De Katholieken in Indonesië De productie-verhoging is van melkprijs afhankelijk Het bezoek van de Koningin aan den Haag MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 Ut I.E1DSE COURAN1 TWEEDE BLAD - PAGINA Oosterhout wint biljartkampioenschap 74/2 De eindstrijd om het kampioen schap van Nederland eerste klasse 47/2 georganiseerd door de 's-Gra- venhaagse Biljartclub heeft een on gekend spannend verloop gehad. Door de verrassende nederlagen die de beide spelers, die na de 5e rende aan het hoofd van de ranglijst stonden, leden t.w. Eichelsheim en Oosterhout had behalve deze spelers ook Schmidt nog een kans op de titel. De slotpartijen Eichelsheim—Oos terhout en KruythofSchmidt moes ten dus de beslissing brengen', waar bij vooral de laatste partij een zeer spannende is geweest. Zowel aan Kruythof als aan Schmidt speelden de wedstrijdzenuwen danig parten. De eindstand werd tenslotte: m.p.car.brt.h.s.alg.gem. Oosterhout 10 1930 120 119 16.03 Kruythof 10 1909 134 122 14.24 Eichelsheim 10 1855 136 128 13.63 Schmidt 10 1920 164 84 11.70 De Jong 6 1826 147 105 12.42 Beekman 4 1550 143 87 10.34 Mol 4 1612 151 108 10.67 Van Loon 2 1649 153 99 10 77 Het tournooi-gemiddelde bedroeg 12.41, hetgeen vrij hoog genoemd mag worden. Het vorig jaar was dit gemiddelde 9.57. HET HOOFDKLASSE KAMPIOEN SCHAP 47/2 TE LEEUWARDEN. Het is thans zeker, dat de Leide- naar Bertus Teegelaar, die last had van een oogblessure, deel zal nemen aan het tournooi om het hoofdklasse kampioenschap 47/2.dat aan het ein de van 30 Nov.3 Dec. te Leeuwar den zal worden .gehouden. Definitief is thans bekend dat aan het tournooi zullen deelnemen: Sweering de Leeuw, Metz, de Ruy- ter en Teegelaar. Mits Oosterhout toestemming krijgt van de directeur van de hotelschool te Maastricht, waar hij studeert, zal- hij eveneens deelnemen aan dit tour nooi. dat nog -om het vereiste aantal van 8 deelnemers te bereiken, waar schijnlijk aangevuld zal worden met de spelers Kruythof en Eichelsheim. die resp. als tweede en derde eindig den in- het kampioenschap eerste klasse 47/2 Leidse Biljartbond. De uitsla gen van de gespeelde wedstrijden zijn: le klas: Soiikerbak 1Caram bole 3, 4—2; TOG 2—TOG 1. 0*-6; TOP 1SDO 1, 42;* Carambole 1 Carambole 2, 06. 2e klas: Morschooort 1-^TOP 2, 42: Royal 1Spijkerbak 2, 60; UVS 1—'t Spoortje 1, 6—0; Rijne- gom 1Spiikerbak 3, 24. 3e klas: De Heul 1—DVH 1, 6—2; 't Spoortje 2TOP 3, 44; De Hoek 1Soiikerbak 4, 62; 't Vierkantje 1TOG 4, 44; Morschpoort 2 Drei Pottekens 26. 4e klas: DVH 2EMM 1, geen uit slag; Royal 2—TOP 4. 6—2,- SDO 1— De Valk 1. 62; DOH 1Carambo le 4, 62: UVS 2Morschpoort 3, 4—4 5é klas: TOG 5Carambole 5, 26; Spijkerbak 5—DOH 2, 4—4; De Heul 2—SDO 2. 6—2; 't Spoortje 3—'t Zuid 2, 44; Rijnegom 2—Morsch poort 4, 62. 6e klas: Morschpoort 5Rijnegom 3, 35 (reglementair); 't Zuid 3 DVH 3, 2—6; TOG 6—UVS 0, 4—4; 't Vierkantje 2—OG 1, 80. 7e klas: De Valk 3De "Valk 2, 4 4; De Heul 3Morschpoort G, 80; Spijkerbak 6't Zuid 4, 44; OG 2 Royal '3, 44. 8e klas: 't Vierkantje 3Rijnegom 4, 7—1; UVS 4—'t Spoortje 5, 4—4; Carambole 6De Valk 4, 62; Morschpoort 7Morschpoort 8, 44; TOG 7—'t Zuid 5, 6—2. IJSHOCKEY. ZWITSERLAND—ZWEDEN 4—1. Te Bazel werd voor 8090 toe schouwers de landen ijshockey wed strijd Zwitserland.Zweden' ge speeld. De Zwitsers wonnen met 4—1. De tussenstanden luidden- 10; 2—1, 1—0. MOTORSPORT HERFST-PUZZLERIT AUTO- EN MOTORCLUB RIJNLAND Door de auto- en motorclub Rijn land werd Zaterdagmiddag een Herfst-puzzlerit J gehouden, die vol komen aan zijn naam beantwoord heeft. Het parcours was uit gezet door de heren Veldhoen en Hillebrand, die eer van hun werk hebben gehad, hetgeen gebleken is uit het feit, dat geen der rijders het er zonder straf- punten heeft afgebracht. Er werd gestart van hotel Rijn- lust door dertig deelnemers, waar van 10 automobilisten en 20 motor rijders met een onderling verschil van een minuut. De tocht ging over Leiden dóór de Bollen- en Duin streek, waarlangs alle mogelijke en onmogelijke zijwegen gereden moest worden. De gemiddelde Snelheid be droeg 36 km. De eerste prijs auto's werd be haald door het team D. den Ouden- Kooij en de tweede prijs door J. J. Thomas. Bij de afdeling motoren behaalde N. G. Dool de eerste prijs, tweede or ijs de inspecteur van politie N. G. Groothui.jse en derde prijs de heer Stit uit Delft. BRIDGE D.D.S. VERLOOR VAN A.BC. (ARNHEM) Voor de halfjaarlijkse wedstrijd om de Nijverheids-wisselbeker was de Arnhemse Bridge Club gisteren met twee zestientallen te gast bij de Leid- he Bridgeclub „D.D.S:". Deze in „Royal" gespeelde wedstrijd droeg ook nu weer een zeer sportief en vriendschappelijk karakter en had bovendien voor de eerste groép een uitermate spannend slot. A.B.C., dat hoofdzakelijk hoofdklassers in haar eerste groep had opgesteld, heeft zes ronden lang met vrij grote voor sprong de leiding gehad. In de voor laatste ronde scoorde D.D.S. echter 286 punten. De stand was toen Arnhem 106Leiden 100, waarna D D.S. in de laatste ronde nog pre' cies gelijk wist te spelen (120120). In de tweede groep nam ABC. eveneens de leiding, maar hier wis ten de Arnhemmers voortdurend iets meer uit te lopen om tenslotte te winnen met 145106 pnt. In totaal was A.B.C. dus winnaar en dit betekende dat zij daarmede door drie overwinningen in succes sie definitief beslag legde op de ..Nijverheidsbeker". De ontmoetingen tussen A.B.C. en D.D.S. hebben intussen geen einde genomen, want er is inmiddels reeds weer een. nieuwe wisselbeker ter be schikking gesteld, waarvoor voor de eerste maal in het volgende voor-jaar te Arnhem zal worden gespeeld. De gisteren gespeelde wedstrijd werd geleid door de heer en mevr. Smit, Bridgeclub „V.O.G.". De uitslag Viertallencompetitie, le ronde, is: le klas: team Schilthuizen wint van team Oudshoorn met 6 punten, team Epskamp wint van team Blom met 29 punten, team Kuypers wint van team Tabbers met 30 punten. 2e klas: team Raad wint van team Crama met punten, team Baai-da wint yan teaixi Krap met 12 punten, team Caro gelijk mgt Jeam Brouwer. 3e klas: team Dieben wint - van team Nieuwland met 43 punten, team v. Dieren wint van team Ada- na met 41 punten, team Raad wint van team Kooien met 14 punten. Missionarissen maakten goede indruk Nu de speciale missie van negen Indonesisohe parlementsleden in Ne derland vertoeft om voorlichting te geven over het Indonesische stand punt ten aanzien van Nieuw Guinea heeft de redactie van hst K.N.P. een vraaggesprek kunnen hebben met de leidér van de Katholieke fractie in het parlement, de heer I. Kasimo. Over de positie, van de Katholie ken in Indonesië op dit ogenblik, verklaarde de heer Kasimo, dat deze niet andei's dan hoogst vei'blijdend kan wordengenoemd. Het aanzien der Katholieken in het jonge, Indo nesië is zeer groot. De waai'dering tegenover de Katholieke groep van het Indonesische volk is vooral in de laatste jaren bij de andei'sden- kenden zeer sterk gestegen. Een P. LIEFTINCK O .F. Pee. In „De^Stem" Kath. dagblad van Breda, troffen we in de schertsru- briek „Wat een Wonderlijke Wereld" de volgende beschouwing aan: Gistei'enavond zijn we geschrok ken. Bij de avondpost ontvingen we een zending nieuwsberichten van het persbureau K.N.P. en daar lazen we het dan zwart op wit: Minister van Financiën wordt Capucijn. We hébben even de papieren op onze schoot laten zakken en zijn in gepeinzen verzonken. Aha. aha, P. Lieftinck O.lT.M. Cap. Gelofte van eeuwige armoede. Blote voetenpater, Volkse preken voor de K.A.B., Pop.u- lairefiguur' in de Amsterdamse .Tor- daan. Wonderlijk zijn de wegen van de menselijke geest, zo filosofeerden wij mét de nieuwsberichten op onze schoot. Dat hei'haaldelijk hameren op het eenvoudige leven, van de verza king aan alle luxe, dat heeft zijn in werking niet gemist op de man die zelf deze leuze aanhief. Zo, zo, Piet Lieftinck Capucijn.... Eigenlijk, zo dachten wij zou voor hem een aparte orde dienen te be staan, want die eeuwige gehoorzaam heid zal hem zwaar vallen, Hij, eens generaal-ovex-ste van een heix'leger deurwaarders, thans de gang aan het dweilen in de Schox-siholenstraat, dat gaat er nu bij ons zo moeilijk in. Hij behoorde, zo filosofeerden we verder, eigenlijk zelf de stichter te zijn van een nieuwe ox'de. Een bedel- ox'de. P. Lieftinck als bedelmonnik zou bepaald een succes worden. En de naam van die orde dan: O.F. Pee. Orde van de Broeders van het Geld. Neeix, toch niet, want Pee. kan 'even goed een afkorting van Pecunia als van Peccator zijn, zodat men hem tot de „Zondige Broederen" zou gaan re kenen En toen^we zover waren gekomen, pakten we de papieren weer uit on ze schoot en lazen we verder, wat er onder het opschrift stond. Het ging over de Minister van Fi nanciën van Malta, dr. A. Colombo. voorname factor, die daartoe heeft bijgedragen, xs voox'al ook de hou ding van Mgr. Sugijapx-anata, de Apostolisch Vicaris van Semarang, die in alle kringen gezag heeft. De ze belangstellende houding tegen over de katholieken geeft het vol ste vertrouwen, dat ook in de toe komst de verhouding tot de andere groepen goed zal blijven. Men treeft ervai-en, dat de Katholieken niet minder goede patx-iotten zijn dan de andere groepen. De Indonesiërs zien dan ook de Katholieke Kerk niet als een godsdienst voor het Westen, maar als een organisatie, die werke lijk bovennationaal is en boven de volkeren staat. Gok de houding der Nedexiandse missionarissen heeft er kx-achtig toe bijgedragen, om het prestige van de Katholieken krachtig te verhogen. De Indonesiër begrijpt volkomen, dat een Nederlands missionaris dik wijls Nederlands zal denken. Maar bij alles hebben de missionarissen er blijk van gegeven, dat hun taak eerst en boven alles was de predi king van het Rijk Gods zonder eni gerlei bijbedoeling. Dit heeft op de Indonesiërs een geweldige diepe in druk gemaakt. W. SNITKER f Na een ziekte van ongeveer vijf maanden is in de Mariastichting te Haarlem Zaterdagavond overleden de bekende toneelschrijver, journa list en radio-spreker drs. W. Snitker, sedert 1 Januari 1945 parlementair redacteur van de Volkskrant. Hij was 48 jaar. NIEUW INDEXCIJFER DOOR VERHOOGDE BOUWKOSTEN. In een beschikking van het minis terie van Wederopbouw en Volks huisvesting zal 15 November de her- bouwindex worden bekend gemaakt. Dit indexcijfer wordt gebruikt voor de berekening van de rijksbijdragen in de bouwkosten, die bij herbouw worden uitgekeerd. Na de politieke ontwikkeling in Korea zijn de bouw kosten in Nederland naar schatting 4 a 5 percent gestegen. SLAG MET ELLEMAAT. De vijftienjarige H. C. C., die Vrij dag enige malen van een koopman op te Markt te Geertruidenberg een slag met een ellemaat tegen het hoofd kreeg, is enige uren later on wel geworden en gestorven. De jongen had de koopman met kwajongensstreken zodanig getrei- terd, dat deze hem met de ellemaat een pak slaag wilde geven. Hetgeen zeer ongelukkig is aangekomen. De oudex's zullen tegen de gunstig be kend staande koopman geen vervol ging instellen. Vakgroep veehouders van L.T. B. ÏN het St. Bavo-gebouw te Haarlem sprak de heer M. P. v<. d. Weyden hedenmorgen de openingsrede uit op de algemene vergadering van de vakgroep veehouders van de L.T.B. Na een bijzonder woord van wel kom te hebben gei'icht tot dr. Kramer-, die deze dag over de T.B.C.-be- strijding sprak, en tot de vertegenwoordigers van economische óf an- dex'e instellingen, die belangstellen in het veehouderij-bedrijf, behandel de spr. de lijst van ingediende voor stellen, welke in de kringen geselec- teex'd' zijn. Toespraak M. P, v. d. Weyden op algemene vergadering De hoofdpunten, die na deze se lectie overgebleven zijn, noemde de heer v. d. Weyden: de melkprijs, de veevoeder-positie en de prijs ervan, het zuivelfonds, de kaasheffing, de T.B.C.-bestijding, de vraag, of de ge dachte van de minister ten aanzien van de kostprijsberekening juist is, en tenslotte of er vrede kan worden genomen met de suggestie, dat niet meer de kostprijs van een product de grondslag van de prijsberkening door het L.E.I. zal behoren te zijn. DE MELKPRIJS. Hoewel al deze punten in een ze ker functioneel verband gezien die nen te worden, achtte spr. het nood zakelijk verschillende problemen apart te moeten nemen. De melkprijs bijvoorbeeld is een van de belangrijkste factoren in het veehouderijbedrijf, omdat deze x vele boeren bepaalt, of zij. inkomen hebben of niet. Het rechtvaardige loon vöor de arbeider is gelijk te stellen met de rechtvaardige prijs voor de producent. Of de melkprijs redelijk is hangt af van de veevoedex-kosten, de lonen, de belastingen, de sociale lasten andere bedrijfskosten, waarbij ook rekening gehouden moet worden met het risico van ziekte onder het vee en de weersomstandigheden. Toen vorig jaar de 5% loonsver hoging afkwam, werd de melkprijs met ongeveer 5% verlaagd. De over heid dringt echter aan, om de pro ductie te verhogen. Hiexwoor is ka pitaalsinvestering nodig in de bedrij ven .en de boeren zijn de opvatting toegedaan, dat der-gelijke investerin gen uit de bedrijfsinkomsten betaald moeten kunnen worden. Van de melkprijs hangt het der halve af, of deze investeringen ach terwege moeten blijven dan wel uit sluitend verhaald kunnen worden uit credieten, waarvan de verplich tingen zoals de ervaring heeft ge leerd de boer in crisistijden als een molensteen om de hals hangen. Met al deze factoren dient bij het samenstellen van het L.E.I. rapport rekening te worden gehouden en het is wenselijk, dat de organisaties vooraf kennis kunnen nemen van de cijfers en d<* manier van opstellen. BEDENKELIJKE OPMERKINGEN VAN DE MINISTER. De heer v. d. Weyden vestigde vervolgens de aandacht op enige op merkingen in de memorie van toe lichting op de landbouwbegroting. De minister poneert* daarin o.a, de stelling, dat het niet» gaat om de kost prijs van elk product. Als het bedrijf in zijn geheel maar rendeert en de winst op het ene product het verlies op het andere dekt. Hiermede vervalt echter de basis voor éénzijdige bedrijven, want dit standpunt houdt, in, dat de melkerij wel onrendabel kan zijn. Maar hoe zal het dan moeten met bedrijven, die naar aard en structuur niet an ders dan weiland kunnen hebben? Op de tweede plaats is er de twij fel van de minister, of de kostprijs berekening gebaseerd moet zijn op bestaande toestanden of op de be drijf Smogelijkheden. Óm aan te tonen, wat men onder j bedrijfsmogelijkheden verstaat, ci teerde spr. een passage uit d^ uitga ve „Voorlichting van het Ministerie van Landbouw", waarin o.a wox-dt beweerdt „Verlaging der bedrijfs kosten heeft de boer in eigen hand door - vex-gaande toepassing van ra tionele methoden. De melkopbrengst per h.a. kan worden opgevoerd, dank zij de betere opbrengst van het gras land? door omweiding en rantsoenbe weiding en verhoogde stikstofgift. Voorts door kwalitatieve verbetering van het veevoeder-rantsoen." Dit gerecht wordt de boer voorge zet als bedrijfsmogelijkheid, waai-op de kostprijsberekening moet worden gebaseerd. Dit is zonder mee'; onaan vaardbaar! De boeren wensen geen kostprijs berekeningen, gebaseerd op bedrijfs mogelijkheden, aangegeven door mensen, die niet persoonlijk de ge volgen van de grote ijsico's behoe ven te dragen, als hei misloopt. HET ZUIVELFONDS. De instelling van een zuivelfonds, om de prijzen te. égaliseren naar de jaax'prijs van de melk, ontmoette volgens de heer v. d. Weyden geen grote bezwaren. Alleen is bij fond sen het gevaar niet»afwezig, dat men deze wil aanwenden voor andere doeleinden dan waarvoor zij zijn in gesteld. Derhalve wil de georgani seerde landbouw, die deze heffingen moet- opbrengen, inzicht en contro le hebben op inkomsten en uitgaven. De exportheffingen op kaas zouden in dit fonds hebben moeten vloeien en de uitvoerheffing op varkens vlees naar Duitsland moet aange wend worden, om het niet gesubsi dieerde deel yan het veevoeder te subsidiëren. De veevoe dertoewijzing in Holland is ten ene male te laag. Voor onze export drei gen grote gevaren, als er niet meer vpeder wordt ingevoerd, nu Neder land zijn vlees aan vrijwel alle lan den lonend kwijt kan. Zonder voer is het helaas onmogelijk om varkens te mesten. DE VERPLICHTE T.p.C.- BESTRIJDING. De T.B.C. onder het rundvee, al dus spr., ondermijnt de volksgezond heid, het productievermogen van de veestapel en de financiën van dé boer. Er bestaat voorts gevaar, dat deze ziekte op den duur de export van zuivel en vee zal verlammen. Vandaar dat er geen andere weg' open staat dan medewerking te ver- leixen bij de bestrijding, nu de over heid met 10 millioen gulden wil bij springen. Zonder op de rede van dr. Kra mer vooruit te willen lopen, getuig de de heer v. d. Weyden respect te hebben voor het ontworpen T.B.C. bestrijdingsplan, dat van een diep gaande studie getuigt. De grondge dachte is, dat overheid en bedrijfs leven bijdragen, om het mogelijk te maken de reageerders inderdaad te ruimen. Na nog enige woorden Le hebben gewijd aaxx het somber economische perspectief in bet boerenbedrijf,, be sloop de heer v. d. Weyden zijn rede als volgt. „Wanneer de overheid zich ge rechtigd zou achten de zweep van de productieverhoging te hanteren, met de kwade kansen daaraan verbonden voor de boer allen, dan zal men er op moeten rekenen, dat de dag spoe dig komt, waarop de organisaties zich genoodzaakt zien, haar leden te waarschuwen, dit spel niet meer me de te spelen en deze wedloop te sta ken. Omtrent -het officiële bezoek van H M. de Koningin en ZK.H. Prins Bernhard aan Den Haag vernemen wij van het gemeentebestuur nog het volgende: H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernha-rd worden op Donder dag 16 November a.s. te 12 uur ten stad-huize verwacht. Burgemeester Schokking zal de hoge gasten ver welkomen aan de hoofdingang op de Groenmarkt. Aldaar zal door een Schevenings meisje een bouquet bloemen aan H- M. worden aangebo den De hoge gasten zullen zich daarna in het stadhuis begeven. De wethou ders en de, gemeentesecretaris zullen daar aan H. M en Z.K.H. worden voorgesteld, alsmede eei honderdtal personen uit de burgerij, vertegen woordigers van het Haagse leven in alle geledingen. Lopende lunch. De hoge gasten, autoriteiten en vertegenwoordigers van de burgerij zullen ten stadhui-ze een eenvoudige „lopende" lunch gebruiken. Kleurige jeugdstoet. Daarna zal de Haagse jeugd-actie het onder haar auspiciën bij scholen en jeugdgroepen ingezamelde speel goed bestemd voor plaatsen in Groningen n Drenthe aan H.M. de Koningin aanbieren. Daartoe wordt door de H- J. A. te 13 uur een stoet gevox*md op het trottoir van de Prinsessewal (over zijde van de Toussaintkade). Dit zal een zeer kleurige stoet zijn: de vlaggen van alle jeugdorganisa ties in haar grote verscheidenheid zullen worden meegedragen. De op tocht, begeleid door een prachtig uitgemonsterd jeugdig tamboers- en pijperscorps, zal door de Pronsestraat en langs de Grote Kerk naar het stadhuis trekken. H M. en Z. K. H. zullen de stoet door een der ramen aan de voorzijde (t. o. de Grote Kerk) De vlaggendragers ui' de stoet zul len zich rondom het stadhuis op de rand van het trottoir opstellen en aldus een kleurige haag om het ge bouw vormen. Speelgoed aan een koord. Dé dragers 'van de Nederlandse, de Haagse en dc Haj a-vlag zullen zich tezamen met het tamboers- en pij - perscorps en de speelgoeddragex's in het stadhuis begeven. De daax-toe meest geschikte speelgoederen-uit de ingezamelde hoeveelheid zuilen worden meegevoerd in de stoet aan een lang koord, waaraan op elke me ter een stuk is opgehangen. Dit koord van speelgoed symboliseert niet alleexx de eenheid van het ge schenk als daad van de gehele Haag se jeugd, maar tevens de verbonden- heid van de jeugd van alle schake ringen en levensrichtingen in haar verscheidenheid Het koord met speelgoed wordt meegevoerd in het stadhuis* waar de stukken speelgoed als deel van de gehele inzameling (symbolisch) aan de Koningin worden aangeboden. De delegaties verzamelen zich, na de aanbieding te hebben verricht, op het trottoir achter de daar om het stadhuis, opgestelde vaandeldragers. Gehoopt wordt, dat H. M. en Z. K H. bij hun vertrek rond het gebouw zullen willen rijden, opdat de vlag gendragers door neiging van de vlaggen hun een groet zullen kun nen brengen. Het carillon van de toren der Grote Kerk zal bespeeld worden en aller wegen zullen vlaggen aan deze ge beurtenis luister bijzetten. DE NIEUWE VERKEERSWET- GEVING EN DE RIJ-EXAMENS. Met het oog op dc voorbereiding van de overgang naar de toepassing der nieuwe vedloeerswetgeving zal men er rekening mee dienen te houden, dat door het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaar digheidsbewijzen, van 25 November tot en met 31 December a.s. geen aanvragen voor een rij-cxamen in behandeling kunnen worden geno men. In Friesland is Zaterdag een. -aan tal autorijders onderworpen aan een proef om het alcoholpercentage in het bloed te bepalen. In het kader van de. propaganda, die deze week in Friesland gevoerd wordt door de provinciale commissie van de ver eniging „alcoholbestrijding bij snel verkeer," is nl. een aantal passeren de bestuurders van motorrijtuigen bij de bos wachters woning te Tiet jerk aan een proef onderworpen, met de zgn. „Harger-drunkometer" een Zweed-se vinding om het alcohol per centage te bepalen. &>n getuige die niet ó*ma(i Roman van: R. AUSTIN FREEMAN (vertaald door F. van Ve'sen). 4) Ik keek om mij heen en zag een klein meertje, dat door een strook grond vol onkruid van de schutting was gescheiden. Enige waterhoen tjes vlogen bij mijn verschijning luid schreeuwend op, om in het dichte geboomte van Ken-Wood, dat er achter lag, een goed heenkomen te zoeken. Duidelijk zag-ik nu. dat aan de voet van de schutting het onkruid was platgetrapt en de spo ren verder liepen in de richting van het bos of van daar naar de schutting, hetgeen onmogelijk uit te maken was. Onmiddellijk liet ik mij naar de andere kant af glijden; •k kon echter geen voetafdrukken hespeuren, doch alleen maar een spoor van platgetrapt, gras en on kruid, dat ik volgde tot aan het bos Hier in de humusrijke grond, met gevallen bladex-en hier en daar be- dekt, waren de voetafdrukken diep en gemakkelijk te volgen. Doch ver- d.erop werden zij door een pad on derbroken exx daar zij aan de over zijde van dat pad niet vervolgden, was het duidelijk, dat de onbekende persoon zijn weg over het pad had genomen. Het was een goed aangelegd, kiezelpad en waar het door beschaduwde plekken liep, was het met fluweelachtig mos be groeid, waarop ik bij nauwkeurig onderzoek niet zonder moeite toch voetafdrukken ontdekte. Ik raakte echter dit spoor spoedig kwijt toen ik besluiteloos aan de knoestige voet van een majestueuse beuk stilhield, en er over nadacht, hoe ik nu verder moest zoeken, verscheen er bijeen kromming van het pad een man, gekleed in groen Manches ter; waarschijnlijk een boswachter, dacht ik. Beleefd tikte hij aan zijn pet en vroeg wat het doel van mijn komst 00 dit terrein was. „Ik geloof, dat» ik hier in het ge heel niets te doen heb," antwoordde ik hem, want ik achtte het niet nut tig hem de ware reden van mijn be zoek aan het bos toe te vertrouwen „Ben ik hier op verboden grond?" vroeg ik. „Wel, mijnheer, het is privaat ei gendom." antwoox'dde hij, „en daar wij hier zo dicht bii Londen zijn, moeten wij wel enigszins streng toezicht houden. Misschien zal het u aangenaam zijn, als ik u de weg wijs, hoe u op de Heath moet ko men." Ik nam zijn beleefd aanbod aan en bedankte hem, dat hij zo .wel willend tegen een indringer optrad. Wij wandelden samen door de prach tige bosrijke streek, tot wij eindelijk bij een schilderachtig molentje kwa men. waarachter zich een afsluit hek bevond. Hij maakte het hek cmen en zei; „Hier is u weer op de goede weg mijnheer," terwijl hdj met zijn hand naar een paadje wees, dat .iaar het dal van de Heath leidde. Ik bedankte hém nogmaals en vroeg hem1 „Is dar een partyculier huis, of behoor* net bii deze bezitting?'' Ik wees r.aar een klein huis of soort boerenwoning, dat niet ver van de rand vn het hos binnen, de omhei ning stondi Dat was vro'-j.ei een boswachters- woning mijnheei Het is nu tijde lijk aan een artist verhuurd, die verschillende ounten van de 'Heath schildert, maar ik geloof, dat het, spoedig zal worden afgebroken, want er is sprake van, dat Londen di'. gedeelte zal aankopen voor pu blieke wandelplaats. Goede mox-gen, mijnheer," en met een beleefde af- scheidsgebaar keerde de boswachter naar het geboomte terug. Dat het voetspoor van de laan naar het bos en niet in omgekeerde richting liep, daarvan was ik heilig overtuigd en evenzo, dat het lijk van die. geestelijke of priester was vervoex'd. Doch waar was het ge borgen? Vermoedelijk o-p een ver scholen plek in het bos. Kon er een betere plaats voor bestaan? Als het daar in de dichte bladaarde begra ven was, kon het er eeuwen rustig ongestoord blijven liggen en zouden cij elke herfst de vallende bladeren, het onbekende graf meer en meer bedekken. „En," vroeg ik mij nieuwsgierig af, zal ex* wellicht enig verband kunnen bestaan tussen dit geheim zinnige drama en het-- vreemde kleine gouden medaillon, dat ik had gevonden?" Misschien niet. Het kon een toevallige samenloop van o'mstandigheden zijn. Ik haalde het uit mijn zakdoek en bekeek het nog eens vol belangstelling. Ik kon sJleéhts een 'vage veronderstelling vormen, waar het voor moest die nen, of was het betekende. Mis schien was het een sou venier, waar een haarlok in geborgen was, een haarlokje van een gestorven kindje, van een vrouw, een echtvriend. Dat was onmogelijk te bepalen. Natuur lijk kon deze vx-aag alleen maar beantwoord worden door het te breken maar ik had er een' afkeer van, om het te vernielen; bovendien behoorde het -mij niet toe. Feitelijk voelde ik mij verplicht, het bij de politie aan te geven, dat ik het had gevonden, ofschoon de omstan digheden dit niet raadzaam maak ten. Maar indien het verband hield met de vermoorde of de moorde naar, welk verband was dat dan? Behoorde het aan een van de ar beiders? Het een was zowel moge lijk als het andere, ofschoon beide mogelijkheden zeer verschillende waarde hadden. Dan drong zich de vraag aan mij op, wat mij nu te .dóen stond. Na tuurlijk was het mijn plicht de po litie opmerkzaam te maken op die bloedveeg op de schutting en de voetsporen in het gras. Maar moest ik dat vreemde gouden sieraad ook aan hen tonen? Het scheen wel de meest correcte wijze van handelen en toch was het best mogelijk, dat het met de misdaad in generlei be trekking stond. Ten slotte besloot ik deze kwestie door de houding door de politie zelf te laten uitma ken. Ik begaf mij naar'het bureau van politie en deelde -de inspecteur mijn nieuwe ontdekkingen mede. Hij maakte van een eri ander nauwkeu rig aantekening en verzekerde mij, dat de zaak onderzocht zou worden. Maar zijn optreden drukte zeer dui delijk uit, dat hij er niets van ge loofde; zelfs was zijn houding enigszins vijandig en zijn dringend vex'zoek, dat ik er met niemand an ders over zou spr<&en, legde bij mij de overtuiging vast, dat hij mijn beide verklaringen als dwaze verzinselen, zo niet als een opzet telijke fopperij beschouwde. Dien tengevolge zei ik niets betreffende het gouden .sieraad, ofschoon ik mij naderhand dikwijls dit verzuim ver weet. Toen ik het bureau van po litie verliet, had ik het medaillon nog in mijn zak. Van de politie heb ik nooit enig bericht inzake doze geheimzinnige geschiedenis ontvangen. Dat zij werkelijk een vrij vluchtig onder zoek instelden vernam ik, zoals uit dit verhaal zal blijken, later. Maar zij gaven geen ruchtbaarheid aan de zaak en verzochten mij niet om verdere inlichtingen. Wat mij-zelf betreft, ik kon natuurlijk dat vreemde avontuur nooit uit mijn gedachten bannen. Doch de tijd en' de onnoemelijke beslommeringen, welke mijn beginnende loopbaan met zich meebracht, droegen er toe bij het in mijn geheugpn op de ach tergrond te dringen en het zou daar voor altijd hebben blijven sluimeren, indien geen volgende gebeurtenissen het *uit zijn sla?^ hadden doen ontwaken. (Wordt vervolg

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7