn, dat de oprichting van een buffer staat tussen Mandsjoerije en Korea „geen realistisch denkbeeld" is. Men merkt op, dat een dergelijke buffer staat niet alleen in strijd is met de aardrijkskundige en ethnografische omstandigheden, doch ook met de door de V. N. uitgesproken wil om een onafhankelijk en verenigd Ko rea op te richten Men schijnt te Washington echter het roer te willen wenden naar een compromis-oplossing in de vorm van een „vrije zone", die ten hoogste 10 km breed zou zijn en die op Koreaans grondgebied de Mandsjoerijse en Russische grens zou volgen. Deze oplossing zou tot doel hebben grensincidenten te vermijden en de waterkrachtcentrales van de Jaloe- rivier en de scheepvaart op de grens rivieren te bescherrtien. SCHROMELIJK IN GEBREKE DE verhouding Katholiek-Protes tant is in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. Aan leiding daartoe heeft gegeven de Ned. Hervormde Kerk, welke een „herderlijk schrijven' uitgaf, waar in zij op haar wijze een uiteenzetting gaf van de Katholieke leer. Deze was er uiteraard niet op gericht, de Protestanten Katholiek te maken. Ofschoon er niet of zelden een onver togen woord in voorkomt, is de ge hele strekking van het betoog een afwijzing van „Rome4, waarbij, door het aanhalen van concilie-uitspra ken, een zekere objectiviteit wordt voorgehouden, welke bij de Protes tanten en de niet ter-zake-kundige lezer de indruk moet wekken, dat het „herderlijk schrijven" de zaken eerlijk weergeeft. Nu, eerlijk is het wel. Het is eerlijk anti-Katholiek, wat in klank nog iets anders is dan anti-papistisch, hoewel het ook daar bij tijd en wijle naar zweemt. In het Antwoord, dat vijf Nijmeeg se hoogleraren op dit „herderlijk schrijven" hebben geschreven en in zijn beoordeling lang niet mals is dringt een van hen, prof. dr. W- H. van de Pol, aan op een nauwgezet gewetensonderzoek bij de Katholie ken: „In het vele, dat tegen ons als Katholieken te berde wordt ge bracht, mogen wij aanleiding vin den tot een nauwgezet gewetens onderzoek. Wij moeten ons inder daad afvragen, in hoever wij door de gebrekkige beleving van het Katholieke Geloof het ware beeld van de Katholieke' Kerk maar al te zeei dreigen te verduisteren. Wij mogen echter ook van onze ongevraagde beoordelaars eisen, dat zij in een#officiële publicatie /trachten om door de menselijke buitenkant heen te zien en inder daad het ware wezen van de Ka tholieke Kerk te benaderen. In dit opzicht nu is het Herderlijk Schrij ven schromelijk in gebreke geble ven. Niet allen zijn de werkelijke drijfveren en doelstellingen van de Katholieke Kerk ten enenmale miskend, maar bovendien is de Katholieke Kerk in haar goede naam en eer aangetast door een onwaarachtige methode van argu menteren. die bedenkelijk veel begint te lijken op insinuatie en verdachtmaking." (Antwoord p. 15) Met dat „herderlijk schrijven" en het „antwoord" daarop is de verhou- ring Katholiek-Protestant opnieuw geworden, wat het sinds tientallen jaren niet meer was: het gesprek van de dag. Er wordt over gesproken in treinen en café's, op het werk en 'in de binnenkamers. Er zal van de katholieken worden gevraagd reken schap te geven van hun geloof en hoe tragisch zou het zijn, indien wij dan met onze mond vol tanden zou den staan, of zogenaamd joviaal maar in zich toch aarts-slungelig zouden antwoorden: „Dat moet je maar aan de pastoor vragen!" Dit zou zeer tra gisch zijn, omdat zeer velen, die met ons een gesprek proberen over het geloof, in hun hart vol onzekerheid zijn en van ons zekerheid verwach ten. Ook het „herderlijk schrijven" van de Hervormde Kerk is in zijn diepste oorsprong een uiting van zwakte en inwendige verdeeldheid, welke bemanteld wordt met een krachtige anti-houding tegenover de Katholieke Kerk.1 Vrijdagavond komt pater dr. J. L. Witte S.J. te c-eiden spreken over „Rome-Reformatie na 1950". Dit is een goede, een enige gelegenheid zich op de hoogte te stellen van de n.u weet actuele tegenstelling; om wat meer en gedegen geloofskennis in zijn mars te pakken en a^n ande ren daarvan te kunnen uitdelen. „Katholiek Leiden" heeft, met deze geleerde spreker uit te no^en, een goede keus gedaan. De avond welke begint te 8 uur in de fover van de Stadsgehoorzaal, is voor iedereen, óók voor niet-katlioPeken. "xk voor niet-Leidenaars, ka'^o'iek of niet- katholiek toegankelijk. „HOE HET STAAL GEHARD WERD". Aan de middelbare school van II- menau, een stadje, dat thans achter het IJzeren Gordijn ligt. had de vrouwelijke minister van onderwijs van Thüringen een boek van de Rus sische schrijver Ostrowski ,Hoe het staal gehard werd" als verplichte lectuur voorgeschreven. De leerlin gen kochten het boek evenwel niet, omdat zij deze kruiperige verheer lijking van de rode tsaar van het Kremlin, vadertje Stalin, met lust ten. De onderwijs-autoriteiten waren echter slim en gaven het boek ca deau. Daarop hebben de leerlingen een brandstapeltje ervan gemaakt en al dat „staal" in een vuurtje zodanig gehard, dat er niets meer van over schoot. KoA'iettie.., De vreugd wordt het best ge smaakt na de ballingschap der tra nen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1